Skip to main content

Akcja zbierania głosów poparcia pod Listem…

By 13 grudnia, 201815 grudnia, 2018Aktualności

Minął tydzień, w którym zbierane były pierwsze głosy poparcia pracowników cywilnych resortu obrony narodowej pod Listem otwartym do Ministra Obrony Narodowej. 

Można się więc pokusić na wstępną ocenę tej akcji. Wpłynęły i wpływają do nas w dalszym ciągu listy poparcia zarówno z dowództw i szefostw, jak i z jednostek wojskowych, w tym z WOG-ów, ze składów i warsztatów RBL-ogów, wojskowych komend: uzupełnień i transportu, z wojewódzkich sztabów wojskowych, regionalnych centrów informatyki, baz lotniczych, biur emerytalnych i przedstawicielstw wojskowych i wielu, wielu innych jednostek wojskowych. Po tygodniu zbierania podpisów wiemy, że list ten zyskał poparcie już kilku tysięcy pracowników resortu obrony narodowej.

Trzeba jednocześnie wskazać, że nie wszyscy, z „armii” ponad 40 tysięcy pracowników wojska przystąpili do tej akcji. Z pewnością ilość tych podpisów mogłaby być jeszcze większa, gdyby do akcji zbierania podpisów przystąpili działacze innych związków zawodowych, do których wystąpiliśmy z apelem.

Liczymy, że „sygnał” do zbierania podpisów da również NSZZ Pracowników Wojska i SK PC MON NSZZ Solidarność. Dotychczas władze tych związków nie udzieliły oficjalnego poparcia dla tej akcji i nie zmobilizowały swoich zakładowych i międzyzakładowych struktur, chociaż trzeba wskazać, że niektórzy działacze organizacji zakładowych tych związków – we własnym zakresie zbierają już podpisy na listach poparcia, nie czekając na sygnał z „góry”.

W zeszłym tygodniu Zarząd Krajowy „TARCZY” otrzymał pisma (uchwały) z poparciem dla naszego apelu w sprawie zbierania podpisów od:

  • Zarządu Głównego ZZ „Militaria” (czytaj TUTAJ);
  • Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”- 80 (czytaj TUTAJ);
  • Krajowej Rady ZZ Poligrafów (czytaj TUTAJ);
  • Zarządu Krajowego ZZ Sektora Obronnego (czytaj TUTAJ).

Aktualnie trwa drugi tydzień tej akcji.

Czy przyniesie on co najmniej taki efekt jak tydzień poprzedni?

To zależy tylko od Was, Koleżanki i Koledzy – Pracownicy resortu obrony narodowej. (MK)

 

INFORMACJA O PRZEKAZYWANIU LIST POPARCIA.

Na chwilę obecną nie mamy sprecyzowanego ostatecznego terminu zbierania list poparcia, chociaż wstępnie zakładamy, że do świąt powinniśmy się z tym uporać. Żeby jednak mieć wiedzę o aktualnej ilości zebranych już głosów, np. w celu informowania mediów – prosimy Was o przesyłanie podpisanych już list na adres mailowy: zk@zpwtarcza.pl

Jednocześnie w dalszym ciągu możecie zbierać głosy na kolejnych wydrukach i ponownie je nam przesyłać w następnych terminach. Wówczas zostaną one dołączone do tych przesłanych wcześniej, bo będą rozpoznawane po adresie mailowym, z którego nadeszły lub po nazwie pracodawcy. Takie sukcesywne przesyłanie sprawi również, że skanowanie tych stron będzie mniej uciążliwe w przypadku bardziej liczebnych zakładów pracy, jak również drukowanie tych stron u nas.

 

W związku z powyższym, prosimy Was, abyście te listy sukcesywne przekazywali w grudniowe piątki, bądź w inne dni, o ile już zakończyliście zbieranie głosów w zakładzie pracy. Pamiętajmy również, że na listach poparcia powinni mieć możliwość podpisania wszyscy pracownicy wojska, którzy ten podpis chcą złożyć. Przypominam o tym, bo dochodzą do nas sygnały, że w niektórych jednostkach, gdzie działają organizacje związkowe NSZZ PW, pracownicy czekają na działanie przedstawicieli tych organizacji. Z kolei przedstawiciele tych organizacji odpowiadają, że nie było sygnału z góry związkowej.

 

Dlatego zwracam się do niezrzeszonych pracowników RON – WEŹCIE SPRAWY W SWOJE RĘCE i sami bądźcie liderami dla swoich środowisk, i zacznijcie zbierać podpisy we własnym zakresie. Nie czekajcie na związki zawodowe, jeżeli wiecie, że one – na chwilę obecną – zajmują pozycję wyczekującą.


Listy te zostały tak sporządzone, że są od siebie niezależne, co ma ułatwić Wam zbieranie głosów poparcia. I nie jest ważne, że jedna lista będzie wypełniona w 100% a inna w połowie, czy na liście zostanie złożony tylko jeden podpis.
Każdy głos poparcia jest tak samo ważny.

W imieniu Zarządu Krajowego ZPW „TARCZA”:

Marek Kazimierczak

0 0 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
429 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
13 grudnia, 2018 21:23

Drodzy koleżanki i koledzy pracownicy RON, akcja zbierania podpisòw jest wbrew pozorom naprawdę super inicjatywą, niech nikt się nie lęka i obawia złożenia swojego podpisu i przekazania list poparcia do Przewodniczącego Marka.
Skoro jest Nas ponad 40 tys. – pokażmy naszą siłę i determinację. Jeśli wyślemy kilkadziesiąt tysięcy podpisów myślę, że wreszcie przebijemy się przez mur arogancji i lekceważenia naszych spraw.
Proszę szczególnie pracowników niezrzeszonych o podpisy na listach poparcia. Wasz podpis, to ogromne wsparcie dla naszej wspólnej sprawy. Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie w ten przedświąteczny czas.

jan
13 grudnia, 2018 21:35

pracownicy z Wog-u 43 i jednostek , które on zabezpiecza też zebrano podpisy i wysłano

13 grudnia, 2018 21:37
Reply to  jan

Potwierdzam i dziękuję. 🙂

Łukasz COLIN
13 grudnia, 2018 23:54

Wstępnie wiadomo już jaka ilość jest? 🙂

14 grudnia, 2018 01:15
Reply to  Łukasz COLIN

Na chwilę obecną mogę ujawnić, że wpłynęło ponad 100 list z głosami poparcia. 🙂

14 grudnia, 2018 01:07

KORZYSTNE DECYZJE DLA PRACOWNIKÓW URZĘDU MON. W dniu 12 grudnia 2018 r. Minister Obrony Narodowej podpisał decyzję Nr 168/MON zmieniającą decyzję budżetową MON na rok 2018, która została opublikowana w Dzienniku Urzędowym MON pod poz. 193. Decyzja ta zwiększa funduszu płac pracowników Urzędu MON o kwotę 3.141,0 tys. zł, w drodze przeniesienia oszczędności z uposażeń żołnierzy Urzędu MON. Te dodatkowe środki mogą być przeznaczone wyłącznie na wypłaty jednorazowe. Decyzja ta mogłaby przejść bez echa, gdyby nie liczba pracowników, na których ta kwota jest przeznaczona. Gdy weźmie się pod uwagę, że w ubiegłym roku w Urzędzie zatrudniano średniorocznie 714 pracowników oraz… Czytaj więcej »

OBSERWATOR - CYWIL
14 grudnia, 2018 08:02

To jest ta dobra zmiana PIS-u.
Zobaczymy w 2019 r. przy urnach wyborczych.
A Pan Prezes Jarosław K. wie, jakie biorą nagrody ci „eksperci” z RON, którzy niedawno swoimi decyzjami doprowadziliby do tego, że JW były by bez ochrony. Bo nie miał kto podjąć i wydać decyzji o przedłużaniu umów terminowych i o zatrudnianiu np. w OWC.

ŻAŁOSNE TO JEST, PANIE MINISTRZE BŁASZCZAK.
To jest napewno publicznie wypowiedziana pańska troska o pracowników cywilnych, zwłaszcza o ich głodowe pensje.
Może zacytować klasyka „Skończ waść, wstydu oszczędź”.

Obserwator
14 grudnia, 2018 09:10

Skuter.ysyny – kolejny raz pokazali, gdzie nas – szeregowych pracowników – mają!!!

Ps. A co na to nasz największy – „najwaleczniejszy” związek zawodowy z koszykowej?

14 grudnia, 2018 11:30
Reply to  Obserwator

To trzeba ich zapytać, Obserwatorze. Z tego, co wiem mają w Urzędzie swoją organizację, więc zapewne te kwoty i informacje nie są dla nich zaskoczeniem. Tym bardziej, że sami też są wynagradzani na podobnym poziomie. Gdyby jeszcze dorzucić info, że w ostatnim kwartale br. PRZECIĘTNE miesięczne wypłaty osiągną tam poziom znacznie wyższy niż 9000 zł – można wnioskować, że zatrudnione tam osoby napewno nie będą podpisywać list z głosami poparcia. Tam jest po prostu inny świat. A Pan Minister – zapewne na podstawie list płac w Urzędzie MON, czyli w swoim otoczeniu – wyciągnął wnioski, że MON z troską podchodzi… Czytaj więcej »

Rysiek
14 grudnia, 2018 11:00

Niezręcznie mi się wypowiadać w kwestii poparcia tego listu, którego jestem jednym z sygnatariuszy.
Zapoznając się jednak ze stanowiskiem czterech z sześciu związków zawodowych będących wraz z nami stroną naszego układu zbiorowego pracy – nie mogę nie podziękować serdecznie za wsparcie naszej inicjatywy.
Po prostu – Bóg Wam zapłać za pracowniczą i typowo ludzką solidarność.
A pozostali nasi partnerzy społeczni??
Zastanawiam się wraz z innymi, czyi to w istocie przedstawiciele i partnerzy…

jacek
14 grudnia, 2018 12:01

Czy planowana jest jakaś premia świąteczna na tegoroczne święta?

14 grudnia, 2018 12:03
Reply to  jacek

Dla pracowników resortu obrony narodowej – nie, natomiast dla pracowników Urzędu MON – zapewne tak.

jacek
14 grudnia, 2018 12:14

Szkoda…

Obserwator
17 grudnia, 2018 15:33

Może tematem tych premii dla pracowników ministerstwa warto byłoby zainteresować media. Tylko bardzo wyraźnie zaznaczyć, że nie chodzi o wszystkich pracowników RON, tylko garstkę „uprzywilejowanych” z najbliższego otoczenia ministra…
I niech szanowny pan minister wytłumaczy, dlaczego woli dać kilkuset swojakom po ponad 4000 zł, zamiast podzielić oszczędności po równo i przyznać po około 80 zł wszystkim pracownikom RON…

Zbyszek
14 grudnia, 2018 14:00

„W związku z podpisaniem przez szefa MON decyzji umożliwiającej rozpoczęcie procesu formowania nowej jednostki logistycznej Szef Zarządu Logistyki – P4 Sztabu Generalnego WP płk Robert Wożniak przeprowadził 12 grudnia 2018 r. rekonesans miejsc przyszłego stacjonowania nowo formowanego 16. Pułku Logistycznego.
Szef ZL-P4 zapoznał się także z zadaniami zabezpieczenia logistycznego, realizowanymi w garnizonie Elbląg przez instytucje i jednostki wojskowe garnizonu oraz dokonał przeglądu infrastruktury dedykowanej dla nowej jednostki logistycznej.” – CZYLI BĘDĄ NOWE MIEJSCA PRACY W ELBLĄGU!

Grzesiek
15 grudnia, 2018 08:50
Reply to  Zbyszek

Zbyszek i po co to napisałeś…co to wnosi niby do dyskusji??
Post w stylu a dziś to będzie śnieg padał…a jutro to nie, nie będzie na forum o pralkach.

15 grudnia, 2018 11:56
Reply to  Grzesiek

A ja myślę, że Zbyszek pragnął nas – TARCZĘ – zainspirować tym wpisem. Chociaż – masz rację, że zrobił to trochę nie umiejętnie, bo zamiast wrzucić link… wpisał część informacji. Podążyłem więc tym śladem i… oto pełna informacja na stronie: http://sgwp.wp.mil.pl/pl/1_1776.html Jest tam mowa nie tylko o 16 plog w Elblągu ale również o tym, że… „Przeprowadzone analizy wykazały potrzebę sformowania nowych jednostek logistycznych, realizujących zadania w czasie pokoju” Można więc powiedzieć, że jesteśmy… w domu. To, co w Elblągu to może dopiero początek rozwoju zmian organizacyjnych. Nawiązuję do tych pism, które pojawiły się w niektórych jednostkach o tym, że… Czytaj więcej »

pracownik
15 grudnia, 2018 14:57

Nie rozumiem kompletnie, jak można wycinać etaty kluczowe, których uzupełnienie to są obecnie MIESIĄCE szukania i MIESIĄCE uzyskiwania niezbędnych papierów do pełnienia funkcji, chociażby administratora systemów.
O co tu chodzi?
może mi ktoś to wyjaśnić?
chodzi o paraliż jednostek, czy o co?

teleinformatyk
15 grudnia, 2018 21:46

Nie wyobrażam sobie, żeby np: osoba pracująca na stanowisku magazyniera przejęła dodatkowe obowiązki od tego informatyka, które wykonywał. Przecież to inne umiejętności, wiedza itd.
Przecież to jest dodawanie nowych obowiązków za te same wynagrodzenie. W końcu ta osoba się zwolni, bo nie będzie pracowała za dwie czy trzy osoby.

Czy to do wszystkich jednostek w MON (chodzi mi o te pisma, likwidowane stanowiska etatowe)? Czy ta sytuacja będzie odnosiła się do wszystkich? Czy tylko do wybranych?

16 grudnia, 2018 10:42
Reply to  teleinformatyk

I tu jest pewien szkopuł, bo z tego co nam wiadomo, decyzje dotyczące zmniejszenia zatrudnienia, czy samego funduszu płac od 1 stycznia 2019 r. zostały podjęte w wyniku decyzji Ministra ON z dnia 6 grudnia 2018 r. Podobno dla niektórych pracodawców… był to warunek dla odblokowania możliwości zatrudniania pracowników z zewnątrz. Ale, jak narazie nie mamy na to potwierdzenia „na papierze”, chociaż pisma o skreślaniu w związku ze „ścianą wschodnią” stanowisk wakujących już po jednostkach kursują. I trzeba pamiętać, że każda zmiana etatu pracodawcy, zgodnie z właściwą decyzją MON – powinna być zaopiniowana przez zakładową organizację związkową. Opinia organizacji jest… Czytaj więcej »

Rysiek
16 grudnia, 2018 21:48

Jest Marek częścią takiego wniosku i co z tego?? Ano nic – zupełnie nic, bo pracodawcy i wyżsi od nich decydenci i tak uczynią, co zechcą, gdyż taka opinia w istocie pod uwagę nie jest brana. Ostatnio opiniowaliśmy taki wniosek argumentując, że stan liczbowy oddziału wart się sukcesywnie zmniejsza i są wakaty ale nie dlatego, że ludzi nie potrzeba – tylko warunki pracy i płacy ludzi odstraszają… Pisaliśmy o tysiącach nadgodzin w skali 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego. O tym, że tak gospodarując ludźmi, my ich w krótkim czasie zupełnie wyeksploatujemy… Co to dało?? Tyle, że parę etatów nam właśnie zabrano… Zobaczymy… Czytaj więcej »

jutka
18 grudnia, 2018 13:45
Reply to  Rysiek

No, ok Rysiu, tylko czasem bywa tak, że się do tego – jak napisałeś – resortowego kotła, nie da nie wejść. Takim przykładem jest 2% fundusz nagród. Pamiętasz, jak to się odbywało? WYMUSILI na nas porozumienia. Gdybyśmy ich nie podpisali, te pieniądze po prostu do jednostek by nie trafiły. Jakie my mieliśmy wyjście? Była jakaś alternatywa? Nie było się nad czym zastanawiać. Ale mi jest najzwyczajniej w świecie wstyd. Wstyd mi, że pracuję w resorcie, który nie przestrzega i nie szanuje prawa. W PUZP, jak byk stoi zapis, że pracodawca w porozumieniu z organizacją związkową może (czyli nie musi) stworzyć… Czytaj więcej »

Rysiek
18 grudnia, 2018 17:37
Reply to  jutka

Pełna zgoda i problem nie tyle tkwi w tym, że to my w zakładach wnioski o te 2 % na nagrody podpisaliśmy z przyczyn, o których napisałaś a w tym, że doszło do jednostronnej decyzji resortu w tej sprawie, bez uzgodnienia ze zz będącymi stroną PUZP, czyli władzami krajowymi tych związków – sygnatariuszy układu. Kto się wówczas rozdarł, że tak robić nie można?? Z tego, co wiem jedynie zz skupione w MKK a te, do których należy zdecydowana większość pracowników resortu przełknęły w milczeniu tę żabę… „Polacy – nic się nie stało”. Ano – stało się – zarobiliśmy, jako pracownicy… Czytaj więcej »

Grzesiek
17 grudnia, 2018 07:27

Czyli chodzi Panie Marku o likwidację stanowisk obsadzonych czy tylko nieobsadzonych??
Nie rozumiem już nic co się dzieje.odblokowano sprawy kadrowe np. zatrudnianie a kasuje się etaty nieobsadzone???
Jedno wyklucza drugie.odchodzi Zdzicho na emeryturę, jedno stanowisko jest wolne i niby można zatrudnić nowego pracownika a tak naprawdę nie można! Bo etat zabrany lub stanowisko z planu zatrudnienia… oby tylko ludzie – przez wymysły Błaszczaka – nie tracili pracy… dobrodzieja.

eric
17 grudnia, 2018 16:28

Jak tam Panie Marku po dzisiejszym spotkaniu??
Podobno pieniążki dodatkowe będą w kwocie około 280 zł??

17 grudnia, 2018 22:11
Reply to  eric

To spotkanie w DSS było robocze i dotyczyło bieżących spraw i korespondencji pomiędzy stronami. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie tylko podwyżką TARCZA żyje w obecnej chwili. Trochę spraw u progu tego Nowego Roku się nam nazbierało i trzeba było niektóre z nich uściślić, żeby w 2019 rok wejść bez zbędnego bagażu spraw. Trochę to brzmi zawile, jednak musieliśmy dokonać pewnych ustaleń, które musiały być ustalone „face to face”, bo nie zawsze da się to przedstawić za pomocą pism.

Michał
17 grudnia, 2018 22:52
Reply to  eric

Na stronie nszz PW jest 200 zł ale fajnie by było, jakby faktycznie było 280 zł to koło 200 na rękę by wyszło. Mała rzecz a cieszy

Michal
17 grudnia, 2018 16:59

Na profilu NSZZ PW pojawił się wpis, że inspektorat wysłał do jednostek pismo odnośnie wypłat jednorazowych na Święta w kwocie 200 zł na osobę.
Ktoś, coś o tym wie, czy to tylko plotka?
Pozdrawiam

17 grudnia, 2018 22:16
Reply to  Michal

Tak, Michal, to prawda.
W dniu dzisiejszym przed spotkaniem w MON również otrzymaliśmy taką informację.
Jest to typowe, jak co roku „sprzątanie sezamu” w Inspektoracie, czyli tego, co dotychczas było trzymane na tzw. czarną godzinę.
Koniec roku się zbliża a wiadomo, że oszczędności na płacach nie przechodzą na rok następny i dlatego ten ruch…
Trzeba tylko wierzyć, że ta resztówka została sprawiedliwie podzielona na podległe Inspektoratowi jednostki RON.

Michal
17 grudnia, 2018 22:54

A wiadomo do kiedy mają być te pieniądze wypłacone i ile faktycznie ich będzie?

Rysiek
18 grudnia, 2018 10:17
Reply to  Michal

Powinny zostać wypłacone jeszcze przed Wigilią – najpóźniej po Bożym Narodzeniu a przed Nowym Rokiem. Forma wypłaty tych środków i ich wysokość będą różne…. Może to być np. zwiększona premia dla pracowników w wysokości składającej się z „dotacji” z IW oraz jeszcze istniejących oszczędności w funduszu wynagrodzeń w zakładzie wypłacona bez żadnych warunków czyli „po równo” lub z rożnymi warunkami co sprawi, że równa nie będzie… Może to być tak, że kwota w całości przeznaczona zostanie na nagrody, zamiast na zwiększone premie. Możliwy jest także wariant pośredni – część na premie a reszta na nagrody… Jak z tego wynika, w… Czytaj więcej »

jutka
18 grudnia, 2018 13:32

Nie wiem. jak w innych jednostkach ale u nas przyszła kasa, jak do chwili obecnej – tylko dla 31.BLT.
Nie otrzymaliśmy pieniędzy dla jednostek, które mamy na zaopatrzeniu. Nie wiemy, czy przyjdą i kiedy.

17 grudnia, 2018 22:24

PROPOZYCJA MKK ZMIAN DO PUZP. W dniu dzisiejszym do Ministra ON przekazane zostało pismo z naszymi – MKK – żądaniami podwyżki od 1 stycznia 2019 r., jak również Propozycją zmian do PUZP. Jest to nasza – czterech organizacji związkowych działających jako MKK – propozycja na informację z mediów o tym, że MON jest w gotowości na podjęcie negocjacji nad PUZP.
Z tymi dokumentami, każdy się może zapoznać – wchodząc do zakładki DOKUMENTY/Opinie i stanowiska/2018 lub bezpośrednio, klikając poniższy link i wybierając dokumenty z datą 20181217:
https://zpwtarcza.pl/opinie-i-stanowiska-2018/

Tomasz
18 grudnia, 2018 09:09

Treściwie.
Z doświadczenia wiem, że faktycznie wykonywane obowiązki (i te na papierze) na stanowiskach technicznych „zwykłych” i z dodatkiem „starszy”, w zdecydowanej większości przypadków niczym się nie różnią.
Dwie grupy różnicy – to sporo.
Żałuję, że nadal związki zawodowe nie chcą lub nie mają pomysłu na załatwienie problemu „wolnej amerykanki” w wypłacaniu dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie nieetatowych funkcji.
Głównie problem dotyczy administratorów systemów teleinformatycznych (wypłacanie dodatków nakazał Minister ON swoją decyzją), ale w związku z tym, że nie poszły za tym przepisy wykonawcze – wypłacanie np. 20 zł na kwartał też formalnie załatwia sprawę.

adam
18 grudnia, 2018 20:55

Uśmiałem się – samodzielny informatyk zmiana kategorii z XVI na XII i pozostawienie maksymalnych widełek na 4400? To wojsko chce mieć wykwalifikowaną kadrę, czy nie? Gdzie tu konkurencyjność na rynku pracy? Poprawcie tabelkę, po prawej stronie, bo trzeba będzie zmienić pracę. Znowu.

18 grudnia, 2018 21:32
Reply to  adam

Tabelka z prawej strony została podniesiona w grudniu ubiegłego roku, natomiast z lewej strony… pozostaje bez zmian do 1 sierpnia 2011 r.

greg
19 grudnia, 2018 17:02

Marku , z tego co widzę na stronie zatytułowanej „Propozycja MKK zmiany tabeli stawek wynagrodzenia zasadniczego na rok 2019” to tabelka z lewej jest identyczna do tej jak została wprowadzona Protokołem dodatkowym nr 31 zawartym 27.12.2017r. do PUZP dla PRWJOSB.

19 grudnia, 2018 17:29
Reply to  greg

Tak, jest taka sama, bo to tabela obecnie obowiązująca.

adam
20 grudnia, 2018 21:52

OK, tylko dlaczego bronicie ludziom zarabiać pieniądze odpowiednie do umiejętności i rodzaju wykonywanej pracy? Jaki jest cel i powód ograniczania z prawej strony? Nawet gdyby po prawej było 20000 zł to i tak pracodawca NIE MUSI mi tyle zapłacić, a gdyby chciał dać mi 5000 zł to NIE MOŻE.

20 grudnia, 2018 23:55
Reply to  adam

Szkoda, że rok temu, jak była podwyższana prawa strona – nie pisałeś o tym, że lewa… pozostaje bez zmian. Rozumiem, że koszula bliższa ciału.
Drugie pytanie, a dlaczego pracodawca niby miałby Ci DAĆ 5000 zł?
W budżetówce to tak nie działa…
Po to są robione przedziały stawek, aby następowało ich sukcesywne wykorzystywanie a nie… po uważaniu.
W górnych kategoriach tabela wykorzystana już jest w zasadzie w 100%, natomiast w dolnych… jest wykorzystywana jedynie na poziomie poniżej 50%, czyli coś jest nie tak, prawda?
A za pracę w warunkach szkodliwych dodatek wynosi ok. 60 groszy…

adam
22 grudnia, 2018 20:44

Chętnie bym pisał rok temu, lecz nie byłem pracownikiem RON.
Lewa strona poniżej najniższej krajowej to w ogóle żart z ludzi.
5000 dlatego, że się tak umówiliśmy? Dlatego, że nie są to jakieś kosmiczne kwoty na stanowisku, ( https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-administrator-systemow-it ) biorąc pod uwagę stawki rynkowe.
A ostatnie zdanie mojego wpisu powyżej proszę wziąć pod uwagę, nie tylko w przypadku informatyków.
Starszy księgowy do 3650. Kasjer w Lidlu z dwuletnim stażem 4050.

