Skip to main content

List otwarty do Ministra Obrony Narodowej

By 30 listopada, 2018Aktualności

W związku z protestem naszego Kolegi Ryszarda obserwujemy duże pobudzenie aktywności i inicjatyw społecznych w środowiskach pracowników wojska, bez względu na ich przynależność związkową. Zgłaszane są do nas różne inicjatywy, nad którymi Zarząd Krajowy pracuje i zapewne wiele z nich w stosownym czasie z pewnością wykorzysta.

Jedna z tych inicjatyw – przyjęta do realizacji w trybie pilnym przez Zarząd Krajowy Związku (uchwała TUTAJ) – zobowiązuje nas do przedstawienia jej Wam – Koleżanki i Koledzy – pracownicy resortu obrony narodowej.

Inicjatywą tą jest List otwarty pracowników resortu obrony narodowej – członków Związku Pracowników Wojska „TARCZA” do Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2018 r. (List TUTAJ)

List ten powstał w wyniku oddolnej inicjatywy członków Organizacji Związkowej Nr 6/Z w Wałczu z siedzibą w Składzie Mosty, która działa u Pracodawcy – 1 Regionalnej Bazie Logistycznej w Wałczu. Dostrzegając całoroczne milczenie ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i brak odzewu na protest Kolegi Ryszarda – przedstawiciele załogi Składu umiejscowionego w puszczańskich Mostach, postanowili napisać list do Szefa MON i przedstawić rzeczywistą sytuację pracowników cywilnych resortu obrony narodowej. Lektura tego Listu otwartego i przebijający z treści autentyzm sprawił, że Zarząd Krajowy Związku nie mógł podjąć innej decyzji niż ta, którą zawarł w swojej uchwale.

Uważamy jednocześnie, że nikt nie powinien przejść obok treści tego listu obojętnie. Ani władze, ani media, ani działające w resorcie obrony narodowej organizacje związkowe, ani wielotysięczne rzesze pracowników wojska.

Stąd nasza determinacja, aby zawarte w Liście postulaty skierowane do władz naszego związku w pełni zrealizować. Niezwłocznie też wystąpimy do władz pozostałych organizacji związkowych z propozycją poparcia tego Listu. Uważamy bowiem, że bez integracji naszych wysiłków we wspólnej sprawie i uzyskania bazy społecznego poparcia dla tego  Listu – Strona społeczna nie osiągnie celu, jakim jest radykalna poprawa sytuacji socjalno-bytowej i płacowej pracowników wojska.

Jednocześnie do wszystkich władz organizacji zakładowych i międzyzakładowych a także do Was, Koleżanki i Koledzy  – pracownicy wojska kierujemy wezwanie do wsparcia naszych działań w celu rozpowszechnienia treści tego listu, do wysyłania go do waszych posłów i senatorów, do mediów, do Kancelarii Prezydenta. Niech jego treść trafi wszędzie tam, gdzie wiedza o naszej trudnej sytuacji i naszej ciężkiej pracy jeszcze nie dotarła.

Zbierajcie głosy na listach poparcia (lista TUTAJ), w sposób wskazany na wzorze (wzór TUTAJ) i przesyłajcie nam te listy pocztą na adres naszego Związku lub na adres mailowy: zk@zpwtarcza.pl

Nie wymagamy żadnych danych, żadnych czytelnych podpisów. Chcemy tylko, aby te zebrane głosy poparcia były widocznym dowodem Waszego utożsamiania sie z podejmowanymi przez nas działaniami. Tylko w ten sposób – wspólnie – możemy wywalczyć lepszą przyszłość dla pracowników wojska.

     W imieniu Zarządu Krajowego ZPW „TARCZA”

                                                                                                                  Marek KAZIMIERCZAK

Z ostatniej chwili:

W dniu 29 listopada 2018 r. do pozostałych organizacji związkowych działających w resorcie obrony narodowej zostało skierowane wystąpienie z propozycją poparcia Listu (wystąpienie TUTAJ).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
189 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
pracownik
30 listopada, 2018 11:17

TARCZO, dziękuje Ci, że walczysz. Dziękuję bardzo.
Jesteście dla mnie bohaterami i mówię to całkowicie poważnie.

Ziutek
30 listopada, 2018 15:38

Czy można ten list otwarty opublikować na facebooku?

30 listopada, 2018 16:49
Reply to  Ziutek

Jak najbardziej, Ziutek, nic nie stoi na przeszkodzie a wręcz jest to wskazane.
On już jest też zamieszczony na stronie OPZZ:
http://www.opzz.org.pl/aktualnosci/branze-i-regiony/list-otwarty-do-ministra-obrony-narodowej

Ziutek
1 grudnia, 2018 00:58

Przyznam, że obserwuję tą stronę już od dłuższego czasu i z całą pewnością jest to najbardziej rzetelne źródło informacji na nasz temat, czyli pracowników cywilnych wojska. 2 grudnia stuknie mi 6 lat pracy jako właśnie „wojskowy cywil”, więc nie mam takiego stażu, jak większość tutaj się wypowiadających, ale boli mnie to, jak jesteśmy traktowani przez rząd i to któryś z kolei, więc postanowiłem się chociaż ciut włączyć i opublikowałem ten list na facebooku. Jak narazie odzew żaden u moich znajomych, więc może ktoś, kto nie ma weny do tworzenia postów, albo się waha, czy warto załączam linka do swojego posta.… Czytaj więcej »

1 grudnia, 2018 01:40
Reply to  Ziutek

Jak już piszesz o nas takie plusy to przypomnę, że niedawno, w komentarzach do poprzedniej aktualności na naszej stronie pisałem o decyzji Ministra Obrony Narodowej z 23 listopada, na podstawie której nastąpiła zmiana kompetencji w Kierownictwie MON.
Wczoraj w internecie – pod poniższym linkiem – ukazał się artykuł, który bardziej szczegółowo zajął się tą zmianą. W mojej ocenie ciekawe stwierdzenia zostały tam przedstawione.
https://www.defence24.pl/przetasowania-w-kierownictwie-mon

1 grudnia, 2018 03:29

Warto również zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie Minister Obrony Narodowej podpisał dwie decyzje zmieniające decyzję budżetową na rok 2018, które zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym MON pod poz. 181 i 184. W zakresie wynagrodzeń można zauważyć, że uruchomiona została kwota 7,84 mln zł pozostająca dotychczas w rezerwie Ministra Obrony Narodowej. Z pewnością, w ramach tej kwoty jest zabezpieczenie środków 2% funduszu nagród dla czterech RBLogów. W połowie listopada Inspektorat Wsparcia w końcu przesłał do tych jednostek zabezpieczenie finansowe 2% funduszu nagród w ramach swojego budżetu a obecnie otrzymał na to pokrycie z rezerwy MON. Przypominam, że wszyscy wojskowi pracodawcy… Czytaj więcej »

michasia
30 listopada, 2018 19:27

Podpisuję się obiema rękami – DZIĘKUJĘ.

Grzegorz
30 listopada, 2018 20:49

Bardzo dobra inicjatywa. Jestem wieloletnim członkiem NSZZ PW, ale nasz związek, chociaż największy w sprawie podwyżek i godnych wynagrodzeń dla PRON robi chyba najmniej.
Zobowiązuję się do zebrania, jak najwięcej podpisów i przesłania do Was. Pozdrawiam.

30 listopada, 2018 22:01
Reply to  Grzegorz

Dziękuję Ci, Grzegorzu za inicjatywę w tej sprawie i pozdrawiam.

Grzesiek
30 listopada, 2018 23:22
Reply to  Grzegorz

Nszz Pw to szkodzi tylko Nam wszystkim.nic więcej.a Jagiello powinien się rozpędzić i uderzyć mocno.wtedy może poza interesami Monu zacznie widzieć problemy i interesy Pracowników Ron.swoją drogą, dziwię się tylko związkowcom tego „tworu” pod kierownictwem Jagielly…

Rysiek
1 grudnia, 2018 17:37

Szanowni Państwo, Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy – pracownicy RON, Wszyscy, którzy interesowaliście się moim protestem. Informuję Was, że w godzinach wieczornych dnia 28 b.m. zawiesiłem swój protest głodowy, polegający na powstrzymywaniu się od przyjmowania pokarmów. Trwał ponad trzy tygodnie. To były dla mnie, dla moich najbliższych i przyjaciół ale także i dla moich przełożonych i kierownictwa resortu obrony narodowej trudne dni. Czuję się dobrze, chociaż musiało upłynąć nieco czasu abym mógł zebrać siły do napisania niniejszego oświadczenia a proces dochodzenia do normalności mojego organizmu będzie nadal trwał. Bezpośrednią przyczyną mojej decyzji o zawieszeniu protestu był list, jaki w godzinach wieczornych… Czytaj więcej »

Grzegorz M.
1 grudnia, 2018 21:37
Reply to  Rysiek

Rysiu – dziękuję za to, że jesteś…

Pracownik
1 grudnia, 2018 22:05
Reply to  Rysiek

Rysiu szybkiego powrotu do zdrowia, bo – nie oszukujemy się – taka głodówka odbija się na zdrowiu. Jesteś bohaterem i stoję za Tobą murem a w moim środowisku lokalnym, takich jak ja jest kilkadziesiąt osób. Trzymaj się!

Tomasz
1 grudnia, 2018 22:56
Reply to  Rysiek

Dziękuję, za to, że zacząłeś i za to, że skończyłeś kiedy trzeba.

Grzesiek
2 grudnia, 2018 10:28
Reply to  Rysiek

Ryszard,jak Twoje zdrowie po takiej głodówie?? Ciężko było na początku czy coraz to później??? wiem,że niby logiczne jest że najłatwiej jest na początku i z biegiem czasu jest coraz gorzej.ale nie raz też jest tak, że człowiek przyzwyczaja się do wielu czynników.straszne.Ten Twój protest, ta głodówka była wyniszczająca organizm.nie wracaj do tego protestu,zdrowie i życie mamy jedno.pamiętaj .są i inne formy i instrumenty protestów. Bez względu na to czy to przyniesie jakieś rezultaty czy nie.jak ma przynieść to przyniesie,jeśli nie to nie warto do tego wracać.bo trzeba wtedy sobie jasno coś powiedzieć i tyle…Ryszard pokazałeś klasę.szacun za to.ale jeszcze raz… Czytaj więcej »

Ziutek
2 grudnia, 2018 12:50
Reply to  Rysiek

Dziękuję Rysiek! Jesteś naszym BOHATEREM!!!

Barbara
12 grudnia, 2018 15:06
Reply to  Rysiek

Panie Ryszardzie, pełen szacunek i słowa uznania dla Pana.
Dziękuję. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Pozdrawiam.

Dorota
1 grudnia, 2018 22:39

Dołączam, oczekując dobrych zmian.

Strażak WSP
2 grudnia, 2018 00:03

Dzięki takim ludziom, jak PAN, PANIE RYSZARDZIE idziemy do przodu.
Wielki szacunek i podziw za Pana wolę walki, niech się inne związki uczą i biorą przykład, jak można walczyć o szeregowych pracowników a nie myśleć tylko o pełnym korycie.

