Przedłużenie kadencji organów statutowych Związku

  • 0
  • 27 maja, 2020

Rok 2020 jest ostatnim w kadencji 2015-2020, stąd w drugim kwartale bieżącego roku w Związku Pracowników Wojska „TARCZA” powinna zostać przeprowadzona kampania sprawozdawczo-wyborcza. Niestety, w związku z zaistniałą sytuacją spowodowaną pandemią COVID-19 oraz wprowadzonymi w kraju obostrzeniami, nie jest możliwe realizowanie zamierzeń wynikających z postanowień przyjętej w Związku Ordynacji wyborczej. Uwzględniając powyższe, podjęte zostały uchwały mające na celu zachowanie ciągłości działania wszystkich obecnie działających statutowych organów Związku.

W wyniku uchwały Zarządu Krajowego podjętej pod koniec kwietnia bieżącego roku, Krajowy Zjazd Delegatów Związku – działając w trybie nadzwyczajnym – w głosowaniu korespondencyjnym (elektronicznym) podjął w dniu 11 maja 2020 r. uchwałę o przedłużeniu obecnej kadencji wszystkich organów Związku o kolejne dwa lata, tj. do roku 2022.

Jednocześnie Zjazd ustalił terminy zakończenia bieżącej kadencji na dzień:

  • 30 czerwca 2022 r. – dla oddziałowych, zakładowych i międzyzakładowych organów Związku;
  • 31 października 2022 r. – dla krajowych organów Związku.

Informując o powyższym, Zarząd Krajowy dziękuje wszystkim wojskowym pracodawcom za dotychczasową efektywną współpracę w zakresie działań podejmowanych na rzecz poprawy sytuacji socjalno-bytowej i płacowej pracowników resortu obrony narodowej, licząc jednocześnie na dalszą jej kontynuację w kolejnych latach, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań w sprawach pracowniczych.       

Aktualnie najważniejszą kwestią dla Związku są rokowania w zakresie zmiany postanowień Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej z dnia 8 czerwca 1998 r., o które już od dwóch lat Związek występuje do obecnego Kierownictwa resortu. Niestety, bezskutecznie.

W trakcie tegorocznych bilateralnych rozmów Pełnomocnik MON informował, iż rokowania rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego roku. Nie wiadomo, czy rzeczywiście do nich dojdzie, skoro już w pierwszym kwartale w ministerstwie opracowano harmonogram tych rokowań ale – jak dotychczas – nie przekazano go do akceptacji reprezentatywnym organizacjom związkowym działającym w resorcie obrony narodowej. (MK)  

 

4.2 5 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
68 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
BLACK METAL
27 maja, 2020 16:01

A kiedy związki zamierzają coś zrobić z niewypłaceniem przez MON nowej kwoty bazowej dla KSC w TOAW i w urzędzie MON ?

Mario
28 maja, 2020 11:17
Reply to  BLACK METAL

Nic nie zrobią, nie licz na to

WKU Janek
8 czerwca, 2020 20:09
Reply to  BLACK METAL

Zostaliśmy zapomniani przez związki. 98% dostało podwyżkę, to po co się wychylać i walczyć o KSC TOAW.
Jakimś cudem może wypłacą nam to, co jest zagwarantowane w ustawie budżetowej, ale bez walki.
Na więcej nie ma co liczyć.

TOAW
9 czerwca, 2020 14:59
Reply to  WKU Janek

Też mi się tak wydaje, że na więcej nie mamy co liczyć. Sprawa została zapomniana. Nie wiem jak z mobilizacją w Waszych rodzinach, ale u mnie już czekamy na 28 czerwca 🙂
Pamiętajcie, aby Was zapach kiełbasy wyborczej nie zmylił, bo być może rzucą przed wyborami “pętko 6%”…

Krystyna
10 czerwca, 2020 16:31
Reply to  TOAW

Oczywiście lepiej było przez 8 lat mieć zamrożoną pensję..logika 6% gorsze od 0.

