Skip to main content

Ale to już było…

By 7 kwietnia, 2022Aktualności

W dniu 17 grudnia 2021 r. Sejm uchwalił ustawę budżetową na rok 2022. Zgodnie z jej zapisami, na wynagrodzenia pracowników, którzy finansowani są z działu 752 Obrona narodowa zaplanowana została kwota wyższa o ponad 375 mln zł w stosunku do kwoty zapisanej w ustawie uchwalonej rok wcześniej. Niestety, strona resortowa powiadomiła organizacje związkowe, iż na podwyżki przeznacza jedynie kwotę około 284 mln zł. Zatem jest to już kolejny rok za tego Ministra ON, w którym środki ujęte w ustawie budżetowej na wzrost wynagrodzeń pracowników zostają… zaniżone na etapie ich podziału.

W odróżnieniu do lat poprzednich, strona resortowa odstąpiła od rozmów w zakresie podziału środków na wynagrodzenia z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi na rzecz organizacji… zainteresowanych. Nie wiadomo skąd się wzięła ta zmiana w działaniu i czym była spowodowana ale faktem jest, iż rozmowy w ministerstwie prowadzone były wyłącznie z organizacjami „zainteresowanymi”. W odniesieniu natomiast do dwóch organizacji: NSZZ Pracowników Wojska i Związku Pracowników Wojska „TARCZA”, które skupiają w swoich szeregach największą liczbę członków spośród pracowników wojskowych jednostek budżetowych, ministerstwo zażyczyło sobie przedstawienia pisemnego – w ciągu dwóch dni roboczych – stanowiska tych organizacji. (pismo do TARCZY – TUTAJ).

Ostatecznie, po wysłuchaniu przedstawicieli 5 organizacji w trakcie oddzielnych dwustronnych spotkań z każdą z tych organizacji, jak również po otrzymaniu stanowisk dwóch najliczniej reprezentowanych organizacji (Stanowisko TARCZY – TUTAJ), z ministerstwa wyszło pismo informujące o podwyżce w wysokości naliczeniowej 500 zł na jedno stanowisko zatrudnienia bazowego (Pismo o podwyżce – TUTAJ). W piśmie nie zawarto żadnych zasad podziału tych środków, jak również nie wyłączono żadnych pracowników, chociaż wcześniej z podwyżek wyłączano np. nauczycieli, czy pracowników PKW.

W piśmie nie znalazł się również akapit, który był ujęty w analogicznym piśmie w roku 2020. Dotyczył on trybu postępowania w sytuacji, gdy wynagrodzenia zasadnicze pracowników osiągnęły już maksymalny poziom zapisany w postanowieniach PUZP. Wówczas, w 2020 roku Pełnomocnik wskazywał, iż „planowana – przez strony PUZP – zmiana tabeli stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, umożliwi pracodawcom podjęcie działań naprawczych, polegających na przeliczeniu poszczególnych składników wynagrodzenia, tak aby uwzględnić regulacje płac w latach 2018-2020”. Niestety, wskazywana wówczas zmiana tabel nie doszła do skutku a w zasadzie nie została w ogóle przez Pełnomocnika MON podjęta, stąd pracodawcy w dalszym ciągu muszą realizować podwyżki wynagrodzeń w drodze podwyższania pracownikom premii regulaminowej, o ile organizacje związkowe wyrażą zgodę na taki kierunek działania..

Z pewnością taka sytuacja jest niekorzystna dla pracowników RON ale Pełnomocnik MON jakby tej sytuacji w ogóle nie dostrzegał pomimo faktu, iż propozycja zmian w PUZP, w tym tabeli stawek została przesłana przez 4 organizacje związkowe do ministerstwa i pozostałych organizacji związkowych… w dniu 17 grudnia 2018 r. a ponadto na potrzebę dokonania tabel w Układzie wskazywali przedstawicieli TARCZY również w trakcie dwustronnych spotkań z Pełnomocnikiem MON, np. w lutym 2020 roku.

