Skip to main content

O zmianach w PUZP z Ministrem Grabskim

By 20 października, 2017Aktualności

W dniu 28 września 2017 r. z przedstawicielami wszystkich reprezentatywnych związków zawodowych działających w resorcie obrony narodowej spotkał się Podsekretarz Stanu w MON Pan Bartłomiej GRABSKI.

Strona społeczna liczyła na to, że w trakcie spotkania przedstawiona zostanie np. informacja o przeprowadzonych w bieżącym roku podwyżkach i nastąpi rozliczenie środków zaangażowanych w podwyżkę, bądź wiceminister poinformuje stronę społeczną o budżecie płac pracowników wojska zaplanowanym na rok 2018.

Okazało się jednak, że Minister Grabski spotkał się ze stroną społeczną w celu poszukiwania rozwiązań, które mogłyby przyspieszyć wprowadzenie resortowych zmian do PUZP, które od marca br. są negocjowane podczas spotkań organizowanych przez Pełnomocnika MON ds. Współpracy ze Związkami Zawodowymi.

Jak dotychczas negocjacje te są mało efektywne, co wynika ze skali zaproponowanych zmian, (około 130 zmian), jak również nie przedstawienia uzasadnienia i skutków ich wprowadzenia. Nie można się więc dziwić, że większość organizacji związkowych będących stroną Układu podchodzi do tych zmian z ostrożnością tym bardziej, że niektóre związki zawodowe w pełni proponowane zmiany zaakceptowały (ZZ Sektora Obronnego), bądź w 90% się z nimi zgadzają (NSZZ Pracowników Wojska). 

Minister Grabski omawiając różne możliwości poprawy efektywności działań stron PUZP, rozważał np. włączenie do prac ekspertów z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub z Rady Dialogu Społecznego. Chociaż ten kierunek został zaakceptowany przez Prezesa ZZ „Militaria”, udział ekspertów w negocjacjach jest mało prawdopodobny. Uczestnictwo ekspertów ujawniłoby „warsztat prowadzonych negocjacji” a mianowicie np. fakt, że stronie społecznej przedstawiono propozycje zmian do PUZP bez stosownych materiałów, które zawierałyby uzasadnienie dokonania tych zmian, jak również nie przedstawiono oceny skutków regulacji (OSR), w tym skutków finansowych.

W przeszłości występowały sytuacje, gdy odpowiedzialność za wprowadzane protokoły dodatkowe do PUZP strona resortowa przenosiła na stronę społeczną, dlatego Związek Pracowników Wojska „TARCZA” wystąpił w kwietniu br. o przedstawienie aktualnej (na koniec 2016 roku) struktury wynagrodzeń pracowników wojska i wysokość ponoszonych kosztów na poszczególne składniki płac. Informacje te dałyby możliwość dokonania części analiz i obliczeń skutków proponowanych zmian we własnym zakresie. Niestety, informacji tych jak dotychczas nie otrzymaliśmy.

Przewodniczący „TARCZY” przypomniał również, że strona społeczna – w obliczu tak znacznej ilości proponowanych zmian – przedstawiła stronie resortowej w dniu 15 marca 2017 r. wspólne stanowisko, aby w pierwszej kolejności dokonać podwyższenia stawek wynagrodzenia zasadniczego w tabeli stanowiącej załącznik do Układu, jak również wprowadzenia do treści PUZP jednolitego regulaminu premiowania. Chociaż zmiany te miały ułatwić pracodawcom realizację podwyżek wynagrodzeń a także zapobiec dowolnej interpretacji pracodawców przy tworzeniu zakładowych regulaminów premiowania – strona resortowa nie zaakceptowała przedstawionego kierunku działania stron. W związku z powyższym Przewodniczący zaproponował, aby strona resortowa wskazała, które zmiany na chwilę obecną powinny być wprowadzone w pierwszej kolejności. W odpowiedzi otrzymał informację, że wszystkie proponowane zmiany są jednakowo ważne, gdyż są ze sobą powiązane.

Innym wnioskiem Ministra była propozycja opracowania projektu nowego Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy. W odpowiedzi Kolega ze ZZ Poligrafów wskazał, że takie podejście prowadzi donikąd, gdyż przecież aktualnie negocjowane zmiany do PUZP mają taką skalę, że mogłyby stanowić odrębny układ. Wobec powyższego Przewodniczący „TARCZY” zaproponował, aby zmienić dotychczasową praktykę w zakresie organizowania spotkań stron. Spotkania negocjacyjne stron byłyby organizowane dopiero po wcześniejszym wypracowaniu wspólnie uzgodnionego stanowiska strony społecznej co do zmian proponowanych przez MON. Na taki kierunek nie zgodziła się strona resortowa.

Ponadto Przewodniczący „TARCZY” zwrócił się do Ministra Grabskiego o spowodowanie, aby stronie społecznej przekazywane były sprawozdania z zatrudnienia i wynagrodzeń Rb-70 opracowywane co kwartał na potrzeby Ministerstwa Finansów i Głównego Urzędu Statystycznego. W przeszłości przekazywanie związkom zawodowym tych sprawozdań było normą, obecnie staje się problemem.

Ostatecznie w trakcie spotkania nie podjęto żadnych wiążących ustaleń.

Kolejne spotkania dotyczące zmian w PUZP odbędą się w dniach 26-27 października 2017 r.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
80 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ares
21 października, 2017 11:44

„…Ostatecznie w trakcie spotkania nie podjęto żadnych wiążących ustaleń…” Samo życie. Cała prawda a tych pożal się Boże… „negocjacjach”. To ja zajrzałem do tej mojej „szklanej kuli”, o której kiedyś już pisałem i oto co zobaczyłem…. W resortach siłowych zdaje się, że tylko wojsko ma PUZP dla tych swoich pracowników. Inne tego typu resorty go nie mają. Nie mają a jakoś żyją i to lepiej niż wielu z nas. W związku z tym postanowiono z tego naszego PUZP-u uczynić w istocie rodzaj takiego resortowego rozporządzenia, bez tych wszystkich społecznych bajerów, ograniczonego do żywcem przepisanych i funkcjonujących np. w ksc rozwiązań… Czytaj więcej »

pracownik
26 października, 2017 21:01

http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/23968?t=Poslowie-o-budzecie-obronnym-na-2018-rok