TOAW
11 czerwca, 2020 20:37
Reply to  Krystyna

Szanowna Pani Krystyno, czy Pani jest aż tak zaślepiona, czy ma Pani klapki na oczach?
Nie widzi Pani, że społeczeństwo jest dzielone coraz bardziej?
Nie widzi Pani, że obecnie opłaca się coraz bardziej być bez pracy i mieć tzw. kupę dzieci?
Zastanawiała się Pani, co się stanie jak zabiorą te wszystkie “dodatki”?
Czy wówczas wyjdzie Pani osobiście na ulicę i będzie Pani tłumić te zamieszki?
Odpowiem Pani wprost. Czy ten, czy tamten rząd – to moja pensja i tak kręci się wokół minimalnej krajowej.
Wnioski proszę wysunąć sobie samej 🙂

Krystyna
12 czerwca, 2020 22:53
Reply to  TOAW

Nie, nie jestem zaślepiona ale mówi Pan by nie nabierać się na 6% podwyżkę dlatego przypomniałam, że nie przez rok czy dwa, ale przez 8 lat nie było żadnej podwyżki.
I też uważam, że w temacie wynagrodzeń jest dużo do zrobienia w naszym resorcie.

TOAW
13 czerwca, 2020 20:09
Reply to  Krystyna

Pani Krystyno, ile ludzi tyle charakterów, tyle opinii. Osobiście nic mi nie polepszył życia ten Rząd. Nie mówię tego ze złości, tylko przedstawiam szczerą prawdę. Pensja w okolicy minimalnej krajowej jak było, tak zostało. Więcej wydaję na życie ale to chyba normalne raczej. Nie korzystam z programów prorodzinnych bo nie mam dzieci. Może wówczas coś by się zmieniło, ale to chyba nie chodzi o to, aby “naklepać” dzieci? Chociaż, jak czasem widzę takie rodziny 2 + 4 albo i więcej, to z jednej strony ich podziwiam a z drugiej współczuję dzieciom jak jeszcze widzę, że “Mama z Tatą” lubią chlapnąć.… Czytaj więcej »

jutka
15 czerwca, 2020 09:46
Reply to  TOAW

Pani Krystyna zdaje się zapominać, iż PIS miało co trwonić dzięki PO, które rządziło w trudnych czasach kryzysu i starało się gromadzić zapasy na czarną godzinę. Inna sprawa, że między innymi naszym kosztem. Kraj kryzys przetrwał w dobrej kondycji (zielona wyspa, PKB na dużym plusie, co wtedy było ewenementem na skalę nie tylko europejską ale i światową) – gorzej z narodem, który miał PO i wiecznego zamrażania płac w budżetówce tak serdecznie dość, że w 2015 roku pokazał im fuck you! Podsumowując, każdy kto obejmie rządy po PIS będzie miał przegwizdane, bo kasa już świeci pustkami a zadłużenie wzrasta w… Czytaj więcej »

Krystyna
16 czerwca, 2020 18:39
Reply to  jutka

Droga Pani Jutko, proszę mi przypomnieć kiedy za PO było tak dobrze, bo się serdecznie pośmiałam z tego ewenementu światowego. Na tym plusie to byliśmy bodajże razem z Grecją. Po prostu było cudownie a nam brakowało jedynie ptasiego mleka a związki co roku załatwiały nam godziwe podwyżki. Czy jeszcze o czymś zapomniałam? Takie bajki to można opowiadać dzieciom na dobranoc. Nie wiem kto mówił, że PiS coś daje ale zdaje się, że pije Pani do mnie. Żaden rząd niczego nie daje, bo żaden nie zarabia tylko jak to się ładnie nazywa redystrybuuje. Naprawdę miło mi, że martwi się Pani o… Czytaj więcej »

jutka
17 czerwca, 2020 13:36
Reply to  Krystyna

I dobrze, że nie poczuła się Pani obrażona. Moja uwaga skierowana była do tych, którzy uważają, że to PIS im wszystko daje. Skoro Pani tak nie uważa – moja uwaga Pani nie dotyczy. Co do pozostałych Pani uwag – rozmowa bardziej z kategorii gadał głuchy do ślepego, ponieważ Pani raczy patrzeć z perspektywy swojego portfela a ja z perspektywy kraju. W internecie nic nie ginie, wystarczy wygooglować. Nie na darmo lata 2004-2015 nazywane są złotą erą polskiej gospodarki, która wzrosła w tym czasie bez mała o 60% a był to najwyższy skumulowany wzrost PKB w całej UE. Proszę poczytać, o… Czytaj więcej »

Piotr
27 czerwca, 2020 18:00
Reply to  jutka

Skoro było tak pięknie – kraj mlekiem i miodem płynący – to po co była kradzież pieniędzy z OFE?
Czemu z tego dobrobytu nie korzystali obywatele RP?
Przypominam : “Piniędzy nie ma i nie będzie” – czemu nie było?
Przecież mieliśmy najlepszą gospodarkę w UE:

zielona wyspa, PKB na dużym plusie, co wtedy było ewenementem na skalę nie tylko europejską ale i światową

KSC
10 czerwca, 2020 13:25

Halo Związkowcy! Wcześniej Wasi reprezentanci chętnie włączali się do dyskusji a od momentu niezrealizowania podwyżek dla KSC ucichliście.
Co zrobiliście w sprawie tych pracowników poza napisaniem listu do Pana Ministra?
Co macie dalej zamiar zrobić?
Tylko czekać?

