Skip to main content

Ocena sytuacji socjalno-bytowej, poziomu płac i podwyżek w 2016 r.

By 1 lutego, 2017Aktualności

W dniu 17 stycznia 2017 r. otrzymaliśmy z sejmowej Komisji Obrony Narodowej (KOBN) informację, że na posiedzeniu Komisji w dniu 25 stycznia br. omawiana będzie sytuacja materialno-bytowa pracowników cywilnych wojska. Dotychczasowe „podejścia” Komisji dotyczące omówienia sytuacji pracowników cywilnych wojska kończyły się fiaskiem, stąd założyliśmy, że również tym razem będzie tak samo. Założenie to wynikało przede wszystkim z faktu, iż wszelkie informacje o aktualnej sytuacji płacowej pracowników wojska będą dostępne dla ministerstwa dopiero pod koniec stycznia br. a ponadto trzeba jeszcze zarezerwować czas niezbędny dla urzędników na przygotowanie stosowanej informacji dla Ministra.

Nie pomyliliśmy się. W dniu 18 stycznia 2017 r. powiadomiono nas, że na posiedzeniu Komisji omawiane będą inne sprawy, a sytuacja pracowników omawiana będzie na posiedzeniu Komisji w innym – bliżej nie określonym – terminie.

Z docierających do nas sygnałów wynika, że mniej więcej w tym samym czasie na stronie internetowej NSZZ Pracowników Wojska – po wcześniejszym ograniczeniu możliwości zamieszczania komentarzy wyłącznie do kilku wyrazów – ostatecznie zablokowano możliwość umieszczania komentarzy, usuwając ze strony dotychczasowe komentarze bez podania czytelnikom żadnego wyjaśnienia. A ostatnio, w dniu 25 stycznia br. na stronie tego Związku zamieszczono podziękowanie władz Związku kierowane do Ministra Obrony Narodowej i Kierownictwa Resortu ON. (Print Screen ze strony ZG NSZZ PW poniżej).zajawka

Mając powyższe na uwadze, jak również to, że od września ubiegłego roku Strona społeczna oczekuje na uzgodnione w dniu 6 maja 2016 r. spotkanie w sprawie omówienia podwyżki zrealizowanej w 2016 r. – postanowiliśmy stworzyć na naszej stronie oficjalną możliwość wypowiedzenia się na temat poziomu Waszych płac, otrzymanych w ubiegłym roku podwyżek i nurtujących Was problemów w zakresie sytuacji socjalno-bytowej czy zasad wynagradzania. Macie taką możliwość poprzez dokonywanie wpisów (komentarzy) pod poniższą aktualnością. 

Mamy nadzieję, że do czasu zorganizowania posiedzenia KOBN – na podstawie dokonanych przez Was wpisów – będzie można wyrobić sobie stanowisko (opinię) o faktycznym poziomie płac pracowników cywilnych wojska. (MK)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
155 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
KOBRA
2 lutego, 2017 10:03

To może ja zabiorę pierwszy głos. To, że NSZZ PW jest zadowolone z podwyżek to dla mnie żadna nowość. To co MON zaproponuje to biorą w ciemno, bo nie potrafią się postawić RON i wynegocjować wyższe podwyżki. Moja osobista podwyżka wyniosła 245 zł brutto w 2016r. Obecnie, po 40 latach pracy zarabiam brutto 2780 zł, z tego ponad 630 zł to dodatek za wysługę, 90 zł premia i 250 zł dodatek za II i III zm. Tak jak widzicie to dodatki do pensji pochłaniają około 1 tys. zł, czyli wynagrodzenie zasadnicze to ok. 1800zł. A gdzie tu do średniego wynagrodzenia… Czytaj więcej »

Pracownik WP
27 lutego, 2017 11:36
Reply to  KOBRA

Proszę Państwa, ja swoją skromną osobą uważam, że dywagację na temat jakiegoś podnoszenia pensji dla wszystkich pracowników do poziomu 2 000 zł są jakimś dziwnym obłędem. Owszem miałoby to sens gdyby proporcjonalnie wszystkim pracownikom podniesiono wynagrodzenie. W innym wypadku robotnik gospodarczy z podstawowym wykształceniem obecnie u nas 1775 zł podstawy będzie miał taka samą podstawę jak referent 1925 zł brutto. GDZIE TU SENS I LOGIKA. Każdy z nas powinien dostawać wynagrodzenie adekwatne do zajmowanego stanowiska, zakresu obowiązków i odpowiedzialności, wiedzy oraz wykształcenia. Może ja czegoś nie rozumiem to proszę wyprowadzić mnie z błędu, ale dawanie każdemu po równo to jak… Czytaj więcej »

27 lutego, 2017 15:42
Reply to  Pracownik WP

Witaj @Pracownik WP,
w pełni się z Tobą zgadzam, że nie ma sensu podwyższać wszystkim pracownikom wojska poziom wynagrodzenia do 2000 zł. Dlatego w ramach MKK proponujemy, aby kwotę 2000 zł przypisać do stanowiska najniżej pozostającego w hierarchii. A potem sukcesywnie, wraz ze wzrostem zakresu zadań i odpowiedzialności – kształtować wyższe stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych stanowisk aż do… stanowiska najwyżej stojącego w hierarchii stanowisk opłacanych według PUZP. W tym temacie chyba się nie różnimy?

Osa
2 lutego, 2017 15:02

Jestem pod wrażeniem wypowiedzi KOBRY. Tyle, że osobiście uważam, że mamy już pozamiatane w kwestii podwyżek wynagrodzeń i to na parę najbliższych lat. Zacznę jednak od tej mojej zasadniczej, również po 40 latach służby i pracy. Wynosi ona aktualnie 1745 zł. Takich „szczęściarzy” jest – jedynie w moim zakładzie pracy – obecnie równo trzystu na różnych stanowiskach, po ubiegłorocznych „podwyżkach”. Mamy „aż” po 1745 zł zasadniczej jedynie dlatego, że w zakładzie uczyniono wszystko, aby nam z tych resztek, które można było rozdzielić – dodać po parę złotych do tej naliczeniowej na pw podwyżki. Łatwo wyliczyć, że po ubiegłorocznych podwyżkach te… Czytaj więcej »

criss
2 lutego, 2017 19:04

Witam! Cieszę się, że otwarty został „ten kanał informacyjny” bezpośrednio dla wszystkich PW, bo takie zobowiązanie zgłosił Pan Dyrektor Misiewicz po spotkaniu w dniu 6 maja 2016 r. w mediach. Warto, aby PW przedstawiali tutaj swoje opinie nt. ubiegłorocznych podwyżek. Moim zdaniem karty nie są rozdane co do szczegółów, bo jeśli tak by było to MON już w grudniu 2016 r. ogłosiłby sukces. Niestety, zgadzam się z Osą, że jest w pewnym sensie pozamiatane na lata 2017-2019, gdyż nie przyjęto w ubiegłym roku propozycji MKK odnośnie podwyżki o 600 zł i nie ma de facto rządowego programu w tym zakresie.… Czytaj więcej »

KOBRA
3 lutego, 2017 08:14
Reply to  criss

OSA, może jeszcze nie jest za późno. Jak wszystkie związki zawodowe w MON będą mówić jednym głosem i na prawdę będą chciały poprawić nasze głodowe wynagrodzenia i zaproponują np. podwyżkę do 2 tys.zł zasadniczej – to jest to możliwe a reszta forsy dla tych co mają dużo więcej na podstawie. A nie godzenie się na to, co daje MON. Związki pokażcie, że macie jaja i chociaż raz posłuchajcie pw takich jak np. OSA. A dlaczego nie podwyżka przykładowo dla OSY 255 zł by uzupełnić do 2000 zł zasadnicze a dla mnie 200 zł, abym też miał zasadnicze 2000 zł. A… Czytaj więcej »

Osa
3 lutego, 2017 11:17
Reply to  criss

Criss napisał: „Moim zdaniem karty nie są rozdane co do szczegółów, bo jeśli tak by było to MON już w grudniu 2016 r. ogłosiłby sukces” MON nie mógł ogłosić sukcesu w grudniu, bo ogłosił go w czerwcu. W grudniu – w ostatnim właściwie momencie, bo w OBN znalazły się środki na ten kilkuletni program – program podtrzymania realnego poziomu naszych wynagrodzeń, ale nie ich poprawy. Jak będzie?? Prawdopodobnie będzie tak, że ta zasadnicza w tym roku „podwyżka” w naliczeniowej kwocie np 150 zł brutto na pełnozatrudnionego w dziale Obrona Narodowa wejdzie w życie na początku kwietnia, z wyrównaniem od stycznia.… Czytaj więcej »

jutka
3 lutego, 2017 18:48
Reply to  criss

Miałam już coś napisać w temacie, ale przeczytałam „dyrektor Misiewicz” ………. i dałam sobie spokój. Pozwolicie, że nawet tego nie skomentuję :/

Pio
2 lutego, 2017 20:03

A jak to się ma do conajmniej 5% ponad wskaźnik inflacyjny poza tym pierwsze postulaty brzmiały 600 zł i 300 zł w kolejnych latach do 2020 tak aby była szansa dogonić resztę budżetówki choc i to wydaje sie mało prawdopodobne by przez tyle lat nie dali reszcie podwyżek kto siedział wtedy przy stoliku czy tych ludzi już nie ma?

maniek
2 lutego, 2017 20:20

Nie wiem po co te wszystkie dyrdymały.Antoni klepnął budżet, 110 mln na podwyżki,chyba każdy umie sobie policzyć ile wypadnie na łebka/:45.000 i :14 =175/.Pozdrawiam i żadne zz nigdy nie będą miały nic do gadania.