Średnia płaca w przyszłym roku wyniesie 4558 zł brutto w przypadku żołnierzy, 3900 w służbie cywilnej oraz 3410 – pracownicy cywilni.
Wow – patrząc na te wyniki szykuje się dla mnie – jako KSC – podwyżka o ponad 1000 zł brutto !!!!! (sarkazm)

26 października, 2017 21:56
Reply to  pracownik

Rzeczywiście wielkości te są… Ale zaraz zaraz… W trakcie spotkania w sejmowej KOBN w dniu 12 października br. przedstawiając „Informację Ministra ON nt. sytuacji materialno-bytowej żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska” przedstawiciele MON wskazali na następujące kwestie: „Wiązało się to z odczuwalną poprawą poziomu uposażeń, szczególnie od 1 stycznia 2017 r. Przełożyło się to na wzrost przeciętnego uposażenia żołnierzy zawodowych z kwoty 4493 zł do kwoty 4874 zł.” w odniesieniu do żołnierzy, natomiast w odniesieniu do pracowników wojska: „Kolejny slajd przedstawia przeciętne wynagrodzenie na koniec drugiego kwartału 2017 r. według statusu zatrudnienia. Przeciętne wynagrodzenie pracowników wojska resortu obrony narodowej wraz z… Czytaj więcej »

pracownik
26 października, 2017 22:00

No właśnie śmiech mnie ogarnął bo śledziłem uważnie SKON i wartości podawane przed komisją były inne. Trzeba napisać do PZ niech to prostują!

26 października, 2017 22:07
Reply to  pracownik

Obawiam się, że to nie wina PZ ale skutek istnienia w MON dwóch źródeł informacji. Kto inny przygotowywał info na 12-go a kto inny info na dzisiaj i nie było wzajemnej korelacji. No cóż, czasem tak bywa jak się wszystko robi w pośpiechu.
Mam nadzieję, że informacje przedstawiane przez dyrektora Kwiateckiego w dniu 12 października br. były prawidłowe.
W końcu opierał się na sprawozdaniach a nie prognozach. Prognozy zawsze można poprawić…

Mariusz
26 października, 2017 22:23

Wciąż i wciąż wszyscy podają średnie przeciętne wynagrodzenie, które pasuje do rzeczywistego u nas, jak wół do karety.
Tyle informacji i nikt nie próbował nawet poinformować, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości????
Te dane statystyczne podawane na KON powodują tylko, że komisja zapewne uważa, iż nie jest u nas tak źle.

26 października, 2017 22:46
Reply to  Mariusz

Masz rację, Mariuszu. Ale żeby te wielkości podawać, trzeba najpierw je poznać. A widzę, że nikomu się nie chce ich poznawać a tych, którym się chce… skutecznie się to jak dotychczas uniemożliwia. A podawanie natomiast przeciętnej płacy w odniesieniu do dysponentów środków budżetowych to już jest rzeczywiście jazda po bandzie!!! Skoro jednak ktoś to „łyka” to czemu nie? Przecież nikt tego nie zakwestionował a nie jest to pierwsze spotkanie, na którym takie średnie były prezentowane. Analizowałem już wielkości jakie mogą wyjść za cały bieżący rok. Jak nic wychodzi, że będzie 4 z przodu… I wtedy zaczną się uzasadnione zresztą pytania.… Czytaj więcej »

Piotr
27 października, 2017 12:26

Witam mam pytanie czy coś słychać o premi na 11 listopada

jan
31 października, 2017 14:19
Reply to  Piotr

Nie będzie.

Michal
27 października, 2017 17:02

Proszę sobie włączyć dzisiejsze aktualności dnia w Radiu Maryja na stronie internetowej w zakładce audycje nt. sytuacji w MON. Podobno tak dobrze dawno nie było.
Co ciekawe podwyżki będą i będziemy Zadowoleni … 🙂
Może to jest nasze nowe źródło informacji, pozdrawiam.

pracownik
29 października, 2017 09:57

http://www.defence24.pl/688854,budzet-2018-sejmowa-komisja-podzielona-ws-finansowania-przez-mon-sluzb-mswia

W MON jest tak dobrze, że zasadniczo można 400 mln przekazać do innych Ministerstw np. na LPR i MSWiA … ktoś wie co to za chore praktyki?

Brunon
23 listopada, 2017 00:07
Reply to  pracownik

To kreatywna ksiegowosc. Kasa panstwa jest poprostu pusta.

pracownik
3 listopada, 2017 16:00

No i co taka cisza?
Było to spotkanie z Panem Ministrem Grabskim?
Wiemy coś o premiach na 11 listopada?
Podobno ma ich nie być (czemu mnie to nie dziwi) co z podwyżkami na przyszły rok? Będą? a jak tak to znowu z wyrównaniem od września? Gdzie są jakieś konkrety …

Pc
7 listopada, 2017 17:35

Nabrali wody w usta.wstyd i tyle.nic nowego.

KOŚCIELNY
8 listopada, 2017 09:54

Jak stawia się tak banalne pytanie, jak pracownik – 3 listopada 2017 r. czy będzie premia na 11 listopada – to odpowiadam: będzie 11 listopada wypłacana po mszy patriotycznej w kościele, tylko trzeba wziąć w niej udział. Wypłacał będzie ją Guru związkowy, który jeździ po JW i obiecuje po 750 zł czyli gruszki na wierzbie. Normalnie, zdrowa istota myśląca, której myślenie nie sprawia bólu wie, że nie jest realne wypłacenie premii w ciągu 4 dni. Skoro nie było odpowiedzi na stronie TARCZY do np. 07.11. to znaczy, że żadnych pieniędzy nie będzie. Ani na 11 listopada, ani w listopadzie. Będą… Czytaj więcej »

broda
8 listopada, 2017 16:03

Jak się Ares wycofał z komentowania to niestety strona „umarła”.
11 Listopada zbliża się wielkimi krokami a żaden Związek nie jest w stanie podać jakiejkolwiek wiążącej informacji na temat premii.
Na temat prac nad PUZP również brak informacji.
Czy to cisza przed burzą, czy też wszyscy zapadli w sen zimowy?

radek
9 listopada, 2017 18:54

Kościelny, jak chcesz kogoś obrażać, to zmień portal. Dzięki takim jak Ty, lekko* zawiedzeni ludzie milczą, bo nie chcą być obrażani po raz enty, sposobem podejścia do problemów PW przez pracodawcę. Dezinformacją związkową, milczeniem przewodniczących etc. Tym już są. Choć właściwiej będzie – jesteśmy. Do tego jeszcze przez Ciebie. Zdrowa istoto. Informacja o premii z okazji 11 listopada /jeśliby była nawet w ostatniej chwili podana/ nie jest równoznaczna z jej wypłatą, więc /po co tyle jadu/, może być później, choć wcale nie musi. Bo i tak było wiadomo, że jednym ruchem zaliczymy wszystko wcześniej i… Święta. Może wcześniejszą o tydzień,… Czytaj więcej »

broda
16 listopada, 2017 20:15

Ta cisza brzmi złowieszczo.

