Skip to main content

Pikieta przed Ministerstwem Obrony Narodowej

By 24 maja, 2023Aktualności

W dniu 29 maja 2023 r. przed Ministerstwem Obrony Narodowej w Al. Niepodległości 218 w Warszawie zorganizowana zostanie pikieta pod hasłem „Razem możemy więcej”.

Pikieta ta jest wspólnym przedsięwzięciem organizacji związkowych działających w resorcie obrony narodowej, jak również pracowników wojska, którzy stworzyli na Facebooku grupę pod nazwą „Protest pracowników cywilnych wojska”.

Z uzyskanych informacji wynika, że w przeprowadzonej ankiecie na temat pikiety udział wzięło ponad 23 tysiące pracowników wojska, z których ponad 97% pracowników poparło tę formę protestu.

Pikieta oficjalnie rozpocznie się o godz. 11:00, jednak przewiduje się, że już od godziny 9:00 będą trwały prace przygotowawcze. Na godz. 13:00 zaplanowano przekazanie postulatów Ministrowi Obrony Narodowej przez delegację protestujących. (MK)

4.7 22 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Max
24 maja, 2023 20:37

OK. No, to jak razem możemy więcej, to napisz nam, które z funkcjonujących w resorcie zz tej petycji nie podpisały i nie podpiszą??
Najwyższy czas, abyśmy się tu wszyscy dowiedzieli, kto sypie nam przysłowiowy piach w tryby.

Admin
24 maja, 2023 21:16
Reply to  Max

Max, dajmy sobie jeszcze te kilka dni nadziei, że jednak wszystkie związki zawodowe podpiszą się pod postulatami, które będą przekazane do Ministra.
A może te kilka dni sprawią, że zmienią zdanie w tej kwestii…

Max
24 maja, 2023 22:21
Reply to  ZARZĄD

W porządku – z tym, że wygląda na to, że uderzyłem i trafiłem, bo nie wszyscy są z nami…

Olek
25 maja, 2023 15:09
Reply to  Max

Co innego pisać i się nie zgadzać a co innego jechać i protestować…..
Dużo krzykaczy>>>>>>>>

Genek
29 maja, 2023 19:30
Reply to  Olek

Dużo krzyku a w żadnych mediach nawet nie wspomiano o proteście .

Max
1 czerwca, 2023 11:18
Reply to  Genek

A dobrze Genek szukałeś?? A tak przy okazji… To mało istotne, kto o nas pisał czy relacje filmowe lub zdjęciowe zamieszczał. Ważne jest to, że w końcu /z małymi wyjątkami/ byliśmy tam razem. RAZEM i WSPÓLNIE a to jest tym ogromnym sukcesem, który mało kto docenia. Bo stało się po raz pierwszy tak, że niezależna siła społeczna – w postaci komitetu protestacyjnego pracowników resortu – potrafiła zjednoczyć nasz ruch związkowy i doprowadzić do wspólnego wystąpienia. I tam – na tym placu przed siedzibą resortu – mogliśmy się sobie przyjrzeć i policzyć. I każdy, kto tam był naocznie przekonał się, że… Czytaj więcej »

f16+
30 maja, 2023 20:08
Reply to  Olek

z Łasku pojechało 7 osób, bo większość to żony żołnierzy albo byli zawodowi

Max
1 czerwca, 2023 11:20
Reply to  f16+

Nie pierdziel, bo gdyby uczciwie policzyć, to wśród tych 7 osób byli i byli zawodowi, i rodziny żołnierzy, więc nie rób tu kreciej roboty i nie ryj….

Max
1 czerwca, 2023 11:08
Reply to  Olek

No to już wiemy kogo na tym proteście zabrakło….
Kopał nie będę. Wydaje się, że sami przedstawią przyczyny swojej nieobecności…

Max
1 czerwca, 2023 11:25
Reply to  Olo

Olo – to propozycja nie dla wszystkich, z wielu względów. W dodatku, gdy zaczniemy rozpatrywać, że kodeks pracy i nasz PUZP przestanie ich obowiązywać, to ten interes staje się ”interesem”.
W dodatku pozostaje kwestia składek na ubezpieczenie społeczne i wielu innych aspektów tej żołnierki. No ale, gdy nabór do wojska coraz bardziej kuleje a potrzeba ogłosić sukces przed wyborami- stąd powstają takie pomysły.