Osa
2 lutego, 2017 21:49
Reply to  maniek

Tak uważasz?? A czasami to nie te durnowate zz wypchały do władzy kolejne ekipy po 89 roku i doprowadziły do zmian w tej naszej części Europy?? A te – jak piszesz – 110 mln to właściwie skąd się wzięły i kto zgodę na to wyraził?? Twój „optymizm” jest iście budujący.
Właściwie, do której „bramki” Ty te swoje „gole” strzelasz??
Może jednak masz rację i rację mają ci, którzy myślą podobnie a jest ich zdecydowana większość. Siedźcie cicho, bierzcie – co dają a jakoś do tej emerytury dotrwacie.
Tylko do jakiej??

Iza
3 lutego, 2017 07:50

1990 zł podstawa po 20 latach pracy. 3140 to chyba jakiś kosmos!
Gdzie tak płacą? Chętnie się przeniosę.
Kadra już dostała i dobrze. Dzis wiem, że nie jestem w stanie dogonic szeregowego.
Pytanie: ile i jakie studia trzeba skończyc, że by godnie zarabiać?
Sierżanci w mojej kancelarii nogi na biurko i sie ze mnie smieją…
Taką postawą dziekują za podwyzkę ministrowi.
Traktują nas jak ludzi gorszej kategorii.

eelaa
3 lutego, 2017 12:05
Reply to  Iza

1700 podstawy po prawie 39 latach pracy i 2% premii, też tak płacą. Kto przebije?

3 lutego, 2017 13:53
Reply to  eelaa

I właśnie sytuacja płacowa @eelaa jest TYPOWYM przykładem występującym w resorcie w zakresie przestrzegani minimalnego wynagrodzenia. Biorąc pod uwagę przedstawione dane, @eelaa ma prawdopodobnie pensję brutto na poziomie 2.269 zł a znacznie przekracza tę najniższą państwową (2000 zł). MON więc się nie poczuwa, aby w tej sytuacji cokolwiek zrobić. Ale uwaga! Gdy na tożsame stanowisko, jakie zajmuje @eelaa będzie zatrudniany nowy pracownik, który będzie miał np. wysługę 4 lata – otrzyma „z urzędu” 1961 zł zasadniczej, co z premią 2% tj. 39,22 zł da mu 2.000,22 zł. Po co zatem te dodatki za wysługę lat, skoro w RON nie zapewniają… Czytaj więcej »

eelaa
3 lutego, 2017 16:04

Brawo Panie Marku, dobrze to wyliczyłeś, a wszystko co mogę zrobić to od lutego 2018 iść na emeryturę. Tyle mi wojsko „nadało”, a matołem nie jestem bo dużo swojej kasy też w siebie zainwestowałam. Może kiedyś mi MOPS POMOŻE??

Osa
3 lutego, 2017 14:40

No, ale to wszystko nieprawda jest… To ściema taka i publiczne kalanie własnego gniazda. To przecież kłamstwo wierutne jest i tyle. No, bo przecież resort ON jest bardzo dobrym, sprawdzonym i pożądanym na rynku pracodawcą a sytuacja płacowa pw jest naprawdę przyzwoita i wciąż znacząco się poprawia… Świadczą o tym szczebioty na stronie NSZZ PW. Żalów tam nie ma, bo wszystko wywalono do kosza. I TAK TRZYMAĆ… A może ktoś z przedstawicieli resortu, np. Pan Misiewicz na stronie MON odniesie się do problemu naszych wynagrodzeń, zgodnie zresztą z obietnica złożoną publicznie w maju w roku ubiegłym. Najwyższy czas przedstawić, nie… Czytaj więcej »

Pio
3 lutego, 2017 16:06

Najgorsze jest to, że jeżeli się podliczy ile dostali wojskowi, którzy siedzą z nogami do góry tak, jak jeden kolega napisał. A ile dostaje taka Pani, która pracuje prawie 40 lat – to ręce opadają. Przypomnę 300 zł dodatku do podstawy, 400 zł w zeszłym roku i około 300 do 500 zł w tym roku. Do tego dochodzi jeszcze 500 plus. A co tam – stać nas, suma 1500 zł więc ktoś się jeszcze dziwi, że nie ma pieniędzy dla takich jak my…
Niestety, nie ma i być nie może. Prosty rachunek.

3 lutego, 2017 18:00
Reply to  Pio

Wojsko to jest wojsko. Służba wojskowa ma swoje obwarowania i obowiązki, ma też swoje przywileje. Tak służbę się postrzegało wtedy, gdy np. w ciągu dwóch godzin albo i szybciej należało się stawić w miejscu służby. Gdy był zakaz wyjazdów poza granice kraju, gdy trzeba było służyć małych miejscowościach czy w tzw. zielonych garnizonach, w których dzisiaj zazwyczaj pozostali nieliczni żołnierze, a z pewnością wielu pracowników wojska, którzy z tymi miejscami są już związani – chcąc czy nie… do końca życia! Zawieszenie służby z poboru spowodowało, że teraz np. służbę wartowniczą, którą kiedyś pełnili żołnierze służby zasadniczej, obecnie pełnią żołnierze zawodowi.… Czytaj więcej »

KOBRA
3 lutego, 2017 17:12

OSA nie dowiemy się jaka jest mediana i dominanta, bo ci panowie zatrudnieni w DB to wielka pomyłka w RON. Pan Pełnomocnik mówił, że wartownicy mają 2000zł pensji zasadniczej. A gdzie to on widział. Może jego pomysł wprowadzenia SUFO do JW oraz wprowadzenie stawki 13 zł na umowę zlecenie przez rząd PIS-u doprowadziło do tego, że teraz na rękę prywatne firmy w MON płacą 12 zł. Przy 176 godz. na rękę 2112 zł. I to się nazywa wyprowadzanie forsy z MON. SUFO kosztowało 260 mln a obecnie od stycznia 2017 r. około 400 mln zł. Dlaczego nikt tego nie neguje.… Czytaj więcej »

Bubu
3 lutego, 2017 21:50

To ja pochwalę się podstawą 1670 zł z 15 letnim stażem pracy etat ratownika straży pożarnej co 3 lata egzaminy z kwalifikowane pomocy przedmedycznej 6 miesięcy szkolenia specjalistycznej a teraz takie kokosy się zarabia do tej podanej średniej jeszcze duuużo brakuje. Uprawnienia i obowiązki jak straz zawodowa a wypłaty jak zapomoga i za co godnie żyć!!!!!!!!!!!!!!!!

jutka
4 lutego, 2017 10:11

Najmocniej Was koledzy i koleżanki przepraszam za ostrość wypowiedzi, ale myślę, że większość z Was ma świadomość, że od lat jesteśmy w czarnej d***e :/ Nowa ekipa dochodzi do władzy, przedstawiamy swoje problemy, bez obrazy, kompletnym ignorantom, jeśli chodzi o znajomość tematu. Jedni udają, że chcą pomóc, inni nawet nie silą się na udawanie. Jedynym, który ma pojęcie o naszych problemach jest płk Filipczak, chociaż od kilku lat słuchając go, odnoszę wrażenie, jakby z całego tego towarzystwa najmniej rozumiał 😉 Owszem, jest wola przesunięcia wideł w PUZP ale niestety tylko w prawą stronę, która – wg mojej opinii – w… Czytaj więcej »

Piotr
4 lutego, 2017 13:11

Witam. Piotr, 36 lat, stanowisko technik, 12 lat pracy w MON. Moje pomysły na poprawę dramatycznej sytuacji płacowej. Minimalna krajowa=minimalne wynagrodzenie zasadnicze. W ten sposób osoby z najmniejszym wynagrodzeniem zasadniczym miałyby praktycznie zapewnione co roku podwyżkę (podnoszenie płacy minimalnej), a w kolejnych latach dołączałyby kolejne osoby. Wysługa i premia powinna być nagrodą za lata pracy dla kraju. Z moich obserwacji większość osób pracujących obecnie jest po pięćdziesiątce. O ile na stanowiska „papierkowe” zawsze znajdą się młode osoby, o tyle na stanowiska wyspecjalizowane i „zarabiające na siebie” (stolarze, tokarze, spawacze, itp) już teraz jest deficyt. Zapewne w niedalekiej przyszłości, 5-10 lat,… Czytaj więcej »

4 lutego, 2017 15:52
Reply to  Piotr

@Piotr, gdyby można było, dałbym i 10 laików. Niestety, mogę tylko tego jednego. Wypisz, wymaluj, propozycje przedstawione w tym komentarzu pokrywają się w zasadzie w pełni z tym, co zamierzamy zaproponować Kierownictwu MON, gdy tylko znajdzie ono czas na pierwsze spotkanie ze Stroną społeczną. Nie chodzi o spotkanie w sprawie podziału podwyżek, bo takie spotkania są już ukierunkowane na konkretne kwoty zabezpieczone w budżecie MON. Ale o spotkanie w sprawie problemów pracowniczych, o których informujemy od czasu, gdy powstaliśmy jako ZPW „TARCZA” czy MKK. Chodzi o postawienie diagnozy takiego stanu rzeczy, a nie jej zapobieganiu w sytuacji, gdy nie rozpoznano… Czytaj więcej »

criss
5 lutego, 2017 11:47

Mam takie same zdanie o propozycjach @Piotr i to co napisał Marek. Nic dodać nic ująć.