22 grudnia, 2018 22:06
Reply to  adam

Dobrze, adamie, że podajesz te informacje, bo może czytający naszą stronę decydenci zrozumieją, że to nie organizacje związkowe „wymyślają” takie płace w supermarketach ale one naprawdę tak się kształtują.
Przechodząc do tego starszego księgowego to mogę Ci wskazać, że gdy w ubr. przedstawiano nam informacje o płacach na stanowiskach to dla starszego księgowego płace brutto kształtowały się od 2200… do 4200 zł, natomiast przeciętna kwota to 3.083 zł.
Nie uważam więc, że ta kwota 3.650 zł dla tego stanowiska jest zbyt niska.
Poza tym, przedstawiona tabela została opracowana przy uwzględnieniu możliwości jest sfinansowania w ramach przyszłorocznego budżetu płac.
Pozdrawiam.

eelaa
18 grudnia, 2018 09:32
pracownik
18 grudnia, 2018 17:32
Reply to  eelaa

Już widzę, jak NSZZ PW prowadzi nas na barykady 😀
dopiero co makowca pojedli z szychami z warszawy i taki nieprzyjemny problem generować?
no proszę Cię eelaa… tak nie można

eelaa
18 grudnia, 2018 19:18
Reply to  pracownik

Ech bo za nimi wstawiają się przełożeni, a za nami ……. Nie ma kto

18 grudnia, 2018 21:50
Reply to  pron

To też jest ostrzeżenie dla naszych organizacji związkowych…

Obserwator - Myśliciel
19 grudnia, 2018 07:31

Panie Marku, tu nie jest potrzebne ostrzeżenie tylko logiczne myślenie i działanie szeregowych członków związku, np. w sprawie dalszego utrzymywania na stołeczkach tych samych „Wielkich Przewodniczących” od minimum… 20 lat. Jak pron nie dokonają zmian personalnych w 2019 r. to nadal będziemy zarabiać grosze i brać ochłapy ze stołu, które nam proponuje RON. Może w końcu Ci guru związkowi, co uważają, że te ponad 300 zł podwyżki, które zapowiedział pan minister Błaszczak to wielki sukces, zwłaszcza jednego związku (NSZZ PW), który szumnie głosi na zjazdach, czy plenach, że to oni tylko walczą o lepsze wynagrodzenia dla pron. A pozostałe związki… Czytaj więcej »

Grzegorz M.
19 grudnia, 2018 11:27

Bardzo dobre spostrzeżenia wyartykułowałeś kolego Obserwatorze – większość pracowników RON to dostrzega i może przyjdzie i tam czas na zmiany, co niewątpliwie powinno ożywić dialog ze stroną społeczną…
a może nawet doprowadzić do wspólnego stanowiska całej strony społecznej w RON, czego brakuje nam od wielu lat.

Piotr
18 grudnia, 2018 18:30

Witam, mam pytanie czy premia od Ministra na święta dotyczy również pracowników TOAW – WKU i WSzW

18 grudnia, 2018 19:12
Reply to  Piotr

Piotrze, nie ma żadnej premii od Ministra na święta.

Piotr
18 grudnia, 2018 20:54

Co znaczy, że to 200 zł nie dotyczy pracowników WKU?

18 grudnia, 2018 21:29
Reply to  Piotr

Piotrze a kto powiedział, że nie dotyczy WKU?
Ja napisałem, że Minister nie dał premii na święta.

bartex
18 grudnia, 2018 21:02

Panie Marku to skąd oni wyjęli tego newsa na facebooku NSZZ PW o 200 zł na karpiowe?

18 grudnia, 2018 21:35
Reply to  bartex

To jest ich interpretacja pisma, które wpłynęło do jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia w dniu wczorajszym. Tak to nazwali…

Zrozpaczony pw.
19 grudnia, 2018 07:35

Nie wszystkie JW, które podlegają pod IWSZ otrzymały po te 200 zł, czyli znowu są lepsi i gorsi.
Może Panie Pełnomocniku, zrobi Pan coś w tej sprawie, bo wiemy, że Pan czyta stronę TARCZY.

Czas na zmianę pracy
18 grudnia, 2018 21:16

Pracownicy sądów już wynegocjowali po 1000 zł jednorazowo (jeszcze przed świętami) i plus 50 zł (do planowanych 150) podwyżki – czyli w kilka dni o prawie 150 zł/miesiąc (uśredniając na najbliższe 12 miesięcy) zwiększają swoje dochody – można???

18 grudnia, 2018 21:39

Takie jednorazowe zwiększenia, które nie podwyższają miesięcznych pensji pracowników PW mają wypłacane już od kilku lat.
A czy był to ich sukces… poniższy link na to nie wskazuje:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/pracownicy-sadow-wsciekli-na-zwiazki-nie-mieli-prawa-podpisac-porozumienia/bkll65s

KUBA
18 grudnia, 2018 20:40

Dlaczego nauczyciele zaczęli strajkować?
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/wojna-na-wynagrodzenia-w-lidlu-i-biedronce-aa-Kp55-evgX-H17g.html .
Z naszych podpisów nic nie będzie !!! Oni chcą 1000 na głowę i na pewno coś wywalczą.
MY powinniśmy żądać 1500 !!!

Piotr
18 grudnia, 2018 21:26

Co znaczy, że to 200 zł, o którym jest napisano na forum nie należy się pracownikom służby cywilnej w WKU?

18 grudnia, 2018 21:48
Reply to  Piotr

Nie wiem, Piotrze. Nie widziałem tego pisma, tylko słyszałem, że takie zostało skierowane. Ponadto trzeba wskazać, że pracownicy – członkowie KSC wynagradzani są z innych środków na wynagrodzenia niż tzw. pracownicy niemnożnikowi. Poza tym, mogło być tak, że Insp. Wsparcia skierował pozostałość środków wyłącznie do sobie podległych jednostek organizacyjnych. Pisałem wcześniej o tym ruchu w Urzędzie MON, gdzie zmiana budżetu zaproponowana przez Dyrektora Generalnego MON spowodowała, że całe oszczędności z uposażeń żołnierzy poszły wyłącznie na urzędników zatrudnionych w Ministerstwie. Gdyby te środki zostały podzielone np. na wszystkich członków KSC, w tym na pracowników TOAW – na jednego pracownika przypadłoby po… Czytaj więcej »

Piotr
18 grudnia, 2018 22:21

Dziękuję za informację.

Grzesiek
19 grudnia, 2018 17:28
Reply to  Piotr

Jak obstawiacie??? Kiedy dostaniemy podwyżki??? Obstawiam kwiecień ,maj… miesiąc szybciej jak zawsze…i max teraz 200 do zasadniczej bo związki nic nie wywalczą.niestety Mon będzie nieugięty a jest jeszcze jeden szkodnik… Nszpw

Ktoś
19 grudnia, 2018 18:41
Reply to  Grzesiek

200 to nie jest podwyżka. Czyli mówiąc w skrócie podwyżki nie będzie i nie ma co obstawiać.

prac ron.
20 grudnia, 2018 09:41
Reply to  Ktoś

A czy może Pan Marek wytłumaczyć nam czy pracownicy cywilni RON dostaną podwyżki dla sfery budżetowej o wskaźnik 2,3% w 2019r.

20 grudnia, 2018 10:53
Reply to  prac ron.

Jakbyś uważnie czytał tę stronę prac ron, to pewnie byś zauważył, że odniosłem się już w przeszłości do tego, co zostało zaplanowane w budżecie MON na rok 2019. Było to w dniu 05 grudnia 2018 r. o godz. 14:22 w komentarzach pod: „List otwarty do Ministra ON” Dlatego powtórzę ten interesujący Cię fragment tamtej wypowiedzi: I nie ma tu nic do rzeczy jakiekolwiek działanie w lipcu, czy listopadzie, które zostało podjęte przez inne związki. Po prostu wszystko co ważne dla tej kwestii znalazło się w wytycznych Ministra Błaszczaka. A co tam zapisano w odniesieniu do pracowników wojska? W rozdziale „Zasady… Czytaj więcej »

Grzesiek
20 grudnia, 2018 11:24

Panie Marku, z całym szacunkiem, ale wątpię. Mon jest i będzie nieugięty.nie dostaniemy nic więcej. Ani złotówki ponad to, co Błaszczak ustalił.i odpowiedzi na te pytania też nie będzie.dlaczego??? Bo my – jako jedyni – siedzimy cicho… i oni to wiedzą, że my sami tak o strajkach sobie gadamy, gadamy i nic.niby to – zdaniem nas samych – nie możemy.i nieważne jest to, że to tylko błędne interpretacje… żołnierzom nie wolno, ale tylko im… Policjanci potrafili, Cywile w Mswia piękne podwyżki a my w czarnej dupie… ale i na tym proteście była nas garstka, bo nikt nigdy czasu nie ma…… Czytaj więcej »

Grzesiek
20 grudnia, 2018 14:12
Reply to  Grzesiek

Panie Marku.jedyne słuszne rozwiązanie.strajk.pierwszy strajk cywili Ron… tylko kto będzie się pisał??? Znowu będzie problem, jak z tym naszym protestem.pojechała nas garstka. Konkretnie trzeba.jeśli nie.żądać możemy i 1500.dostaniemy 200, jak w tym roku a w następnym, czyli 2020 obligatoryjnie Ci szczęśliwcy, co mają zdaniem Błaszczaka dużo, bo nie dużo poniżej minimalnej…hehe

prac ron.
20 grudnia, 2018 11:56

Dziękuję za wytłumaczenie. Myślałem, że należy nam się podwyżka z „urzędu” czyli, jak mam np. 2500 zł brutto – to dostanę podwyżkę brutto w wysokości 57,50 zł. Dobrze liczę, czy źle. A mogę tak założyć, że np. Minister powiedział, że podwyżka będzie ponad 300 zł i do tego doliczyć te 2,3% czyli te moje 57,50 zł czyli tak pchlim targiem około 400 zł. To ja czegoś tu nie rozumiem. Skoro z prostej matematyki wychodzi mnie prawie 400 zł podwyżki, to związek (TARCZA) chce zawalczyć trochę za mało, bo tylko 200 zł ponad to, co mnie się należy od RON a… Czytaj więcej »

20 grudnia, 2018 13:13
Reply to  prac ron.

Ty, prac ron piszesz, że prawie 400 zł Ci się należy a trochę wcześniej Grzesiek pisze, że Minister nie da nic więcej, zatem uważam, że to co żąda TARCZA wpisuje się w sam raz w te Wasze gdybanie tym bardziej, że my wskazujemy, gdzie jest źródło finansowania tych 600 zł. Jednocześnie, gdy te „dotychczas większe” ZZ wyjdą z żądaniami 1000 zł – my napewno będziemy ich wspierać w myśl zasady, że „większy” powinien chcieć więcej… Dlatego, jak wówczas my jeszcze do nich dołączymy, to może nawet coś więcej niż ten 1000 zł się wywalczy, skoro pracownicy administracyjni prokuratur chcą 1000… Czytaj więcej »

Grzesiek
20 grudnia, 2018 10:19
Reply to  Ktoś

A co to jest to 200??? Nie podwyżka???
A czym niby jest???
Fakt, że śmieszna ale jest.

prac ron.
20 grudnia, 2018 09:49
Reply to  Grzesiek

Na szkodnika też jest rada.
Tylko protokół spisany ze spotkania ze stroną społeczną, które związki czego chciały i co proponowały przy podwyżkach czy PUZP. A które były znowu za „ochłapami” z RON.
Sprawa będzie jasna i wszyscy pracownicy lub członkowie tych związków się wtedy w końcu się dowiedzą – kto naprawdę walczy o polepszenie bytu a kto ściemnia i robi propagandę w RON.

jutka
20 grudnia, 2018 15:28
Reply to  prac ron.

Trochę mnie tym postem rozbawiłeś, prac ron. Ile lat jeszcze lub dowodów potrzebujemy, żeby dotarło? 20 lat udawania, że się coś dla PW robi, jeszcze mało? Mnie też chyba brawura poniosła, bo ostatnie 10 lat to oni nawet nie próbują udawać, że coś robią 😛 Przecież nie mówimy o ludziach z zakładu dla upośledzonych, tylko o pracownikach RON, więc o co chodzi? Może mnie ktoś tu na forum oświeci :/ A poza tym, to żadna rada, bo nawet jak będziesz miał czarno na białym, jeśli za tą wiedzą nie pójdą konkretne działania, nic z tego nie będzie. A rozwiązanie jest… Czytaj więcej »

olo
19 grudnia, 2018 08:21

Panie Marku, z czym wiąże się zmiana decyzji budżetowej z dnia 17 grudnia?

19 grudnia, 2018 11:34
Reply to  olo

Zapewne olo, chodzi Ci o to, czy coś się zmienia – na podstawie jej postanowień – w zakresie wynagrodzeń PRON? bo nie sądzę, że chodziło o to, abym objaśnił Ci szczegółowo co w niej jest. Nie, w zakresie wynagrodzeń PRON ona nic nie zmienia. Natomiast ta wcześniejsza, Nr 169/MON blokuje limity wydatków, które były jeszcze w bieżącym roku do realizacji a w drodze tej decyzji już… nie zostaną one zrealizowane. I w niej można znaleźć, że w zakresie wojskowych sądów zablokowano ponad 440 tys. zł oszczędności w obszarze uposażeń żołnierzy, które można było przenieść wynagrodzenia pracowników sądów wojskowych, jak to… Czytaj więcej »

olo
19 grudnia, 2018 14:58

Dziękuje

Zbyszek
20 grudnia, 2018 16:49

Witam. Nie wiem czy Wiecie, ale od 2020 r. zmieni się sposób naliczania pensji minimalnej. Do pensji minimalnej będą doliczane wszystkie inne dodatki w tym stażowy, szczegóły: https://praca.interia.pl/zarobki/news-staz-pracy-wyjety-z-minimalnej-pensji-rzad-daje-pod W budżetówce co do zasady dodatek stażowy przyznawany jest dopiero po pięciu latach i wynosi 5 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Z każdym rokiem wzrasta o kolejny punkt procentowy. Docelowo może wynieść 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Dla przykładu, jeśli np. urząd zatrudnił w 2018 r. sprzątaczkę na podstawie płacy minimalnej, to musiał jej zapłacić 2100 zł. W efekcie nowy pracownik mógł zarabiać praktycznie tyle samo, ile sprzątaczka z 20-letnim stażem i z wynagrodzeniem zasadniczym… Czytaj więcej »

20 grudnia, 2018 20:38
Reply to  Zbyszek

Zbyszku już od tygodnia link do projektu tej ustawy jest w komentarzach na naszej stronie, bo minister Rafalska przesłała go w dniu 10 grudnia do RCL, czyli Rządowego Centrum Legislacyjnego. Ale dziękuję Ci za aktywność. Co do ciepłych posadek w TARCZY. A niby skąd miałyby się one wziąć. Gdybyś się zapoznał ze Statutem naszego związku byś wiedział, że my nie mamy struktur okręgowych tak. W innych związkach nad organizacjami zakładowymi są struktury okręgowe, a dopiero nad nimi jest np. Zarząd Główny. U nas Wiceprzewodniczące są jednocześnie przewodniczącymi organizacji zakładowych, a u innych np. na garnuszku związku. Składki cały czas płyną… Czytaj więcej »

Zbyszek
20 grudnia, 2018 17:41

Witam ponownie, podaję pełny link do artykułu dotyczącego zmian naliczania dodatków do pensji minimalnej:
https://praca.interia.pl/zarobki/news-staz-pracy-wyjety-z-minimalnej-pensji-rzad-daje-podwyzki-z-b,nId,2741300
Jeśli ta zasada zostanie wprowadzona, to znaczna część pracowników na stanowiskach robotniczych otrzyma po 500 – 600 złotych podwyżki. Jest druga strona medalu. MON podwyżki da, ale przeprowadzi redukcję etatów o 8-10% albo zmusi część ludzi do przejścia na etaty częściowe czyli 3/5 etatu, 1/2 etatu itp. Przepraszam za zerwanie poprzedniego linku.

20 grudnia, 2018 20:45
Reply to  Zbyszek

A dlaczego będzie ich zmuszał?
Niektórzy z nich sami będą się godzić, żeby za dotychczasową płacę… pracować np. na 0,8 etatu. Podobno dużo jest takich sytuacji, że zamiast podwyżki niektórym proponowano pracę… 4 dni w tygodniu, czyli 4/5 tj. 0,8 etatu. Każdy z działaczy może sobie spojrzeć w struktury zatrudnienia w zakładach pracy i zobaczy ilu takich jest. A jest ich nie mało. Ciekawe, co się stało ze środkami za te 0,2 etatu?

Grzesiek
20 grudnia, 2018 22:14

To pięknie.ograniczyć etat a nie dać podwyżki… tzn w sensie tak realnym co by pomogło pracownikowi finansowo… masakra. AHA Zbyszek to co zapodajesz o zmianach w naliczaniu minimalnej krajowej to ja już dawno dawno temu to sygnalizowalem i pisalem o tym. Jeśli będa ograniczać ludziom etaty to nie mam pytań… w sumie można zaproponować i 30% etatu…

olo
21 grudnia, 2018 04:41
Reply to  Zbyszek

Bedzie, ale pod warunkiem, że PIS wygra wybory – Szantaż.

prac ron.
21 grudnia, 2018 08:29
Reply to  Zbyszek

Najpierw trzeba uporządkować te premie w RON np. 15 czy 20%. Najpierw, jak najszybsze ujednolicenie premii na poziomie 10% dla wszystkich PRON w PUZP. Najpierw pracodawcy wraz ze związkami, o ile są w JW muszą wrzucić te 5% lub 10 % do zasadniczej i wtedy się dopiero okaże, ile naprawdę jest PRON, którzy nie mają płacy zasadniczej w wysokości minimalnego wynagrodzenia (minimalne wynagrodzenie w 2019 r. wyniesie – 2250 zł), dlatego np. biorąc pod uwagę przykładowo jeden z RBLog np. Wałcz – to pw powinni na wstępie dostać 180 zł podwyżki ale mając na uwadze wzrost minimalnego wynagrodzenia we wrześniu… Czytaj więcej »

21 grudnia, 2018 08:56
Reply to  prac ron.

Ale dlaczego piszesz o wrześniu 2020 a nie o styczniu?
Czyżbyś coś już wiedział? 🙁

prac ron.
21 grudnia, 2018 09:21

Miało być we wrześniu 2019 r.trochę poleciałem za daleko. We wrześniu 2019 r. będzie zatwierdzone i końcowe ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia przez Rząd na rok 2020.
Tak było do tej pory tylko w tym roku wypadło to później.

21 grudnia, 2018 09:44
Reply to  prac ron.

No właśnie. Tak było do tej pory tylko w tym roku wypadło to później. To we wrześniu też nie jest pewne, bo… wybory parlamentarne będą miedzy 12 października a 12 listopada 2019 r. A trzeba wskazać, że w zasadzie OSR dla projektu tej ustawy… nie ma, bo Rząd nawet nie wie – ilu pracowników tak naprawdę będzie miało minimalne wynagrodzenie, gdy się wyłączy dodatek stażowy. Nawet minister Rafalska, wypowiadając się ostatnio wskazała, że uzgodnienia potrwają do września 2019 r. podczas, gdy w tym projekcie są zapisy, które powinny wejść w życie od… 1 września 2019 r. To te dotyczące zamówień… Czytaj więcej »

Grzesiek
21 grudnia, 2018 09:46
Reply to  Zbyszek

Jeśli Mon to zrobi na szerszą skale z tymi redukcjami,ograniczeniami wymiarow pracy to decydenci sami będa zapierd…ć i tyle.ja odrazu dziękuję za współpracę.ale to będzie chyba pomyslane o emerytach wojskowych…bo o nikim innym… szlak i krew czlowieka zalewa…

Tomasz
21 grudnia, 2018 17:13
Reply to  Zbyszek

Zbyszku, a jak żeś te 500 – 600 złotych podwyżki obliczył?

Zbyszek
22 grudnia, 2018 13:24
Reply to  Tomasz

Odpowiadam! W oparciu o dane z listu otwartego do Ministra wiemy, że najniższa stawka na pełnym etacie na stanowisku robotniczym wynosi 1310 zł brutto. Od 2020 roku, stawka ta będzie się musiała równać wielkości PENSJI MINIMALNEJ BRUTTO, obecnie to 2100 zł brutto. Do tego należy dodać wszystkie dodatki: premia, wysługa lat, warunki szkodliwe itp. Różnica w przypadku ww. stanowiska robotniczego wynosi +790 zł. Zakładam, że dane o płacach w tym Liście Otwartym są prawdziwe chociaż wiem, że Związki Zawodowe mają tendencje do zaniżania danych płacowych a strona pracodawcy czyli MON – do ich zawyżania. Jak podaje MON, średnia płaca pracownika… Czytaj więcej »

22 grudnia, 2018 18:45
Reply to  Zbyszek

Napisałeś Zbyszku, że (cyt.) (…) z listu otwartego do Ministra wiemy, że najniższa stawka na pełnym etacie na stanowisku robotniczym wynosi 1310 zł brutto. (…) Zakładam, że dane o płacach w tym Liście Otwartym są prawdziwe chociaż wiem, że Związki Zawodowe mają tendencje do zaniżania danych płacowych (…)

A więc te Twoje założenia najlepiej sprawdzić w Protokole Dodatkowym Nr 31, którego link zamieszczam poniżej.
http://bip.mon.gov.pl/prawo/artykul/inne/ponadzakadowy-ukad-zbiorowy-pracy-10325478/

I już będziesz miał pewność!

Tomasz
22 grudnia, 2018 21:51
Reply to  Zbyszek

Przy zasadniczej 1310 pracownik musiałby mieć (w zaokrągleniu) 60% dodatków (zakładam 20% stażu i ok. 40% premii [sic!]) by dostać pensję minimalną 2100. Zakładając właśnie ten 20 letni staż pracy, gdyby hipotetycznie zmiana przepisów miała obowiązywać już przy tym 2100, musiałby mieć podniesioną zasadniczą do 1500. Płaca wzrosła by do 2400, czyli o 300 złotych. Akurat przypadek małej zasadniczej i dużej premii wcale nie przynosi aż tak dużych profitów z racji tej zmiany przepisów, jakby na pierwszy rzut oka się wydawało. Oczywiście, że to zmiana na korzyść. Ale czy mimo wszystko wielu pracowników wojska z niej skorzysta? Zakładając standardowe 10%… Czytaj więcej »

namoro
21 grudnia, 2018 21:18

Czytam, że debata emerytów p.t. Jak wydoić Polskę trwa. Nie dociera do Panów Emerytów, że polityka „czy się śpi czy leży to i tak się należy” przeminęła i redukcja etatów ma sens, pod warunkiem że za paru niewydolnych (uboczny produkt poprzedniego ustroju) pracowników, pracodawca ma możliwość zatrudnienia fachowca za godziwą płacę. A w chwili obecnej, nawet jak pracownik RON zachoruje na psią grypę to „sztuka” emeryt i tak przydzie sobie poczytać gazetkę do „pracy” .

Barbara
22 grudnia, 2018 03:09
Reply to  namoro

A czy pomyślałeś namoro, że ci według ciebie „niewydolni” emeryci mogą być z tzw. starego portfela i emerytury też mają głodowe?
I jak każdy chcą godnie żyć i dlatego zmuszeni są do pojęcia dodatkowej pracy, takiej do jakiej zostali wyszkoleni.
A przyjmując kogoś nowego, „zielonego”, nie znającego specyfiki pracy – można wyrządzić wiele szkód i materialnych, i ważnych dla obronności kraju.

radek
22 grudnia, 2018 18:16
Reply to  Barbara

No nie wiem, czy Ci wszyscy emeryci starego portfela mają emerytury mniejsze niż zarabiam, ale jest to jakaś argumentacja za. Za tym, by nie odchodzić z wojska przed pełną wysługą.
Bo na stare lata każdy z nich będzie dorabiał.
Wesołych Świat życzę wszystkim zaglądającym tu na stronę TARCZY.

22 grudnia, 2018 19:10
Reply to  radek

radku, nie wszyscy, którzy odchodzili na emeryturę – odchodzili w związku ze swoją decyzją. Zazwyczaj odchodzili ze względu na… potrzeby Sił Zbrojnych RP. Jednocześnie podzielam pogląd, że w RON powinni być zatrudniani byli żołnierze, którzy odchodząc z wojska nie posiadali pełnej emerytury. MON powinien im zagwarantować możliwość pracy w celu uzupełnienia cząstkowej emerytury do czasu osiągnięcia jej pełnej wysokości, gdyż – nie mając pełnej – ta cząstkowa jest im jeszcze pomniejszana. Ponadto uważam, że MON powinien określić na jakich stanowiskach powinni być zatrudniani byli żołnierze i chodzi mi o określenie tych stanowisk pod kątem wymaganej wiedzy, specjalności, czy doświadczenia itd.… Czytaj więcej »

radek
22 grudnia, 2018 19:54

Nie wszyscy, to fakt.
Ale nie może to być regułą, na którą łapią się ci, którym chwilowy interes /odprawy i wszystkie płatności po odejściu/ przysłonił wizję przyszłości. Cieszy mnie to, że jest Pan za oddzieleniem etatów stricto wojskowych od tych cywilnych. Ale że tylko tych z pełną emeryturą Pan skreśla i tylko tych do powtórnego już cywilnego zatrudnienia to już mniej.

jan
23 grudnia, 2018 17:30
Reply to  radek

Panie radek – a ja znam przypadki w jednostce mojej, że gdyby nie ci, przez pana nienawidzeni byli żołnierze zawodowi to by m.in. logistyka padła, a jak z cywila „miszczowie” byli – to nie dawali rady i albo się sami zwalniali lub ich zwalniano.
Nie wszyscy byli ZZ to gamonie, proszę mi wierzyć.
A znam przypadki, że ich proszono o powrót jako cywila. pozdr.

radek
24 grudnia, 2018 11:52
Reply to  jan

Jan i Janusz . Gdzie ja użyłem słów mogących potwierdzać Pana tezy, że cytuje „…gdyby nie ci, przez pana nienawidzeni byli żołnierze zawodowi…” Czy i siebie zacytuje: „…Cieszy mnie to, że jest Pan za oddzieleniem etatów stricto wojskowych od tych cywilnych /to do p. Marka/. Czy te słowa o tym świadczą? Proszę nie oceniać innych według siebie. Inwektyw w stylu :”miszczowie” też nie używałem. Nie podważam też wykształcenia i umiejętności, np. inż. pola walki, czy innych typowo wojskowych kierunków. Żądza pieniądza przy minimalnych stawkach? …i merytorycznie się zrobiło. Liczyłem, że dokończę ten temat z p. Markiem. Nie pisałem też o… Czytaj więcej »

24 grudnia, 2018 12:22
Reply to  radek

I może na tym zakończmy ten temat, bo – jak widzę – wywołuje on negatywne emocje.
Z niepotrzebnie. Zatem – na tym kończymy z tym tematem. Pozdrawiam.