Marek Kazimierczak
15 czerwca, 2020 11:31

URUCHOMIONA PODWYŻKA DLA KSC!
W dniu dzisiejszym z DSS wyszło – BARDZO PILNE – pismo do DGW i IWsp SZ z poleceniem podjęcia niezwłocznych działań w celu realizacji podwyżki wynagrodzeń członków KSC oraz dokonanie jej wypłaty do dnia 30 czerwca 2020 r., z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 r. – z zastosowaniem wytycznych wynikających z pisma Nr 3104/DSS z dnia 30 marca 2020 r.
Jednocześnie w piśmie wskazano, że plan wydatków na realizację przedmiotowej wypłaty nastąpi w najbliższej nowelizacji decyzji budżetowej MON.

Ryszard
15 czerwca, 2020 12:42

4 kwietnia, 2020 10:40 napisałem; “Bylem przekonany. że w końcu stąd odejdę. Jakieś fatum ciąży jednak nad tym moim odejściem i odejść stąd mi nie daje…. Postanowiłem, że obecnie, gdy wielu głowy nisko opuściło – uczynię coś co być może przyspieszy tą Waszą podwyżkę, bo w to, że ją otrzymacie nie wątpię. Niech wystarczy Wam zapewnienie, iż podjęte zostaną określone działania w tym zakresie. Może się o nich dowiecie a może nie… To, co piszę wydaje się zapewne wielu nierealne, nieracjonalne i dziwaczne podobnie, jak niektóre moje wcześniejsze wpisy. Po raz ostatni postaram się zrobić to, co mi moja wiedza,… Czytaj więcej »

Grzesiek
15 czerwca, 2020 14:43
Reply to  Ryszard

Rysiek, żeby nie zdarzyło się to, że będą nam jeszcze zabierać z wynagrodzeń… ale jak i nam, to i żołnierzom.
I nie ważne, że to są uposażenia. Jak zwal, tak zwał, środki są z budżetu…. np. pocztowcom już zabierają i to bez pytania szarego pracownika o zgodę… chory kraj.
Tarcza 4.0 a ani jednego artykułu prawnego propracowniczego… ani jednego.

Michal
16 czerwca, 2020 19:30
Reply to  Ryszard

Panie Ryszardzie, a czy wiadomo Panu coś o oszczędnościach w 1RBLog?

Ryszard
17 czerwca, 2020 08:10
Reply to  Michal

Witaj – oczywiście wiadomo. Związek wystąpił z inicjatywą podziału oszczędności funduszu wynagrodzeń do Pracodawcy i ta inicjatywa spotkała się z akceptacją. Jednak, gdy doszło do uzgodnienia zasad tego podziału, Związek nie zgodził się na proponowane przez Pracodawcę rozwiązanie, bo po prostu zgodzić się nie mógł. W efekcie – nie doszło do podpisania porozumienia w tej sprawie, nie tylko przez zakładowa Tarczę ale także przez zakładową Solidarność i NSZZ PW…. Przedstawiliśmy nasze – związkowe stanowisko w sprawie na piśmie zarówno Pracodawcy, jak i pozostałym Partnerom Społecznym i oczekujemy poważnych uzgodnień po to, aby te środki wypłacono jeszcze przed zbliżającymi się wyborami… Czytaj więcej »

Michal
17 czerwca, 2020 10:56
Reply to  Ryszard

Dziękuję Panie Ryszardzie. A mógłbym liczyć na informacje jeżeli coś by Pan wiedział

Nikt
19 czerwca, 2020 07:03
Reply to  Ryszard

Napiszmy wprost, porozumienie, które zaproponował komendant 1 RBLog pozbawiłoby wypłat oszczędności ponad 80% pracowników pracujących w 1 RBLog!!
Ponadto zostawienie sobie puli 82.000 na 15 osób też daje do myślenia…

Criss
15 czerwca, 2020 13:58

Potwierdzam, jest pismo.