Zbyszek
2 grudnia, 2018 13:49

Witam wszystkich obecnych i byłych pracowników wojska! Problematyką pracy i zarobków PW obserwuję od 1985 r. najpierw jako żołnierz zawodowy a później jako pracownik wojska. Wtedy – za tzw. komuny – było mizernie płacowo, ale pracownik wojska często dostawał mieszkanie w tzw. GAM, wysyłał dzieci na kolonie, czyli niskie zarobki rekompensowane były socjalem a różnica pensji miedzy żołnierzem i pracownikiem nie była tak duża. Teraz – w nowym systemie gospodarczym – mizeria płacowa pozostała, socjalu nie ma a pracownika wojska od żołnierza dzieli przepaść płacowa, chociaż pracują na tych samych stanowiskach np. magazyniera. Mówię to jako były żołnierz a później… Czytaj więcej »

Rysiek
3 grudnia, 2018 00:45
Reply to  Zbyszek

Witaj – no właśnie – cyt.: „Praca po 10–12 godzin to standard…” i jeszcze to – cyt.: „Kto dziś pracuje tylko 8 godzin dziennie, jeśli oczywiście chce zarobić?” Może tego nie wiesz albo nie dotarło to jeszcze do Twojej świadomości, że taki typowy cywil w przeciwieństwie do Ciebie musi zapierdzielać do 65 roku życia, jeżeli chce na starość cokolwiek mieć z tej swojej pracy. Wybacz, ale równie szczerze po żołniersku ci odpowiem na Twój post. – Ty już masz ze sobą tę emeryturę, bo zapewne zdążyłeś się chociaż na najniższą z racji minimalnej 15-letniej wysługi załapać. Ile wówczas miałeś lat??… Czytaj więcej »

Zbyszek
5 grudnia, 2018 10:35
Reply to  Rysiek

Dziękuję Panu Ryszardowi za solidną krytykę mojego wpisu! Potwierdzam, że zatrudnianie byłych żołnierzy zawodowych wytwarza patologię w tym obszarze zatrudnienia, między innymi z braku możliwości awansu dobrze wykształconych PW na stanowiska w administracji, czy na stanowiska kierownicze. Podpowiadam, walczcie o zakaz zatrudniania wszelkich emerytów w tzw. obszarze sfery budżetowej! Co do zaglądania ku Wam przez „szpary w płocie” – to zwykły przypadek. Dużo słucham radia i chyba w Radio dla Ciebie usłyszałem o proteście głodowym pracownika wojska! Powiem szczerze, nie wierzyłem w tak wielką desperację i determinację pracowników RON. Rozpocząłem poszukiwania informacji w tej sprawie. Nie było łatwo, gdyż informacji… Czytaj więcej »

PRON_MT
3 grudnia, 2018 13:35
Reply to  Zbyszek

A mi się wydaje, że płace PRON psują właśnie takie osoby, jak Ty p. Zbyszku, emerytowani pracownicy z wysługą na start 25%, wskakujący na etaty starsze czy samodzielne, posiadający zaplecze w postaci emerytury i mieszkania, czujący się w RON, jak u siebie w domu a zwykłym pracownikom spychający swoje codzienne obowiązki.
Jeżeli płace PRON będą nadal tak niskie, to żadnych ludzi chętnych do rzetelnej i często ciężkiej pracy – RON nie zatrudni.

Marcin
2 grudnia, 2018 14:31

Szacunek Panie Ryszardzie

Grzegorz
3 grudnia, 2018 15:29

Szanowni Państwo, czy wiadomo komukolwiek na forum o wstrzymaniu do odwołania możliwości zatrudniania pracowników wojska?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

3 grudnia, 2018 16:36
Reply to  Grzegorz

Tak Grzegorzu, wiadomo. Pismem z 23 października 2018 r., Podsekretarz Stanu w MON Pan Marek Łapiński wstrzymał – na czas nie określony – wszelkie procedury zatrudniania PRON. Występowaliśmy jako TARCZA wielokrotnie do MON w tej sprawie, gdyż okazało się, że dotyczy to również przedłużania umów o pracę zatrudnionych już pracowników (na okres próbny, czy na czas określony), które to umowy kończyły się po dniu 23 października br. Odniosło to częściowy skutek, gdyż w dniu 30 listopada 2018 r. Sekretarz Stanu w MON Pan Wojciech Skurkiewicz wystosował pismo do „wojsk” z nadaniem klauzuli „Bardzo pilne”, w którym stwierdza, że wyraża zgodę… Czytaj więcej »

Jacek
3 grudnia, 2018 18:56

Czy w tym piśmie jest też zgoda na przesunięcia etatowe już zatrudnionych pracowników ?

Iza
3 grudnia, 2018 22:00
Reply to  Grzegorz

Jestem tym zaistniałym faktem zrozpaczona, ponieważ zostałam bezpośrednio dotknięta tą blokadą zatrudnienia. Na dzień przed rozwiązaniem umowy z jednym wojskowym pracodawcą a podpisaniem umowy z nowym… otrzymałam informację o braku możliwości mojego zatrudnienia. Uważam, że każdy ma prawo do zmiany pracy, miejsca zamieszkania i w sytuacji, gdy wszystko ma dopięte na ostatni guzik może mieć pewność, że pracodawca się z poczynionych ustaleń wywiąże. A tu spadają znienacka takie złe informacje. Teraz czekam na to odblokowanie i mam nadzieję, że to niedługo nastąpi. Jak żyć… skoro część swojego życia, zaangażowania oddało się pracy jako wieloletni pracownik RON, a pozostało się w… Czytaj więcej »

Grzegorz M.
4 grudnia, 2018 09:15

Gratulacje Panie Marku.
Widzę, że po raz pierwszy od bardzo bardzo długiego czasu udało się zainteresować media trudną sytuacją pracowników wojska. Czy odniesie to odpowiedni skutek? – Wydaje mi się, że zależy to od każdego z nas…

Łukasz
4 grudnia, 2018 09:35

Pełne poparcie za Waszą akcje. Nareszcie umiejętnie następuje wykorzystanie Waszego potencjału. Mam nadzieję, że bez względu na przynależność związkowa, swoją poglądowość – każdy ale to każdy podpisze się pod tymi postulatami. Szacunek dla Was pomimo, że przynależę do innego związku. Ślę pełne poparcie i na pewno mój podpis się pod tym listem znajdzie.

4 grudnia, 2018 12:21
Reply to  Łukasz

Dziękuję Łukaszu za te słowa w naszym kierunku. Również mamy taką nadzieję, bo w istocie chodzi nam o to, żeby w przyszłości w odpowiedziach MON nie pojawiały się takie treści, jak ostatnio, że… w zasadzie nie jest tak źle, jak to TARCZA postrzega, bo pozostałe…
Uważam, jak już wcześniej pisałem, że w zakresie poprawy sytuacji socjalno-bytowej i płacowej PRON – powinniśmy iść w jednym szeregu, niejako ławą.
Pozdrawiam.

jan
4 grudnia, 2018 18:30

a może co niektórzy państwo związkowcy za długo siedzą za stołem związkowym. Ciekawe ile lat siedzi rekordzista, przodownik? Jak myślicie?

Marek Kazimierczak
4 grudnia, 2018 18:30

Na tę chwilę można przytoczyć stanowisko, czy wypowiedzi MON odnośnie tegorocznej poprawy struktury wynagrodzeń. MON podkreśliło, że cywilni pracownicy wojska zarabiają mniej niż ich odpowiednicy w innych resortach. Wiadomość o decyzji w sprawie podwyżek minister zamieścił na Twitterze. „Zdecydowałem o przyznaniu podwyżek pracownikom cywilnym WP. Dziś zarabiają oni mniej niż w innych służbach” – napisał Błaszczak. Dodał, że „bez pracowników cywilnych niemożliwy byłby skuteczny rozwój sił zbrojnych, ich zaangażowanie i postawa zasługują na najwyższe uznanie”. Powyższe jednoznacznie wskazywały powody uruchamiania środków w roku bieżącym, natomiast niezrozumiałym jest brak działań wobec zaplanowanego już wzrostu płac na rok przyszły w tamtych resortach… Czytaj więcej »

Rysiek
5 grudnia, 2018 08:16

Zacytowałeś Marku wcześniej, że: Wiadomość o decyzji w sprawie podwyżek minister zamieścił na Twitterze. “Zdecydowałem o przyznaniu podwyżek pracownikom cywilnym WP. Dziś zarabiają oni mniej niż w innych służbach” – napisał Błaszczak. Dodał, że “bez pracowników cywilnych niemożliwy byłby skuteczny rozwój sił zbrojnych, ich zaangażowanie i postawa zasługują na najwyższe uznanie”. No tak – Pan Minister docenia, Pan Minister łaskawie nam daje widząc, że zarabiamy mniej niż w innych służbach tylko, że jednocześnie ten sam Pan Minister wycofuje się z uzgodnień resortu ze strona społeczną i chociaż wydaje się widzieć problem – daje o 20% mniej niż to było jeszcze… Czytaj więcej »

4 grudnia, 2018 19:35

Pisząc poprzedni komentarz nie wiedziałem, że na stronie największego Związku pojawiły się nowe informacje, w tym projekt pisma, wystąpienia zatytułowany: Jakie wynagrodzenia w 2019 r. Uważam, że jest to dopiero projekt, gdyż zostało ono zamieszczone bez podpisu, jak również bez nadanego numeru porządkowego i z bliżej nie określoną datą. Niemniej, skoro znalazło się na stronie tego Związku: http://nszzpw.pl/aktualnosci.nowosc.540.0.html, można wskazać na ostatni akapit, gdzie znajduje się stwierdzenie, że: „Każda akcja mająca na celu poprawę sytuacji materialnej pracowników jest przez nas popierana i nie ważne kto ją prowadzi i inicjuje, ważne jest to aby uzyskała jak największe poparcie pracowników.” Myślę, że… Czytaj więcej »

Rysiek
4 grudnia, 2018 23:06

Z czego Marek się tu cieszyć?? Z tego, że przez te tygodnie trwania protestu, gdy emocje ludzi sięgały zenitu, gdy nie było wiadomo czy nas po prostu nie przyjadą i nie „zaorzą” oni nie wykrztusili z siebie ani jednego zdania – ani jednego słowa zwyczajnej ludzkiej solidarności?? Wysłaliśmy im zaproszenie do wspólnego działania a im słowo TARCZA przez gardło przejść nie chce?? A może ktoś mi powie, gdzie się podziała Solidarność i NSZZ PW w moim zakładzie pracy, gdy te małe puszczańskie Mosty podjęły się dźwignąć problem naszych wynagrodzeń?? Moim stanem interesowali się przełożeni, DSS, dziennikarze, setki pracowników resortu z… Czytaj więcej »

jutka
5 grudnia, 2018 07:39
Reply to  Rysiek

Nie dziw się Rysiu Markowi. Ten związek tak często zachowuje się podle, że każdy, najmniejszy nawet objaw przyzwoitego zachowania odbierany jest przez wielu, jak coś niesamowitego. Czyli coś, co powinno być normą – traktowane jest, jak niebywały wyczyn 😛 Niestety, podzielam Twoje zdanie w tym temacie. Możliwe, że zrobili to pod naciskiem związkowców, ale odbieram bardziej, jak działania pozorowane niż rzeczywiste. Gdyby przyłączyli się na początku naszej akcji, można byłoby myśleć inaczej. Ja osobiście rozczarowana nie jestem, bo wiem co to za związek i na czyją rzecz działa od lat. Jedynie co mnie zaskakuje – to związkowcy. Przecież to nie… Czytaj więcej »

Olo
5 grudnia, 2018 10:22
Reply to  jutka

Bo związkowcom z NSZZ wystarczają extra premie od komendantów Rblog i Wog wpływające na ich konta

Jasiu .
5 grudnia, 2018 08:46
Reply to  Rysiek

Rysiu, a zwróciłeś się do Klaudiusza o poparcie z ramienia „S” w 1 RBLogu. Nie każdy działa tak, jak ja. Po przeczytaniu otwartego listu do Ministra ON, od razu – bez czekania na decyzje KS PC MON NSZZ Solidarność, która do dziś nie podjęła jeszcze decyzji – nasza organizacja MOZ podjęła działania i zbiera podpisy we wszystkich JW, gdzie mamy swoje struktury. I trochę to potrwa. A teraz kilka słów o podwyżkach na 2019 r. Jak zapoznacie się z moimi postami na stronie OWC, to będziecie wiedzieli kto prowadził wstępne rozmowy od 12 lipca i po spotkaniu „S” w RON… Czytaj więcej »

Anna
5 grudnia, 2018 10:15

Właśnie słyszałam w TVP info co powiedział Błaszczak. 300 zł. Więc nic więcej nie będzie. Decyzja podjęta.

pracownik
5 grudnia, 2018 12:12
Reply to  Anna

300 zł od 1 stycznia 2019 i 250 zł od 1 lipca 2019. To na pewno miał na myśli. No chyba, że uważa swój resort za mniej istotny niż inne resorty. Ministerstwo II sortu?

Jasiu .
5 grudnia, 2018 13:38
Reply to  Anna

Tylko Błaszczak zapomniał o rekonstrukcji Rządu i nie wie, czy nadal będzie ministrem RON.
A ja co nieco wiem.

