Skip to main content

Resortowa działalność związkowa

By 3 lipca, 20166 lipca, 2016Aktualności

Nowy Rząd zakładał dołożenie należytych starań na prowadzenie dialogu z organizacjami związkowymi. Na chwilę obecną są obszary, w których ten dialog nie funkcjonuje prawidłowo. Jednym z nich jest – w naszej ocenie – również Ministerstwo Obrony Narodowej, gdzie obszar ten wymaga znacznej poprawy.

Przykładem może być rozpatrywanie dwóch ważnych dla pracowników wojska petycji, które zostały złożone do Ministra Obrony Narodowej przez ogólnokrajowe związki zawodowe wchodzące w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, o których mowa w ustawie o związkach zawodowych. Terminy na udzielenie odpowiedzi już dawno upłynęły a Strona społeczna nie doczekała się odpowiedzi. Można byłoby to usprawiedliwić faktem, że ustawa o petycjach weszła w życie dopiero w ubiegłym roku, jednak z drugiej strony Ministerstwo Obrony Narodowej – jako urząd administracji publicznej – posiada w swoich strukturach Departament Prawny, stąd rozpatrzenie petycji i udzielenie odpowiedzi w ustawowych terminach nie powinno sprawiać problemów.

Wychodząc z tego założenia, w dniu 10 czerwca 2016 r. wystąpiliśmy do Ministra Obrony Narodowej o wydanie decyzji – na podstawie przepisów art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (KPA) – w sprawie dwóch petycji: Pracowniczej  (czytaj TUTAJ), jak również dotyczącej wyrównania należności ze stosunku pracy (czytaj TUTAJ). Decyzje te mają nam umożliwić podjęcie dalszych działań w tym zakresie.

Jako członkowie władz organizacji związkowych zrzeszonych w MKK od początku mieliśmy obawy w związku z brakiem audytu w obszarze wynagradzania pracowników wojska. Taka sytuacja dała możliwość ministerialnym urzędnikom kontynuowania działań w obszarze wynagradzania pracowników wojska – według dotychczasowych, niekorzystnych dla pracowników praktyk i schematów. Nie zakładaliśmy jednak, że może dojść do naruszania przepisów KPA!

Z badań prowadzonych przez CBOS wynika, że związki zawodowe powinny mieć większy wpływ na decyzje rządzących i działać przede wszystkim na rzecz zachowania miejsc pracy i wzrostu wynagrodzeń. W opinii badanych, działania te powinny być prowadzone bardziej poprzez negocjacje i układy zbiorowe niż manifestacje. Zgadzamy się z tą opinią i dlatego z niecierpliwością oczekujemy na pierwsze spotkanie Stron funkcjonującego w resorcie obrony narodowej Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Doskonale wiemy, ile czasu i posiedzeń wymagało w przeszłości dokonanie najmniejszych zmian w tym akcie prawnym a nowe Kierownictwo MON zakłada w PUZP dokonanie znacznych zmian, które mają wejść w życie już od 1 stycznia 2017 r.

W jednym z wywiadów udzielonych na początku roku, Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego wskazywał, że Rada nie jest od rozwiązywania wszystkich indywidualnych problemów pracowników i branż. Od tego będą zespoły branżowe powoływane przy ministerstwach, natomiast Rada zajmie się rozwiązaniami systemowymi. Zespoły branżowe powoływane są przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Będą je tworzyć przedstawiciele organizacji związkowych wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego.

W przypadku organizacji związkowych, które są stronami Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej tylko Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Wojska nie będzie miał swoich przedstawicieli w zespole branżowym. Wynika to z faktu, iż Związek ten nie jest członkiem żadnej z reprezentatywnych organizacji związkowych, o których mówi ustawa o Radzie Dialogu Społecznego. Taką okoliczność również wskazywał Przewodniczący Rady informując jednocześnie, że organizacje związkowe, które nie są członkami Rady Dialogu Społecznego a chciałyby do niej przystąpić, będą miały taką możliwość pod warunkiem, że wybiorą – Solidarność, OPZZ albo Forum.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
49 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
OSA
4 lipca, 2016 07:43

Nie ma sensu zajmowanie się problemami NSZZ PW. Ten związek ma wiele problemów i w ich rozwiązywaniu my im nie pomożemy. Resort traktuje zz tak, jak traktował je przez lata i polityczne zmiany w naszym kraju niewiele tu zmienią. Co więc należy uczynić?? Po prostu – nie stać i nie czekać a już dziś – NATYCHMIAST przystąpić do prac nad kompleksową zmianą tego układu. Do tego, do czego już od dawno np. przymierzała się Konfederacja Pracy, ale nie zdążyła tego dokonać i szans na to nie miała. Już dziś – NATYCHMIAST należy wezwać resort do negocjacji, wyznaczając kierunki prac a… Czytaj więcej »

criss
5 lipca, 2016 22:50

Witam! Jak mi się wydaje to Marek na pewno nie chciał się martwić o problemy w NSZZ PW. Masz rację Osa, zarówno w tym, co piszesz o działaniu i w tym, co próbowała Konfederacja Pracy. Jednak sposób zmiany może zostać przez stronę społeczną dokonany różnymi drogami. Co mam na myśli? Uważam, że Nasi koledzy z NSZZ „Solidarność” skutecznie blokują powstanie Zespołu Branżowego, co postawiłoby stronę resortową – jak mi się wydaje – w takiej pozycji, jakiej chcesz postawić Ty oraz większość normalnych i oddanych związkowców, tj. nie dyktatora, tylko równorzędnego partnera do dyskusji. Masz rację, że dyktat w resorcie jest… Czytaj więcej »