Z informacji napływających z różnych jednostek organizacyjnych wynika, iż podwyżki wynagrodzeń realizowane są w większości jednostek w takiej samej wysokości – zgodnie z deklaracjami o ich wysokości przedstawianymi przez Ministra ON i Sekretarza Stanu. Niewątpliwie na taki „podział” ma również wpływ utrzymujący się od miesięcy wysoki poziom inflacji, jak również brak podwyżek w roku ubiegłym.
Informacje dotyczące obecnych podwyżek wynagrodzeń pracowników RON ukazywały się również na stronie defence24, pod linkami:

Link nr 1

Link nr 2

Link nr 3

(MK)

4.6 5 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
188 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Antoni
7 kwietnia, 2022 14:54

Ktoś w ogóle odpisuje na te pisma?

Admin
7 kwietnia, 2022 19:49
Reply to  Antoni

Można stwierdzić, że czasami odpisują ale te pisma zazwyczaj nie zawierają odpowiedzi.
I tak jest od 2016 roku…

Antoni
8 kwietnia, 2022 11:04
Reply to  ZARZĄD

Dialog dziada z obrazem jest mocno frustrujący. Szczerze współczuję wszystkim związkowcom, którzy biorą w nim udział.
Czy DSS MON opracował założenia polityki zatrudniania i wynagradzania pracowników RON?
Jeśli tak, czy jest ona znana związkom zawodowym?

Admin
10 kwietnia, 2022 10:02
Reply to  Antoni

Jak dotychczas nic nam o tym nie wiadomo. W tej i nie tylko tej kwestii przedstawialiśmy postulaty do Ministra ON i do dnia dzisiejszego… brak odpowiedzi.
Wystarczy zapoznać się z naszym wystąpieniem z 22 września 2018 r., czyli po 9 miesiącach „rządów” Ministra Błaszczaka.
https://zpwtarcza.pl/opinie-i-stanowiska-2018/
i pismo pod datą 20180922
Czasami wygląda tak, jakby w ministerstwie nie rozumieli, o czym mówimy i czego od nich oczekujemy…

Max
15 kwietnia, 2022 06:04
Reply to  Antoni

Oooo – mamy tu do czynienia z Gościem głęboko wtajemniczonym…. Rzeczywiście – w dość odległym czasie takie założenia były opracowywane. Czy są obecnie – tego ja nie wiem a zapewne także władze funkcjonujących w resorcie zz. Co zresztą byłoby w tych założeniach oprócz propagandowych i właściwie nic nie mówiących sloganów. Przecież z każdego pisma przesyłanego do zz i pracodawców przebija ta ”troska” kierownictwa o godziwe wynagrodzenia pracowników. Tyle, że wspominając kolejne kwoty podwyżek, w ostatnich latach skrzętnie pomija się to wszystko co samozadowoleniu decydentów nie służy np.: – brak podwyżki w roku ubiegłym a nawet zmniejszenie o 3% funduszu wynagrodzeń,… Czytaj więcej »

Antoni
18 kwietnia, 2022 20:21
Reply to  Max

Co nam przyniesie dokument? No właśnie chciałbym wiedzieć 😉 Ciekawe jest to, że na stronie DSS MON jako jeden z jego obowiązków jest wymienione opracowywanie założeń polityki zatrudniania i wynagradzania pracowników oraz monitorowanie ich realizacji.
Takie założenia to powinny być konkrety, a nie „by ludziom żyło się dostatniej”.
Jeśli taki dokument nie został opracowany, to DSS i w tym przypadku nie wypełnia swoich obowiązków nałożonych przez MON.
Chyba, że plan jest taki, że politykę płacową kształtuje osobiście Minister raz do roku przez Twittera.