Marek Kazimierczak
5 grudnia, 2018 14:22

MOJE ODNIESIENIE SIĘ DO PISMA ZE STRONY NSZZ PW Wczoraj na stronie NSZZ PW zamieszczony został tekst o podwyżkach dla pracowników wojska na rok 2019 wraz z dołączonym do niego załącznikiem, który zapewne został przesłany z Departamentu Budżetowego faksem z numeru: 261-874-189 w dniu 27 listopada 2018 r., bo widać to nawet na wydruku. Poniżej jest również dzisiejszy wpis w tym temacie Kolegi Jasia. W związku z powyższym, w celu rozwiania wszelkich wątpliwości w tym zakresie, zdecydowałem się na kilka słów wyjaśnienia kwestii wzrostu płac w 2019 r., bo uważam, że Czytającym należą się wyjaśnienia w tym zakresie. Planowanie budżetowe… Czytaj więcej »

Jasiu .
5 grudnia, 2018 15:10

Marku, po raz kolejny się z Tobą zgadzam a jeszcze na dodatek – prominentni działacze NSZZ PW piszą pisma do Komendantów o przyznanie nagród pieniężnych dla swoich kolesiów – osób funkcyjnych z ich związku.
To jest dopiero sk……..two.
Marek, myślę, że oni już nam załatwili podwyżkę znowu po 150 zł do podstawy, gdzie inni biorą po 450 zł do podstawy.
Dziwi mnie tylko, że do takiego związku jeszcze należy tyle członków.

5 grudnia, 2018 15:42
Reply to  Jasiu .

Rzeczywiście, dziwne rzeczy się dzieją. Rozumiem jeszcze, gdy o pracownika – działacza związkowego, który obok bardzo dobrego realizowania obowiązków na zajmowanym stanowisku, realizuje jeszcze działania związkowe – wystąpił jego przełożony ale… żeby takie wnioski wychodziły od prominentnych działaczy?!
Ciekawe, czy to jakaś tradycja jest, czy tylko jednostkowy przypadek?

ochroniarz
5 grudnia, 2018 17:58
Rysiek
6 grudnia, 2018 11:01
Reply to  ochroniarz

Witam serdecznie i bardzo dziękuję za zamieszczenie mojego postu ze strony związkowej mającego charakter oświadczenia. Przepraszam bardzo, że nie nawiązałem bliższego kontaktu ale jestem człowiekiem wojska, zwyczajnym pracownikiem z dołu piramidy służbowej i płacowej a nie człowiekiem mediów i celebrytą. To, co mam do powiedzenia, mówię tu – na tym związkowym forum, dlatego proszę zrozumieć mnie i tu zaglądać. Pragnę zwrócić uwagę na to, że ważniejsze od tych moich „gładkich” wypowiedzi są te, płynące bezpośrednio z serca często bardzo spontaniczne wyrazy sprzeciwu wobec naszej pracowniczej rzeczywistości. Bardzo proszę, aby właśnie je popularyzować, bo są wskaźnikiem i miernikiem rzeczywistych nastrojów pracowników… Czytaj więcej »

Grzesiek
5 grudnia, 2018 20:34
Reply to  Jasiu .

Wg mnie będzie od 220 do 240 zł do zasadniczej… chyba, że związki wywalczą tyle, ile ma np. obiecane Mswia

Michał
5 grudnia, 2018 21:43
Reply to  Grzesiek

O ile tyle w ogóle dadzą i znając życie będzie wypłacone w czerwcu.
A podwyżki artykułów niezbędnych do życia będą od stycznia, a nie od czerwca

5 grudnia, 2018 21:44
Reply to  Grzesiek

Poniżej link do wypowiedzi MON: https://praca.interia.pl/zarobki/news-szef-mon-ponad-300-zl-podwyzki-dla-pracownikow-cywilnych-woj,nId,2714511 Jak to „ładnie” wygląda. Żołnierze ponad 500 zł a pracownicy cywilni wojska – ponad 300 zł. Spójrzmy więc jak to wygląda w rzeczywistości. O pracownikach już pisałem wcześniej – to ponad, które wskazuje Minister i NSZZ PW – to 8 zł, bo faktycznie jest to poziom 308 zł. W odniesieniu do żołnierzy to ponad to… 155 zł i właściwie należałoby wskazać, że żołnierze otrzymają ponad 600 zł! Z czego to wynika? We wrześniu Prezydent podniósł dla żołnierzy wysokość mnożnika kwoty bazowej, w oparciu o którą określany jest przeciętny poziom uposażenia. Dotychczas wynosi on 3,2… Czytaj więcej »

Rysiek
6 grudnia, 2018 11:28

Nic ująć a ja jedynie nieco dodam. Otóż w roku bieżącym fundusz wynagrodzeń pracowników miał przyrost wynagrodzeń, który wynikał z tego uzgodnionego kilkuletniego programu. Tak był zaplanowany. Tych pieniędzy nie możemy się jednak doliczyć a MON też milczy. Zamiast – naliczeniowo – co najmniej 250-300 zł, do jednostek trafiło tylko po 200 zł z tym, że wielu z tego dosłownie nic, ale to nic nie zyskało, a o paruzłotowych podwyżkach – wstyd wspominać. Niejako przy okazji dowiedzieliśmy się, że zawarta z resortem umowa już nie obowiązuje… Gdzie się więc podziały pieniądze?? Marek to wie na pewno lepiej niż ja. Mogę… Czytaj więcej »

suarez
5 grudnia, 2018 15:35

Panie Marku,
dziękuję za tak wyczerpujące wyjaśnienie sytuacji, jaka się dzieje w obrębie naszych przyszłorocznych podwyżek.
Mam sygnały, że jeśli taki marazm w zarządzie NSZZ PW w zakresie walki o podwyżki na rok 2019 się utrzyma, to masowo ludzie będą się wypisywać. Jest mi wstyd, że należę do NSZZ PW po tym, co przeczytałem na stronie mojego związku. Zrobię wszystko, aby TARCZA powstała w mojej JW.
Pozdrawiam serdecznie.

5 grudnia, 2018 15:45
Reply to  suarez

Witaj suarez, trzymam za Was kciuki. Pozdrawiam.

pracownik
5 grudnia, 2018 15:36

8 minuta
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=HZH64rBCRWE
podwyżki PONAD 300 zł – czyli 308 brutto…

Marek Kazimierczak
5 grudnia, 2018 23:41

INFORMACJA O PRZEKAZYWANIU LIST POPARCIA. Na chwilę obecną nie mamy sprecyzowanego ostatecznego terminu zbierania list poparcia, chociaż wstępnie zakładamy, że do świąt powinniśmy się z tym uporać. Żeby jednak mieć wiedzę o aktualnej ilości zebranych już głosów, np. w celu informowania mediów – prosimy Was o przesyłanie podpisanych już list na adres mailowy: zk@zpwtarcza.pl Jednocześnie w dalszym ciągu możecie zbierać głosy na kolejnych wydrukach i ponownie je nam przesyłać w następnych terminach. Wówczas zostaną one dołączone do tych przesłanych wcześniej, bo będą rozpoznawane po adresie mailowym, z którego nadeszły lub po nazwie pracodawcy. Takie sukcesywne przesyłanie sprawi również, że skanowanie… Czytaj więcej »

Marek Kazimierczak
6 grudnia, 2018 15:58

UWAGA BARDZO PILNE
DSS przesłał w dniu wczorajszym pismo z informacją, że Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o odblokowaniu tego, co zablokował min. Łapiński.

Grzegorz
6 grudnia, 2018 16:44

Z tego co mi wiadomo to odblokował jedynie możliwość przedłużania umów już zawartych na czas określony. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie . Pozdrawiam.

6 grudnia, 2018 17:18
Reply to  Grzegorz

Odblokowanie umożliwiające przedłużanie zatrudnienia w RON pracownikom, którzy mieli zawarte umowy na okres próbny, czy czas określony zostało zrealizowane w wyniku pisma Nr 984/WS Ministra Skurkiewicza z dnia 30 listopada 2018 r.
Natomiast obecne pismo Nr 7982/DSS Dyrektora DSS MON z dnia 05 grudnia 2018 r. informuje, że Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o odblokowaniu wstrzymanych – pismem Ministra Łapińskiego – zmian wielkości limitów zatrudnienia bazowego oraz o możliwości kontynuowaniu procedur kadrowych.

Grzegorz
6 grudnia, 2018 17:26

Dziękuję bardzo za rzetelną informację.

Grzegorz
6 grudnia, 2018 16:59

Panie Marku czy może Pan coś więcej napisać odnośnie decyzji DSS.
Czy odblokowano w całości możliwość zatrudniania?
Czy tylko możliwość przedłużania umów okresowych?
Pozdrawiam.

6 grudnia, 2018 17:25
Reply to  Grzegorz

To, Grzegorzu nie jest decyzja DSS, ale pismo DSS informujące o podjętej decyzji przez Ministra o odblokowaniu tego, co było zablokowane pismem Nr 1078/PsŁ Ministra Łapińskiego z dnia 23 października br.
Jednocześnie, w dalszej części pisma, że Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o możliwości kontynuowania procedur kadrowych.
Uważam, że pismo to szybko trafi do wojskowych pracodawców, gdyż ma nadane „BARDZO PILNE” i zapewne już w dniu dzisiejszym a najpóźniej jutro będzie na biurkach dowódców (komendantów, dyrektorów) wojskowych jednostek organizacyjnych.

Rysiek
6 grudnia, 2018 18:45

OK – Marku – to na koniec po prostu napisz całą prawdę o tym, jak się to stało wówczas, gdy będziemy mieli oficjalny dostęp do tego pisma.
A nie zapomnij o zacytowaniu obszernych fragmentów swojej korespondencji z Przewodniczącym SKOBN, bo tę z resortem już częściowo znamy i wiemy, że doprowadziła już wcześniej do częściowego sukcesu.

6 grudnia, 2018 19:44
Reply to  Rysiek

Niewątpliwie zablokowanie możliwości zatrudniania nowych pracowników w jednostkach organizacyjnych RON, jak również zakaz dokonywania jakichkolwiek działań kadrowych wewnątrz zakładów pracy – było nie lada problemem zarówno dla pracodawców, jak i samych pracowników. Od początku nasze działania były ukierunkowane aby tę decyzję wycofać z tzw. „obrotu prawnego”. Gdy w końcu i do nas ona dotrze, z pewnością pojawi się w tej sprawie komentarz z mojej strony. Jednocześnie trochę nas zaskakuje, że nie zostało to pismo jeszcze nam przekazane, skoro już w dniu 05 grudnia 2018 r. – jako BARDZO PILNE – wyszło z DSS. Decyzję Ministra Skurkiewicza z dnia 30 listopada… Czytaj więcej »

Rysiek
6 grudnia, 2018 23:02

Piszesz tak, jakbyś nie wiedział dlaczego…
Przecież to doskonale wiesz. Wiesz więc, że to twoje bardzo osobiste a jednocześnie obszernie naświetlające ten problem pismo do Pana Przewodniczącego Jacha sprawę w końcu załatwiło i parę dni po tym, jak DSS odpowiedział nam, że tego problemu załatwić się nie da – w trybie bardzo pilnym ten problem załatwić się… DAŁO.
A ja wiem, że gdyby nie TARCZA, to my wszyscy nadal tkwilibyśmy w radosnym bezruchu, przyjmując biernie to wszystko czym resort nas „uszczęśliwia”.

Marek Kazimierczak
6 grudnia, 2018 21:24

LIST WICEPRZEWODNICZĄCEGO NSZZ PW Na „fejsbukowej” stronie NSZZ Pracowników Wojska można znaleźć list Zastępcy Przewodniczącego NSZZ PW Romana Richerta, który został skierowany do Koleżanek i Kolegów w dniu 5 lipca 2016 r. Oto jego treść w oryginale: 5 lipca 2016 Koleżanki i Koledzy Obecnie w Resorcie ON funkcjonuje kilka Związków Zawodowych. Dwa duże Związki Zawodowe NSZZ PW i NSZZ Solidarnośc PC MON oraz szereg małych organizacji zakładowych podpiętych pod Centralę OPZZ i FZZ a skupionych w tzw. MKK.(Międzyzwiązkowy Komitet Koordynacyjny). Niestety, prowadzących swoją własną wojnę z Resortem ON. Naszym zdaniem szkodliwą dla Pracowników Wojska i nie przynoszącą żadnych efektów. Do… Czytaj więcej »

Jutka
6 grudnia, 2018 21:55

Kompletnie nic dla PW nie robią. I innym nie dają. Najzwyklejsze w świecie sqrwysyństwo.

Strażak WSP
7 grudnia, 2018 00:16
Reply to  Jutka

Jutka, dobrze piszesz. Ja się dziwię, że ludzie jeszcze im składki płacą.
Oni mają cywili w dupie….