Osa
6 lipca, 2016 07:42

Oczywiście, że podzielam to Twoje spojrzenie na naszą związkową i pracowniczą rzeczywistość Doceniam też w pełni to wszystko co dotychczas uczyniliście i robicie Nie chcę aby to wyglądało na wzajemne poklepywania się po plecach związkowych działaczy ale muszę obiektywnie stwierdzić że nie tylko doceniam tą Waszą pracę ale jestem też pod wrażeniem Waszego wysiłku i uporu. Przez cały dotychczasowy okres historii ruchu związkowego w wojsku nie zrobiono tyle ile uczyniono w ciągu ostatnich 2 lat z Waszej inicjatywy Jeżeli Was tu w moim powyższym poście usiłowałem zmobilizować do pracy to pisałem o konkretnym problemie O problemie istotnych, kompleksowych zmian w… Czytaj więcej »

criss
6 lipca, 2016 13:48

Witaj Osa! W 100 % się z Tobą zgadzam. Clou zagadnienia jest skuteczna walka o wynagrodzenia na poziomie chociażby Belgii lub Holandii dla młodych ludzi a nie 40 EURO, co na pewno też poprawiłoby sytuację tych starszych wykorzystywanych, ale… jak widać nikomu na tym nie zależy z powodów, które wymieniłeś też w Swoim poście. Oczywiście, żeby nie zostać posądzony, że tylko w MKK są porządni związkowcy – trzeba przyznać, że dużo jest osób oddanych PW jest też w NSZZ PW i NSZZ „Solidarność”, ale nie mogą się oni przebić, bo są chyba skutecznie pacyfikowani. Bądźmy dobrej myśli (tak, jak pisałem… Czytaj więcej »

Ela
7 lipca, 2016 12:24
Reply to  criss
7 lipca, 2016 21:10
Reply to  Ela

Co prawda @ela dała swój powyższy wpis w nawiązaniu do wypowiedzi @crissa, jednak widziałem, że jak aktualność Resortowa działalność związkowa pojawiła się na stronie „TARCZY” – na FB była natychmiastowa reakcja przedstawicieli NSZZ PW. Osobiście, nie rozumiem tej aktywności prominentnych działaczy tego Związku na zamieszczoną przez mnie aktualność, gdyż w interesującym temacie opierałem się na wypowiedzi Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego opublikowanej w „Tygodniku Solidarność” Nr 7 z dnia 12 lutego 2016 r. Nie byłoby również tego mojego wpisu w komentarzach, gdyby nie fakt, iż @ela przywołała na stronie „TARCZY” link do wpisu na stronie internetowej NSZZ PW. Tam, w dniu… Czytaj więcej »

Osa
7 lipca, 2016 22:15

To przybliżmy to kolejne kuriozum wydalone przez wiadomy zz… Informacja dot. Związków Zawodowych działających w Resorcie ON. „Koleżanki i Koledzy. Obecnie w Resorcie ON funkcjonuje kilka Związków Zawodowych. Dwa duże Związki Zawodowe NSZZ PW i NSZZ Solidarność PC MON oraz szereg małych organizacji zakładowych podpiętych pod Centralę OPZZ i FZZ a skupionych w tzw. MKK.(Międzyzwiązkowy Komitet Koordynacyjny). Niestety, prowadzących swoją własną wojnę z Resortem ON. Naszym zdaniem szkodliwą dla Pracowników Wojska i nie przynoszącą żadnych efektów. Do tego skłócającą związkowców. …….” Mój komentarz: A jakże – my jesteśmy duzi i mocni a te wypierdki – pardon – przystawki niech cicho… Czytaj więcej »

SAJMON
8 lipca, 2016 09:37

Plujcie dalej i pomawiajcie Solidarność. Zobaczymy do czego dojdziecie prowadząc wojnę z MON i naszym związkiem, bo inne mnie nie interesują. Gdybyście prowadzili uczciwą grę i nie latali zwłaszcza criss po ul. Jasnej i szukał podpisów, to dzisiaj nie byłoby problemu i by toczył się dialog w RDS. Myślałeś, że jak polecisz do siedziby na Jasną lub wyślesz pismo do Komisji Krajowej to wszyscy Ci będą jedli z ręki. Mylisz się. Na tę chwilę to Mirek K. jest najważniejszy i to jest problem Sekcji a nie Dudy, czy szefa sekretariatu. I masz teraz odpowiedź, czemu na tę chwilę zamknęła wam… Czytaj więcej »

Osa
8 lipca, 2016 12:18

„Mamy walczyć o poprawę bytu dla pw a nie zwalczać związki zawodowe.” Pełna zgoda, więc to po prostu róbcie. A co od lat robicie?? Robicie bzdury i głupoty, np. takie, jak to ostatnie akceptowanie programu MON w sprawie podwyżek. Już z MON-em nie walczycie?? Od kiedy?? Od czasu, gdy władza się zmieniła?? Z innymi zz też nie walczycie?? To co latami pisałeś na mój temat i KP, na temat Marka i TARCZY, na temat Militarii a także waszej „bratniej Solidarności”?? To oczywiście listy miłosne. Bo wy do nich z gałązką oliwną występowaliście, tylko oni niekumaci tego nie pojmują. Podobnie, jak… Czytaj więcej »

criss
8 lipca, 2016 14:05

Witaj Sajmon! Chłopie, nie masz monopolu na wiedzę. Jak ja się znam na geografii to siedziba Sekcji Krajowej gdzie jest – to po pierwsze a po drugie co Twój Szef powiedział w Kancelarii Prezydenta RP, że… – to po drugie. Czy ja latałem za swoją rzeczą? Czy Zespół Branżowy jest dla mnie? Czy ja otrzymam jakieś korzyści z tego tytułu???? Dlaczego, jeszcze w Komisji Trójstronnej, Sekcja Krajowa nie powołała odpowiedniej komisji, jak władza była w AWS, SLD, czy też PO? Uważam Ciebie za bardzo ważny związek, bez którego nic dobrego dla PW nie wyjdzie. Jaką ja lub MKK prowadzi wojnę… Czytaj więcej »

