Dwa ważne pisma z ministerstwa

  • 0
  • 13 maja, 2021

Od początku realizacji akcji szczepień przeciw Covid – 19 w wojskowych zakładach pracy nie było równego traktowania żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Pracownicy żeby się zaszczepić zmuszeni byli brać dzień urlopu wypoczynkowego, natomiast żołnierze mogli się szczepić w ramach godzin pełnionej służby a nawet dostawali dzień wolny… na poczet ewentualnego złego samopoczucia po szczepieniu. Nie pomagały wystąpienia zakładowych organizacji związkowych, które widząc zaangażowanie rządu w przebieg realizacji akcji szczepień, wnioskowały do pracodawców o umożliwienie szczepienia pracowników w ramach godzin pracy, tj. z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Nic z tego, pracodawcy byli dotychczas nieugięci.  

Wydawało się, że sytuacja się zmieni, gdyż w ostatnim czasie do jednostek wojskowych trafiło pismo Dyrektora Departamentu Spraw Socjalnych MON Nr 2643/DSS z dnia 7 maja 2021 r. z klauzulą „BARDZO PILNE”. Zgodnie z tym pismem, pracodawcy poproszeni zostali „o podjęcie stosownych czynności służbowych i konsekwentne kierowanie podległych i zadeklarowanych w systemie SEW on-line żołnierzy i pracowników cywilnych resortu obrony narodowej do przydzielonych punktów szczepień z zachowanie daty i godziny szczepienia. (…) bez względu na miejsce wykonania szczepienia (podmioty MON lub spoza MON).”

Dla przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych treść tego pisma była zrozumiała i wystarczająca. Niestety, okazało się, że w niektórych zakładach pracy nie zamierza się wprowadzać w życie treści przesłanego pisma. W tych zakładach pracodawcy nie kierują na szczepienia a pracownicy w dalszym ciągu muszą korzystać z urlopu wypoczynkowego żeby się zaszczepić w ustalonych im terminach, jeżeli przypadają one w godzinach świadczenia pracy.

Gdy związkowcy w trakcie kolejnych spotkań z przedstawicielami pracodawców powoływali się na pismo z departamentu – w odpowiedzi usłyszeli, że wyraz „kierowanie” w tym piśmie w odniesieniu do pracowników został przez departament użyty niefortunnie.

Czy w związku z takim postrzeganiem pisma z departamentu należy się spodziewać kolejnego, bardziej precyzyjnego w treści i nie budzącego żadnych wątpliwości na etapie jego realizacji? Czas pokaże.

 

Pod koniec kwietnia do wojskowych zakładów pracy trafiło z Inspektoratu Wsparcia SZ pismo Dyrektora Departamentu Spraw Socjalnych MON w sprawie uprawnień emerytów i rencistów do pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jak wynika z treści tego pisma, w ocenie departamentu za nieprawidłowe należy uznać ograniczenie w regulaminie Funduszu prawa do niektórych świadczeń dla emerytów i rencistów – byłych pracowników zakładu. W związku z tym pismem, w niektórych zakładach pracy już opracowywane są aneksy do obowiązujących regulaminów, które przesyłane są do zakładowych organizacji związkowych.  

Nie wiemy, co było powodem opracowania przez departament tego pisma, jednak pragniemy wskazać na stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 23 maja 2019 r. w sprawie gospodarowania środkami zfśs (znak UNP: GIP-19-30615, GIP-GBI.0701.72.2019.3), w którym stwierdził: „W związku z tym, że obowiązujące przepisy nie zawierają szczegółowych regulacji w tym zakresie, zamieszczenie warunku wykorzystania 14 dni urlopu wypoczynkowego, jako jednego z kryteriów przyznawania pracownikom dopłat do wypoczynku z zfśs, jest dopuszczalne. Wskazuje się natomiast, że przyznanie dofinansowania do tego rodzaju wypoczynku nie powinno być uzależnione od wykorzystania urlopu, a jedynie opierać się o kryterium socjalne. Jeśli jednak w regulaminie funduszu znajduje się zapis, przyjmujący jako jedno z kryteriów przyznawania takiego dofinansowania wykorzystanie co najmniej 14 dni urlopu wypoczynkowego, to można emerytowi „wczasów pod gruszą” nie wypłacać.”