Grzesiek
28 grudnia, 2018 11:17

Kiedy najbliższe spotkania i rozmowy w sprawie podwyżek w roku 2019, 2020, 2021?

Jasiu.
29 grudnia, 2018 08:14
Reply to  Grzesiek

W lutym 2019 r.

jAjAŚKO
5 stycznia, 2019 19:19
Reply to  Jasiu.

Pomyliłem się o 9 dni w sprawie terminu negocjacji ale to chyba wybaczalny błąd.
Sam jestem zaskoczony tak szybkim – od 12 lat – spotkaniem w RON w sprawie podwyżek. Oby tego nie spieprzyli „liderzy związkowi”.
Rysiu, poczytaj na stronie „Dialogu społecznego” do kogo Pan Minister kieruje największe podwyżki dla żołnierzy – do szeregowych.
U nas też tak powinno być i z „przecieków” wiem, że największe podwyżki mają trafić właśnie do najniżej zarabiających.
ŻYCZĘ OWOCNYCH OBRAD.

pracownik
29 grudnia, 2018 11:42
Reply to  Grzesiek

Spokojnie mamy czas przecież Czerwiec albo Sierpień to pierwsze podejście do rozmów i może w okolicach Września decyzja o rzuceniu biedakom moniakom kilku ochłapów.

Jasiu.
28 grudnia, 2018 11:35

Dobrze, że zakończyliście ten temat, bo jak ja bym zabrał głos w tej sprawie to „Potop” Sienkiewicza to mała książeczka w porównaniu z tym, co ja przez 20 lat pracy w RON widziałem i wiem.
Jak nadejdzie czas, jak będę odchodził na emeryturę – to wtedy ujawnię kilka spraw.

broda
23 grudnia, 2018 18:19
Reply to  radek

Zaczyna się robić bardzo ciekawie.

janusz
23 grudnia, 2018 19:29
Reply to  radek

Grzebiecie się Panowie w g…..nie, każdy ma prawo jeżeli czuje się na siłach do pracy.
Ale dla was ważny jest wróg, nie dyskutujecie merytorycznie a szukacie, kto acz wam zabiera.
Ta żądza pieniądza to wasze motto życiowe.
Kogo byście nie zwolnili, to i tak wam nie przybędzie. Czas najwyższy zrozumieć.
Życzę zdrowych i pogodnych, ale nie chytrych Świąt.

Ktoś
24 grudnia, 2018 18:50
Reply to  janusz

Skoro tak piszesz, to pewnie jesteś jednym z nich…
Powiem, jak ja to widzę. Emerytura to jest coś, co się otrzymuje po zakończeniu pracy. To jest odpoczynek. Zapracowałeś, to masz.
Ale jak ktoś na emeryturze chce pracować, to powinna być ona zawieszana i powinien taki osobnik dostawać tylko pensję.
Dlaczego ma brać emeryturę jak pracuje?
Może sobie wtedy pracować i do 100 lat. Mamy złe prawo po prostu.
Teraz Ci co odchodzą wcześniej, idą dalej do pracy i mają sporo lepiej.
Ale o czym my mówimy, jak Kaczyński też pobiera emeryturę i dodatki do niej.
Wesołych i spokojnych Świąt.

28 grudnia, 2018 23:04
Reply to  Ktoś

Skończmy więc z tym tematem. Pozdrawiam.

Zbyszek
22 grudnia, 2018 20:42

Panie Marku, popieram Pańską wypowiedź. Moim zdaniem, praca w budżetówce powinna być zamknięta dla osób posiadających pełną emeryturę czy to wojskową, czy cywilną. Na tak chorym rynku pracy, praca w budżetówce powinna być skierowana dla osób zaczynających pracę, dla osób, które chcą w ogóle zacząć jakąś pracę, zdobyć pierwsze doświadczenia w pracy itp. Pamiętajmy, szału płacowego w budżetówce nie ma! Nie może być tak, że pułkownik z pełną wysługą emerytalną z DGW, po zdjęciu munduru przechodzi na stanowisko Kanclerza uczelni wojskowej w Warszawie, korzystając z koneksji i układów. Stanowisko Kanclerza jest stanowiskiem cywilnym. Jak widać, na tej uczelni „brakowało merytorycznie… Czytaj więcej »

22 grudnia, 2018 21:48
Reply to  Zbyszek

Takich „przypadków” można jeszcze mnożyć i mnożyć, gdzie nie spojrzysz… tam można w ciemno wskazać, że są osoby pobierające równocześnie emeryturę i pracownicze wynagrodzenie i to wcale niemałe, bo znacznie przekraczające przeciętną płacę.
Dziś w mundurze, jutro w garniturze z… pełną emeryturą na stanowisku administracyjno-biurowym.
W przeszłości też mieliśmy sytuacje, gdy o pracowniczych płacach rozmawialiśmy w MON z osobami pobierającymi dwa świadczenia. I jak taka osoba mogła rozumieć o co Stronie społecznej chodzi.
Czy to jest potrzeba SZ RP?

jan
22 grudnia, 2018 17:12
Reply to  namoro

namoro… czytam sobie te posty i mam do Ciebie pytanie, jak jesteś taki „miszczu” to, co ty robisz w MON-ie, w cywilu takim specom, jak Ty płacą kilka razy więcej?
A może te Twoje umiejętności są zbyt cienkie, ażeby przejść chociażby rozmowę kwalifikacyjną w cywilnej spółce, bo nie widzę sensu w dalszej Twojej pracy za nędzne pieniądze chyba, że pracujesz dla idei ale ludzie z Twojego pokolenia – nie wiedzą co to jest.
Dlatego zanim obrazisz kogoś to się zastanów, ponieważ nie ocenia się grupy ludzi po „wyczynach” pojedynczych „egzemplarzy”. pozdr.

Tomasz
29 grudnia, 2018 11:35

Można prosić o wstępne podsumowanie akcji zbierania głosów poparcia pod Listem otwartym do Ministra Obrony Narodowej?

29 grudnia, 2018 13:23
Reply to  Tomasz

Zapewne na początku stycznia się ukaże jako nowa aktualność.

TOAW
29 grudnia, 2018 12:19

Witam, czego możemy się spodziewać w Nowym Roku 2019?
Czy od stycznia będą podwyżki?

Grzesiek
30 grudnia, 2018 18:44
Reply to  TOAW

Można zamieścić link o stanowisku TARCZY i innych związków odnośnie żądań, tzn. kwot podwyżek jakich się domagają??? Nigdzie nie mogę się doszukać.

30 grudnia, 2018 20:39
Reply to  Grzesiek

Pod linkiem:
https://zpwtarcza.pl/opinie-i-stanowiska-2018/
znajdź pismo: 20181217 Pismo do MON o wznowienie negocjacji
a znajdziesz żądania w zakresie wzrostu płac od 1 stycznia 2019 r. czterech organizacji związkowych, których przedstawiciele władz się pod tym pismem do Ministra podpisały.

Grzesiek
30 grudnia, 2018 21:06

Dzięki.w dalszym ciągu Minister nie odpowiedział na pismo??? Ja nie wiem kto tam pracuje,jak wygląda tam obieg informacji, dokumentów itp.chyba, że Minister je dawno widział.jeśli tak, to olewać będzie.Panie Marku, zrobimy jakieś protesty, czy nie??? Cokolwiek… bo będzie znowu tak, że Błaszczak da se tyle i ile uznał…tak, jak w tym naszym kończącym się roku 2018…

Jańcio -wodnik
31 grudnia, 2018 09:42
Reply to  Grzesiek

A po co Ci jest to potrzebne. Jesteś w związkach, to wystąp do swoich prezesów związkowych o przedstawienie propozycji podwyżek i zmian do PUZP dla PWJOSB. Ja myślę, że przyjdzie czas – to przedstawią swoje propozycje.
Napewno nie będą się związki licytować, który wystąpi o większą kwotę podwyżki, żeby się przypodobać pw, bo to absurd. Żądania muszą być realne, porównywalne z pozostałymi pracownikami cywilnymi innych służb mundurowych.
I tu koniec polemiki z mojej strony.

Grzesiek
1 stycznia, 2019 17:05

Jancio-wodniku.to napisałeś mądrości… dlatego właśnie TARCZA chce, abyśmy dostali 600 zł. chcę kwotę zbliżoną do tego, co dostaną cywile w innych resortach mundurowych.a pytać mogę i nic Ci do tego. I tu jest koniec polemiki z mojej strony, bo i tak uważam, że nie dostaniemy ani złotówki więcej niż to, co Błaszczak daje i powtórzy się to co w tym roku…

Jańcio -wodnik
2 stycznia, 2019 08:40
Reply to  Grzesiek

Grzesiek, skoro ja napisałem mądrości to ty chyba mnie przerosłeś, bo nawet nie zauważyłeś, że sam sobie odpowiedziałeś na pytanie: ile dostaniemy podwyżki, powołując się na Błaszczaka.
A Błaszczak powiedział, że dostaniemy ponad 300 zł brutto czyli może to być 308 zł, o których pisze Pan Marek a może to być 399 zł.
A czy dostaniemy więcej, czy nie – to pokaże czas.
Pytać również możesz, nikt Ci tego nie zabrania.
Tylko dalsza polemika jest bezsensowna…

2 stycznia, 2019 12:03

Napisałeś Jańcio-wodniku cyt.: „może to być 308 zł, o których pisze Pan Marek a może to być 399 zł.”

Równie dobrze może to być 455 zł, czyli więcej o 155 zł – jak w przypadku żołnierzy 🙂

Jańcio -wodnik
2 stycznia, 2019 12:12

Panie Marku, zacytowałem słowa Ministra Błaszczaka, na które powołał się Grzesiek, że ma być ponad 300 zł brutto a 455 zł – to nie jest więcej ponad trzysta, tylko ponad czterysta.
I kto ma rację.
Ale nie przepychajmy się. Yes okey.

2 stycznia, 2019 13:40

W porzo Jańcio-wodniku.
Ja napisałem te 455 zł, również niejako „w myśleniu Ministra”.
Napisano na stronie MON:
http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/nowoczesne-i-godnie-wynagradzane-wojsko-i-wiecej-wspolpracy-sojuszniczej-2018-rok-w-ministerstwie-obrony-narodowej-i2018-12-31/
że przeciętne uposażenie żołnierzy wzrośnie o ponad 500 zł podczas, gdy mnożnik wzrósł z 3,20 do 3,63 czyli o 0,43 co – liczone od kwoty bazowej tj. 1523,29 zł – daje 655 zł. Czyli będzie powyżej 500, czy powyżej… 600 zł.
Idąc tym tropem, napisałem, że w odniesieniu do pracowników RON ta podwyżka „ponad 300 zł” również dobrze może wynieść… 455 zł.
Można, można. 🙂

Czytar.
31 grudnia, 2018 09:29
Reply to  TOAW

Podwyżki będą ale nie od stycznia 2019 r. Kwota, która jest przeznaczona na podwyżki w tym roku to 2.436.270 zł. W zeszłym roku było 2.253.049 zł czyli różnica 183.221 mln zł. Można przyjąć pewne wyliczenia i tę kwotę czyli 183.221 mln zł podzielić na 45900 pw (Dec.141.) to wychodzi na głowę po 332 zł 65 gr – to można zakładać na 90%, że podwyżka dla pracowników cywilnych RON będzie w wysokości 250-270 zł do zasadniczej czyli przy 10% premii i 20 % wysługi sumując 325 zł lub 351 brutto i teraz czekamy na ruch RON. Takie propozycje, w takiej wysokości… Czytaj więcej »

Rysiek
1 stycznia, 2019 23:18
Reply to  Czytar.

Te Twoje wyliczenia co do grosza sensu najmniejszego nie mają, bo są oparte na zbyt prostych kalkulacjach i przesłankach. Ta kwota, z którą możemy mieć realnie do czynienia w obecnym roku, czyli kwota przeznaczona przez MON na podwyżki wynagrodzeń to przeciętnie na etat – najwyżej 250 zł, z czego resort nie ma zamiaru dać wszystkim po równo. Więc zamiast walczyć o zwiększenie tych środków – będziemy je sobie nawzajem wyrywać a resort i tak zrobi, co zechce. Dlaczego z tych ponad 300 zł liczonych wg nieaktualnego przecież stanu pw przypadnie naliczeniowo zaledwie ok. 250 zł?? To proste a odpowiedz jest… Czytaj więcej »

2 stycznia, 2019 11:17
Reply to  Czytar.

Jesteś Czytar. zbyt optymistyczny z tą kwotą podwyżki na poziomie 325-351 zł.
Widzę, że te Twoje „ponad” jest wyższe od „moich”… 8 zł.
A to z prostej przyczyny…
Ty dzielisz środki, które w zasadzie są już podzielone… a mianowicie dodatkowe wynagrodzenie roczne (DWR).
To zwiększenie budżetu o ok. 8 mln zł nie jest podwyżką.
Te środki w zasadzie są już rozdzielone na poszczególnych pracowników, bo DWR „pójdzie” tam, gdzie poszły wypłacane w ubiegłym 2018 roku wynagrodzenia.
Nie ma więc potrzeby dzielić coś, co już jest podzielone… i stwarzać pozory, że jest więcej.

Marek Kazimierczak
1 stycznia, 2019 21:21

„Nowoczesne i godnie wynagradzane wojsko (…) Podwyżki płac dla żołnierzy i pracowników cywilnych Z inicjatywy Szefa MON Prezydent RP podpisał rozporządzenie w sprawie podwyżek dla żołnierzy. Od 1 stycznia 2019 r. średnie uposażenie żołnierzy wzrośnie o ponad 500 zł. Ostatnie podwyżki dla żołnierzy były wypłacane od stycznia 2017 roku. Średnia podwyżka wyniosła wówczas 380 zł. W 2019 r. średnie uposażenie żołnierzy wyniesie ponad 5500 zł brutto. Szef MON w 2018 roku podjął także decyzję o podwyżkach płac dla pracowników cywilnych. Od 2011 r. podwyżki wynagrodzeń pracowników cywilnych były zamrożone. Dopiero w latach 2016 i 17 podniesiono limity finansowe, co pozwoliło… Czytaj więcej »

Grzesiek
1 stycznia, 2019 22:30

Nie będziemy mieli. Nszzpw już o to zadba

Rysiek
1 stycznia, 2019 23:52

W innym artykule Gazety Prawnej czytamy cyt.: „…szef MON poruszył kwestię wynagrodzeń w wojsku. Poinformował, że w przyszłym roku pracowników cywilnych wojska czeka podwyżka. Jak zapowiedział, wyniesie ona „ponad 300 zł”. Mówiąc o tych podwyżkach Błaszczak podkreślił, że wynagrodzenia są „realną miarą troski państwa o żołnierzy i pracowników wojska”. Kwestia wysokości wynagrodzeń i rozpoczęcia rozmów w tej sprawie jest w ostatnich dniach podnoszona przez część związkowców w resorcie obrony. We wtorek władze Związku Pracowników Wojska „Tarcza” poinformowały PAP, że rozpoczęły zbieranie podpisów pod listem otwartym do szefa MON, w którym przedstawiają trudną sytuację pracowników cywilnych wojska i domagają się dialogu… Czytaj więcej »

Jasiu.
2 stycznia, 2019 12:26
Reply to  Rysiek

Rysiu, jakie jest stanowisko i założenia Solidarności, proszę zwrócić się do p. Mirka K. – Szefa Sekcji.
Ja nie mam upoważnienia do przedstawiania konkretów a moje osobiste zdanie jest takie, jak napisałem.
Mnie interesuje podwyżka w zbliżonej wysokości do MSWiA i może być dwuetapowa.
Nawet druga część podwyżki od września 2019 r.
Ja swoje „opracowania” w tym zakresie przekażę Przewodniczącemu ZK TARCZY…

Grzesiek
15 stycznia, 2019 16:20
Reply to  Jasiu.

Solidarność i Ty już obiecywaliście min 2000 zł na 100 rocznicę odzyskania niepodległości.wręcz pisałeś dumnie, że dzięki wam tyle będzie i tylko wam, bo TARCZA to se może….i co??? i co??? Nic nie pisz o solidarności i drugim takim nszpw…

PEWURON
2 stycznia, 2019 08:12

Witam w Nowy Roku 🙂
Panie i Panowie, czy ktoś na chwilę obecną ma wiedzę w jaki sposób MON uraczy nas podwyżkami w roku 2019?
Czy będzie to standardowa wypłata z pominięciem rozmów ze związkami ale już ze styczniową wypłatą (zgodnie z tym co mówi MON – od 1 stycznia 308 zl brutto)?
Czy też będą prowadzone wielomiesięczne negocjacje ze stroną społeczną i wypłatą podwyżek z wyrównaniem w czerwcu/lipcu?

Rysiek
2 stycznia, 2019 13:14
Reply to  PEWURON

MON niczego takiego nie pisze a że będzie to „podwyżka z wyrównaniem od stycznia a nie od stycznia” to od dawna wiadomo. Wiadomo też, że ten dialog, z którego resort jest taki dumny będzie polegał na jednostronnej decyzji Pana Ministra. A strona społeczna może sobie co najwyżej pogadać – na takich forach, jak to – jeżeli oczywiście będzie je miała. Nie padły też żadne konkretne deklaracje oprócz naliczeniowej kwoty „ponad 300 zł”. Z tej kwoty jednak spore sumy – w przybliżeniu ok. 5% się rozejdą na różne związane z płacami należności np. odprawy czy nagrody jubileuszowe, fundusz na niepełnosprawnych itp.… Czytaj więcej »

JObserwator
2 stycznia, 2019 08:16

Panie Marku, to ja podam jeden przykład. Pracownik po 43 latach pracy ma na brutto 3250 zł i ma np. średnie wykształcenie a szeregowy po gimnazjum, bez wysługi ma zarabiać 3600 lub 3700 zł plus dodatki to jakieś żarty a nie wspomnę tu o wczasach pod gruszą, bo odpis na jednego członka rodziny to około 1100 zł. A co jest tego powodem. Osoba odpowiedzialna w wojsku za podwyżki (p. Dziekan) załatwiał podwyżki strasząc, że odejdzie tyle kadry zawodowej, że nie będzie komu służyć a w dodatku ta armia to około 100 tys. żołnierzy plus dbanie o interes emerytów wojskowych 120… Czytaj więcej »

Rysiek
4 stycznia, 2019 07:33
Reply to  JObserwator

Witaj, Twoją wypowiedź odbieram jako jedną z nielicznych pełnych wypowiedzi na interesujący nas temat.
Tyle, że tego wątku o emerytach nie rozumiem…
I tych wojskowych, i tych cywilnych.
Dlaczego to ta armia 120 tys. emerytów wojskowych i ich rodzin ma głosować na aktualnie rządzących??
Możesz to wyjaśnić??

Marek
3 stycznia, 2019 10:10

Ja mam wrażenie, że nie ma co porównywać wypowiedzi w sprawie podwyżek dla żołnierzy i pracowników ron.
Minister miał zapewne na myśli podwyżkę dla żołnierzy ponad 500 ale netto, a dla pracowników ron ponad 300 ale brutto – czyli jakieś 215 netto dla wysługi > 20 lat, a zapewne i tyle nie będzie chociaż chciałbym się mylić.
Dla tych, co pracują krócej będzie jeszcze mniej.

3 stycznia, 2019 10:55
Reply to  Marek

Może masz rację, że chodzi o netto, chociaż i było coś takiego:
http://portal-mundurowy.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=8259:17-x-przecietne-uposazenie-zolnierzy-zwiekszy-sie-o-ok-540-zl

Trzeba bowiem pamiętać, że żołnierze mieli podwyższane jako pierwsi spośród służb mundurowych i może stąd te „zabiegi” co do wysokości ich podwyżki.
Jakby nie patrzyć, jeżeli w jednym materiale podaje się netto a w kolejnym zdaniu brutto – to zawsze takie działanie ma jakiś cel.
ponad 500 a 655 zł stanowi zasadniczą różnicę, chociaż obie te kwoty są znacznie wyższe od wskazywanej ponad… 300 zł. Pozdrawiam.

Rysiek
3 stycznia, 2019 12:17
Reply to  Marek

Jezeli odliczymy te standardowe 5% na koszty uboczne wzrostu wynagrodzeń, o czym już pisałem, być może dodatkowe 2 % na fundusz nagrodowy wzorem ubiegłego roku, zwiększone dodatki dla tysięcy pw za pracę w nocy związane z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia oraz zwiększenie części środków pozostających w dyspozycji Pana ministra w związku z różnymi kosztownymi projektami, na które przecież dodatkowych środków nie pozyskano biorąc stosownie z tych ogólnych – to wszystkie te wyliczenia są psu na budę. Obstawiam, że gdy przyjdzie do konkretnego podziału tego, co resort przeznaczy na te nasze „podwyżki” wielu mocno się zdziwi, gdyż będzie to zaledwie kwota naliczeniowa… Czytaj więcej »

PRON_MT
9 stycznia, 2019 13:42
Reply to  Rysiek

Również jestem tego samego zdania, że – jak co roku – te 100 zł netto zje inflacja a więc podwyżek w ogóle nie będzie, będzie natomiast regulacja o wskaźnik inflacyjny (nie ten podawany, tylko rzeczywisty). Pozdrawiam.

Referent
2 stycznia, 2019 12:22

Na stronie Wojska Polskiego powstała przydatna zakładka „Dialog Społeczny MON”.
Choć nie można tam wyrażać swoich wolnych opinii, jak tu na stronie TARCZY, to możemy się dowiedzieć co/komu/ile Pan Minister da/nie da, albo zabierze.
Jest też również kontakt do pełnomocnika, tak więc jeśli ktoś ma problem?
Kontakt – dss@mon.gov.pl
Pełnomocnik Ministra ds. Współpracy ze Związkami Zawodowymi
Al. Niepodległości 218
00-911 Warszawa
http://www.wojsko-polskie.pl/pl/pages/aktualnosci-spotkania-pelnomocnika-ministra-ds-wspolpracy-ze-zwiazkami-zawodowymi-r/
PS. doszły mnie słuchy, że ZPW TARCZA ma być odsunięta/usunięta od stołu negocjacyjnego ze względu na małą ilość członków ? Może ktoś to zaprzeczyć?!
Jedyny związek który coś robi dla PRON chcą usunąć ?
Pozdrawiam.

2 stycznia, 2019 13:50
Reply to  Referent

Oj, Referencie, dziękuję, że wrzuciłeś tę informację na naszą stronę, bo zamierzałem o niej napisać dopiero w nowej aktualności. Co do pytania w „PS.” – nie wiem jakich źródeł słuchasz, ale raczej zmień nadawcę. 🙂 Z mojej wiedzy wynika, że aktualnie „TARCZA” jest drugim co do wielkości związkiem zawodowym działającym w zakresie pracowników RON objętych PUZP, więc Twoje zasłyszane informacje, że mamy małą liczbę członków – NIE SĄ PRAWDZIWE. Poza tym stale nasza liczebność wzrasta… Jednocześnie trzeba wskazać, że od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy o związkach zawodowych, więc od wczoraj można uzyskiwać oficjalne informacje od… Czytaj więcej »

Rysiek
2 stycznia, 2019 16:01

Jest faktem, że te radykalne zmiany zapisów ustawy o związkach zawodowych nie zawsze są dla tych zz korzystne. Jak zwykle zresztą doszło do próby pogodzenia interesów lobby pracodawców i central związkowych tyle, że wchodzące w skład tych central albo znajdujące się poza ich strukturami zz niewiele zyskały a być może bardzo wiele – zwłaszcza w zakładach pracy – straciły… To jednak zupełnie inny temat i zapewne niewielu interesujący. Ja w sprawie tego dwugłosu, gdyż zauważyłem, że na problem liczebności i siły oddziaływania związku mam nieco odmienne zdanie niż Marek. On napisał: „jesteśmy drugim co do liczebności zz w resorcie” i… Czytaj więcej »

SZEF.
4 stycznia, 2019 08:26

A skąd ta wiedza, z „przypuszczeń”, czy z wymysłów. Jak można pisać takie bzdury. Jak tak wszystko wiesz, to proszę podaj rzeczywistą liczbę członków NSZZ Solidarność tylko nie przypuszczalną. (…) Ja Ci mogę powiedzieć powiedzieć prawdę. Nie byłeś i nie jesteś drugim związkiem w RON. Piszesz, że jesteś drugim związkiem pod względem liczebności a jak to jest. Rysiek mówi co innego, ty piszesz co innego i życie pokazuje co innego. Dla mnie możesz być pierwszym związkiem w RON ale tak nie jest i nigdy nie będzie. A ja rzadko kiedy się mylę. Pracownicy od 1996 r. popierali w większości związek… Czytaj więcej »

4 stycznia, 2019 13:02
Reply to  SZEF.

