Skip to main content

Pikieta przed Ministerstwem Obrony Narodowej

By 24 maja, 2023Aktualności

W dniu 29 maja 2023 r. przed Ministerstwem Obrony Narodowej w Al. Niepodległości 218 w Warszawie zorganizowana zostanie pikieta pod hasłem „Razem możemy więcej”.

Pikieta ta jest wspólnym przedsięwzięciem organizacji związkowych działających w resorcie obrony narodowej, jak również pracowników wojska, którzy stworzyli na Facebooku grupę pod nazwą „Protest pracowników cywilnych wojska”.

Z uzyskanych informacji wynika, że w przeprowadzonej ankiecie na temat pikiety udział wzięło ponad 23 tysiące pracowników wojska, z których ponad 97% pracowników poparło tę formę protestu.

Pikieta oficjalnie rozpocznie się o godz. 11:00, jednak przewiduje się, że już od godziny 9:00 będą trwały prace przygotowawcze. Na godz. 13:00 zaplanowano przekazanie postulatów Ministrowi Obrony Narodowej przez delegację protestujących. (MK)

4.7 26 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
106 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Max
24 maja, 2023 20:37

OK. No, to jak razem możemy więcej, to napisz nam, które z funkcjonujących w resorcie zz tej petycji nie podpisały i nie podpiszą??
Najwyższy czas, abyśmy się tu wszyscy dowiedzieli, kto sypie nam przysłowiowy piach w tryby.

Admin
24 maja, 2023 21:16
Reply to  Max

Max, dajmy sobie jeszcze te kilka dni nadziei, że jednak wszystkie związki zawodowe podpiszą się pod postulatami, które będą przekazane do Ministra.
A może te kilka dni sprawią, że zmienią zdanie w tej kwestii…

Max
24 maja, 2023 22:21
Reply to  ZARZĄD

W porządku – z tym, że wygląda na to, że uderzyłem i trafiłem, bo nie wszyscy są z nami…

Olek
25 maja, 2023 15:09
Reply to  Max

Co innego pisać i się nie zgadzać a co innego jechać i protestować…..
Dużo krzykaczy>>>>>>>>

Genek
29 maja, 2023 19:30
Reply to  Olek

Dużo krzyku a w żadnych mediach nawet nie wspomiano o proteście .

Max
1 czerwca, 2023 11:18
Reply to  Genek

A dobrze Genek szukałeś?? A tak przy okazji… To mało istotne, kto o nas pisał czy relacje filmowe lub zdjęciowe zamieszczał. Ważne jest to, że w końcu /z małymi wyjątkami/ byliśmy tam razem. RAZEM i WSPÓLNIE a to jest tym ogromnym sukcesem, który mało kto docenia. Bo stało się po raz pierwszy tak, że niezależna siła społeczna – w postaci komitetu protestacyjnego pracowników resortu – potrafiła zjednoczyć nasz ruch związkowy i doprowadzić do wspólnego wystąpienia. I tam – na tym placu przed siedzibą resortu – mogliśmy się sobie przyjrzeć i policzyć. I każdy, kto tam był naocznie przekonał się, że… Czytaj więcej »

f16+
30 maja, 2023 20:08
Reply to  Olek

z Łasku pojechało 7 osób, bo większość to żony żołnierzy albo byli zawodowi

Max
1 czerwca, 2023 11:20
Reply to  f16+

Nie pierdziel, bo gdyby uczciwie policzyć, to wśród tych 7 osób byli i byli zawodowi, i rodziny żołnierzy, więc nie rób tu kreciej roboty i nie ryj….

Max
1 czerwca, 2023 11:08
Reply to  Olek

No to już wiemy kogo na tym proteście zabrakło….
Kopał nie będę. Wydaje się, że sami przedstawią przyczyny swojej nieobecności…

Max
1 czerwca, 2023 11:25
Reply to  Olo

Olo – to propozycja nie dla wszystkich, z wielu względów. W dodatku, gdy zaczniemy rozpatrywać, że kodeks pracy i nasz PUZP przestanie ich obowiązywać, to ten interes staje się ”interesem”.
W dodatku pozostaje kwestia składek na ubezpieczenie społeczne i wielu innych aspektów tej żołnierki. No ale, gdy nabór do wojska coraz bardziej kuleje a potrzeba ogłosić sukces przed wyborami- stąd powstają takie pomysły.

Beti
30 maja, 2023 22:23

No tośmy się doczekali.
Minister radzi włóż mundur, dostaniesz więcej. Żenada.
Zero uwagi, zero zainteresowana, brak poszanowania dla własnego resortu, skoro brak odwagi wyjść, zwyczajnie wyjść i zapytać o co, dlaczego, czego oczekujesz?
Ale po co, głowę pochylać nad szarą masą co za miskę ryżu ma zapier…..ć
Tam jest w głowach jedno: przetrwać do wyborów i żeby dalej ten wózek pchać.
Wtedy będzie git.

Monika
1 czerwca, 2023 07:20
Reply to  Beti

przecież sam jest „pracownikiem cywilnym”, więc niech zakłada mundur i do przodu….

Admin
1 czerwca, 2023 17:15
Reply to  Monika

Dokładnie tak, jak napisałaś.

Monika
1 czerwca, 2023 07:24
Reply to  Beti

Jeszcze niech zaliczą lata pracy do służby, wtedy można by rozważyć tę propozycję, druga ścieżka – na MON świat się nie kończy….

Max
1 czerwca, 2023 18:06
Reply to  Monika

Pomijając wszystkie uwarunkowania takiego przejścia z pracy do służby, to niby jak?? Pomocnik magazynowy po założeniu munduru zostanie nadal pomocnikiem magazynowym podlegającym cywilnemu kierownikowi magazynu?? Pracownik OWC jako szeregowy nadal będzie pełnił służby wraz z kolegami – cywilami i podlegał cywilowi – d-cy warty i komendantowi OWC?? Strażak, jako żołnierz będzie pełnił służby z cywilami?? Ktoś się zastanowił o czym piszę?? Widać, że cała ta nachalna agitacja do wstępowania do wojska przynosi mierne rezultaty. Będąc pod siedzibą MON widzieliśmy ogromny baner oferujący kasę (4960 zł) każdemu, kto do wojska trafi i już od pierwszego dnia służby. Jeżeli pracownicy resortu będą… Czytaj więcej »

Max
1 czerwca, 2023 11:36
Reply to  Beti

Witaj Beti. Brakowało mi tu Ciebie. Po Twoim wpisie sądzę, że istotnie się zradykalizowałaś. Tak trzeba aby obalić ten mur lekceważenia, durnowatego uporu i w końcu zdjąć co niektórym klapy z oczu. Gdy wspominam, jak z Was urzędników i pracowników SC – z dnia na dzień w pokraczny sposób – uczyniono pracowników zatrudnianych w oparciu o PUZP, nagła krew mnie zalewa. Myślę jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zapewne znasz zapisy ustawy, która ma z kolei SC deubekizować. Wielu wkrótce – z dnia na dzień – straci pracę bez odprawy a w dodatku odejdzie… Czytaj więcej »