Max
22 kwietnia, 2022 06:43
Reply to  Antoni

Witaj. Świetnie napisane. Mogę jedynie dodać, że parę ładnych lat temu, a raczej w zamierzchłych czasach, gdy to Dyrektorami DSS byli żołnierze a nie cywile – nie tylko takie założenia były wypracowywane i to z udziałem strony społecznej ale także na stronie DSS publikowane. W tych czasach właściwie co roku w Sejmowej Komisji Obrony Narodowej odbywały się posiedzenia poświęcone wyłącznie sytuacji socjalno-bytowej pracowników i żołnierzy z udziałem przedstawicieli strony społecznej. Podczas tych posiedzeń zarówno uczestniczący w nich posłowie, jak i zaproszeni przedstawiciele funkcjonujących w resorcie zz otrzymywali dokładne analizy sytuacji socjalnej, w tym istotnego czynnika jakim są wynagrodzenia pracowników resortu.… Czytaj więcej »

Grzegorz M.
7 kwietnia, 2022 16:34

Niestety.
Pogłębia się ignorancja decydentów szczebla MON w zakresie pracowników RON.

Grzesiek
7 kwietnia, 2022 18:52

Mam nadzieję, że w opcji dawania w premie pozostałej kwoty, premia będzie zawierała skutki tak jakby podwyżki całości do zasadniczej… dlaczego ktoś ma mieć skutki od całości a część nie… ja nie zamierzam tracić przez to, że tabele są z dupy lub nikt mi kategorii zaszeregowania nie zmienił. Ja jestem winny temu?? Aha, tabele nieruszone a 3rblog daje 370 do zasadniczej lub do wysokości zaszeregowania, reszta w premie. Tylko wtedy jest człowiek walony w skutki, chyba, że będą to robić po ludzku… sprawiedliwie. Dwa – tabele niezmienione to wyrównują się stawki na tożsamych stanowiskach, tak?? A co kiedy będą tabele??… Czytaj więcej »

Max
7 kwietnia, 2022 21:23
Reply to  Grzesiek

”Skoro tabele niezmienione, to po co zabrano na równania ludziom jeszcze te 15 zł z zasadniczych naliczeń??? Mistrze w 3 rblogu. Mam nadzieję, że w wyrównaniach premii będą skutki tak, jak pisałem tzn. w całości podwyżki, jak u tych niezablokowanych!!” Rozumiem, że u Was już stosowne porozumienie zawarto i jest ono nieco inne niż to, które obowiązuje zarówno u mnie, jak i np. w 2 RBL-ogu. Jeżeli zastosowano, jak rozumiem zasadę, że każdemu w I etapie naliczona zostanie do zasadniczej kwota 370 zł oraz skutki przy czym, jeżeli nie da się te 370 zł dołożyć do zasadniczej, to stosownie zostanie… Czytaj więcej »

Grzesiek
8 kwietnia, 2022 11:38
Reply to  Max

Znam treść. Jednak dalej mam wątpliwości, co w sytuacji, kiedy mi do zasadniczej dadzą tylko dajmy na to 170 zł … a reszta, co??? W premie tylko 200, czy skutki od 370???
Nooo, bo tu jest zonk… i nie odpowiedziałeś, Rysiek.
Ja coś czuję, że będziemy waleni o skutki i to równo… swoją drogą. Jaki kurwa ból jest zmienić tabele przed przeprowadzeniem podwyżek… u nas coraz więcej osób rzuca kwity. Ma dość.

Last edited 2 lat temu by Grzesiek
Max
11 kwietnia, 2022 06:26
Reply to  Grzesiek

Grześ. Jak należy to obliczyć aby nikomu grosza nie zabrano, poniżej dokładnie opisałem, więc odpowiedziałem na Twoje wątpliwości. Problem ze zmianą tabel w Układzie jest taki, że: 1/ należy podane w nich wartości urealnić z tym, że każdy ma tu inną koncepcję podniesienia lewej i prawej strony a nawet ilości kategorii zaszeregowania. Jeżeli po jednej stronie jest 7 zz stanowiących społeczną stronę Układu a po drugiej resort, który ma swoje zapatrywania na problem – to można sobie wyobrazić komplikacje sprawy. 2/ należy podjąć konkretne uzgodnienia, lecz zarówno resort, jak i 3 zz nie są do takich uzgodnień gotowi. Nie odpowiedzieli… Czytaj więcej »

