Skip to main content

Zawirowania wokół budżetu płac na rok 2022

By 23 września, 2021Aktualności

W bieżącym roku realizacja pracowniczych wynagrodzeń w jednostkach podległych Inspektoratowi Wsparcia SZ odbywa się przy założeniu, że wszelkie oszczędności w realizacji wynagrodzeń są blokowane do czasu aż zabezpieczą wypłatę grudniowych pensji.

Oczekiwaliśmy, że w tym zakresie ministerstwo naprawi swój błąd na etapie planowania budżetu na rok 2022. Na początku czerwca b.r. Minister Błaszczak podpisał wytyczne do planowania budżetowego w resorcie obrony narodowej na 2022 r., z których wynika, że wynagrodzenia pracowników ron pozostają na poziomie roku bieżącego. Takie wskazanie sprawia, że niestety, ministerstwo – zapewne w drodze „solidarności z dysponentami innych części budżetu”, których te ustawowe zapisy o blokowaniu nagród dotyczyły – nie zamierza podejmować w tej kwestii żadnych działań. Nie przewiduje się więc zwrotu wojskowym pracodawcom środków na wynagrodzenia w wysokości 3%, których zostali pozbawieni w wyniku błędnego planowania urzędników ministerstwa w roku ubiegłym.

Co więcej, w wytycznych Ministra wskazuje się, że dysponenci w ramach tych niższych środków mają jeszcze uwzględnić „skutki przechodzące zmian organizacyjno-dyslokacyjnych dokonanych w latach 2020-2021 w zakresie wynagrodzeń pracowników”, natomiast ”organy planujące zaplanują w ramach otrzymanego limitu wydatki zabezpieczające potrzeby związane z realizacją zamierzeń organizacyjno-dyslokacyjnych w 2022 r. i o ile to możliwe w latach 2023-2024.”  Zgodnie z obowiązującym prawem, na takie zamierzenia powinna być zaplanowana w ustawie budżetowej odpowiednia rezerwa celowa środków na wynagrodzenia, która byłaby uruchamiana w trakcie roku budżetowego. Okazuje się, że urzędnicy w MON po raz kolejny inaczej podchodzą do ustawowych regulacji, co sprawia, iż realizacja zmian organizacyjno-dyslokacyjnych w latach 2020-2024 w odniesieniu do cywilnych pracowników wojska dokonuje się i będzie się nadal dokonywać w ramach posiadanych limitów wynagrodzeń, poprzez obniżanie planowanego poziomu wynagrodzeń pracowników dotychczas zatrudnionych.

 

W dniu 11 sierpnia 2021 r. Sejm uchwalił znaczącą podwyżkę dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, w odpowiedzi następnego dnia przewodniczący trzech central związkowych wydali wspólne stanowisko ws. podwyżek dla pracowników państwowej sfery budżetowej (Czytaj TUTAJ).

W dniu 17 sierpnia 2021 r. w OPZZ odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji związkowych reprezentujących pracowników państwowej sfery budżetowej, w tym Przewodniczącego Związku Pracowników Wojska „TARCZA”, w trakcie którego podjęto decyzję o skierowaniu wystąpienia do Premiera Morawieckiego (Czytaj TUTAJ).

W odpowiedzi na te działania, w dniu 21 września 2021 r. Rząd przyjął projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej, decydując się przeznaczyć już w tym roku 6 procent kwoty wynagrodzeń na fundusz premiowy! W odniesieniu do pracowników resortu obrony narodowej oznacza to, że ustawowo zostaną zabezpieczone pełne kwoty wynagrodzeń pracowników opłacanych według PUZP a blokowane dotychczas – przez wojskowych pracodawców podległych pod Inspektorat Wsparcia SZ – oszczędności wynikające z realizacji wynagrodzeń, będą mogły być uruchomione wraz z dodatkowo przydzielonym na premie limitem środków w wysokości 3 procent. Stosowne decyzje w tym zakresie zapewne będą podejmowane niezwłocznie po opublikowaniu zmiany ustawy budżetowej w Dzienniku Ustaw.

 W trakcie wtorkowego posiedzenia Rząd podjął również decyzje o możliwości tworzenia w przyszłym roku funduszu nagród w wysokości 3% wynikających ze stosownych ustaw, jak również podniesieniu funduszu wynagrodzeń pracowników o 4,4%.