Beti
30 maja, 2023 22:23

No tośmy się doczekali.
Minister radzi włóż mundur, dostaniesz więcej. Żenada.
Zero uwagi, zero zainteresowana, brak poszanowania dla własnego resortu, skoro brak odwagi wyjść, zwyczajnie wyjść i zapytać o co, dlaczego, czego oczekujesz?
Ale po co, głowę pochylać nad szarą masą co za miskę ryżu ma zapier…..ć
Tam jest w głowach jedno: przetrwać do wyborów i żeby dalej ten wózek pchać.
Wtedy będzie git.

Monika
1 czerwca, 2023 07:20
Reply to  Beti

przecież sam jest „pracownikiem cywilnym”, więc niech zakłada mundur i do przodu….

Admin
1 czerwca, 2023 17:15
Reply to  Monika

Dokładnie tak, jak napisałaś.

Monika
1 czerwca, 2023 07:24
Reply to  Beti

Jeszcze niech zaliczą lata pracy do służby, wtedy można by rozważyć tę propozycję, druga ścieżka – na MON świat się nie kończy….

Max
1 czerwca, 2023 18:06
Reply to  Monika

Pomijając wszystkie uwarunkowania takiego przejścia z pracy do służby, to niby jak?? Pomocnik magazynowy po założeniu munduru zostanie nadal pomocnikiem magazynowym podlegającym cywilnemu kierownikowi magazynu?? Pracownik OWC jako szeregowy nadal będzie pełnił służby wraz z kolegami – cywilami i podlegał cywilowi – d-cy warty i komendantowi OWC?? Strażak, jako żołnierz będzie pełnił służby z cywilami?? Ktoś się zastanowił o czym piszę?? Widać, że cała ta nachalna agitacja do wstępowania do wojska przynosi mierne rezultaty. Będąc pod siedzibą MON widzieliśmy ogromny baner oferujący kasę (4960 zł) każdemu, kto do wojska trafi i już od pierwszego dnia służby. Jeżeli pracownicy resortu będą… Czytaj więcej »

Max
1 czerwca, 2023 11:36
Reply to  Beti

Witaj Beti. Brakowało mi tu Ciebie. Po Twoim wpisie sądzę, że istotnie się zradykalizowałaś. Tak trzeba aby obalić ten mur lekceważenia, durnowatego uporu i w końcu zdjąć co niektórym klapy z oczu. Gdy wspominam, jak z Was urzędników i pracowników SC – z dnia na dzień w pokraczny sposób – uczyniono pracowników zatrudnianych w oparciu o PUZP, nagła krew mnie zalewa. Myślę jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zapewne znasz zapisy ustawy, która ma z kolei SC deubekizować. Wielu wkrótce – z dnia na dzień – straci pracę bez odprawy a w dodatku odejdzie… Czytaj więcej »

Beti
2 czerwca, 2023 09:04
Reply to  Max

Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Już nie chcę rozpamiętywać tego, jak zgodnie z Ustawą o obronie Ojczyzny, pisaną na kolanie, na prędce, fatalnej, w której jest wszystko i nic, od utrzymania psów i koni po urlopy macierzyńskie i postępowania dyscyplinarne po dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Misz masz. KSC brzmiał bardzo wyniośle i dumnie a w rzeczywistości laurów nie było. A teraz jest tak, że jesteśmy powietrzem. W pierwszym szeregu stoją żołnierze i dla nich są piedestały. Nie ważne, że szeregowy zawodowy legitymuje się tylko wykształceniem gimnazjalnym i nie potrafi sklecić dwóch zdań stylistycznie. Ważne, że nosi mundur! O zarobkach nie… Czytaj więcej »

Criss
31 maja, 2023 14:07

Jak tam po I etapie protestu.
Było ok. 2 tys. osób i trzy media na dwie godziny.
Ciekaw jestem Waszych opinii.