Ocena Departamentu Spraw Socjalnych MON zawarta w przesłanym piśmie nie stanowi prawa i nie może być powodem do zmiany aktualnie obowiązujących w zakładach regulaminów. W naszej ocenie, bardziej miarodajnym jest stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy a niewątpliwie najważniejsze są zapisy zawarte w obowiązujących regulaminach Funduszu. Jeżeli są one zgodne ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy – nie widzimy powodu do zmiany treści tych regulaminów.(MK)

3.7 7 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
CARLOS
15 maja, 2021 18:53

Nie chce się tu wymądrzać ale Pan Pełnomocnik swoich poprzedników nie dorasta do pięt. Żałosne stwierdzenie ale prawdziwe. A ja najlepiej mogę to stwierdzić.
Nie wiem, za co mu MON płaci, skoro nic nie robi.
A co z PUZP, tabelami stawek WZ, zaszeregowania, czy premią 10% dla wszystkich pron?

Jurek
16 maja, 2021 18:05

Chciałem napisać, że nie we wszystkich jednostkach są tak betonowi przełożeni, a tym, którzy takich mają – współczuję.
U mnie:
– wychodzę na szczepienie
– dobra, jak się będziesz jutro źle czuł, to nie przychodź.

I to nie była rozmowa z dowódcą.

Grzegorz M
16 maja, 2021 22:13

Dziękuję Marku, że poruszyłeś temat szczepień. Doprawdy jest to przykład na głęboką hipokryzję w RON – Logo: #SZCZEPIMY SIĘ. W kilku zdaniach opisałeś ten paradoks nierównego traktowania i dziwię się jedynie, iż użyłeś stwierdzenia w czasie przeszłym: “Nic z tego, pracodawcy byli dotychczas nieugięci.” Mogę Cię zapewnić, iż pracodawcy nadal są nieugięci, nawet pomimo pisma Dyrektora DSS, który zwrócił się do pracodawców o podjęcie stosownych czynności służbowych i konsekwentne kierowanie na szczepienia – nie tylko twierdzą, że szczepienie jest wyłącznie sprawą pracownika, ale wręcz sugerują, iż termin szczepienia należy uzgodnić tak, aby szczepienie odbyło się w czasie wolnym od pracy.… Czytaj więcej »

Michal
18 maja, 2021 13:23

Witam. Czy istnieje szansa w 1RBLog na wypłatę oszczędności za pierwsze półrocze? Czy komuś jest na ten temat coś wiadomo?

Admin
19 maja, 2021 10:50
Reply to  Michal

Michał, jest to już kolejny wpis o podobnej treści.
Rozumiem Twoje zapytanie, bo dochody pracowników ron – przynajmniej zdecydowanej większości – na początku tego roku są znacznie niższe niż np. w roku poprzednim, ale weź pod uwagę, że pierwsze półrocze jeszcze trwa.
Oszczędności za pierwsze półrocze będzie można ustalić dopiero, gdy to półrocze się zakończy.
Tak więc uzbrój się w cierpliwość i troszkę jeszcze zaczekaj.

Ryszard
19 maja, 2021 20:06
Reply to  ZARZĄD

Nie bardzo wiem, jaki Zarząd się tu ujawnił…. Kwestie związane z obniżeniem funduszu na wynagrodzenia o 3% zostały tu na forum swego czasu dosyć wszechstronnie omówione. Szkoda tylko, że dotychczas żaden z funkcjonujących w resorcie on zz nie podjął skutecznych działań, aby te środki odzyskać, zwłaszcza tam, gdzie funduszu nagrodowego od dawna nie było co sprawiło, że zamierzano zmniejszyć od stycznia b.r. wynagrodzenia, premie pracownicze lub – po prostu – ludzi pozwalniać. Jesteś Michal z 1RBL–ogu, to przecież wiesz o tym doskonale. Podobnie, jak o tym, że w wyniku zdecydowanego sprzeciwu jednego tylko z 3 funkcjonujących w zakładzie zz –… Czytaj więcej »

Michal
21 maja, 2021 14:23
Reply to  Ryszard

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź

Michal
20 maja, 2021 10:44
Reply to  ZARZĄD

Dziękuję za informacje. Pozdrawiam

CARLOS
28 maja, 2021 17:55

Najpierw niech wam wypłacą za mundury w OWC, bo nie dostaliście do tej pory NIC za 2020 r.
A co na to związki???

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x