Admin
Marek Kazimierczak
15 czerwca, 2020 21:07
Reply to  Criss

Pismo to zostało również zamieszczone na stronie TARCZY w zakładce DOKUMENTY.
https://zpwtarcza.pl/materialy/aktualnosci/2020_06_15/20200615_Uruchomienie_wstrzymanej_podwyzki_dla_KSC.pdf
Poniżej podaję również link do naszego kolejnego pisma w sprawie KSC, które wyszło do Ministra Błaszczaka w połowie maja.
https://zpwtarcza.pl/materialy/aktualnosci/2020_06_15/20200513_Kolejne_pismo_Zarzadu_Krajowego_ws.%20braku_podwyzek_dla_KSC.pdf

Beti
15 czerwca, 2020 14:14

Pismo ld 6225 z dnia dzisiejszego podpisał p.Wojciech Drobny.
Czyli 6% zostało wliczone w podwyżkę.

Awkurzony
16 czerwca, 2020 07:15
Reply to  Beti

A kiedy pracownicy Uczelni Wojskowych dostaną podwyżki????? Się PYTAM!

Beti
16 czerwca, 2020 16:00
Reply to  Awkurzony

A nie dostali?
Trzeba by dokładnie przyjrzeć się podziałkom, p. Marek gdziś w zakładce umieszczał .

Ryszard
16 czerwca, 2020 22:20
Reply to  Awkurzony

Osobiście nie jestem pewien, czy mamy wśród Was naszych członków. Zapewne nie, więc rzeczywiście to nie to forum.
W dodatku jesteście taką grupą zawodową, której nasz PUZP nie obejmuje. Pyta Pan o sytuację w wojskowym szkolnictwie wyższym, więc z tego co mi się wydaje w budżecie nie ma dla Was przewidzianej podwyżki ale wszystko wskazuje na to, że otrzymacie niebawem podwyżki w szacunkowej wysokości 6%, z wyrównaniem od stycznia i nie wydaje się abyście otrzymali więcej, chociaż tego Wam życzę.

Awkurzony
17 czerwca, 2020 11:41
Reply to  Ryszard

Panie Ryszardzie, jako OWC w zeszłym roku dostaliśmy od Pana Ministra Obrony Narodowej list, a nawet 29 listów dla każdego z osobna. I obiecane w nim 500 złotowe podwyżki od stycznia 2020. Do tej pory nie otrzymaliśmy ani złotówki. I jako jedyni w Akademii jesteśmy na etatach MON-u. Mimo wszystko dziękuję Panie Ryszardzie za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

Ryszard
18 czerwca, 2020 13:29
Reply to  Awkurzony

Witaj, to jesteśmy już w domu. Uważam, że tą Waszą sprawę powinien niezwłocznie DSS MON do końca wyjaśnić. Wychodzi bowiem na to, że po prostu o Was zapomniano. Jeżeli zwrócicie się z pisemnym wnioskiem do ZK naszego Związku a on go pozytywnie rozpatrzy – niezwłocznie wystosowane zostanie pismo w Waszej sprawie. Musicie jednak zacząć działać już dziś – niezwłocznie i opisać szczegółowo całą sprawę a także nawiązać bezpośredni kontakt z Kol. Markiem, który na pewno Wam nie odmówi pomocy w wyjaśnieniu tego Waszego problemu. Serdecznie pozdrawiam Kolegów z OWC. P.S. O ile pamiętam, już w roku ubiegłym zgłaszałeś tu Wasze… Czytaj więcej »

Mario
16 czerwca, 2020 07:32

Jeśli wypłata ma być z “zachowaniem wytycznych pisma 3104/DSS”, a pismo dotyczy wypłaty 500 zł dla wszystkich pracowników, a nie tylko kwoty bazowej

Admin
Marek Kazimierczak
16 czerwca, 2020 07:48
Reply to  Mario

czyli będzie tak samo, jak dla pracowników nie objętych mnożnikiem tylko… 2,5 miesiąca później. 🙁

BLACK METAL
16 czerwca, 2020 09:18

Szanowny Panie Marku czy to pismo dotyczy też pracowników KSC w urzędzie MON ?

Admin
Marek Kazimierczak
16 czerwca, 2020 21:29
Reply to  BLACK METAL

Niestety, ale nie. W zakresie pracowników zatrudnionych w Urzędzie MON – decyzje podejmuje wyłącznie Dyrektor Generalny Urzędu.