Max
1 czerwca, 2023 12:03
Reply to  Criss

Criss – dzięki wielkie, że tam byłeś. Znasz przebieg waszej rozmowy z Dyrektorem DSS, więc spodziewam się, że podzielisz się z nami swoimi wrażeniami. Piszesz o I etapie protestu, więc uczestnikom tego Forum objaśnij, co jest planowane w przyszłości. Faktycznie – było od 1,5 do 2 tys. osób i właściwie nikt z organizatorów tak licznego udziału się nie spodziewał. Ludzie brali urlopy na żądanie aby tam być. Jechali setki kilometrów z Katowic, Szczecina, Gdyni z dziesiątków zakładów pracy. Stali tam przez co najmniej 8 godzin w ścisku, tłoku i upale. Niektórzy tego nie wytrzymywali i zabierało ich pogotowie na sygnale.… Czytaj więcej »

Max
1 czerwca, 2023 13:24

Staram sie śledzić relacje z tego naszego wspólnego protestu przed siedzibą MON i jako komentarz do podziękowań Przewodniczącego NSZZ PW na stronie tego zz znalazłem i taki: Paweł Maciejewski „Podziękowania za co?? Wy od tego jesteście a nie teraz będziecie się szczycić, że tam byliście. Wy poprostu byliście potrzebni, bo strona społeczna by nie mogła sama tego zrobić i taka jest prawda. Także przestańcie wręczać sobie ordery bo poszliście pod ministerstwo.” Komentarz ten wywołał lawinę komentarzy krytykujących tą wypowiedź… Ja do tego podejdę spokojnie… Panie Maciejewski Przyglądam się pana wpisom od lat paru i oprócz nawoływań do wywalenia przewodniczącego Jagiełły… Czytaj więcej »

Last edited 1 dzień temu by Max
Jasiu.
2 czerwca, 2023 13:12
Reply to  Max

Max, każdy ma prawo do krytyki ale tak nie powinno się jechać po związkach, bo robimy naprawdę, co możemy i w granicach prawa.
Co, mieliście wtargnąć siłą do MON i wsadzić na taczkę tych, co odpowiadają za tak niskie płace?!
To już nie te czasy, ani 1980 rok.

Olo
1 czerwca, 2023 19:39

Czy ma ktoś dostęp do rozporządzenia ministra obrony, które weszło w życie dzisiaj odnośnie zatrudnienia cywilów jako żołnierzy?
Z tego, co ustaliłem – rozporządzenie to nie będzie nigdzie publikowane.

Admin
1 czerwca, 2023 23:47
Reply to  Olo

Skoro jest to rozporządzenie, to powinno mieć ustawową delegację do jego wydania, np. w ustawie o obronie Ojczyzny… Ale rozporządzenia muszą być publikowane. Skoro napisałeś, że nie będzie publikowane, to zapewne będzie jakaś decyzja Ministra Obrony Narodowej, bo takie już w przeszłości były wydawane i nie były publikowane. Kiedyś te niepublikowane były w okresach kwartalnych wykazywane w Dzienniku Urzędowym MON, że są niepublikowane – od prawie 8 lat ju tak się nie dzieje i dzisiaj nikt nie wie, jakie decyzje wydaje Minister Obrony Narodowej do czasu – jeżeli nie są one opublikowane. To, że są niepublikowane widać tylko po numeracji… Czytaj więcej »

olo
2 czerwca, 2023 08:59
Reply to  ZARZĄD

Dokładnie wszystko się zgadza w 100 procentach. Chyba się wstydzą, poinformowali, że o decyzji będą powiadomieni d-cy jednostek.

Max
2 czerwca, 2023 09:21
Reply to  ZARZĄD

To niby co w tym kwicie jest takiego, że zapoznać się z nim nie można?? I co?? Posłużysz 2 lata i się okaże, że wojsko już ciebie nie potrzebuje. Na kurs podoficerski nie wyślą, kontrakt się skończy i co wówczas?? Przyjmą do dawnej pracy w zakładzie?? A co z przyszłą emeryturą? A co z przyszłą odprawą emerytalną, gdy lata służby nie zostaną do niej zaliczone?? Latami ucywilniano stanowiska wojskowe, bo były tańsze. Obecnie mamy trend zgoła odwrotny. Tyle, że to w istocie oznacza redukcje stanowisk cywilnych prowadzona w bardzo przemyślny sposób…. No, ale nikt nikomu świata przysłaniał nie będzie. Wszystkim… Czytaj więcej »

Admin
2 czerwca, 2023 12:10
Reply to  ZARZĄD

Tak, jak pisałem wcześniej.
Nie jest to rozporządzenia ale decyzja Ministra.
Konkretnie decyzja Nr 166/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 maja 2023 r. w sprawie promowania pełnienia służby wojskowej w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej
Ma 5 stron treści, w tym uzasadnienie.