Informacja o tworzeniu funduszu nagród w 2022 roku w przypadku pracowników ron objętych postanowieniami PUZP dla Pracowników WJOSB z dnia 8 czerwca 1998 r. daje gwarancję na pełne zabezpieczenie wypłat ich wynagrodzeń przez cały przyszły rok a zarazem uniknięcie przez pracowników zagrożenia zwolnieniami lub obniżką wynagrodzeń, jak to miało miejsce w ostatnich dniach ubiegłego roku.

Podniesienie funduszu wynagrodzeń o 4,4% jest stanowczo zbyt niskim wzrostem w obliczu inflacji, czy postulatu o co najmniej 12% wzroście płac w państwowej sferze budżetowej kierowanym przez trzy centrale związkowe, nie mówiąc już o wzroście minimalnego wynagrodzenia na 2022 rok o kwotę 210 zł (do poziomu 3010 zł), tj. o 7,5% w stosunku do obecnie obowiązującego poziomu.

Stanowisko do rządowej propozycji wzrostu płac w budżetówce wyraziła w dniu 22 września 2021 r. Rada OPZZ, w której obradach uczestniczył Przewodniczący naszego Związku. Rada  stwierdziła m.in. że „decyzja o zwiększeniu funduszu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 4,4 proc. jest krokiem we właściwym kierunku, ale niewystarczającym. Nasze oczekiwania sformułowaliśmy na poziomie co najmniej 12 proc.” (MK)

4.1 8 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
45 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
23 września, 2021 18:38

I tak szef MON weźmie te pieniądze i przekaże do Legionowa

Grzegorz M.
23 września, 2021 20:56

Niestety, w mojej ocenie żądania 12% wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej wysuwane przez centrale związkowe winne być poparte odpowiednimi działaniami mas pracowniczych/związkowych.
Jeśli OPZZ i inne centrale poprzestaną na postulatach w formie pism nic z tego nie wyniknie i strona rządowa zrobi to, co zechce – nie licząc się ze stanowiskiem RDS.
W środowisku/budżetówce wrze, więc uważam, że należałoby to wykorzystać by silnym akcentem upomnieć się o pracowniczy byt.

Rafał K.
24 września, 2021 18:18
Reply to  Grzegorz M.

Bardzo dobrze kolega napisał, sądzę że większość czeka na jakaś inicjatywę typu budżetowa grypa 😉

Grzesiek
24 września, 2021 19:27
Reply to  Grzegorz M.

Co roku ten sam spektakl. Ogrywają pracowników jak chcą i tyle. Jedna uwaga… policjanci protestować mogą a nam nawet zz mówią, że nie wolno. ” róbta” tak dalej

Stefan
27 września, 2021 18:52
Reply to  Grzesiek

Grześ i cała reszta. Radzę dokonać spokojnej analizy tego, co piszecie, bo wydajecie wiele pochopnych i niesprawiedliwych sądów, gdyż: 1-musimy wyraźnie oddzielić kwestie podwyżek dla funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA od sprawy podwyżek dla pracowników tych służb. To zupełnie inne zz i zupełnie inne negocjacje. Wykładu dawał tu nie będę ale namawiam do wgłębienia się w zagadnienie… Co chcieli pracownicy służb mundurowych MSWiA tworząc wspólna – w odróżnieniu od nas – reprezentację związkową?? Oto link, który o tym mówi: http://zzppkk.pl/news.php To link do świeżego komunikatu 4 funkcjonujących w policji zz skupiających pracowników Policji. Gdy się z nim zapoznamy, to uświadomimy sobie,… Czytaj więcej »

JObserwator.
1 października, 2021 08:39
Reply to  Stefan

Najpierw pomawiasz,obrażasz pozostałe związki w RON a później chcesz z nimi współpracować i siadać do stołu czy wychodzić na ulicę…
Kto Cię tego uczył Stefan w Wojsku? Chyba ślepy Steve Wonder?
Pozdrawiam właśnie takich „niemyślących” działaczy.

Last edited 2 lat temu by JObserwator.
Stefan
1 października, 2021 19:19
Reply to  JObserwator.

