Skip to main content

Spotkanie w MON

By 28 kwietnia, 2016Aktualności

W dniu 27 kwietnia 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej w Al. Niepodległości 218 odbyła się kolejna tura rozmów w sprawie wzrostu płac pracowników resortu obrony narodowej. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami celem tego spotkania miało być wypracowanie wspólnego stanowiska w zakresie poprawy płac.

Uczestniczące w spotkaniu organizacje związkowe wchodzące w skład Międzyzwiązkowej Komisji Koordynującej (MKK), okres od poprzedniego spotkania (22 marca 2016 r.) poświęciły na przygotowanie materiału, który miał uzasadnić możliwość wzrostu pracowniczych płac w stopniu wyższym niż dotychczas proponowała to strona resortowa. Uwzględniając zapisy ustawy budżetowej oraz decyzji budżetowej  MON dotyczące roku 2016, w oparciu o przepisy ustaw: o finansach publicznych oraz o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, a także oficjalne materiały i stanowiska prezentowane przez komórki organizacyjne Urzędu MON przygotowany został materiał nt. Możliwości poprawy poziomu wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej (wybrane slajdy przeglądaj TUTAJ), który został zaprezentowany na spotkaniu przez Przewodniczącego ZPW „TARCZA” – kol. Marka Kazimierczaka.

W toku merytorycznej dyskusji, która wywiązała się po prezentacji, jak również mając na uwadze potrzebę dokonania przez stronę resortową pogłębionych analiz treści prezentacji, strony podjęły decyzję o przerwaniu spotkania i jego kontynuacji w dniu 6 maja 2016 r. o godzinie 10.

Szef MON Antoni Macierewicz potwierdził w rozmowie z PAP, że resort pracuje nad zbliżeniem stanowiska do propozycji związkowych. „To są bardzo trudne prace i bardzo trudne rozmowy. Kierunkowa dyrektywa dla pana ministra Grabskiego była taka, żeby w maksymalnie możliwym stopniu wyjść na przeciw tym potrzebom” – powiedział Macierewicz.

„Nasza intencja jest oczywista – pracownicy cywilni powinni zostać dowartościowani maksymalnie, na ile będzie stać resort. (…) Intencją jest znalezienie wspólnie takiego rozwiązania, które maksymalnie doceni pracowników cywilnych. Mamy pełną jasność, że zarabiają oni mało” – dodał minister. Nie chciał jednak podać konkretów, tłumacząc to trwającymi negocjacjami ze związkami zawodowymi.

Cały tekst: (czytaj TUTAJ).

O spotkaniu można przeczytać również na stronie http://www.portal-mundurowy.pl/ oraz (czytaj TUTAJ).

0 0 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
radek
28 kwietnia, 2016 17:30

Czy oddanie wyrównania za 3 miesiące ma na celu podniesienie kwoty jednostkowej miesięcznej podwyżki, z całości stałej sumy przeznaczonej na ten cel?. Czyli w ogólnym rozrachunku dla dobra pracownika . Czy może to już kapitulacja przed ostateczną decyzją władz MON.

28 kwietnia, 2016 21:52
Reply to  radek

Założenie wzrostu wynagrodzeń od 1 stycznia br. przewidziane było w postulatach strony społecznej w kwocie 600 zł przez 12 miesięcy 2016 r., przy uwzględnieniu odpowiedniego zwiększenia budżetu płac pracowników wojska na 2016 r. Ostatecznie budżet na 2016 r. nie został zwiększony w założonej skali, stąd nastąpiło przewartościowanie postulatów strony społecznej. Uwzględniając kwoty wynagrodzeń określonych w budżecie MON na 2016 r., MKK opracowała i przedstawiła prezentację, w której wykazano możliwość poprawy pracowniczych wynagrodzeń w kwocie 600 zł, ale jedynie przez okres 9 miesięcy. Stąd pojawiła się propozycja wzrostu płac od 1 kwietnia 2016 r. Jednocześnie należy wskazać, że powyższa propozycja w… Czytaj więcej »

Bany998
28 kwietnia, 2016 22:36

Śmieszne czy żałosne? Zapewnienie PW pensji 1850 brutto bez dodatków. Pracuje od 7 lat z podstawą 1640 zł. To poniżej godności. Nie mieć nawet zagwarantowanego wzrostu płac wraz ze wzrostem najniższej krajowej. Moi drodzy przestajemy siebie szanowac….

Bany998
28 kwietnia, 2016 22:38
Reply to  Bany998

Ps. Myślę że podwyżka ok 500 zł to wyrównanie do zarobków z przed 7 lat. Pozdrawiam.

radek
28 kwietnia, 2016 23:15

Czyli ogólnie to samo/ z matematycznego punktu widzenia/ ale z korzystnym przelicznikiem do podstawy na etat. Oby zadziałało!