Kasia
17 listopada, 2017 17:24

Ta cisza jest zastanawiająca. Jak czasami informacje są podawane na bieżąco a czasami musi minąć ileś czasu zanim czegoś się dowiemy. I pytanie: od czego to zależy?????

czlowiek_z_lasu
18 listopada, 2017 14:16
Reply to  Kasia

Myślę, że jak zwykle nic nie wiadomo i długo nie będzie ani spotkań, ani decyzji. Uważam, że sprawa Pracowników Cywilnych RON nigdy nie była i nadal nie jest ani ważna, ani pilna, ani paląca. Z przykrością stwierdzam, że w dalszym ciągu jesteśmy traktowani jako takie zło konieczne. Są, bo muszą być, bo bez nas się zawali wszelka logistyka, finanse, łączność, szkolenie, ochrona (OWC) itp. No, ale w dalszym ciągu nikt nie ma zamiaru i dobrej woli, by raz na zawsze poprawić to, co zepsuli poprzednicy. Mam nadzieję, że w końcu Szanowni Panowie Wiceministrowie – wraz z Szanownym Panem Ministrem Macierewiczem… Czytaj więcej »

ARES
20 listopada, 2017 10:09

Witaj – w pełni zgadzam się z każdym słowem Twojej wypowiedzi. Dokładnie jest tak, jak napisałeś. Gratuluję umiejętności, wręcz mistrzowskiego ujmowania spraw i problemów.
NIC DODAĆ, NIC UJĄĆ…

Olo
21 listopada, 2017 18:03

Zgadzam się z Panem 8 lat nędzy za Pana S. Teraz znowu brak konkretów i podział na „specjalistów” i resztę.

ARES
18 listopada, 2017 13:50

Zapoczątkowując dyskusję nad tematyką zamieszczonej informacji, napisałem w podsumowaniu swojej wypowiedzi: „To, co stało się podczas ostatniego posiedzenia SKON na tematy socjalne w wykonaniu strony społecznej jest skandalem. W istocie otwarliście tam resortowi szeroko drzwi do działań, które już wkrótce nastąpią. A efekty?? Niczego dobrego się nie spodziewam.”. Ta cisza w pełni zdaje się potwierdzać moje przewidywania… Jak jednak ma być dobrze, gdy z zestawienia stanowisk kierowniczych /kierownicy i ich zastępcy/ przesłanego zz wynika, że jest ich – w przypadku stanowisk zajmowanych przez pw – aż 92… RODZAJE??? A oto ciekawsze przykłady tej radosnej twórczości kadrowej: – kierownik – kierownik… Czytaj więcej »

Kasia
21 listopada, 2017 18:27

Według Ministra lepszy sort – 1300, gorszy – 500 zł.
Śmiać się czy płakać???

Brunon
22 listopada, 2017 19:41

Minister Grabski ma gdzies pracownikow resortu ON. Zero szacunku dla naszej ciezkiej pracy z jego strony.
Po 500 zlotych to co miesiac dostaja „wybrancy” z 500+.
No i minister zapomnial tez dodac, ze w 2018 r. podwyzek płac nie bedzie.

radek
22 listopada, 2017 20:55

Pani Kasiu , są jeszcze dwie możliwości połowa tej sumy , albo nic. Bo jakoś o sposobie podziału nikt nie napisał, więc pewnie zostało po staremu .

człwoiek_z_lasu
23 listopada, 2017 08:56

Czy mogę prosić o więcej informacji potwierdzających albo zaprzeczających pogłoskom dotyczącym braku realizacji podwyżki w 2018 roku?
Skąd takie informacje?

Co do realizacji premii świątecznej czy jest możliwość odmówienia przyjęcia premii?
Jeśli tak to prosiłbym o sposób w jaki można to zrobić bo dla mnie osobiście to jest potwarz i nic więcej.
Jeśli nie ma takiej możliwości to swój ochłap przekazuję na cele charytatywne.
Pozdrawiam.

eelaa
23 listopada, 2017 12:34

KOBRA – vel SAJMON
dlaczego nie ma tutaj jeszcze Twojego komentarza?
Podobno tak bardzo się starałeś i walczyłeś o te premie-nagrody?
Czy coś nie wypaliło?

KOBRA
24 listopada, 2017 16:19

eelaa, mojego komentarza tu nie będzie. Jakiemuś choremu członkowi z NSZZ PW nie będę odpisywał. Jak ja podzielę te jednorazówki, to napewno będzie dobrze. O ile je będę dzielił, bo to druga sprawa. Ja nie dziękuję nikomu z MON i nie całuję po rękach nikogo, i nie dostaję nagród, urlopów czy podwyżki większej niż pozostali pw. I to na tyle. Ja nie musiałem walczyć, bo widzisz – kret.nie lub kret.nko – Podsekretarz Stanu sam podjął decyzje bez związków. I jeśli będzie np. zły podział, to napewno tego nie podpiszę. Widzę, że rosnę coraz bardziej w siłę w Związkach i staję… Czytaj więcej »

ARES
24 listopada, 2017 20:42

Zbastuj człowieku, bo się na śmierć zaplujesz…
Tacy, jak ty są największym zagrożeniem dla ruchu związkowego, bo ich megalomaństwo, próżność i durnota w połączeniu z chamstwem i brakiem umiaru, rozwala ten ruch związkowy od środka….
Robisz to lepiej i skuteczniej niż nasi zdeklarowani wrogowie.
Daj se na luz

KOBRA
25 listopada, 2017 08:41

Uderz w stół a nożyce się odezwą.
Największym zagrożeniem dla związków to jest sfrustrowany zawodowy żołnierz, który nic w życiu nie osiągnął, bo wszystko mu się należało za darmo i było podawane na tacy a całe życie wszystkich, którzy próbują coś teraz naprawić – za wszystko krytykuje.
I to jest cały mój komentarz.
Walnij sobie setę, może będziesz mądrzej pisał.

radek
25 listopada, 2017 12:23

Do Kobry. Inwektywy są wyrazem bezsilności, nie argumentem w dyskusji.