Aga
6 lutego, 2017 10:20

Aga.
Mam 40 lat pracy w wojsku , wyższe wykształcenie. Kiedy obliczano kapitał początkowy moja pensja stanowiła 80% średniej krajowej. Teraz chciałabym pójść na emeryturę i moja pensja stanowi 51% średniej krajowej. Czyli pomimo lat pracy, coraz mniej zarabiam. Myślę, że komentarz nasuwa się sam, nie ma co pisać dalej.

jan
6 lutego, 2017 14:28

Czy dodatek za piastowanie nieetatowej funkcji wliczany jest do 13-tki?

6 lutego, 2017 15:13
Reply to  jan

Z pewnością TAK. Jednak dla całkowitej pewności (chodzi o to, jak został Ci ten dodatek zapisany w umowie o pracę), mógłbyś przybliżyć w oparciu o jaki przepis płacowy jesteś wynagradzany, bądź podać, gdzie jesteś zatrudniony?

Tomasz
6 lutego, 2017 15:34

A czy nagrody sa wliczane do 13-ki ?

6 lutego, 2017 18:05
Reply to  Tomasz

Witaj Tomaszu, widzę, że w końcu z tym pytaniem dotarłeś na stronę „TARCZY”. Moja odpowiedź brzmi: NIE. Nagrody nie wchodzą do 13-tki, bo nagrody nie są składnikiem wynagrodzenia. Dlatego cały czas zabiegamy, aby pracownik za świadczoną pracę dostawał wynagrodzenie, a nie był tworzony – ze środków na wynagrodzenia – fundusz nagród, który pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Nagroda jest formą wyróżnienia i… jak sama nazwa wskazuje jest to forma UZNANIOWA. Przy obecnym poziomie środków na wynagrodzenia i występujących dysproporcjach płac na tożsamych stanowiskach, nie znajdujemy uzasadnienia do zwiększania funduszu nagrodowego, który pozostaje w dyspozycji pracodawcy i jest wydatkowany wg jego uznania.

criss
7 lutego, 2017 13:15

NAGRODY – zgodnie z przepisami prawa – nie są wliczane także do należności np. zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego. Natomiast nie jest znana skala w MON jednostek, w których zwiększenia premii regulaminowych nie są wliczane do podstawy wymiaru zasiłków chorobowych. To jest podobny casus, jak w przypadku wyrównań, które zostały w końcu – po interwencji MKK w drodze petycji – wypłacone w zeszłym roku w zakresie m. in. 13-tek.

Iza
6 lutego, 2017 15:44

DO Jana:
W mojej jednostce pracownik nie może pełnić funkcji nietatowej i pobierać dodatek. Możesz coś więcej napisać na ten temat.

Olo
6 lutego, 2017 16:17

Odejście od zapisów kwotowych przy zaszeregowania pracownika!
Przejście na procentowe zaszeregowania pracownika! Najniższe zaszeregowania to 100% najniższego wynagrodzenia. Na dzień dzisiejszy zdaje się to 2000 brutto. W taki sposób zawsze będziemy mieli chociaż to najniższe wynagrodzenie.
Dodatki, staż czy cokolwiek to już indywidualna sprawa każdego. Każda grupa wyższy procent I-100%, II-102%, III-104%… itd…
Możliwe proste!
Kwoty zawsze będą wymagały zmiany wraz ze wzrostem najniższego wynagrodzenia.
Gdzie sprawiedliwość, że mój staż dopiero pozwala dobić do niego!

wars
7 lutego, 2017 10:40

W 1 Rblog nie ma dodatku za funkcję nieetatową. Jest natomiast nagroda kwartalna ok 200 zł na rękę. Nagrody podobno nie wlicza się do 13-tki.

Osa
7 lutego, 2017 13:18

W 1RBL-ogu nigdy nie było dodatku za funkcję nieetatową.
Nie było go prawdopodobnie także w innych zakładach pracy, gdyż takiego dodatku – z tego co ja wiem – nie przewiduje nasz PUZP. Jeżeli więc już o tych problemach piszemy to bądźmy precyzyjni i nie zaciemniajmy sprawy.
Napiszę, jak to było, jest i będzie w moim zakładzie pracy czyli 1RBL-ogu, gdyż tak się składa, że bezpośrednio uczestniczyłem w negocjacjach dotyczących tego problemu.
Napiszę, jeżeli będzie zapotrzebowanie na taką informację, bo nie chcę tego wątku zaśmiecać pobocznymi problemami.
No to jak, mam coś na ten temat napisać?

7 lutego, 2017 13:28
Reply to  Osa

@Osa, to miejsce, jak sam napisałeś, na chwilę obecną jest zarezerwowane do wpisów dotyczących jak w temacie aktualności.
Nie chcielibyśmy, aby – jak również słusznie zauważyłeś – zaśmiecać tego wątku. Z pewnością nadejdzie pora, gdy uruchomimy na stronie aktualność w sprawie zmian do PUZP i wtedy będzie czas i miejsce dla wpisów o dodatkach czy innych formach rekompensaty m. in. za czynności nieetatowe, które nie są przewidziane w żadnych przepisach prawa. Zatem wstrzymajmy się w tym temacie na chwilę obecną.

wars
7 lutego, 2017 14:37

Piszesz nieprawdę. Do czerwca ub. roku w 1RBlog był wliczany do pensji dodatek w wysokości 5% od wynagrodzenia zasadniczego.

mirek
7 lutego, 2017 15:09

Dodatek w 1 rblogu- kiedyś był wliczany jako 5% premii od podstawy. Teraz regulują to premią kwartalną.

Osa
8 lutego, 2017 06:41

Zarówno Wars, jak i Mirek nie jesteście w tym, co napisaliście precyzyjni i po prostu się mylicie.

Pio
8 lutego, 2017 10:17

Panowie a słyszeliście o sytuacji kiedy płaca minimalna poszła w górę do dwóch tysięcy brutto a firmy zatrudniające Panie do sprzątania naszych kancelarii wybrnęły z tego tak że nie dały podwyżek tylko skróciły o godzinę czas pracy. Wychodzi na to że Panie te mają to samo do zrobienia za te same pieniądze jednak w krótszym czasie…

wars
9 lutego, 2017 08:16

Osa możesz wyjaśnić, w którym miejscu jestem nieprecyzyjny? Przez lata dostawałem 5% od podstawy za pełnienie funkcji nieetatowej. Od czerwca tego nie ma. Zmienił się regulamin premiowania. Wynagrodzenie za nieetatowe obowiązki regulują premią nagrodową co 3-mce. Zastanawiam się czemu nazywają to premią nagrodową.

KOBRA
9 lutego, 2017 08:49

A ja mam pytanie do Pana Marka K.
Mamy dostać 5% co niby jest zapisane w propozycjach RON w kwocie około 210 zł. W ustawie budżetowej zapisane jest, że wynagrodzenia sfery budżetowej mają wzrosnąć w 2017 r. o wskaźnik 1,3%. A teraz moje pytanie.
Jest Pan byłym finansista z DB to te 1,3% to jaka kwota. I wtedy będę wiedział ile mogę dostać podwyżki w 2017 r. Bo ja myślę, że wiem ile to jest ale chciałbym, żeby Pan mnie powiedział lub wskazał jak to się liczy.

9 lutego, 2017 12:51
Reply to  KOBRA

@KOBRA, po pierwsze, nigdy nie pracowałem w DB. Jak już to w: DF, DE-F, DSS i DSSiR; po drugie, nie wiem, gdzie znalazłeś zapis „mamy dostać 5%”. W propozycjach RON jest zapisane, że podjęte zostaną działania cyt.:„Coroczne zwiększanie limitu środków na wynagrodzenia o 5% ponad ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w latach 2017-2019.”, czego efektem będzie osiągnięcie cyt: „Szacunkowy wzrost przeciętnego wynagrodzenia z uwzględnieniem zakładanych wskaźników ustawowych (…) w 2017 r. – ok. 210 zł” ; po trzecie, w ustawie budżetowej nie zapisano, że wynagrodzenia sfery budżetowej mają wzrosnąć w 2017 r. o wskaźnik 1,3%; W związku z powyższym, przy tylu… Czytaj więcej »

KOBRA
9 lutego, 2017 21:22

Jak to to nie będzie podwyżki 5+1,3=6,3% A ILE BĘDZIE %.
A ja myślałem, że ok. 210zł+240zł=450zł.Taka powinna być podwyżka według mnie na 2017 r. A teraz wyliczenie:
skoro przeznaczone jest 1,3 mld zł na podwyżki dla wszystkich pracowników sfery budżetowej, która liczy około 450 tys. prac., to średnio wychodzi podwyżka na 1 pracownika około 240 zł. I teraz trzeba doliczyć te około 210 zł obiecywane przez RON, czyli zabezpieczone 110 mln zł. To chyba dobrze liczę. Czy się mylę?
TO CO TO JEST 1,3 %, JAK NIE USTAWOWY WSKAŹNIK WZROSTU WYNAGRODZENIA NA 2017 R.