Beti
2 czerwca, 2023 09:04
Reply to  Max

Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Już nie chcę rozpamiętywać tego, jak zgodnie z Ustawą o obronie Ojczyzny, pisaną na kolanie, na prędce, fatalnej, w której jest wszystko i nic, od utrzymania psów i koni po urlopy macierzyńskie i postępowania dyscyplinarne po dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Misz masz. KSC brzmiał bardzo wyniośle i dumnie a w rzeczywistości laurów nie było. A teraz jest tak, że jesteśmy powietrzem. W pierwszym szeregu stoją żołnierze i dla nich są piedestały. Nie ważne, że szeregowy zawodowy legitymuje się tylko wykształceniem gimnazjalnym i nie potrafi sklecić dwóch zdań stylistycznie. Ważne, że nosi mundur! O zarobkach nie… Czytaj więcej »

Max
2 czerwca, 2023 19:58
Reply to  Beti

Beti – pięknie i z sercem to opisałaś. Ci, którzy decydują o uwarunkowaniach naszej pracy powinni to przeczytać i nieco się zastanowić Ja przecież od lat wiem, że ten resort to taka wyżymaczka w pralce Frania. Wyciska z człowieka wszystko i w końcu go pozostawia jak sił do pracy, czy służby nie ma. A gdy go już wyciśnie i pozostawi, to zadba aby zabrać lub nie dać tego, czego zabierać nie należy i wówczas ci wymęczeni ludzie muszą o sprawiedliwość walczyć w sądach. Przyjrzałem się tej decyzji z 27 maja, o której wspominał minister. Napiszę szczerze, że nie spodziewałem się… Czytaj więcej »

Criss
31 maja, 2023 14:07

Jak tam po I etapie protestu.
Było ok. 2 tys. osób i trzy media na dwie godziny.
Ciekaw jestem Waszych opinii.

Max
1 czerwca, 2023 12:03
Reply to  Criss

Criss – dzięki wielkie, że tam byłeś. Znasz przebieg waszej rozmowy z Dyrektorem DSS, więc spodziewam się, że podzielisz się z nami swoimi wrażeniami. Piszesz o I etapie protestu, więc uczestnikom tego Forum objaśnij, co jest planowane w przyszłości. Faktycznie – było od 1,5 do 2 tys. osób i właściwie nikt z organizatorów tak licznego udziału się nie spodziewał. Ludzie brali urlopy na żądanie aby tam być. Jechali setki kilometrów z Katowic, Szczecina, Gdyni z dziesiątków zakładów pracy. Stali tam przez co najmniej 8 godzin w ścisku, tłoku i upale. Niektórzy tego nie wytrzymywali i zabierało ich pogotowie na sygnale.… Czytaj więcej »

Criss
2 czerwca, 2023 14:56
Reply to  Max

Rysiu. Uczestników chyba mogłoby by być więcej ale są różne powody, dla których tak było jak było. Pełna zgoda i podziękowania za determinację dla Koleżanek i Kolegów z całej Polski. Mnie martwi fakt anonimowości tej sprawy, tj. sytuacji Pracowników Cywilnych Wojska. Temat poza wojskiem istniał 15 minut w mediach. Co do moich wrażeń, to na pewno determinacja i poświęcenie, które nie było i nie jest empatycznie odbierane przez opinie publiczna, media oraz przede wszystkim MON. Póki nie będzie PW reprezentowanych w MON i wyżej to nic dobrego nie będzie. Co mnie zaskoczyło w rozmowach na „spotkaniu” z osobą reprezentująca MON… Czytaj więcej »

Max
5 czerwca, 2023 20:34
Reply to  Criss

Witaj, Krzyś. W swojej wypowiedzi zawarłeś wiele celnych przemyśleń, za co bardzo dziękuję. Staram się korzystać z mądrości innych i wzbogacać nią własny stosunek do spraw i ludzi. Za bardzo celne uważam zwłaszcza to Twoje stwierdzenie, że cyt.:”Ta decyzja MON 166/DSS miała przykryć protest i wg mnie tak w mediach się stało.” Tak właśnie było, o czym świadczy data wydania tej decyzji oraz wypowiedzi Ministra ON, które media skrzętnie podchwyciły. Zapewne tak było a media?? One nas przecież – podobnie jak duża część społeczeństwa nie – rozpieszczają. Walczyć musimy sami a zanim zaczniemy mieć pretensje do innych, że nas nie… Czytaj więcej »

Max
1 czerwca, 2023 13:24

Staram sie śledzić relacje z tego naszego wspólnego protestu przed siedzibą MON i jako komentarz do podziękowań Przewodniczącego NSZZ PW na stronie tego zz znalazłem i taki: Paweł Maciejewski „Podziękowania za co?? Wy od tego jesteście a nie teraz będziecie się szczycić, że tam byliście. Wy poprostu byliście potrzebni, bo strona społeczna by nie mogła sama tego zrobić i taka jest prawda. Także przestańcie wręczać sobie ordery bo poszliście pod ministerstwo.” Komentarz ten wywołał lawinę komentarzy krytykujących tą wypowiedź… Ja do tego podejdę spokojnie… Panie Maciejewski Przyglądam się pana wpisom od lat paru i oprócz nawoływań do wywalenia przewodniczącego Jagiełły… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Max
Jasiu.
2 czerwca, 2023 13:12
Reply to  Max

Max, każdy ma prawo do krytyki ale tak nie powinno się jechać po związkach, bo robimy naprawdę, co możemy i w granicach prawa.
Co, mieliście wtargnąć siłą do MON i wsadzić na taczkę tych, co odpowiadają za tak niskie płace?!
To już nie te czasy, ani 1980 rok.

Max
2 czerwca, 2023 20:22
Reply to  Jasiu.

Janie. Nie wydaje mi się aby ktoś tu po was jechał za to, że Was z nami nie było. Znam Twój stosunek do sprawy a także i to, że miałeś odwagę się tym solidarnościowym decydentom postawić. Wiem i podziwiam Cie za nieprzejednanie i odwagę z jaką bronisz spraw pracowników resortu. Wiem też, że jest ci bardzo trudno a to, co się dzieje – nadeszło z uwagi na Twój stan zdrowia w bardzo złym czasie. Ja o tym wszystkim wiem, dlatego nie kopię i nie komentuję. Stwierdzam jedynie, że po prostu Was tam z nami nie było i nad tym ubolewam.… Czytaj więcej »

Darek
3 czerwca, 2023 13:39
Reply to  Max

Dziękuję za tę wypowiedź, bo ona odzwierciedla to, co zdecydowana większość z nas, którzy chcą coś dobrego zrobić myślą, a Pan Maciejewski to chyba jakiś troll.

Olo
1 czerwca, 2023 19:39

Czy ma ktoś dostęp do rozporządzenia ministra obrony, które weszło w życie dzisiaj odnośnie zatrudnienia cywilów jako żołnierzy?
Z tego, co ustaliłem – rozporządzenie to nie będzie nigdzie publikowane.

