Skip to main content

Nawiązanie współpracy z Fundacją #SayStop

By 9 października, 2020Aktualności

Związek Pracowników Wojska „TARCZA” nawiązał ścisłą współpracę z Fundacją #SayStop, która swoim działaniem obejmuje również pracowników cywilnych resortu obrony narodowej oraz resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Założycielkami Fundacji #SayStop są byłe żołnierki i policjantki. Fundacja powstała w celu przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, mobbingowi i molestowaniu seksualnemu wobec kobiet w służbach mundurowych. Fundacja została zarejestrowana w dniu 31 lipca 2020 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr 0000852924.

Poprzez działania Fundacji #SayStop jej założyciele chcą uczestniczyć w kształtowaniu świadomości kobiet dotyczącej ich praw i pozycji, budowaniu tożsamości, poczucia sprawczości i solidarności kobiecej opartej na współpracy oraz wzajemnym szacunku i zaufaniu. Ponadto Fundacja będzie prowadzić działania w celu upowszechniania, promowania i propagowania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn. Inicjatywa Fundacji ma wzmocnić głos, opinie i stanowisko kobiet w kwestii nierównego traktowania w służbach mundurowych

W ramach te inicjatywy Fundacja będzie świadczyć wieloaspektową pomoc psychologiczną i prawną dla poszkodowanych, a przede wszystkim podejmować inicjatywę ustawodawczą na rzecz zmiany prawa, poprzez:

  • ujednolicenie procedur antymobbingowych dla wszystkich służb mundurowych
  • ujednolicenie terminologii w zakresie procedur antymobbingowych
    i antydyskryminacyjnych dla wszystkich służb mundurowych.
  • utworzenie jednolitych procedur w prowadzeniu postępowań wewnętrznych i oparciu ich o przepisy prawne dla wszystkich służb mundurowych
  • utworzenie niezależnych od struktur mundurowych organizacji do prowadzenia spraw związanych z mobbingiem, molestowaniem, nierównym traktowaniem.
  • umocowanie ustawowego obowiązku przeciwdziałania mobbingowi
    i nierównemu traktowaniu dla wszystkich służb mundurowych
  • utworzenie oficjalnych statystyk oraz baz danych w kwestii zgłaszanych, prowadzonych, zakończonych spraw dotyczących nierównego traktowania, mobbingu i molestowania seksualnego.
4.3 4 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz M.
11 października, 2020 10:04

Jest to bardzo trudna i skomplikowana inicjatywa ale zarazem bardzo potrzebna i wyczekiwana.
Problem istnieje od wielu wielu lat, lecz poprzez „szczelne” środowisko służb mundurowych ukrywany, wyciszany i ignorowany przez przełożonych.
Osobiście jestem zwolennikiem tej inicjatywy oraz jestem otwarty na współpracę i pomoc w miarę swych możliwości i kompetencji. Zdecydowanie to zagadnienie w sposób szczególny wpisuje się w działalność związkową.
Trzymam kciuki za rozwój i sukcesy fundacji.

Ryszard
11 października, 2020 14:43
Reply to  Grzegorz M.

Miałem się Grzegorz nie wcinać ale jednak coś tu napiszę. Zarówno molestowanie, jak i mobbing nie mają płci. Bo to nie tak, że nagle te napalone chłopy zawzięły się na kobiety w tych służbach mundurowych…. Oczywiście jest i było wiele problemów. Minęło jednak wiele lat a te np. żołnierki, które zaczynały od szeregowego obecnie noszą poważne stopnie i zajmują w wojsku poważne stanowiska służbowe. Jakoś nie słychać, aby panowie się skarżyli, że są przez nie dyskryminowani, szykanowani, mobbingowani czy wręcz molestowani. Bo to działa przecież w dwie strony i nie zależy – w moim przekonaniu – od płci, tylko od… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Ryszard
Grzegorz M.
11 października, 2020 18:42
Reply to  Ryszard

Witaj Ryszardzie. Miło jest z Tobą polemizować – choć obawiam się, że moja wiedza i doświadczenie jest niewspółmierne do Twojego. Piszę to z uwagi na wieki szacunek, jakim Cię darzę. W tym temacie jednak wydaje mi się, że nawet przytoczona przez Ciebie sprawa jest dobitnym przykładem dyskryminacji kobiet w wojsku. Czy jesteś bowiem w stanie podać, ile tysięcy oficerów, chorążych i podoficerów (mężczyzn) stosowało w wojsku podobne praktyki i ilu z nich stanęło przed sądem? A co do molestowania kobiet nie tylko w mundurze ale i pracowników cywilnych wojska – wierz mi, że znalazłoby się bardzo wiele przykładów i to… Czytaj więcej »

Ryszard
13 października, 2020 09:00
Reply to  Grzegorz M.