Osa
8 lipca, 2016 15:00

Witaj CRISS – z zainteresowaniem przeczytałem wszystko co napisałeś, bo wiele jest w tym spraw, o których nie wiem a których zrozumienie pozwala mi lepiej orientować się w omawianych tu zagadnieniach. No to git, jak mawiano w pewnych kręgach w latach mojej młodości. Mnie nie musiałeś o niczym przekonywać, bo ja dobrze wiem czym tu kto pachnie. Ten „zapach” poznawałem od samego początku mojej społecznej działalności, w którą wszedłem jakoś tak mimo woli i w której – w jakiejś mierze – się może odnalazłem. Dobrze jednak, że to wszystko napisałeś, bo ta Twoja wypowiedź jest do dna szczera i uczciwa… Czytaj więcej »

Osa
9 lipca, 2016 07:30

Piszesz criss: „Przypomnij sobie słowa kierowane do mnie w siedzibie ZZ Poligrafów na Brackiej. Nie rozumiem Cię, gdy piszesz „A co do RDS to przyjdzie czas i tam będziemy na pewno.” Mam nadzieję, że rozumiesz i wiesz, że aby powstał Zespół Branżowy pod egidą RDS, musi być zgoda NSZZ Solidarność, ale też OPZZ i FZZ. Nie utworzysz Zespołu Branżowego bez zgody OPZZ i FZZ. Uważam, że tak jak jest obecnie w RDS, wiodąca rolę – z racji osiągnięć – winna mieć NSZZ Solidarność i tyle, i to można zapisać w dokumencie Zespołu Branżowego pn. Regulamin działania.” Mój komentarz, zarówno do… Czytaj więcej »

criss
9 lipca, 2016 11:36

Witaj Osa! Tak, może jestem naiwny a w innym miejscu szczery. „Nobody is perfect”. Czekam na tą szczerość od innych a nie wyzwisk „od cwaniaków”. Dobrze, że chociaż jesteś Ty, z dużo większym doświadczeniem nie ja, aby spojrzeć na moje dywagacje głębiej. Bez NSZZ Solidarności nie da się osiągnąć tego, czego oczekują PW. Stocznia MW i rola Sekcji Krajowej jest mi znana, bo mam odpowiednią wiedzę w zakresie kwitów przy przetargach i wydajności pracowników SMW. Mam nadzieję, że Sekcja Krajowa nie patrzy w swojej działalności wyłącznie z punktu widzenia interesu SMW, lecz wszystkich PW, w tym również tych z wojskowej… Czytaj więcej »

Osa
10 lipca, 2016 09:26

Problem wojskowej Solidarności z siedzibą Sekcji umieszczoną w wiadomej stoczni to taki sam problem, jak problem ZZ Sektora Obronnego. To moje pisanie o Twojej naiwności nie było, ani wyśmiewaniem się z Ciebie, ani zarzutem. To wspomnienie tego, co przecież tak niedawno i mnie się przytrafiło. Bo ja w oczyszczającą rolę i znaczenie Sektora w naszym środowisku wierzyłem. Wierzyłem naiwnie, gdy mnie zapewniano, że będzie inaczej niż bywało w NSZZ PW, że w końcu pracownicy wojska będą mieli właściwą reprezentację, do której przejdą ci wszyscy, którzy działalności NSZZ PW nie akceptowali. Ja, pomimo mojego wieku i lat rożnych potknięć i zawodów,… Czytaj więcej »

SAJMON
14 lipca, 2016 13:36

Osa skoro nie potrafisz czytać i rozumieć tego co napisałem na forum składając podziękowania wszystkim którzy brali udział w negocjacjach w 1RBLog.to ja tego nie zmienię. Teraz druga sprawa latasz Osa i zaczynasz szukać haków na S jak chcesz poznać struktury NSZZ s to proszę zgłoś się do mnie telefoniczni to ci wytłumaczę struktury.Ale dopiero w sierpniu bo teraz jestem na urlopie. I przestań szukać taniej sensacji bo jej nie ma .SK PC MON nie potrzebuje KRS bo należy do KK tak samo jak organizacje zakładowe, międzyzakładowe które maja jeden wspólny KRS z regionu do którego należą. Ponieważ SK PC… Czytaj więcej »

14 lipca, 2016 23:06
Reply to  SAJMON

Witaj @Sajmon, wbrew temu co piszesz, nie ma żadnej cenzury na naszej stronie. Natomiest to, że akurat ukazują się posty z pewnym opóźnieniem, wynika z faktu, że nie mamy żadnych ETATOWYCH pracowników jak inne organizacje związkowe. Twoje spostrzeżenia na temat negocjacji byłyby bardziej interesujące, gdybyś mógł ujawnić to, o czym mówiłeś Ty na tych spotkaniach. Niestety, odkąd pamiętam, w trakcie spotkań RON – Strona Społeczna niegdy nie zabierałeś głosu i nie przedstawiałeś stanowiska S w przeciwieństwie do Twojego Kolegi – Janusza. Jak mogę się domyślać, wyjątkowo uważnie przyglądasz się i nasłuchujesz wypowiedzi ze strony przedstawicieli MKK. Szkoda tylko, że akurat… Czytaj więcej »