Admin
1 czerwca, 2023 23:47
Reply to  Olo

Skoro jest to rozporządzenie, to powinno mieć ustawową delegację do jego wydania, np. w ustawie o obronie Ojczyzny… Ale rozporządzenia muszą być publikowane. Skoro napisałeś, że nie będzie publikowane, to zapewne będzie jakaś decyzja Ministra Obrony Narodowej, bo takie już w przeszłości były wydawane i nie były publikowane. Kiedyś te niepublikowane były w okresach kwartalnych wykazywane w Dzienniku Urzędowym MON, że są niepublikowane – od prawie 8 lat ju tak się nie dzieje i dzisiaj nikt nie wie, jakie decyzje wydaje Minister Obrony Narodowej do czasu – jeżeli nie są one opublikowane. To, że są niepublikowane widać tylko po numeracji… Czytaj więcej »

olo
2 czerwca, 2023 08:59
Reply to  ZARZĄD

Dokładnie wszystko się zgadza w 100 procentach. Chyba się wstydzą, poinformowali, że o decyzji będą powiadomieni d-cy jednostek.

Max
2 czerwca, 2023 09:21
Reply to  ZARZĄD

To niby co w tym kwicie jest takiego, że zapoznać się z nim nie można?? I co?? Posłużysz 2 lata i się okaże, że wojsko już ciebie nie potrzebuje. Na kurs podoficerski nie wyślą, kontrakt się skończy i co wówczas?? Przyjmą do dawnej pracy w zakładzie?? A co z przyszłą emeryturą? A co z przyszłą odprawą emerytalną, gdy lata służby nie zostaną do niej zaliczone?? Latami ucywilniano stanowiska wojskowe, bo były tańsze. Obecnie mamy trend zgoła odwrotny. Tyle, że to w istocie oznacza redukcje stanowisk cywilnych prowadzona w bardzo przemyślny sposób…. No, ale nikt nikomu świata przysłaniał nie będzie. Wszystkim… Czytaj więcej »

Toja
4 czerwca, 2023 15:32
Reply to  Max

W przypadku nie wypracowania 25 lat służby, składki są przesyłane do ZUS, więc emerytura będzie wyższa niż za ten sam okres pracy jako cywil.
O miesięcznej pensji nie wspomnę. Możecie bić tu pianę ale jeśli zostanie zapewniona praca na obecnych stanowiskach lub chociaż w tej samej jednostce, wiele osób założy mundur…

Last edited 1 rok temu by Toja
Max
5 czerwca, 2023 18:38
Reply to  Toja

Więcej w kwestii naliczania składek do ZUS jest tu: https://www.zus.pl/documents/10182/167567/Tryb+i+zasady+op%C5%82acania+sk%C5%82adek+za+by%C5%82ych+funkcjonariuszy+lub+%C5%BCo%C5%82nierzy.pdf/59391079-3c71-60d3-e9eb-fb4d5f902237 Co do tego munduru – będą tacy, co go założą ale po spełnieniu szeregu dosyć trudnych wymogów, bo to nie jest tak, że kto zechce, to się dostanie i nadal będzie służył tam, gdzie pracował. Stanowiska, które zostaną ”uwojskowione” zostaną utworzone jako wojskowe po dogłębnej analizie czy wojskowymi być mogą a jeżeli tak, to o jakim stopniu etatowym. Może więc być tak, że ktoś będzie chciał ale jednocześnie być może będzie musiał się przeszkolić na inne stanowisko. Dodatkowo – jeżeli podejmie zawodowa służbę wojskową, będzie zobowiązany do jej pełnienia w… Czytaj więcej »

Toja
5 czerwca, 2023 23:02
Reply to  Max

I co ma niby wnieść ten link do tematu?
Ciekawe skąd te wiadomości, jakie wymogi będzie należało spełnić nikt nie wie, oprócz jednej wszechwiedzącej osoby obeznanej jak zwykle w każdym temacie.
A co do zobowiązania to pożyjemy zobaczymy, poza tym nikt nikogo nie zmusi do relokacji, zawsze można wystąpić z wojska i iść pracować jako cywil…

Max
6 czerwca, 2023 10:17
Reply to  Toja

Przyjmuję Toja tą twoją do mnie awersję ale jej nie pojmuję. To nie jest tak, że ja wszystko wiem a jedynie tak, że staram się pogłębiać swoją wiedzę, uczę się nadal pomimo podeszłego wieku i wciąż poszukuję materiałów odpowiadających na wątpliwości tu zgłaszane. 1/ Gdybyś w ten link zajrzał, to oprócz przekonania, że do ZUS pójdzie stosowna kwota składek za okres służby wiedziałbyś dokładnie jaki procent i na co. Po to ten link podałem aby nie tyle tobie, co innym zainteresowanym te przepisy przybliżyć. Tobie, to może i nie jest potrzebne, bo wiesz wszystko. Innym na pewno nie zaszkodzi, gdyż… Czytaj więcej »

Admin
2 czerwca, 2023 12:10
Reply to  ZARZĄD

Tak, jak pisałem wcześniej.
Nie jest to rozporządzenia ale decyzja Ministra.
Konkretnie decyzja Nr 166/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 maja 2023 r. w sprawie promowania pełnienia służby wojskowej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej
Ma 5 stron treści, w tym uzasadnienie.

Admin
2 czerwca, 2023 12:55
Reply to  ZARZĄD

A tak z ostatniej chwili… Wróbelki ćwierkają, że od 1 lipca ma być jeszcze wzrost o 15% dla budżetówki. Wypłata ma nastąpić we wrześniu, z wyrównaniem od 1 lipca. Wychodzi na to, że 7,8% plus te 7,5% dałoby 15,3% w skali roku. Tylko znowu to nie weszłoby w podstawę, bo dyr. Drobnemu nie chce się zrobić rokowań nad nową tabelą???!!! Nie wiadomo, ile ostatecznie to będzie, bo wczoraj sikorki wskazywały, że ma być 4,4% od 1 lipca,co – w skali roku dawałoby – 10% (7,8% plus 2,2%). Widać, że tak do końca jeszcze nie wiadomo na ile ten rząd może… Czytaj więcej »

Jasiu.
2 czerwca, 2023 13:09
Reply to  ZARZĄD

Szanowny kolego z Zarządu ZPW Tarcza, skoro się potwierdzi to, co ćwierkają ptaszki – to ja chyba będę najbardziej szczęśliwym człowiekiem, bo pisałem do Ministra o 800 zł podwyżki w 2023 r. a wstępnie będzie po 700 zł, to mogę odtrąbić sukces – nie oglądając się na „Wyższe sfery związkowe”.
Jeszcze MAX był wówczas zdziwiony, że moje pismo pojawiło się w RBL, czy WOG a pokazuje to, że niektórzy pracodawcy popierają związki zawodowe i chcą im pomóc.
Za to im dziękuję.

Admin
2 czerwca, 2023 13:59
Reply to  Jasiu.

