Skip to main content

Przed kolejnym spotkaniem

By 20 kwietnia, 2016Aktualności

W dniu 19 kwietnia 2016 r. otrzymaliśmy pismo Podsekretarza Stanu w MON Pana Bartłomieja Grabskiego z informacją (czytaj TUTAJ), że kolejna tura rozmów odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2016 r. o godz. 12.00 w siedzibie MON przy Al. Niepodległości 218

Niestety, pomimo uzgodnienia na poprzednim spotkaniu trybu wymiany informacji, w piśmie tym nie zawarto żadnych koncepcji dotyczących kwoty i kierunków zagospodarowania środków na wzrost pracowniczych płac w 2016 r.

O tym, że nie dojdzie do spotkania z Ministrem Grabskim w pierwotnie ustalonym terminie wiedzieliśmy już wcześniej z bieżących kontaktów z urzędnikami MON. Wynikało to z faktu, że w międzyczasie w resorcie obrony narodowej miała miejsce gra decyzyjna w zakresie budżetu MON na rok 2017 oraz odprawa roczna MON, na których jednym z tematów miała być poprawa pracowniczych płac. Zakładaliśmy, że przełożenie spotkania o kilka dni pozwoli stronie resortowej przygotować pełniejszą propozycję, która wzbogacona zostanie m. in. ustaleniami wypracowanymi podczas tych przedsięwzięć. Liczyliśmy również, że dla lepszej komunikacji stron w trakcie spotkania, strona społeczna zostanie oficjalnie przed spotkaniem poinformowana o podjętych rozwiązaniach w zakresie wzrostu wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej.

Mając na uwadze, że nic takiego nie nastąpiło, w dniu dzisiejszym organizacje związkowe tworzące  Międzyzwiązkową Komisję Koordynującą (MKK) przesłały do Ministra Grabskiego pismo (czytaj TUTAJ), w którym przedstawiły swoje stanowisko wobec działań strony resortowej, jak również oczekiwania w zakresie zapowiadanych rozmów i przyszłych spotkań z Kierownictwem MON.

Jednocześnie przedstawiciele MKK wystąpili z propozycją do NSZZ Pracowników Wojska i Sekcji Krajowej PC MON NSZZ „Solidarność” o zorganizowanie spotkania roboczego  w celu wypracowania wspólnej koncepcji strony społecznej w zakresie skali wzrostu pracowniczych płac i możliwych kierunków ich zagospodarowania, która byłaby prezentowana w trakcie rozmów ze stroną resortową w dniu 27 kwietnia br. Propozycja ta zyskała wstępną akceptację przedstawicieli tych organizacji związkowych i wszystko wskazuje na to, że do takiego spotkania dojdzie bezpośrednio przed rozmowami ze stroną resortową.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
20 kwietnia, 2016 20:37

W specjalnym liście do pracowników sądów Ziobro poinformował, że rząd zaakceptował jego wniosek o przeznaczenie na podwyżki ponad 147 mln zł, co pozwoli na zwiększenie ich wynagrodzeń o ponad 10 proc. „Dzięki temu przeciętna kwota podwyżki wyniesie 350 zł na jeden etat. Tym samym przeciętne wynagrodzenie na jeden etat wyniesie 3777 zł, a w apelacji poznańskiej -3907 zł. Zapowiedział, że dodatkowo 5,5-procentową podwyżką płac – zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych.
Czyli można jak jest wola polityczna.

Ela
20 kwietnia, 2016 20:41
Reply to  Ela

Jak się chce to MOŻNA, prawda?

20 kwietnia, 2016 20:53

Dokładnie tak jest, jak piszesz. W pełni podzielam Twój punkt widzenia. Chodzi tylko o to, aby bardzo czegoś chcieć, być cierpliwym i nie przejmować się przejściowymi „problemami” w dochodzeniu do celu. Mam nadzieję, że również w przypadku płac pracowników resortu obrony narodowej dojdziemy w końcu do takiego porozumienia. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Ela
20 kwietnia, 2016 21:02

Oby. Też pozdrawiam

barbara
20 kwietnia, 2016 22:13

Moje „przejściowe” problemy trwają już kilka lat. Kilkanaście razy podniesiono mi czynsz za mieszkanie, zdrożał gaz i prąd i jedzenie a pieniędzy w portfelu nie przybyło. Jak mam być cierpliwa?

Osa
21 kwietnia, 2016 06:05

Dojdziemy do takiego porozumienia jedynie wówczas gdy resort obrony narodowej przestanie nas traktować jak maszynkę do zaklepywania jego decyzji i klakiera jego sprawozdań przed komisją sejmową. Wszyscy pamiętamy słowa o bajkowej współpracy…. Ta ”bajkowa współpraca ” wywiodła nas wszystkich / może z małymi wyjątkami/ na ”pola biedy i wykluczenia społecznego”. Dziwisz się Marku, że resort nie przedstawił agendy tego spotkania ani żadnej informacji na temat projektu reformy wynagrodzeń….A czy w grudniu ubiegłego roku – rozdysponowując środki z obszaru wynagrodzeń resort pod nowym kierownictwem zapytał zz o cokolwiek?? Czy cokolwiek z Wami uzgadniał?? Odpowiem – oczywiście, że nie bo resort ze… Czytaj więcej »

Ela
27 kwietnia, 2016 15:56

Gratuluję ” SUKCESÓW” po kolejnych rozmowach.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x