Napisałem SZEFIE., że:
Z mojej wiedzy wynika, że aktualnie “TARCZA” jest drugim co do wielkości związkiem zawodowym działającym w zakresie pracowników RON objętych PUZP
i to jest fakt. A z faktami się nie dyskutuje.
Oczywiście, że obok NSZZ PW, jest jeszcze „S” ale mając na uwadze to co napisałem, czyli członków organizacji opłacanych ze środków na wynagrodzenia w RON, które są corocznie ujmowane w załączniku do ustawy budżetowej – ta „S” wypada raczej skromnie…
Jeżeli zajdzie taka potrzeba – nie obawiam się konfrontacji w zakresie sprawdzenia naszej liczebności. 🙂

SZEF.
5 stycznia, 2019 18:31

Marku, nie liczebność się liczy, tylko ile naprawdę jest gotowych przyjechać, np. na demonstrację i wtedy się okazuje – ile tak naprawdę nas jest.

5 stycznia, 2019 19:32
Reply to  SZEF.

Masz rację. Tylko zauważ, że ta cała nasza dyskusja w tym zakresie została zainicjowana przez Referenta, który stwierdził: cyt. „doszły mnie słuchy, że ZPW TARCZA ma być odsunięta/usunięta od stołu negocjacyjnego ze względu na małą ilość członków?”
A zatem to nie ma nic wspólnego z demonstracją. 🙂
Pozdrawiam Cię, SZEFIE.

Rysiek
4 stycznia, 2019 13:38
Reply to  SZEF.

Napisałeś dużo i o wielu problemach. Wychodzi jednak na to, że obydwaj w tych swoich zasadniczych poglądach gdzieś się spotykamy. Tym wspólnym mianownikiem jest nasze przekonanie o istocie determinacji i zaangażowania w tym, co dla nas ważne i istotne. Wspólnie, jak wynika z naszych wypowiedzi uważamy, że najważniejsze aby się nam po prostu chciało chcieć… Wspomniałeś o tym moim proteście, chociaż ja zrobiłem wiele aby do tego nie powracać. Dlatego, że on kosztował mnie osobiście wiele i jego następstwa jeszcze długo – jeżeli nie do końca mojego życia będą obecne. Ale także i przede wszystkim dlatego, że ten mój protest,… Czytaj więcej »

SZEF.
5 stycznia, 2019 18:30
Reply to  Rysiek

Dzięki Rysiu .

Referent
4 stycznia, 2019 10:30

Na taką odpowiedź liczyłem panie Marku!
Informacje, które krążyły w mojej jednostce zaraz rozwieje silny wiatr!
Pewnie ktoś miał w tym swój udział, rozsiewając takie ploty (można się domyśleć, co to za ZZ).
Pozdrawiam i śledzę na bieżąco.

Rysiek
2 stycznia, 2019 15:32
Reply to  Referent

Napisałeś cyt.: „Na stronie Wojska Polskiego powstała przydatna zakładka “Dialog Społeczny MON”. Choć nie można tam wyrażać swoich wolnych opinii, jak tu na stronie TARCZY, to możemy się dowiedzieć co/komu/ile Pan Minister da/nie da, albo zabierze…” Faktycznie, powstała – powstała w odpowiedzi na zarzuty strony związkowej, w tym zwłaszcza TARCZY, że tego dialogu nie ma. Także mój protest – co ukazały media – był skierowany przeciwko od lat istniejącej sytuacji, że instytucji dialogu społecznego w tym resorcie nie ma. I oto, w odpowiedzi na zarzuty stawiające resort w bardzo niekomfortowej sytuacji, ten resort stwierdza publicznie, że taki dialog istnieje i… Czytaj więcej »

BLACK METAL
3 stycznia, 2019 20:06

Panie Marku mam pytanie.
Od 1 stycznia 2019 weszła w życie nowa kwota bazowa dla KSC czyli 1917 zł.
Czy to oznacza że pensja styczniowa dla pracowników TOAW i urzędu MON będzie automatycznie liczona po nowemu czy jeszcze wg starego wskaźnika?

3 stycznia, 2019 22:33
Reply to  BLACK METAL

Nic mi jeszcze nie wiadomo, że zmieniała się kwota bazowa dla KSC. A jeżeli się zmieni to nie będzie ona wynosić 1917 zł, jak piszesz – tylko 1916,94 zł. To tak na marginesie, na okoliczność, gdybyś mnie sprawdzał 😉 Nie do mnie też to pytanie ale skoro już je zadałeś, to wyrażę swoją opinię. Uważam, że nie ma co czekać aż MON uzgodni kwotę podwyżek, które i tak będzie zapewne z wyrównaniem… od 1 stycznia 2019 r., i w przypadku, gdy w życie wejdzie ustawa budżetowa na rok 2019 z nowym poziomem mnożnika – naliczenie dla KSC powinno być niejako… Czytaj więcej »

Anna
4 stycznia, 2019 10:30

Witam. Mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie ? Niedawno czytałam, że miała być wypłata 200 brutto z tytułu jednorazowej podwyżki. Mylę coś? Nie miało jej być? Ja nic nie dostałam. Pozdrawiam.

4 stycznia, 2019 13:10
Reply to  Anna

Nic mi o tym nie wiadomo. A tym bardziej, żeby miała to być… „jednorazowa podwyżka”.
Może chodzi Ci o zagospodarowanie „resztek” z wynagrodzeń, które – w związku z zakończeniem roku budżetowego – w grudniu ubr. realizował Inspektorat Wsparcia. Ale z tego, co wiem Inspektorat przekazywał te „resztki” do sobie podległych jednostek i kwoty te były poniżej 200 zł.
Nie było to kierowane obligatoryjnie dla wszystkich jednostek organizacyjnych RON, stąd zapewne nie jesteś jedynym pracownikiem, który na tym nie skorzystał.

Rysiek
4 stycznia, 2019 13:53

Tak właśnie było, jak piszesz a w IW zatrudnionych jest ok. 45% pracowników resortu i te pieniądze były dla nich… Być może jednak pozostali dysponenci także mieli jakieś płacowe „resztki” i je podzielili ale o tym niewiele wiemy, bo nikt się tym nie chwali. Z prowadzonych w wojsku badań socjologicznych wynika, że najgorzej oceniają swoją sytuację płacową pracownicy podlegli IW. Jednak znaczną ich część, bo około 1/3 w grudniu ubiegłego roku – głównie dzięki zdecydowanym działaniom tego zz, które w efekcie doprowadziły do przekazania do RBL-ogów 2% środków na wynagrodzenia na fundusz nagrodowy który był realizowany – od początku roku… Czytaj więcej »

Rysiek
4 stycznia, 2019 15:11

Przełom, którego nie było nigdy, jak pamięcią sięgam… I tym razem po raz kolejny ale już nie tytułem polemiki a informacji ważnej dla nas wszystkich. Rozmowy w kwestii rozdysponowania środków na podwyżki rozpoczną się 23 stycznia br. o godzinie 11 w siedzibie MON. A teraz spokojnie i po kolei. Cała sprawa ma zapewne związek z tym moim protestem. To wówczas – w liście, który otrzymałem zapewniono mnie o zamiarze pilnego pochylenia się nad kwestią naszych wynagrodzeń a ja w te zapewnienia uwierzyłem. Dlatego, że zawsze traktowałem i traktuję kierownictwo resortu obrony narodowej z całym szacunkiem i powagą. Gdy w dniu… Czytaj więcej »

4 stycznia, 2019 22:40
Reply to  Rysiek

Z pismem, na które się powołuje Rysiek można się zapoznać pod poniższym linkiem:
https://zpwtarcza.pl/opinie-i-stanowiska-2019/

Rysiek
5 stycznia, 2019 12:19

No tak – my tu ciężko orzemy mając i ogromne społeczne poparcie wyrażające się kilkoma tysiącami głosów pod listem otwartym do ministra ON i całościowy, kompleksowy program zmian w PUZP pozwalający stosownie zagospodarować dodatkowe środki na wynagrodzenia i – wspólne z pozostałymi skupionymi w ramach MKK związkami zawodowymi – żądania płacowe przesłane ministrowi ON a u innych… nadal święta i noworoczna zabawa z tymi zajefajnymi życzeniami Pana Zenona cyt.: „DO SIEGO RROKU” Wyraz „RROKU”, cokolwiek on znaczy nie wpisałem błędnie, bo to oryginał ze strony tego związku. Kto nie wierzy, niech sam tam zajrzy. Zapewne te życzenia były zamieszczane, gdy… Czytaj więcej »

pracownik
5 stycznia, 2019 22:18
Reply to  Rysiek

Rysiu, z całym szacunkiem ale Ty się naprawdę jeszcze łudzisz tym, że NSZZ PW stanie z wami ramię w ramie w walce o lepsze jutro?
Błagam Cię, kawusia, makowiec i poklepywanie po plecach, by się skończyło, czego Zenon Jagiełło – bohater bitwy pod Grunwaldem, by nie przeżył.
Pozdrawiam.

Rysiek
6 stycznia, 2019 14:06
Reply to  pracownik

Odpowiem fragmentem mojej poniższej wypowiedzi cyt.: Uważam, że obecnie powinna rozpocząć się kolejna akcja. Akcja pisania do władz związkowych wskazująca na potrzebę zajęcia przez nich określonego stanowiska. Akcja zebrań w organizacjach związkowych i podejmowania stosownych uchwał. To my – pracownicy ron mamy zadecydować o tym, o co mają się bić nasi przedstawiciele i zmusić ich do tego. Właśnie tak. ZMUSIĆ ICH DO WALKI O NASZE INTERESY… My – członkowie TARCZY – to właśnie w roku ubiegłym uczyniliśmy. To my – członkowie tego związku i niezrzeszeni jesteśmy autorami otwartego listu do ministra ON i to my doprowadziliśmy do tego, że władze… Czytaj więcej »

6 stycznia, 2019 20:56
Reply to  Rysiek

I już jest poprawnie tam napisane.
Zaiste Ryśku, masz dużą moc przekonywania…
i to w dni wolne od świadczenia pracy. 🙂

Pracownik
6 stycznia, 2019 16:20

Na TVN24 właśnie oglądałem o podwyżkach dla żołnierzy i powiedziano te o pracownikach i padły słowa cytuje:
„Pracownicy mają dostać co najmniej 300 złotych NETTO z wyrównaniem od 1 stycznia” dodano, że nie wiadomo tylko od kiedy.
Netto?
Serio?
Czy ktoś tam się pomylił…

Rysiek
6 stycznia, 2019 23:15
Reply to  Pracownik

Oczywiście, że pan redaktor się po prostu pomylił. Ale to może jest jakiś optymistyczny znak mówiący o tym, że jest to w pełni realne – tylko musimy się o to wspólnie postarać.

Grzesiek
7 stycznia, 2019 10:27
Reply to  Pracownik

Nie wiem, jak niby netto 300, jak brutto będzie dla większości z 280 i to max dla tych z max wysługa.dziwne jest też to, dlaczego ten cały minister nasz „cudowny” operuje kwotą netto u żołnierzy a u nas – kwotą brutto i to jeszcze pięknie określoną na wyrost.czemu te nasze związki nie napiszą do mediów… ciekawe.ale tylko to pokazuje, jak oni traktują nas pracowników…ja pie…e.. co ma się stać, żeby zz w końcu się obudziły????
Takiej bierności nie ma żadna grupa zawodowa.żadna!!!!
Sama TARCZA to se może… nastrugać co najwyżej karykaturę BŁaszczaka i jego kolegi Zenka J. z Nszzpw…

eric
6 stycznia, 2019 19:55

WITAM! Teraz czekamy na spotkanie 23 stycznia… Ale nie ma co się łudzić na cudy… Podejrzewam, że będzie po staremu… Z spotkania nic nie wyniknie, a my będziemy czekać do maja/czerwca na podwyżkę z wyrównaniem. Z której widzę, że z 300 zł tak tłumnie głoszonych w mediach – większość dostanie po 100 zł… Dopóki nie skruszy się tego „betonu”, to nic się nie zmieni. A z kim to robić, jak np. takie NSZZ od razu wszystko będzie przyklepywać i głosić „ciemnocie”, jaki dobrobyt załatwił. A dlaczego 23 stycznia nic nie będzie?! Bo MON pokazał gdzie ma związki i sam głosi… Czytaj więcej »

Ktoś
6 stycznia, 2019 21:10
Reply to  eric

Tak, teraz chcą się spotkać w styczniu, bo w tym roku wybory.
Szum medialny wokół małych zarobków pracowników cywilnych im nie na rękę w tej chwili. Pewnie chcą to wszystko załagodzić i wyciszyć. Może będą próbowali przeciągać w czasie. Więc jest okazja, żeby zawalczyć o konkretne podwyżki a nie jakieś ochłapy z pańskiego stołu.

Rysiek
7 stycznia, 2019 15:31
Reply to  Ktoś

W tym, co piszesz jest dużo prawdy. Prawda jest jednak także i taka, że obecny Dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych uczynił – pomimo istniejącej krytyki jego działań – dotychczas więcej niż jego poprzednik, przez dużo dłuższy okres czasu. Ma, wraz z zespołem bardzo trudne zadanie. To zadanie uregulowania jakże wielu spraw, w sytuacji ogromnego zniecierpliwienia społecznego. Przyglądam się temu z boku, z pozycji najniżej wynagradzanego pracownika resortu i wiem, że należy dać naszym resortowym partnerom nieco zaufania i czasu na wyprowadzenie problematyki pracowniczej z kąta, w którym się znalazła. Skrzętnie zbieram te okruchy działań i wiem, że często pod wpływem idących… Czytaj więcej »

Rysiek
6 stycznia, 2019 21:19
Reply to  eric

Zapewne się, eric nie mylisz ale przecież teraz ta „piłka” jest po naszej stronie. Jeżeli zademonstrujemy tam i JEDNOŚĆ, i DETERMINACJĘ to wygramy, być może po raz pierwszy w historii ruchu związkowego w wojsku… Tu nie chodzi o te parę złotych w prawo, czy w lewo… Tu chodzi o naszą godność, wyrażającą się w żądaniu potraktowania naszych postulatów w sposób, jak to uczyniono w innych służbach mundurowych. My – pracownicy ron – nie jesteśmy bowiem jakimś gorszym sortem w porównaniu z innymi pracownikami budżetówki. Jeżeli tam pójdziemy ze wspólnymi żądaniami i jeżeli będziemy gotowi walczyć o ich spełnienie… WALCZYĆ ZDECYDOWANIE… Czytaj więcej »

Marysia
9 stycznia, 2019 07:25
Reply to  Rysiek

Panie Rysiu, zgadzam się z Panem, że piłka jest po naszej stronie tylko musimy wszyscy grać w jednej drużynie a z tym znowu będzie problem, bo napewno wie Pan, kto będzie podawał piłkę RON i który najlepszy w tych sprawach gracz (Zenon) nie zrezygnuje z wypłacania jednorazówek, bo sam dostaje to świadczenie… ze składek związkowych. To jest dopiero ŻENADA. Nie dość, że związki utrzymują ze składek takiego Szefa, to każe sobie płacić sobie prawie wszystkie dodatki, jakie ma zwykły przewodniczący nie świadczący pracy. Chociaż, co mi tam, to nie mój problem. Jak widać, jak naiwni są członkowie tego związku, którzy… Czytaj więcej »

Rysiek
6 stycznia, 2019 23:01
Reply to  eric

Odpowiem na te nasze wątpliwości słowami nauki społecznej Jana Pawła II. Oto co mówił o pracy i wynagrodzeniu: „Ludzie są największym bogactwem każdego przedsiębiorstwa. Człowiek nie jest w stanie pracować, gdy nie widzi sensu pracy, gdy sens ten przestaje być dla niego przejrzysty, gdy zostaje mu niejako przesłonięty. Praca ludzka stoi w pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny. Praca posiada swoją zasadniczą wartość dlatego, że jest spełniana przez człowieka. Na tym opiera się też godność pracy. Praca jest powinnością człowieka: zarówno wobec Boga, jak też wobec… Czytaj więcej »

Grzesiek
7 stycznia, 2019 07:21
Reply to  eric

eric, tak będzie… a zobaczysz, co będzie za rok…
Wtedy też związki będą gadać, że MON ich wysłuchał i dał podwyżki… hehe te obligatoryjne…
Nie chcemy protestować, strajkować – to mamy taki szacunek i poważanie…

Rysiek
7 stycznia, 2019 15:52
Reply to  Grzesiek

Grześ – odpowiem tak. Powinniśmy tam pójść, uzgadniając wspólnie nasze stanowisko i dogrywając pozostałe sprawy łącznie z decyzją o określonych formach protestu, jeżeli nas nie wysłuchają. Jeżeli nas nie wysłuchają, powinniśmy rozpocząć pikietę przed siedzibą MON oraz podjąć inne decyzje, które odbiją się szerokim echem w całym społeczeństwie. Na to trzeba jednak determinacji i z dołu, i z góry. Takiej, jaką Ty przejawiasz. Piszę to z pełnym szacunkiem dla Ciebie, bo ty u mnie już egzamin zdałeś uczestnicząc w warszawskim proteście. Masz wiec prawo do inspirowania innych. Musimy jednak wszyscy uświadomić sobie, że czasy walki z komuną minęły i na… Czytaj więcej »

Grzesiek
7 stycznia, 2019 19:13
Reply to  Rysiek

Rysiek.zgoda.nie będę tak pisał.ale serio,jestem poirytowany tym określaniem podwyżek brutto u nas a netto dla żołnierzy i tym,że Mon na pisma nie odpowiada.robi z publicznymi pieniędzmi co chce.zero transparentności.do dziś nie wiemy, co z kasą pierwotnie planowaną na nasze wynagrodzenia.i wiesz co.nie dowiemy się.choć każdy z nas przypuszcza na co poszły.ale ok.miałem tak nie pisać.ja uważam,że trzeba stanowczo… i zdania nie zmienię.to, co Mon robi – to dla mnie propaganda i działania pozorowane.niech podadzą jeden, tylko jeden argument, dlaczego nie możemy dostać podwyżek takich, jak w mswia… jeden.przecież wiadomo jest, że zarabiamy od nich mniej a mamy ich gonić niby…… Czytaj więcej »

Referent
7 stycznia, 2019 08:41

Jak napisać pismo o odwołanie pana Zenona J. z funkcji szefa związku NSZZ PW?
Myślę, że większość pracowników RON należących do NSZZ PW podpisałaby się pod listą odwołującą przewodniczącego.
Należę do związków od 8 lat i nie widzę przyszłości pracowników z tym panem na czele, mogę więc – jako zwykły pracownik – wystąpić do swojego związku z takim pismem?

Andrzej
7 stycznia, 2019 15:11
Reply to  Referent

Wystąp. Zarząd bez członków przestanie być związkiem.

jan
7 stycznia, 2019 19:14
Reply to  Andrzej

Żołnierze już dostali podwyżki, teraz kolej na nas.
Ciekawe jakie??????
A co dalej z układem zbiorowym?

Grzesiek
7 stycznia, 2019 20:07
Reply to  jan

Nie dostali…

7 stycznia, 2019 20:24
Reply to  Grzesiek

Masz rację. Dostaną w I kwartale br., z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. 🙂
Przecież nawet jeszcze nie ma uchwalonej ustawy budżetowej na rok 2019, więc nie można wydatkować ponad to, co było w budżecie roku poprzedniego. A tam podwyżek nie było od 1 stycznia 2019 r. Ustawa budżetowa ma być dopiero pod koniec stycznia br. a może i na początku lutego…

8 stycznia, 2019 21:31
Reply to  jan

A więc, janie odpowiedź na Twoje pytanie: A co dalej z układem zbiorowym?
znajdziesz pod poniższym linkiem:
https://zpwtarcza.pl/materialy/aktualnosci/2019_01_08/20190107_Wyciag_z_pisma_w_zakresie_wznowienia_prac_nad_PUZP.pdf

Rysiek
7 stycznia, 2019 15:17
Reply to  Referent

Wprawiasz nas w zakłopotanie, gdyż to nie miejsce na udzielanie porad, jak zmienić władze innego związku zawodowego. Stosowne możliwości są określone w statutach związkowych i jedynie zgodnie z nimi można ewentualnych zmian dokonać. Wydaje się mi, że właśnie niedawno zakończył się zjazd sprawozdawczy tego związku, podczas którego dotychczasowe kierownictwo uzyskało mandat do dalszego sprawowania swoich funkcji. Problemu wiec w istocie nie ma. Wyjście jest jedno. Jeżeli dany zz nie spełnia waszych oczekiwań, to należy barwy związkowe zmienić. Wiem coś o tym, bo robiłem to parę razy, pomimo różnych złośliwości – także i na tym forum – z tego powodu mi… Czytaj więcej »

TOAW
7 stycznia, 2019 19:44

To się żołnierze dogadali
http://m.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/przedstawiciele-zolnierzy-wp-z-satysfakcja-przyjeli-propozycje-dotyczace-podwyzek-q2019-01-07/
tylko niech minister zauważy, kto tę robotę naboru na żołnierzy musi robić…
Miejmy nadzieję, że my dostaniemy też, jak szeregowi co najmniej 14% podwyżki do podstawy.

7 stycznia, 2019 20:17
Reply to  TOAW

I znowu się pojawia ta kwota ok. 540 zł podczas, gdy wszystkie wyliczenia wskazują, że wzrost mnożnika z 3,20 do 3,63 tj. o 0,43 kwoty bazowej (1.523,29 zł) daje kwotę 655 zł a nie ok. 540 zł. Chyba, że ma to być kwota netto czyli po odjęciu 18% podatku od podwyżki 655 zł i wówczas rzeczywiście wychodzi… 537,10 zł czyli… ok. 540 zł. Ale w takim razie trzeba było napisać, że chodzi o netto. A tak na marginesie tego okresu 2010-2015, na który się powołują na stronie MON, warto przypomnieć podwyżkę od 1 lipca 2012 r. o czym pod poniższymi… Czytaj więcej »

Rysiek
8 stycznia, 2019 07:30

Na stronie zupełnie niepostrzeżenie pojawiła się notatka ze spotkania przedstawicieli TARCZY z Pełnomocnikiem MON d/s współpracy ze związkami zawodowymi z dnia 17 grudnia ubr.
Namawiam do zapoznania się z jej treścią, gdyż w sposób wyczerpujący ukazuje ona cały kompleks zagadnień, którymi nasz Związek obecnie się zajmuje i które są tematem rozmów oraz konsultacji z partnerami resortowymi.
Każdy znajdzie tu interesującą go problematykę i osobiście przekona się o bogactwie spraw, które Związek przedkłada stronie resortowej do realizacji.
Polecam ten dokument, gdyż bardzo wymownie dokumentuje on ogrom pracy i problemów, z którymi mamy do czynienia:
https://zpwtarcza.pl/materialy/aktualnosci/2019_01_07/20190104_Notatka_z_grudniowego_spotkania_z_Pelnomoc_MON.pdf

8 stycznia, 2019 21:29
Reply to  Rysiek

W celu uzupełnienia tej wiedzy, o której pisze Rysiek, w zakładce na stronie TARCZY jest również wyciąg z ostatniego pisma od Pełnomocnika MON. Tam podniesiona została kwestia spotkania z przedstawicielem Kierownictwa MON, jak również odniesienie się przesłanej przez MKK propozycji zmian do PUZP.
https://zpwtarcza.pl/materialy/aktualnosci/2019_01_08/20190107_Wyciag_z_pisma_w_zakresie_wznowienia_prac_nad_PUZP.pdf

Grzesiek
9 stycznia, 2019 06:45

Panie Marku lub Rysiu.czy wiecie coś o planowanych redukcjach, zwolnieniach w rblogach??
W 4 rblogu podobno 40 osób leci, a o 3 rblog także się słyszy.miało nie być a są redukcje.chyba.

9 stycznia, 2019 11:44
Reply to  Grzesiek

Nic nam nie wiadomo, że miałyby być zwolnienia pracowników. W trakcie spotkania w dniu 17 grudnia podnosiliśmy ten problem w kontekście decyzji Ministra ON z dnia 4 grudnia i wówczas Pełnomocnik MON wskazywał, że następuje likwidacja wakatów i zwolnień nie powinno być. Wskazywaliśmy na niższą przeciętną płacę w 2 rblogu, gdzie zabrano tylko kasę w kwocie ponad pół miliona a pozostawiono bez zmian wielkość zatrudnienia bazowego. Według nas obniży to przecietną płacę pracowników u tego pracodawcy, jednak Pełnomocnik MON miał inne zdanie i wskazywał, że nie obniży… Co do 4 rblogu to trudno nam cokolwiek powiedzieć, bo jest to jedyny… Czytaj więcej »

Rysiek
9 stycznia, 2019 13:43

Ta sprawa została szczegółowo opisana w notatce z grudniowego spotkania, do której Marek poniżej nawiązał. Wówczas to Pan Pełnomocnik wniósł o to, aby wskazać chociaż jeden przypadek, gdzie komuś obniżono by wynagrodzenie. Zaręczył także, że zwolnień nie będzie. Jak wynika z treści tej notatki, doszło wówczas do różnicy zdań, gdyż strona związkowa uważała i uważa nadal, że wiele z wakatów było spowodowanych mało satysfakcjonującym wynagrodzeniem a nie brakiem kandydatów na lokalnym rynku pracy. Obowiązki tych kilkudziesięciu osób ktoś będzie musiał wykonać za dotychczasową zapłatę. Wzrost obciążenia zadaniami pogłębi zniechęcenie i frustrację a w efekcie spowoduje, że kolejni pracownicy odejdą, znajdując… Czytaj więcej »

Grzesiek
9 stycznia, 2019 18:06
Reply to  Rysiek

Coś jest na rzeczy i to z pominięciem związków w tej początkowej fazie decyzyjnej.mleko chyba już wykipiało (nie rozlało) i niedługo poparzy osoby tzw. czarne owce przyjęte nie po układach.
Coś się dzieje i martwi mnie to, że związki z tego co już się odbywa okłamywane są co do rzeczywistych zamiarów Mon.Panie Marku, te redukcje już są zaczęte w takim razie.póki co tak o „planistycznie”, bo ludzie piszą raczej prawdę jeśli chodzi o sytuację w swoich zakładach.teraz dopiero będzie jazda…

9 stycznia, 2019 18:45
Reply to  Grzesiek

Piszesz, że: „ludzie piszą raczej prawdę jeśli chodzi o sytuację w swoich zakładach.”
Jeżeli byliby członkami TARCZY, to w pierwszej kolejności powinna wpłynąć informacja do władz tego związku a nie pojawiać się pisanie ludzi. Jeżeli jest coś na rzeczy, to ustawa o związkach zawodowych po nowelizacji dość precyzyjnie określa możliwość działania organizacji związkowej w tym zakresie.
Nic ująć, nic dodać.
To, co kiedyś było możliwością – teraz jest prawem.

