Zawirowania wokół wynagrodzeń radców prawnych

  • 0
  • 13 maja, 2021

W Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej publikowana jest zdecydowana większość decyzji i zarządzeń Ministra. Niektóre decyzje, czy zarządzenia nie są jednak w nim publikowane i wówczas – po zakończeniu każdego kwartału – są ujmowane w publikowanym w dzienniku komunikacie zawierającym wykaz nieopublikowanych decyzji (zarządzeń). Tak było do czasu nastania „dobrej zmiany”.

Obecnie komunikaty nie są one już publikowane. O tych nieopublikowanych decyzjach wiedzą więc wyłącznie zainteresowani z wyjątkiem sytuacji, gdy w trakcie swojego bytu decyzje te muszą jednak być okazane, np. gdy na ich podstawie pracodawcy podejmują działania w zakresie aktów prawa pracy.

Taka sytuacja miała miejsce w jednym z największych wojskowych zakładów pracy w stolicy. Powołując się na niepublikowaną decyzję Ministra Obrony Narodowej Nr 27/DP z dnia 4 lutego 2021 r. w sprawie pomocy prawnej w resorcie obrony narodowej, pracodawca skierował do zakładowych organizacji związkowych aneks do Zakładowego Regulaminu Premiowania. Aneks ten zakładał podwyższenie premii regulaminowych dla stanowiska „radca prawny” z 60 do 250%!

Krótko mówiąc, premia regulaminowa na tym stanowisku miała wzrosnąć z dotychczasowej kwoty 2.820 zł do poziomu 11.750 zł, czyli premia miała wzrosnąć o 8.930 zł, natomiast wynagrodzenia miesięczne radcy prawnego – przy uwzględnieniu 20% dodatku stażowego – miało kształtować się na poziomie 17.390 zł!

Gdy ten aneks wpłynął do zakładowych organizacji związkowych z terminem jego uzgodnienia w ciągu 5 dni, w każdej z organizacji z pewnością nastąpiła wielka konsternacja tym bardziej, że do aneksu nie została dołączona przedmiotowa decyzja a pracodawca w uzasadnieniu stwierdzał, że zmiany w regulaminie wynikają „z braku możliwości zapewnienia obsługi prawnej przez radców prawnych w dotychczasowym wymiarze czasu pracy” a wprowadzenie aneksu nie spowoduje żadnych dodatkowych skutków finansowych dla zakładu pracy.

Ostatecznie wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające u tego pracodawcy jednomyślnie wyraziły negatywne stanowisko wobec przedstawionej propozycji zmian w regulaminie wskazując m.in. na rolę wynagrodzenia zasadniczego jako podstawowego i najwyższego składnika pracowniczego wynagrodzenia i nie dając wiary treści uzasadnienia, która mówiła o braku skutków finansowych wprowadzenia tego aneksu. Z pobieżnych wyliczeń można było ustalić, że na 5 stanowisk radców prawnych występujących u tego pracodawcy – roczne skutki finansowe stanowiłyby kwotę ponad 535 tys. zł!  

Wygrała związkowa jednomyślność i aneks nie wszedł w życie. Co jednak by się stało, gdyby jedna z organizacji się wyłamała? Przecież wówczas ten aneks – wobec rozbieżnych stanowisk organizacji – wszedłby w życie a osoby zajmujące u tego pracodawcy stanowisko radcy prawnego otrzymywałyby wyższe wynagrodzenia niż… Minister Obrony Narodowej.

Czy byłoby to możliwe? Wygląda na to, że tak.

Kilka dni później mogliśmy się zapoznać z treścią tej decyzji, gdyż przekazał nam ją Pełnomocnik MON po naszym wcześniejszym wystąpieniu o jej udostępnienie. Okazało się, że w żadnym jej zapisie nie ma mowy o podwyższaniu premii regulaminowej dla radców prawnych.

Skąd zatem inicjatywa tego pracodawcy w tym zakresie? Tego się już chyba nie dowiemy, bo tydzień temu nastąpiła zmiana na stanowisku komendanta. (MK)

4.3 4 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
14 maja, 2021 09:58

Witam. Czy istnieje szansa w 1RBLog na wypłatę oszczędności za pierwsze półrocze? Pozdrawiam

Jurek
16 maja, 2021 18:28

Niezły wałek.

CARLOS
20 maja, 2021 17:44

Panie Marku zwykła “przysługa byłego Komendanta” .

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x