I to już do wszystkich związków.
Jeśli nie będziemy mieli swojego przedstawiciela na sali sejmowej /jak obecnie mają żołnierze – ci młodsi/, możemy zapomnieć o skuteczności działań związkowych. Czas najwyższy takiego stworzyć. W końcu jest nas trochę + rodziny. Chyba, że się jeszcze taki nie urodził.

ARES
25 listopada, 2017 18:46

W związku z bezprecedensowym i niedopuszczalnym atakiem kolegi z Solidarności na wypowiadających się na tym forum, w tym na mnie – kilka słów przypomnienia tego kto, z kim i kiedy zalatwił nam – pracownikom RON taki a nie inny kształt podwyżek i polityki zatrudnieniowo-płacowej resortu. Wszystko jest tu….. https://zpwtarcza.pl/wieksze-zwiazki-chcialy-nizsze-podwyzki/ Czego się dowiadujemy?? – że w dniu 6 maja ubiegłego roku doszło do spotkania strony resortowej i społecznej w kwestii podwyżek wynagrodzeń… – że tego dnia resort przedstawił koncepcję podwyżki w 2016 r. i w latach następnych, która jest tu…. https://zpwtarcza.pl/materialy/aktualnosci/2016_05_07/20160506_Prezentacja_MON_o_podwyzkach.pdf – że tą koncepcję wzrostu płac o różnej prędkości zaakceptowały… Czytaj więcej »

KOBRA
26 listopada, 2017 14:08

Ares, pewnie, że podziękują. Rozsądni pw i myślący dostrzegą to, co jest dla nich dobre. Dzięki takim stanowiskom tych największych organizacji w 2018 r. – po raz trzeci będziesz miał podwyżkę i dzisiaj mogę Cię zapewnić, że w 2019 r. również dostaniesz. I jako „S” zrobimy wszystko, żeby podwyżki zostały wynegocjowane na następne 4 lata. Wolę skromne podwyżki do płacy zasadniczej w wysokości 180 zł, 150 zł niż nie mieć 8 lat nic, jak za rządów poprzedniej władzy. A żądania po 600 zł w obecnym czasie są nierealne i nie osiągalne. I na koniec jeszcze jedna rzecz. Kłamiesz jak PIES.… Czytaj więcej »

ARES
26 listopada, 2017 22:37

O tym, jak wspólnie z NSZZ PW Solidarność dogadywała się z resortem – poza plecami zz skupionych w MKK – jest tu http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/aktualnosci-i-prawo/item/1851-czy-pracownicy-wojska-otrzymaja-po-300-zl-podwyzki a także tu http://www.solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/o-pracownikach-cywilnych-w-mon/ i tu http://www.solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/o-pracownikach-cywilnych-mon/ Wychodzi więc na to, że podobnie jak NSZZ PW odrębnie – poza plecami tych, z którymi rzekomo tak bardzo współpracujecie – uzgadnialiście, zarówno w roku ubiegłym, jak i bieżącym kształt tego „dobrobytu” dla pw i jego rozdział. Z twojej wypowiedzi wynika, że taka właśnie „podwyżka” was w pełni satysfakcjonuje, więc gdzie ja tu lżę jak pies?? Wali mnie co i kiedy podpisywaliście. Na uzgodnienia z wami powołuje się resort a… Czytaj więcej »

KOBRA
27 listopada, 2017 08:47

Widzisz, pismacy piszą bzdury. Spotkania się odbyły i co z tego a jak się spotykają Z NSZZ PW, to jest dobrze. Tak Sekcja Krajowa NSZZ Solidarność ma prawo, jak każdy związek zawodowy działający spotykać się ze stroną Resortową i z kim chce. Na tym polega działalność związkowa. Po drugie same przekłamania, bo nie spotykali się członkowie Rady Sekcji tylko Szef i Z-ca. I następne przekłamanie, w dniu 10 lutego 2017 r. było spotkanie z Pełnomocnikiem Filipczakiem a nie Ministrem Grabskim. I o tym, twój kolega Marek wiedział, bo go na bieżąco informowałem. A, że ty nie masz informacji i nie… Czytaj więcej »

27 listopada, 2017 13:47
Reply to  KOBRA

KOBRA napisał powyżej:
„zwiększyła się liczebność o 100 nowych członków, czego nie mogę powiedzieć o twoim związku, który notabene zaczyna się kurczyć”
Trochę Kolego przesadzasz, bo od powstania naszego Związku, z kwartału na kwartał Związek jest coraz liczniejszy i nie było sytuacji, aby w kolejnym kwartale było przeciętnie mniej niż w poprzednim. Zatem, bez takich herezji!

KOBRA
28 listopada, 2017 08:38

Marku, teraz się przekonałeś, jak działa twój kolega Ares, podając fałszywe informacje na temat „S”. Teraz ja poszedłem jego śladem i zrobiłem taki „wybryk” i udowodnij, że nie jesteś murzynem. Widzisz, jak to dobrze. Ty twierdzisz, że Ci rośnie liczebność członków związku a ja mam informacje od członków TARCZY, że liczebność maleje. I Kto teraz mówi prawdę. Zatem bez takich herezji?!

PEWURON
27 listopada, 2017 14:26

Panowie, czy Wam się to nie nudzi?
Ile stron tekstu musicie zapisać, żeby sobie i innym udowodnić kto ma rację?
A nam (PRON) wydawało się, że powinna być jedna racja, nasza. Jak się czyta to, co się tu dzieje to niestety wiarę tracimy. Ma ktoś jakąś ugruntowaną, choćby podstawową wiedzę na temat stanu negocjacji nad PUZP i przyszłoroczną podwyżką? Czy dalej będziecie się okładać z czego zresztą nic dla nas nie wynika?

radek
27 listopada, 2017 22:33

Panowie Ares i Kobra.
Bardzo się cieszę, że wasza polemika jest dla Was osobiście najważniejsza na tym forum. I właściwie inna może nie istnieć. Szkoda tylko, że sami siebie nie słuchacie, tylko się atakujecie.
Tak krawiec kraje, jak mu materiału staje. A materiał zapewnia MON, nie Związki Zawodowe.
Wy się droczycie i dobrze ale nie o swoje poglądy i zasługi powinniście. Szkoda gadać.
Szanuję Was obu ale wy siebie też powinniście.
Nie tylko na święta.