Grzesiek
9 stycznia, 2019 18:52

Panie Marku… w jakim my kraju żyjemy… ustawowy termin na odpowiedź ile wynosi w państwowych organach, urzędach i ogólnie w gospodarce? Mon respektuje?? Nie. dialog społeczny jest??? Tak w 100%??? Czy tylko wg definicji i mniemania Mon… prawo u nas jest i ma być przestrzegane przez jednostki słabsze… Mon robi co chce.
Przecież i Pan to wie.

Grzesiek
10 stycznia, 2019 07:42
Reply to  Grzesiek

W 3 rblogu podobno 18 osób do zwolnienia.na prawdę Panie Marku nic nie wiecie??? Przecież w 3 rblogu działa TARCZA.

10 stycznia, 2019 12:18
Reply to  Grzesiek

Nie wiem Grzesiek, czy wiesz ale każdy zamiar dokonania zwolnienia ma swoje określone procedury, w których zasadniczą rolę spełniają również organizacje związkowe. Akurat w 3 rblogu działa znaczna liczba organizacji związkowych, więc wszystkie organizacji powinny zostać poinformowane o ewentualnych zamierzeniach Pracodawcy w tym kierunku. Jeżeli takich informacji nie przedstawiono, zapewne nie do końca są to informacje potwierdzone, bądź ktoś mówiąc o zwolnieniach ma na myśli skreślenia wakatów. Nie chce mi się wierzyć, żeby dochodziło do zwolnień w sytuacji, gdy w ron jest ponad 1,5 tysiąca stanowisk wakujących… Takie działania będą powodować dodatkowe obciążenie pracowników pozostających w zatrudnieniu, o czym pisał… Czytaj więcej »

Rysiek
10 stycznia, 2019 13:01

To informacja z połowy ubiegłego roku, rzekomo w tym roku uaktualniana.
W dodatku za mało podali, bo w porównaniu z 2016 rokiem (szkoda, że nie odnieśli się do jubileuszowego – 2000 roku) i tak więcej zarobimy z tym, że realna wartość tej naszej płacy w istocie się nie zmieni i jak było, tak i będzie… czyli cienko po tych wszystkich „podwyżkach”.
No, chyba, że zz dogadają się w końcu w kwestii istotnej reformy wynagrodzeń zapisanej w PUZP.

Karamba.
10 stycznia, 2019 19:00
Reply to  Rysiek

16 stycznia zbiera się ZG NSZZ PW w Warszawie i będzie ustalał dopiero „wysokość” podwyżek.
Czy aby nie za późno.
A gdzie wspólne uzgodnione stanowisko wszystkich związków.
Najprawdopodobniej udział w spotkaniu weźmie trzech tenorów: dwóch z Pomorza i jeden z Warszawy.

Rysiek
10 stycznia, 2019 20:54
Reply to  Karamba.

ZG tego związku nie musiałby wydatkować sporych środków ze związkowych składek na zebrania w Warszawie. Ten związek stać na wykorzystanie nowoczesnych technik i form komunikacji np. na organizowanie wideokonferencji oraz głosowanie elektroniczne, nie wspominając o innych sposobach wirtualnych spotkań w czasie rzeczywistym. Wówczas byłoby to i szybciej, i taniej a zwłaszcza umożliwiałoby wymianę międzyzwiązkowej informacji. Coś „przez skórę” czuję, że będzie jak zwykle. My wydeptujemy ścieżki, przedstawiamy projekty a zarówno NSZZ PW, jak i wojskowa Solidarność mając gdzieś pozostałe zz przyjdą na to spotkanie ze swoimi propozycjami i wówczas resort, jak to zwykle bywało – po prostu stwierdzi, że w… Czytaj więcej »

kuba
11 stycznia, 2019 09:54
Reply to  Karamba.
Jasiu.
11 stycznia, 2019 07:21
Reply to  Rysiek

W gazecie prawnej wyczytałem, że średni poziom wynagrodzenia pracowników wojska wynosi 3974,16 zł. To ja – po 40 latach pracy w RON – ze wszystkimi możliwymi dodatkami, takimi jak dodatek za II, III zm. trzynastka, premie na 15 sierpnia i 11 listopada i dodatkową premią od pracodawcy z oszczędności na funduszu wynagrodzeń – ja takich pieniędzy nie widzę na oczy. Co to za kłamstwo. Chyba, że RON dolicza jeszcze świadczenie urlopowe i ekwiwalent za umundurowanie, pranie i nie wiem co jeszcze, i to może wtedy wyjdzie te 3975 zł. A może tak podać średnie comiesięcznych wynagrodzeń a najlepiej dominantę tych… Czytaj więcej »

11 stycznia, 2019 11:56
Reply to  Jasiu.

Nie wiem z jakich źródeł są te informacje ale uważam, że średnia za rok 2018 będzie jeszcze wyższa, bo będzie się kształtować na poziomie 4200-4300 zł.
I nie ma co się dziwić, bo przecież trzeba uwzględniać, że ponad setka milionów złotych została w skrytości rozdysponowana dla niektórych pracowników w latach 2017-2018… czym naruszono ustawę o związkach zawodowych.
One zostały rzeczywiście „komuś” wypłacone, zapewne węższym grupom pracowników ron ale wypłacone…

Tadeusz
11 stycznia, 2019 21:53

A myślisz, że z jakich pieniędzy była opłacana komisja i eksperci smoleńscy; to byli cywile zatrudnieni w mon

Rysiek
10 stycznia, 2019 13:36
Reply to  Grzesiek

Grześ – Może być tak, że resort zabrał z RBL-ogów i zapewne nie tylko, pewną ilość wakujących stanowisk. Była to prawdopodobnie ilość zauważalna, bo wg mnie… w granicach kilkudziesięciu stanowisk wraz ze środkami na nie przeznaczonymi. Piszę to w trybie przypuszczalnym, gdyż związkom tej informacji dotychczas nie podano ani jej z nimi nie konsultowano, co stało się przedmiotem różnicy stanowisk podczas naszego grudniowego spotkania z Pełnomocnikiem – Szefem DSS. Jeżeli więc np. zabrano wakujące stanowisko informatyka, magazyniera czy inne w istocie bardzo istotne dla funkcjonowania zakładu – to ten zakład, aby nadal funkcjonować musi niejako to stanowisko odtworzyć. Może więc… Czytaj więcej »

Grzesiek
10 stycznia, 2019 15:43
Reply to  Rysiek

Nie wiem u nas przewodnicząca powiedziała wprost.18 osób do zwolnienia.tyle i nie ma chyba co inaczej tego interpretować…zwolnienia to zwolnienia a nie kasacja stanowisk nieobsadzonych.ja tam nie wiem jak jest już dlatego pytam.w innych jw jest to samo.mówią realnie i dosłownie o zwalnianiu ludzi…zwalnianiu

Rysiek
10 stycznia, 2019 17:30
Reply to  Grzesiek

Słuchaj – zaczyna mnie to wszystko powoli wnerwiać… Przewodnicząca powiedziała… A co ona na to nie powiedziała?? A nie powiedziała, jak ten problem rzeczywiście zamierzacie rozwiązać?? A może w tym roku i to w I półroczu odejdzie na emerytury paru pracowników i tą drogą być może uda się obejść to zwalnianie?? A może paru emerytów – nie tylko wojskowych, czy innych, mundurowych – mających ograniczenia w zarobkowaniu przejdzie na 3/4 etatu i w ten sposób i oni na tym skorzystają (nie będą musieli oddawać WBE, czy ZUS-owi kasy) i zakład pracy?? Możliwości jest parę. Przede wszystkim jednak zz powinien poznać… Czytaj więcej »

Grzesiek
10 stycznia, 2019 20:44
Reply to  Rysiek

Rysiek ok.tylko pytam. To forum.ale już rozumiem przekaz… koniec tematu.co będzie…

Rysiek
11 stycznia, 2019 08:00
Reply to  Grzesiek

Grzesiu – no nie… Nie koniec, bo ten temat jest obecny i chwała Ci, że zechciałeś nam go tu zapodać. Bo to, o czym Ty z uporem tu piszesz, o czym ludzie w zakładach pracy mówią – to nie jakieś z palca wyssane ploty a rzeczywiste odpryski podejmowanych działań. Należy się temu uważnie przyglądać. Należy te zjawiska monitorować i należy walczyć o to aby – jak określiłem – „kadrowe trzęsienie” nie przerodziło się w „kadrowe tsunami”, które zatopi tych najbiedniejszych i bez tzw. zip-ów. To jest konkretny społeczny problem, z którym powinniśmy się zmierzyć nie uciekając w „krzaki”. Mnie nie… Czytaj więcej »

broda
9 stycznia, 2019 15:17

Coś jest na rzeczy, gdyż Kierownik Składu Dębogórze na spotkaniu z pracownikami poinformował, że musi wytypować do zwolnienia 6 osób, z pominięciem struktur OWC oraz WSP.

Rysiek
9 stycznia, 2019 17:46
Reply to  broda

Witaj – my w tym zakładzie pracy naszych członków będziemy bronić przed zwolnieniami do końca…
Masz na to moje słowo.
A inni?
Oni muszą po prostu bronić się sami…
I nie przyjmuję do wiadomości, że komuś zechciało się zapisać do związku, bo grozi jemu zwolnienie.
To nie tak działa.

9 stycznia, 2019 18:39
Reply to  Rysiek

Masz rację. Nie może być sytuacji, że gdy trwoga to do… związku się zapisuję.

Toja
10 stycznia, 2019 07:22

Spokojnie, dobry fachowiec obroni się sam a takiemu co ma dwie lewe ręce żadne związki nie pomogą. No, chyba. że waszym zdaniem ważniejsza jest przynależność (wracamy do PRLu?)

Rysiek
10 stycznia, 2019 12:46
Reply to  Toja

Dobry fachowiec, Toja nie zawsze obroni się sam a wiem to z osobistego doświadczenia z mojego pracowniczego środowiska. A w nim nadal bywa tak, że nie liczy się profesjonalizm ale zupełnie inne sprawy. Związki są po to, aby… po pierwsze: Nie dopuszczać do redukcji zatrudnienia i uczynić wszystko, aby jej nie było… Marek poniżej o tym napisał… po drugie: W przypadku, gdy do takiej redukcji zatrudnienia dojdzie i związki wyrażą na nią zgodę – przebiegła ona zgodnie z określonymi w prawie pracy zasadami… Pisząc o tym, że związek będzie bronił swoich członków, nie napisałem niczego co byłoby sprzeczne z obowiązującymi… Czytaj więcej »

Rysiek
9 stycznia, 2019 08:36

No właśnie, ten opublikowany fragment dokumentu (całe pismo liczy 5 stron) mówi wiele o relacjach pomiędzy tym Związkiem a resortem. Więcej niż my sami moglibyśmy powiedzieć… Przede wszystkim podkreśla wielką aktywność i dorobek tego Związku w kwestiach społecznych. Naszą pracę, zaangażowanie i inicjatywę. Czy te pochwały ze strony Pana Pełnomocnika nie są dla nas swoistym „pocałunkiem śmierci”? Ja tak nie uważam. Uznaje je za wyraz szacunku i akceptacji naszej pracy. Za uznanie, że jest ona cenna i potrzebna – także dla resortu. Taka postawa resortu napawa nas – stronę społeczną optymizmem. A różnice cyt.: „w poziomie narracji”? Są naturalne i… Czytaj więcej »

Marysia
10 stycznia, 2019 07:39
Reply to  Rysiek

Panie Rysiu, trochę mija się Pan z prawdą, bo NSZZ PW opracowało tabelę do PUZP w 2017 r. Tylko, że ona nie była do zaakceptowania, bo te 1910 zł, które proponowali w II kategorii to śmiech na sali. A I kategoria to miało być 1800 zł. Wzrosłaby w I kat. tylko wysługa, bo twórcy tego projektu – Pan R. i Pan Prezes – mają ponad 40 lat pracy. Z drugiej strony, to według NSZZ PW pracownicy wojska nie mogą za dużo zarabiać, bo doścignęliby swojego Prezesa, który zapewne przekroczył już 9 tys. pensji. Skoro już się martwią czy dostaną te… Czytaj więcej »

Rysiek
10 stycznia, 2019 17:46
Reply to  Marysia

Napisała Pani cyt.: „Panie Rysiu, trochę mija się Pan z prawdą, bo NSZZ PW opracowało tabelę do PUZP w 2017 r.” Pani Marysiu – a w czym i gdzie ja się z prawdą minąłem?? Ja nie odnosiłem się do różnych projektów zmian w układzie, z których nic nie wyszło, bo resort nie chciał negocjować niczego, poza prawą stroną tabeli stawek przy akceptacji NSZZ PW. Odnoszę się do naszego obecnego – w pełni aktualnego i kompleksowego – projektu zmian w Układzie, na temat którego resort wyraża przychylne stanowisko dokonując jego wnikliwej analizy a NSZZ PW i Solidarność słowem się nie odniosły… Czytaj więcej »

Marysia
11 stycznia, 2019 09:34
Reply to  Rysiek

Może szefowie związku tak myślą o waszym projekcie.
Dostali projekt i go schowali głęboko, i nikomu z pozostałych działaczy nie pokazują.
To też dobry sposób na ściemnianie i udawanie współpracy związkowej.

eelaa
10 stycznia, 2019 21:13
Reply to  Marysia

Marysia masz 200 % rację. „Oni” bronią tylko swoich interesów i swoich GÓRNYCH członków. Prawda też jest taka, że zwykli członkowie ich zupełnie nie interesują.
Oj nie, interesują raz w roku poprzez „podarunek” w wysokości 50-60 zł (talon) lub „większej paki świątecznej”.
Taka to jest ta ich interesowność.
A pani L. jeszcze „działa”?
Tak może być, że ta „przynależność” będzie brana pod uwagę.

Rysiek
11 stycznia, 2019 00:11

Jeszcze w kwestii tych podwyżek dla żołnierzy… Jak jest naprawdę z tym odtrąbionym przez resort sukcesem, mamy tu: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24348545,mon-odtrabilo-sukces-z-podwyzkami-ale-oficerowie-sie-buntuja.html Radzę się z tym materiałem uważnie zapoznać. Dedykuję go zwłaszcza tym, którzy w negocjacjach uczestniczyć będą aby nie było, jak z przedstawicielem oficerów… Wychodzi na to, że obudził się… gdy wrócił do domu. Co zaś do tych procentowych wskaźników podwyżki dla żołnierzy. Jeżeli ktoś zarabia 2 tys. zł i otrzyma 15 % podwyżki to oznacza, że jego podwyżka wyniesie 300 zł… Jeżeli ktoś zarabia 4 tys. zł i otrzyma „tylko” 10% podwyżki – to oznacza, że otrzyma 400 zł. No ale… Czytaj więcej »

11 stycznia, 2019 13:09
Reply to  Rysiek

No niestety, w kontaktach z MON trzeba by c ostrożnym w zakresie tego, co się wypowiada, bo czasem może to powrócić jak… bumerang. Konwent i tak miał szczęście, bo w ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie spotkał się z ministrami obrony narodowej i to zarówno z ministrem Macierewiczem, jak i ministrem Błaszczakiem. A tak na marginesie, jeżeli zakłada się, że najniższy poziom uposażenia żołnierza to 3650 zł, można byłoby przyjąć, że najniższy poziom wynagrodzenia pracownika RON powinien wynieść… ok. 2737 zł, co stanowiłoby 75% najniższego uposażenia. Kierunek, aby wynagrodzenia pracowników stanowiły 75% uposażeń żołnierzy zawodowych w przeszłości wskazywany był przez władze… Czytaj więcej »

Zbyszek
11 stycznia, 2019 13:14

Właśnie się rozpoczęło! MON sięga po starą wypróbowaną metodę walki z podwyżkami płac dla PW. Wystarczy zwolnić kilka osób, wprowadzić niepewność zatrudnienia, ogłaszać konieczność dalszej redukcji… i zapędy pracowników i związków najprawdopodobniej zostaną spacyfikowane na jakiś czas. A w takich „molochach”, jakimi są RBLogi można zwolnić dla „postrachu” nie 18 osób ale 118, bez uszczerbku na jego działalności! Każdy RBLog to co najmniej 6-7 składów, jakieś warsztaty itp. A potem znowu przyjmować (po cichu), na nowych umowach okresowych, próbnych itd. Pytanie, kogo zwalniać? Emerytów wojskowych, pracowników biurowych, czy jak zwykle kozłów ofiarnych – pracowników OWC (ale tam chyba sytuacja już… Czytaj więcej »

Rysiek
11 stycznia, 2019 14:45
Reply to  Zbyszek

Witaj – zauważyłem, że poruszasz kilkakrotnie problem OWC, prezentując dużą znajomość zagadnień związanych z ochroną w wojsku. Wiesz więc zapewne o pewnym pomyśle wspólnym NSZZ PW i resortu dotyczącym tej służby. Polegał na tym, że pracowników wojskowej ochrony (głównie ich, choć nie tylko) miano wyautować z Układu i w zasadzie z wojska – do AMW i taką możliwość – możliwość świadczenia przez podmioty tej agencji usług ochronnych na rzecz mon zapisano – NA WNIOSEK NSZZ PW – w stosownej ustawie. Dotychczas był to zapis martwy. Czy jednak taki być nadal musi?? Nie dam złamanego grosza za to, że NSZZ PW… Czytaj więcej »

Zbyszek
11 stycznia, 2019 17:53
Reply to  Rysiek

Panie Ryszardzie, po epizodzie pracy w WKU pracowałem kilka lat w 2RBLog i w tym czasie sporo spotykałem się z pracownikami OWC. O tej inicjatywie NSZZ PW „zbocznicowania” pracowników OWC do AMW nie wiedziałem. Raczej nie ma obaw. Prywatne firmy ochroniarskie w MON nie sprawdziły się. SUFO jest tego przykładem! Jak Pan sądzi, czy w XXI wieku tak powinno się ochraniać obiekty, gdzie facet z „kałachem na plecach” jest podstawowym elementem ochrony i chodzi od budynku do budynku w śniegu, mrozie, deszczu? Przez te warunki „ochrony” traci… cenne zdrowie. Powiem tak, w Polsce już tak nie ochrania się obiektów. Dozory… Czytaj więcej »

Rysiek
11 stycznia, 2019 20:01
Reply to  Zbyszek

Stosowny zapis ustawy o AMW brzmi cyt.: Art. 53. 1. Minister Obrony Narodowej może zawierać z Agencją umowy o zarządzanie nieruchomościami będącymi w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, niewykorzystywanymi przez te jednostki, a także umowy o świadczenie usług, w tym usług wypoczynkowych, konferencyjnych i szkoleniowych, ochrony obiektów oraz robót budowlanych i remontowych na rzecz Ministra Obrony Narodowej oraz jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych. Koszty umów realizowanych na rzecz jednostek nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej ponoszą te jednostki. 2. Minister Obrony Narodowej, zgodnie z zawartymi umowami, o których mowa… Czytaj więcej »

Miro
12 stycznia, 2019 08:05
Reply to  Rysiek

Do Ryśka. Pracuje w OWC na jednej z Uczelni Wojskowej. Czy podwyżki obejmą także nas? Bo jak do tej pory zawsze byliśmy pomijani, że niby uczelnie wojskowe funkcjonują na innych zasadach. Że nie jesteśmy pracownikami Ron-u.

Rysiek
12 stycznia, 2019 13:51
Reply to  Miro

Witaj – miło spotkać kolejnego „towarzysza niedoli” – pracownika ochrony… Serdecznie Was, ochroniarzy wojskowego szkolnictwa pozdrawiam. Co do meritum… Marek to lepiej ogarnia, bo w zakresie szkolnictwa nie mam kompetencji aby szczegółowo odnieść się do problemu. Wiem, że nie jesteście w naszym wojskowym układzie i nie macie wynagrodzeń określanych wg zawartych w nim stawek. Zmiana Układu nie dawałaby Wam podstawy do podwyższenia Waszych wynagrodzeń. Z drugiej strony – zyskujecie na tym, co wywalczą nauczyciele akademiccy i co znajdzie się w rozporządzeniu stosownego ministra. Tam zapisane będą podwyżki nie tylko dla nauczycieli ale całej szkolnej administracji i służb pomocniczych. Ja tak… Czytaj więcej »

Miro
12 stycznia, 2019 15:14
Reply to  Rysiek

Dziękuję Kolego Ryśku za odpowiedź i pozdrawiam.

Rysiek
12 stycznia, 2019 18:23
Reply to  Miro

No, to ja w podzięce za te Twoje podziękowania się sprężyłem w tym dniu dla mnie wolnym i odszukałem przepis stanowiący podstawę Waszych i nie tylko Waszych wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym. Jest tu; http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160002063/O/D20162063.pdf Uwaga jest taka, że w związku z wejściem w życie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 3 lipca 2018 r. zapisy tego rozporządzenia należy poprawić, gdyż nie są z nią zgodne i powołują się na inną podstawę prawną. To jednak w sumie detal, bo analizując treść tego przywołanego w linku rozporządzenia możemy mieć orientację co się należy pracownikowi zatrudnionemu w szkolnictwie wyższym a zwłaszcza jakie… Czytaj więcej »

Sylwester
12 stycznia, 2019 08:08
Reply to  Zbyszek

W pełni się zgadzam! Ile czasu prosiliśmy się o kawałek deski w budce żeby można było przysiąść! Budki wartownicze są jeszcze wzór zabór austriacki i nikogo to nie rusza!

Rysiek
12 stycznia, 2019 18:48
Reply to  Zbyszek

Wielce Szanowny Panie Zbigniewie, Bardzo cieszy mnie Pana obecność na tym naszym skromnym forum. Podziwiam nie tylko Pana dużą wiedzę na temat problemów wojska ale przede wszystkim niewątpliwy talent i swobodę wyrażania myśli i poglądów co sprawia, że Pana wypowiedzi czytamy z dużym zainteresowaniem i zyskały one żywy oddźwięk uczestników tego forum. Proszę, aby nas Pan nie opuszczał i dzielił się nadal z nami swoimi poglądami oraz wiedzą. Jest nam to zwłaszcza obecnie bardzo potrzebne. Pana głos to nie głos malkontenta i roszczeniowca a człowieka znającego problemy i potrafiącego je stosownie zdiagnozować i ocenić. Takich umiejętności nie nabywa się ani… Czytaj więcej »

Zbyszek
13 stycznia, 2019 15:18
Reply to  Rysiek

Wielce Szanowny Panie Ryszardzie, ale mi Pan „kadziii” a to już jest podejrzane!
Chyba lepiej będzie, jak zamilknę. Nie wiem czy mam rację ale Pan Sylwester nie zrozumiał, o co mi chodziło. „Ławeczka” w budce wartowniczej? Oj, to pewnie jest zabronione przez regulamin Służby Ochronnej.
Nie takich zmian potrzebuje ta służba, jednocześnie widać, jak zmęczeni są ludzie!
Pozdrawiam.

Rysiek
14 stycznia, 2019 17:55
Reply to  Zbyszek

Witam, nie podejrzane tylko „po żołniersku” czyli szczere.
U mnie – co w głowie czy w sercu – to na języku…
No ale ja jestem taki cygańsko – polski „mieszaniec” nie dający się do żadnej kategorii zaszufladkować…
Pana wypowiedź o tej ławeczce jako wojskowy – szeregowy ochroniarz w pełni podzielam…
Problem jednak istnieje – to problem godziwych warunków pełnienia służby i pracy, o czym Pan pisał.
A ludzie – proszę mi wierzyć – naprawdę są zmęczeni.
Nie tylko wojskowi wartownicy. To jednak temat innych rozważań…
Również pozdrawiam.

Rafał
11 stycznia, 2019 22:00

https://www.defence24.pl/oficerowie-wysokosc-podwyzki-nie-do-zaakceptowania
Tak do poczytania. Swoją drogą Pan Banaszewski ma niezłą siłę perswazji.