Max
7 kwietnia, 2022 19:27

A mnie się wydaje, że tytuł tej informacji „Ale to już było…” ma się nijak do jej treści. Ale to już było… Otóż nie było, ponieważ: 1/ ”W odróżnieniu do lat poprzednich, strona resortowa odstąpiła od rozmów w zakresie podziału środków na wynagrodzenia z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi…” 2/ ”W piśmie nie zawarto żadnych zasad podziału tych środków, jak również nie wyłączono żadnych pracowników, chociaż wcześniej z podwyżek wyłączano np. nauczycieli, czy pracowników PKW”. 3/ ”W piśmie nie znalazł się również akapit, który był ujęty w analogicznym piśmie w roku 2020. Dotyczył on trybu postępowania w sytuacji, gdy wynagrodzenia zasadnicze pracowników… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
Antoni
8 kwietnia, 2022 07:32
Reply to  Max

Max napisał: <<A mnie się wydaje, że tytuł tej informacji “Ale to już było…” ma się nijak do jej treści.>>

To tytuł z nadzieją po trzech kropkach …i nie wróci więcej. 🙂

Admin
8 kwietnia, 2022 09:57
Reply to  Antoni

Antoni, rzeczywiście masz rację. Nie chodzi o to, co zapisano w tytule ale o to, czego nie napisano, stąd Twoje spostrzeżenie jest jak najbardziej prawidłowe. Chociaż trzeba wskazać, że pewne elementy działania są analogiczne jak w latach poprzednich a mianowicie: – ta sama kwota podwyżki – 500 zł; – informacja o podwyżce przyszła od Ministra ON (zamiast listu, przyszła z Twittera); – realizacja podwyżki następuje bez aktualizacji tabel stawek WZ, pomimo osiągnięcia maksymalnego stawek przez kolejne tysiące pracowników RON; – brak odpowiedzi na nasze, związkowe stanowiska ws. podziału środków na podwyżkę płac, jak nie otrzymywaliśmy wcześniej, tak nie otrzymujemy dzisiaj.… Czytaj więcej »

Eric
8 kwietnia, 2022 13:36
Reply to  ZARZĄD

Można było nie podpisać porozumienia z pracodawca…
Powiedzieć, że najpierw tabele…
A tak to większość ludzi jest pod ścianą przez maxa w swojej kategorii…
I przez równania premią będą na tym tracić…
I prawda jest taka, że oni nie dostaną podwyżki zasadniczej o 370 zł…

Admin
10 kwietnia, 2022 10:13
Reply to  Eric

W 2RBL-ogu wszyscy dostali 390 zł wraz ze skutkami, czyli np. przy 20% wysługi i 10% premii wyszło 507 zł.
Również ci, którzy już mieli max lub osiągnęli go w trakcie tych podwyżek.
I nie ma żadnego równania premii.
Premia zgodnie z regulaminem pozostaje w wysokościach uzgodnionych z organizacjami a co powyżej… to zapisane w aneksie kwoty świadczące o nieudolności jednej ze stron PUZP, która od 2018 roku nie potrafi zorganizować negocjacji nad Układem.
I jeszcze jedno, obniżenie czy pozbawienie premii dotyczy wyłącznie wartości zapisanych w regulaminie a nie w aneksie.

