W ostatnich dniach do wybranych wojskowych pracodawców i ich organów finansowych dotarło pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie wyrównywania dysproporcji płac w niektórych jednostkach wojskowych.
Pomysł wprowadzenia tego wyrównywania został pod koniec października br. negatywnie oceniony przez wszystkie reprezentatywne organizacje związkowe działające w resorcie obrony narodowej (stanowisko „TARCZY” zobacz w DOKUMENTY/Stanowiska i opinie). Jednak okazuje się, że w departamentach przy Al. Niepodległości 218 w Warszawie ten wspólny głos związkowy był mało słyszalny.
Z treści pisma wynika, że wzorem lat ubiegłych ponownie poprawia się płace niektórym pracownikom, kosztem innych znacznie gorzej wynagradzanych pracowników. O szczegółach i skutkach podjęcia tej decyzji informujemy w załączniku (zobacz w DOKUMENTY/Stanowiska i opinie). Decyzja ta została podjęta przez poprzedniego Podsekretarza Stanu – Macieja JANKOWSKIEGO, który w przeszłości nie podejmował decyzji korzystnych dla pracowników wojska, natomiast – co zaskakuje – została utrzymana w mocy przez obecnego Ministra Obrony Narodowej – Antoniego MACIEREWICZA, który podpisując decyzję Nr 469/MON z dnia 25 listopada 2015 r. (opublikowana w Dzienniku Urzędowym MON pod poz. 327), zabezpieczył środki finansowe na jej realizację.
Możemy zrozumieć, że w okresie zmiany ministrów zawsze występują pewnego rodzaju zawirowania, jednak w obszarze zarządzania pracownikami wojska występuje jeszcze funkcja Pełnomocnika MON ds. Współpracy ze Związkami Zawodowymi, który w całej sprawie jest doskonale zorientowany. W tej sytuacji nie dziwi nas zachowanie Szefa Finansów Inspektoratu Wsparcia SZ, który wskazuje pracodawcom, aby o tryb postępowania w zaistniałej sytuacji zwracali się bezpośrednio do Departamentu Spraw Socjalnych MON.
Analiza pisma tego departamentu pozwala wyciągnąć wnioski, że podwyżka dla nielicznych może być dokonana z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 r. lub na bieżąco tj. od dnia 1 grudnia 2015 r. W przypadku przyjęcia drugiego wariantu, w dyspozycji pracodawców pozostaną środki na dokonanie jednorazowych wypłat dla swoich pracowników w wysokości jedenastokrotnie wyższej od przyznanej miesięcznej kwoty podwyżki, w przeliczeniu na jednego pracownika.