WOGIRL
29 kwietnia, 2016 00:17

Szanowny Panie Marku, trzymajcie się wersji 600zł. od 1kwietnia i 300zł co roku do 2020, jest to bardzo dobry pomysł, prosimy!!!! – żadnej elastyczności!!!!!!! – jesteśmy elastyczni już 8 lat i nasze budżety domowe nie dają rady, żołnierze się z nas śmieją, szeregowy bez średniego wykształcenia ma 3000zł miesięcznie na rękę, a pracownik wojska po studiach 1600zł. Jeżeli ktoś ze związkowców uczestniczących w negocjacjach będzie przeszkadzał Wam w osiągnięciu w/w celu proszę wymienić te osoby z imienia i nazwiska, żeby było jasne kto to jest i po czyjej stronie stoi, a związkowcy z ich organizacji będą wiedzieli co zrobić. Nie… Czytaj więcej »

Osa
29 kwietnia, 2016 08:25

Bany998 pisze: Śmieszne czy żałosne? Zapewnienie PW pensji 1850 brutto bez dodatków. Pracuje od 7 lat z podstawą 1640 zł. To poniżej godności. Nie mieć nawet zagwarantowanego wzrostu płac wraz ze wzrostem najniższej krajowej. Moi drodzy przestajemy siebie szanowac…. To nie śmieszne ani żałosne – to prawdziwe Podobnie jak i to, że tam gdzie ja pracuję magazynierzy śr bojowych mają niższą niż Ty zasadniczą a wielu pracowników o kwalifikacjach bardzo specjalistycznych i minimum średnim wykształceniu z ogromnym stażem i doświadczeniem mają wynagrodzenia zasadnicze po 1530 zł ….W tym moim pracowniczym świecie marzeniem staje się wynagrodzenie zasadnicze w granicach płacy minimalnej… Czytaj więcej »

Osa
29 kwietnia, 2016 12:07

Tak sobie śledzę te wszystkie doniesienia w sprawach płacowych i na przemian, i płacz, i pusty śmiech mnie ogarnia…. Zaglądam tu i tam, i co czytam? Czytam, aby nie mieć większych nadziei i nie brać poważnie tego co mówią i piszą przedstawiciele przydatków /pieszczotliwe określenie przez przedstawicieli NSZZ PW – na ich oficjalnej stronie – ZZ skupionych w MKK/. Chwilę później na stronie NSZZ PW czytam komunikat, że znaleziono satysfakcjonujące PW rozwiązanie. Jak?? A tak, że po prostu Pan Zenon z Panem min. Grabskim poszli do Pana Ministra i go przekonali, aby dał więcej niż początkowo dać zamierzano. Tak po… Czytaj więcej »

radek
29 kwietnia, 2016 22:53

Osa tyś jasnowidz, czy uśpiony agent?.

Ela
30 kwietnia, 2016 19:11
Reply to  radek

Radek to pierwsze, tak tak

BART
2 maja, 2016 07:46

Od 10 lat pracuję w tej firmie mlekiem i miodem płynącej z racji młodego wieku i małego stażu otrzymuje wynagrodzenie 1520 zł. Jestem na etacie ratownik straży pożarnej robimy wszystko to samo co straż państwowa mamy takie same uprawnienia jak oni a pensje o połowę mniejszą jak PSP a na dodatek tej patologii na tych samych stanowiskach co my są żołnierze tylko ze z pensją 3000 zł i więcej, dla nich zawsze są nagrody itp a dla nas brak albo jakieś ochłapy. Tłumaczenie zawsze takie same bo my mamy kasę z innej puli i niestety nie ma z czego dać.… Czytaj więcej »

radek
3 maja, 2016 23:05

Do BART . Witam w klubie. Ta sama sytuacja, etat nie wojskowy i wojskowy o prawie 99% identycznych zadaniach. Za różnicę dla ŻZ przysługuje dodatek. Etat mundurowy z racji podwyżek dla ŻZ w tym samym czasie co nasze podwyżki rozrósł się o ponad drugie tyle co mój i bez dodatków przysługujących ŻZ. I nie chodzi o to że on ma za dużo, tylko że to pokazuje jaki w przeciągu 12 lat nastąpił rozjazd płacowy między PW a ŻZ. Nasze podwyżki od dawna to tylko cząstka tamtych. Teraz będzie podobnie. Czytałem przed chwilą o walce związków o podwyżki w 2008. Dokładnie… Czytaj więcej »

12
0
Would love your thoughts, please comment.x