Max
10 kwietnia, 2022 14:55
Reply to  Eric

A jaka to Eric różnica w jakiej części wynagrodzenia będzie ta kasa. Coś poprzez to stracisz? Składek nie wezmą i emerytura, którą kiedyś otrzymasz ucierpi? A może ta 13-tka, o której mówią, że ulegnie przez to zmniejszeniu??? No co konkretnie się zmniejszy? Jest…. poprzez to, o czym Marek pisze po raz kolejny a co sprowadza się do tego, że chociaż z inicjatywy naszego Związku – resort już parę lat temu został wezwany do negocjacji nad PUZP wraz z wojskową Solidarnością oraz NSZZ PW i ZZ Sektora Obronnego, gdyż pozostałe zz będące Stroną Układu pod wezwaniem do negocjacji oraz stosownym projektem… Czytaj więcej »

Max
9 kwietnia, 2022 12:14
Reply to  ZARZĄD

Doprawdy???
Rzeczywiście, macie nadzieję, że ta cała… więcej nie powróci??
To niby co??
Od przyszłego roku a nawet od drugiego półrocza b.r. będzie lepiej?
Naprawdę tak sądzicie???
A tom się ubawił.
Jak nigdy dotychczas.
No nic – Święta idą a mi się pisać odechciało, bo okna myłem.
Wystarczy…

Last edited 2 lat temu by Max
Antoni
11 kwietnia, 2022 08:54
Reply to  Max

Nie odbieraj nadziei przed Paschą. Później sami ją stracimy 🙂

Max
11 kwietnia, 2022 21:05
Reply to  Antoni

”Czy widzisz ten kamień na środku drogi? Od chwili, gdy przyszedłem tu dziś rano, dziesięć osób potknęło się o niego, przeklinając. Ale ani jedna nie zadała sobie trudu usunięcia go, by inni się nie potknęli”.

Anthony de Mello

Grzesiek
8 kwietnia, 2022 17:22
Reply to  Max

Ryszard. Tak. Będą równane dysproporcje na tożsamych stanowiskach… w 3 rblogu to równanie na widmo… opisywałem to. Każdemu uwalają a u mnie tylko chyba trzy referentki zyskały i to fakt, że przewodnicząca była referentką. A 99% ludzi nie mimo różnic… to raz. Dwa, będą indywidualne podwyżki dla bardzo wielu pracowników – mistrzostwo. Ograbić wszystkich, by dać swojakom. U nas, jak zwykle. I sorry. Jak ma nie być różnić jak przykładowo nowi magazynierzy i konserwatorzy dostają zasadnicze bardzo różniące się… jeden magazynier – 2822 zł, drugi przyjęty – 2858 zł, to o czym my tu gadamy?? Co, bo kadry nie wiedzą… Czytaj więcej »

Admin
10 kwietnia, 2022 10:39
Reply to  Grzesiek

Grzesiek, powtórzę to, co napisałem wcześniej dla Erica. W 2RBL-ogu wszyscy dostali 390 zł wraz ze skutkami, czyli np. przy 20% wysługi i 10% premii wyszło 507 zł. Również ci, którzy już mieli max lub osiągnęli go w trakcie tych podwyżek. I nie ma żadnego równania premii. Premia zgodnie z regulaminem pozostaje w wysokościach uzgodnionych z organizacjami a co powyżej… to zapisane w aneksie kwoty świadczące o nieudolności jednej ze stron PUZP, która od 2018 roku nie potrafi zorganizować negocjacji nad Układem. I jeszcze jedno, obniżenie czy pozbawienie premii dotyczy wyłącznie wartości zapisanych w regulaminie a nie w aneksie. Jednak,… Czytaj więcej »

Max
10 kwietnia, 2022 11:51
Reply to  ZARZĄD

Odpowiem Wam wszystkim jak to u mnie jest. 1/ Dokładnie tak, jak opisał Marek i taka zasada – 390 do zasadniczej ze skutkami – 507 przy 20% wysłudze dla wszystkich. Taka sama zasada została u nas przyjęta jeszcze pod koniec marca – 2 dni po ukazaniu się pisma z DSS w kwestii podwyżek. Jestem osobiście przekonany, że ta zasada równego podziału, niezależnie od zajmowanego stanowiska jest w istniejącej sytuacji jedynie sprawiedliwa, chociaż – piszę to ze smutkiem – niczego nie załatwia. Aby bowiem cokolwiek w tych naszych płacach usprawnić, trzeba byłoby mieć dużo więcej środków, których nie mamy i zapewne… Czytaj więcej »