SAJMON
14 lipca, 2016 15:53

Osa już kiedyś Ci zwracałem uwagę. Nie ma inie było i nie będzie wojskowej Solidarności. My jesteśmy związkiem o tradycjach robotniczych ,niezależnym, samorządnym i mającym w przeciwieństwie do was wszystkich w nazwie reprezentujących nie pracowników wojskowych tylko pracowników cywilnych a to zasadnicza różnica.Nie reprezentujemy wojskowych. Takich jak np.TY. PIOTREK DUDA CZY JUREK WIELGUS TO NIE SZEFOWIE SK PC MON I TO NIE ICH PROBLEM .Jak nie masz pojęcia o strukturach to zapytaj u źródła to Ci wyjaśnię. My nie decydujemy czym ma zajmować się Piotrek czy Jurek i oni nie będą nam narzucać czy my mamy wejść do RDS.Tam w… Czytaj więcej »

Osa
15 lipca, 2016 08:45

Źle mnie Sajmon zrozumiałeś, bo ja nikogo o nic nie pomawiałem. Jedynie przedstawiłem fakty a one są takie, że nie tylko Tobie się nie podobają. Ludzie bowiem pytają co w związku stanowiącym Sekcję PC MON, a zwłaszcza w jego władzach, robią ludzie ze stoczni będącej od wielu lat w upadłości, która z wojskiem nie ma nic wspólnego, której pracownicy nie są pracownikami wojska a która żyje głównie z zamówień wojskowych?? Ty nie widzisz tu żadnego konfliktu interesów??? Co do mojego pobytu na waszym związkowym forum będącym jedynie w małej części forum pracowników OWC. Robiliście tam, co chcieliście. Wyrzucaliście moje wypowiedzi,… Czytaj więcej »

Osa
15 lipca, 2016 09:39

Dobrze, że chociaż ty potwierdzasz, że osiagnąłem jednak jakiś mały lokalny sukces. To, że raczyłeś ten fakt zauważyć jest budujące. To jednak nie mój sukces, bo ja byłem jedynie wykonawcą woli członków mojego zz ZPW TARCZA. Tego związku, który kopiecie powszechnie pospołu z NSZZ PW. Nie bez powodu, gdyż tam gdzie istniejemy, potrafimy udowadniać w codziennym działaniu, że konkretnie zabiegamy o interesy pracowników. I to właśnie was tak bardzo boli. No problem – bo to wasz ból. Proszę tylko o jedno. Na Boga, nie kopcie nas po kostkach, nie walcie nas zza węgła, nie przyprawiajcie nam gęby. Niech was wszystkich… Czytaj więcej »

Osa
15 lipca, 2016 11:40

Sajmon napisał: ”Kolego OSA- NSZZ S to nie to samo PZPR czy związki do których należysz. Ja Ci pisałem na forum OWC ,ze niezależne to powinny być tylko jedne związki S. Jak można nosić nazwę Niezależny, samorządny a być u kogoś na garnuszku lub w kieszeni”. Doprawdy?! To ile płacisz resortowi za to swoje biuro MOZ?? A kasy ile bierzesz od resortu miesiąc w miesiąc robiąc w związkach. To, że kopiesz innych i przytakujesz resortowi lub tylko siedząc cicho? Marek tu powyżej o tym twoim zaangażowaniu nieco napisał. No pochwal się ale tak szczerze. Może upublicznimy te nasze paski z… Czytaj więcej »

SAJMON
15 lipca, 2016 13:27

Nie mam zamiaru polemizować z osobami takimi jak Osa, Criss, Kaska, bo nie macie pojęcia o strukturach w NSZZ S a zabieracie głos. Najpierw trzeba się pogodzić z klęska, która ponieśliście 6 maja 2016 r. a teraz próbujecie szukać winnych. Przecież to ty, Marek Kazimierczak, byłeś ekspertem ekonomicznym związku NSZZ PW i to właśnie dzięki twoim działaniom i prowadzonej polityki płacowej i rewelacyjnym rozwiązaniom mamy takie obecnie żenująco niskie płace. To, że bardzo rzadko zabieram głos bo nie muszę. Ale co to Cię obchodzi szukasz tematów zastępczych. Czy już macie dość polemiki i wywoływania sztucznych tematów na wasze potrzeby. Nie… Czytaj więcej »

