Skip to main content

Zawirowania wokół wynagrodzeń radców prawnych

By 13 maja, 2021Aktualności

W Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej publikowana jest zdecydowana większość decyzji i zarządzeń Ministra. Niektóre decyzje, czy zarządzenia nie są jednak w nim publikowane i wówczas – po zakończeniu każdego kwartału – są ujmowane w publikowanym w dzienniku komunikacie zawierającym wykaz nieopublikowanych decyzji (zarządzeń). Tak było do czasu nastania „dobrej zmiany”.

Obecnie komunikaty nie są one już publikowane. O tych nieopublikowanych decyzjach wiedzą więc wyłącznie zainteresowani z wyjątkiem sytuacji, gdy w trakcie swojego bytu decyzje te muszą jednak być okazane, np. gdy na ich podstawie pracodawcy podejmują działania w zakresie aktów prawa pracy.

Taka sytuacja miała miejsce w jednym z największych wojskowych zakładów pracy w stolicy. Powołując się na niepublikowaną decyzję Ministra Obrony Narodowej Nr 27/DP z dnia 4 lutego 2021 r. w sprawie pomocy prawnej w resorcie obrony narodowej, pracodawca skierował do zakładowych organizacji związkowych aneks do Zakładowego Regulaminu Premiowania. Aneks ten zakładał podwyższenie premii regulaminowych dla stanowiska „radca prawny” z 60 do 250%!

Krótko mówiąc, premia regulaminowa na tym stanowisku miała wzrosnąć z dotychczasowej kwoty 2.820 zł do poziomu 11.750 zł, czyli premia miała wzrosnąć o 8.930 zł, natomiast wynagrodzenia miesięczne radcy prawnego – przy uwzględnieniu 20% dodatku stażowego – miało kształtować się na poziomie 17.390 zł!

Gdy ten aneks wpłynął do zakładowych organizacji związkowych z terminem jego uzgodnienia w ciągu 5 dni, w każdej z organizacji z pewnością nastąpiła wielka konsternacja tym bardziej, że do aneksu nie została dołączona przedmiotowa decyzja a pracodawca w uzasadnieniu stwierdzał, że zmiany w regulaminie wynikają „z braku możliwości zapewnienia obsługi prawnej przez radców prawnych w dotychczasowym wymiarze czasu pracy” a wprowadzenie aneksu nie spowoduje żadnych dodatkowych skutków finansowych dla zakładu pracy.

Ostatecznie wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające u tego pracodawcy jednomyślnie wyraziły negatywne stanowisko wobec przedstawionej propozycji zmian w regulaminie wskazując m.in. na rolę wynagrodzenia zasadniczego jako podstawowego i najwyższego składnika pracowniczego wynagrodzenia i nie dając wiary treści uzasadnienia, która mówiła o braku skutków finansowych wprowadzenia tego aneksu. Z pobieżnych wyliczeń można było ustalić, że na 5 stanowisk radców prawnych występujących u tego pracodawcy – roczne skutki finansowe stanowiłyby kwotę ponad 535 tys. zł!  

Wygrała związkowa jednomyślność i aneks nie wszedł w życie. Co jednak by się stało, gdyby jedna z organizacji się wyłamała? Przecież wówczas ten aneks – wobec rozbieżnych stanowisk organizacji – wszedłby w życie a osoby zajmujące u tego pracodawcy stanowisko radcy prawnego otrzymywałyby wyższe wynagrodzenia niż… Minister Obrony Narodowej.

Czy byłoby to możliwe? Wygląda na to, że tak.

Kilka dni później mogliśmy się zapoznać z treścią tej decyzji, gdyż przekazał nam ją Pełnomocnik MON po naszym wcześniejszym wystąpieniu o jej udostępnienie. Okazało się, że w żadnym jej zapisie nie ma mowy o podwyższaniu premii regulaminowej dla radców prawnych.

Skąd zatem inicjatywa tego pracodawcy w tym zakresie? Tego się już chyba nie dowiemy, bo tydzień temu nastąpiła zmiana na stanowisku komendanta. (MK)

4.3 4 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
14 maja, 2021 09:58

Witam. Czy istnieje szansa w 1RBLog na wypłatę oszczędności za pierwsze półrocze? Pozdrawiam

Jurek
16 maja, 2021 18:28

Niezły wałek.

CARLOS
20 maja, 2021 17:44

Panie Marku zwykła „przysługa byłego Komendanta” .

Zbyszek
8 czerwca, 2021 05:16

….najprawdopodobniej odchodzący Komendant chciał zrobić ,,na odchodne” dobrze grupie radców (może to członkowie jego rodziny albo znajomi tzw. królika, może to jakiś forma tzw. wdzięczności) albo …ta zmiana regulaminu ,,premiowania” jest przyczyną odejścia Pana Komendanta..z ul. Marsa ?

CARLOS
8 czerwca, 2021 19:02

Usunięto go z Warszawy do Bydgoszczy. Tak się chroni swoich kolesiów a nie jak to robią związki zawodowe.

zbyszek
16 czerwca, 2021 05:52
Reply to  CARLOS

….ta sprawa ma oczywiście „2gie” dno.
W chwili obecnej na rynku pracy nie brakuje prawników, socjologów itp. Uniwersytety już naprodukowały ich w nadmiarze… więc nie ma potrzeby ich tak sowicie wynagradzać i to z kieszeni podatnika. Wybitna, tzw. dobra przysługa kogoś dla Kogoś.
Teraz na ryku poszukiwani są np. młynarze a ich zarobki przekraczają 10 tys. zł.!
Po prostu jest ich bardzo mało, a nikt już nie szkoli w tym zawodzie (wszystkie szkoły szkolące młynarzy „pozamykane” lub przerobione na „ogólniaki”).
Mam w związku z tym pytanie, czy jesteś Carlos pewny, że go… USUNIĘTO, czy tylko…. PRZENIESIONO????

CARLOS
16 czerwca, 2021 19:59
Reply to  zbyszek

Dla mnie to bez różnicy. Najważniejsze, że gość odszedł i już nie będzie dbał o interesy tych biednych prawników, co umierają z głodu.

Olo
6 lipca, 2021 07:39
Reply to  CARLOS

Raczej awansowali!

8
0
Would love your thoughts, please comment.x