9 lutego, 2017 21:46
Reply to  KOBRA

@KOBRA, 1,3% jest wielkością planowanej inflacji na 2017 r. Na etapie opracowywania ustawy budżetowej, Rząd podjął decyzję, że środki na wynagrodzenia pracowników zwiększy o wielkość zaplanowanej inflacji, czyli właśnie o te 1,3%. MON, przedstawiając propozycję w maju, wskazywał na USTAWOWY WSKAŹNIK WZROSTU WYNAGRODZEŃ. Pytanie, co w MON rozumiano pod tym pojęciem??? Z pewnością nie chodzi o takie wyliczenia jak przedstawiłeś powyżej. Dlaczego mieliby dawać dzisiaj 450 zł (chociaż mają na to środki), jak w ubr. nie chcieli dać 600 zł (też mieli na to możliwości). Tak, czy inaczej, niewątpliwie trzeba czekać z czym MON wyjdzie i kiedy to nastąpi. Wtedy… Czytaj więcej »

Osa
9 lutego, 2017 15:16

Słuchaj wars, gdybyście mnie tu za parę słów prawdy tak nie kopali negami – to byś się tego dowiedział. A tak?? – po prostu odechciało mi się cokolwiek Wam tłumaczyć, bo przecież wiecie lepiej niż ja wiem. A ja wiem, że to, co nazywasz dodatkiem w wys. 5% od podstawy za funkcje nieetatową, to była po prostu premia regulaminowa dla Was w wys. 15 a nie 10% – jak dla pozostałych pw zakładu. Tak czy nie?? Wykaz tych, którzy taką 15% premię (oprócz komendy zakładu) otrzymywali wyszczególniał załącznik do regulaminu premiowania. Zapewne więc też tam byłeś jako ekolog, metrolog czy… Czytaj więcej »

KOBRA
9 lutego, 2017 22:08
Reply to  Osa

Szanowny Panie Marku wiem bardzo dużo ale nie mogę mówić. I to są potwierdzone informacje. I to nie są domysły i się nie nakręcam. Mogę potwierdzić to, co powiedział Prezes, że do 31 marca będzie już po negocjacjach.

Osa
10 lutego, 2017 10:00
Reply to  KOBRA

No, no, ale musisz @Kobra przyznać, że zanim o tym powiedział Pan Przewodniczący NSZZ PW – to wcześniej ja o tym napisałem tu, na tym forum parę postów powyżej. Napisałem wówczas: „Jak będzie?? Prawdopodobnie będzie tak, że ta zasadnicza w tym roku „podwyżka” w naliczeniowej kwocie np 150 zł brutto na pełnozatrudnionego w dziale Obrona Narodowa wejdzie w życie na początku kwietnia, z wyrównaniem od stycznia. Szczegóły zapewne poznamy z pisma Pana Ministra Grabskiego. Wcześniej – koniec lutego, początek marca – zapewne odbędzie się resortowo-związkowe spotkanie, podczas którego strona społeczna zostanie poinformowana o podjętych w resorcie decyzjach. To tyle… dlatego,… Czytaj więcej »

Olo
9 lutego, 2017 15:42

Wars dostawałeś 5% ale od najniższego uposażenia z tabeli układu zbiorowego nie od podstawy Twojego uposażenia. Reszta pewnie się zgadza. Nie etatowy funkcje to darmowa siła robocza. Bez znaczenia czy to jest za te 5% czy jakaś premię.

Osa
10 lutego, 2017 09:39
Reply to  Olo

Nie masz racji @Olo, @Wars w tym swoim zakładzie otrzymywał premię regulaminową zwiększoną o 5% czyli w sumie otrzymywał 15% premię regulaminową liczoną od jego wynagrodzenia zasadniczego. Tak u nas było i wielu chce, aby tak było nadal…

KOBRA
9 lutego, 2017 22:01

Wysłuchałem dzisiaj wystąpienia pana Prezesa NSZZ PW. I jestem w szoku. Przecież od dłuższego czasu obserwuje wypowiedzi liderów związkowych i zauważyłem, że nagle NSZZ PW proponuje to samo, co Solidarność i MKK czyli najniższe wynagrodzenie 2 tys. zł i ujednolicenie premii na poziomie 10%. Ale z tego co czytałem w prasie to RON zaproponował ujednolicenie premii. Legitymacje dla pw też „S” zaproponowała. Zawsze sukces ma dużo ojców. Tak na prawdę te wystąpienie nie wiem w jakim celu i brak konkretów, bo kto potrafi czytać to wszystko to wie. A dzisiaj mogę powiedzieć, że wiem dużo więcej od pana prezesa ale… Czytaj więcej »

Osa
10 lutego, 2017 09:47
Reply to  KOBRA

„I kończy karierę Pan Filipczak na koniec marca 2017 r.” Być może tak, być może nie. No, bo kto wówczas będzie merytorycznym prowadzącym projekt ustawy resortu odbierającej uprawnienia emerytalne byłym „komuchom”- żołnierzom???
Panu Pułkownikowi F. natomiast gratuluję zaangażowania w procesie ujawniania i weryfikacji tzw. „wojskowej komuny”. Czytałem ten projekt, czytałem i z podziwu wyjść nie mogłem.
TAK TRZYMAĆ…

KOBRA
10 lutego, 2017 11:58
Reply to  Osa

Karierę w DSS..

criss
10 lutego, 2017 14:53
Reply to  KOBRA

Witam! To, że teraz NSZZ PW znowu posiłkuje się propozycjami MKK i określa jako „swoje” to jest wiadome od samego początku. Co więcej, również resort ON zaczyna już korzystać z propozycji MKK ale – wiadomo – ani NSZZ PW, ani MON nigdy się do tego nie przyznają. @Kobra, niestety, gdy się nie ma argumentów (oprócz argumentów siły) to po czasie przychodzi tym Panom i Paniom pomysł, żeby uznać te propozycje za swoje (zresztą są one zamieszczone w internecie np. na stronie „TARCZY” również). Wracając do kasy w 2017 r. Jest ona znana i wiadomo ile więcej jest kasy na płace… Czytaj więcej »

criss
10 lutego, 2017 15:02
Reply to  criss

Dodaję również, że MON w Decyzji Budżetowej na 2017 r. napisał, że na podwyzki ma ok. 110 mln zł. Zatem 110.000.000/12/45.000=204 zł podwyżki??????????

Osa
10 lutego, 2017 09:36

Kobra – masz zupełną rację. To wszystko w efekcie zmierza do tego, co już dawno wymyślili Marek z Krzyśkiem a nawet to składnie opisali m.in. w obszernym materiale dołączonym swego czasu do tzw. pracowniczej petycji. Aby było jeszcze śmieszniej to wynika, że albo Ty to jakiś wirtualny kogel-mogel Marka, Krzyśka, Zenka i Janka, albo oni wszyscy zerżnęli z tego Twojego projektu zamieszczonego na tym forum. Pan Zenek na pewno, bo zapewne tu zagląda i swoją wiedzę o pracowniczych problemach pogłębia. To chwalebne…. Wypadałoby jedynie, Panie Zenonie nieco doczytać, bo nie tylko @Kobra zajarzył/a/, że to Pana zadowolenie i optymizm ni… Czytaj więcej »

KOBRA
10 lutego, 2017 11:55
Reply to  Osa

Ja chyba wiem co myślą Ci panowie z MON. Jak pracownicy MSWiA, tak, jak napisałeś dostaną 250 zł podwyżki, to będą wciskać ciemnotę związkom zawodowym, że w 2018 r. podniosą pw wskaźnik do 6,7 lub 8%. A na ten rok już nie mają możliwości zwiększenia podwyżek. Brak środków. Obym nie był złym prorokiem. Pan Przewodniczący się cieszy, że ubiegły rok był udany, ponieważ Resort pracuje za niego i daje podwyżki jakie chce a Pan dalej siedzi i coraz bliżej do emerytury. Bo nie potrafi nic więcej wywalczyć, tylko to, co podaje mu na tacy MON. Czyżby brakowało fachowców. Osa, dostaniemy… Czytaj więcej »

KOBRA
11 lutego, 2017 10:44

To teraz „chyba” kilka konkretów.
1. Potwierdzam 204 zł będzie brutto na 1 pw.
2. Minimalna 2000 zł z premią 10% (ujednolicenie premii dla wszystkich).
3. Zmiana naliczenia wysokości funduszu nagród w PUZP.
4. I jeszcze wiele innych zmian ale resztę dowiecie się podczas negocjacji.
Jeśli się potwierdzą moje przypuszczenia na 99% to teraz macie dużo do myślenia, czy taki gość Wam by się nie przydał.