Mario
16 czerwca, 2020 11:56

Dlaczego 2,5 miesiąca później? Pisze wyraźnie, że do końca czerwca. WOGI już miały wyciągi wcześniej (Kwota Bazowa+podwyżka) i to pozostaje bez zmian.

Admin
Marek Kazimierczak
16 czerwca, 2020 21:32
Reply to  Mario

Ale wypłata podwyżek nastąpi po 2,5 miesiącach od terminu płatności podwyżek dla pracowników nie objętych mnożnikiem.

Awkurzony
16 czerwca, 2020 19:38

Może to nie to forum, ale nikt mi nie potrafi odpowiedzieć na moje pytanie. Może Pan Panie Marku?? Jak to jest z Uczelniami Wojskowym w sprawie podwyżek.

Ryszard
17 czerwca, 2020 08:12
Reply to  Awkurzony

Witam – odpowiedziałem powyżej….

Beti
16 czerwca, 2020 15:58
Reply to  Mario

Kwota bazowa wliczona w podwyżkę, jak w latach ubiegłych.

Ryszard
16 czerwca, 2020 20:18
Reply to  Mario

Mario – to pismo nieco inaczej stawia sprawę, bo mówi nie o wypłacie 500 zł podwyżki dla każdego pracownika a o kwocie naliczeniowej na stanowisko z planu zatrudnienia a to inna sprawa. Istotny jest tu nie tylko art 2a, ale i ppkt b, a on mówi, że oprócz tej 500 zł kwoty naliczeniowej ma zostać stosownie zwiększony fundusz 3% na nagrody, przy czym to zwiększenie w ksc jest dodatkowe oprócz tej kwoty naliczeniowej. Jakby na to nie patrzył w kwestii podwyżek dla ksc były i pozostają nadal niejako 3 projekty: 1 – zakłada zwiększenie wynagrodzeń o te 6%, co dawałoby… Czytaj więcej »

Marek Kazimierczak
18 czerwca, 2020 11:02

W poniedziałek, 15 czerwca 2020 r. Dyrektor Drobny skierował do wojsk pismo dotyczące emerytur. Można byłoby przejść obok tego pisma, gdyby rzeczywiście chodziło o emerytury. W zakresie tego pisma nie chodzi jednak o emerytury ale o… liczbę cyt.: “zatrudnionych osób pobierających emerytury z podziałem na wojskowe i cywilne, w jednostkach będących na zaopatrzeniu finansowym.” Chociaż termin przedstawienia tych informacji był krótki (upływał już kolejnego dnia o godzinie 10), z pewnością osoby odpowiedzialne poradziły sobie z wyciągnięciem tych informacji, bo znajdują się one w systemie Sew-on-line. Chodzi jednak o to, czemu miało służyć angażowanie aż tylu osób dla pozyskania wiedzy o… Czytaj więcej »

Ryszard
18 czerwca, 2020 12:36

Oczywiście, że wszystko w tej sprawie jest wiadome a jeszcze “jaśniej” zrobi się tuż po nadchodzących wyborach. Ich druga tura jedynie pewne fakty nieznacznie opóźni, no ale – co się odwlecze, to nie uciecze. Co zaś do tych emerytów wojskowych – oczywiście, że chodziło o wszystkich byłych mundurowych a nie tylko wojskowych. No, ale – jak zawsze – wyszło, jak wyszło…. Resztę się dorobi …. My – byli mundurowi na pewno płakać nie będziemy. Zwłaszcza ci, którzy mają tzw. pełne emerytury. Wielu pracuje za grosze, nie walcząc o kasę, bo wojsko jest po prostu ich życiem. To trudno zrozumieć każdemu,… Czytaj więcej »

Michal
18 czerwca, 2020 15:35
Reply to  Ryszard

Ryszardzie a czy wiesz może kiedy można spodziewać się jakiejś decyzji?
Pozdrawiam

Michal
18 czerwca, 2020 18:09
Reply to  Ryszard

Ryszardzie czy to prawda że Komendant 1RBLog wysmarował jakieś pismo o braku wypłaty oszczędności?