Pod warunkiem, że to wróbelki będą miały rację a nie sikorki!!! 🙂

Jasiu
6 czerwca, 2023 18:43
Reply to  ZARZĄD

Pilna wiadomość!!!!!!
No to Marku w końcu się doczekasz i miliony ludzi czy członków związku.
Jutro w Stalowej Woli – Przewodniczący Piotr Duda, Premier Mateusz Morawiecki i Prezes Jarosław Kaczyński podpiszą porozumienie, które uzgadniane było od początku grudnia 2022 r.
Mam głęboka nadzieję, że nie będę rozczarowany tymi % jak pozostali.
Pożyjemy – zobaczymy.

Admin
8 czerwca, 2023 16:13
Reply to  Jasiu

Pożyliśmy Jasiu, te kolejne 24 godziny od Twojego wpisu i… w dalszym ciągu nic nie wiemy. 🙁
Zapewne zrobią ostatecznie tak,jak pod koniec 2021 r. Dadzą jednorazowo kwoty motywacyjne – bez skutków na rok następny. Np. na 15 sierpnia 2023 r.
A następnie, te same środki zostaną uwzględnione w zaplanowanych – już jako podwyżki – wartościach w budżecie na rok 2024.
Ano pożyjemy – zobaczymy, Jasiu.

Max
8 czerwca, 2023 23:13
Reply to  Jasiu

Pożyliśmy i…. zobaczyliśmy.
A żeby was skunks obsikał.

Admin
9 czerwca, 2023 08:51
Reply to  Max

🙂

Pracownik RON
9 czerwca, 2023 15:39
Reply to  Max

Obesrał ;p

Last edited 1 rok temu by Pracownik RON
Dima
9 czerwca, 2023 14:01
Reply to  Jasiu

No powodów do jakiejś radości nie ma.

Max
2 czerwca, 2023 23:37
Reply to  Jasiu.

Janie, a mnie się wydaje, że nieco Cię poniosło. Prawda jest taka, że ta zapowiadana przez różne ”ptaszki” kolejna zwyżka wynagrodzeń w całej sferze budżetowej na pewno nie jest odpowiedzią na Twoje pismo do Ministra ON. W dodatku niech to będzie łącznie w tym roku 10%, to jak to się ma do tegorocznej inflacji, która w maju – w ujęciu rocznym – wyniosła 13% podczas, gdy nasza ”podwyżka” wyniosła 7,8%. Jeżeli nawet – co było do przewidzenia – coś dodadzą, to: po pierwsze – zupełnie nie w związku z Twoim pismem do ministra, bo on sam nic nie da, jeżeli… Czytaj więcej »

Jasiu
6 czerwca, 2023 18:50
Reply to  Max

Na zero nigdy nie wyjdziesz. Ale moje żądania 800 zł mogą być prawie spełnione. 700 zł to też nie mała podwyżka w tym roku i oczywiście nadchodzące podwyżki minimalnego wynagrodzenia i podwyżka dla sfery budżetowej na 2024 r. to może nie będzie tak tragicznie i nie wiem, czy będzie się opłacało iść w kamasze.
Bo te 1000 zł obiecywane za wiele nie będzie warte.
Chyba, że się mylę.

Pracownik RON
8 czerwca, 2023 19:59
Reply to  Max

To wszystko to śmiech.
Co to jest te 150 zł netto podwyżki, jakie dostaliśmy od początku roku.
Przy takiej inflacji, to jest tak, jakby Ci ktoś napluł w twarz.

Last edited 1 rok temu by Pracownik RON
Kasia.
2 czerwca, 2023 14:56
Reply to  ZARZĄD

Nie, że nie chce – tylko nie potrafi zrobić tabelki.

Admin
5 czerwca, 2023 14:09
Reply to  Kasia.

🙂 🙂 🙂

jan
2 czerwca, 2023 15:46
Reply to  ZARZĄD

a propos podwyżki,
Każdy prawnik to powie, że jeśli w Ustawie budżetowej jest zapisany obligatoryjny wzrost płac dla budżetówki o 7,8%, to jest to akt wyższego rzędu niż rozporządzenie z tabelą płac i należy widełki dolne i górne podnieść o ten procent, niezależnie od tego czy ktoś nadąża z uaktualnianiem tabeli płac czy nie, a nie wpisując to do jakiejś premii.
A co by było, jakby w zakładzie pracy, a są takowe, nie było funduszu premiowego, to co wtedy, nie byłoby podwyżki???

Max
5 czerwca, 2023 18:20
Reply to  jan

Wówczas wpisywano to w nagrody kwotowe przyznawane wszystkim co jest nagród zaprzeczeniem.

Max
8 czerwca, 2023 00:23
Reply to  ZARZĄD

Minął dzień i już to wiemy. Wiemy, że z tych przesłuchów całe g…..o się sprawdziło. W roku bieżącym ”podwyżka ”w sferze budżetowej wyniesie nie 7,8 a 8%. Te 0,2% zostanie wypłacone jednorazowo – w postaci tzw. nagród specjalnych /faktycznie specjalne, bo to taki zasiłek od Solidarności, która się pod tym podpisała/. Na te nagrody ”specjalne”, bo dla tych, którzy prawdopodobnie są zadowoleni już teraz – przeznaczono dla państwowej sfery budżetowej dokładnie 906,25 mln zł. Wychodzi na to, że jednorazowo ta premia wyniesie ok. 2,5 – 3 tys. zł ale przecież o jakiejkolwiek średniej nie ma tu mowy i nikt tak… Czytaj więcej »

Olo
2 czerwca, 2023 14:40
Reply to  ZARZĄD

Rozumiem, że to jest tajemnica wojskowa. Gdzie można się zapoznać z tą decyzją.

Admin
5 czerwca, 2023 14:01
Reply to  Olo

Na FB Tarczy, ale zapewne już o tym wiesz. Pozdrawiam.

Janusz
2 czerwca, 2023 18:03
Reply to  ZARZĄD

Szukam jej i nie mogę znaleźć, proszę podaj link, przeczytam. (Byłem na proteście, pozdrawiam)

Admin
5 czerwca, 2023 14:13
Reply to  Janusz

Myślę, że już samodzielnie znalazłeś, bo została ona wielokrotnie udostępniona z naszej strony FB.

Max
2 czerwca, 2023 09:44
Reply to  Olo

”Szef MON podpisał decyzję w sprawie promowania służby wśród cywilnych pracowników resortu.” /a więc to decyzja a nie rozporządzenie, Olo/ ”Podpisana w sobotę decyzja to – jak mówił wicepremier – zachęta, by te osoby wstępowały do Wojska Polskiego. Pierwsza ze ścieżek zakłada przekształcenie stanowiska cywilnego w stanowisko wojskowe, na którym przysługuje wyższe wynagrodzenie. Pracownik, który zdecyduje się na taką zmianę, może zostać zatrudniony na stanowisku wojskowym po przeszkoleniu w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. „Polska ma korzyść – mamy żołnierza, osobę potrafiąca posługiwać się bronią” – powiedział minister. Druga ścieżka przewiduje wstąpienie cywilnego pracownika do WOT. Zachętą jest dodatek do… Czytaj więcej »