KOBRA
28 listopada, 2017 08:32

I tu Radek masz rację. Szef TARCZY chce współpracować z innymi organizacjami a członek tego związku obraża pozostałe związki. Pytam się, jak ma wyglądać ta współpraca. Ciągłym oskarżaniem, pouczaniem, pomawianiem. Przecież wystarczyło w dniu wczorajszym posłuchać TVP INFO i wypowiedzi ministra Kownackiego na temat przemysłu stoczniowego i polityki obecnego rządu do przywracania zakładów pracy, czy zatrudniania ponownego pracowników oraz szukania zamówień dla tych zakładów. Co do podwyżek mamy wstępne informacje na 2018 r. Ja ich na tą chwilę nie będę przedstawiał. Napiszę tak. Ma być lepiej finansowo niż w 2017 r. Jak będziemy przy stole i poznamy konkrety, wtedy można… Czytaj więcej »

ARES
28 listopada, 2017 08:38

Witajcie, Tak się właśnie dzieje, że gdy trzeba zabierać głos merytorycznie, to obecny na tym forum prominentny działacz Solidarności rozpoczyna „wężowy taniec” plując, jak ta kobra na prawo i lewo, co mnie się wybitnie nie podoba i czemu daję wyraz. To tyle gwoli wyjaśnienia tej mojej postawy. Ci, którzy raczą za mną podążać może przy okazji czegoś się dowiedzą o celach i motywach działalności niektórych z tych, którzy od dawna „robią nam dobrze”, tylko tej „dobrej zmiany” nadal nie widać. W odróżnieniu od Kobry/Sajmona, Marka i paru innych ja nie jestem żadnym związkowym działaczem a szeregowym członkiem związku TARCZA, nie… Czytaj więcej »

Konrad
28 listopada, 2017 23:36

Witam,
Szanowny Panie Marku, chodzą plotki, że podwyżki dla pracowników RON na 2018 rok zostały przez MON zawieszone, czy jest tak faktycznie?

29 listopada, 2017 01:40
Reply to  Konrad

Witaj Konradzie, sam w zasadzie sobie odpowiedziałeś, bo piszesz, że „chodzą plotki”. Nie są to więc informacje wiarygodne. Jednak jak w każdej plotce, zapewne również w tej jest coś na rzeczy. Jednak na chwilę obecną, nic mi nie wiadomo, żeby MON cośkolwiek zawiesił. Na jednym z ostatnich spotkań rozmawialiśmy w tej sprawie z osobą odpowiedzialną za budżet MON. Na moje pytania, padła odpowiedź, która mnie zadowala i pozwala spokojnie oczekiwać na uchwalenie budżetu roku następnego. Każdy z uczestników spotkania słyszał to samo i zapewne, gdyby każdego z nich zapytać, jak to zrozumiał – odpowiedzi nie byłyby tożsame. Zatem poczekajmy na… Czytaj więcej »

Konrad
29 listopada, 2017 08:08

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrowionka.

radek
29 listopada, 2017 14:24

Do Konrad.
Jeden mały wpis… o ile będą środki i wszystko, mimo uzgodnień i docelowych planów poprawy sytuacji PW, jest wielkim znakiem zapytania.
Może raczej wyrazem dobrej woli MON. Szkoda, bo to tylko dobra wola a nie brak środków. Takie jest moje zdanie.
Powtórzę się…
Jeśli nie będziemy mieli swojego przedstawiciela na sali sejmowej, możemy zapomnieć o skuteczności działań związkowych. Czas najwyższy takiego stworzyć… albo pozyskać.

old
30 listopada, 2017 15:37

Dopóki nie będzie ustawowego zagwarantowania corocznego wskaźnika podwyżek dla pracowników RON pytania o podwyżki to jak wróżenie z fusów. Żadne notatki z uzgodnień, spotkania etc. nie są żadnym gwarantem ewentualnych podwyżek.

KOBRA
1 grudnia, 2017 08:10

A jaki Rząd Ci zagwarantuje ustawowe podwyżki. Chyba, że Rząd będzie miał duże nadwyżki w budżecie, to wtedy uruchomi wskaźnikiem podwyżki dla całej sfery budżetowej. Tylko duże grupy zawodowe co wywalczą „na ulicy”, to mogą liczyć na podwyżki. Od lat związki monowskie proszą o zapisanie systematycznych podwyżek w budżecie MON i co masz zapisane. Nic. Jest propozycja RON, że mają być zrealizowane w takiej wysokości, jak zaproponowano związkom zawodowym w 2016 r. I jeśli ten warunek zostanie spełniony, tj. 50% sukcesu a drugie 50% tj. wynegocjowanie przez 7 związków wyższych podwyżek niż proponuje RON. I na tym trzeba się skupić.… Czytaj więcej »

ARES
1 grudnia, 2017 18:19

old pisze: Listopad 30, 2017 o 15:37 Dopóki nie będzie ustawowego zagwarantowania corocznego wskaźnika podwyżek dla pracowników RON pytania o podwyżki to jak wróżenie z fusów. Żadne notatki z uzgodnień, spotkania etc. nie są żadnym gwarantem ewentualnych podwyżek. Zgoda old – dokładnie o to chodzi i postaram sie udowodnic jak nas orznięto i to przy zupelnej bezsilnosci wojskowych zz…. KOBRA pisze: Grudzień 1, 2017 o 08:10 A jaki Rząd Ci zagwarantuje ustawowe podwyżki. Chyba, że Rząd będzie miał duże nadwyżki w budżecie, to wtedy uruchomi wskaźnikiem podwyżki dla całej sfery budżetowej. ……Jest propozycja RON, że mają być zrealizowane w takiej… Czytaj więcej »

Pracownik RON
2 grudnia, 2017 09:42
Reply to  ARES

i po co takie teksty są zamieszczane. Twój post nic nie wnosi a tylko krytykuje Kobre. Panie Marku nie wiem po co taki teksty są zamieszczane. Na tym forum kiedyś dowiadywałem się ciekawych informacji które w większości przypadków się sprawdzały ale ostatnio przestałem zaglądać na te forum ponieważ takie teksty jak Aresa zniechęcają a i Pan Panie Marku coraz rzadziej umieszcza istotne informacje dotyczące nas wszystkich czyli pracowników RON „murzynów”. Proszę pamiętać że ludzie nie zawsze się udzielają na forum ale jest wielu takich którzy czytają obserwują i czerpią z tego forum informacje więc prosiłbym o zwiększenie jednak aktualizacji co… Czytaj więcej »