Witaj. Wstęp Twojej wypowiedzi był zgoła niepotrzebny i niewiele dodał do sprawy… Co do jej istoty… Nie pisałem, że ta fundacja jest niepotrzebna, chociaż już pobieżna analiza jej zadań i celów nasuwa wątpliwości. Takie np. że próbuje się ujednolicać to, co w istocie ujednolicić się nie da a nawet nie powinno. Mniejsza jednak z tym… Ta przykładowa sprawa sprzed paru ładnych lat nie jest wbrew temu, co piszesz dowodem dyskryminacji kobiet w Armii ale właśnie mężczyzn .Bo to ich psychicznie i fizycznie maltretowano. Oficera mężczyznę zapewne skazano by bardziej dolegliwie, gdyby ktoś złożył stosowne doniesienie. Tego typu spraw nie ma,… Czytaj więcej »

Grzegorz M.
14 października, 2020 00:19
Reply to  Ryszard

Rysiu, może i pewną część Twojej wypowiedzi możnaby było przyjąć do wiadomości z tym, że w RON istnieją już instytucje kierowane przez kobiety. Mało tego, wiele wydziałów/komórek jest kierowanych przez kobiety. Skutki tego są różne ale podobnie jest z instytucjami/wydziałami /komórkami kierowanymi przez mężczyzn. Pewnie trudno jest Ci się pogodzić z faktem, że najwięcej trudności z przestrzeganiem prawa pracy mają mężczyźni w mundurach, czy też mężczyźni, którzy zdjęli mundur. To w tych instytucjach powstały organizacje związkowe, głównie z uwagi na nagminne naruszanie prawa pracy, często z pełną ignorancją i przyzwoleniem przełożonych. Pomimo, iż w RON wydawane są decyzje nakazujące wręcz… Czytaj więcej »

Ryszard
14 października, 2020 13:26
Reply to  Grzegorz M.

Grześ …. To, że z Twojego bogatego doświadczenia wynika, że to głównie mężczyźni nie przestrzegają jako pracodawcy prawa pracy, zupełnie nie oznacza, że kobiety to prawo przestrzegają. Bo niby dlaczego?? Są mądrzejsze?? Bardziej praworządne?? Gdybyśmy zaczęli tak myśleć, to rzeczywiście należałoby zacząć stosować jakiś rodzaj płciowej selekcji w naborze na np. stanowiska kierownicze. Oczywiście tych przypadków naruszeń prawa pracy przez mężczyzn – pracodawców jest zapewne więcej niż przez kobiety na kierowniczych stanowiskach w wojsku. Dlatego jednak, że kobiet jest na takich funkcjach zdecydowanie mniej. Czy z przyczyn, że wojsko się przed kobietami broni?? Niezupełnie… W moim przekonaniu głównie dlatego, że… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Ryszard
Ryszard
14 października, 2020 15:16
Reply to  Grzegorz M.

Aby postawić przysłowiową kropkę nad i, zacytuję wypowiedź jednego z dowódców – kobiety.. „Dowódca powinien być dyspozycyjny, inwestuje się w niego, w jego kształcenie i dalszy rozwój, dobre dowodzenie wymaga czasu, choćby ze względu na dobre poznanie podwładnych, gdzie każdy ma inne usposobienie i predyspozycje. Na kobietę patrzy się pod kątem „zaraz zajdzie w ciążę i pójdzie na notoryczne L-4”, więc to będzie wyrzucenie pieniędzy w błoto, bo jak wróci do służby to i tak wszystko zapomni, itp. Niestety na taką opinię zapracowała część nas – kobiet przez branie L-4 bez powodu, wydawane „na życzenie” i to nie tylko w… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Ryszard
Wiesław
22 listopada, 2020 20:30
Reply to  Grzegorz M.

Przepraszam, że ośmielę się przyłączyć do problemu. Uważam, że może nie molestowanie, ale dyskryminacja i mobbing mężczyzn przez kobiety szczególnie te, które zajmują wyższe stanowiska w sektorach pracowników cywilnych, bo w moim środowisku pracowniczym występują takie sytuacje – też istnieje i należy się temu przyjrzeć. Tylko w tym wypadku jest taki problem, że ci poszkodowani mężczyźni wstydzą się przyznać, że są źle traktowani przez kobiety, dyskryminowani, poniżani i mobbingowani. Jest to niewidoczne zjawisko, bo takie traktowanie mężczyzn zazwyczaj uważane jest jako żart, a nie koniecznie wszyscy mężczyźni przyjmują to jako żart. Wręcz przeciwnie, jako takie wyśmiewanie się, poniżanie przy innych… Czytaj więcej »