Grzegorz
3 czerwca, 2023 10:44
Reply to  Max

Ja jestem ciekawy ilu cywili skorzysta tak realnie z możliwości przekształcenia na etat wojskowy swojego stanowiska… bo chcieć se można. Gdzie wf, badania wnikliwe?? choć tu podobno obniżono wymogi. I jak to jest z pracownikami, którzy byli kiedyś już w zetce…??? zamiana etatu jest na wojskowego zawodowego, czy dobrowolnego?? Tu ludzie sami nie wiedzą. W decyzji mowa o zawodowym. I czy wysługa lat z cywila jest zaliczana do służby… Jedni mówią, że nie. Drudzy, że tak ale na wniosek zainteresowanego po minimum rocznym okresie służby. I dotyczy podobno to tylko pracy dla wojska – stricte cywili pracujących w wojsku… to… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Grzegorz
Max
5 czerwca, 2023 18:17
Reply to  Grzegorz

Witaj Grześ. Ładnie to napisałeś i widać, że Was ta propozycja mon-u zainteresowała. Ta cała rekrutacja ma się rozpocząć od lipca i jest jeszcze dużo czasu aby się co nieco dowiedzieć. Na to, że Wam w tym wszystkim pracodawcy pomogą nie liczcie. Co najwyżej – przeszkadzać nie będą. Oczywiście problem jest skomplikowany i nie da się go wszechstronnie tu naświetlić. Dodam, że poza wstąpieniem do WOT-u – co byłoby i najłatwiejsze, i najprostsze – wszystkie inne rodzaje typowej służby wojskowej, w tym dobrowolnej zasadniczej a zwłaszcza zawodowej nie polegają na tym, że my chcemy i od jutra ubrani w mundur… Czytaj więcej »

Admin
6 czerwca, 2023 09:05
Reply to  Max

Max, o jakiej Ty propozycji piszesz… Dla mnie jest jasno i przejrzyście napisane w decyzji, że: 1) w celu realizacji postanowień niniejszej decyzji pracodawcy (…) zaleca się, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów (…) okresowe zwiększenie miesięcznego wynagrodzenia o łączną kwotę 1000,00 zł pracownikom (…) 2) udzielanie pracownikom (…) dodatkowego urlopu wypoczynkowego, o którym mowa w (…) 3) limit zatrudnienia bazowego przydzielony danemu pracodawcy ulega zmniejszeniu adekwatnie do liczby zmienianych w trybie niniejszej decyzji etatów cywilnych na etaty wojskowe i powraca do dyspozycji SS w MON. „zaleca się” – czy to jest tryb, w oparciu o który się wynagradza? „z uwzględnianiem obowiązujących… Czytaj więcej »

Max
6 czerwca, 2023 09:58
Reply to  ZARZĄD

A ja bym się Marek zbytnio tej decyzji pod względem prawnym nie przyglądał tym bardziej, że te ustalenia dotyczą nie tylko stricte pracowników ale już żołnierzy lub w przypadku wstępujących do WOT – pracowników – żołnierzy. To niby co?? ZZ będą protestować, ze dają im urlopy lub kasę? Uważam, że tym, którzy się zdecydują – niech dają – na zdrowie…. Praca zz powinna skupiać się na polepszeniu bytu, zwłaszcza tych, którzy z propozycji skorzystać nie mogą. Co zaś do tej dodatkowej kasy za służbę w WOT. Również uważam, że to nie z tych pieniędzy, czyli z nakładów na wynagrodzenia powinny… Czytaj więcej »

Jan
2 czerwca, 2023 14:26

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/komunikat-mon2

5700? Jak?

Wynagrodzenie ok. 4300-4400 brutto z dodatkami (20 lat wysługi, premia 5%, godziny nocne).

olo
5 czerwca, 2023 15:14
Reply to  Jan

To czemu minister chce, żebyśmy pracowali za mniejsze pieniądze?

Antoni
2 czerwca, 2023 14:38

Dziękuję wszystkim aktywnym protestującym. To naprawdę buduje. I krótko odnośnie propozycji MON. Moim zdaniem minister dwa razy strzelił sobie w stopę. Po pierwsze przyznał, że chodzi również o statystyki, a nie tylko o „prawdziwe wojsko”. Bo jeżeli ktoś pracujący np. biurowo, mógłby to samo robić w mundurze za większe pieniądze, to bezpieczeństwo Polski na tym nie zyska, a budżet MON straci. No właśnie, budżet. Według mnie drugi strzał w stopę, to… zwykła niegospodarność. Szacunkowo, biorąc pod uwagę wszystkie wydatki, fakt wypłacania emerytur wojskowych z budżetu MON, służbowe mieszkania i wiele, wiele innych; roczne „utrzymanie” żołnierza biurokraty do końca jego życia… Czytaj więcej »

Max
5 czerwca, 2023 18:55
Reply to  Antoni

Witaj. Rozwlekle /jak zwykle/ się rozpisałem i mi tą moją wypowiedź gdzieś posiało. Napisze więc krótko. Nie do końca się z Tobą zgadzam i osobiście uważam, że znaleziono dość ciekawy sposób aby pracownikom przyznać pieniądze, które przecież w budżecie MON są. Ten system należy jednak uzupełnić tak aby zyskali na tym także ci najstarsi i schorowani. Bo jedyne co ich czeka, to w przyszłości tyranie za tych, którzy pójdą do wojska. No ale ten resort nigdy o wyeksploatowanych czy wysłużonych nie dbał, więc mnie to nie zaskakuje. Powtórzę także, że to, co zostało opracowane – ta koncepcja uwojskowienia cywili pracujących… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Max
Antoni
6 czerwca, 2023 10:26
Reply to  Max

Pomijam terytorialsów i dobrowolną. Chodzi mi o zawodową służbę wojskową.
Oczywiście, że to tylko dla tych, którzy nie przekroczyli 40. Tylko, że z moich obserwacji wynika, że ci co chcieli założyć mundur już go założyli, a ci co nie chcieli rzucili pracę, sporo z nich wyjechało za granicę. Ewentualnym powodzeniem mogą się cieszyć terytorialsi, ale z tym też nie było problemu i do tej pory.
Kto chciał, już tam jest. Bezkosztowo, w przypadku służby zawodowej nie będzie.

Max
8 czerwca, 2023 18:22
Reply to  Antoni

Co do zawodowej służby wojskowej niech nikomu się nie wydaje, że dla pracowników resortu obniża wymagania zdrowotne, psychologiczne, wiekowe czy w zakresie wykształcenia i sprawności fizycznej. W dodatku – przecież nie każde stanowisko będzie mogło stać się stanowiskiem dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej a zwłaszcza zawodowej służby wojskowej. W dodatku w sytuacji zakwalifikowania należy odbyć wcale nie łatwy i czasochłonny – stacjonarny kurs podoficerski czy oficerski Na ten kurs nie każdy pójdzie a jedynie ci i to nie od razu, którzy będą mieli stosowne stanowiska w strukturze jednostki. Te stanowiska będą dopiero tworzone a procedura tworzenia stanowiska wojskowego trwa około roku… Czytaj więcej »

Max
8 czerwca, 2023 21:17
Reply to  Shiva

Okazało się, że to wszystko g….. prawda….