Nikogo nie pomawiam – bo o co?? Nikogo nie obrażam – bo niby dlaczego?? Z nikim też nie chcę nigdzie chodzić, bo to przecież nie ja odpowiadam za politykę mojego związku, czy każdego innego. A chcesz mieć dowód na to, jak np. chłopcy z Solidarności uwalili swego czasu inicjatywę powołania stosownego zespołu d/s pracowników wojska w Radzie Dialogu Społecznego?? Bardzo proszę. W moim posiadaniu jest mail od sekretarza Rady Dialogu Społecznego – działacza OPZZ Janusza Gołębia z dnia 28 lipca 2016 roku, czyli sprzed lat pięciu. Dotyczy tego, jak przedstawiciele Solidarności olali sprawę powołania zespołu branżowego d/s pracowników MON. W… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Stefan
Kaszana
2 października, 2021 07:42
Reply to  Stefan

Masz RDS i co on Ci takiego wywalczył jako przedstawiciele 3 największych organizacji związkowych. Ty albo nie rozumiesz, albo nadal żyjesz w innym świecie. Od stycznia 2018 roku Minister ON niejaki M. Błaszczak nie spotkał się ze związkami działającymi w MON. Nie odpisuje nawet na pisma zarządów związkowych. Przestań tu ściemniać, bo nikt nie liczył się przez 22 lata ze związkami w MON i nawet jakby powstało tysiąc zespołów w MON, to i tak by nic nie ugrali. Dzisiaj rządzi ulica a nie stół negocjacyjny. Popatrz na lekarzy, pielęgniarki, górników, ratowników, nauczycieli i policjantów – to są zawody, które mogą… Czytaj więcej »

Stefan
3 października, 2021 08:15
Reply to  Kaszana

Zaprezentowałem obszerne fragmenty Twojej wypowiedzi aby każdy zrozumiał, że usiłując zajmować się problemami pracowniczymi nie odróżniacie jaja od kury a negocjacji w ramach RDS od jakiegoś monowskiego zespołu, do powstania którego także przez lata nie doprowadziliście.
Myślałem, że uwaliliście ten zespół w RDS-ie z wyrachowania. Obecnie zrozumiałem, że uczyniliście to ze zwyczajnej… durnoty… Tym dla was gorzej.
Może to jeszcze nie koniec zz w resorcie ale na pewno wasz koniec, gdyż pracownicy wojska nie będą tolerowali tego, jak ta wasza głupota wciąż im wyrządza szkody.

Kaszana.
4 października, 2021 07:47
Reply to  Stefan

Cały czas jedziesz po Solidarności a teraz mają się dołączyć do OPZZ do tego śmiesznego protestu w wolną sobotę.
A dlaczego nie 12 października w bitwę pod Lenino.

Stefan
4 października, 2021 16:43
Reply to  Kaszana.

Jadę po was, jak na to zasługujecie i po to, abyście przestali udawać i się ośmieszać. Wbrew więc temu, co sadzisz i usiłujesz nam wciskać – robię to wszystko w trosce o Was. A wiesz dlaczego?? Bo to właśnie paru takich jak ja spowodowało swego czasu, że nie doszło do wykrycia ważnego archiwum podziemnej Solidarności a materiały te były ukryte w samym centrum pewnego pułku lotniczego. I to tacy jak ja – chociaż zostali swego czasu pozytywnie zweryfikowani – nigdy się tym nie chwalili. Wspomniałem o tym, bo z uporem robisz tu ze mnie zaplutego komucha, chociaż mój związek z… Czytaj więcej »

Kolorowy
5 października, 2021 08:24
Reply to  Stefan

Stefan chyba pomyliłeś adres. Przekaż to tym, co „podpisują” – w imieniu tych około 700 tys. członków – np. ustawę budżetową, czy przekaż te swoje gorzkie żale do szefa NSZZ PW, czy szefa KS PC MON NSZZ „Solidarność” i do szefowej Grafików i zapytaj – co zrobili dla nas pron, czy w sprawach nowelizacji PUZP a nie – pytasz mnie, szaraka na dole co chciałbym? Oczywiście, wspólnej walki i sukcesów dla wszystkich pron ale jak sam wiesz – jest to niemożliwe, ponieważ ci tzw. „leśne dziadki” i na stołkach od 25 lat w MON (często emeryci w wieku około 70… Czytaj więcej »

STEFAN
8 października, 2021 21:33
Reply to  Kolorowy

Nie przypominam sobie, Kolorowy, abym kiedykolwiek z tobą tu, czy gdzie indziej dyskutował a zwłaszcza cokolwiek od Ciebie żądał… Gdy już parę lat temu tłumaczyłem Wam, że te Wasze związkowe władze mają gdzieś pracowników wojska, zabiegając o kontrakty dla zbrojeniówki, to mnie mieszaliście z błotem. Teraz się Wam oczęta otworzyły i kopiecie kol. Mirka K., który ma to wasze ujadanie gdzieś?? Załatwił kontrakt dla wiadomej stoczni i o to od początku chodziło a na Was się wypiął – jak zwykle. I nie kombinujcie, że załatwił cokolwiek podczas ostatniego spotkania z Pełnomocnikiem – dyrektorem DSS, bo nie załatwił niczego. NICZEGO…. Wskazujesz… Czytaj więcej »