Rysiek
7 grudnia, 2018 15:34
Reply to  Strażak WSP

Jeżeli tak rzeczywiście jest, to co tym cywilom przeszkadza aby się po prostu zebrali i podjęli uchwałę o przejściu do innego związku?? Nasz Statut np. dopuszcza taką sytuację, że cała struktura organizacyjna innego związku zawodowego przechodzi do nas wraz z całym swoim zarządem i członkami…. Nie potrzeba wypełniać nowych deklaracji, organizować nowych wyborów….. Potrzebna jest tylko stosowna uchwała i zaprzestanie opłacania składek na konto dotychczasowego zz a rozpocząć ich opłacanie na rzecz nowego związku. Szczegóły, to tylko kwestia porozumienia władz danej struktury z naszym Prezydium Zarządu Krajowego. Co zyskują pracownicy? Mniejsze składki, wyższe świadczenia związkowe, bieżący dostęp do informacji, której… Czytaj więcej »

radek
8 grudnia, 2018 13:24
Reply to  Rysiek

cytat… a przede wszystkim rzeczywistą działalność w interesie załóg pracowniczych. W każdym przypadku, każdy związek występuje w interesie swoim i swoich członków. Więc użyte określenie załóg pracowniczych jest lekkim nadużyciem. Widzą to najlepiej Ci niezrzeszeni. Takie małe sprostowanie i nie chodzi o urazy czy pretensje, ale obiektywizm. Ale co jest pewne. Członkowie związków mają łatwiej, trochę więcej i bezpieczniej niż niezrzeszeni i niezdecydowani. Ale Ci niezdecydowani, to również Ci, co tkwią w starych strukturach, jak Solidarność. Może już nie mają czasu czekać aż z kotka wyrośnie lew. Wolą minimalnie, ale jednak uprzywilejowaną pozycję, choć i tak odejdą na nędzne emerytury.… Czytaj więcej »

Rysiek
8 grudnia, 2018 23:18
Reply to  radek

Witam – Oczywiście nie do końca się z Panem zgadzam, gdyż z mojego doświadczenia wynika wprost i jednoznacznie, że członkowie związku – mojego związku – niczego nie mają ani łatwiej, ani bezpieczniej, ani tym bardziej więcej. Jednak to moje doświadczenie z mojego związku wcale nie musi się przekładać na Pana doświadczenie. Gdyby było tak obecnie, jak Pan napisał, to w aktualnie obowiązującym stanie prawnym mielibyśmy do czynienia nie ze związkiem zawodowym w zakładzie pracy a jakąś zorganizowana grupą mafijno-sekciarską, obliczoną na zaspokajanie interesów swoich członków kosztem pozostałych. To jaskrawe i bezprawne wypaczenie stosunków społecznych niszczące morale zakładu i przynoszące zakładowi… Czytaj więcej »

radek
9 grudnia, 2018 12:42
Reply to  Rysiek

Wiedziałem, że mi się dostanie. A moje słowa, że mają łatwiej etc., nie pozostaną bez odpowiedzi. Ale one tyczyły szeregowych członków związków a nie ich zarządów, szczególnie tych walczących o zmiany. A już na pewno nie oskarżyłem któregokolwiek o działalność mafijną. Związki są prawnie i legalnie działającymi organizacjami i reprezentują grupy pracownicze, które je stworzyły i powołały do życia, i te grupy interesów reprezentują przynajmniej na początku, gdy nie staną się bardziej masowymi. Wiem, że Pan to wie lepiej ode mnie ale i ja coś tam się orientuje. Pisze Pan o swoich doświadczeniach. Ja o swoich z okresu, gdy nie… Czytaj więcej »

Rysiek
9 grudnia, 2018 13:45
Reply to  radek

Nie zrozumieliśmy się, bo ja o tych towarzysko-mafijnych powiązaniach pisałem w kontekście takiej sytuacji, gdy dany związek dba jedynie o swoich członków w sprawach dotyczących ogółu pracowników. Nie jest prawdą, że zz reprezentują grupy pracowników, które je powołały. W każdym razie tak być nie powinno a nawet nie bardzo tak być chce. Dlatego, że zgodnie z uregulowaniem zawartym w ustawie o zz związki reprezentują interes zbiorowy wszystkich pracowników zakładu a nie tylko swoich członków. Co do spraw indywidualnych, tu także nie jest to reprezentowanie interesów członków związku takie oczywiste. Dlatego, że przecież każdy niezrzeszony może zwrócić się do określonego –… Czytaj więcej »

broda
7 grudnia, 2018 17:07
Reply to  Strażak WSP

Trwają w tym Związku, bo na Święta dostaną bony o wartości 60 zł.
I, jak mówią, inne Związki tego nie dają.
Taki tok myślenia.

Jutka
7 grudnia, 2018 20:42
Reply to  broda

Kupują związkowców, jak dobra zmiana pińcet + 😛

Rysiek
7 grudnia, 2018 22:40
Reply to  broda

Nieprawda – inne związki też tego typu zapomogi dawały ale w konfrontacji z przepisami. Nikt nie będzie się za grosze narażał, bo od wszystkiego co otrzymujemy należy się podatek a ten, który daje ma związane z tym obowiązki na styku z urzędem skarbowym. Nie o to, jednak chodzi. Szkoda, że nie porównali składek, bo u nas są chyba najniższe… Szkoda, że nie porównali świadczeń związkowych, bo u nas na pewno są najwyższe… I jeszcze jedno – my nie wywalamy kasy na utrzymywanie niewiele robiącej władzy związkowej. My się związkowo „uzbrajamy”, co było widać podczas związkowego protestu w Warszawie. Ten proces… Czytaj więcej »

8 grudnia, 2018 00:18
Reply to  Rysiek

W dniu 7 grudnia br. na Zjeździe NSZZ PW: Zabierając głos Zastępca Dyrektora DSS , poinformowała, że działania i pisma Naszego Związku zostały uwzględnione i resort wycofuje się z tego pisma. Decyzja o odblokowaniu została podjęta w dniu 5 grudnia br., czyli Pani Dyrektor powinna powiedzieć, że Kierownictwo MON (czytaj Minister Obrony Narodowej) już wycofało się z tej decyzji a nie wciągać w to resort. Gdyby resort mógł się wycofać, uczyniłby to z pewnością już 24 października br. Poza tym, pojęcie „resort” nie obejmuje Ministra Obrony Narodowej, bo resort nie obejmuje m. in. Kierownictwa Ministerstwa. To nie resort podjął decyzję… Czytaj więcej »

Jutka
8 grudnia, 2018 00:34

Marek, tak napisałeś jakby zastępca dyrka DSS była na zjeździe i tam zabrała głos. Weź wyprostuj, bo to chyba jakiś fejk, albo żart

8 grudnia, 2018 01:34
Reply to  Jutka

Czemu tak sądzisz? Ja uważam, że Pani dyrektor rzeczywiście uczestniczyła w tym Zjeździe i zabrała w jego trakcie głos. mnie to nie dziwi.
Pamiętam czasy, kiedy w Zjazdach NSZZ PW brali udział Ministrowie Obrony Narodowej. Dlaczego więc teraz nie mogła być Pani dyrektor komórki organizacyjnej Urzędu MON? Uważam, że akurat to napisano tak, jak było.
Przecież nawet zdjęcia ze Zjazdu to potwierdzają.

JObserwator z JW
8 grudnia, 2018 09:49

A Filipczak nie chodził na ich plena czy Zjazdy? A Jaruzelski też bywał.
Popatrzcie w archiwum NSZZ PW na zdjęcia i wszystko będzie jasne.
Mnie też Marku nie dziwi, co tam robiła pani Wicedyrektor DSS.
Teraz wiem, skąd NSZZ PW ma taki dobry przekaz.

Jutka
8 grudnia, 2018 10:08

Ministrowie mówisz?
Może to właśnie powód naszych niskich płac. Piją sobie z dzióbków, poklepują po pleckach. Rąsia, buzia, klapa, goździk. Powrót do PRL. Masakra jakaś 🙁 niedobrze mi się robi, jak pomyślę z ilu tysięcy ludzi robią wała.

brut
10 grudnia, 2018 14:11

Panie Marku, czy wiadomo coś więcej na temat odblokowania etatów?
Dzisiaj jest 10 grudnia a w jednostkach cisza, kadrowcy żadnego pisma nie otrzymali.

10 grudnia, 2018 17:54
Reply to  brut

Do nas też jeszcze pismo nie dotarło, chociaż wcześniej deklaracje o pełnej transparentności ze strony tego Pełnomocnika MON były wyrażane. W dniu dzisiejszym próbowałem w tej sprawie skontaktować się z DSS ale niestety… nikt nie odbierał. Nie wiem z jakiej jesteś jednostki ale bardzo możliwe, że ma ona nad sobą określoną liczbę decydentów i zapewne teraz ta dobra dla wojskowych pracodawców ma… wielu ojców i każdy z nich ją przekazać jako swoją.

Anna
12 grudnia, 2018 18:28
Reply to  Rysiek

Nie wiem, jak w innych związkach, ja co miesiąc mam potrącane 19,25 zł.

Anna
12 grudnia, 2018 18:25
Reply to  broda

To nie prawda, jestem od 8 lat lat w tym związku i dostałam raz 100 zł, innym razem 90 zł, kolejnym razem kapsułki do prania i kartę usług prawniczych.
Żadnych paczek nie dostawaliśmy.
Pozdrawiam 🙂

Anna
7 grudnia, 2018 22:14
Reply to  Strażak WSP

Ja z kolegami się wypisujemy. Nie mam zamiaru być tam, gdzie nas nie szanują. Szkoda, że pojedyncze osoby nie mogą się zapisać do innego związku 🙁
Pozdrawiam i trzymam kciuki.

7 grudnia, 2018 23:42
Reply to  Anna

A dlaczego, Anno uważasz, że pojedyncze osoby nie mogą się zapisać do związku?
Jeżeli chcesz się zapisać, proszę o kontakt na zk@zpwtarcza.pl

Rysiek
6 grudnia, 2018 23:10

Oczywiście, inna droga dla Koleżanek i Kolegów z tego związku zawodowego istnieje.
To droga pozostawienia tego związku i rozpoczęcia na nowo działalności społecznej, na zupełnie innych, rzeczywiście dla środowisk pracowniczych korzystnych zasadach. Jeżeli bowiem mają dalej płacić składki związkowe, to powinni postawić na związek, który rzeczywiście o nich zadba a nie będzie jedynie swoistym hamulcowym w naszych środowiskach. Rodzi się nowe. Otrząśnijcie się więc i chodźcie z nami.

Ja .Sympatyk Solidarności
7 grudnia, 2018 09:58

Panie Marku, to dorzucę do pieca trochę więcej. Jak poprosiłem mojego młodszego kolegę, żeby zbierał podpisy na LISTACH POPARCIA w 13 WOG GRUDZIĄDZ (tam jest tylko NSZZ PW), bo chcemy i popieramy każde akcje związków i zarazem walczymy o wyższe pensje – to ten kolega usłyszał takie słowa cyt. „Przecież to związek byłych tr… i oni walczą o pensje dla siebie a nie dla nas.” Tak NSZZ PW w RON wam wyrabia Logo – TARCZY. Ten kolega, pomimo, że jest bardzo młody powiedział, że w niedługim czasie przystąpi do „S” i zbiera podpisy dla TARCZY, bo obojętnie kto jest inicjatorem,… Czytaj więcej »

Jutka
7 grudnia, 2018 21:24

Sympatyku Solidarności, chciałam Ci podziękować.
Takie wpisy dają rzeczywisty obraz związku, który od lat śmiga na smyczy MONu.
I to krótkiej smyczy. Dzięki :*

Rysiek
8 grudnia, 2018 00:29

Niech policzą byłych t…w w swoim związku – na pewno jest ich tam więcej. Przyjdzie kiedyś taki czas, że będzie jak na Zachodzie i w USA – każdy zz będzie walczył o swoich a nie o tych, którzy jemu nogę podkładają. Wówczas okaże się, czy markowanie działań i ściemnianie im się opłaci. Co do tego, że te t…y zabiegają o siebie. W naszym Zarządzie Krajowym jest jeden były żołnierz zawodowy, który – tak się składa – pracownikiem wojska nie jest. Pozostali a raczej pozostałe osoby – to same panie, które w wojsku nie służyły a jedynie w nim pracują. Ten… Czytaj więcej »

Rysiek
8 grudnia, 2018 00:47

A teraz co do Twojej wypowiedzi… Napiszę tak. Otrzymałem właśnie – niejako na gwiazdkę – i od Ciebie, i od wielu innych tu piszących jeden z najcenniejszych w moim życiu prezentów To prezent wspólnego myślenia i wspólnego działania nas – pracowników resortu, bez względu na naszą przynależność. Na naszych oczach rozpoczął się proces opisany w „Dziadach” Mickiewicza: „nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi…” Te słowa wypowiedziane wprawdzie w innym kontekście historycznym, jakże trafnie charakteryzują postawy społeczne, także współcześnie, także… Czytaj więcej »

KUBA
8 grudnia, 2018 20:39

POMOGĄ TYLKO żółte kamizelki !!!
POMOGĄ TYLKO żółte kamizelki !!!
POMOGĄ TYLKO żółte kamizelki !!!