18 lipca, 2016 12:55
Reply to  SAJMON

@Sajmon, widzę, że pouczasz innych o braku wiedzy w zakresie struktur „S”, a sam nie znasz struktur np. NSZZ PW. Jak bowiem możesz insynuować, że ja – będąc etatowym pracownikiem tego Związku a nie ekspertem ekonomicznym, jak piszesz – mogłem kreować politykę tego Związku w zakresie płac pracowników wojska. W NSZZ PW występuje hierarchiczna struktura a decyzje podejmowane są większością głosów pod warunkiem, że konkretne propozycje zostaną poddane pod głosowanie. Tak więc, dobrze było, gdy proponowane przeze mnie rozwiązania w ogóle stawały na Prezydium Zarządu Głównego, bo o Plenum Zarządu Głównego w ogóle nie mogło być mowy! Wypracowane rozwiązania zazwyczaj… Czytaj więcej »

criss
15 lipca, 2016 13:48

Witam! ZZ Militaria też ma tylko swoje ,i nic MON mu nie dał, bo nie chcemy nic i ZPW „TARCZA” z tego, co wiem także tak ma. Janek i Osa nie umiem Was pogodzić. Każdy z Was ma swoje racje i chyba o to chodzi a nie tak jak w niektórych partiach ale spróbujmy stanąć ponad te podziały. Janek i OSA, powstanie dedykowanego dla Pracowników Wojska Zespołu Branżowego w oparciu o przepisy uchwały o RDS (ale niezależnego od Rady) – będzie wartością, której ZZ przez ostatnie 26 lat nie miały. Janek, zobacz jak Romek R. nas traktuje na stronie NSZZ… Czytaj więcej »

SAJMON
18 lipca, 2016 14:24

Criss przeczytaj ostatnie zdanie Marka i masz odpowiedz na współpracę z S.Takie pomówienia to może napisać tylko sfrustrowany człowiek którego uważałem za „reformatora płac”ale takimi słowami zakończyłem znajomość z tym panem. W dużo miejscach twojego wpisu zgadzam się Krzysztof. ale ja i Solidarność nie bierzemy udziału w wojnie przeciwko NSZZ PW. To wasz wróg. Dla nas to taki sam partner do rozmów z MON tak samo jak MKK i to wszystko w tym temacie.Żeby nie wchodzić na wasz a stronę to ostatni mój wpis.

19 lipca, 2016 12:15
Reply to  SAJMON

15 lipca @Sajmon napisał: Marek ty jako Przewodniczący związku TARCZA myślałem, że jesteś na emeryturze to tak samo jak byś był na etacie. Po moim wpisie do @Sajmona: Pracy nie świadczysz, a kasę dostajesz od pracodawcy… ZA DARMO. – Ten podważa możliwość współpracy pomiędzy NSZZ Solidarność i ZPW „TARCZA”. A więc @Sajmon, dobrze wiesz, że jestem na emeryturze i dlatego dostaję kasę za to, że nic nie robię. To, że czasem coś tu napiszę na stronie „TARCZY”, czy przygotuję jakiś materiał na spotkanie w MON – robię za free. W przeciwieństwie do Ciebie, mnie nie obchodzą Twoje źródła dochodu. Ty… Czytaj więcej »

Osa
19 lipca, 2016 16:04

Trzymając się ściśle tematu tego wątku, pragnę Koleżanki i Kolegów z 2 /bratniego/ RBL-ogu zapewnić, że udzielimy Wam wszelkiej niezbędnej pomocy w zakresie Waszej działalności. Jesteśmy gotowi do wymiany informacji, doświadczeń i materiałów tym bardziej, że nasze i Wasze problemy są przecież bardzo podobne. Jeżeli tylko zechcecie z naszej pomocy i doświadczeń skorzystać, Zarząd Krajowy zapewni wzajemną naszą łączność i współpracę. Serdecznie zapraszamy. Do wypowiedzi przedstawiciela wojskowej Solidarności się nie odnoszę, bo czasu szkoda. Jeżeli jednak „kolega” uważa, że i na tej stronie uda mu się pogrzebać merytoryczną działalność związkową pod kupą personalnego łajna, jak to uczynił na wiadomej stronie… Czytaj więcej »

criss
19 lipca, 2016 16:37

Witajcie! Sajmon nie uważam, że MKK toczy wojnę z NSZZ PW. Popatrz, jedna petycja i druga petycja wypłynęła i coś tam ruszyła. Czy dla ludzi jest ważne, który związek to zrobił? Czy to jest tylko ważne dla tych co mają „coś za uszami”? Na razie tylko niektórzy prominentni działacze i hejterzy NSZZ PW piszą o nas dziwne rzeczy. Nie widzę w działaniu MKK powodów do tych przykrych i nieobiektywnych wpisów czy działań. Ale chyba chodzi o coś innego, o czym już wcześniej pisałem (blichtr i monopol władzy). Nie wiem, czy to ma związek z planowanym zjazdem tego związku i chęcią… Czytaj więcej »

Ela
20 lipca, 2016 14:08
Reply to  criss

http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/wyrownania-finansowe-dla-pracownikow-wojska-42016-07-19/ Dlaczego nie walczyliście o rok 2012? Nie będzie brany do wyrównania?

Osa
20 lipca, 2016 09:39

Criss, daj spokój z tymi zapewnieniami o pokoju i współpracy, bo te Twoje słowa to takie „wołanie na puszczy”. Tylko echo ci odpowie. Oni nie chcą żadnej współpracy, oni chcą jedynie dominacji i dotychczasowych wpływów. Dobre jest to wszystko, co służy im i ich interesom. Nie myliłbym tu bynajmniej ich interesu z interesem ogółu pracowników wojska. I dlatego ten zespół branżowy, tak ważny dla pracowników wojska nigdy zapewne nie powstanie. A dlaczego?? Z bardzo prostej przyczyny. Takiej, że są siły i po jednej, i po drugiej stronie tej naszej „pracowniczej barykady”, które uczynią wszystko, aby było jak jest. Aby cała… Czytaj więcej »

criss
20 lipca, 2016 19:31

Witam! Elu sorry, ale na jakiej podstawie uważasz to, co napisałaś: Dlaczego nie walczyliście o rok 2012? Nie będzie brany do wyrównania? MKK i parę tysięcy PW walczyło i walczy o 2012-2015. Tylko zobacz, kto dyktuje: co, ile i komu. My jako MKK nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na petycję w tej sprawie z 30 XI 2015 r. i pytać nie przestaniemy, ale to nie MKK wypłaca te należności – tylko MON. To samo dotyczy wyrównań! Ponadto mam do Ciebie pytanie: czy w zeszłym roku złożyłaś wniosek do swojego Pracodawcy, że źle wypłacał Ci należności za 2012 r. i czy otrzymałaś… Czytaj więcej »