Grzesiek
19 czerwca, 2020 07:23
Reply to  Ryszard

Ryszard. Czyli co?? Szykują się redukcję??
Osobiste zdanie na ten temat już wyraziłem. Nie widzę zwalniania pracownika cywilnego, gdy można byłoby zwolnić kogoś, kto pobiera już emeryturę lub ma do niej prawo.
W razie co, też będą wojny wytaczane w sądach pracy.
Oj, zacznie się..

paranik
21 czerwca, 2020 11:31
Reply to  Ryszard

Do Marka i Rysia oraz pozostałych w kwestii emerytów. Dlaczego DSS zwrócił się do jednostek? Ano dlatego, że w DSS nie ma osób, które mogłyby takie filtry założyć i wyciągnąć informację z SEW-On-line, gdyż pracują w okrojonym składzie przez COVID-19. A jeśli wyciągnęli taką informację, to poprzez pozyskanie tej samej informacji z jednostek mają porównanie czy zrobione zostało to prawidłowo. I nie chodzi tu tylko o zwalnianie emerytów, jak sądzicie. Tu jest głębsza sprawa finansowa. Gros emerytów wojskowych pozakładała sprawy w sprawie wypłaty odprawy emerytalnej, która jest przypisana odchodzącemu na emeryturę przez PUZP i Kodeks Pracy. Wojskowy kończąc służbę otrzymał… Czytaj więcej »

Ryszard
22 czerwca, 2020 08:34
Reply to  paranik

Postanowiłem parę słów dodać, bo sprawa jest rzeczywiście ważna z tym, że nie dotyczy wszystkich. Jest ważna, bo nawet jeżeli ci emeryci zostaną zwolnieni, to każdy z nich pójdzie do sądu i wygra sprawę o należną odprawę. Tą odprawę, której pomimo wielu przegranych spraw, MON nadal powszechnie emerytom mundurowym nie wypłaca. W tym miejscu pragnę zauważyć, że w tej kwestii są wyjątki, gdyż są pracodawcy wojskowi, którzy te odprawy wypłacają. Zauważyła to Najwyższa Izba Kontroli dokonując analizy wykorzystania budżetu MON o ile się nie mylę za rok 2018. W stosownym protokole znajdującym się na stronie NIK są dokładne dane na… Czytaj więcej »

Piotr
22 czerwca, 2020 16:29
Reply to  paranik

Jeśli chodzi o członków ksc, kwestię odpraw emerytalnych reguluje ustawa, a nie układy zbiorowe czy regulaminy wynagrodzeń.
Czy w Tarczy Antykryzysowej 4.0. jest też “furtka” do zmiany Ustawy o służbie cywilnej?

Ryszard
23 czerwca, 2020 00:16
Reply to  Piotr

My o odprawach nie dlatego piszemy, że je nam gwarantuje PUZP tylko dlatego, że wszelkie odprawy zostały zmniejszone niezależnie od tego, na jakiej podstawie są one wypłacane.
A to zmniejszenie nastąpiło stosowną ustawą, która uregulowania innych ustaw po prostu okresowo zmienia.

Piotr
23 czerwca, 2020 20:45
Reply to  Ryszard

Co prawda bardzo dogłębnie nie studiowałem “Tarczy 4.0”, ale znalazłem tam możliwość ograniczenia odpraw w przypadku “spadku obrotów gospodarczych” lub  istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń”.
Czy w budżetówce możemy mieć do czynienia z takimi przypadkami?

Ryszard
25 czerwca, 2020 07:19
Reply to  Piotr

Twoje pytanie jest bardzo zasadne a wielu specjalistów odpowiada na nie twierdząco. Ten tzw. “istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń” został szczegółowo określony w ustawie, w której zapisano, że jest to: “wzrost o co najmniej 5% ilorazu kosztów wynagrodzeń pracowników (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę) i przychodów ze sprzedaży towarów lub usług z dowolnego miesiąca przypadającego od 1 marca 2020 r. w porównaniu do takiego ilorazu z miesiąca poprzedzającego”. Tyle, że wielu uważa, iż taka okoliczność nastąpi także wówczas, gdy np. w jednostce organizacyjnej sfery budżetowej zostanie zmniejszony fundusz płac. To się w każdym razie… Czytaj więcej »

Piotr
25 czerwca, 2020 15:34
Reply to  Ryszard

Skąd ta dedukcja ?
Przecież zmniejszenie funduszu płac powoduje wręcz odwrotną sytuację – spadek obciążenia fundusu wynagrodzeń.
Ponadto “istotny wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń” jest definiowany jako iloraz, którego składową są przychody ze sprzedaży towarów lub usług.
Skąd taki wskaźnik w budżetówce ?
Co prawda jest on możliwy w niektórych jednostkach organizacyjnych sfery budżetowej, ale tylko tych prowadzących jakąś formę działalności gospodarczej wykazujących takie przychody.