Oiu
9 grudnia, 2018 15:21

Kiedy do jednostek dotrze pismo ministra o odblokowaniu zakazu zatrudniania ?

9 grudnia, 2018 16:57
Reply to  Oiu

Pytanie Oiu, raczej do MONa. Ale rozumiem, że się pytasz np. DSS MON, poprzez naszą stronę. 🙂

pcm
9 grudnia, 2018 15:41

Witam

Opublikowałem na forum OWC, myślę, że nikt nie będzie miał mi za złe.

9 grudnia, 2018 17:04
Reply to  pcm

Dziękuję Ci pcm za tę inicjatywę. Też myślę, że nikt nie będzie miał za złe.
W końcu zależy nam – chyba wszystkich, aby ten nasz apel objął jak najszerszy krąg pracowników wojska.
W dotychczasowym zbieraniu głosów poparcia pracownicy OWC wykazują się dużym zaangażowaniem co widać po nadsyłanych listach uważam, że zamieszczenie tej informacji u Was na forum jest działaniem w dobrym kierunku. Pozdrawiam.

Keciam
9 grudnia, 2018 17:37

Rząd rozmawia tylko z grupami zdeterminowanymi. Moim pomysłem jest złożenie w jednym umówionym czasie wymówień z pracy.
Czy jesteśmy zdeterminowani???????????

olo
9 grudnia, 2018 20:53
Reply to  Keciam

Narazie wystarczy zbiorowe chorobowe

Robert
10 grudnia, 2018 03:38

Cytat:
Podczas swojego wystąpienia szef MON poruszył kwestię wynagrodzeń w wojsku. Poinformował, że w przyszłym roku pracowników cywilnych wojska czeka podwyżka. Jak zapowiedział, wyniesie ona „ponad 300 zł”. Błaszczak dodał też, że w przypadku płac żołnierzy weszło już w życie przygotowane przez resort rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2019 r. ich „średnie uposażenie wzrośnie o ponad 500 zł”.

Żołnierze na pewno od stycznia, o pracownikach wojska konkretów brak tylko, że będzie ale kiedy nie wiadomo pewnie w czerwcu ze spłatą a do czerwca może się dużo zmienić.
To samo było w zeszłym roku.

Obserwator
10 grudnia, 2018 12:45
Reply to  Robert

I kolejni protestują:
https://dziennik.walbrzych.pl/pracownicy-sadow-maja-dosc-chca-podwyzek-wzorem-policjantow-ida-na-l4/

Zarabiają 2800-3200 zł brutto i chcą 1000 zł podwyżki, a nam leśne dziady z NSZZ PW wmawiają, że 300 zł jest super, przy naszych – o wiele niższych – zarobkach ?!?!?!

Zbyszek
10 grudnia, 2018 16:52
Reply to  Obserwator

I widzisz Szanowny Kolego w jakiej jesteś d..pie płacowej, ba bardziej w skansenie płacowym RON!
U mnie, w byłym miejscu pracy na każdej odprawie, pracownikom RON wręcza się podziękowania, listy gratulacyjne itp. ale pieniędzy nic.
Ot taka nowa, świecka tradycja jak w Barejowskim „Misiu”!

eric
10 grudnia, 2018 19:33
Reply to  Zbyszek

Zbyszek, listy gratulacyjne itp. to oficjalnie mówią…
A o nagrodach nie mówią (tak samo, jak i u mnie w jednostce), żeby ludzi nie wkur***c, bo lista osób się nie zmienia…
Dostają je cały czas te same osoby…
Ta lista jest zalaminowana 😀
Sygnaliści muszą dostać swoją dolę…
Raz na jakiś czas dadzą innym, żeby nie było…

czarna lista
18 grudnia, 2018 17:26
Reply to  eric

U mnie to samo w jednostce. Personalni i finansówka z cywilów nagrody w rozkazie specjalnym. Reszta dostaje 200 na święta oczywiście brutto.

Robert
10 grudnia, 2018 15:03
Reply to  Robert

Najpierw zaczną się targować komu ile z tych 300. Kto specjalista a kto magazynier i tak będzie do maja a w czerwcu wypłacą.
A z tych trzystu część się „zagubi” gdzieś u „góry” i zostanie 200.
Śmiech na sali.

Zbyszek
10 grudnia, 2018 13:01

Witam ponownie! Nie chcę krakać ale eskalacja płacowa najprawdopodobniej wywoła redukcję zatrudnienia w szeregach pracowników RON. Jak ogólnie wygląda te zatrudnienie, podaję na przykładzie jednego z RBLog. Jedna Pani odchodzi na urlop macierzyński. Na jej miejsce przyjmowana jest kolejna Pani na tzw. zastępstwo. Właściwa Pani wraca po urlopie na swoje stanowisko ale Pani z zastępstwa… też pozostaje na jakimś …etacie. I tak rozbudowuje się zatrudnienie. Jedna Pani jako księgowa jest od słuchawek, druga od mikrofonu, trzecia od przewodu telefonicznego. Pracują efektywnie 3-4 godziny dziennie. Reszta czasu, picie kawy, plotki itp. Ile jest takich stanowisk w całym MON, bardzo wiele! Panie… Czytaj więcej »

brut
10 grudnia, 2018 14:18

Panie Marku, czy wiadomo coś na temat odblokowania etatów?
Dzisiaj mamy już 10 grudnia a w jednostkach cisza, kadrowcy nic nie wiedzą, czy to była pewna informacja???

10 grudnia, 2018 18:04
Reply to  brut

Znowu brut napisałeś podobny komentarz, ale rozumiem, jak bardzo oczekiwane jest to pismo w jednostkach wojskowych. Jednocześnie muszę wskazać, ze nie rozumiem dlaczego te dobre idą tak długo, natomiast te złe są przekazywane natychmiast. Bo trzeba wiedzieć, że to odblokowanie działań kadrowych miało również drugie dno. Do niektórych jednostek docierają już informacje o zmniejszaniu wojskowym pracodawcom środków na wynagrodzenia od 1 stycznia 2019 r., bez zmniejszania liczby zatrudnienia bazowego. Tak jest np. w przypadku RBL-ogów. Najpierw walczyliśmy, żeby tym jednostkom zwiększyć środki na utworzony , zgodnie z decyzją budżetową Ministra na rok 2018 fundusz nagród na poziomie 2%, natomiast teraz… Czytaj więcej »

10 grudnia, 2018 20:08
Reply to  broda

Dziękuję Ci, broda za ten link.
Dobrze, ze odnajdujecie te teksty i wrzucacie tu – na stronę TARCZY – linki do tych stron, gdzie się porusza tematykę pracowniczą.
Po to m. in. zostało stworzone to forum, aby była możliwość wymiany poglądów a jednocześnie znaleźć link do innych stron w internecie, gdzie się pojawiają treści dotyczące PW RON. Pozdrawiam.

pracownik
10 grudnia, 2018 18:56

W tej chwili na pasku informacyjnym w TVP INFO:
„MON przygotowuje zmiany w przepisach płacowych dot. cywilnych pracowników wojska”

Tommy75
10 grudnia, 2018 19:04

Z tym rządem trzeba ostro jak górnicy, policjanci, klawisze, pielęgniarki, rat. medyczni itd…
Proponuję zebrać się uczciwie uprzedzając MON o bojkocie kolejnej „anakondy”, l4, na żądanie, oddać krew, osocze…..
Prośby lament nic nie dadzą, bo taki… Chu. pułkownik nie wpadnie w życiu na to, że za 1950 PLN netto trudno godnie żyć – sorki wyżyć.
Zróbmy pośmiewisko na całą Europę z kolejnych ćwiczeń, niech te barany odpowiedzialne za naszą krzywdę w końcu wylecą na zbity pysk.
Bez nas wojsko jest bezradne, jak niemowlę… transport, logistyka, itd…..

10 grudnia, 2018 19:35

OBNIŻANIE FUNDUSZY PŁAC PRACOWNIKOM WOJSKOWYM PRACODAWCOM. Docierają do nas sygnały, że w przypadku niektórych pracodawców wojskowych obniżony zostanie na rok 2019 fundusz wynagrodzeń pracowników wojska. W przypadku największej budżetowej jednostki w stolicy zmniejszenie to przekracza pół miliona złotych! Jednocześnie nie idzie to w parze ze zmniejszeniem bazowego zatrudnienia, co może doprowadzić do obniżenia wynagrodzeń pracowników dotychczas pozostających w zatrudnieniu u tych pracodawców. O takich decyzjach Ministra powinny zostać wcześniej powiadomione związki zawodowe, bo zmniejszanie funduszu płac z pewnością pozostaje w obszarze zadań związków, o którym jest mowa w art. 19 ustawy związkowej. Jednocześnie w internecie pojawiają się informacje o tworzeniu… Czytaj więcej »

pracownik
10 grudnia, 2018 19:56

I to jest ta troska? dziękuję zatem bardzo.
Cyberbezpieczeństwo?
jasne, że tak ale jeśli nie potrafi się zapłacić obecnie zatrudnionym specjalistom z tej dziedziny, to o czym my mówimy? farsa jakaś, szok i niedowierzanie.
No i okazuje się, że Ci, którzy terroryzują rząd paraliżując dany segment bezpieczeństwa państwa, patrz policja wygrywają a związki zawodowe nastawione na dialog – ma się za przeproszeniem w dupie.
Ja tam już nie liczę na nic będzie tak, jak leśne dziady z NSZZ PW przyklepią i wsio w temacie.

Warszawiak.
10 grudnia, 2018 20:54
Reply to  pracownik

Jaka troska o pracowników cywilnych… w sytuacji, gdy Pan Minister nie potrafi spotkać się ze stroną społeczną od 9 stycznia 2017 r. Boi się związków a przecież kiedyś też był związkowcem ale może niezbyt skutecznym i butnym, który do dziś nie poznaje swoich koleżanek i kolegów z Mazowsza.
Może przypomni sobie przed wyborami parlamentarnymi…

10 grudnia, 2018 21:48
Reply to  Warszawiak.

Dzisiaj z uwagą słuchałem przesłuchania byłego Ministra Rostowskiego i poszło o wysokość dziury VAT w 2016 r. Wówczas przewodniczący komisji „watowskiej” wskazał, że I połowa roku wynikała z tego, że obecny rząd przejął władzę pod koniec 2015 r. i niewiele już mógł zrobić, bo budżet i rozwiązania prawne już były opracowane a więc niejako zostały przez nich zastane. Trzeba więc wskazać, że analogicznie było z płacami pracowników. Zwiększenie budżetu płac PW RON na rok 2016 na poziomie 140,4 mln zł został przygotowany przez poprzedników, co dało możliwość wzrostu płac o 250 zł. I to trzeba przypominać. Obecny rząd przygotował budżet… Czytaj więcej »

Rysiek
10 grudnia, 2018 22:47

To jeszcze poradzę abyś tą poniższą wypowiedź przesłał tym wszystkim mediom, które problem wynagrodzeń w wojsku ugłaskują.
Wychodzi bowiem, że resort czuwa i chce dla nas dobrze, dialoguje, współpracuje – tylko my nie wiadomo czego chcemy. Wychodzi też na to, co z uporem jest przez służby resortu lansowane, że pracownicy przez lata niczego nie dostawali a ta cała „Kanada” w zarobkach rozpoczęła się dopiero obecnie.
To, co poniżej napisałeś ujawnia smutną prawdę. Tą prawdę, którą należy głośno wykrzyczeć, bo została zamieciona pod „dywan”.