Osa
12 lutego, 2017 10:19
Reply to  KOBRA

Te „konkrety” są nam znane od roku i zostały zapisane w porozumieniu parafowanym przez – przypomnijmy – NSZZ PW, wojskową Solidarność i ZZSO, który w ostatniej chwili odłączył się od postulatów związków skupionych w MKK czyli tych związków, które ubiegłorocznego porozumienia nie podpisały. Tu jedna uwaga. Zasady obowiązujące na szczeblu resortu są takie, jak i te obowiązujące na szczeblu zakładów pracy. Jeżeli chociaż jeden zz zaczyna podważać stanowisko strony społecznej, to wówczas strona resortowa (pracodawcy) robi co chce gdyż, aby zamiary jej zablokować to zz – wszystkie zz – muszą mówić jednym głosem. Czy tak jest?? Oczywiście, że nie. A… Czytaj więcej »

KOBRA
13 lutego, 2017 08:28
Reply to  Osa

Co ty Osa piszesz. Ja Ci przedstawiłem propozycje, które będą zaproponowane podczas tegorocznych negocjacji. Co to za bzdury. Co ty wiedziałeś. To napisz ile będzie wynosił odpis na fundusz nagrodowy dla pw. Nic nie wiesz i nie znasz żadnych propozycji. Ja Ci napisałem 3, które będą zaproponowane przez RON. Przestań się z tym chwaleniem. Tarcza to, Tarcza tamto, bo nic nie wiesz. Nawet jak duże związki poprą wasze propozycje a RON ich nie wprowadzi to będziesz mówił, że to wina tych największych. Przestańcie szukać winnych. A to, że macie mało członków i, że wam się wypisują to takich mamy pw.… Czytaj więcej »

KOBRA
11 lutego, 2017 11:58

I zapomniałem jeszcze o jednej sprawie, że w pełni potwierdzam podwyżki dla pracowników cywilnych Policji w wysokości 250 zł brutto, które podpisał minister Błaszczak. My dostaniemy po 204 zł brutto, czyli znowu ktoś nie pomyślał o podwyżkach większych dla nas żebyśmy małymi kroczkami doganiali inne resorty. To jest żałosne, że takich mamy w Resorcie „ekspertów”. Ale co tam, przyjdą i powiedzą związkom dostaniecie więcej na drugi rok. A związki znowu przyklepią, bo najważniejsze, żeby znowu była podwyżka. I związki są zadowolone. A rosnąca z roku na rok coraz większa różnica w płacach do pozostałych w sferze budżetowej to już nikogo… Czytaj więcej »

11 lutego, 2017 12:51
Reply to  KOBRA

@KOBRA, a Ty skąd się wyrwałeś? internetu nie czytasz? Przypomnę więc Ci, że: W 2015 r. związki zawodowe podpisały wspólne postulaty z żądaniem nie 400 zł ale 600 zł na podwyżkę w 2016 r. Jeden ze związków, już na etapie opracowywania projektu ustawy budżetowej na rok 2016 zaczął się z tego wycofywać słowami swojego przewodniczącego. Gdy doszło do rozmów z MON, trzy organizacje związkowe zgodziły się na to, czym ostatecznie uraczono w ubiegłym roku PW i co nazywały podwyżką. W mediach były wywiady, oficjalnie na stronach internetu pisano o tym, że np. większe związki chciały mniejszą podwyżkę, jak to jest… Czytaj więcej »

KOBRA
12 lutego, 2017 19:52

Szanowny Panie Marku! Z choinki się nie urwałem ale myślę, że na tych dużych związkach ciążył strach i odpowiedzialność, co zrobić. Przyjąć te głodowe podwyżki, czy przyjąć warunkowo, czy odrzucić. Może w końcu niektóre związki zrozumiały, że nie warto brać jałmużny – tylko walczyć o wyższe podwyżki, bo tego oczekują pw a kasa jest w MON potężna. A jak nie, to można dokonać przesunięć z żołnierzy zawodowych, którzy znowu mają zawyżone środki – skromnie mówiąc – o 50 baniek. Co do zasady, że młody zarabia więcej od starego to mam odwrotne zdanie. Moim zdaniem nigdzie nie jest zapisane, że młody… Czytaj więcej »

12 lutego, 2017 21:29
Reply to  KOBRA

@KOBRA, pisząc o „młodych i starych” miałem na myśli zajmowanie tożsamego stanowiska. Poza tym nie napisałem, że młody ma zarabiać mniej. Powinni mieć taki sam poziom płacy zasadniczej. Jeżeli – jak piszesz – młody wykaże, że potrafi dużo więcej – można go dodatkowo wyróżnić, ale nie podwyższać mu płacy zasadniczej. To, że u Ciebie młodzi (potrafiący dużo więcej) zarabiali więcej kasy niż starzy wynikało z tego, że miałeś takie prawo – jako firma samofinansująca się – płacić tyle, ile uważałeś za stosowne i opłacalne dla Ciebie i Twojej firmy. Zauważ jednak, że mówimy o sferze budżetu państwa i tutaj nie… Czytaj więcej »

Marzena
13 lutego, 2017 06:49
Reply to  KOBRA

@kobra, duże związki niczego nie zrozumiały, przez ostatnie 20 lat wyjątkowo odporne na wiedzę :/ Gdyby cokolwiek zrozumiały, to nie zgodziłyby się na te ochłapy, ktore bedziemy dostawac przez najbliższych kilka lat. „Klepnęly” nam te podwyżki w porozumieniu z MON bez chwili refleksji :/

radek
12 lutego, 2017 11:34

Kobra – w tym wszystkim nie chodzi o brak środków, tylko o brak dobrej woli ze strony Rządu lub szczegółowiej MON.
Tu jedynie kolejności podmiotów, które podałem nie jestem pewien. Ale to oni rozdają karty.
Panie Marku, co do zasady „młody stary” pełne poparcie z mojej strony. Wysokość płacy /jej zróżnicowanie/ powinno motywować do działania .

Romek
12 lutego, 2017 12:20

Panie Marku ale trochę pokory w stosunku do siebie to teraz wina jest cała po stronie kobry. Może to są propozycje trochę nieudolne ale jak to wygląda jeżeli Wam trzeba jeszcze coś podsuwać. No Panowie jak w tym roku nie będzie poważnych podwyżek to już 10 rok jak bierzecie pensje za właściwie nic, bo z tego co Pan opowiada to jest Pan szantażowany przez ten duży związek i nic Pan nie może to za co pan bierze wynagrodzenie? A w MSW 250 zł i my ich gonimy…

12 lutego, 2017 14:50
Reply to  Romek

Witam, @Romek, zapewne Kolega pisze o tym moim poście do @KOBRY, ale nie napisałem w nim niczego, pod czym nie podpisałbym się jeszcze raz. Zatem proponuję Koledze przeczytanie go jeszcze raz. W mojej ocenie, @KOBRA proponuje w swoim wpisie to, co było w zeszłym roku realizowane przez MKK (za co zresztą obrywaliśmy od innych) a mianowicie wskazywanie, kto nie chce większych płac dla PW. Wystarczy poczytać na stronie TARCZY aktualności, które wówczas ukazywały się lub zaglądną na stronę internetową ZZ Militaria. To po pierwsze. Stwierdza Kolega, że cyt: No Panowie jak w tym roku nie będzie poważnych podwyżek to już… Czytaj więcej »

Osa
12 lutego, 2017 17:50

Panie Romku, ja Panu odpowiem jako szeregowy członek ZPW TARCZA, bo kol. Przewodniczącemu będzie i trudno, i przykro się tłumaczyć za grzechy nie popełnione. Otóż ten nasz zz – ZPW „TARCZA” – istnieje ponad rok a nikt za żadną związkową funkcję w nim grosza wynagrodzenia – w jakiejkolwiek – formie nie wziął. Wiem to z całą pewnością, więc Pana zarzut jest tu po prostu chybiony. Wydaje mi się także, że nie zrozumiał Pan intencji Marka w jego odpowiedzi dla Kobry. Nie była ona w żadnym razie ani lekceważąca, ani ośmieszająca a jedynie może przekornie życzliwa. Wszystkie wypowiedzi na tym forum… Czytaj więcej »

KOBRA
12 lutego, 2017 20:08
Reply to  Osa

OSA, to dlaczego nie robisz agitacji i ludzie nie lecą do was jak pszczoły do miodu. Tylko przyjmujesz zasadę NSZZ PW, że wszystko co złe to te trzy związki. A dlaczego pw was nie popierają. Co, są głupcami. Czy nie potrafią liczyć. NIE. Po prostu każdy woli dostać co roku po 200 zł niż nie dostać NIC. Bo jakie ma gwarancje szeregowy pw jak się wszystkie związki nie dogadają i nie będzie żadnych podwyżek. jesteś taki bohater, to pokaż jakie masz narzędzia związkowe do wywalczenia realnych podwyżek. Co ogłosisz strajk, czy spór zbiorowy. Przestań, nie macie żadnej broni i poparcia… Czytaj więcej »

12 lutego, 2017 22:18
Reply to  KOBRA

@KOBRA, z pewnością @Osa odpowie na ten Twój – przekorny – wpis, ale korzystając z możliwości dokonania wpisu na bieżąco, dać Ci moją odpowiedź merytoryczną. 1/ „TARCZA” nigdy nie zabiegała o to, aby siłą przyciągać członków do swoich struktur. To PW muszą dokonać wyboru, do której organizacji się zapisać. To, że istniejemy, daje możliwość wyboru. Po prostu nastąpiła w RON dywersyfikacja działalności związkowej. 2/ Zarówno strajk, jak i spór zbiorowy są możliwymi rozwiązaniami w wojskowych zakładach pracy. O tym jakie rozwiązanie zostanie zastosowane zadecydują władze organizacji a konkretna osoba. 3/ Jeżeli, jak piszesz: I co z tego, że będzie mówiło… Czytaj więcej »