Ryszard
27 czerwca, 2020 20:01
Reply to  Piotr

Witaj Piotr. Toteż ja zastrzegłem, że nie chodzi dokładnie o to, co napisano w ostatniej tzw. tarczy, a o nieco coś innego. O takie coś, co wiąże się z wcześniejszymi ustaleniami, które obejmując początkowo tylko urzędników, w tym ksc – obecnie obejmuje znaczną część budżetówki. Jezeli stosownym rozporządzeniem można redukować zatrudnienie i obniżać płace, to zapewne także wszelkie pochodne tych płac. A czym w istocie są takie odprawy, jeżeli nie wielokrotnością wynagrodzeń? To jednak dyskusja w obecnej chwili jałowa. Z zaciekawieniem czekam na dalszy rozwój sytuacji mając nadzieję, że do najgorszego nie dojdzie.

Piotr
28 czerwca, 2020 10:16
Reply to  Ryszard

To prawda – delegacja do rozporządzenia, którym w budżetówce można zmienić praktycznie wszystko jest jak …. granat bez zawleczki.  Związane jest to z tym, że zawarto tam bardzo ogólne podstawy uruchomienia tych rozwiązań –  “negatywne skutki gospodarcze” oraz „stan zagrożenia dla finansów publicznych państwa”, pod które można podciągnąć praktycznie wszystko, bo nigdzie nie sprecyzowano ich definicji. Przy założeniu na 2020 rok zrównoważonego budżetu z taką sytuacją mamy do czynienia już  od początku pandemii. Reasumując – rząd na dzień dzisiejszy może w budżetówce zrobić praktycznie wszystko, bez silenia się na konkretne podstawy.

Ryszard
28 czerwca, 2020 11:42
Reply to  Piotr

Dokładnie tak a bezpośrednio po wyborach – prawdopodobnie już w lipcu dojdzie do zmian w ustawie budżetowej, co będzie pretekstem do wyciągnięcia “zawleczki” z tego “granatu” i on wówczas “wybuchnie”.
Bo ja tą obecną sytuację widzę w postaci “granatu”, z którego zmiana budżetu “zawleczkę” wyciągnie.
Tak może być i grunt został już przygotowany.
Czy tak jednak będzie – czas pokaże…

Beti
24 czerwca, 2020 09:02

Słuchy mnie doszły, nieoficjalnie, że być może będzie jednorazowa nagroda w sierpniu. Myślę, że o tym ostatecznie zdecydują po wyborach.
Jeśli chodzi o redukcje etatów to w KSC w urzędach, tak już oficjalnie się podaje.
Do nas docierają systematycznie pisma aby podać ilu jest zatrudnionych emerytów.

Grzesiek
27 czerwca, 2020 18:45
Reply to  Beti

To szykują się redukcje ale jednocześnie nagrody na 15-go sierpnia??
Kretynizmów jak zwykle cd…

Michal
24 czerwca, 2020 09:39

Ryszardzie czy jakieś wieści dobre masz??

Ryszard
24 czerwca, 2020 22:19
Reply to  Michal

Nie mam…
Tej zwiększonej premii w czerwcu nie będzie.

Michal
25 czerwca, 2020 09:36
Reply to  Ryszard

Może będzie w lipcu??

Ryszard
25 czerwca, 2020 09:05
Reply to  Michal

Odpowiem ponownie tyle, że pełniej bo w końcu to związkowe forum jest po to aby zaistniałe problemy rozwiązywać i wyjaśniać. Odpowiem obszernym fragmentem informacji, która została rozesłana wszędzie tam gdzie w zakładzie funkcjonują struktury naszego związku: “Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej nr 6/Z Związku Pracowników Wojska “TARCZA” w Jednostce Wojskowej 4224 z siedzibą w Składzie “M” informuje pracowników Zakładu, że wraz z pozostałymi, funkcjonującymi w zakładzie pracy związkami zawodowymi wystąpił do Pracodawcy z projektem podziału oszczędności z funduszu wynagrodzeń w związku z postępującym wzrostem kosztów utrzymania oraz zbliżającym się okresem urlopowym. Uważamy, że dodatkowe środki przeznaczone na wypoczynek oraz bieżące koszty… Czytaj więcej »

Michal
29 czerwca, 2020 06:37
Reply to  Ryszard

Teraz pewnie też spotkania nie będzie, bo ponoć Komendant na urlopie.