10 grudnia, 2018 23:11
Reply to  Rysiek

Tak, i trzeba dodać, że oczywiście zwiększenie budżetów płac PW RON na lata 2017-2018 były wyższe od uruchomionych podwyżek, jednak gdzieś się te większe kwoty ulotniły. Pisaliśmy do Pełnomocnika o wyjaśnienie i wskazanie kierunków ich zagospodarowania (szukaj daty 20180727 Pismo do MON o rozliczenie budżetu płac 2017-2018) po linkiem:
https://zpwtarcza.pl/opinie-i-stanowiska-2018/

i do dnia dzisiejszego… brak odpowiedzi.
Chyba w tym zakresie trzeba by było audyt przeprowadzić.

Rysiek
10 grudnia, 2018 23:37

Z tego co podali mediom, oni dla nas przygotowują w pocie czoła odpowiedź. Mam nadzieję, że konkretną i w pełni profesjonalną. Postaramy się, aby jej fragmenty – podobnie, jak ma się to z komentarzami resortu dotyczącymi naszych działań – przeniknęły do mediów. Ja spodziewam się w niej odpowiedzi na konkretne od dawna przez nas stawiane pytania: – ile podwyżki w roku przyszłym i od kiedy? – dlaczego rzeczywista podwyżka w tym roku była mniejsza od uzgodnionej wcześniej z przedstawicielami resortu? – gdzie są środki, które nie zostały przeznaczone na podwyżki naszych wynagrodzeń? – dlaczego szereg wystąpień Związku pozostaje bez odpowiedzi… Czytaj więcej »

Colin
10 grudnia, 2018 23:13
Reply to  Rysiek

Przecież gdyby nie te podwyżki, to wielu pracowników by musiało dostać je obligatoryjnie wraz ze wzrostem najniższej krajowej.
Nie oszukujmy się, mamy psie pieniądze.
Dają 300 brutto a w podatkach i rosnących cenach zabierają 500.
Nie wiem, czy widzieliście
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarobki-placa-minimalna-dodatek-stazowy-rcl,186,0,2423738.html
To by na pewno nas ucieszyło.

10 grudnia, 2018 23:32
Reply to  Colin

Widzieliśmy a nawet czytaliśmy.
I masz rację, Colin – to napewno by nas ucieszyło.
O tym już na naszej stronie z niektórymi Czytającymi pisaliśmy.
Niestety, zakłada się, że dopiero od 1 stycznia 2020 r. pod warunkiem, że w ogóle… wejdzie w życie.
Ale przynajmniej jest już konkretny projekt ustawy MRPiPS i został nawet przekazany do RCL. Zatem można szerzej o nim poczytać pod linkiem:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12318950/katalog/12555152#12555152

Grzesiek
11 grudnia, 2018 08:15

Widzi Pan Marek??? Tak jak pisalem wcześniej.prace są zaawansowane… i to wejdzie w życie. Mam inne pytanie.jakie jest stanowisko Tarczy odnośnie podwyżek w roku 2019? Chodzi mi o podział pieniedzy.nie pytam o kwoty.czy nie pora nie dzielić ludzi już na takich i takich.bo to już byłaby przesada.każdy jest w swojej dziedzinie specjalistą. A nie co rok to samo… abstrahując od kwot jakie będą.a podejrzewam że te 308 zł to będzie realnie z 220 do zasadniczej.tylko… i jeszcze jedno pytanie.czy wiadomo jest od kiedy ta podwyżka??? Od stycznia już czy standardowo maj/czerwiec??

11 grudnia, 2018 11:13
Reply to  Grzesiek

Na chwilę obecną, nie przyjmujemy tej kwoty ok. 300 zł do wiadomości. Było wystarczająco czasu dla urzędników, żeby zweryfikować wielkość środków zapisaną w projekcie budżetu MON – w reakcji na to, co wydarzyło się w innych resortach. Jednocześnie w dalszym ciągu uważamy, że podwyżka może być wyższa od tej ww. kwoty. O tym, że zmiany w PUZP są potrzebne i niezbędne – informujemy MON od kilku lat. I stanowisko takie prezentowała cała Strona społeczna, chociaż w szczegółach trochę się różniliśmy. Teraz trzeba jeszcze wziąć pod uwagę to, że od 2020 r. nastąpi wyłączenie dodatku stażowego z podstawy minimalnej. Z pewnością… Czytaj więcej »

Jasiu .
11 grudnia, 2018 13:14

Pozwolę sobie na małe wyliczenie płacy zasadniczej w RON. Jeśli założymy, że minimalne wynagrodzenie będzie na poziomie 2350 zł w 2020 r., to minimalna płaca zasadnicza w RON powinna być na poziomie 2137 zł + 10% premii, co daje razem 2350,70 zł. Jeśli założymy, że związkom uda się wywalczyć znowu 150 zł wzrost minimalnego wynagrodzenia do poziomu 2400 zł, to nasza zasadnicza musi być na poziomie 2182 zł. I o czym my tu mówimy. W 2020 r. musimy mieć minimalne wynagrodzenie z urzędu na poziomie około 2200 zł. To teraz, żeby dogonić pozostałych cywili ze służb mundurowych i porównując do… Czytaj więcej »

11 grudnia, 2018 13:36
Reply to  Jasiu .

Dobrze Jasiu kombinujesz. Podoba mi się takie podejście, przy założeniu, że załatwiamy sprawę stawek w tabeli z góry na dwa lata.
przy założeniu, że na rok 2019 r. uważam, że w II kat. najniższa wystarczy na poziomie 2300 zł… 🙂

JaJańcio - wodnik
10 grudnia, 2018 20:07

Marek to nie są tylko sygnały ale to się już dzieje, bo jest oficjalne pismo Szefa IW SZ z 7 grudnia 2018 r. o tym, że nastąpi obniżenie funduszu wynagrodzeń o 500 tys. zł w RBLog Warszawa. Pozdrawiam.

10 grudnia, 2018 20:19

No właśnie słyszałem, że u Was to jest nawet ponad 500 tys. zł. Z pewnością nie zbierają na podwyżkę wyższą niż „ponad 300 zł”, o której był komunikat – więc zakładam, że „ta zbiórka” dotyczy wojsk cybernetycznych lub zamianę stanowisk W na C, w zakresie której trwają prace w Sztabie Gen. Jak zwykle dzieje się to bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego tych działań – kosztem najniżej wynagradzanych pracowników. Skoro w bieżącym roku u Was w RBL-ogu ponad 65% załogi otrzymywało zasadniczą poniżej kwoty minimalnego wynagrodzenia w kraju, a teraz chce się im zabrać przeciętnie po ok. 20 zł – to co… Czytaj więcej »

10 grudnia, 2018 20:32

broda wcześniej wkleił nowy link. Teraz jest drugi. Widocznie MON odpowiedział na pytania mediów:
http://www.wojskonews.pl/article,mon_przygotowuje_zmiany_w_przepisach_placowych_dot_cywilnych_pracownikow_wojska.html

Na wznowienie prac nad Układem czeka Strona społeczna i Pracownicy Wojska RON.
W dniu 9 stycznia 2019 r. będzie rocznica zawieszenia prac nad PUZP.
Czy do tego czasu MON zdąży przygotować się do rozmów nad zmianami?
Według posiadanych informacji, do końca listopada wojskowi pracodawcy mieli przedstawiać do Pełnomocnika MON propozycje zmian do PUZP.
Jakie one będą i ile z tych propozycji znajdzie się ostatecznie w zmianach, które zostaną przedstawione Stronie społecznej?

Zapewne niedługo się dowiemy…

kazik
10 grudnia, 2018 20:47

Wiesz, Panie Marku jakie zmiany będą w PUZP. Zmiany będą dotyczyły dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej i ograniczenie dodatku za warunki szkodliwe. Nic mądrego nie wymyślą w RON, tylko jak zabranie pieniędzy z tych propozycji, co wymieniłem i wtedy dostaniemy kolejne 300 zł podwyżki… z naszych pieniędzy.

Rysiek
10 grudnia, 2018 22:58

Nagle, jak ten przysłowiowy diabełek z pudelka, wyskoczyła sprawa zmian PUZP lansowana przez resort jako swoiste panaceum na nasze płacowe problemy… Doprawdy?? Nic podobnego. Kochani, Resort wprawdzie rozpoczął kolejne przymiarki do opracowania kolejnego już projektu zmian układu ale rozpoczął je od zbierania propozycji z zakładów pracy. A tam napewno pracodawcy opracowali propozycje naszych podwyżek – już ja to widzę w tej mojej szklanej czarodziejskiej kuli… To miała być w zamyśle resortu zmiana w różnych dziedzinach, niekoniecznie w stosownych tabelach i dodatkach. Bardziej przy tym zależało, aby np. pozbawić pracowników naliczania stażu pracy w pewnych służbach do nagrody jubileuszowej niż podnieść… Czytaj więcej »

Tomasz
11 grudnia, 2018 18:43

Znowu proponowane przez MON zmiany w PUZP staną się formą presji na ZZ pod pozorem niemożności bez nich (opóźnienia) wypłaty podwyżek (regulacji płac) w 2019 roku, bo terminy kolejnych spotkań negocjacyjnych będą odległe, a mityczny czerwiec im bliżej, tym pracownicy bardziej źli na ZZ, że się nie dogadują.
Jedyna nadzieja, że pan dr Wojciech Drobny nie będzie miał związanych rąk.

Tommy75
11 grudnia, 2018 15:21

Pracownicy sądów przechodzą na l4 i wygląda na to, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę protestu.
Tylko my, jak barany idące na rzeź klepiemy biedę. Klepiemy i narzekamy, narzekamy i klepiemy…
Na co my jeszcze czekamy??? Z trzystu pewnie zrobi się 200 z haczykiem, przecie WOT i CYBER kosztuje.
Tylko czemu łupią najsłabszych??
Czekam na sygnał i pierwszy idę do lekarza!!!

Oiu
11 grudnia, 2018 19:33
Reply to  Tommy75

Dokładnie L4

jan
11 grudnia, 2018 22:54
Reply to  Tommy75

ciekawe co naszemu bohaterowi obiecali lub czym zastraszyli, że pan zrezygnował?

Rysiek
12 grudnia, 2018 01:04
Reply to  jan

To zdaje się do mnie… No problem – niech pan chociaż przez tydzień pogłoduje a wówczas porozmawiamy.
A obiecano mi rychłe spotkanie ze stroną społeczną, jeszcze w tym miesiącu i pilne zajęcie się naszymi płacami, co się z tego, co resort do mediów podaje właśnie dzieje – także poprzez planowane zmiany w PUZP.
Radzę więc pozbyć się złośliwości i pokazać, co też pan potrafi.
Ja już pokazałem….

Jasiu z 'S"
13 grudnia, 2018 08:10
Reply to  Rysiek

Moim skromnym zdaniem, o ile mogę zabrać głos w tej sprawie – nie musisz, Rysiu nikomu się tłumaczyć dlaczego przerwałeś protest głodowy. To jest twoja osobista sprawa i tych, co napisali do Ciebie. Zaufałeś im, to się teraz przekonasz, czy Ci panowie są godni tego. Najważniejsze jest, aby ta druga strona czyli RON, który tak szumnie zapowiada podwyżki ponad 300 zł spotkał się z Tobą, TARCZĄ, czy pozostałymi związkami zawodowymi. Nie wiem jak tam ustaliliście. Wasza sprawa. Chociaż Rysiu, powiem Ci ze swojego doświadczenia związkowego, że oni nigdy nie grali czysto i napewno nie będzie spotkania w RON do końca… Czytaj więcej »

Rysiek
13 grudnia, 2018 13:45
Reply to  Jasiu z 'S"

Może tak – może nie. Marek otrzymał właśnie zaproszenie do rozmów od Pana Pełnomocnika. No, ale o tym to niech nam sam napisze. Powtórzę wiec jedynie to, co już powyżej napisałem: „…obiecano mi, że jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się rozmowy resortu ze strona społeczną…” Napisałem też cyt.: „a ja uwierzyłem i czekam.” i jeszcze – cyt.: „Ja wierzę, że resort słowa dotrzyma…” Napisałem również: „Jako szary członek związku i pracownik z dołu tej służbowej piramidy, zrobiłem co mogłem. Teraz piłka jest po stronie tych, którzy mają i władzę, i społeczne poparcie. Niech wspólnie sprawią, abyśmy z optymizmem patrzyli na… Czytaj więcej »

CYWIL
14 grudnia, 2018 09:12
Reply to  Rysiek

Odpowiem CI też po piłkarsku. Pewne zespoły będą grać do jednej bramki. Ty dobrze wiesz, jakie to są ale będą również przeciwnicy i to jest złe. Będą udawać, że grają z nami ale piłki nam podawać nie będą. Wszyscy wiemy ,że będą grać w czerwono-biało-zielonych koszulkach z orłem na piersi, ale oczywiście… bez korony a jeszcze kibicować im będą te „żony” z SO, które z moich informacji, które posiadam przystąpili do nowego zespołu piłkarskiego OPZZ. Istny teraz piłkarski POKER.
Pozdrawiam i życzę powrotu do normalności zdrowotnej.

jutka
12 grudnia, 2018 11:05
Reply to  jan

Piszesz o naszym Rysiu?
Miał umrzeć z głodu?
Wtedy byłbyś zadowolony i usatysfakcjonowany?
Nie obrażaj człowieka, bo On na obiecanki nie łasy.
Zacznij sam działać zamiast bzdety wypisywać.