Rysiek
12 stycznia, 2019 13:31
Reply to  Rafał

Niezłą siłę perswazji mają ci, którzy skłonili go do zgody…. Wyrażając ją a następnie wycofując… wykazał – moim zdaniem – brak profesjonalizmu. Ja jednak nie o tym a o ogromie uprzedzeń i podziałów w armii, która powinna funkcjonować, jak dobrze naoliwiona machina… Setki komentarzy związanych z problemem podwyżki uposażeń w wojsku ukazują ocean wzajemnych animozji graniczących z nienawiścią. To porażające…. Gdzieś w pracy wychowawczej – jeżeli ona jest prowadzona – popełniono błąd, który mści się straszliwie. Jestem tym osobiście totalnie przybity. W innym świetle widzę teraz podziały w naszym – pracowniczym środowisku… Aby na tym naszym związkowym forum nie dopuścić… Czytaj więcej »

Rysiek
13 stycznia, 2019 12:17

Z niepokojem odnotowuję, jak szybko mija czas… Do tych decydujących o naszym materialnym statusie rozmów płacowych, podwyżkowych, czy jakbyśmy ich nie nazwali – pozostał w istocie tydzień. Z zatroskaniem – podobnie, jak tysiące innych myślę o tym, z czym nasi przedstawiciele pójdą na to decydujące o skali tegorocznej podwyżki spotkanie z Ministrem Skurkiewiczem… To bowiem, że my – zz TARCZA i skupione w MKK pozostałe związki zawodowe mówimy jednym głosem, nie świadczy bynajmniej o jedności poglądów całego ruchu związkowego w resorcie. Wiedza pracowników o sytuacji na tym naszym „froncie płacowym” jest jednak coraz większa. Dochodzą do nas sygnały o tym,… Czytaj więcej »

jAśko.
16 stycznia, 2019 09:08
Reply to  Rysiek

A nie zastanowiło Cię dlaczego minęło 12 dni od przewodniego pisma a nadal nie dostaliśmy wstępnego stanowiska strony resortowej w sprawie podwyżek, ani nawet agendy spotkania.

16 stycznia, 2019 10:58
Reply to  jAśko.

Mnie, jAśko akurat to nie zastanawia, bo przyjąłem wstępne założenie, że nadejdzie ta agenda najwcześniej w poniedziałek poprzedzający spotkanie. A poza tym, cóż ona ma zawierać. Zapewne to samo, co przed spotkaniem 23 maja 2018 r.
A czy Ciebie nie zastanawia, że co w dniu spotkania… będzie mijało dokładnie 8 miesięcy od poprzedniego spotkania Strony społecznej z Pełnomocnikiem MON!
8 miesięcy i żadnego spotkania nie było ze Stroną społeczną…
czy to jest dialog? czy rzeczywiście brak problemów do rozwiązania w ron?!

Rysiek
13 stycznia, 2019 20:53

Chciałbym się odnieść do jeszcze jednego problemu, który jakże często jest podnoszony… To zarzut, że innym dano tylko nie nam, że się nie staramy a resort nas oszukuje i ogrywa. Net pełen jest takich opinii wyrażanych nie tylko na naszym forum. Oto jedna z opinii na ten temat: Pan Paweł Kamiński na społecznościowej stronie NSZZ PW napisał cyt.: „My dostaniemy wyrównanie w czerwcu „gołą kasę bez stażowego i bez premii co by doszły w wypłatach…” Chciałbym się do tego problemu odnieść bez emocji, rozumiejąc zniecierpliwienie wielu. Nie uważam abyśmy to my – związkowcy ponosili winę za istniejący system uaktualniania naszych… Czytaj więcej »

jAśko.
14 stycznia, 2019 09:51
Reply to  Rysiek

Fajna odpowiedź. Szkoda tylko, że zaczerpnięta z artykułu z gazety prawnej. A nie lepiej Rysiu swoimi słowami. No dobra, oczekujesz przedstawienia propozycji od NSZZ PW i Solidarności i chyba się nie doczekasz. 23 stycznia będzie ona przedstawiona odpowiednim osobom w RON, przez osoby wytypowane na te rozmowy. Tak więc Rysiu, twoja troska z czym pójdą pozostałe związki na to spotkanie jest zupełnie nie potrzebna… Powinieneś zacząć się martwić o swoje propozycje, czy zostaną one chociaż częściowo zrealizowane przez RON. Miałeś w latach poprzednich uzgodnienia i co? Ty może tego nie pamiętasz ale ja brałem udział i co z tego wynikło.… Czytaj więcej »

Rysiek
14 stycznia, 2019 16:59
Reply to  jAśko.

Nie z gazety a z oświadczenia ron, które powołało się na obowiązujące prawo. Zacytowałem fragment stosownej ustawy a z faktami się nie dyskutuje. Ty zresztą również tego nie robisz… Co do dalszej części Twojej wypowiedzi… Jeżeli jako działacz związkowy uważasz, że jakiekolwiek wspólne uzgodnienia przed rozmowami z resortem nie mają i sensu, i szans powodzenia – to wypada mi jedynie takie stanowisko z bólem i zawodem odnotować… Co do naszych propozycji to oczywiście, że nie zostaną uwzględnione, jeżeli tacy „negocjatorzy”, jak Ty już obecnie oddają pole resortowi walkowerem… Piszesz cyt.: „A może TARCZY na prawdę nie będzie przy stole, skoro… Czytaj więcej »

Grzesiek
15 stycznia, 2019 16:27
Reply to  Rysiek

Panie Marku, coś wiadomo w sprawie redukcji?? To prawda, czy element zastraszania pracowników i taktyka?? Mnie to dziwi, że Pan nic nie wie. Masakra, co oni odwalają już. Niech Pan napiszę, jak jest. Tzn. jak można, bo ta komisja jest faktem a w 3 rblogu aż huczy.kierownictwo oficjalnie mówi o 18 osobach. Związkowa także.jaka jest prawda w końcu??podobny temat jest w każdym rblogu.

15 stycznia, 2019 22:32
Reply to  Grzesiek

Grzesiek, gdybyś dokładnie się zapoznał z treścią notatki z naszego spotkania z 17 grudnia ubr. to byś wiedział, że tę sprawę szczegółowo staraliśmy się wyjaśnić z Pełnomocnikiem MON. W notatce zapisano, że otrzymamy w tym zakresie odpowiedź na piśmie. Jest to zawarte już w pierwszym punkcie ze spotkania. Oczywiście, znane nam są sytuację, że rblogom obniżono roczny fundusz płac pracowników z pozostawieniem bez zmian poziomu limitu zatrudnienia bazowego. Takie działanie niewątpliwie musiałoby spowodować obniżenie przeciętnej płacy u pracodawcy… Pełnomocnik temu zaprzeczył. Przyjmując, że ponad 560 tys. zł obniżono w rblogu fundusz płac i nie chcąc obniżać poziomu pracownikom o wskazane… Czytaj więcej »

jAśko.
16 stycznia, 2019 07:17

Marku nie skreślają wakujących etatów bo trzymają dla swoich czyli np. pana pułkownika z IWSZ, który niebawem zawita do JW.Tak to wygląda. W pełni się pod tym podpisuję. U mnie też zaczynają latać po JW i szukać oszczędności i najlepiej zwalniali by OWC, WSP i konserwatorów. Na razie żadne oficjalne pismo nie wpłynęło do organizacji związkowych. Czyli nie ma konkretnie tematu. Istnieją nie obsadzone stanowiska od wielu lat i wtedy kolesie Pracodawcy wojskowego kręcą sobie lody i zatrudniają emerytów wojskowych na 1/2, 1/4, 1/8, czy 3/4 etatu. Bo więcej nie może zarobić taki emeryt. A pytam się co się stało… Czytaj więcej »

Rysiek
16 stycznia, 2019 07:30

Marek, wiadomo, że MON tę sprawę skopał, bo pozostawił ją wojskowym pracodawcom do realizowania a ta będzie różna w różnych jednostkach. Nie można zakładać, że coś… samo ma się zrobić, bo sposobu wykonania decyzji Ministra się nie wskazało. Ta kwestia miała dotyczyć stanowisk wakujących… a więc powinna ich i tylko ich dotyczyć. A nie zwalniania pracowników! Ponieważ wiem, że te nasze wpisy są dostrzegane przez przedstawicieli resortu, zwracam się do nich i bardzo proszę urzędników DSS o pochylenie się nad problemem tu sygnalizowanym, gdyż wszystko wskazuje na to, że wywołuje on ogromne, niekorzystne następstwa społeczne, w tym zaburzenia w funkcjonowaniu… Czytaj więcej »

Grzesiek
16 stycznia, 2019 12:38

Ja tu czegoś nie rozumiem.pisał Pan o tym ,że pracodawca choćby zaczął tylko planować redukcje czyt zwolnienia musi powiadomić związki zakładowe.a tu nic niby oficjalnie Pan nie wie… piękne kwiatki.piękne.teraz Pan ,całe rblogi huczą o tym a tu cisza.temat ten dotyczy pracowników i tych podwyżek obniżek i sytuacji płacowej i życiowej rodzin… a Oni tak oo se dodają ujmują.fajnie jest.fajnie.żygać się chce.i temat wyrzucony do śmietnika…tyle mojego na zakończenie wątku

16 stycznia, 2019 18:13
Reply to  Grzesiek

Grzesiek, rozumiem Ciebie i masz prawo być wkurzony. Ale dlaczego się pytasz mnie o to, co się u Was w Regnach dzieje? Przecież macie tam w składzie organizację związkową i z pewnością działacze tej organizacji wiedzą, co jest na rzeczy. Jeżeli w organizacji nic nie wiedzą, niech się spytają swoich działaczy w okręgu związkowym – u Kol. L. CH. Nad okręgiem związkowym jest jeszcze Zarząd Główny, gdzie około 20 osób piastuje dostojne funkcje i są władzą związku w hierarchii zaraz po Zjeździe Delegatów NSZZ PW… Dla mnie osobiście ta sytuacja jest niezrozumiała i gdybym miał namacalne informacje, że tak się… Czytaj więcej »

16 stycznia, 2019 19:24

I widzisz Grzesiek, dzisiaj odbyło się spotkanie NSZZ PW z Pełnomocnikiem MON i jakoś nie znajduję w notatce ze spotkania, żeby Wasz problem szczególnie dotknął działaczy tego związku.
http://nszzpw.pl/aktualnosci.nowosc.550.0.html
Gdyby komunikacja u nich była w tym zakresie taka, jak napisałem wcześniej… prawdopodobnie – po dzisiejszym ich spotkaniu – byłoby już w tej kwestii wszystko jasne a tak…

Grzesiek
17 stycznia, 2019 06:56

Pracuje w 3 Rblogu.to co opisuje to fakt i niezależnie od tego czy Wy wiecie a nie wiecie tego bo komendant was nie powiadomił to powinniście podejmować kroki w celu wyjaśnienia tego.struktury w 3Rblogu TARCZY są.wie Pan Marek co, odechciało mi się już wszystkiego.ręce opadły.sam Pan pisał, że związki muszą takie rzeczy wiedzieć…czyżby ktoś tak jak już napisałem próbuje coś ukryć…jednak zostawiając etaty wakujące…dla kogoś oczekujące kosztem już zatrudnionych… pięknie.róbcie tak dalej.tyle ode mnie

17 stycznia, 2019 14:00
Reply to  Grzesiek

Grzesiek, rozumiem, że możesz mieć niedosyt informacji w zakresie tego co się dzieje u Waszego pracodawcy, jednak postaraj się zrozumieć, że jako pracownik nie jesteś stroną dla pracodawcy. Bliższe informacje może otrzymać zakładowa organizacja związkowa działająca u pracodawcy. TARCZA nie ma potrzeby – na chwilę obecną – posiadania informacji o tym, co się dzieje u Was w Składzie w Regnach. Informacje, które posiadamy w tym zakresie są dla nas wystarczające tym bardziej, że Pełnomocnik MON sam się zobowiązał, że: pisemnie przedstawi założenia kierownictwa Ministerstwa służące do wypracowania przedmiotowej decyzji i rozliczenia limitów zatrudnienia bazowego.”, co zostało oficjalnie zapisane w Notatce… Czytaj więcej »

jAjAŚKO
15 stycznia, 2019 21:31
Reply to  Rysiek

A kiedy się chcesz spotkać. Po negocjacjach w RON. Czy ty myślisz, że ja mieszkam w Rembertowie i na pstryk przyjadę, bo ty tak chcesz. Ty zorganizujesz spotkanie, ty załatwisz miejsce spotkania… Czy znowu szukasz naiwnych, żeby to wszystko załatwili tak jak to bywało w latach poprzednich. Ja z Januszem M. załatwiałem spotkania, czy to w starej siedzibie NSZZ Solidarność na ul.Jasnej, czy u Jagiełły na ul. Koszykowej. A inni wypychali pierś do medali. Dla mnie nie ma potrzeby spotykania. Znam stanowisko MKK i NSZZ PW. Jak czytasz ich stronę na forum NSZZ PW to jasno się wypowiadają o 300… Czytaj więcej »

Grzegorz M.
16 stycznia, 2019 00:34
Reply to  jAjAŚKO

Marku – widzę że Jasiu nie wyciągnął żadnej lekcji, znów przemawia przez niego arogancja i zawiść.
Nie wiem kto daje mu prawo oceniania innych ale jak dla mnie przesadził…
Zgłaszamy wniosek o zablokowanie tego użytkownika z uwagi na ton i zakres jego wypowiedzi.
Nie podejmuję z nim polemiki, gdyż nie jest tego wart.

Marcin
16 stycznia, 2019 05:48
Reply to  jAjAŚKO

My chcemy te 300 złotych. Chcecie wojować o podwyżki na 2019 r.
To trochę późno. Może na 2020?!

16 stycznia, 2019 09:29
Reply to  Marcin

OK, Marcinie, podaj tylko nazwę Twojego pracodawcy i postaramy się „załatwić” abyście dostali tylko te… 300 zł.
I nie pisz nam, że „za późno”, bo my „wojujemy” przynajmniej od lipca ubiegłego roku.

Marcin
16 stycznia, 2019 14:55

Ludzie się ucieszą z 300 złotych. A nie ucieszą się ze spłaty w późniejszym terminie.

16 stycznia, 2019 18:23
Reply to  Marcin

Miałeś Marcinie podać nazwę Twojego pracodawcy a nie dalej jątrzyć. Co to za zbiorowość, którą określasz pojęciem „Ludzie”? Jak zapytałeś się ile chcieliby podwyżki: 300 zł czy 600 zł? – to „Ludzie” odpowiedzieli, że się ucieszą z 300 zł?! Niemożliwe. Jak się zakotwiczyłeś na poziomie 300 zł to zapewne reprezentujesz środowisko zbliżone do tych, którzy nie poparli Listu otwartego do Ministra ON, czy od dawna optują za tym, aby podwyżka wyniosła jedynie ok. 300 zł. Dlatego odpowiadam słowami Ryśka: Jak nie potraficie wesprzeć naszych działań, my sobie poradzimy ale wy – przynajmniej nie przeszkadzajcie. A podwyżki i tak będą wypłacone… Czytaj więcej »

Rysiek
17 stycznia, 2019 17:05

Widać, że już nerwy puszczają. Wielu chciałoby to już mieć za sobą.
Resort o tym wie i nie będzie się zanadto spieszył, wygrywając różnice w stanowisku strony społecznej.
A gdy nacisk społeczny będzie ogromny ci, którzy będą te podwyżki negocjowali zaczną być z obydwu stron kopani.
Sytuacja z lat poprzednich zaczyna się powtarzać…

Rysiek
16 stycznia, 2019 06:41
Reply to  jAjAŚKO

Napisałeś cyt.: „Z informacji, które ja posiadam to nie odpowiedział na list TARCZY w sprawie podpisów i nie odpowiedział na propozycje TARCZY w sprawie propozycji kwoty podwyżki na 2019 r. Zawsze możecie się poskarżyć do Piotra DUDY na takie działania pana Szefa. Dotychczas ludzie mu ufali i nadal mu ufają, skoro go wybrali na następne 5 lat.”

I wszystko w temacie…
Bez komentarza…

Rysiek
15 stycznia, 2019 15:07
Reply to  jAśko.

Napisałeś poniżej cyt.:
„A tak dla waszego poprawienia nastrojów, to taka informacja, że w dniach 15 i 16 stycznia będziemy w Warszawie. Resztę się “domyślcie”.
A może jednak są jakieś “uzgodnienia” z kimś a może… bez kogoś.”

Jeżeli powyższą informacją chciałeś poprawić nastroje pw, to ci się nie udało a zapewne stało się wręcz odwrotnie. Dlatego, że ta Twoja informacja zawiera zapowiedź najgorszego scenariusza, który może zaistnieć…
Zapowiada dogadywanie się Solidarności i NSZZ PW poza plecami pozostałych partnerów społecznych.
Czyżbyście – po raz kolejny – chcieli zniweczyć naszą pracę i zabiegi??
Ostrzegam.
Tego Wam pracownicy wojska nie wybaczą.

Jasiu.
15 stycznia, 2019 20:41
Reply to  Rysiek

Rysiu, żadna Solidarność nie rozmawia z NSZZ PW. Trzeba troszeczkę pomyśleć… ktoś z „kimś” już rozmawiał.
My przyjechaliśmy do Warszawy na rozmowy w sprawach „pracowniczych” i chyba nie muszę się tłumaczyć na szerokim forum, innym osobom niż członkowie Solidarności z kim się spotkałem i o czym rozmawiałem. Prawda.

Grzesiek
16 stycznia, 2019 06:59
Reply to  Jasiu.

To, po co tu Jasiu wypisujesz??już nie jedno pisałeś.wy szkodzicie tylko pracownikom cywilnym.klepiecie wszystko, co leci… co, może nie???

Grzesiek
14 stycznia, 2019 10:57
Reply to  Rysiek

I się zaczęło.komisja do spraw przeglądu stanowisk wyruszyła w świat.będzie w składzie Regny.i jakby chodziło o stanowiska nieobsadzone, to nie byłoby takiej paniki w jw.szukają tam, gdzie nie trzeba.u nas wakujące w owc w składzie są 4 stanowiska.ponoć ktoś, w zamian za nich jest zatrudniony, gdzie indziej… każdy wie gdzie.
I tam pan Dowódca nie zwolni nikogo, bo przyjął kolesiostwo i taka jest prawda.bo strasznie były te osoby potrzebne… etat typu polewacz kawy sztucznie stworzony, bo emerytura ppłk mała…

Rysiek
14 stycznia, 2019 17:15
Reply to  Grzesiek

Jest wiec prawdopodobnie, jak już pisałem – usiłuje się te wytworzone „dziury kadrowe” własnym sumptem załatać… Być może dojdzie do takich rozmów, jak ta, której kiedyś bylem świadkiem. Pracodawca wizytujący pewien element organizacyjny zakładu spotyka pracownika nienagannie ubranego zgodnie z bhp i pyta: – Jakie stanowisko Pan zajmuje?? Tokarza, panie pułkowniku… Tokarza?? – a co pan dziś wytoczył?? Nic dziś nie wytoczyłem, bo zapotrzebowania nie było. A nad czym pan ostatnio pracował jako tokarz?? Zapadło kłopotliwe milczenie… No dobrze, to w ubiegłym miesiącu co pan wytoczył?? ………………. To może wcześniej?? w tym roku?? ………….. To co pan właściwie robi?? Różne… Czytaj więcej »

Grzesiek
15 stycznia, 2019 08:13
Reply to  Rysiek
eric
14 stycznia, 2019 20:37
Reply to  Grzesiek

U nas podobne informacje krążą…
Czyżby podwyżki odbyły się kosztem ludzi??
Jakby chodziło o stanowiska wakujące to by nie jeździli po JW…
Panie Marku, jak Pan się do tego odniesie?

14 stycznia, 2019 21:24
Reply to  eric

U nas, ericu, czyli gdzie?

eric
14 stycznia, 2019 21:35

3 Rblog

Michał
16 stycznia, 2019 14:54

Ustawa budżetowa uchwalona

Rysiek
16 stycznia, 2019 18:29
Reply to  Michał

No chyba nie do końca …

16 stycznia, 2019 19:20
Reply to  Rysiek

No nie Rysiu, ustawa jest uchwalona i gdy wejdzie w życie będzie miała datę z dnia 16 stycznia 2019 r. Faktem jest, że teraz pójdzie do Senatu i gdy będzie bez poprawek – przedstawiona zostanie Prezydentowi do podpisu, co powinno nastąpić najpóźniej w dniu 27 stycznia 2019 r.
Michał prawidłowo dostrzegł, że jest już uchwalona. 🙂

Rysiek
16 stycznia, 2019 21:48

Jezeli jest uchwalona to po co pójdzie do Senatu a następnie ponownie do Sejmu??

16 stycznia, 2019 23:27
Reply to  Rysiek

Rysiek, mnie się nie pytaj. Sejm uchwala i już ją uchwalił. Idzie do Senatu i nie jest powiedziane, że wróci do Sejmu, bo tak się stanie w sytuacji, gdy Senat przegłosuje do niej poprawki. A nie musi…
Nie ma co o tym pisać, bo wszystko się wyjaśni wówczas, gdy będzie miała swoją datę. Ja stawiam na 16 stycznia 2019 r.

Rysiek
17 stycznia, 2019 00:00

Marek – skróćmy to wszystko i napiszmy tak.
Nic nie zmieniło się w zakresie wiedzy, o tym ile mamy środków na wynagrodzenia a tych środków nadal nie ma – więc dzielenie ich teraz, czy za parę dni to praca nieco przedwczesna.
Dlatego nadal możemy jedynie snuć projekty dotyczące podziału tych środków i jakiś czas to jeszcze potrwa. Przestrzegam przed nadmiernym optymizmem w kwestii tego, że na jednym spotkaniu się zakończy a my w lutym już będziemy tę kasę dzielić w zakładach pracy.

17 stycznia, 2019 13:37
Reply to  Rysiek

Ryśku, a dlaczego mamy tak napisać, skoro nasza wiedza o wynagrodzeniach jest inna niż była wcześniej?! Wczoraj uchwalona została ustawa budżetowa na rok 2019 a więc wiemy, że to, co dotychczas było projektem – zostało już przyjęte i niedługo stanie się faktem. Pod koniec przyszłego tygodnia zapewne Prezydent RP podpisze ustawę budżetową i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. W dalszej kolejności w MON przygotowana zostanie decyzja budżetowa Ministra ON na rok 2019, która powinna uwzględniać wielkości zapisane w ustawie budżetowe w podziale bardziej szczegółowym niż ustawa. Z pewnością faktem jest, że na jednym spotkaniu w MON się nie skończy,… Czytaj więcej »

katoda
17 stycznia, 2019 14:30

katoda napisał(a): Otóż mam takie oto pytanie. Jakie ustawy , kodeksy , regulaminy itd. (czy jak tam to nazwać), mówią coś o zasadach naliczania wysługi lat. Już mówię o co mi biega. Od jakiegoś czasu obserwujemy u nas wzmożony pęd powrotny dopiero co świeżutkich emerytów na jeszcze ciepłe, ledwo co opuszczone foteliki. Podejrzewam, że trend ten ma większy zasięg, u Was pewno też. Zjawisko to dotyczy i cywilnych i wojskowych emerytów. Nie wiem których jest więcej, nie ważne. Co nimi powoduje, że wracają tak prędko. Każdy sam może sobie odpowiedzieć na to pytanie. Sam osobiście nie mam nic do tych… Czytaj więcej »

Rysiek
17 stycznia, 2019 18:11
Reply to  katoda

Katoda – widzę, że ci się na forum OWC ciasno zrobiło… Tam odpowiedzi ci nie udzielili?? Co cię tak porusza?? To, że emerytom liczą wysługę a powinni zaczynać od początku. A czym niby jest ta jego emerytura?? Emerytura czy renta jest zapłatą za jego lata pracy pochodzącą ze składek, które sobie przez lata pracy uzbierał. To jego składki, jego kasa i jego emerytura. Nadszedł stosowny czas – to dostał. Nie z Twojego a z tego, co sobie sam uzbierał. Czy nadal pracując (dzięki, że się łaskawie na tą ich pracę zgadzasz, bo byli tu tacy, którzy miejsce emeryta widzieli na… Czytaj więcej »

radek
17 stycznia, 2019 20:05
Reply to  Rysiek

Katoda – obaj emeryci powinni zaczynać od zera wysługi ponieważ obaj za tamten czas pobierają emerytury. Nic się nie powinno dodawać p. Ryśku.
Jeśli ŻZ do ZUS-u nigdy nie odprowadzał składek, skąd raptem się biorą te sumowane procenty. Za to, co już uzbierali dostają adekwatną zapłatę.
Praca na roli to też praca, w wytwórni wód gazowanych również. Szkoda, że Pan tak szyderczo podchodzi do cywilnych zawodów.

Rysiek
17 stycznia, 2019 21:06
Reply to  radek

Ta dyskusja jest zupełnie niepotrzebna a szukanie w kieszeniach emerytów i rencistów zakrawa u niektórych na jakiś rodzaj manii czy paranoi. Za tamten czas nie pobierają emerytur a za lata płacenia składek a staż tak czy inaczej istnieje. Nie czepiam się też pracy w innych miejscach ale w wielu branżach, o czym Pan wiedzieć powinien płaci się stażowe za pracę w danym zawodzie, czy zakładzie. Podobnie nagrody jubileuszowe. U nas tak nie jest i ktoś, kto do pracy w wojsku przychodzi po 19 latach pracy w jakiejś hurtowni napojów, od razu – po roku otrzymuje jubileuszówkę – odchodzi i ponownie… Czytaj więcej »

eric
17 stycznia, 2019 23:28
Reply to  Rysiek

Trochę racji masz, trochę nie. Piszesz, że żołnierz służył, to w takim razie za co ma mieć wysługę skoro nie pracował tylko służył? Ja popieram to, co pisał radek „emeryci powinni zaczynać od zera wysługi ponieważ obaj za tamten czas pobierają emerytury. Nic się nie powinno dodawać” tak samo cywil, jak i mundurowy. Teraz druga sprawa, co ja już pisałem wcześniej a przede mną pisał to Grzesiek. Rblogi szukają kasy i planują zwolnienia np. 3 RBLog 18 osób i o tym głośno się mówi. Czy to prawda – nikt nie wie ale ta informacja działa na korzyść MON-u, ponieważ wprowadza… Czytaj więcej »

jAjAŚKO
18 stycznia, 2019 13:28
Reply to  eric

A kto miał wyjść z wami na ulice pod szyldem OPZZ. Ci co są w innych strukturach związkowych. Przestańcie się nakręcać i ośmieszać widziałeś jeden z drugim żeby ktoś z OPZZ szedł z Solidarnością. Jak długo żyję to nie widziałem. Gdy pikietę czy strajk robi np. Solidarność. I nie zaprasza inne związki.
Teraz pokazujecie jaką macie wiedzę o związkach zawodowych w TARCZY.
Problem ten, że nie ma w instrukcjach wojskowych, jak demonstrować w RON.