Admin
2 czerwca, 2023 12:55
Reply to  ZARZĄD

A tak z ostatniej chwili… Wróbelki ćwierkają, że od 1 lipca ma być jeszcze wzrost o 15% dla budżetówki. Wypłata ma nastąpić we wrześniu, z wyrównaniem od 1 lipca. Wychodzi na to, że 7,8% plus te 7,5% dałoby 15,3% w skali roku. Tylko znowu to nie weszłoby w podstawę, bo dyr. Drobnemu nie chce się zrobić rokowań nad nową tabelą???!!! Nie wiadomo, ile ostatecznie to będzie, bo wczoraj sikorki wskazywały, że ma być 4,4% od 1 lipca,co – w skali roku dawałoby – 10% (7,8% plus 2,2%). Widać, że tak do końca jeszcze nie wiadomo na ile ten rząd może… Czytaj więcej »

Jasiu.
2 czerwca, 2023 13:09
Reply to  ZARZĄD

Szanowny kolego z Zarządu ZPW Tarcza, skoro się potwierdzi to, co ćwierkają ptaszki – to ja chyba będę najbardziej szczęśliwym człowiekiem, bo pisałem do Ministra o 800 zł podwyżki w 2023 r. a wstępnie będzie po 700 zł, to mogę odtrąbić sukces – nie oglądając się na „Wyższe sfery związkowe”.
Jeszcze MAX był wówczas zdziwiony, że moje pismo pojawiło się w RBL, czy WOG a pokazuje to, że niektórzy pracodawcy popierają związki zawodowe i chcą im pomóc.
Za to im dziękuję.

Admin
2 czerwca, 2023 13:59
Reply to  Jasiu.

Pod warunkiem, że to wróbelki będą miały rację a nie sikorki!!! 🙂

Max
2 czerwca, 2023 09:44
Reply to  Olo

”Szef MON podpisał decyzję w sprawie promowania służby wśród cywilnych pracowników resortu.” /a więc to decyzja a nie rozporządzenie, Olo/ ”Podpisana w sobotę decyzja to – jak mówił wicepremier – zachęta, by te osoby wstępowały do Wojska Polskiego. Pierwsza ze ścieżek zakłada przekształcenie stanowiska cywilnego w stanowisko wojskowe, na którym przysługuje wyższe wynagrodzenie. Pracownik, który zdecyduje się na taką zmianę, może zostać zatrudniony na stanowisku wojskowym po przeszkoleniu w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. „Polska ma korzyść – mamy żołnierza, osobę potrafiąca posługiwać się bronią” – powiedział minister. Druga ścieżka przewiduje wstąpienie cywilnego pracownika do WOT. Zachętą jest dodatek do… Czytaj więcej »

Antoni
2 czerwca, 2023 14:38
Awaiting for approval

Dziękuję wszystkim aktywnym protestującym. To naprawdę buduje. I krótko odnośnie propozycji MON. Moim zdaniem minister dwa razy strzelił sobie w stopę. Po pierwsze przyznał, że chodzi również o statystyki, a nie tylko o „prawdziwe wojsko”. Bo jeżeli ktoś pracujący np. biurowo, mógłby to samo robić w mundurze za większe pieniądze, to bezpieczeństwo Polski na tym nie zyska, a budżet MON straci. No właśnie, budżet. Według mnie drugi strzał w stopę, to… zwykła niegospodarność. Szacunkowo, biorąc pod uwagę wszystkie wydatki, fakt wypłacania emerytur wojskowych z budżetu MON, służbowe mieszkania i wiele, wiele innych; roczne „utrzymanie” żołnierza biurokraty do końca jego życia… Czytaj więcej »

31
0
Would love your thoughts, please comment.x