Osa
21 lipca, 2016 07:42

Niedawno Pani Aga na stronie NSZZ PW raczyła napisać cytuję: „Kowal ale z ciebie gbur i prostak, tak nawiasem mówiąc. Wracaj do swojej nory i nie wychodź! Ludziom nie chce się czytać twoich debilnych komentarzy na poziomie 0. Żegnam” Pomijam fakt, że koleżanka zupełnie nie odczytała zamiaru, jaki miałem pisząc do „szarpiącej” się ze mną Klaudii /serdecznie pozdrawiam i zapraszam do dyskusji na tej stronie – do merytorycznej dyskusji…/ cyt: „Przepraszasz za co? Za rozmowę ze mną? Odbiło ci kobieto zupełnie?”, bo mój zamiar – co wynika z treści postu – był taki, aby uświadomić jej, że dyskutując ze mną… Czytaj więcej »

Osa
22 lipca, 2016 15:21

Oto kolejny „kwiatek” z tej naszej resortowej „łączki” związkowej. Komunikat na stronie NSZZ PW z dnia 2016-07-22 o jakże budującym i wiele mówiącym tytule „Decyzja Ministra Obrony Narodowej A. Macierewicza. Minister A. Macierewicz dotrzymuje słowa” Postanowiłem się z tymi krzewiącymi nadzieję wieściami zapoznać. Dobrze wiedzieć co jest grane a u nas od jakiegoś czasu istny sezon ogórkowy – nudy i wegetacja. Jedynie od czasu do czasu na zmianę z Crissem coś spłodzimy. No, ale że to jest na poziomie podłogi, znaczy się – zerowym – zdaniem niektórych specjalistów, to i czytać tego nikt nie chce. Co więc nam obwieszcza Pani… Czytaj więcej »

Osa
23 lipca, 2016 21:32

Kontynuując ten mój monolog z Panią Romańską, zacznę niejako od końca mojej powyższej wypowiedzi a mianowicie od stwierdzenia, że cyt: „Mija się także Pani z prawdą pisząc, że ta premia zostanie wypłacona każdemu pracownikowi. Otóż nie każdemu i powinna Pani o tym wiedzieć. Zajmowane przez Panią stanowisko do tego Panią zobowiązuje” Dzień nie upłynął bowiem a na stronie NSZZ PW mozna przeczytać i taki wpis: Neptun „Pracownicy niektórych instytucji wyrażają niezadowolenie z powodu pominięcia tej grupy pracowników (dział 753 Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne) przy podziale osobowego funduszu płac przeznaczanego na wypłatę jednorazowych nagród lub premii.” Ja do tego dodam – a… Czytaj więcej »

Osa
24 lipca, 2016 10:57

Tak sobie czytam te informacje Pani Sekretarz Romańskiej zamieszczane na stronie wiadomego związku i z podziwu wyjść nie mogę. Czytam np. o tym, jak to cyt: „W dniu 21 lipca w siedzibie Sejmu RP z inicjatywy naszych związkowców z 23 BLT z Mińska Mazowieckiego odbyło się posiedzenie stałej podkomisji Obrony Narodowej d/s spraw społecznych w wojsku. Tematem posiedzenia była „Informacja Ministra Obrony Narodowej n/t stanu wynagrodzeń pracowników cywilnych wojska” Czyli niby co?? Związkowcy z 23 BLT zainicjowali to spotkanie, aby umożliwić Panu Ministrowi przedstawienie problematyki wynagrodzeń pw?? Bardzo słusznie – rozumiem, że po prostu udali się na posiedzenie tej podkomisji… Czytaj więcej »

criss
24 lipca, 2016 15:08

Witam Cię Osa! Tak, tak, spotkanie to było dość dziwne. Nawet padło do mnie pytanie, dlaczego nie jestem na urlopie to po pierwsze. Po drugie, pogratulowałem naszym kolegom z władz NSZZ PW będących na tym posiedzeniu, że dobrze wykorzystują pomysły innych związków na uzdrowienie sytuacji PW. Chodziło mi oczywiście o nasze (MKK) projekty, które przedstawiali jako swoje. Wiem, że to dla dobra PW, ale trochę szkoda, że nie wspomnieli kto był protoplastą tych propozycji, a poza tym kłamią – na stronie portalmundurowy.pl – „ustami” Pana R. Choroszego. Niestety, po posiedzeniu mam wrażenie, że Panie Posłanki i Panowie Posłowie temat PW… Czytaj więcej »