Rysiek
18 stycznia, 2019 21:35
Reply to  jAjAŚKO

I nie demonstrowałeś, więc się wycisz.

Jasiu.
19 stycznia, 2019 06:52
Reply to  Rysiek

Ty naprawdę RYSIU nie rozumiesz tak prostej sprawy jak demonstrowanie z innymi związkami.

Rysiek
19 stycznia, 2019 12:32
Reply to  Jasiu.

Nie rozumiem, bo te podziały – WY – związkowi działacze wprowadzacie:
To WY prowadzicie politykę szczucia jednych na drugich…
To WY szukacie kasy, kosztem małych grup pracowniczych, które nie mają możliwości się bronić…
To WY upowszechniacie zasadę każdemu po równo i ta równość nam teraz bokiem wychodzi…
To WY w imieniu pracowników spolegliwie akceptujecie wszystko, co mon przedstawi…
To WY prawicie w Sejmie o bajkowej współpracy z kierownictwem resortu…
To WY….
Dlatego dyskusji z Wami tu nie będzie.

jasiu
20 stycznia, 2019 07:57
Reply to  Rysiek

(… – MK)
TEN POST NA PEWNO SIĘ NIE UKAŻE (…)
W odniesieniu do tego komentarza, miałeś jasiu rację – nie mógł się on ukazać.

Proszę Cię jednocześnie, abyś powrócił do merytorycznego pisania lub zaprzestał w ogóle pisania na tym forum.
Pozdrawiam. Marek Kazimierczak.

Jasiu .
21 stycznia, 2019 07:18
Reply to  jasiu

(… – MK)

jAjAŚKO
18 stycznia, 2019 13:43
Reply to  eric

(… – MK)

jasiu
19 stycznia, 2019 06:49
Reply to  jAjAŚKO

Brawo, Brawo, to jest te równe traktowanie ludzi tu piszących, czy wymieniających poglądy.
Znowu mnie zaskoczyłeś Marku. Na pisanie prawdy czy na krytykę TARCZY nie ma tu miejsca. Bardzo nie ładnie.

19 stycznia, 2019 11:36
Reply to  jasiu

Jasiu, wiesz, że są trzy rodzaje prawdy a Ty akurat uprawiasz w niektórych swoich wpisach ten trzeci rodzaj…
A krytyka TARCZY… proszę bardzo ale konstruktywna i zasłużona a nie w taki sposób i w takim zakresie, jak Ty próbujesz to robić. Pozdrawiam.

Grzesiek
18 stycznia, 2019 14:05
Reply to  eric

Eric, jeśli mieli by zwolnić np. mnie zamiast jakiegoś emeryta, nawet nie stricte wojskowego a cywila z nabytym już prawem do emerytalnych świadczeń – to wtedy sąd pracy… koniec z układami i układzikami.

obserwator
19 stycznia, 2019 06:46
Reply to  Grzesiek

W WOG Olsztyn zwolniono kilka lat temu pracownika. Decyzja nr 88/MON jasno mówiła, że w pierwszej kolejności mają być zwalniani pracownicy, którzy posiadają dodatkowe źródła utrzymania. Gość (STASIU) odwołał się do Sądu i oczywiście wygrał, i najgorsze jest to, że taki pracodawca nie płaci z własnej kieszeni za przegrane procesy – tylko robi to MON. Tam w ogóle dzieją się dziwne rzeczy… Tam na okrągło Pracodawcy przegrywają z pracownikami i płacą grube odszkodowania. A najbardziej można się uśmiać z tego, że jeżdżą kontrole, które nic nie wykazują. Jak kolesie przyjeżdżają, to nic nie wykazują. Może ktoś z RON czytających tu… Czytaj więcej »

Rysiek
19 stycznia, 2019 13:01
Reply to  obserwator

To prawda – spraw przegranych przez wojskowych pracodawców w I instancji jest sporo, jednak nie tak dużo, jakby się to mogło z boku wydawać. Gdy od wyroków mon się odwołuje bywa różnie, bo on dysponuje armią prawników a szarego pracownika na to nie stać. W efekcie te pracownicze wygrane nie dotyczą z reguły kwestii sprawiedliwości a najzwyczajniej… kwestii formalnych, gdyż nasi kadrowcy nie zawsze w pełni profesjonalnie przygotowują i realizują proces zwolnień a później te braki w sądach wychodzą, z korzyścią dla skarżących pracowników. Ja nie spadłem na tę naszą ziemię z Marsa… żyję i pracuję już dobrych parę lat.… Czytaj więcej »

Rysiek
18 stycznia, 2019 15:00
Reply to  eric

Napisałeś: „…trzeba zwolnić kilka osób i np. podejmują decyzję, że będą to zwykli przypadkowi pracownicy “bez pleców”, którzy nie mają emerytury, do której im brakuje lat (mniej lub więcej) a Ci co mają emerytury i przyszli dorobić zostaną… Taka sytuacja jest możliwa… Jak się do tego odniesiecie? Bo dla mnie to „patologia”… Dobrze, że słowo patologia ubrałeś w cudzysłów… Ja proponuję nie tylko rozeznać, kto emeryt i ile ma tej emerytury ale także kto i gdzie dodatkowo pracuje, i ile zarabia, kto dopłaty do gospodarstwa rolnego pobiera, czyja żona pracuje i ile zarabia, czy w rodzinie są na utrzymaniu dzieci… Czytaj więcej »

Grzesiek
18 stycznia, 2019 20:40
Reply to  Rysiek

Rysiek, Eric ma rację i Ty też. Tylko sam wiesz, jak będzie się typować ludzi do odstrzału..no nie pisz, że nie wiesz.i ludzie kochani na miłość boską co komu po podwyżce, jak ten ktoś dostanie wypowiedzenie umowy o pracę… i to jest temat bardzo ważny! Skoro zz oficjalnie nic nie wiedzą to dowódca łamie prawo!! Tak, czy nie… czemu nie potraficie tego przyznać??? Szlag jasny trafia człowieka.kiedy w końcu logika zawita do Wojska??? Kasacja wakatów nieobsadzonych to zdaniem Komendantów rblogów zwolnienia ludzi… kpiny.to jest dosłownie dramat. Miałem coś zrobić niedawno…ale się wstrzymam jeszcze.jak Pan Marek twierdzi, że ten temat nie… Czytaj więcej »

Rysiek
19 stycznia, 2019 00:36
Reply to  Grzesiek

Grzesiu Podziwiam to Twoje zaangażowanie aby problem wyjaśnić. Szanuję to Twoje zatroskanie… Naprawdę… Piszę to szczerze i wierz mi, z ogromnym szacunkiem, bo masz wszystko co człowiek mieć powinien: dobre serce, wolę walki o prawdę i sprawiedliwość, umiejętność docierania do serc i umysłów ludzi. Tacy, jak Ty pozwalają takim, jak ja wierzyć w lepsze jutro. Pytasz z uporem czy kogoś zwolnią i co związki na to. Związki wypowiedzą się wówczas, gdy otrzymają informację o zwolnieniach na piśmie… Czy będą bronic wszystkich?? Zapewne nie. Będą, być może bronić lepiej lub gorzej swoich członków. Marek nie pisał, że to błahy problem –… Czytaj więcej »

Rysiek
18 stycznia, 2019 00:45
Reply to  Rysiek

Na jednym z portali kadrowych spotkałem się z pytaniem: Zatrudniamy emerytowanego pracownika. W chwili obecnej pracownik zatrudniony jest w wymiarze 1 etatu i osiągnie 45 lat stażu pracy. Czy pracownikowi, który pobiera emeryturę, należy wypłacić nagrodę jubileuszową? Odpowiedź prawnika: Pracownik ten ma prawo do nagrody jubileuszowej bez względu na pobierane świadczenie emerytalne. Prawo do nagrody jubileuszowej przysługuje każdemu pracownikowi, który spełnia warunki do jej nabycia. Aby nabyć prawo do nagrody jubileuszowej pracownik musi natomiast osiągnąć oraz udokumentować wymagany przepisami staż (do stażu tego wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one… Czytaj więcej »

Toja
18 stycznia, 2019 07:08
Reply to  Rysiek

Rysiek, może nie wypowiadaj się na te tematy, ponieważ jesteś stronniczy gdyż sam jesteś emerytem wojskowym…

Tomasz
18 stycznia, 2019 12:50
Reply to  Toja

Toja, a Ty i ja, jesteśmy stronniczy, bo nie jesteśmy emerytami wojskowymi…

Rysiek
18 stycznia, 2019 14:28
Reply to  Toja

Dlatego właśnie się wypowiadam, bo gdy ani ja, ani żaden inny emeryt cywilny, czy wojskowy się w tej sprawie nie wypowie – to Wy nas żywcem zakopiecie…
A ja jedynie – co napisał Marek – ukazuję prawne realia tego problemu…
Dodam od siebie – właściwie o co Wam chodzi??
Żeby się tą kasą podzielić?? Radzę pomyśleć o tej oczekiwanej podwyżce.
W atmosferze wzajemnego okładania się po głowach na pewno niewiele załatwimy.
To Wasza recepta na sukces?? Zaglądanie do kieszeni emerytów??

Jasiu .
18 stycznia, 2019 08:25
Reply to  Rysiek

I tu macie odpowiedź. Jak przechodzisz na emeryturę na własną prośbę, to lata pracy powinny liczyć się od początku, czy to dla cywila czy byłego wojskowego i do tego trzeba dążyć panowie z TARCZY. Panowie zakończyli pracę, stali się emerytami i nie powinni dostać ani grosza. A jak chcą – to niech nie przechodzą na emeryturę tylko pracują aż do śmierci. Ale TARCZA takiego wniosku nie złoży i nie poprze, bo w swoich szeregach ma bardzo dużo emerytów wojskowych. Podam wam jeszcze lepszy hit, co roku ileś tam panów jest w dyspozycji i wrzuca się takich panów ppłk, czy płk… Czytaj więcej »

18 stycznia, 2019 12:46
Reply to  Jasiu .

Jasiu, TARCZA ma w tym zakresie ugruntowany pogląd od wielu lat i tylko czekamy aż się zaczną rozmowy nad zmianami w PUZP. Nam nie są potrzebne żadne podpowiedzi, jak mamy działać i jakie stanowiska prezentować. Obserwuję toczącą się dyskusję w tym zakresie i jakoś nikt nie chce zauważyć tego, że aktualnie obowiązujący stan prawny jest taki, jak to Wam próbuje uzmysłowić Rysiek. I do czasu, gdy się on nie zmieni – jest prawem, które trzeba przestrzegać. Kwestia emerytur i pracy, służby a pracy i wielu, wielu jeszcze kwestii od lat była prezentowana na różnych forach i to w czasach, gdy… Czytaj więcej »

Rysiek
17 stycznia, 2019 21:08
Reply to  radek

Panie Radku – napisał Pan „Jeśli ŻZ do ZUS-u nigdy nie odprowadzał składek, skąd raptem się biorą te sumowane procenty”
Jakie sumowane procenty, bo nie rozumiem??

radek
18 stycznia, 2019 17:49
Reply to  Rysiek

Sam Pan o nich pisał, a teraz nie wie o co chodzi? Eric zrozumiał moją wypowiedź. Ja powiem tylko tyle, bez naleciałości historycznych jeśli chodzi o skojarzenia. Nie da się służyć* dwóm panom i dwóm ideom jednocześnie. To dobrze, że broni Pan swojego środowiska, ale żeby zadowolić wszystkich czasami trzeba być mniej stronniczym. I patrzeć trochę dalej niż na czubek swojego nosa. I mam nadzieje, że jest to tylko Pana prywatna ocena. Ja zrezygnowałem tą wypowiedzią z 45 lat wysługi, którą osiągnę idąc na emeryturę (o ile dożyję). Pan z tego co wiem max 20 lat żegnając się z wojskiem.… Czytaj więcej »

Rysiek
18 stycznia, 2019 20:40
Reply to  radek

O jakich „sumowanych” procentach pisałem?? i skąd te ogromne stażowe dodatki?? Panie radku – na rany Boga – powagi nieco. Z nas dwóch, Pan z niczego nie rezygnuje, bo choćby się Pan bil tu publicznie w piersi, że grosza Pan nie weźmie – nie ma to żadnego znaczenia. A gdy już Panu tę emeryturę naliczą, to okaże się, że z niej żyć nie można i poprosi Pan o pozostawienie w pracy a stażowe będzie Panu nadal rosło… Jak nie w wojsku, to gdzie indziej, bo takie jest to nasze prawo i na związkowej stronie go nie zmienimy. Radzę zgłosić stosowny… Czytaj więcej »

radek
19 stycznia, 2019 13:00
Reply to  Rysiek

Napisał Pan:
„…A emeryci będą pracować w coraz większej ilości także w wojsku. Z tej prostej przyczyny, że po prostu nie ma rąk do pracy a cudzoziemców jeszcze w wojsku nie zatrudniają…”

Wystarczy uczciwie zapłacić za pracę, nie gonić za minimalną, to proszę mi wierzyć – każdy pracodawca będzie wolał młodego od emeryta. I chętni się znajdą.
Chyba, że docelowo nastawia się na takich właśnie pracowników.
Ten argument jest najsłabszy z tych, które Pan do tej pory użył.
Dziękuję z dyskusję.

Rysiek
19 stycznia, 2019 15:57
Reply to  radek

Ja również…
Dziś zapadły mi głęboko w serce i pamięć słowa Magdaleny Adamowicz, gdy mówiła: „potrzebna jest nam cisza, ale cisza nie oznacza milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności.”
….Potrzebna jest nam cisza….
….nie oznacza ona milczenia….
….milczenie jest bliskie obojętności….

A ja nigdy nie chciałem być obojętny, stąd mój udział w tej dyskusji.
Myślę, że Pan to uszanuje i zrozumie.

Rysiek
18 stycznia, 2019 22:30
Reply to  radek

Napisał Pan: „Nie da się służyć* dwóm panom i dwóm ideom jednocześnie. To dobrze, że broni Pan swojego środowiska, ale żeby zadowolić wszystkich czasami trzeba być mniej stronniczym.I patrzeć trochę dalej niż na czubek swojego nosa”. Mam Panie radek jedna ideę. To idea uczciwości i obiektywizmu. W imię jej staram się postępować i dlatego widzę z reguły nieco dalej niż czubek mojego nosa. Jeżeli o mnie chodzi, bo do mnie Pan pije to mam obecnie 25 lat pracy w cywilu, z tego 20 lat jako emeryt. Gdyby dziś weszło prawo, które i Panu, i paru innym tak się podoba, to… Czytaj więcej »

radek
19 stycznia, 2019 09:09
Reply to  Rysiek

Nie pije do Pana ale do systemu. Wiem, jaki ma Pan staż pracy tu i tu. Potrafię liczyć. Kiedyś już Pan o tym wspominał. Z tą wysługą, to był przykład a dotyczył ludzi przechodzących na emerytury z dwóch różnych systemów. Wypłacana emerytura jest rozliczeniem za ten okres. I nie powinno mieć znaczenia, czy jest to pełna emerytura (bo tylko taka daje prawo jej uzyskania), jak u cywila, czy jej część lub całość, jak w waszym panowie emeryci przypadku. Przerzucanie części należności na kolejnego płatnika jest po prostu nieuczciwe. Ja oczywiście nie biorę jeszcze emerytury ale zapewniam nie będę pracował w… Czytaj więcej »

Rysiek
19 stycznia, 2019 16:42
Reply to  radek

Niczego Panu nie zarzucam… Ani zajadłości, Ani złośliwości… ani czegokolwiek. Szanuję Pana poglądy i daję temu wyraz od początku Pana obecności na tym forum. Uważam, że wnosi Pan tu swoimi wypowiedziami wiele nowego i wiele dobrego. Naprawdę to doceniam i dziękuję. Dyskusja z Panem jest dla mnie zaszczytem. W tej dyskusji czasami się różnimy – to oczywiste, normalne i zrozumiałe. Choćby dlatego, że nasze doświadczenia były odmiennie kształtowane. Różnorodność prezentowanych tu postaw i opinii, to najcenniejsza wartość tego miejsca – tak uważam. Ale jeszcze cenniejsze jest to, jak wychodzimy z sytuacji konfliktowych, jak dochodzimy do kompromisu i jak traktujemy partnera… Czytaj więcej »

Rysiek
17 stycznia, 2019 16:58

W porządku – to poczekajmy – co nam pozostało…

Rysiek
16 stycznia, 2019 22:40

No więc… nie jest uchwalona a właściwie jest uchwalona przez Sejm ale nie obowiązuje… Sejm uchwala ustawę zwykłą większością głosów (liczba głosów „za” jest większa niż „przeciw”), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W szczególnych przypadkach przepisy prawa przewidują inne proporcje głosów konieczne do uchwalenia ustawy. Następnie Marszałek Sejmu przekazuje uchwaloną przez Sejm ustawę – w tym momencie projekt stał się już ustawą, mimo że jeszcze nie jest ona obowiązującym aktem prawnym – do Senatu. Po otrzymaniu ustawy uchwalonej przez Sejm Marszałek Senatu kieruje ją do odpowiednich problemowo komisji senackich (jednej lub kilku), które mają w terminie nie… Czytaj więcej »

16 stycznia, 2019 23:35
Reply to  Rysiek

No ładnie to przedstawiłeś i już wszystko wiadomo. A mianowicie, że dzisiaj ustawa budżetowa została uchwalona przez Sejm. W Twoim komentarzu to potwierdziłeś, bo zawarłeś tam m. in. treść, że: Następnie Marszałek Sejmu przekazuje uchwaloną przez Sejm ustawę…
Niewątpliwie Michał – jak już pisałem – miał rację.
A co do tego, że jeszcze nie obowiązuje, to masz rację ale też nikt nie pisał, że obowiązuje.
Chodziło tylko o to, że została dzisiaj uchwalona. 🙂

TOAW
18 stycznia, 2019 10:28

Nie ma sensu się nawzajem nakręcać.
23 stycznia jest spotkanie poczekajmy a nie wylewajmy żale nawzajem na siebie 🙁
MON wie o naszej sytuacji od dawna, od lipca są prowadzone rozmowy, więc wszystko powinno pójść okej 🙂
Życzę więc wszystkim cierpliwości i przyjemnego weekendu 🙂
Pozdrawiam.

Rysiek
18 stycznia, 2019 14:31
Reply to  TOAW

Niestety TOAW – ok – nie będzie…..

Rysiek
19 stycznia, 2019 09:39

USTAWA z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. 2003 r. Nr 179 poz. 1750 ze zm.)
Art.121.
Okres pełnienia zawodowej służby wojskowej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tym zatrudnieniem. Były żołnierz zawodowy, który podjął pracę w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło jego zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w następnym roku kalendarzowym.

I jaki sens ma ta cała dyskusja???

jasiu
19 stycznia, 2019 13:42
Reply to  Rysiek

Ta dyskusja i inne mają wielki sens, tylko trzeba zmienić głupawe zapisy wywalczone 8 lat temu przez żołnierzy, którzy sobie znaleźli nowe źródło finansowania, poprzez pracę na cywilnych etatach. Niech pracują uczciwie do 65 lat to nie będzie im się chciało przechodzić na emeryturę w wieku 50 lat lub poniżej. Szanowne koleżanki i koledzy, trzeba tylko z tym problemem zwrócić się do tych, na których głosowaliście w wyborach i są waszymi przedstawicielami w Sejmie. Oni się tą sprawą zajmą. Trzeba raz z tym zrobić porządek. Skończyć z przywilejami, które należą się „wybrańcom”. A czemu Rysiu, tacy specjaliści, tacy super fachowcy… Czytaj więcej »

19 stycznia, 2019 19:06
Reply to  jasiu

A czemu mam tego nie wstawiać.
Życzę Ci aby – po przeczytaniu tego Twojego komentarza – ci byli, którzy z Tobą współpracują wzięli to sobie do serca i lepiej wywiązywali się ze swoich obowiązków wobec podległych pracowników i reprezentujących ich zakładowych organizacji związkowych.
Naprawdę, szczerze Ci tego życzę.
I mam nadzieję, że ten Twój komentarz sprawi, że tak będzie.

jan
19 stycznia, 2019 19:50

….a ten starzec sfrustrowany Jasiu, to kto, że tak stale jęczy i jątrzy.
Chyba mocher?

jasiu
20 stycznia, 2019 07:15
Reply to  jan

Mylisz się. Nie jestem ani starcem, ani sfrustrowany tylko pokazuję prawdę, o której do dziś pw boją się mówić i to wielki błąd.
A Moher to nie człowiek tak, jak ty np. Czerwony.
To jest to zakończenie wojny polsko – polskiej, towarzyszu Sekretarzu.
Myślisz, że jak się podpiszesz „jan” to ja nie wiem kim ty jesteś.

jan
20 stycznia, 2019 11:41
Reply to  jasiu

… gwoli wyjaśnienia, nie byłem sekretarzem, czerwonym etc. etc. a szkoda, bo miałbym – chociaż raz w życiu – jakieś profity, ale – jako wolny obserwator dyskusji – mam pytanie a mianowicie: Nikt nikomu do wojska nie bronił pójść – min. Błaszczak jeszcze szuka chętnych, a więc wszystko przed Panem. Nikt nie zabrania emerytom pójść do pracy, w „cywilu” znam dużo emerytów, którzy pracują – więc dlaczego Pan zabrania innym emerytom, czy też pójść jeszcze do pracy? Robi Pan z tego zarzut! A że emeryt wojskowy ma większą emeryturę niż cywilny, to jest inna bajka – wszystko przed Panem, patrz… Czytaj więcej »

pracownik
20 stycznia, 2019 17:26
Reply to  jan

Mieliście wystarczająco dużo czasu, żeby robić sobie wycieczki osobiste ale teraz zostały 3 dni do rozmów w MON, więc przestańcie marnować czas na walkę między sobą tylko skupcie się, jak po raz kolejny nie wyjść na nieprzygotowanych skłóconych bałwanów, których przedstawiciele MON opykają lewą ręką bez wysiłku.
Naprawdę przykro się czyta, jak skaczecie sobie do gardeł a młodzi tacy, jak my musimy na to patrzeć i kręcić głowami z niedowierzaniem.

Rysiek
20 stycznia, 2019 20:51
Reply to  pracownik

W pełni popieram.
Dodam jedynie, że ten temat zastępczy wrzucono nam tu celowo aby nas oderwać od spraw zasadniczych i dodatkowo skłócić…
Szkoda, że nie potrafiliśmy tego od razu zauważyć…

A odnosząc się do tego, co powyżej napisał eric – to tę czarodziejską kulę mam ja i nie przypominam sobie aby wieszczyła ona 2 tys. nagrody w roku ubiegłym z okazji 11 listopada. Moja kula nie kłamie a gdy do niej zajrzałem – ciemno widzę…

Jasiu .
21 stycznia, 2019 08:23
Reply to  Rysiek

Dziękuję Rysiu, że chociaż raz się przyznałeś, że masz tę czarodziejską kulę, z której i tak nic nie wynika. Teraz taka mała informacja dla czytających stronę TARCZY. Solidarność nie działa tylko w RON na poprawę płac ale na innych płaszczyznach ale poprzez swoich przedstawicieli związkowych (takich jak ja czy moje koleżanki czy koledzy zasiadający w Zarządach Regionu np. Przewodniczący LESZEK W. Członek Rady Dialogu), czy Sekcji zgłosiliśmy projekty aby z minimalnego wynagrodzenia zniknęły prawie wszystkie dodatki wliczane w minimalne wynagrodzenie. Na Komisji Budżetowej Rady Dialogu Społecznego, która odbyła się w zeszłym tygodniu zaproponowaliśmy na spotkanie w dniu 25 stycznia do… Czytaj więcej »

21 stycznia, 2019 11:03
Reply to  Jasiu .

Widzisz Jasiu, wy zgłosiliście w zeszłym tygodniu – do rozważenia – wyłączenie dodatku stażowego, bo już wcześniej – na początku grudnia ubiegłego roku Minister Rafalska skierowała do RCL w dniu 10 grudnia 2018 r. projekt zmiany ustawy o minimalnym wynagrodzeniu od 1 stycznia 2020 r., w którym wyłącza się dodatek stażowy.
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12318950

O tym już na stronie TARCZY pisaliśmy na początku grudnia ubr.

Jasiu .
21 stycznia, 2019 13:25

Posty trzeba czytać ze zrozumieniem chyba, że chcesz dorównać do poziomu eric.
Ja pisałem o dodatku stażowym, warunkach szkodliwych i niebezpiecznych.
A to duża różnica.

21 stycznia, 2019 17:48
Reply to  Jasiu .

Jasiu, no właśnie, pisałeś, że w ubiegłym tygodniu wnioskowaliście o to, żeby nie było m. in. dodatku stażowego w minimalnym a ja napisałem, że Pani Minister Rafalska już w dniu 10 grudnia 2018 r. złożyła projekt w sprawie wyłączenia z ustawy dodatku stażowego. Czyżbyście o tym nie wiedzieli, czy też chcecie aby te trzy dodatki wyłączyć kompleksowo… a jeżeli to jest niemożliwe – to nie wyłączać żadnego. Bo już nie rozumiem. Nic nie pisałem o szkodliwym i niebezpiecznym ale w swoim poście odniosłem się wyłącznie do stażowego i tylko w tym zakresie wskazywałem, że już działania zostały podjęte a wy…… Czytaj więcej »

Jasiu .
22 stycznia, 2019 07:07

Pani Minister dużo lubi mówić ale mało w imieniu Rządu realizuje i dlatego na Komisji będzie wniosek przypominający te trzy sprawy.
Nie wiem, dlaczego nikt nie przedstawił czwartej sprawy tj. wyłączenia dodatku za II zm. z wynagrodzenia minimalnego.