Ryszard
29 czerwca, 2020 08:26
Reply to  Michal

Michał i wszyscy pozostali pracownicy mojego zakładu… Pracodawca jest zawsze, bo zawsze jest ktoś, kto zakład i jego interesy reprezentuje. Szansa na godziwe i społecznie akceptowane załatwienie sprawy była ale ten czas – prawie jednego miesiąca – bezpowrotnie zaprzepaszczono licząc na to, że strona społeczna pod naciskiem pracowników przystanie na porozumienie, które nie jest niczym innym, jak jednostronnym dyktatem, który w przypadku realizacji nie tylko doprowadzi do skandalicznie nierównego podziału oszczędności ale w dodatku do swoistego “samobójstwa społecznego” funkcjonujących w zakładzie zz. Otóż tak się nie stanie, bo strona społeczna a na pewno Zarząd ZPW “TARCZA” nigdy przedstawionego porozumienia nie… Czytaj więcej »

Michal
29 czerwca, 2020 17:27
Reply to  Ryszard

Mam nadzieję, że w miarę szybko wszystko się wyjaśni.
Bo nie oszukujmy się, okres urlopowy a te pieniądze by się przydały zwłaszcza, że niestety ale wszystko drożeje. Czekamy na dobre wiadomości.
Pozdrawiam Cię, Ryszardzie.

Ryszard
30 czerwca, 2020 08:25
Reply to  Ryszard

Cóż mogę dodać do moich wcześniejszych wypowiedzi. Może jedynie tyle, że przyniosły one już konkretny efekt w postaci datowanego w dniu dzisiejszym obszernego pisma Pracodawcy, które rodzi nadzieję na pozytywne rozwiązanie problemu. To pismo ważne i bardzo proszę przedstawicieli wszystkich funkcjonujących w zakładzie zz o jego niezwłoczne szerokie opublikowanie w środowiskach pracowniczych zarówno Komendy, jak i składów oraz warsztatów. To pismo ważne, bo dające nadzieję na negocjacyjne a nie konfrontacyjne rozwiązanie problemu. Dające nadzieję na takie wynegocjowanie porozumienia, które będzie satysfakcjonujące może nie w pełni dla wszystkich ale – mam nadzieję – że dla wielu. Pragnę również tą drogą podziękować… Czytaj więcej »

Grzesiek
30 czerwca, 2020 14:40
Reply to  Ryszard

A co z innymi Rblogami??? Od dawna nikt nie odnosi się do moich wpisów. Jeśli tak to po co tu jeszcze jestem? Hm

Last edited 5 dni temu by Grzesiek
Michal
30 czerwca, 2020 18:07
Reply to  Ryszard

To teraz trzeba czekać na spotkanie z Komendantem czy jak to wygląda?

Ryszard
1 lipca, 2020 11:26
Reply to  Michal

Michał – tego nie wiem. Propozycji dalszych negocjacji we wspomnianym piśmie nie ma. Raczej próby przekonywania partnerów społecznych do rozwiązań proponowanych przez pracodawcę. Pomimo więc umiarkowanego optymizmu, nie mogę w tej chwili z przekonaniem napisać, ze pracodawca proces i wynik negocjacji pojmuje jako “spotkanie na moście pośrodku rzeki”. Pojmuje je raczej – co wynika ze wspomnianego pisma – jako “spotkanie na jego brzegu tej rzeki”. Nie widzę więc zasadności spotkania dotąd, dokąd ze strony pracodawcy nie będzie woli zastosowania kompromisowych rozwiązań w interesie wszystkich a nie tylko niektórych pracowników zakładu. Dotąd – dokąd takiej woli nie będzie, bezpośrednie rozmowy są… Czytaj więcej »

Last edited 4 dni temu by Ryszard
Michal
2 lipca, 2020 13:15
Reply to  Ryszard

Czyli pewnie będzie jedna wielka lipa, niestety.

Michal
1 lipca, 2020 16:20
Reply to  Ryszard

Ryszardzie, nic tylko czekać z niecierpliwością.
Może nastąpi to w tym miesiącu. Trzeba żyć nadzieją.

Last edited 3 dni temu by Michal
68
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x