Osa
12 lutego, 2017 22:44
Reply to  KOBRA

Czekałem kiedy się ujawnisz i ugryziesz. Długo czekać nie musiałem. Co chcesz żebym ci napisał?? To, że wy czyli Solidarność wraz z NSZZ PW zrobiliście dobrze, bo było 200 zł podwyżki a to więcej niż nic?? A dlaczego nie piszesz o tym, że chociaż początkowo walczyliście o więcej podzielając stanowisko MKK – to w pewnym momencie spolegliwie – wraz z NSZZ PW i ZZ SO – parafowaliście plan podwyżek, który kopie nas wszystkich w przysłowiową d..ę. Dlaczego go poparliście?? Bo lepsze 200 zł niż nic?? Jakie nic?? Co, resort kasy na podwyżki co najmniej 400-600 zł nie miał?? Oczywiście, że… Czytaj więcej »

criss
13 lutego, 2017 21:56
Reply to  KOBRA

Witam! Od dłuższego czasu nie umiem rozgryźć sformułowania „są dwa duże i reszta małych” (chodzi, jak się domyślam o związki zawodowe funkcjonujące w resorcie ON). Może @Kobra – bo to samo głoszą zarówno i NSZZ PW, jak i MON – napiszesz mi ile NSZZ „S” liczy członków w jednostkach budżetowych resortu ON. To samo bedę chciał w końcu się dowiedzieć od przedstawicieli NSZZ PW. Dlaczego w jednostkach budżetowych? Ano dlatego, że dla nich walczymy o podwyżki czyli dla ok. 45 tysięcy PW a nie dla sektora przemysłu okrętowego, czy też PGZ. Zarówno TARCZA, jak i MILITARIA działają w jednostkach budżetowych… Czytaj więcej »

Romek
12 lutego, 2017 19:54

Panie Marku Cyt. Nie pobieram wynagrodzenia za pełnienie przeze mnie funkcję. Więc z czego Pan żyje? bo chyba nie z tych 1700 podstawy i 2% premii po 39 latach jak wyżej wspomniana koleżanka zarobki związkowców też powinny być jasne bo inaczej skończy się jak w kodzie, robicie portal dla ludzi ale jak ktoś się odezwie to od razu jest napadany Kto pisał: wiadomo, kto w MON blokuje podwyżki- ja to rozumiem jako szantaż bo wy chcecie dobrze A ktoś inny wam to blokuje w ostatniej chwili poza tym jak pisze sie nie płacą za efekty a jedynie za samo pełnienie… Czytaj więcej »

12 lutego, 2017 21:59
Reply to  Romek

Dziękuję Panu, Panie Romku za troskliwość o moje życie. Troska ta jest jednak zbędna w moim przypadku. Zasady finansowania wynagrodzeń działaczy organizacji związkowych określają władze tych organizacji, czyli Ci, którzy płacą składki i są wybierani do podejmowania decyzji, co z tymi uzbieranymi składkami robić. Tak też jest w przypadku „TARCZY”. To, że na obecną chwilę nie pobieram wynagrodzenia wynika z faktu, iż podjąłem taką decyzję. Niewątpliwie jest ona korzystna dla Związku, na etapie jego rozwijania się. Na tej stronie nikt Panu nie blokuje wpisów, o czym świadczy fakt, że możemy prowadzić tę naszą wymianę poglądów. Nie może Pana też dziwić… Czytaj więcej »

Osa
12 lutego, 2017 22:25

Panie Romku – no niechże Pan łaskawie wyluzuje… Może nas Pan nie lubić ale na Boga, niech się Pan przez chwilę zastanowi co Pan tu pisze?? 1/ Marek jest emerytem wojskowym i z tej swojej emerytury żyje. Od lat zajmuje się problemem płac pw i to jego analizy doprowadziły także do tego, że cokolwiek się w sprawie naszych wynagrodzeń w ogóle ruszyło. Gdyby Pan znał np. korespondencję obecnego Przewodniczącego SKON z Markiem, to by Pan tego wszystkiego nie napisał… 2/ Nikt tu nie jest napadany – nawet Pan chociaż widać że się Pan o to bardzo stara. Bez obaw –… Czytaj więcej »

Romek
12 lutego, 2017 23:16

Nie Interesuje mnie Pana życie ale życie pracowników Resortu Obrony Narodowej przyznał że podjął Pan decyzję że nie będzie pobierał wynagrodzenia daj Boże każdemu z nas podejmować Takie decyzje Nie wiem z czego Pan żyje ale nie ma Pan takich problemów jak Pracownicy Resortu Obrony Narodowej a Pana wpisy nie prowadzą do niczego dobrego. Nie chodziło mi o informowanie miedzy sobą ale poinformowanie pracowników jaka patologia będzie miała miejsce a tego nikt nie zrobił mieliśmy dostać 5% więcej niż reszta budżetówki czyli MSW 250 zł plus 5% ja to tak rozumiem Nikt mnie nie wyprowadził z błędu A Pan przed… Czytaj więcej »

13 lutego, 2017 01:00
Reply to  Romek

Dlatego Panie Romku, wróćmy do kwestii wynagradzania pracowników i wypowiadajmy się w temacie tej aktualności, czyli obecnej sytuacji socjalno-bytowej, poziomu płac i podwyżek z ubiegłego roku. Kwestia podwyżek w roku bieżącym znajdzie również swoje poczesne miejsce na naszej stronie internetowej i wówczas będziemy mogli – już w temacie podwyżek – roztrząsać kwestie, które zostały ujęte w tych uzgodnieniach 105plus. Taki temat powinien się na tej stronie pojawić, jak tylko otrzymamy informację, że będzie spotkanie w tym temacie z przedstawicielami Kierownictwa MON. A tak na koniec, pisze Pan, że cyt. mieliśmy dostać 5% więcej niż reszta budżetówki czyli MSW 250 zł… Czytaj więcej »

Osa
13 lutego, 2017 07:21

Również proszę o uspokojenie tej naszej dyskusji. Spotykamy się tu nie po to, aby się wzajemnie kopać i usprawiedliwiać ale po to, aby wypowiadać się w temacie naszych wynagrodzeń. Dobrze się stało, że główni „konstruktorzy” tych naszych wynagrodzeń są znani. Wystarczy przypomnieć sobie wypowiedzi rzecznika prasowego resortu po zakończeniu ubiegłorocznych rozmów. Wystarczy także posłuchać tego, co mówi Przewodniczący NSZZ PW na stronie tego zz. Ponieważ ZZ „TARCZA”, podobnie jak Militaria i ZPP porozumienia płacowego z resortem nie parafowały, chcielibyśmy wiedzieć czy walcząc o większe – a więc rzeczywiste a nie pozorne – podwyżki uczyniliśmy jako zz dobrze czy źle. A… Czytaj więcej »

Romek
13 lutego, 2017 08:04

Panie Marku ale przecież było napisane i to nie w jednym artykule że mamy dostać 5% więcej niż reszta sfery budżetowej ponieważ mamy ich gonić jak ich dogonimy jeżeli MSW dostaje 250 zł a my 200 czy 180zl nigdzie nie było mowy za wyjątkiem MSW. Proszę pokazać mi chodź Jeden artykuł w którym pisze ze zapisy z zeszłego roku nic nie znaczą, że w tym roku w lutym czy w marcu dostaniemy prosto między oczy – mówię tu o pracownikach resortu i ich podwyżkach.

13 lutego, 2017 10:07
Reply to  Romek

Panie Romku, witam ponownie. Pisze Pan, że o tej sferze budżetowej było napisane w niejednym artykule. Zatem musiały to być artykuły wątpliwej wiarygodności. Takimi się nie zajmujemy. Sięgnijmy więc do źródła, które np. znajduje się się na naszej stronie pod poniższym linkiem: https://zpwtarcza.pl/materialy/aktualnosci/2016_05_07/20160506_Prezentacja_MON_o_podwyzkach.pdf zapraszam na stronę 12 i 13. Na przyszłość zalecam Panu, aby kwestie dotyczące PW pojawiające się w internecie czy innych publikacjach weryfikować, poprzez zapoznanie się z treścią bieżących komentarzy, czy pojawiających się aktualności, które umieszczamy na stronie „TARCZY”, bądź na stronie ZZ Militaria pod linkiem http://www.zzmilitaria.pl/ W celu bieżącego informowania pracowniczego środowiska w zakresie płac PW, nasze… Czytaj więcej »

Osa
13 lutego, 2017 10:48

A więc te moje puszczańskie „dziki” miały dobre informacje i będzie dokładnie tak, jak już pisałem. Także i tak, że resort nie zamierza prowadzić żadnych negocjacji a może jedynie zdawkowe konsultacje. Dlatego, że ta klamka zapadła w roku ubiegłym i wiemy, kto do tego doprowadził…

Osa
13 lutego, 2017 14:44

Czyli co?? Dokładnie to, co już pisałem a pisałem o tym, że nikt ze strona społeczną dyskutować nie zamierza. Po co te wszystkie przygotowania, jak nikt i tak się tymi związkowymi projektami zajmował nie będzie. Miałem więc niestety rację, gdy pisałem, że co najwyżej zostaniecie powiadomieni o tym, co mon zamierza. Miejsca na dyskusję i uzgadnianie czegokolwiek po prostu nie przewidziano. W planie tego nie ma, prawda Marek?? No więc zostaniecie po prostu poinformowani o zamiarach resortu i to tyle. A dlaczego?? Bo w ubiegłym roku załatwiono sprawę na kilka lat najbliższych, załatwiając przy tym pw „na cacy”. Tyle, że… Czytaj więcej »

Romek
13 lutego, 2017 10:33

Coroczne zwiększanie limitu środków na wynagrodzenia
o 5% ponad ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń
w latach 2017 -2019.
Czyli ten zapis znaczy tyle co nic? Bo osobne podwyżki dostaną w MSW Nauczyciele pielęgniarki itd. Więc pytanie dlaczego jasno nikt tego nie przedstawił w zeszłym roku po tzw. Negocjacjach ze PRON dostaną powiedzmy 70% tego co w MSW w 2017r. Bo wiedza była co do tego się zgodzimy prawda? Ja się czuje oszukany.

