Skip to main content

„Drobna” zmiana w ministerstwie

By 10 lipca, 2024Aktualności

Pod koniec czerwca b.r. ze stanowiska dyrektora Departamentu Spraw Socjalnych MON odszedł dotychczasowy dyrektor – Pan Wojciech Drobny, który był jednocześnie Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej ds. Współpracy ze Związkami Zawodowymi.

Środowisko pracowników wojska z wielkim zadowoleniem przyjęło tę informację, gdyż dyrektor Drobny przez okres 6 lat, gdy pełnił funkcję Pełnomocnika MON nie zorganizował żadnego spotkania negocjacyjnego w sprawie zmian w PUZP co spowodowało, że do końca ubiegłego roku obowiązywały pracowników wojska stawki wynagrodzenia zasadniczego wprowadzone do PUZP w roku… 2017!

W międzyczasie otrzymaliśmy odpowiedź na nasze – wspólne z Militarią – wystąpienie do Premiera Tuska w sprawie zagrożenia wypłat 20-procentowych podwyżek wynagrodzeń dla pracowników opłacanych według PUZP (czytaj TUTAJ). Odpowiedzi udzielił nam… Pełnomocnik Ministra Błaszczaka(?!) – Pan Wojciech Drobny (czytaj TUTAJ).

Z krótkiej treści odpowiedzi dowiadujemy się, że brak 20-procentowych podwyżek wynikał z rozmów ze związkami zawodowymi w dniu 07 lutego 2024 r. a ostateczna decyzja co do sposobu podwyższenia wynagrodzeń została podjęta przez Kierownictwo MON.

Przypominamy więc, że w trakcie spotkania w dniu 07 lutego 2024 r., gdy przedstawione zostały dwa warianty podwyżek dla pracowników wojska – dwie organizacje związkowe: Związek Pracowników Wojska „TARCZA” i Związek Zawodowy „Militaria” były za tym aby podwyżki 20% zostały zrealizowane od wynagrodzeń za miesiąc styczeń b.r. a więc już po wyrównaniu do płacy minimalnej, natomiast pozostałe pięć organizacji związkowych oraz prowadzący spotkanie Pełnomocnik MON byli za tym, aby podwyżki zostały zrealizowane od wynagrodzeń za miesiąc grudzień 2023 r., co miało sprawić, że na poczet podwyżek zaliczone miało być wyrównanie do płacy minimalnej.

Consensusu w tej kwestii w trakcie spotkania nie osiągnięto, a dalszych spotkań już nie było stąd – jak wynika z treści pisma – zapewne ostatecznie decyzję w tej sprawie podjął ktoś, kto w piśmie nazywany jest „Kierownictwo MON”. W piśmie nie ujawniono kto kryje się pod tym nickiem. 

W dniu 04 czerwca 2024 r. Przewodniczący NSZZ Pracowników Wojska skierował wystąpienie do Wicepremiera RM – Ministra Obrony Narodowej o wydzielenie dodatkowych środków finansowych z funduszu wynagrodzeń na jednorazowe zwiększenia wynagrodzenia w formie nagród i premii dla każdego pracownika z okazji Święta Wojska Polskiego. Działanie takie ma zapewnić konsekwentną kontynuację procesu polepszania sytuacji płacowej pracowników cywilnych ron.

Nie zgadzamy się na taki sposób polepszania sytuacji płacowej pracowników ron. Nie zgadzamy się na to, aby zamiast podwyżek wynagrodzeń dla pracowników na poziomie 20%, wychodzić obecnie z propozycją przyznania pracownikom jednorazowych wypłat z okazji Święta Wojska Polskiego.

Czy rzeczywiście przedstawiciele NSZZ PW podejmując decyzje w trakcie spotkania w dniu 7 lutego 2024 r. o niższych podwyżkach dla pracowników ron mieli już w głowach potrzebę wypłaty jednorazowych wypłat z okazji Święta Wojska Polskiego?!

Z okazji Święta Wojska Polskiego pracownikom niewątpliwie należą się nagrody czy jednorazowe premie. W przeciwieństwie jednak do NSZZ PW uważamy, że ich wypłata powinna nastąpić w ramach środków zaoszczędzonych na uposażeniach żołnierzy. Tylko w ubiegłym roku nie wykorzystano w tym obszarze ponad 100 mln zł, które na koniec roku przeniesiono na wydatki rzeczowe! Czy tak musi być również w tym roku?

Dlaczego więc nie wypłacać „jednorazówek” tak, jak to miało miejsce przed 2015 r. Są do tego uzasadnione podstawy i o tym będziemy rozmawiać w MON. (MK)   

4.8 4 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Beti
10 lipca, 2024 20:03

Dwóch podwyżek w ciągu roku to ja bym się nie spodziewała.
Chyba należy się skupić na przyszłorocznych, bowiem te 4% to kpina jakaś.
Natomiast jednorazowe nagrody zawsze były mile widziane.
Nie zastąpią one jakiejś części składowej stałego wynagrodzenia ale są małym zastrzykiem w naszych często dziurawych portfelach.

Krystyna
11 lipca, 2024 10:18
Reply to  Beti

Oczywiście, że nie dostaniemy kolejnej podwyżki dlatego należy się skupić na tym by były wypłacone nagrody dla wszystkich i w określonej minimalnej wysokości.

Criss
11 lipca, 2024 17:11
Reply to  Krystyna

Ale żeby tak było, powinniśmy wiedzieć jakie są środki i na co idą.
Niestety, żadnych informacji w tym zakresie od 6-mcy nie mamy!!!