Rysiek
12 grudnia, 2018 14:19
Reply to  jan

Już raz odpowiedziałem, bo wydaje mi się, że to pytanie do mnie. Niestety, popełniłem jakiś błąd, bo tej mojej odpowiedzi nie zamieszczono a szkoda… Ciekawi pana, co mi obiecali lub czym mnie zastraszyli… A nie ciekawi pana, jak ja się np. czuję? Czy tego protestu nie odchorowuję? Jeżeli dziwi pana, że po ponad 3 tygodniach, ja protest zawiesiłem – to radzę samemu spróbować, chociaż przez tydzień. Wówczas wymienimy się doświadczeniami…. Co do zastraszania – już taki jestem, że się po prostu nie boję. Nie obawiam się zwłaszcza mówić prawdę w oczy, co wielu się nie podoba. Być może i panu,… Czytaj więcej »

12 grudnia, 2018 23:38
Reply to  Rysiek

Rysiu, może zapomniałeś ale w dniu dzisiejszym uczestniczyłem w posiedzeniu Rady OPZZ, w trakcie której omawiano m. in. stan dialogu społecznego.
W związku z powyższym, wszystkie komentarze musiały trochę poczekać na umieszczenie na stronie Forum. Pozdrawiam.

Jacek
11 grudnia, 2018 20:14

Panie Marku, czy wiadomo coś na temat odblokowania etatów?
Dzisiaj mamy już 11 grudnia a w jednostkach cisza, 10 grudnia próbował się pan w tej sprawie skontaktować się z DSS ale niestety… nikt nie odbierał.
Czy telefon nadal milczy ?

11 grudnia, 2018 23:04
Reply to  Jacek

Nie, telefon w DSS już nie milczy.
Ale myślałem, że sprawa blokowania zatrudniania to już temat zamknięty!
A pisma już są w jednostkach. Nie mówcie, ze ich nie ma. Przecież jutro upływa tydzień od dnia, kiedy Minister Błaszczak podjął decyzję o odblokowaniu blokowania. Z pewnością nie pytacie właściwych osób, które w tym temacie powinny mieć wiedzę…

Zainteresowany
12 grudnia, 2018 23:18

Witam, nie żartujemy. W Si Arcusie brak dokumentu od 05 grudnia.
Kancelaria elektroniczna przekopała wszystkie dokumenty.
Skoro już to pismo wyszło i ktoś je otrzymał, może warto udostępnić na stronie?

13 grudnia, 2018 00:06
Reply to  Zainteresowany

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy – Strona społeczna, w tym TARCZA – od Pełnomocnika MON pismo Nr 8090/DSS z dnia 12 grudnia 2018 r. o następującej treści: „Warszawa, dnia 6 grudnia 2018 r. Dotyczy: uruchomienia procedur kadrowych. Szanowni Państwo uprzejmie informuję, że w dniu 04 grudnia 2018 r. Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o odblokowaniu wstrzymanych zmian wielkości zatrudnienia bazowego oraz o możliwości kontynuowania procedur kadrowych. z poważaniem /-/ Wojciech DROBNY” Na chwilę obecną nie mieliśmy możliwości jego zamieszczenia na stronie, więc mam nadzieję, że przynajmniej ta treść wpisana przeze mnie będzie dla Was jakimś wyjściem. Myślę, że w dniu jutrzejszym… Czytaj więcej »

Zainteresowany
13 grudnia, 2018 11:59

Z całym szacunkiem panie Marku ale nasi kadrowcy twierdzą, że taki wpis na forum może sobie każdy napisać, dopóki nie zobaczą kwitu z pieczątką, logiem i podpisem – nic nie mogą zrobić. Ludzie czekają a na każde zapytanie czy prośbę kontaktu z DSS odrzucają, bo nie jest to w ich kompetencji.
Dlatego wielka prośba o wrzucenie skanu pisma w zakładkę dokumenty.
Bo o wpłynięciu bardzo pilnego pisma do podległych 16 DZ jednostek możemy zapomnieć.

13 grudnia, 2018 13:51
Reply to  Zainteresowany

Jak pisałem wcześniej, postaramy się je w dniu dzisiejszym zamieścić.
Jeżeli sprawa jest bardzo pilna, proszę o maila.

13 grudnia, 2018 20:23

Jak wcześniej napisałem, pismo otrzymane w dniu wczorajszym od Pełnomocnika MON w sprawie odblokowania zatrudniania pracowników jest już w zakładce DOKUMENTY/Opinie i stanowiska/2018 pod datą 20181212

Rysiek
13 grudnia, 2018 13:34

Ciekawe jest to jest, że pismo z 6 grudnia czekało aż 6 dni na przesłanie do zainteresowanych.
Można się jedynie domyślać, dlaczego tak się stało.
Kwestia uruchomienia procedur kadrowych to sprawa ważna dla ograniczonego kręgu pracowników i starających się o pracę… Dobrze, że Pan Minister podjął właściwą decyzję.
Nie jest jednak prawdą, że jedno pismo NSZZ PW do tego doprowadziło.
A co??
O tym wie zaledwie parę osób, w tym Marek.
Będzie chciał to objaśnić, to to uczyni.
Namawiam do tego, aby nie było, jak zwykle – jedni orzą a inni plony zbierają…

13 grudnia, 2018 14:08
Reply to  Rysiek

Rysiu, wiem o czym piszesz, ale uważam, że nie ma jeszcze żadnych plonów, bo liczę na to, że one się dopiero pojawią.
Na chwilę obecną – jak wiesz – mamy jeszcze trochę zadań do zrealizowania i nadejdzie czas, że pokażemy transparentnie tę naszą orkę.
Na chwilę obecną uważam, że na to jest za wcześnie.

Rysiek
13 grudnia, 2018 16:12

Nie zrozumieliśmy się, bo ja z uporem powracam do tego, co pojawiło się w informacji na stronie NSZZ PW a tam napisano, że zabiegi tego związku doprowadziły do wycofania się resortu z tej blokady kadrowej, o której tak wielu tu pisze. Na dowód przedstawiono skan pisma z 29 listopada bieżącego roku, w którym NSZZ PW zwraca się w tej sprawie do ministra Skurkiewicza. Prawda jednak jest taka, że w dniu 30 listopada otrzymaliśmy pismo nr 779/DSS, w którym w odpowiedzi na nasze wystąpienia w tej sprawie poinformowano nas, że nasz wniosek został częściowo uwzględniony, gdyż Pan minister Skurkiewicz – w… Czytaj więcej »

Mariusz
11 grudnia, 2018 21:30

Należe do zzpw no i po prostu wstyd!!!!!!!! W styczniu wypisuje się ,w tym roku dostałem ok 164 zł podwyżki to z tych 250 troszke mało mon pięknie czaruje chyba trzeba szukać innej pracy ,chętnie podpisałbym się na tych waszych listach popieram was w pełni ale tu gdzie pracuje nawet nikt o waszym liście nie słyszał niestety 55 plus , ci którzy odchodzą na emeryturę czy rentę na ich miejsce nie przyjmuje się nikogo ,brakuje chyba utworzenia w tej jednostce tarczy bo przynajmniej ktoś dbałby o tych (nas) ludzi popieram zpw tarcze w walce o godne wynagrodzenie za wykonywaną pracy… Czytaj więcej »

11 grudnia, 2018 23:06
Reply to  Mariusz

Napisz, Mariusz do mnie maila na: zk@zpwtarcza.pl a z pewnością coś zaradzimy. 🙂

Strażak WSP
12 grudnia, 2018 09:53

Witam, w naszej jednostce 2 RBLog też cisza na temat listu oraz poparcia, smutne jest to, że ludzie siedzą cicho albo po prostu nie wiedzą, że ktoś próbuje walczyć o godne zarobki.

12 grudnia, 2018 23:30
Reply to  Strażak WSP

Dlaczego Strażaku WSP piszesz, że u Was w 2 RBLogu cisza. Na chwilę obecną napływają z 2 RBLogu listy z głosami poparcia. I to nie tylko ze Składu Elbląg, gdzie ma siedzibę organizacja TARCZY, ale również z innych składów. Zamiast zastanawiać się, że ludzie siedzą cicho, weź sprawy w swoje ręce i zaktywizuj swoje środowisko. Przecież do 1 stycznia 2018 r. byliście u Pracodawcy – jako WSP – najniżej zarabiającą grupą pracowniczą! Trochę się to zmieniło po tegorocznych zmianach w strukturach wynagrodzenia ale chyba nie na tyle, żeby przejść obojętnie obok tego apelu. Nie czekajcie aż ktoś to zrobi za… Czytaj więcej »

SZEF
13 grudnia, 2018 08:13
Reply to  Strażak WSP

Szanowny kolego, Solidarność tam, gdzie ma swoje struktury (5 składów), tam przesłała listy poparcia. Zapytaj u przewodniczących.

13 grudnia, 2018 11:05
Reply to  SZEF

Co nie oznacza SZEFIE, że tych 5 składów plus te, o których pisałem – stanowią cały 2 RBLog. Składa się on bowiem z 15 komponentów i w każdym z nich powinny być zbierane głosy poparcia, żeby wykazać swoje niezadowolenie w zakresie posiadanego poziomu płac. A z tego co do mnie dochodzi, to przewodniczący organizacji NSZZ PW… wręcz sabotują zbieranie podpisów. Dlatego powtarzam, jak nie chcą się tym zająć osoby funkcyjne tamtego związku – weźcie to w swoje ręce i zacznijcie zbierać te głosy sami. Często bywa tak, że przewodniczący nie chcą ale członkowie organizacji się na listach podpisują. Mam też… Czytaj więcej »

SZEF
13 grudnia, 2018 18:59

Panie Marku, nie musi kolega mnie pouczać, bo ja wiem ile 2 RBLog ma składów a napisałem, że zbieramy podpisy tam gdzie mamy organizacje związkowe, bo tam jest łatwiej dotrzeć. A nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zbierali te podpisy nie członkowie związków lub czytający tę stronę TARCZY.

13 grudnia, 2018 20:06
Reply to  SZEF

SZEFIE, ja nikogo nie pouczam, gdyż mój wpis był kontynuacją odpowiedzi do komentarza, który na tej stronie zamieścił Strażak WSP. Napisał on, że: Witam, w naszej jednostce 2 RBLog też cisza na temat listu oraz poparcia, smutne jest to, że ludzie siedzą cicho albo po prostu nie wiedzą, że ktoś próbuje walczyć o godne zarobki. W odpowiedzi dałem informację, że jest inaczej, bo z 2 RBLogu napływają listy. Potem SZEF zamieścił informację, że działacze „S” zbierają podpisy w 5 składach, gdzie funkcjonują ich organizacje. I ponownie uzupełniłem wpis, że licząc te 5 składów, o których napisałeś plus te co najmniej… Czytaj więcej »

SZEF
14 grudnia, 2018 09:16

Spoko, jest Marku okey.

katoda
12 grudnia, 2018 16:55

Mam pytanie dotyczące podwyżek w 2016 r.
Kto sporządzał wykaz stanowisk (ok. 7000 stanowisk) objętych tą większą podwyżką?
Pracodawca, tj. dowódca mojej JW, czy ktoś np. z Departamentu Spr. Socjal. w MON.
Nie muszę chyba tłumaczyć, jakie były skutki owej farsy w mojej JW.
A drugie pytanie to: Jaka obecnie jest kwota bazowa naliczana na etat?