13 lutego, 2017 11:20
Reply to  Romek

Ma Pan prawo się czuć oszukany ale proszę nie mieć żalu do nas. My, jako fachowcy, też do końca tego zapisu nie rozumiemy i próbujemy – jak już pisałem wcześniej – interpretować go na różne strony. Wychodzą nam jakieś wartości ale ma się to nijak do tej zapisanej kwoty około 210 zł w 2017 r. Dlatego czekamy na spotkanie z MON, gdyż wówczas powinniśmy uzyskać wszelkie wyjaśnienia w tej sprawie. Jak napisałem, spotkanie to zostało zaplanowane na 1 marca br.

Osa
13 lutego, 2017 10:43

W parafowanym w roku ubiegłym porozumieniu trzech funkcjonujących w mon zz (NSZZ PW, Solidarność, ZZSO) z resortem napisano dokładnie tak cyt: Zamierzenia na lata 2017-2019 Działanie: Coroczne zwiększanie limitu środków na wynagrodzenia o 5% ponad ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w latach 2017 -2019”. Jaki jest ten ustawowy czyli w istocie średnioroczny wskaźnik wynagrodzeń w sferze budżetowej w roku bieżącym?? Wynosi 0,00% czyli dokładnie tyle co nic. Jednocześnie w chwili podpisywania tego ubiegłorocznego porozumienia było już wiadomo, że w działach sfery budżetowej zostaną wyasygnowane miliardy na podwyżki wynagrodzeń. Te dokładnie środki, które pozostawił w spadku poprzedni rzad, bo ani grosza więcej.… Czytaj więcej »

13 lutego, 2017 11:34
Reply to  Osa

Witaj @Osa, w zakresie Twojego wpisu mam zastrzeżenia dotyczące ustawowego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, który Ty – jak czytam – identyfikujesz ze wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej. Już pisałem wcześniej, że pojęcie „ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń” nie jest tożsamy z ustawowym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej”, który jest określany w ustawie budżetowej! Chciałbym, abyśmy w tym zakresie byli precyzyjni, bo pisząc w ten sposób możemy – chcąc, nie chcąc – nieświadomie wprowadzać w błąd osoby mniej obeznane w temacie. Faktem jest, że pojęcia „ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń” nie stosuje się już praktycznie od 2009 roku, jednak o tym… Czytaj więcej »

Osa
13 lutego, 2017 13:51

Oczywiście, że pojęcia ustawowego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń nie stosuje się od szeregu lat. W odniesieniu do sfery budżetowej mamy więc Ustawę z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw Dz.U.2016.0.966. W ustawie tej istnieje pojęcie średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń rozumianego jako wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego. Żeby w tej kwestii była jasność to: Art. 4. Zasady waloryzacji wynagrodzeń 2. Wynagrodzenia osób nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń waloryzowane są średniorocznym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń. 3. Średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń może być różny dla… Czytaj więcej »

Romek
13 lutego, 2017 11:58

Witam Panie Marku w pełni rozumiem ost. post. Wiem że nic nie wiem jest lepsze od tego że udaje że coś wiem. Ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń” nie jest tożsamy z ustawowym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej” No nie jest jeżeli nie każdemu dają po równo i każdy dostaje osobno podwyżki takie jak sobie wynegocjował i to jest cały haczyk bo ja jako laik nie muszę być oblatany w tych przepisach prawnych. No ale tyle związków przy jednym stoliku dało się nabrać na coś w stylu lub czasopisma. Nie bardzo rozumiem o co tu chodzi? Mam nadzieję że Panowie… Czytaj więcej »

13 lutego, 2017 13:03
Reply to  Romek

I o to, co Pan zapisał w swoim ostatnim zdaniu, chodzi również nam – w MKK. Po to utworzyliśmy MKK, który skupia już 5 organizacji związkowych, aby było łatwiej organizować spotkania. Powołując MKK w 2015 r., zwróciliśmy się z propozycją do dwóch największych zz. Niestety, odmówiły. Widać, miały inne priorytety. Zatem, powracając do pańskiego ostatniego zdania, cały czas dążymy do tego, aby przed spotkaniami z MON, odbywać spotkania całej Strony społecznej i mówić już na spotkaniach jednym głosem! Niestety, żeby tak było, musi być chęć ze strony 7 podmiotów a jak dotychczas jest wola tylko 5! Nie tracimy jednak nadziei,… Czytaj więcej »

Osa
13 lutego, 2017 14:21

Wtrynie się ponownie pomiędzy wódkę a zakąskę i znów „użądlę”. Dlatego, że chociaż tak dużo się tu nagadaliśmy – to dla przeciętnego pracownika wojska, zwłaszcza tego z dołów drabiny placowej, nic tu nie jest jasne a wręcz przeciwnie – coraz bardziej się zaciemnia… W czym więc cały problem?? Cały ten nasz problem nie tylko z placami ale wieloma innymi sprawami tkwi w naszej związkowej nieudolności i bezradności i tu się w pełni z Panem Romkiem, Kobrą i paru innymi zgadzam…. Dlaczego to pisze ?? Otóż dlatego, że my już dawno jako strona społeczna daliśmy sobie wyrwać inicjatywę i tańczymy, jak… Czytaj więcej »

KOBRA
14 lutego, 2017 08:27

Criss, szkoda, że nie umiesz rozgryź tych sformułowań ale ja ich nie wymyśliłem. Z czym się nie możesz pogodzić. Z tym, że masz tyle członków ile chce was popierać. A co do liczebności, to co Cię interesuje nasza liczebność i jakieś podziały na budżetówkę i zbrojeniówkę. Przecież jesteś człowiek światowy, oczytany i znający historię, i nie wiesz co to jest „S”. To symbol a co to Militaria czy Tarcza. To Ci powiem, od dłuższego czasu zastanawiam się co robią duże centrale związkowe, że pozwalają na powstawanie bardzo małych organizacji tak na prawdę, które de facto reprezentują problemy wąskiej grupy zawodowej… Czytaj więcej »

criss
14 lutego, 2017 09:40
Reply to  KOBRA

Witam! Janek, widzę, że masz jakieś kompleksy. Panie Pułkowniku, ile masz wynagrodzenia w IU itd! Raz mi piszesz, że nie wiesz kto tak źle się zachował, mówiąc do mnie tymi słowami w dniu 6 maja 2016 r. przed kamerami a teraz sam tak wyjeżdżasz. Chłopie, nie wierzę Ci, że nie będziesz tutaj już pisał. Nie możesz zrozumieć, że MKK = OPZZ plus Forum. Jaka miarka się przebrała? Pytałem grzecznie o liczbę Waszych członków a Ty mnie opluwasz. Świetnie i gratuluję Ci, że jak było zwalnianych ostatnio ponad 5 tys. PW to NSZZ „S”… w Stoczni MW coś robiła. Na przestrzeni… Czytaj więcej »

14 lutego, 2017 09:42
Reply to  KOBRA

Witaj @KOBRA, Szkoda, że już nie będziesz pisał na naszej stronie, gdyż – nawet takimi wpisami, jak ten powyżej, który wychodził poza temat – stanowiłeś jednak dla Czytających źródło wiedzy w zakresie poglądów, które reprezentujesz. Widocznie, w temacie już się wypisałeś, a pisać chciałeś. Nie mniej, dziękuję Ci za Twoje wpisy. Do dwóch kwestii w tym Twoim ostatnim wpisie muszę się jednak odnieść i z racji tego, że już nie będziesz @KOBRA tu pisał – nie oczekuję od Ciebie odpowiedzi. Pierwsza sprawa dotyczy tej treści cyt.: Powinno być, i tak będzie, bo o to walczę. Trzy duże centrale związkowe S,… Czytaj więcej »

Osa
14 lutego, 2017 09:15

Fajnie Kobra, że tu jesteś. Każdy, kto cię czyta już wszystko wie i tłumaczyć nic tu nie potrzeba. Nie wątpię, że Ty już od dawna wiesz wszystko – podobnie, jak pewien pan z innego związku. O tym cały czas piszemy a Ty tę prawdę uwiarygadniasz. Przekonujesz nas wszystkich o tym, że żadne rozmowy sensu nie mają, bo przecież Wy wraz z resortem już postanowiliście. No to po prostu popatrzymy i posłuchamy po raz kolejny, co dla nas a i swoich członków na ten rok przygotowaliście. Popatrzymy i posłuchamy, bo jedynie tyle nam pozostaje do czasu aż kiedyś z tysiącami zdesperowanych…… Czytaj więcej »

KOBRA
14 lutego, 2017 10:50

OSA,
Jak byś umiał czytać ze zrozumieniem, to mój wpis z 11 lutego o godz 10.44 – to 3 przykłady propozycji z MON przedstawiłem. Resztę dowiesz się 1 marca.
Nikt za plecami niczego nie ustala.
Informacje posiadam tylko ja a skąd to moja sprawa.
Do reszty wpisów brak komentarza.
Marku dziękuje za abc ekonomii.