Grzesiek
10 kwietnia, 2022 17:52
Reply to  ZARZĄD

A ja pracuję w 3rblogu. Dlatego mam podstawy twierdzić i obawiać się, że załadują nas w trąbę… tych zablokowanych… i nie tylko ja tak to widzę.
Czas pokaże. Obym się mylił….

Olo
11 kwietnia, 2022 18:45

A jak ma się sprawa w 4rblogu, bo po wypłacie nie widać by coś dołożyli więcej?

Max
12 kwietnia, 2022 21:21
Reply to  Olo

Olo, oprócz pracowników, których wynagrodzenia są wypłacane np. 10 b.m. nikt jeszcze kasy nie uświadczył. W części zakładów istnieją 2 terminy wypłaty za dany miesiąc: – pod koniec danego miesiąca; – 10 następnego miesiąca. Te wypłaty na 10-go dotyczą z reguły pracowników OWC i WSP a także innych pracujących w tzw. równoważnym czasie pracy, chociaż nie we wszystkich zakładach. Tak jest np. w moim zakładzie pracy. Zgodnie z decyzją resortu ujętą w treści znanego wszystkim pisma o tegorocznych podwyżkach, te podwyżki mają być wypłacone w kwietniu, z wyrównaniem od stycznia. To sprawia, że ci np. wartownicy, czy strażacy mający wypłaty… Czytaj więcej »

Olo
14 kwietnia, 2022 16:20

Jestem na zwolnieniu lekarskim od lutego, otrzymam podwyżkę?

Max
18 kwietnia, 2022 12:37
Reply to  Olo

Za okres, za który masz płacony zasiłek chorobowy – nie otrzymasz.
Tu uwaga natury ogólnej. Niektórzy mogą być mocno zdziwieni, gdy nie otrzymają wyrównania w przewidywanej kwocie. Najczęściej będzie się to wiązało z przebywaniem na zasiłku chorobowym, wprawdzie wypłacanym przez zakład pracy ale będącym świadczeniem ZUS.
Nadmieniam, że nie każde zwolnienie lekarskie wiąże się z zasiłkiem ZUS, gdyż do pewnego okresu zwolnienia jest ono płacone przez zakład pracy z jego środków. Nie bez znaczenia jest tu wiek świadczeniobiorcy.

Zasady naliczania zasiłku chorobowego są tu;
https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/podstawa-wymiaru/dla-pracownikow

olo
19 kwietnia, 2022 07:38
Reply to  Max

Dzięki

Antoni
18 kwietnia, 2022 20:23

@Jasiu, jakie zmiany w PUZP planuje Solidarność?

Max
22 kwietnia, 2022 08:33
Reply to  Antoni

Witaj, Jasiu na tym forum ci prawdopodobnie nie odpowie, więc proponuję abyś zadał pytanie na stronie netowej jego organizacji jest tu:
https://www.facebook.com/MOZSOLIDARNOSCPCMON/
Przy okazji informuję że najnowsza inicjatywa wojskowej Solidarności skierowana do Dyrektora DSS to 150 zł dalszej podwyżki od lipca
Odpowiedź – nie ma na to środków.

Oto realny wymiar tego ”ogromnego” znaczenia Solidarności w resorcie on.
Są potrzebni tylko i wyłącznie aby dokopać innym przedstawicielom strony społecznej. Gdy wykonają zadanie – nie są już potrzebni.

Antoni
22 kwietnia, 2022 17:05
Reply to  Max

Nie korzystam z FB. Ale jak widać poniżej (powyżej) to tu zagląda. 🙂

Stary
22 kwietnia, 2022 09:37
Reply to  Antoni

A Jasiu to kolega czy napis na dropsie.!!!!