12 grudnia, 2018 23:53
Reply to  katoda

Na pierwsze pytanie, zamieszczam link do spotkania, z którego informacja pojawiła się w dniu 24 maja 2016 r. na stronie NSZZ PW:
http://nszzpw.pl/aktualnosci.nowosc.420.0.html
Jak wynika z treści, więcej szczegółów mieli uzyskać przewodniczący organizacji związkowych NSZZ PW.
Na drugie – odpowiem Ci słowami z refrenu piosenki, którą śpiewał kiedyś Bogdan Łazuka: Tego jeszcze nie wie nikt.
Mamy nadzieję, że wkrótce się to zmieni…

katoda
13 grudnia, 2018 22:41

Panie Marku akurat z tego linku nic dla mnie nie wynika. W każdej JW (tak zakładam) była grupa ludzi która skorzystała na tej podwyżce tj. tzw specjaliści. W Pana firmie chyba też. Kto stworzył listę imienną tych wybrańców.? Związki, może Kadrowa albo Dowódca ? No przecież gdzieś musiał być początek tej szopki . Natomiast odn pyt. 2. w 2015r np na Krzesinach kwota bazowa wynosiła 2800,-brutto , a teraz ?

13 grudnia, 2018 23:08
Reply to  katoda

Wiem katoda o co Ci chodzi. I odpowiedziałem Ci zgodnie z wiedzą, którą wszyscy posiadamy na ten temat. To znaczy, że nikt jej nie posiada. Po prostu stworzono, w bliżej nie okeślony sposób grupę stanowisk z nazwy, bez bliższego określenia i puszczono maszynę w ruch. Okazało się, że takich stanowisk w resorcie obrony narodowej jest ok. 7000, stąd na te stanowiska dano wówczas po 350 zł, natomiast na pozostałe – 230 zł. Przeciętna podwyżka wyszła ok. 250 zł dla roku 2016 i tą wartością posługuje się MON i media. Natomiast na drugie pytanie odpowiedziałem również zgodnie z prawdą. Tego nie… Czytaj więcej »

Rysiek
14 grudnia, 2018 10:40
Reply to  katoda

Odpowiem Ci, Katoda na te Twoje dociekliwe pytania ale nieco później.

Rysiek
15 grudnia, 2018 18:39
Reply to  katoda

Pytasz, jak się to stało, że tych specjalistów wybrano i więcej im, niż pozostałym zapłacono. Myślę, że zamiar był taki aby chociaż częściowo powstrzymać odpływ pracowników o określonych w stosownej decyzji, ważnych dla funkcjonowania wojska kwalifikacjach i umiejętnościach. Kasy na wszystkich nie było więc podzielono ją tak, jak podzielono i wyszło, że tych specjalistów, dla których podwyżki były większe było tych 7 tysięcy pozostających w zatrudnieniu pracowników, czyli więcej dostał co… 6-7 pracownik. Gdy rozpoczęło się określanie tych specjalistów w poszczególnych zakładach pracy i analizowanie opisów kwalifikacji itp. z jednostek do DSS poszły listy z tymi stanowiskami. Kto to robił… Czytaj więcej »

Obeznany w temacie.
13 grudnia, 2018 08:18
Reply to  katoda

Sporządzali pracodawcy pod dyktando p. Z Jagiełły z NSZZ PW.
Przecież to pracodawcy potwierdzali podczas późniejszych rozmów, że wszystko było ustalone na Koszykowej, w siedzibie NSZZ PW. Przecież chwalili się wówczas tym sssssssssssssssssukcesem.

Obeznany w temacie.
13 grudnia, 2018 08:26

Teraz wiesz, kto jest tym geniuszem co wymyślił, że konserwator to szczególny zawód (z całym szacunkiem dla tej profesji). Tylko, że ci panowie dwaj z ZG NSZZ PW nigdy do niczego się nie przyznają.
Teraz też się chwalą, że oni już wszystko załatwili i tylko oni. Że można przedłużać umowy terminowe, zatrudniać nowych pw, czy to, że dostaniemy ponad 300 zł podwyżki.
Jak ktoś nic nie potrafi załatwić pozytywnego, to wtedy się chwali i robi propagandę. A z tego słynie tylko i wyłącznie władza NSZZ PW.

katoda
13 grudnia, 2018 22:14

Zaraz, zaraz, pomału, czyli Zenek stwierdził, że ja (elektromonter) dostanę mniej a kolega obok (elektromechanik) dostanie więcej. I taką wersję nadał do pracodawcy a ten ją przyklepał. Coś tu chyba nie tak. Chyba w każdej JW jest jakaś grupa ludzi, która skorzystała na tamtej podwyżce, tych tzw. specjalistów.
Pytanie. Kto stworzył tą listę imiennie?
Kadrowa, dowódca, związki, no przecież do ku..y nędzy gdzieś musiał być początek.
Jak to było u was?

13 grudnia, 2018 22:57
Reply to  katoda

Nikt nie pisał, że Zenek, tylko wskazałem Ci, katoda namiar na tych, którzy mogą wiedzieć jak się to odbywało, bo byli gospodarzami spotkania komendantów RBL-ogów, w podporządkowaniu których są wszystkie WOG-i. A więc musisz w tamtym kierunku podążać w poszukiwaniu wiedzy z tego obszaru.

Toja
13 grudnia, 2018 08:30

Panie Marku, czy coś wiadomo w sprawie zwolnień w 1RBLog w przyszłym roku, bo chodzą takie plotki.

13 grudnia, 2018 11:20
Reply to  Toja

Byłby to kuriozalny przypadek zwalniania pracowników w sytuacji, gdy jest tak znaczna liczba stanowisk wakujących. Zapewne plotki budowane są na informacjach, które dotarły w ostatnim okresie do niektórych pracodawców. Kolejną decyzją złą dla pracowników jest obniżenie BAZOWEGO funduszu płac pracowników w tych jednostkach od 1 stycznia 2019 r. Ma to nastąpić, jak tylko zostanie podpisana decyzja budżetowa MON na rok 2019. Niestety, wszystko na to wskazuje, że tym razem taką decyzję podjął osobiście Minister Błaszczak. W związku z tą decyzją, np. w przypadku 2 RBLog wszyscy pracownicy stracą przeciętnie ponad 20 zł. Niby mało ale w przeliczeniu… Co tu dużo… Czytaj więcej »

Toja
13 grudnia, 2018 12:09

Zadałem takie pytanie, ponieważ taką informację otrzymałem od członka NSZZ PW.
Podobno ma być zwolnionych około 26 osób. Chodzi chyba o to, iż trzeba pozyskać etaty do obsługi WOT.

13 grudnia, 2018 13:57
Reply to  Toja

Toja, odpisałem Ci zgodnie z moją wiedzą na chwilę obecną. Więcej informacji będę miał na początku przyszłego tygodnia.
Treść dotycząca WOT jest raczej wątpliwa, gdyż media wskazują, że tam nastąpi zamrożenie rozwijania. Zapewne chodzi o inne obszary działania SZ i prace prowadzone w Sztabie Gen.
Ale dlaczego znów ma się to odbywać kosztem najniżej zarabiających – nie potrafię tego zrozumieć…
W końcu jakiś „gospodarz” tego obszaru działania powinien być a niewątpliwie są to zadania, o których mowa w art. 19 UoZZ. Pozdrawiam.

Arek
13 grudnia, 2018 20:48

A moja żona zarabia 1623 zł na rękę, staż pracy 26 lat, jak żyć?

Grzesiek
13 grudnia, 2018 22:34
Reply to  Arek

Pięknie.wg Monu trzeba 26 lat pracy żeby zarabiać praktycznie najniższą krajową… bo tyle będzie od stycznia 2019 hehe…Mon nas docenia a Błaszczak się o nas od początku martwi…

Łukasz COLIN
14 grudnia, 2018 00:03
Reply to  Grzesiek

Fajnie, że możemy wymieniać zdania między sobą.
Panie Marku pełny szacun dla Pana, że jest Pan dla ludzi i przy ludziach a nie na odwrót.
Może warto stworzyć oficjalne forum, które pomogłoby nam w jeszcze lepszej komunikacji?

14 grudnia, 2018 01:35
Reply to  Łukasz COLIN

Łukaszu COLIN, dziękuję za te słowa, bo rzeczywiście trzeba do tego mieć trochę serca i samozaparcia. Co do oficjalnego forum, dlaczego nie. Ale na to potrzeba trochę więcej niż to, czym obecnie dysponujemy. A przede wszystkim potrzeba na to i sił, i środków… Siły to nowi członkowie TARCZY a środki – ich składki członkowskie. Pomimo, że nasza liczebność z kwartału na kwartał stale wzrasta – nie jest to wzrost, który by nas satysfakcjonował. Dlatego do czasu, gdy nie osiągniemy założonej liczebności, pozostaniemy przy dotychczasowej formule. Jednocześnie uważam, że pomimo „naszego stanu posiadania” i tak jesteśmy najbardziej transparentni w swojej działalności.… Czytaj więcej »

Zbyszek
14 grudnia, 2018 07:40
Reply to  Arek

Z całym szacunkiem, jaką funkcję pełnił Twoja żona?

Arek
14 grudnia, 2018 20:09
Reply to  Zbyszek

Referent

Grzesiek
13 grudnia, 2018 13:02

Ja tu czegoś nie rozumiem… trąbią o podwyżkach a zaraz o obniżkach… ktoś tu chyba w Mon robi idiotów z pracowników cywilnych… o co, cholera chodzi..

13 grudnia, 2018 13:59
Reply to  Grzesiek

Też to było dla mnie zaskoczeniem, gdy się o tym dowiedziałem… ale źródło jest jak najbardziej wiarygodne i mamy to na piśmie.

Grzesiek
13 grudnia, 2018 13:17

Panie Marku to też kolejne pytanie.
Planowane są redukcje etatów w Rblogach???
Czy po prostu odbije się to finansowo np. na transzach itp., bo będzie mniej oszczędności.jak żyje pierwszy raz słyszę o podwyżkach, które są obniżkami…

13 grudnia, 2018 14:03
Reply to  Grzesiek

O planowanych redukcjach nic nie słyszałem, gdyż następuje obniżenie funduszu płac, bez zmniejszania zatrudnienia bazowego. Nie więc podstaw do zmniejszania zatrudnienia. Żeby doprecyzować Twój wpis, podwyżki nie są obniżkami… lecz podwyżki są poprzedzone obniżkami, co sprawia, że tak faktycznie – w niektórych jednostkach suma sumarum podwyżki będą niższe od tych, które zostaną ostatecznie wdrożone w życie.

Grzesiek
13 grudnia, 2018 15:10

No ok,ale też napisał Pan, że bazowy fundusz będzie niższy w 2019 r niż w poprzednim roku 2018, to jak to się ma do podwyżek.logika temu przeczy.chyba, że 70% he he wojskowych zastąpią cywilami.

13 grudnia, 2018 15:40
Reply to  Grzesiek

Nie wiem, Grześku, dlaczego wprowadzasz „wojskowych”.
Wydawało mi się, że mój przekaz jest logiczny. Załóżmy hipotetycznie, że przeciętna płaca w zakładzie to w 2018 r. 3000 zł na 1 pracownika – i taka powinna być na rok 2019. Taka jednak nie będzie. Z powodu decyzji Ministra, ta przeciętna płaca na rok 2019 wyniesie… poniżej 2980 zł i to do tej kwoty dojdzie podwyżka a nie do kwoty z 2018 r. czyli 3000 zł.

Grzesiek
13 grudnia, 2018 19:20

Ok.teraz czaje.po prostu też czytałem,że w Mon trwają prace nad zamianą niektórych stołków z wojskowych na cywilne.ach ta polityka Mon … no ale lepiej wygląda 300 niż 280… choć fakt, jak pisze się średnio to różne cyrki idzie odwalić.i niby wszystko będzie się zgadzać.dzięki za wyjaśnienia

Ewa
17 grudnia, 2018 11:22

Dziękuję serdecznie i chociaż nie należę do żadnych związków – podpisuję się pod tym obiema rękami.
Wielki szacunek dla Państwa jako Związku.

189
0
Would love your thoughts, please comment.x