Jasiu
7 czerwca, 2023 15:49

A gdzie są moje posty. Celowo usunięte ze względu, że Solidarność coś ugrała.
Nie ładnie, Panie Marku.

Admin
8 czerwca, 2023 16:18
Reply to  Jasiu

No coś Ty, Jasiu… 🙂

Max
8 czerwca, 2023 18:31
Reply to  Jasiu

Dobrze Janie, że piszesz, iż COŚ ugraliście…
W moim przekonaniu to Wami grano a to całe porozumienie można sobie – po jego wykręceniu – w buty włożyć i będzie tam jak ”mokra skarpeta” niszcząca nogi, bo ocierająca je do kości…
Co tak naprawdę zostało z tych Twoich nadziei??
Nie widzisz, czy widzieć nie chcesz, że z nas tam po prostu zakpiono??
Dla mnie jesteście zdrajcami i sprzedawczykami interesów pracowników budżetówki.
Oto jak góra urodziła mysz i to po raz kolejny.

Tysiąc zł jednorazówki i to nie wszystkim???
To chyba panowie Duda, Morawiecki i Kaczyński – jakiś żart…

Piotr
8 czerwca, 2023 20:08
Reply to  Jasiu

Panie Jasiu.
Co takiego wydarzyło się w Stalowej Woli?
Przyznam, że chyba jestem ułomny, bo nic konkretnego dla budżetówki nie usłyszałem.
Kolejny raz – znów przed wyborami – wybrzmiał temat emerytur stażowych, ale o ich wysokości nic, a wiemy, że to raczej niskie kwoty.
Jedno wiem na pewno, przywódcy związkowi będą mieli jakąś ochronkę.
Podsumowując dużo bzdetów, mało konkretów.
Jak zwykle MY jesteśmy super, ONI to ci źli.
Taka normalna narracja tego Rządu – teatrzyk.
Może jednak jestem ułomny i niczego nie zrozumiałem, więc proszę mnie oświecić.

Jasiu
9 czerwca, 2023 06:09
Reply to  Piotr

Panie Piotr, zwróć się Pan do Kolegi Piotra, to ci wszystko wyjawi i wytłumaczy na polski. Co do mojej osoby, to liczyłem na tzw. powtórkę z rozrywki, czyli 7,8% od 1 lipca 2023 r. ale na tą chwilę nie ma mam potwierdzonych informacji przez możliwość zapoznania się z POROZUMIENIEM. Jeśli wszystko by się potwierdziło, to jest wielka ściema i porażka Solidarności. Związek ugrał tak naprawdę nic. Jak będą jednorazówki, to będzie to, co było czyli dostaną kolesie pracodawców i ci, co są długopisami lub sługusami pracodawcy. Max nie wywołuj mnie do tablicy, bo ja nie byłem w Stalowej Woli i… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Jasiu
Max
9 czerwca, 2023 13:46
Reply to  Jasiu

Janie – ja Ciebie do tablicy nie wywoływałem, bo dobrze wiem, że to, co się stało bardzo przeżywasz. Ubolewam, że tak jest i to wszystko. Będąc tam, gdzie jesteś Ty także jednak będziesz musiał znosić wściekłość pracowników budżetówki, których twoi związkowi wodzowie wspólnie z rządem okpili. I to Ciebie – właśnie Ciebie ludzie będą pytać, kpić i na Tobie przysłowiowe psy wieszać. Dlatego, że to Ty – przez te wszystkie – lata byłeś i stałeś się dla tysięcy synonimem Solidarności w resorcie ON! Piszesz tu o tych paru rzekomych osiągnięciach. Naprawdę osiągnięciem jest, że ten odpis na socjal będzie na… Czytaj więcej »

Jasiu
12 czerwca, 2023 13:06
Reply to  Max

Max, jakbyś nie pisał, to sukcesu niema Solidarność, ani komitet pracowników. Znowu wszystko się rozmyje i nic nie załatwią. A co po 30 czerwca – staną JW i pracownicy nie będą przychodzić do pracy, czy pron odmówią pracy, śmiech na sali. Trzeba zbudować potężne miasteczko i tak jak pielęgniarki walczyć do końca a nie działacze się prześcigają w wywiadach. To pracownicy byli i są siłą napędową tego protestu. Dlaczego ukrywa się taką informację, że protest pracowników poparły tylko 4 związki w MON a 3 nie poparły i dlaczego tam ich nie było??? Blado to widzę. Jedyna szansa to tylko wybory… Czytaj więcej »

Admin
12 czerwca, 2023 21:48
Reply to  Jasiu

A dlaczego Jasiu napisałeś, że się ukrywa?!
Na górze ostatniej aktualności widnieją wszyscy organizatorzy tej pikiety.
Ile tam widzisz organizacji związkowych???

Jasiu
13 czerwca, 2023 10:36
Reply to  ZARZĄD

To dlaczego piszecie, że Solidarność nie brała udziału w pikiecie, skoro 2 pozostałe związki działające w MON nie poparły inicjatywy p. Wojciecha SZYMAŃSKIEGO.
Proszę umieszczać informacje również o pozostałych związkach.

Jasiu
12 czerwca, 2023 19:46
Reply to  Max

Staram się doprowadzić, żeby ktoś mnie posłuchał i załatwił, że premie jednorazówki dostaną bez wyjątku a ci, co nie osiągnęli minimalnego wynagrodzenia aby środki były przesłane z MON a nie ze swoich oszczędności, o ile JW je mają. Mam nadzieję, że nowy Szef Krajowej Sekcji okaże się bardziej skuteczny niż kol. Mirek. Ja usunąłem się do pozycji obserwator. Skoro postawiono na byłego wojskowego z Krakowa, który był kiedyś w NSZZ PW, chciał być radnym a teraz przykleił się do Solidarności – to życzę samych sukcesów. Żartobliwie powiem tak. Plejada gwiazd i osób, które tak de facto będą walczyć o siebie… Czytaj więcej »

Jasiu
9 czerwca, 2023 06:31
Reply to  Piotr

Napisałem odpowiedź o godz 6.00 w dniu 9 czerwca 2023 r. a gdzie ona jest?
Kto ja usunął?
Ci, co czytają stronę Tarczy z RON, czy ci co nie – chcą poznać moje osobiste zdanie.