Osa
25 lipca, 2016 14:43

Witam serdecznie i dziękuję bardzo za ciekawą wypowiedź o tym, co miało miejsce podczas obrad stałej podkomisji OBN ds. społecznych w wojsku. Wychodzi na to, że ci zaproszeni działacze związkowi z wiadomego związku rzeczywiście niewiele mieli Państwu Posłom do powiedzenia, jeżeli – pomimo zachęty ze strony Pani Przewodniczącej – głosu zabrać nie zechcieli. Widocznie jest dobrze, tylko my tu narzekamy i mędzimy. Z drugiej strony, te pracownicze płace w lotniczej bazie MIG–ów 29 znajdującej się tak blisko stolicy zapewne nieco odbiegają korzystnie od tych, które my na tej wojskowej prowincji otrzymujemy. Nie pisze tego złośliwie, ale zastanawiam się nad tym,… Czytaj więcej »

jutka
25 lipca, 2016 21:48

Witam 🙂 Przepraszam za „marne” ostatnio udzielanie się na forum. Z przyczym osobistych, często nie mam po prostu dostępu do kompa. Czasem, jak mam dostęp, czasu wystarcza mi tylko na dokładne przeczytanie co koledzy napisaliście 😀 Ale serdecznie Wam chciałam podziękować za wszystkie uwagi, sugestie, refleksje…….. masa ludzi to forum czyta. Dla wielu jesteście prawdziwym kagankiem oświaty 😉 Więc, tak trzymać! Mam jedną uwagę do @crissa. Pisałeś powyżej, że w temacie wypłat jednorazowych nastąpił brak zrozumienia intencji Marka. Doprawdy? Ja myślę, że oni świetnie intencje zrozumieli. To ich świadoma, nie pierwszy raz zresztą 😉 robota. Nie można przecież przepuścić takiej… Czytaj więcej »

Osa
26 lipca, 2016 09:05

Witaj. Dzięki, że zechciałaś się nam przypomnieć. Każdy, kto zechce dowiedzieć się więcej o udziale pw, w tym zwłaszcza związkowców z TARCZY w życiu 31 BLT w poznańskich Krzesinach niech zajrzy na oficjalną stronę tej Bazy, np. tu http://31blt.wp.mil.pl/pl/4_211.html , http://31blt.wp.mil.pl/pl/4_196.html , http://31blt.wp.mil.pl/pl/4_164.html a zwłaszcza tu http://31blt.wp.mil.pl/pl/4_178.html Każdy, kto tam zajrzy przekona się, że pracownicy wojska stanowią równorzędny element tej jednostki a pojawiający się w informacjach i opisach zwrot: „żołnierze i pracownicy wojska” jest tam powszechny. Korzystając z okazji, że temat zbliżających się „wyrównań” tych wadliwie naliczanych 13–tek i nagród jubileuszowych staje się coraz bardziej aktualny a przez kierownictwo wiadomego… Czytaj więcej »

26 lipca, 2016 12:26
Reply to  Osa

Jak już Osa poruszyłeś temat wyrównań i udziału w nim największego związku działającego w resorcie ON, poniżej przytaczam tekst, który dzisiaj puściłem na stronie Forum OWC: Na stronie NSZZ PW w dniu 22 lipca 2016 r. ukazała się informacja o tym, że MON podjął decyzję w sprawie wyrównania DWR. Link do niej to: http://www.nszzpw.pl/aktualnosci.nowosc.430.0.html Nie zamieszczono przy niej żadnych dodatkowych informacji, czy np. pisma-odpowiedź MON w tej sprawie, które byłoby skierowane do władz NSZZ PW. Dlaczego tego nie zrobiono? Z prostej przyczyny. Decyzja MON nie została podjęta w związku z działaniem NSZZ PW, lecz w związku z wystąpieniem organizacji związkowych… Czytaj więcej »

Osa
26 lipca, 2016 18:34

30 listopada 2015 r. związki zrzeszone w MKK wystosowały do ministra on petycję, wnosząc o wypłatę zaległych należności z tytułu wadliwego naliczania DWR a także innych świadczeń za lata 2012 – 2015. Oczywiście resort od lat wiedział o sprawie. Znane mu były także doskonale orzeczenia sądów. Orzeczenia sądów okręgowych zapadłe w wyniku odwołań wojskowych pracodawców, którzy nie tylko niewłaściwie naliczali te należności, ale idąc w zaparte twierdzili w odwołaniach, że przecież wszystko jest w najlepszym porządku, bo mówią o tym stosowne zapisy zakładowych regulaminów premiowania. Tych regulaminów, które przecież parafowały zakładowe organizacje związkowe. A więc już parę lat temu ta… Czytaj więcej »

criss
28 lipca, 2016 14:25

Witam! Smutny to dzień i chyba nie tylko dla MKK a dla niektórych – trzymających władzę – radosny. Nie powinienem zaczynać od tego, ale trudno. No i stało się. SK PC NSZZ „Solidarność” odmówiła poparcia dotyczącego powołania Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Personelu Cywilnego Sił Zbrojnych RP, o co wnosiło ok. 3,2 tys. pracowników wojska. Ciekawe czy ta kwestia była w zeszłym tygodniu omawiana przez Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Pana Piotra Dudę, który odwiedził MON w Warszawie w Al. Niepodległości 218. Pewnie tak i dlatego Przewodniczący SK PC NSZZ „Solidarność” potwierdził odmowę, którą wypowiedział w Kancelarii Prezydenta RP w dniu 25… Czytaj więcej »

Osa
29 lipca, 2016 17:59

Zgodnie z obietnicą napisałem parę słów w temacie tych „wyrównań”, ale to gdzieś w tej przestrzeni wirtualnej z kretesem przepadło i przywrócić się nie da. Może mi się uda, to co mam do powiedzenia jakoś ponownie sklecić chociaż to już nie to, co gdzieś przepadło. Mam tę właściwość, że piszę pod wpływem chwili i jakiegoś impulsu, nie poprawiając i nie zapisując tego gdzieś z boku. Jedynie wówczas, jakoś mi się to wszystko układa i nie jest być może zupełnie nieudolną mordęgą zarówno dla mnie, jak i dla czytających. Przepadło – trudno – miałem do tematu nie wracać… Chcąc się jednak… Czytaj więcej »

29 lipca, 2016 19:06
Reply to  Osa

@Osa, czytając początek Twojego powyżej zamieszczonego postu, o tym, że coś Ci zaginęło w necie, zwróciłem uwagę, że ten Twój ostatni post jest bardzo zbliżony do tego, który zamieściłeś w dniu 26 lipca o godz. 18.34, a więc dwa posty powyżej. Myślę, że o nim myślałeś, pisząc, że coś Ci „gdzieś w tej przestrzeni wirtualnej z kretesem przepadło”. Pozdrawiam Cię serdecznie.