Wiesiu
11 lipca, 2024 18:07
Reply to  Criss

Najważniejsze, że starcza dla mundurowych a cywile to gorszy sort i tak od wielu lat.
I kto by nie był Ministrem ON, to tylko widzi mundurowych a nie cywili.
Ja już może nie doczekam tych czasów, że nie będzie chętnych do pracy w MON jako pracownicy cywilni a może o to chodzi.

Klara
19 lipca, 2024 12:26
Reply to  Criss

Związki zapracowały sobie na takie traktowanie.
Oczywiście nie wszystkie ale większość siedzi cicho lub bierze ochłapy ze stołu, które przedstawia lub daje MON. Przekazuje się informacje do prasy, ile pieniędzy przeznacza (zabezpiecza) MON na podwyżki w 2025 r. a nie przekazuje się tego stronie społecznej.
Są pieniądze dla mundurowych, to muszą znaleźć się również dla tych, co trzymają cały MON, czyli cywili.
Dlaczego związki nie wystąpicie niezwłocznie o wspólne spotkanie z Dyr. DSS Panem Krzysztofem KOSIŃSKIM.
A może czekacie aż Pan Dyr. DSS wam wyśle zaproszenie.
Oby nie było tak, jak z Drobnym – spotkanie o PUZP po 6,5 roku.

Criss
10 lipca, 2024 20:45

Jak zwykle celny komentarz rzeczywistości.
Smuci, że postulat składany w dniu 29 maja 2023 r. w trakcie demonstracji PW przed budynkiem MON przy Al. Niepodległości 218 w Warszawie o wyznaczaniu na stanowiska m.in. w DSS ludzi znających problematykę PW – nie został przez Pana Ministra Obrony Narodowej spełniony.
To wskazuje, jak będą traktowani PW w najbliższej czasie.
Ktoś powiedziałby – dajmy szansę – a ktoś inny powiedziałby – deja vu.
Od 7 lutego 2024 r. brak rozmów.
Czyżby czekała nas „powtórka z rozrywki”???

Pracownik RON
10 lipca, 2024 23:58
Reply to  Criss

Jak będzie powtórka z rozrywki, to długo nie porządzą.
Już raz mieli ludzi głęboko w d….
Jak rządzili razem z PSL i mieli nauczkę – tylko czy to do nich dotarło.

To ja
11 lipca, 2024 19:27
Reply to  Pracownik RON

Pretensje to przede wszystkim do byłego ministra, że nas tak potraktował, bo dla niego liczyli się tylko żołnierze. Jak nie pamiętasz, to wyszperaj w internecie jego wypowiedzi. Drobny to chyba też z jego ekipy był, czy się mylę? Co do podwyżek, to Zeniu i klakierzy załatwili nam taką kwotę, jak rząd (bez wyjątku który) widzi, że można czterema marionetkami kręcić – to mamy, co mamy. Najlepiej krzyczeć, że partia taka lub taka nam nie da, to ich nie wybierzemy… i co? Boją się? Mądre merytoryczne związki mówiące jednym głosem są w stanie wywalczyć dla swoich pracowników bardzo dużo i może… Czytaj więcej »

Doda
11 lipca, 2024 09:00
Reply to  Criss

Witam. Trzecia droga haha no i uśmiechnięta polska. Dziękujemy wyborcom ich

Jasiu
11 lipca, 2024 12:58
Reply to  Criss

Kolego Criss, w MON nie ma fachowców, którzy by się znali i mieli chociaż podstawową wiedzę, czym się zajmuje DSS i jakie uprawnienia ma Pełnomocnik. Koleś przyszedł z nadania PSL i wszystko w tym temacie. Oby zaczął działać w obszarze wynagrodzeń i jak najszybszych zmian w PUZP dla PWJOSB. A tak prywatnie, to ja nie chcę premii na 15 sierpnia tylko niech oddadzą to, co mnie i innym pracownikom zabrali, czyli po 380 zł miesięcznie i pomniejszyli mnie moją podwyżkę wynagrodzenia na 2024 r. Zabrali ok. 5 tys. zł (380x12miesiecy) a jeśli już dadzą premię wszystkim pracownikom, to w wysokości… Czytaj więcej »

Alina
15 lipca, 2024 23:02
Reply to  Jasiu

Oj, wezmą się za zmiany w PUZP dla PWJOSB, oj wezmą.
Żeby nie było zdziwienia, jakie to będą zmiany.

Jasiu
21 lipca, 2024 07:09

Skoro podwyżka minimalnego wynagrodzenia ma wynieść 7,6%, to podwyżka dla budżetówki powinna wynieść nie 4,1% a najmniej 8,2% aby nie spłaszczać płac.
Pan Minister finansów w dniu 15 lipca 2024 r. po spotkaniu w RDS oświadczył, że będzie wyższa podwyżka niż 4,1%.
Czekamy na ostateczny projekt Ustawy budżetowej lub informacje w tym temacie.

Admin
21 lipca, 2024 20:53
Reply to  Jasiu

Nie trzeba, Jasiu, czekać na ostateczny projekt ustawy budżetowej, gdyż zapewne informacja ta zostanie przedstawiona przez Ministra Finansów na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów a przynajmniej tak zapowiedział Minister Finansów.
Zatem za dwa dni powinno być już coś więcej wiadomo.

Close Menu
13
0
Would love your thoughts, please comment.x