Last edited 1 rok temu by Jasiu
Admin
9 czerwca, 2023 09:19
Reply to  Jasiu

Jasiu, o 6.00 rano to ja jeszcze śpię. 🙂
Daj sobie na luz, na info od S musieliśmy czekać ponad pół roku i dalej nic nie wiemy… więc i Ty swoim wpisem nic nie wyjaśnisz.
Musimy wszyscy poczekać na oficjalną treść tego porozumienia i wtedy zobaczymy, co ta trójca ze Stalowej Woli miała na myśli…

Max
8 czerwca, 2023 23:21
Reply to  Jasiu

Janie, Solidarność niczego nie ugrała a jedynie się ośmieszyła i zbłaźniła. Po tym ciosie, który Wam-członkom tego zz w budżetówce zafundowano już się zapewne nigdy nie podniesiecie. Dobrze ci Janie radzę – wy……. z tego towarzystwa jak najszybciej wraz ze swoimi członkami związku, bo w końcu Was ludzie z zakładów na taczkach wywiozą. Ja wiem, że winy Twojej i twoich członków w tym nie ma a jednak wściekłość ludzi Was dosięgnie a nie tych, co sobie z nas zakpili…. Dalej chcesz firmować to ”towarzystwo”??? Dobrze radzę po raz kolejny, przejdźcie albo do Solidarności-80 albo do nas. Będziecie wówczas mogli spojrzeć… Czytaj więcej »

Jasiu
9 czerwca, 2023 13:10
Reply to  Max

Max ale Tarcza, czy pozostałe 3 związki może to wy pochwalicie się co załatwiliście, czy wywalczyliście od 29 maja dla nas pracowników budżetówki. Bo na razie to krytykujecie NSZZ „Solidarność’ a może Tarcza i pozostałe związki ogłosicie swój wielki sukces. Pan Wojciech D. po prostu zlał się na was. Jak cały PIS leje na związki zawodowe. Nie czepiaj lub nie czepiajcie się mnie, tylko piszcie bezpośrednio do Dudy… Ja jestem zadowolony tylko z tego, że w końcu po pół roku skończyły się uzgodnienia, bo myślałem, że będą trwać ze 3 lata i będę już na emeryturze. WIELKI SUKCES SOLIDARNOŚCI –… Czytaj więcej »

Admin
11 czerwca, 2023 21:51
Reply to  Jasiu

Jasiu, OPZZ nigdy nie miał takich propozycji procentów podwyżek, jakie wskazujesz. Te wartości były przedstawiane przez Solidarność… jeszcze w przededniu ogłoszenia porozumienia z rządem. Widać, że sami nie wiedzieli co ma być w jego treści ale ostateczna treść tego porozumienia została zmieniona przez.. rząd a S o tym nie wiedziała…
OPZZ od początku wskazywał, że w 2023 r. podwyżka powinna wynieść 20% i na taką też wartość w dalszym ciągu wskazuje.

Max
12 czerwca, 2023 13:07
Reply to  ZARZĄD

Nie do końca Marek, było jak piszesz. To, że budżetówkę okpimy a górnikom dobrze zrobimy było stronom tej ustawki dawno wiadomo. To Solidarność głośno krzyczała, że podwyżki w budżetowce powinny być co najmniej 20% i zobowiązali się publicznie je załatwić w tych ”negocjacjach” z rządem. Co załatwili do ludzi dopiero dociera. Dlatego, że nie tylko nas okpiono ale z rozmysłem chciano z nas durni zrobić. Przecież z tego bełkotu wielu w dalszym ciągu niczego zrozumieć nie może. Ludzie wprost nie wierzą, że mogło dojść do czegoś takiego. Czegoś tak krzywdzącego i im uwłaczającego. Nawet ci, co wyniki tego porozumienia relacjonowali… Czytaj więcej »

jan
13 czerwca, 2023 16:10
Reply to  Max

jest gorzej , oni nie chcieli z nas durni zrobić, oni nas mają za durni!!!

Jasiu
12 czerwca, 2023 13:11
Reply to  ZARZĄD

I co wywalczył OPZZ dla budżetówki, jak nikt z nimi nie chce rozmawiać.
Nie możesz pojąć tak prostej sprawy, że Rząd i RON nie liczy się z niektórymi związkami zawodowymi. A z tymi, co się liczy – to daje im ochłapy ale chłopcy w krótkich spodenkach są zadowoleni.
Tak wygląda dialog tych wielkich działaczy związkowych, co walczyli o prawa robotnika w 1980 r. Chyba zapomnieli kim byli kiedyś a kim są dzisiaj.
Żal serce ściska.

Admin
12 czerwca, 2023 21:56
Reply to  Jasiu

Bez komentarza, Jasiu.
Jak znajdę chwilę czasu, to zamieszczę tutaj te tytułu z Tysola, które obwieszczały co to „S” nie uczyni…
Przecież krajówka sama swoich członków oszukiwała!!!
840 zł za rok daje 70 zł miesięcznie.
To ile wy tej składki płacicie na związek, że potrzebna była wam podwyżka tego limitu do odliczenia?!

Jasiu
12 czerwca, 2023 19:57
Reply to  ZARZĄD

I gdzie masz te 20% podwyżki. Naprawdę uważasz, że OPZZ to reprezentanci pracowników, bo ja uważam, że to przemalowane związki komuny, czyli CRZZ.
Mylę się a kto zakładał NSZZ PW.
Może warto ujawnić, jak panowie generałowie na Służewcu w Warszawie uzgodnili i wymyślili w MON związek przeciwko NSZZ SOLIDARNOŚĆ.
WSZYSCY wiedzą o tym. Byli wystraszeni o braku ich reprezentantów w PUZP i dlatego powstał związek. Za dwa lata z kawałkiem napiszę informator o działalności związków w MON oraz ich działaczach związkowych.

Last edited 1 rok temu by Jasiu
Max
11 czerwca, 2023 23:25
Reply to  Jasiu

Janie – drobna uwaga do tego co tu wypisujesz. Nikt się tu Ciebie nie czepiał a jedyny post do Ciebie bezpośrednio skierowany, to był post Piotra, któremu bardzo nieładnie odpowiedziałeś. A on przecież jedynie prosił aby mu odpowiedzieć, co takiego Solidarność załatwiła. W związku z tym, że usiłujesz za wszelką cenę bronic tego, co obronić się nie da – ja postaram się przedstawić to, co rzekomo załatwiliście i to w punktach. Oto te Wasze ”osiągnięcia”: 1. Z dniem 1 stycznia 2024 r. uchylony zostanie wygaszający charakter emerytur pomostowych dla pracowników wykonujących pracę w warunkach szkodliwych i o szczególnym charakterze. To… Czytaj więcej »

Jasiu
13 czerwca, 2023 10:47
Reply to  Max

Rysiu, kto jest inteligentny, to może sobie poczytać od kilku dni na naszej stronie MOZ NSZZ Solidarność PC MON i tam są wszystkie „kwiatki” porozumienia. To na tyle.
A co dalej w temacie porozumienia, to czekam na oświecenie i na działania nowego szefa Krajowej Sekcji PC MON NSZZ „Solidarność” w MON kol. Witka z Dęblina a zwłaszcza Kolegi z Krakowa, który jest odpowiedzialny za tzw. sferę budżetową, aby jednorazówki dostali wszyscy pron a nie wybrańcy, czy kolesie pracodawców lub związkowi działacze, czyli tzw. Długopisy Pracodawcy.