Tomasz
21 stycznia, 2019 20:32
Reply to  Jasiu .

Cyt.: „Czyli jak Rząd uzgodni ze związkami, że płaca minimalna na 2020 r. ma wynosić np. 2400 zł to każdy pracownik będzie musiał mieć 2400 zł płacę zasadniczą plus swoje dodatki.”
To nieprawda. Przy ewentualnej ujednoliconej do 10% premii będzie miał gwarantowaną zasadniczą 2182.
Myślę, że wówczas już bardzo niewielu pracowników RON będzie miało niższą zasadniczą i faktycznie coś zyska. Rząd wiedział, jak długo ma odwlekać tę decyzję, by koszty budżetowe nie były zbyt duże.

Rysiek
22 stycznia, 2019 07:05
Reply to  Tomasz

Zgoda – dokładnie tak…
A od działacza związkowego wymagana jest elementarna orientacja w tych sprawach.

eric
21 stycznia, 2019 08:32
Reply to  Rysiek

Sorki Rysiu, kula jest Twoja.
A o 2 tys. nagrody nie mówiłeś Ty, tylko Jasio.
Taki pewny krzyczał…
Że chłopak ma honor dalej się wypowiadać…

Jasiu .
21 stycznia, 2019 13:20
Reply to  eric

Pokaż mój post o 2 tys. zł. Widać od razu, że pisze to jedna i ta sama osoba.
Zawsze miałem honor a tobie, który się ukrywa pod nickiem eric zawsze brakowało.
Dlatego kłamiesz i prowokacyjnie mnie obrażasz.

21 stycznia, 2019 18:01
Reply to  Jasiu .

Jasiu, poszukałem i… znalazłem taki Twój (SAJMONA) komentarz na stronie OWC.
Napisałeś go w dniu 24.10.2018 r. o godz. 09:07:

Makatka teraz mogę już ci napisać to co wiem na 99.9% .Będzie po 500zł plus pracodawcy otrzymają po 1500zł. w naliczeniu na każdego pw i razem ze związkami zawodowymi będą dzielić premie i nagrody na 11 listopada 2018r.

Jak dla mnie, rzeczywiście nie ma o 2 tys. zł, natomiast jest o 500 zł plus 1500 zł co razem daje… 2000 zł. 🙁

Jasiu .
22 stycznia, 2019 07:02

Tylko, że to akurat jest odpowiedź dotycząca podziału ze swoich środków a nie MON. A to wielka różnica.

22 stycznia, 2019 08:54
Reply to  Jasiu .

Z treści Twojego wpis to nie wynika. 🙂
Ale dajmy już sobie z tym spokój. Pozdrawiam.

Rysiek
21 stycznia, 2019 12:24
Reply to  pracownik

To bardzo dobry artykuł opisujący dość rzetelnie istniejącą sytuację.
Moja kula nie kłamała, gdy swoją czarną barwą sygnalizowała pesymizm. Taka jest sytuacja wyjściowa.
A jednak w tym artykule napisano o nas, czyli o działaczach naszego związku, o naszych usiłowaniach aby nie było, jak zazwyczaj bywało.
Wszystko zależy od tego, czy pozostali się do tych naszych wysiłków dołożą. Czy, jak to już było w przeszłości – nogi nam nie podłożą.
Wiele zależy także od determinacji tysięcy pracowników, których te problemy żywotnie dotyczą.
Czy chcemy się temu jedynie biernie przyglądać?

Jasiu .
21 stycznia, 2019 10:21
Reply to  jan

(… – MK)

eric
19 stycznia, 2019 22:02
Reply to  jasiu

I tu niestety ale muszę przyznać Ci rację, Rysiu… 🙂 Dobrze piszesz, najwyższy czas to zmienić. A co do prawników wojskowych, to bardzo często tworzą swoje prawa… Co do zwolnień, najgorsze, że związki udają, że nic nie wiedzą a w kilku jednostkach mówili już oficjalnie, że takie rzeczy będą miały miejsce. Decyzja MON nr 88 opisuje jasno, jak postępować, ale jak będzie to wiadomo, każdy sobie… Może warto by było poruszyć ten temat 23 stycznia?! Bo dla wielu ludzi to ważne… Ja należę do związku, więc nie pisz Rysiu, że boją się Ci co do związków nie należą… Jak przyjdzie… Czytaj więcej »

Rysiek
20 stycznia, 2019 01:45
Reply to  eric

Napisałem powyżej: „Boją się najwięcej ci, którzy przez lata śmiali się z należących do zz” Zgoda – jednak oni boją się przede wszystkim… Ja także nieco wyżej ostrzegam aby roli zz nie wyolbrzymiać. To, że powinny bronić przed zwolnieniami wcale nie oznacza, że ta obrona będzie w pełni skuteczna. Bo w konfrontacji z pracodawcami i pracownicy i ich społeczną reprezentacją mają i gorszą, i bardzo niekorzystną pozycję. Pracodawcy mają właściwie wszystko: – pieniądze, – prawników, – możliwość różnorodnego oddziaływania na pracowników. Pracownicy tak naprawdę nie mają niczego: – ani pieniędzy, – ani skutecznej ochrony prawnej, – ani możliwości skutecznego oddziaływania… Czytaj więcej »

jasiu
20 stycznia, 2019 07:17
Reply to  eric

eric, ten artykuł o prawnikach i zwolnieniach napisałem ja – Jasiu a nie Rysiu.

TOAW
20 stycznia, 2019 16:23
Reply to  eric

23 stycznia wiele wątków należałoby poruszyć. Miedzy innymi obowiązki nieetatowe, które zajmują więcej czasu niż etatowe. To chyba nie jest normalne?
Pomijam już kwestie, że brak jest wynagrodzenia za tę nieetatową pracę albo wynosi ono kilka zł na miesiąc.
To już nawet śmieszne nie jest…

Tomasz
20 stycznia, 2019 20:28
Reply to  TOAW

Ciekawe, że jeśli chodzi o załatwienie ogółu spraw dotyczących obowiązków (funkcji) nieetatowych, żaden ze ZZ działających w MON nie ma tego, nie tylko w swoich priorytetach, ale nawet w dalszych planach. Tak to odbieram. Bez zapisów w PUZP się tego nie załatwi. Problem dotyczy pewnie jednego procenta zatrudnionych, może dlatego? Żal.

Rysiek
21 stycznia, 2019 07:51
Reply to  Tomasz

Tomasz, nieco się mylisz. Ten problem dostrzegają zarówno zz, jak i kierownictwo resortu. Dlatego pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić. Ten problem bowiem już obecnie jest w wielu zakładach uregulowany tak, że w istniejących regulaminach premiowania zapisano warunki zwiększenia premii, z uwagi na sytuację przez Ciebie opisaną. W moim zakładzie pracy jest tak od lat. Ktoś powie, że to marne 5 % wynagrodzenia zasadniczego. Zgoda – tyle, że w sytuacji, gdy każdy grosz się liczy – te 5% to obecnie może być co najmniej 100 zł dodatkowo co miesiąc a u niektórych nawet ponad 200 zł. Informuje Cię także,… Czytaj więcej »

Tomasz
21 stycznia, 2019 13:20
Reply to  Rysiek

„Nieprawdziwe i niesprawiedliwe” versus fakty. Wczoraj minęła siódma rocznica wprowadzenia decyzji Ministra Obrony Narodowej (7/2012), w której wcześniejsze zapisy (bodajże z 2006, dające możliwość, a nie obowiązek wypłacania dodatkowego wynagrodzenia), zmieniono na nakazujące wypłacanie. Cyt.: „Żołnierzom zawodowym wyznaczonym do pełnienia funkcji administratora systemu lub inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego za realizację powierzonych im czynności wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie na zasadach i w trybie określonym w przepisach o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, a pracownikom wyznaczonym do pełnienia tych funkcji – na zasadach określonych w przepisach o wynagrodzeniu pracowników.” No i o te zasady „określone w przepisach”, a nie określone do dzisiaj chodzi. Powoduje… Czytaj więcej »

21 stycznia, 2019 17:38
Reply to  Tomasz

Tomaszu, wszystko, co napisałeś jest zgodne z prawdą, z tym, że: 1 – decyzja Ministra ON, na którą się powołujesz, była z delegacji zawartej w przepisach dotyczących żołnierzy a nie pracowników co sprawia, że nie powinien być regulowany obszar pracowników wojska; 2 – treści zawarte w decyzji Ministra ON nie stanowią podstawy prawnej, czy delegacji uregulowania kwestii pełnienia funkcji nieetatowych przez pracowników wojska. PUZP, w oparciu o który określane są zasady wynagradzania pracowników ron jest w hierarchii aktów prawnych znacznie wyżej od decyzji Ministra ON. Dlatego uważam, że o pracownikach tam nie powinno być słowa… 3 – z pewnością by… Czytaj więcej »

Tomasz
21 stycznia, 2019 20:08

Więc miałem rację, że ZZ nie są zainteresowane rozwiązaniem problemu. Realnego problemu, który dotyczy części pracowników. O tym, że administratorów lokalnych się powołuje mówi ustawa o ochronie informacji niejawnych. Problem polega na tym, że nie mogą być oni pracownikami związanymi z bezpieczeństwem. Chodzi o łatwość (oczywiście osoby spełniającej odpowiednie warunki) powołania i ewentualnego szybkiego odwołania (z rozmaitych powodów) takiej osoby. To nie może być etat, takiej osoby nikt nie może zastąpić podczas nieobecności. Dlatego w większych lokalizacjach powołuje się zespół administratorów, o takich samych uprawnieniach, aby w każdej chwili był ktoś obecny, gdy trzeba będzie pilnie coś zrobić. Tak wymyślił… Czytaj więcej »

Rysiek
22 stycznia, 2019 07:21
Reply to  Tomasz

Ja te proponowane przez resort i akceptowane przez stronę społeczną zmiany w naszym Układzie odbieram jako idące w dobrym kierunku i gwarantujące każdemu obciążonemu dodatkowymi obowiązkami i zadaniami dodatkową finansową rekompensatę. Oczywiście pozostaje dodatkowo sprawa walki o swoje zgodnie z wykładnią prawną, którą przedstawiłem gdyż ona daje takie możliwości. Tego jednak za pracownika związek zawodowy nie uczyni, gdyż są to indywidualne sprawy związane z żądaniami wynikającymi ze stosunku pracy i zawartej umowy. Związek może tu pomóc ale nie wyręczać pracownika. I na koniec – w moim przekonaniu w przepisach nie ma żadnej kwadratury koła a w ich praktycznym stosowaniu. I… Czytaj więcej »

Tomasz
22 stycznia, 2019 11:24
Reply to  Rysiek

Twoje ostatnie zdanie doskonale opisuje rzeczywistość. Czy ta rzeczywistość opisuje problemy pracowników związane z jasno, rzeczowo i konkretnie sformułowanymi przepisami w szeroko rozumianym Prawie Pracy? Nie. W takich przypadkach pracodawcy się pilnują. Tam, gdzie przepisy są niejasne, wątpliwe, niespójne – rodzą się problemy. I z całym szacunkiem dla wyroków różnych sądów, to nie USA – precedensy w Polsce nie działają. Każdy wyrok dotyczy konkretnej sprawy. Natomiast mogą być one przyczynkiem do zmiany (skonkretyzowania) prawa, tylko trzeba chcieć. Bardzo dziękuję za pierwsze zdanie. Dopóki nikt mnie nie przekona, że jest inaczej, będę powtarzał, że to jedyna droga do rozwiązania tego problemu.… Czytaj więcej »

Rysiek
21 stycznia, 2019 22:26
Reply to  Tomasz

A jednak pozwolę sobie pozostać w tym względzie przy moim stanowisku, gdyż te fakty są następujące: Sąd Najwyższy w wyroku z 2 października 2008 r. stwierdził, że „rodzaj pracy może być określony w sposób bardziej lub mniej szczegółowy. Strony stosunku pracy, określając rodzaj pracy w sposób ogólny, pozostawiają pracodawcy – w ramach jego uprawnień kierowniczych – uszczegółowienie zakresu czynności pracownika. Zakres czynności pracownika stanowi konkretyzację umówionego rodzaju pracy, stanowi zbiorcze polecenie pracodawcy i nie wymaga zgody pracownika na jego zmianę. Natomiast w razie poczynienia przez strony stosunku pracy szczegółowych ustaleń co do rodzaju pracy w treści umowy o pracę ustalenia… Czytaj więcej »

Tomasz
22 stycznia, 2019 08:22
Reply to  Rysiek

Cyt.: „Nikt za Kolegę o jego interesy bił się nie będzie.” Dziękuję za dobrą radę, godną związkowca. Odpowiem tak. Skoro już tyle razy Sąd Najwyższy, czy Sąd Pracy wypowiadały się na różne tematy i jest Kodeks Pracy to po co to całe PUZP? Skoro pracodawcy są od urodzenia tacy wrażliwi, interpretujący przepisy na korzyść pracownika i w ogóle, a „nikt za Kolegę i jego interesy bił się nie będzie”, to po co istnieją Związki Zawodowe? Nie rozumiem Waszego (ZZ) sposobu myślenia. Chcecie ujednolicić premię, bo widzicie, że to co jest teraz, jest niesprawiedliwe i mogące prowadzić do nadużyć. Chcecie wyrównać… Czytaj więcej »

22 stycznia, 2019 10:16
Reply to  Tomasz

Tomaszu, napisałeś cyt.: A nie chcecie ujednolicić zasad przyznawania dodatku za pełnienie nieetatowych funkcji.

A kto powiedział, że nie chcemy ujednolicić tych zasad?
Gdzie masz jakikolwiek wpis na tym forum, że tego nie chcemy?!
Napisałem, że w trakcie prac wystąpiliśmy o przedstawienie pełnej informacji w tym zakresie po to, żeby odpowiedzialnie budować propozycje szczegółowe, w tym wysokość gratyfikacji a nie działać w sposób, jak to dotychczas robi druga strona.
Do dnia dzisiejszego nie mamy odpowiedzi…

Tomasz
22 stycznia, 2019 11:04

O domniemanym niechciejstwie świadczą moje odczucia, opisałem je w ten sposób. Próbowałem ten temat naświetlić w tym miejscu już kilka razy a dopiero pierwszy raz wywiązała się dyskusja za co dziękuję. Z nadzieją czekałem na propozycje ZZ do zmian w PUZP, niestety brak tematu. Dowiedziałem się od Was, że to resort zauważył problem tylko, jak to często bywa, ujął go bardzo ogólnikowo, co wprowadziłoby kolejne problemy interpretacyjne. Rozumiem, że wiele innych spraw uważacie za ważniejsze i pilniejsze do załatwienia. Ja też. Ale jeżeli dojdziemy do konsensusu, że jedynym, sensownym i skutecznym załatwieniem tego problemu są odpowiednie zapisy w PUZP –… Czytaj więcej »

22 stycznia, 2019 20:43
Reply to  Tomasz

A ja dziękuję Tomaszu za zrozumienie zaistniałej sytuacji.
Aktualnie naszym priorytetem jest sprawa wzrostu płac, bo nie możemy patrzeć, że wokół wszystkim płace rosną na poziomie 13-15% a nam się proponuje jedynie poziom 7,3%…
Nasza propozycja w zakresie zmian do PUZP ma być początkiem dyskusji w tej kwestii. Rozmowy nad PUZP mają się rozpocząć w I kwartale i z pewnością temat tych nieetatowych funkcji znajdzie się jeszcze w przyszłości na tym forum.
Pozdrawiam.

Rysiek
22 stycznia, 2019 11:14
Reply to  Tomasz

Dyskutowałem z Panem jako szeregowy uczestnik tego forum wyrażający własne zdanie i szeregowy członek związku a nie działacz związkowy, więc Pana przytyki pod adresem związku nie są uzasadnione. PUZP nie jest po to, aby powielać istniejące rozwiązania prawne a kp jasno określa jakim warunkom powinno odpowiadać wynagrodzenie. W dodatku z tego, co ja dostrzegam powszechnie odchodzi się od dodatków do wynagrodzenia, gdyż zaciemniają one problem wynagrodzeń i powodują że np. konserwator środków bojowych ze wszystkimi dodatkami przy zasadniczej 2100 zł zarabia w realu więcej od starszego referenta z małym stażem. Nie tędy więc w moim przekonaniu prowadzi ta droga a… Czytaj więcej »

Tomasz
23 stycznia, 2019 22:40
Reply to  Rysiek

Pozwolę sobie, mimo propozycji zakończenia dyskusji, odpowiedzieć. Głównie po to, by przeprosić Pana za mój wcześniejszy post, co prawda podyktowany emocjami, ale niepotrzebnie skierowany do Pana a w zasadzie w ogóle niepotrzebny. Przepraszam. I jeszcze kilka zdań merytorycznych, już naprawdę na koniec tego tematu, bo te ważniejsze tematy i tak, co oczywiste – są teraz na pierwszym planie. Moje wszystkie uwagi dotyczące dodatkowego wynagrodzenia dotyczyły wyłącznie pełnienia funkcji administratorów systemów teleinformatycznych. O innych funkcjach się nie wypowiadam, bo zbyt mało o nich wiem. Tak, jak pisałem w innym miejscu powoływanie takich administratorów nakazuje ustawa o ochronie informacji niejawnych. Ze sposobu… Czytaj więcej »

eric
20 stycznia, 2019 13:18
Reply to  jasiu

Mój błąd, miało być Jasiu, nie Rysiu…
Przyznałem Ci rację z tamtym postem mimo, że jesteś oszust mimo innych kwestii…
Np. krzyczałeś pewnie, że na 11 listopada będzie 2000 zł dla pracownika, jak wyszło – każdy wie…
Taki pewny byłeś…
Zmień tę swoją kulę…

Panie Janie, to że zachęcają do wojska to jedno, a żeby dostać się to drugie.
Nie oszukujmy się każdy wie, jak jest…

Czekamy na 23 stycznia, chociaż na cuda nie liczę, bo podejrzewam, że z głoszonych w mediach 300 zł zostanie dla pracowników około 100 zł netto…

Jasiu .
21 stycznia, 2019 07:25
Reply to  eric

eric o kuli to zawsze pisze Rysiu. (… – MK)
Ja nigdy, możesz sprawdzić moje posty, nie pisałem o 2 tys. zł na 11 listopada na żadnym forum.

Rysiek
21 stycznia, 2019 08:14
Reply to  jasiu

(… – MK)

Rysiek
21 stycznia, 2019 08:40

No i moja prośba dotycząca tego zbliżającego się spotkania w mon dotyczącego kwestii płacowych. Proszę aby uświadomić resortowi, że nie może być, jak bywało dotychczas, gdyż jawnie łamane jest obowiązujące prawo. Wiosną ubiegłego roku przedstawiłem opinie prawne dotyczące uzgodnień w zakresie wydatkowania środków na wynagrodzenia w sferze budżetowej, przywołałem także zapisy odnośnej ustawy. Nie będę się powtarzał a jedynie napiszę: To nie są konsultacje – tylko negocjacje. To nie może zakończyć się jednostronną decyzją resortu, jak dotychczas a podpisaniem porozumienia tak, jak się to odbywa wszędzie poza… naszym resortem. Nie dajcie się, po raz kolejny zepchnąć do narożnika. Jeżeli te… Czytaj więcej »

Jasiu .
22 stycznia, 2019 07:20
Reply to  Rysiek

Ja myślałem, że również zapoznałeś się z propozycjami RON i tak cicho siedzisz. Napisz swój komentarz do propozycji RON. A może czekasz na scenariusz wydarzeń, żeby znowu udawać, że ty mówiłeś albo wymyślić linie obrony. Pokaż publicznie propozycje RON i pokaż jakie jest zdanie twoje w tym temacie. To, że RON idzie starą drogą i to było od początku wiadomo, że nie zmieni swoich działań. Na co liczyłeś, że Ci – co kazali zakończyć strajk głodowy – nawalą Ci teraz pieniędzy do bólu. Rysiu, w jakim ty świecie żyjesz. To było wszystko ściemą tylko po to, żebyś przestał głodować, bo… Czytaj więcej »

22 stycznia, 2019 09:15
Reply to  Jasiu .

Jasiu, w mojej ocenie również bardziej precyzyjnie jest powiedzieć, że jest około 300 zł niż ponad 300 zł. Wcześniej to był taki „zabieg medialny”, żeby za bardzo nie różnicować żołnierzy i pracowników. Pamiętaj również, że określenie „ponad” było użyte w odniesieniu do wzrostu uposażeń żołnierzy” „ponad 500 zł” i wówczas oznaczało to podwyżkę … o 655 zł. Teraz, gdy wiadomo, że najniższe uposażenie wzrośnie o 450 zł a szeregowy z wysługą 20 lat otrzyma podwyżkę na poziomie 540 złotych… nie ma już sensu utrzymywać tego w tajemnicy. Stąd w piśmie to… około. A tak na marginesie, czemu Ty nie zamieścisz… Czytaj więcej »

Jasiu .
22 stycznia, 2019 10:09

Marku nie brakuje nam ani pomysłu ani stanowiska.
Wczoraj, podczas naszej rozmowy telefonicznej Ci powiedziałem jakie jest nasze stanowisko odnośnie tego co proponuje RON. Może być tylko jedno – negatywne. Nas nie interesuje dawanie wszystkim po równo a zwłaszcza takie coś, co przesłał RON. To nawet do kabaretu się nie nadaje.
To moje prywatne zdanie. A jutro zostanie przedstawione stanowisko KS PC MON. Pozdrawiam.

22 stycznia, 2019 10:20
Reply to  Jasiu .

http://nszzpw.pl/aktualnosci.nowosc.552.0.html

Pod powyższym linkiem jest Notatka Pełnomocnika MON ze spotkania z działaczami NSZZ PW.
Myślę, że wszyscy pracownicy wojska, nie tylko członkowie ZZ powinni się z nią zapoznać, szczególnie w zakresie tego, co się dzieje w obszarze pracowników ron, jak również żeby poznać stanowisko NSZZ PW w zakresie tegorocznych podwyżek.
Miłej lektury…

Jasiu .
22 stycznia, 2019 11:16

Tylko taki mały komentarz.

Rysiek
22 stycznia, 2019 11:25

„Wstępnie propozycja podziału środków na wynagrodzenia (tych 300 zł) jest akceptowana…”
No i tyle w temacie.
I z kim tu się bić i o co??

Rysiek
22 stycznia, 2019 10:30
Reply to  Jasiu .

Nikt mi niczego nie obiecywał, jeżeli o podwyżki chodzi.
Obiecano mi pochylenie się nad tym problemem i pilne rozpoczęcie rozmów i to się właśnie odbywa.
A co strona społeczna z tym zrobi, tego nie wiem.
Poczekam i popatrzę, bo jedynie tyle mi pozostało…

pracownik
22 stycznia, 2019 13:32

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/nowa-propozycja-men-beda-szybsze-podwyzki-dla-nauczycieli/tl189rs

Da się? da się.
A my się jutro dowiemy, że kokosy są… tylko puste w środku.
Amen.
Ps. Pozdrówcie Zenka ode mnie.

eric
22 stycznia, 2019 17:06

Dziękuję Panie Marku za znalezienie tej informacji, o tym co Jasiu pisał. Nie wypieraj się Jasiu, miej honor. Jasiu, proponujecie wyłączenie dodatku stażowego z płacy minimalnej, a przecież to rząd to już sam zamierza wprowadzić. Czemu podbieracie im pomysły i sobie przypisujecie. Nasz rząd sam to wprowadzi i będzie to najprawdopodobniej w przyszłym roku. Już Grzesiek pisał o tym w tamtym roku, albo i wcześniej… Orientuj się trochę Kolego w tym co się dzieje… Wysilcie się bardziej chyba, że trąbicie o tym, żeby już sobie w przyszłości zasługi w tym zakresie sobie przypisać, albo już układacie się z rządem (standardowo),… Czytaj więcej »

Michał
23 stycznia, 2019 12:39

Witam. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są ustalone podwyżki. Chodzi mi, ile minimum powinien dostać pracownik, bo na więcej nie liczę i mam nadzieję, że będzie ze spłatą. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Marek Kazimierczak
23 stycznia, 2019 17:38

SPOTKANIE W SPRAWIE PODWYŻEK PŁAC W 2019 R. W trakcie dzisiejszego spotkania z Sekretarzem Stanu i Pełnomocnikiem MON Strona społeczna, czyli wszystkie organizacje związkowe określiły propozycję resortu na poziomie 300 zł za zdecydowanie za niską i nie do zaakceptowania. W trakcie dyskusji, która znacznie przekroczyła ustalone wcześniej ramy czasowe, rozważane były różne warianty i możliwości finansowe budżetu MON w tym zakresie. Ostatecznie stanęło na tym, że wszystkie związki zawodowe podpisały wspólne stanowisko, w którym domagają się zwiększenia środków na wzrost płac z rezerwy pozostającej w dyspozycji Ministra ON lub z innych źródeł. Jednocześnie w stanowisku związki zawnioskowały o zorganizowanie kolejnego… Czytaj więcej »

Michał
23 stycznia, 2019 17:55

Czyli p. Marku czekamy do 31 stycznia na decyzję?
A jest jakaś szansa że będzie to wyższa kwota?

23 stycznia, 2019 18:54