Osa
29 lipca, 2016 20:37

Witaj. Tak właśnie jest, gdyż ja tego – co napisałem jakiś czas temu – do dziś na stronie zz nie widziałem. Wydawało mi się więc, że zupełnie tego nie wysłałem, ale jedynie tak mi się wydawało. Trzeba było nie publikować tego dubla. Najlepiej jedną z tych wypowiedzi wywal, a zostaw tę która może jest nieco składniejsza. Również pozdrawiam.

29 lipca, 2016 22:26
Reply to  Osa

Nie będę nic wywalał, gdyż byłoby to ze szkodą dla tej strony. Każdy Twój komentarz jest trafny i ma swoją wartość, i tak jest i w tych wpisach. Nie są one takie same, więc niech pozostaną. Poza tym, jakbym wyrzucił jakiegoś, to musiałbym również wycofać tę obecną wymianę poglądów między nami. Zatem zostawię oba wpisy. Takie sytuacje też się zdarzają. Na przyszłość, jakbyś nie widział swoich wpisów – spróbuj odświeżyć stronę klawiszem F5.

Osa
30 lipca, 2016 11:02

Poprzedni mój wpis kończy się na tym, że z datą 20 lipca br. na stronie MON, ukazuje się odpowiedź, z której wynika, że podczas prowadzonego wiosną tego roku audytu powzięto informację o nieprawidłowościach i wówczas to Pan Minister NIEZWŁOCZNIE podjął decyzję o wypłacie należności, które UWAGA – NIE ULEGŁY PRZEDAWNIENIU. A przedawnieniu uległy roszczenia z tytułu DWR za 2012 rok i pozostałe roszczenia wymagalne do połowy 2013r. Co więc pozostało?? Właściwie prawie nic gdyż w 2013 r powszechnie porządkowano w zakładach te sprawy…. „I tu rozpoczyna się a nie kończy cały problem..” – napisałem…. ”Nie dla Pana Ministra i dla… Czytaj więcej »

Osa
30 lipca, 2016 15:53

Powyżej inny „kwiatek” z tej naszej resortowo–związkowej „łączki”. Bardzo celnie ujął to Criss, pisząc: „Nie powinienem zaczynać od tego, ale trudno. No i stało się. SK PC NSZZ „Solidarność” odmówiła poparcia dotyczącego powołania Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Personelu Cywilnego Sił Zbrojnych RP, o co wnosiło ok. 3,2 tys. pracowników wojska (w pracowniczej petycji – dopisek mój). Ciekawe czy ta kwestia była w zeszłym tygodniu omawiana przez Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Pana Piotra Dudę, który odwiedził MON w Warszawie. Pewnie tak i dlatego Przewodniczący SK PC NSZZ „Solidarność” potwierdził odmowę, którą wypowiedział w Kancelarii Prezydenta RP w dniu 25 XI 2015… Czytaj więcej »

Osa
2 sierpnia, 2016 18:18

Powyżej przypomniałem już treść pisma Podsekretarza Stanu Pana Bartłomieja Grabskiego nr 4009/PS z dnia 20 lipca 2016 r., będącego – w jego opinii – odpowiedzią na petycję związków zawodowych zrzeszonych w MKK z 30 listopada 2015 roku. Znajduje się w nim znamienny fragment cyt: „Minister Obrony Narodowej – Antoni MACIEREWICZ – mając na uwadze podejmowane w resorcie obrony narodowej działania zmierzające do poprawy poziomu wynagrodzeń pracowników podjął, w ramach działań naprawczych, decyzję o wypłacie zaniżonych należności, które nie uległy przedawnieniu. Wyrównanie obejmie zatem świadczenia, które stały się wymagalne w latach 2013-2015. Decyzja w tym zakresie została podjęta niezależnie od wyroków… Czytaj więcej »

Osa
3 sierpnia, 2016 08:09

Chciałbym ten mój wywód na temat problematyki zaległych pracowniczych należności zakończyć. Powyżej napisałem, że w sprawie naliczenia i wypłacenia pracownikom resortu zaległych świadczeń ze stosunku pracy bardzo istotne i oczekiwane przez pracownicze środowiska jest honorowe załatwienie tej sprawy przez resort obrony narodowej. Właśnie na takie jej załatwienie czekają te tysiące, które zostały skrzywdzone. Wielu z tych ludzi w resorcie już nie ma. Zostali po prostu w ostatnich latach, w ramach tzw ‘’optymalizacji zatrudnienia’’ z pracy zwolnieni. Im także – podkreślam to z naciskiem – należą się pieniądze, których im dotychczas nie wypłacono. Upominam się o tych wszystkich ludzi – o… Czytaj więcej »

49
0
Would love your thoughts, please comment.x