2 grudnia, 2017 11:31
Reply to  Pracownik RON

Piszesz: „jest wielu takich którzy czytają obserwują i czerpią z tego forum informacje więc prosiłbym o zwiększenie jednak aktualizacji co do negocjacji z RON.” Pracowniku RON, zgadzam się z Tobą, że wiele osób korzystało i w dalszym ciągu korzysta z wpisów zawartych na naszej stronie. Wiem, że forum jest czytane przez bardzo dużą liczbę osób (tylko w zeszłym tygodniu było ponad 11 tys. odsłon na naszej stronie), za co serdecznie dziękuję w tym miejscu. Potwierdziło się tym samym, że taka forma komunikacji była potrzebna. Co do przekazywania informacji na forum, w tym aktualizacji co do negocjacji z RON. Jak napisałem… Czytaj więcej »

ARES
2 grudnia, 2017 12:32

Pracownik RON pisze: Grudzień 2, 2017 o 09:42 „i po co takie teksty są zamieszczane. Twój post nic nie wnosi a tylko krytykuje Kobre.” Wybacz Stary ale mój post stwierdza, że kol. Kobra się myli. To ważne, bo tu chodzi o kierunki działania naszych przedstawicieli. Mam wrażenie, że Ciebie interesuje w zasadzie tylko to czy „budowa domu” postępuje… Mnie a może także paru innych interesuje również kto, czym i co konkretnie buduje po to, aby ten nasz wspólnie budowany „dom” się poprostu kupy trzymał. Może to i nie jest ważne. A nie chciałbyś na ten przykład dowiedzieć się, dlaczego ja… Czytaj więcej »

jan
3 grudnia, 2017 12:34
Reply to  ARES

Panie Marku – czyli po 5.12. – będzie nowa tabela.
A od kiedy by to obowiązywało???

3 grudnia, 2017 19:05
Reply to  jan

Witaj Janie, Tak zakładamy, że istnieje realna możliwość zmiany tej tabeli i wskazywaliśmy, że będziemy w stanie ją uzgodnić w trakcie tego posiedzenia w dniu 5 grudnia br. Jeżeli dojdzie do jej uzgodnienia, MON będzie musiał opracować projekt protokołu dodatkowego do PUZP, przekazać go do podpisu wszystkim ZZ i następnie – po podpisaniu przez Ministra ON – przesłać go do zarejestrowania do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Taki protokół mógłby wejść w życie od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został protokół zarejestrowany, czyli: – jeżeli zostanie zarejestrowany w grudniu – wejdzie w życie z dniem 1… Czytaj więcej »

KOBRA
3 grudnia, 2017 16:05

Ares to, że tylko ty wszystko wiesz najlepiej to sam się przekonałeś, że zaczną pojawiać się ludzie, którzy tego nie akceptują. Te ciągłe wyzywanie i krytykowanie. Dlaczego przypinasz sobie informacje, które ja już dawno przekazywałem i przekazuje. To ja pierwszy na forum TARCZY i OWC napisałem, że w listopadzie nie będzie jednorazówek. Nie będę się z Tobą kłócił kto był pierwszy a kto drugi. Zanim ty dostaniesz informacje od swoich pryncypałów, to ja to wszystko wiem z pierwszej ręki. I to jest ta zasadnicza różnica. Co do podwyżek, to nie baw się w zgaduj zgadulę, bo taki jeden jest już… Czytaj więcej »

ARES
3 grudnia, 2017 22:26
Reply to  KOBRA

A nie przyszło ci czasami do głowy, że zamiast mi tu ustawicznie przyprawiać wredną gębę, z korzyścią dla ciebie byłoby abyś się uważnie z tym co piszę zapoznał?? Piszesz np cyt: „A nie prościej np. zamiast płacić od zasadniczej 20% stażowego, zacząć płacić wszystkim np. 20 % od minimalnej płacy (2100 zł w 2018 r.)” jakbyś zupełnie nie zauważył, że ja właśnie o tym tak niedawno pisałem… Oto „merytoryczna” dyskusja z takimi jak ty. Czytać nie musicie, bo i tak swoje wiecie. A wiesz ty, dlaczego ja w ogóle nawiązuję z tobą dialog?? Bo nie znoszę organicznie ściemniactwa i robienia… Czytaj więcej »

ARES
3 grudnia, 2017 19:56

Dodajmy jeszcze, że ta nowa tabela niczego w istocie nie zmieni – co najwyżej umożliwi pewne, symboliczne (przysłowiowa stówa) zwiększenie wynagrodzeń w roku przyszłym tym, którzy się w widełkach dotychczasowych nie mieszczą. Zastanawiam się właściwie po co?? Przecież co najmniej od dwóch lat i tak tysiące pw się w tych widełkach nie mieści a podwyżki otrzymują w taki czy inny sposób…. Po co ten nacisk zz na uzgodnienie nowych stawek na stanowiskach i tabeli zaszeregowań?? Po to, aby ogłosić wielki sukces polegający na wywindowaniu lewej strony ponad wynagrodzenia tysięcy opłacanych najniżej i nie tylko ich zresztą, bo głównie tych, którym… Czytaj więcej »

ARES
3 grudnia, 2017 20:36

Po tych moich ogólnych dywagacjach – do brzegu – a więc: Marek Kazimierczak napisał: Grudzień 3, 2017 o 19:05 Witaj Janie, Tak zakładamy, że istnieje realna możliwość zmiany tej tabeli i wskazywaliśmy, że będziemy w stanie ją uzgodnić w trakcie tego posiedzenia w dniu 5 grudnia br. Doprawdy??? A będzie to tabela dotychczasowych czy nowych kategorii stawek wynagrodzenia zasadniczego?? Zapewne nowych … I komu je przypiszecie bez zmiany tabeli stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych stanowiącej zał nr 1 do Układu?? A tą tabelę ile będziecie negocjować i kiedy te negocjacje rozpoczniecie?? A jak już je rozpoczniecie, to biorąc pod uwagę… Czytaj więcej »