jutka
15 października, 2020 10:15

Nie zabierałam głosu, bo szczerze pisząc, zaskoczyła mnie Twoja reakcja Rysiu. Co Cię tak oburzyło i dotknęło? Dziewczyny stworzyły fundację dedykowaną kobietom, bo same są kobietami i doświadczyły tego, z czym chcą walczyć. Jednakże obie założycielki w wielu wywiadach podkreślają, że stykają się z sytuacjami, kiedy to mężczyzna jest poddawany mobbingowi, czy molestowaniu. Jeśli ktoś zwróci się do nich w takiej sprawie, z pewnością otrzyma pomoc, bo molestowanie i mobbing nie mają płci. Prawda jednak jest taka, że przypadków dotyczących kobiet jest zdecydowanie więcej. Obie założycielki przeszły przez piekło. Na domiar złego, nie mogą się od tych doświadczeń uwolnić, bo… Czytaj więcej »

Ryszard
15 października, 2020 20:28
Reply to  jutka

Witam serdecznie OK… To co to niby jest?? cyt ; ’’Fundacja powstała w celu przeciwdziałania nierównemu traktowaniu, mobbingowi i molestowaniu seksualnemu wobec kobiet w służbach mundurowych. …………Poprzez działania Fundacji #SayStop jej założyciele chcą uczestniczyć w kształtowaniu świadomości kobiet dotyczącej ich praw i pozycji, budowaniu tożsamości, poczucia sprawczości i solidarności kobiecej opartej na współpracy oraz wzajemnym szacunku i zaufaniu. Ponadto Fundacja będzie prowadzić działania w celu upowszechniania, promowania i propagowania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn. Inicjatywa Fundacji ma wzmocnić głos, opinie i stanowisko kobiet w kwestii nierównego traktowania w służbach mundurowych No pytam Was co to niby jest?? Ja… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Ryszard
Jurek
21 października, 2020 16:08
Reply to  Ryszard

„…dyskryminacja, mobbing i wykorzystywanie a zwłaszcza molestowanie seksualne są przecież od dawna surowo karane” – ROTFL

Ryszard
23 października, 2020 09:14
Reply to  Jurek

Takie jest prawo ale rzecz jasna stosują je tylko ludzie.
Jeżeli to prawo nie przystaje do rzeczywistości, to nie wydaje mi się aby ta, czy inna fundacja to zmieniła.
Dlatego odpowiem:
ROTFLMAO,…
A tak na marginesie – nasz język ojczysty należy szanować a nie „kleić” go zapożyczonym slangiem, udając mądralę za 3 grosze.

Jurek
27 października, 2020 17:59
Reply to  Ryszard

Za dwa grosze nawet, patrząc na moją wypłatę…
Mógłby Pan spróbować przestać wylewać swoje żale, dotyczące powstania fundacji i przyjąć do wiadomości, że samo zapisanie „surowego karania” nie zmieni sytuacji mobbingowanych, wykorzystywanych i molestowanych kobiet w służbach mundurowych.
Jeśli czuje Pan potrzebę powołania fundacji broniącej mężczyzn przed kobietami, to proszę ją założyć. Tarcza na pewno umieści stosowną informację na swojej stronie.
A tak na marginesie – mam nadzieję, że wystarczająco po polsku, a skrótowce anglojęzyczne są często stosowane w komunikacji internetowej właśnie po to, by ową komunikację ułatwić. Mógłbym zamiast ROTFL wpisać, jakże polskie: „k.., co on pierd….”
EOT

Ryszard
28 października, 2020 22:14
Reply to  Jurek

Pierd…..ę to, co chcę, bo mamy demokrację a żale na temat tego, że obowiązujące w naszym kraju prawo nie jest przestrzegane, to Szanowny Pan/Pani tu wypisuje nie ja i nie do mnie te pretensje. Jeżeli jako mężczyzna czuje się Pan współwinnym całej tej sytuacji, to polecam życzliwie zmienić swoje postępowanie, bo właśnie w tym naszym stosunku do kobiet a nie w liczbie różnych fundacji tkwi sedno problemu. Mnie, jako mężczyznę po prostu krzywdzą wszelkie poglądy zarzucające osobom mojej płci rzekomo jedynie nas – mężczyzn charakteryzujące zachowania i poglądy cechujące zjawiska mobbingu, molestowania czy wykorzystywania, czemu odważyłem się dać wyraz. I… Czytaj więcej »

Criss
1 grudnia, 2020 18:46
Reply to  olo

Jutro mają być od MON-a wytyczne w sprawie tej blokady.
Ponoć są optymistyczne newsy?
Zobaczymy.

Criss
2 grudnia, 2020 16:30
Reply to  Criss

Niestety, brak pozytywnych informacji.
W grudniu br. tylko wypłata i nic poza tym.
Szczegóły tej blokady w odrębnej decyzji MON.
Super „prezent”!!!!

Close Menu
18
0
Would love your thoughts, please comment.x