Osa
14 lutego, 2017 13:16

A ja głupi myślalem, że tu otwarcie zaproponujesz partnerom z MKK czyli przedstawicielom 5 funkcjonujących w resorcie zz jakieś spotkanie, w celu uzgodnienia poglądów przed tym spotkaniem… informacyjnym z przedstawicielami resortu. Że zaproponujesz jakiś plan działania i program, który nawet te skromne, zaplanowane przez resort środki pozwoli w miarę sprawiedliwie i przejrzyście rozdzielić. Doczekałem się, jak zwykle inwektyw i pomówień oraz insynuacji, bo ani ja, ani nikt inny Ciebie, Was, Waszego Przewodniczącego, ani wiadomej stoczni słowem tu nie atakuje. Te ataki istnieją jedynie w Twojej głowie, kolego. To takie właśnie – podejrzliwe i wrogie – podejście do ludzi i ich… Czytaj więcej »

Osa
14 lutego, 2017 13:31
Reply to  Osa

PS. – chcecie wiedzieć co sie swięci – po prostu poczytajcie http://biznes.trojmiasto.pl/Stocznia-Wojenna-kupi-Stocznie-Marynarki-Wojennej-n109185.html

KOBRA
15 lutego, 2017 07:39
Reply to  Osa

I co za rewelacje odkryłeś. I co tu jest coś niezgodne z prawem.

KOBRA
15 lutego, 2017 08:47
Reply to  Osa

OSA to jest wasze działanie. Najpierw trzeba poznać to, co zaproponuje MON a później spotkanie wszystkich organizacji i uzgodnienie na co się zgadzamy a co proponujemy sami. Proste ale trzeba mieć doświadczenie. Miałem nie pisać więcej ale na obrażanie i pomawianie muszę odpowiedzieć. Ja nie robię tu żadnej zadymy. To Krzysiek wyskoczył, jak Filip z konopi o liczbę członków „S”. Ja nigdy do was nie mówiłem niszowe związki a wręcz odwrotnie – jeszcze broniłem przed NSZZ PW. Polecam wpisy na forum owc. Przecież to „S” załatwia wiele problemów i gdy ty – taki reformator i osoba skacząca już do trzeciego… Czytaj więcej »

Osa
15 lutego, 2017 13:03
Reply to  KOBRA

Kobra napisał: „Najpierw trzeba poznać to, co zaproponuje MON a później spotkanie wszystkich organizacji i uzgodnienie na co się zgadzamy a co proponujemy sami. Proste ale trzeba mieć doświadczenie”. Otóż Kobra – nie proste, bo gdyby resort miał zamiar cokolwiek w sferze wynagrodzeń negocjować czy chociażby jedynie konsultować, czy uzgadniać to to pismo, które właśnie dotarło i do Waszego zz – miałoby treść nieco inną. A jaką ma?? Taką, że zaproszono przedstawicieli zz, aby zapoznać ich z informacją resortu o planowanych przez resort zamierzeniach dotyczących poprawy sytuacji materialnej pracowników w 2017 r. Tak czy nie?? Jeżeli tak, to gdzie tu… Czytaj więcej »

KOBRA
14 lutego, 2017 14:24

Krzysztof, pomimo tego, że tak po mnie pojechałeś – odpisze Ci. A co ja jestem rzecznikiem SK PC MON. Zadzwoń do Mirka, to cie uświadomi. A do czego Ci potrzebna liczba członków S. Dlatego zapytałem ile masz wynagrodzenia. A karierowiczem nie jestem. Ja nie pokazuje się w mediach, nie robię konferencji i nie przyprowadzam kandydatów na posła do Sejmu, bez zgody i ustaleń z organizatorem spotkania w lutym 2015 r. Osa nigdy nie miał racji, tylko następny populista, który dużo krzyczy, pisze ale z tego nic nie wynika. Oczywiście, według twojego rozumowania wszystkiemu jest winna S. A od kiedy S… Czytaj więcej »

criss
15 lutego, 2017 17:42
Reply to  KOBRA

Janek, ja po Tobie pojechałem??? Tak Cię boli liczba członków – nie wiedziałem. Zatem się nie dowiem tego od Ciebie. Co ma ta liczba wspólnego z moim wynagrodzeniem i mój stopień w rezerwie nie wiem i nie chcę wiedzieć. Akcja Wyborcza Solidarność parę lat rządziła z przewodniczącym Krzaklewskim na czele. Chcesz się ścigać na to z czego Wy się nie wywiązaliści a obiecywaliście. Ja nie mam zamiaru Ci tego tu wyciągać, ale skoro chcesz to powiedz mi jak to się stało (o tym pisał wyżej Marek), że jeden z Was oficjalnie poinformował na posiedzeniu RDS o zgodzie na Zespół Branżowy… Czytaj więcej »

Osa
15 lutego, 2017 12:38

Kobra, co Cię chłopie tak ugryzło, że plujesz jadem na lewo i prawo???
Prawda Cię w oczy kole??
OK, i ja, i wielu innych spokojnie się przyjrzymy, gdy tacy „eksperci”, jak np. Ty będą o naszych płacach decydować….
Zapewne doświadczymy i tej Waszej siły oddziaływania i profesjonalizmu, i dbałości o pracowniczy interes.
A że tacy, jak ja się na tym nie znają i tego nie docenią – to nie problem …

KOBRA
16 lutego, 2017 09:13
Reply to  Osa

Osa to, że ktoś przyjdzie i przyniesie 100 stron opracowania strategi to znaczy, że jest fachowiec. Według ciebie – tak, według mnie – nie. To ma być osoba, która skutecznie wywalczy podwyżki dla pw a nie badacz pisma świętego, z którego tak na prawdę nic nie wynika. Co dały nam tabele i wykłady. Kompletnie nic. Dla pw liczy się tylko kasa. Ile jesteśmy w stanie załatwić a nie studenckie wywody. Co to mnie daje wiedza, skoro co roku jeden związek blokuje wprowadzenie jednorazówek do podstawy. Tabelkami, czy wywodami go przekonam. Nie. Prawda. Zapamiętaj sobie, sztuka negocjacji i mówienie jednym głosem… Czytaj więcej »

igor
15 lutego, 2017 12:39

Pytanie z innej beczki. Czy do 13 -tki wlicza się też porzednią 13-tkę?

15 lutego, 2017 15:29
Reply to  igor

No, to już chyba trochę przesadzone. Rozumiem, że tak dla rozluźnienia… atmosfery. 😉

jutka
17 lutego, 2017 20:08

A mnie się ta logika @igora podoba. Rząd jakoś nie widzi przesady w tym, że te same pieniądze opodatkowuje kilka razy. Od naszych pensji pobierany jest podatek, następnie te ochłapy próbujemy sensownie zagospodarować i w sklepach płacimy następny haracz…. Tu przesady nie ma? 😛

KOBRA
16 lutego, 2017 08:39

Krzysiek, jak ty dobrze pamiętasz – i nie tylko ty – co powiedział wice szef Sekcji. Szkoda, że nie pamiętasz tego, co ty powiedziałeś źle. Chcesz, to Ci odpowiem prosto. Nie będzie żadnego ZB ponieważ nie widzę na tę chwilę możliwości wprowadzenia ZB. Marek dobrze wiedział o tym, że to ja próbowałem to wszystko zmienić. Naprawić wasze błędy z wycieczki na Jasną. Ale po tym wszystkim – wycofuje się. Po prostu nie ma sensu dalej walczyć, bo dla kogo. Dla tych, co mnie opluwają. Co do rozsiewania plotek to małe sprostowanie. Mogę Cię zapewnić, że SK PC MON nie spotkała… Czytaj więcej »

criss
16 lutego, 2017 13:16

Witam! Janek, czy ja napisałem, że TY wycinałeś. Tak się jakoś złożyło, że akurat Twojego Szefa nie wycięli. Dziwne, nie????? Nie pisz, że ja kłamię. Temat ZB – jeśli Ty uważasz, pisząc to – Po prostu nie ma sensu dalej walczyć, BO DLA KOGO. TO JA CI MÓWIĘ PO RAZ ENTY – DLA PW I TYLKO DLA PW!!! Nie dla Militarii, czy „S”. Kamery były potrzebne, bo PIS-wski MON m. in. kłamał na nasz temat przed kamerami, no ale tego Ty nie słyszałeś (byłeś już w pociągu.) JA KOŃCZĘ TEN WĄTEK, bo dla mnie NSZZ „S” to współpartner do rozmów… Czytaj więcej »

Osa
16 lutego, 2017 23:04

Jesteście w błędzie, bo żadnego „wspólnego frontu nie będzie. Co będzie?? Informacja o tym, co zrobi resort… Co to znaczy, że Solidarność poparła ubiegłoroczny program podwyżek dla pw – „warunkowo”?? Poparliście go, czy nie. Mylił się rzecznik prasowy mon, gdy mówił że duże zz poparły propozycje resortu, czy nie?? Oto całościowy materiał z tych rozmów. Ile jest w nim o usiłowaniach Solidarności?? Gdzie to warunkowe poparcie i co na wątpliwości przedstawiciela tego zz odpowiedział resort?? Kto chce ten się zapozna i naocznie przekona o tym „profesjonaliźmie” zaprezentowanym podczas ubiegłorocznych rozmów. Poza MKK, pozostali przyszli na rozmowy z biadoleniem i własnym… Czytaj więcej »

Close Menu
155
0
Would love your thoughts, please comment.x