3 grudnia, 2017 21:48
Reply to  ARES

ARES, napisałeś: A będzie to tabela dotychczasowych czy nowych kategorii stawek wynagrodzenia zasadniczego?? Zapewne nowych … Nie nowych ale dotychczasowych. Zatem dalsza Twoja wypowiedź nie ma sensu. Poza tym napisałeś: I jeszcze jedno – samo podpisanie takiego protokołu przez upoważnione osoby zz trwa z reguły około 2 miesięcy, do tego sprawdzenie protokołu w ministerstwie RPiPS trwa co najmniej miesiąc, przy założeniu, że uwag i poprawek nie będzie. Realny czas wprowadzenia takiego protokołu, przy założeniu, że dogadalibyście się już na najbliższym posiedzeniu to kwiecień-maj przyszłego roku. Dotychczas tak było ale to nie znaczy, że tak ma być teraz. Nie można spowodować,… Czytaj więcej »

ARES
3 grudnia, 2017 22:08

Podziwiam Marku Twój optymizm ale go nie podzielam, bo jestem realista. Podziwiam dlatego,że nie realizm ale właśnie wiara cuda czyni. Może je i tym razem uczyni, chociaż w moim przekonaniu szansa na to jest zerowa. Nadal twierdzę, że te uzgodnienia – jeżeli nawet do nich wstępnie dojdzie – będą musiały być dokładnie policzone a bez tych wyliczeń, i to dokonanych przez specjalistów resortu – nie może być mowy o żadnych ostatecznych uzgodnieniach. OK – ponieważ Wy – uczestnicy tych negocjacji, macie niezachwianą wiarę w powodzenie całego przedsięwzięcia wypada mi tylko chwilę poczekać. Wówczas przekonamy się wszyscy czy ta droga do… Czytaj więcej »

4 grudnia, 2017 20:48
Reply to  ARES

Na potwierdzenie moich wcześniejszych wpisów odnośnie wejścia w życie protokołu dodatkowego, pragnąłbym jeszcze wskazać, że jak się chce – to można. Przykładowo, PD Nr 27 został zawarty w dniu 11 lipca 2011 r., zarejestrowany w MPiPS w dniu 29 lipca 2011 r. i wszedł w życie w dniu 1 sierpnia 2011 r. Zatem od jego zawarcia do zarejestrowania, jak widać – upłynęło jedynie 18 dni. Można? Można! Od 5 grudnia 2017 r. do końca bieżącego roku będziemy mieli więcej niż te 18 dni. Oczywiście, jak zwykle ważną kwestią jest zebranie podpisów pod protokołem ale skoro w 2011 r. nie stanowiło… Czytaj więcej »

ARES
4 grudnia, 2017 21:20

„Przykładowo, PD Nr 27 został zawarty w dniu 11 lipca 2011 r., zarejestrowany w MPiPS w dniu 29 lipca 2011 r. i wszedł w życie w dniu 1 sierpnia 2011 r. Zatem od jego zawarcia do zarejestrowania, jak widać – upłynęło jedynie 18 dni. Można? Można!” Został zawarty 11 lipca, co nie oznacza, że w tym dniu odbyły się rozmowy uzgodnieniowe… O ile pamiętam to odbyły się one dużo wcześniej a następnie resort to wszystko wyliczał a gdy już się zgodził, to odbyła się procedura zbierania podpisów i dobrze pamiętam, że były z tym problemy, bo np. nie można było… Czytaj więcej »

5 grudnia, 2017 00:05
Reply to  ARES

ARES, jak zwykle jesteś trochę markotny. Myślę, że tego już nie da się zmienić. Jednak trzeba mieć wiarę, bo bez niej pozostaje nam tylko trwać… Powiem coś dla przykładu, ostatnio były w jednej z jednostek organizacyjnych dzielone środki przekazane przez min. Grabskiego. Czterem organizacjom związkowym działającym u tego pracodawcy wystarczyły trzy godziny, aby określić zasady podziału tych środków w drodze podpisanego porozumienia. Podejrzewam, że był to pierwszy pracodawca w ron, u którego te zasady zostały określone, bo doszło do tego już 29 listopada br. Co więcej, w trakcie tego spotkania podpisane zostało również porozumienie w zakresie podziału oszczędności uzyskanych z… Czytaj więcej »

Kibic
7 grudnia, 2017 12:51

Witam, miało być info za 24 godziny, a już mija 64 i… złowieszcza cisza – czyżby wyszło analogicznie jak z dodatkiem z okazji Święta Niepodległości/Bożego Narodzenia, czyli z wielkiej chmury -mały deszcz…???
Ps.
Pierwszy „sukces” waszych wielkich negocjacji już jest (nie mam podstaw nie wierzyć „proroctwom” Aresa, skoro dotychczasowe niestety się potwierdzały) – czyli premia sierpniowa na 2018 r. będzie o połowę niższa…:-(

7 grudnia, 2017 13:07
Reply to  Kibic

Witaj Kibicu, Info zostało przekazane, jeszcze tego samego dnia, tj. 5 grudnia w godzinach wieczornych do przewodniczących organizacji związkowych „TARCZY” i powinno najpóźniej w godzinach porannych w dniu wczorajszym trafić do Członków naszego Związku. Zgodnie z przyjętą przez nas praktyką, informacje zamieszczane na naszej stronie nie będą przedstawiane w formie zdawkowej, jak to czyni np. największy związek. Dlatego też musi trochę potrwać, aby przygotowany materiał zaistniał na stronie w formie nowej aktualności. Aktualnie w tym zakresie trwają prace i zakładam, że ukażą się najpóźniej w weekend na stronie. A będzie trochę do poczytania, więc z ocenami proponuję się trochę jeszcze… Czytaj więcej »

radek
4 grudnia, 2017 14:51

A ja mam nadzieję Ares, że jak decydenci nie przeczytają Twojego posta oraz nie będą czytać w Twoich myślach – to może się uda…
Piszę uda, nie wywalczy, bo już czas docenić wszystkich PW a z optymizmem również u mnie cienko.
Panie Marku, proszę o jakieś info po jutrzejszym spotkaniu.
Ja wiem, że się staracie.