Max
22 kwietnia, 2022 16:20
Reply to  Stary

Ani kolega, ani napis.
Określamy go jednym z nicków, pod którymi tu pisał i to tyle.
Zamiast się tu indyczyć, może by tak nieco merytorycznej dyskusji??
Kopać innych, grozić i się obrażać, to wy potraficie celująco.
Szkoda, że nic poza tym….

Antoni
22 kwietnia, 2022 17:08
Reply to  Stary

@Stary, z taką małpką z przodu to login z forum, @Jasiu sam go sobie wybrał.

Max
22 kwietnia, 2022 10:17
Reply to  Antoni

W kwestii tych zmian w PUZP to Solidarność wypowiada się głównie w kwestii zmiany tabel wynagrodzeń, podobnie jak i pozostałe zz. Mnie osobiście nie wydaje się to właściwe. Przecież problem tych stawek, w które tak wielu pracowników nie można ”upchać”, można kompleksowo uregulować i natychmiast załatwić w ramach każdego przedsiębiorstwa. Jak? W bardzo prosty sposób. Taki, że dokonujemy zmian w zakładowym regulaminie premiowania zapisując w nim, że np. premia regulaminowa wynosi 30% wynagrodzenia zasadniczego pracownika. To dużo?? Niekoniecznie, gdyż na gruncie cywilnym często mamy do czynienia z podobną premią wynoszącą 50 i więcej procent wynagrodzenia zasadniczego. Co wówczas zyskamy? 1/… Czytaj więcej »

Antoni
22 kwietnia, 2022 17:19
Reply to  Max

Wiem, że jakiś czas temu różne związki zawodowe miały wiele pomysłów (oprócz tych nieszczęsnych tabel) na zmiany w PUZP. Nie wiem na ile to pomysły samych działaczy, a na ile faktyczne pracownicze bolączki. Chciałem się zorientować jakie pomysły ma Solidarność, bo nie przypominam sobie abym wcześniej coś o nich słyszał. Jeżeli chodzi o czwarty argument, to nie widzę szans na jego skuteczność. MON z uporem maniaka medialnie przedstawia płacę pracowników jako iloraz funduszu płac (z trzynastkami, nagrodami jubileuszowymi, odprawami emerytalnymi i wszelkimi możliwymi dodatkami) i ilości etatów dzieloną na dwanaście i porównuje to z miesięczną płacą zasadniczą szeregowego, co już… Czytaj więcej »

Max
22 kwietnia, 2022 21:32
Reply to  Antoni

Wszystko to prawda, dlatego nie możemy liczyć ani na szeroko rozumianą przychylność społeczeństwa, ani na naszych przedstawicieli w parlamencie zajmujących się sprawami wojska, w tym naszym udziałem w systemie on, ani na poparcie zz spoza wojska, chociażby w zakresie przeprowadzenia strajków solidarnościowych czy innych form wsparcia naszych postulatów. A jednak – przy odrobinie zaangażowania i jako takim współdziałaniu – moglibyśmy z naszymi bolączkami przebić się do świadomości społecznej. Gdy swego czasu w Sejmie – w OBN mówiłem o groszowym dodatku za pracę w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, spotkałem się z powszechnym niedowierzaniem, bo ci, którzy nasze problemy mieli rozwiązywać… Czytaj więcej »

adam
7 maja, 2022 13:38
Reply to  Max

Wszystko byłoby cudowne, tylko u mnie w JW są tacy, którzy już mają maksymalną podstawę i 29% premii regulaminowej. A „dokonujemy zmian w zakładowym regulaminie premiowania” to już dowódca sobie sam dokona zmian. 🙂
Dopóki z MON nie przyjdą rozsądne pieniądze na etat, takie gdzie PRON dostanie wreszcie wypłatę wyższą niż gimnazjalista szeregowy, to d-ca zrobi to co chce.
Bo nie ma pieniędzy i ch…