Fred
25 września, 2021 09:18

Najlepsze jest to że to o co nasze związki walczą od lat związkowcy z MSWiA wywalczyli w 3 dni

LEON
27 września, 2021 15:40

, związkowi. Błaszczak rozgrywa Was jak chce. Nawet nie potraficie zmusić go do spotkania z Wami. Będzie ochłap z MON jak co roku.

Kolorowy
4 października, 2021 07:50
Reply to  LEON

Bo rządzą nami „Leśne dziadki”.

Mati
27 września, 2021 18:45

Gdyby WOGi zastrajkowały i nie wysłały wypłaty żołnierzom, to może Mariusz by zauważył

Tomasz
29 września, 2021 07:18

Ależ się ciekawych rzeczy wydarzylo w tym związku. Wpis z 13 maja, a kolejny z 23 września. A PRON jak są WYZYSKIWANI tak są.

Michal
29 września, 2021 09:49

I jak tam z tymi wielkim pieniędzmi dla nas?

Admin
30 września, 2021 05:38
Reply to  Michal

Są już Michale zapisane w projekcie ustawy zmieniającej ustawę budżetową na rok 2021, który to projekt właśnie trafił do Sejmu.
W odniesieniu do pracowników niemnożnikowych, których wynagrodzenia finansowane są z działu 752 Obrona narodowa jest to kwota 144 mln 76 tys. zł, natomiast w przypadku członków KSC zatrudnionych w TOAW jest to kwota 6 mln 478 tys. zł.
Nie będę się do nich szczegółowo odnosić, gdyż projekt ten został dopiero skierowany do właściwej komisji sejmowej…
Chociaż zapewne jego uchwalenie nie zajmie zbyt dużo czasu.

Biedaki MONiaki
30 września, 2021 06:16
Reply to  ZARZĄD

A czy te zapisy nie są spowodowane po prostu zapisami wynikającymi z Ustawy POLSKI ŁAD? gdzie podniesienie kwoty wolnej generuje biedocie (czyli nam) wzrosty około 100 zł miesiecznie? policzył to ktoś ile to wychodzi na łeb w miesiąc?

Michal
30 września, 2021 08:17
Reply to  ZARZĄD

A to wiadome jest jak będzie wyglądał podział tych pieniędzy

heniu
30 września, 2021 14:19
Reply to  ZARZĄD

jeśli zostanie uchwalona, to w jaki sposób zostanie rozdysponowana?

Grzesiek
30 września, 2021 15:55
Reply to  ZARZĄD

A jaki to da efekt dla nas?

Olo
30 września, 2021 17:34
Reply to  ZARZĄD

Czyli jest szansa na dodatkowe pieniądze w tym roku?

Klakier.
30 września, 2021 19:07
Reply to  ZARZĄD

Można domniemywać, że ta kwota podana przez Zarząd 144 mln zł, podzielona przez liczbę pron około 48 tys. i podzielona przez 12 miesięcy da taką kwotę, o której pisał miesiąc temu niejaki Jasiu, czyli około 220 zł na pron plus 13-stka. I co, panie Stefanie, znowu ten tak „lubiany” i „kochany” przez Pana Jasiu z Solidarności miał rację.

Admin
30 września, 2021 21:05
Reply to  Klakier.

Klakier, 144 mln zł dotyczy ok. 43 tys. pracowników ron.
Jasiu pisał o podwyżkach w kwocie ok. 220 zł a fundusz motywacyjny nie ma skutków przechodzących na lata następne.
Dalej uważasz, że Jasiu pisał o tych środkach, bo według mnie pisał o kwocie podwyżki na rok przyszły…

Klakier
1 października, 2021 08:32
Reply to  ZARZĄD

A gdzie jest napisane przez Zarząd, że te 144 mln zł to fundusz motywacyjny. Zgadza się, że Jasiu pisał o podwyżkach, bo takie info przekazał im Pełnomocnik podczas spotkania w dniu 26 sierpnia. Skoro te 144 mln zł ma iść na premie dla wybranych, to teraz dopiero będzie wolna amerykanka, skoro taki Dowódca czy Komendant ułoży się z jakimś działaczem związkowym to „znajomi znajomych” dostaną skromnie po kilka tysięcy premii, jak to już było w tym roku i poprzednim i wtedy ma się 13-stkę w wysokości około 9 tys. zł lub 10 tys. zł. A tych pseudo związkowców coraz więcej,… Czytaj więcej »

Eric
2 października, 2021 06:47
Reply to  Klakier

Klakier, krótkie pytanie, ZPW jedzie na protest, a czy Solidarność się przyłączy, czy jak zwykle się boi, skuli ogon i nie przyjedzie?
Bo mocni jesteście w necie a waszych działań nie widać.