4 grudnia, 2017 20:26
Reply to  radek

Dziękuję za te słowa, radku. Nie robimy tego ani dla siebie, ani dla poklasku, jak to napisał ARES. Robimy to wyłącznie dla Pracodawców. Nie od dziś wiadomo przecież, że niektórzy pracownicy już osiągnęli maksymalną wysokość wynagrodzenia zasadniczego i … w zasadzie nie powinni już otrzymywać podwyżek wynagrodzenia w ogóle. Doszli do ściany. Niestety, w ostatnich dwóch latach, pomimo takiej sytuacji, decyzje Ministra ON wprowadzały obligatoryjne podwyżki wynagrodzenia dla każdego pracownika a więc również dla tych, którzy osiągnęli górny pułap. Aby móc tę podwyżkę wynagrodzeń wprowadzić w życie, MON wskazywał, aby zmieniać regulamin premiowania i wypłacać premie kwotowe. Niestety, nie wziął… Czytaj więcej »

ARES
4 grudnia, 2017 21:54

Marek – oczywiście, że robicie to dla poklasku, bo wbrew temu co piszesz żadnej logiki w tym nie ma. Jeżeli ten nasz układ porównamy obrazowo do domu, to mamy oto taką sytuację, że ten „dom” chociaż chyli się od dawna ku upadkowi, „drzwi” i „okna” się nie domykają, „dach” przecieka a „ściany” popękały – nie przeszkadzał wojskowym zz. Za gruntowną przebudowę, która z tej krzywej walącej się „chaty” miała uczynić przyzwoitą „budowlę” wziął się więc resort. Dokonując planu tej przebudowy uwzględnił rozwiązania, „materiały” i „technologię”, która jemu ale niekoniecznie mieszkańcom tego domu pasuje. Mamy więc do czynienia z uzgadnianiem poglądów… Czytaj więcej »

5 grudnia, 2017 00:39
Reply to  ARES

Fajnie to wszystko nam wyłuszczyłeś na przykładzie tego „domu”, jednak pamiętaj, że aby rozpocząć jakąkolwiek poważną inwestycję budowlaną, trzeba najpierw mieć pozwolenie z powiatowego nadzoru budowlanego, jak również zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego. Zapewne inwestor w tym przypadku o tym zapomniał… Ale wszystko można nadrobić i uzupełnić. Na chwilę obecną nie wiemy, jak daleko posunięta jest dewastacja tego „domu”. Czy ta konstrukcja wytrzyma jeszcze jakiś czas, więc zamierzamy ją wzmocnić. Niezbędne są też ekspertyzy w tym zakresie a – jak na razie – nie zostały one jeszcze nikomu zlecone. Zatem, aby do reszty ten „dom” nie popadł w ruinę, trzeba… Czytaj więcej »

ARES
5 grudnia, 2017 08:51

Tu nie chodzi o pozytywne myślenie a zarówno o strategię, jak i taktykę związkowego działania. O to sie tu przecież od dawna spieramy Przebudowywać czy podpierać… teraz czy później… salon czy jadalnię… ile mamy środków i co z planami przebudowy… Ja tak to rozumiem. Po co to i dlaczego?? Po to, abyśmy wciąż się uczyli – dlatego, aby nie popełniać wciąż tych samych błędów. Jeżeli jednak uważasz, że ja po prostu marudzę to sensu to nie ma i spokojnie zaczekajmy na wyniki tej Waszej strategii dochodzenia do sukcesu. Napisałeś, że to co robicie, robicie głównie dla pracodawców. OK, tyle, że… Czytaj więcej »

jan
7 grudnia, 2017 18:53

Witam Panie Marku. Jak tam po rozmowach , czy wszystko pozytywnie?

Grzesiek
8 grudnia, 2017 08:21

Cisza jakaś taka złowieszcza…
u nas w Jw mówi się, że z podwyżek raczej nici w 2018…

Rycho
8 grudnia, 2017 13:44

Parę postów wyżej macie: Marek Kazimierczak pisze: Grudzień 7, 2017 o 13:07 Witaj Kibicu, Info zostało przekazane, jeszcze tego samego dnia, tj. 5 grudnia w godzinach wieczornych do przewodniczących organizacji związkowych „TARCZY” i powinno najpóźniej w godzinach porannych w dniu wczorajszym trafić do Członków naszego Związku. Zgodnie z przyjętą przez nas praktyką, informacje zamieszczane na naszej stronie nie będą przedstawiane w formie zdawkowej, jak to czyni np. największy związek. Dlatego też musi trochę potrwać, aby przygotowany materiał zaistniał na stronie w formie nowej aktualności. Aktualnie w tym zakresie trwają prace i zakładam, że ukażą się najpóźniej w weekend na stronie.… Czytaj więcej »

Grzesiek
10 grudnia, 2017 12:24

Weekend się kończy…

człowiek_z_lasu
10 grudnia, 2017 13:28
Reply to  Grzesiek

Wszyscy czekamy ale oczywiście scenariusz ten sam od lat zero informacji wszystko tajemnica.

10 grudnia, 2017 16:31

Nie przesadzajmy. Miało być w weekend i jest.
Gdzie indziej – dalej cisza…

eelaa
11 grudnia, 2017 21:40

„A będzie trochę do poczytania…,
ale gdzie można trochę poczytać po weekendzie Panie Marku?

11 grudnia, 2017 22:32
Reply to  eelaa

eelaa, jak za mało jest do poczytania tutaj:
https://zpwtarcza.pl/nowa-tabela-w-puzp/
to proponuję uzupełnić wiedzę o posiedzeniu w dniu 5 grudnia br. pod poniższym linkiem:
http://www.nszzpw.pl/aktualnosci.nowosc.501.0.html

Grzesiek
12 grudnia, 2017 20:01

Panie Marku.owszem ma Pan rację.trochę przesadziłem ale strasznie mnie interesuje temat podwyżek w 2018 r.i sam Pan wie.dużo nerw…co do treści.jest masa materiału.zgoda.czy coś wiadomo chociażby o planowanych podwyżkach w 2018 r.??? Chodzą plotki że może nie być.a to byłoby zwykle draństwo.już zresztą jak to bywało już…

12 grudnia, 2017 20:35
Reply to  Grzesiek

Podzielam, Grzesiek pańską opinię, że byłoby to draństwo. Dlatego, jako TARCZA podejmiemy działania, żeby temu zapobiec, jednak – jak Pan wie – nie tylko TARCZA i nie tylko MKK są reprezentatywnymi związkami w ron. Wiemy, jak się „S” zachowa w tej sytuacji, natomiast mamy poważne obawy o pozostałe związki. Już nie raz dały przykład „dobrej współpracy”z MON i nie wychodziło to na dobre większości PW, zatem… jak będzie teraz.
Podejrzewam, że niedługo się przekonamy.

80
0
Would love your thoughts, please comment.x