Olo
10 czerwca, 2023 10:12
Reply to  Jasiu

Ugrała!!??? Buhaha

Max
8 czerwca, 2023 15:52

W dniu jutrzejszym na dodatkowym posiedzeniu zbierze się rząd, który zajmie się projektami ustaw zmieniających zarówno ustawę budżetową na ten rok, jak i ustawę okołobudżetową. Rząd zajmie się także m.in. projektem ustawy o bezpłatnych lekach dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, którzy ukończyli 65 lat. Konkretny wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych minister zdrowia będzie ogłaszał w obwieszeniu co oznacza, że jedynie niektóre leki oraz wyroby medyczne staną się darmowe a nie wszystkie…. Planuje się: „odmrożenie” od 1 lipca 2023 r. funduszu świadczeń socjalnych (o kolejne 2 lata) w stosunku do wielkości zaplanowanej na rok 2023. wprowadzenie… Czytaj więcej »

Alina
9 czerwca, 2023 07:04
Reply to  Max

Kiedyś ktoś tu pisał o możliwości wypowiedzenia PUZP przez MON.
Mam pytanie, jakie jest prawdopodobieństwo zaistnienia tego faktu w świetle protestu, decyzji MON i tego, co powyżej zostało napisane?

Admin
9 czerwca, 2023 09:30
Reply to  Alina

W mojej ocenie zerowe. Nawet, gdyby MON podjął taką decyzję – PUZP działał by dalej. I będzie działał dalej, bo układy zbiorowe pracy to przyszłość wynagradzania pracowników!!! Właśnie trafił do nas do zaopiniowania projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i innych porozumieniach zbiorowych Przypomina się w nim, że cyt.: „Zgodnie z art. 59 ust. 2 Konstytucji RP związki zawodowe oraz pracodawcy i ich organizacje mają prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych, oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień.” Tak więc, nadchodzi czas, gdy również urzędnicy w MON będą musieli się zapoznać z tym obszarem… Czytaj więcej »

jan
9 czerwca, 2023 19:23
Reply to  ZARZĄD

Czyli rozumieć należy , że te 8% jest jednorazowe, nie do zasadniczej?

Max
12 czerwca, 2023 12:40
Reply to  jan

Ani nie do zasadniczej, ani do niczego. W dodatku nie 8% a jedynie 0,2% aby ta tegoroczna ”podwyżka” wyniosła łącznie nie 7,8 a 8%.
Da to jednorazówkę nie dla wszystkich a dla tych szczególnie zaangażowanych w pracy /czytaj – pracujących pomimo choroby/ w wys ok. 1000 – 1200 zł.

Jasiu
13 czerwca, 2023 19:15
Reply to  Max

Max, trochę się pomyliłeś a może nawet mocno. Bo liczone będzie wynagrodzenie za 5 miesięcy zsumowane x 3,2% i wyjdzie ci około 25 tys. zł x 3,2%, czyli 800 zł brutto minus odliczenia, czyli około 550 zł na rękę. Podziel to na 6 miesięcy, to wychodzi niby wirtualnej podwyżki po 90 zł. Straszny sukces Piotra.

Admin
13 czerwca, 2023 21:01
Reply to  Jasiu

O jakich 3,2% piszesz Jasiu, bo zwiększenia budżetu jest tylko o 1,3%…. 🙁

Jasiu
17 czerwca, 2023 12:56
Reply to  ZARZĄD

Jak będziesz czytał ze zrozumieniem, co podał Patkowski jak obliczyć premię a może prościej nagrodę dla tzw. budżetówki – to będziesz wiedział dlaczego jest 3,2%.
A dlaczego na 6 miesięcy, bo od lipca 2023 r. ma być ta śmieszna nagroda uznaniowa wypłacona.

Admin
19 czerwca, 2023 16:39
Reply to  Jasiu

https://polityka.se.pl/wiadomosci/pracowniku-budzetowki-oblicz-swoja-nagrode-wiceminister-finansow-ujawnia-specjalny-wzor-aa-rpsY-HeRc-rMAU.html?fbclid=IwAR3CvEovzrFnqLfZv6tOv8Ixa7AU4RT9k-fRo7EJPDXSjertEMhnPCAi90U

Powyżej masz link do obliczeń Patkowskiego.
Ty naprawdę z tej wypowiedzi wiesz, dlaczego jest 3,2%.
No, sorry, poddaję się, powiedz mi – dlaczego jest 3,2%.

Admin
15 czerwca, 2023 10:53
Reply to  Jasiu

A dlaczego podzielić to na 6 a nie na 12 miesięcy… 🙁

Max
12 czerwca, 2023 12:50
Reply to  ZARZĄD

A mnie się wydaje, że wiążesz z tym projektem ustawy nieuzasadnione nadzieje, gdyż ja również się z nim zapoznałem i twierdzę, że nie tyle nam pomoże, co zaszkodzi. Pierwszy przykład z brzegu. Spór zbiorowy może trwać do 9 m-cy, w uzasadnionych przypadkach do 12 m-cy. A później co?? Następuje reset i tego sporu już nie ma…. Obecnie spór zbiorowy mógł wytoczyć każdy zz będący stroną układu. A jak będzie? Będą go mogły wytoczyć zz wspólnie a w każdym razie jedynie takie, które posiadają tzw. reprezentatywność. Mamy tam także parę innych ”kwiatków” co oznacza, że pod pozorem poprawy ustawy wciskane są… Czytaj więcej »

Max
9 czerwca, 2023 13:09
Reply to  Alina

Układ zbiorowy pracy rozwiązuje się:na podstawie zgodnego oświadczenia stron, które układ zawarły (porozumienie), z upływem okresu, na który został zawarty, z upływem okresu wypowiedzenia dokonanego przez jedną ze stron.Oświadczenie o wypowiedzeniu mogą złożyć zarówno pracodawca, jak i organizacja związkowa. W sytuacji gdy układ zawarło kilka organizacji, wypowiedzenie będzie skuteczne, jeśli jest podpisane przez wszystkie te organizacje związkowe (art. 2419 § 2 K.p.). Wypowiedzenia układu należy dokonać na piśmie, a okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące kalendarzowe, chyba że strony w układzie postanowiły inaczej (art. 2417 K.p.).Postanowienia rozwiązanych układów zbiorowych w przewidzianym przez przepisy terminie przestają obowiązywać. Pracodawca wypowiadając układ zbiorowy pracy może tym samym doprowadzić do ostatecznego i skutecznego jego rozwiązania z upływem okresu wypowiedzenia. Dokonując… Czytaj więcej »

Criss
21 czerwca, 2023 12:07

500 osób w Czersku a materiał we wczorajszych był w Faktach TVN-wskich ponad 5 minut i już wszyscy Polacy wiedzą, gdzie jest Czersk i ile tam w tej spółdzielni pracuje ludzi. Nawet wiadomo ile mieszkańców liczy Czersk – https://tvn24.pl/pomorze/kaczuchy-w-kapciach-zatanczyli-na-ratunek-podupadajacej-spoldzielni-7182496 A o PW nikt nie słyszał i nie wie, że 2 tys. z 46 tys. manifestowało w Warszawie i o co im chodziło. I dla wyjaśnienia, nie bagatelizuję problemu tej społeczności w Czersku, bo zapewne ich problemy też są ważne – jednak na ich tle nasz odzew, czyli udział pracowników cywilnych wojska w pikiecie był dużo skromniejszy a w Faktach TVN… Czytaj więcej »

Close Menu
106
0
Would love your thoughts, please comment.x