Stefan
1 października, 2021 10:17
Reply to  ZARZĄD

Oczywiście …i jeżeli pisał prawdę to to „wielkie” osiągnięcie, które przypisuje sobie Solidarność a które wynika z decyzji rządu, dokonanej pod naciskiem wszystkich 3 – powtarzam WSZYSTKICH trzech central związkowych oraz przedstawicieli pracodawców w RDS nie zapewni nam nawet waloryzacji naszych wynagrodzeń za rok bieżący, nie mówiąc o ich spadku o co najmniej 4 % w roku przyszłym. I nic nie da te dodatkowe 3% na tzw. fundusz motywacyjny, bo jak środki z niego są dzielone i czemu służą to tysiące pracowników naszego resortu doskonale wie…. Zapewne członkowie wiadomego zz licząc na tą kasę tak się tu zasługują. No, bo… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Stefan
Michal
3 października, 2021 13:31
Reply to  ZARZĄD

A wiadomo jaki będzie podział?
Swoi dostaną kilkaset, inni kilkadziesiąt?

Stefan
5 października, 2021 08:36
Reply to  Michal

Michal, z tego, co pamiętam jesteś z 1 RBLogu….. Zawsze otrzymywałeś na tym forum sprawdzone i wiarygodne informacje dotyczące kwestii podziału dodatkowej kasy w tym zakładzie. Tak będzie zapewne i tym razem. Nie pisz więc tego, co prawdą nie jest, bo nigdy – powtarzam NIGDY – dokąd sięgam pamięcią nie było tak, jak piszesz z podziałem dodatkowych środków. Zawsze odbywało się to w oparciu o uzgodnione ze stroną społeczną porozumienie, które często długo i żmudnie negocjowano, ale które nigdy nie zawierało możliwości dania „swojakom” dużo a wszystkim pozostałym mało. Z reguły były jednak pewne uwarunkowania, które zapewne będą i w… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Stefan
Michal
5 października, 2021 10:31
Reply to  Stefan

Dzięki za informację Stefan.
Cieszę się bardzo, że będą jakieś grosze z oszczędności, bo jednak w sklepach wszystko jest droższe, a nie tańsze.

Michal
5 października, 2021 10:32
Reply to  Stefan

Jakbyś coś wiedział odnośnie uwarunkowania ich obostrzeń co do nieobecności to daj znać.

Tomasz
7 października, 2021 06:37

„Pracownicy z Biedronki żądają warszawskich pensji. Posypią się pozwy? – Money.pl”
https://www.money.pl/gospodarka/biedronka-pracownicy-6690914763741856a.html
Was też to raczej dotyczy.
Wyrok zatwierdzony.

Michal
11 października, 2021 14:08

Stefan, czy wiadomo jest czy będą jakieś pieniądze na 11 listopada??
A może już wiadomo co do tych obiecanych pieniądzach przez rząd??

Olo
13 października, 2021 13:07
Reply to  Michal

1500 brutto

Michal
14 października, 2021 05:24
Reply to  Olo

Dla każdego??

olo
15 października, 2021 07:08
Reply to  Michal

tak

Michal
15 października, 2021 11:20
Reply to  olo

Nawet dla tych co na zwolnieniach byli bądź są??

Michal
14 października, 2021 06:16
Reply to  Olo

Oki skąd masz takie info i czy to jest pewne info

olo
15 października, 2021 07:09
Reply to  Michal

pewne

Michal
14 października, 2021 18:56
Reply to  Olo

Olo skąd masz takie info i czy to jest pewne??

Michal
18 października, 2021 11:29

Stefan czy w 1 RBLog będą płacone w tym roku oszczędności??

Git
13 stycznia, 2022 23:14

I co dalej z płacami w 2022 roku.

Close Menu
45
0
Would love your thoughts, please comment.x