Max
11 maja, 2022 14:37
Reply to  adam

W każdej jednostce są tacy. Właściwie dlaczego nie? W pewnym momencie dotarli do płacowej ściany i obecnie całość idzie im w premie. Jedni do tej ściany dotarli szybciej, inni dopiero obecnie, co skutkuje zwiększonymi premiami, bo nie wszystko można im dać w zasadniczych, co powoduje wzrost pochodnych a konkretnie zwłaszcza premii. Dowódca sam sobie zmian w zakładowym regulaminie premiowania nie dokona nawet wówczas, gdy w zakładzie nie funkcjonuje zz. Wówczas bowiem musi uzgodnić taki regulamin i wszelkie w nim zmiany z przedstawicielem pracowników. Bez tego uzgodnienia potwierdzonego stosownym podpisem przedstawiciela strony społecznej taki regulamin jest w świetle prawa pracy nieważny.… Czytaj więcej »

adam
12 maja, 2022 15:23
Reply to  Max

Właściwie dlaczego nie?” – już mówię dlaczego nie. MON zwartościował stanowiska według tabeli zaszeregowania, które są jawne i pracownik podpisując umowę o pracę wie, ile może dostać. Dawanie premii według widzimisię pracodawcy zaburza całkowicie sens stosowania tabeli (żeby nie było wiem, że trzeba ją całkowicie zmienić, bo odstaje od rzeczywistości jeszcze bardziej niż minister „współpracujący” ze związkami).
A skoro nie stosujemy jednego z zapisów PUZP, to nie stosujmy też innych.
Proponujesz: dajmy wszystkim po 30% premii – i to jest problem, bo niektórzy już mają te 30% (prawie) i nie ma możliwości dać im podwyżki 😉

Max
12 maja, 2022 21:27
Reply to  adam

No to się cieszę, że są takie zakłady pracy, w których te 30% premii już nie wystarcza. To, co pisałem i zazwyczaj piszę wynika z mojego osobistego doświadczenia oraz warunków pracy w moim środowisku. Wojsko tak dba o kwalifikacje pracowników, że jedni – z wykształceniem średnim i z miernymi umiejętnościami na zajmowanym stanowisku zarabiają często zdecydowanie więcej od lepiej wykształconych a nawet nieco więcej umiejących. To jednak zupełnie inna sprawa. Na dowód przytoczę jednak własny przykład. Po podwyżce – 3 tys. zasadniczej i 14% premii, no i 20% wysługi. Łatwo obliczyć, ile tego jest łącznie… Na tyle resort wycenia pracownika… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
Max
18 kwietnia, 2022 21:35

Mając podczas świąt nieco więcej czasu, zapoznałem się z wpisami na innych forach np. tych zawiadywanych przez NSZZ PW oraz wojskową Solidarność. Na forum NSZZ PW jak zwykle ci sami ”specjaliści” nawołujący do wywalenia aktualnych władz tego związku oraz wypisywania się z NSZZ PW. Nic nowego. Na uwagę zasługują tam jednak bardzo wyważone i zawierające dużo obiektywnej prawdy wpisy Patryka Jastrzembskiego. Ich przeciwieństwem są tam wpisy niejakiego Pawła Maciejewskiego, który w sposób wręcz skandaliczny ”nagina” prawdę o działalności wojskowej Solidarności, eksponując wpisy z solidarnościowej strony mające rzekomo świadczyć o wielkiej efektywności znaczeniu i uczciwości tego związku w resorcie on. Możemy… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
heniu
22 kwietnia, 2022 05:51
Reply to  Max

dlaczego nikt nie pisze o 3Rblogu , gdzie o takim podziale pracownicy mogą zapomnieć.

Max
22 kwietnia, 2022 16:46
Reply to  heniu

3 RBLog jest objęty oddziaływaniem Międzyzakładowej Organizacji Związkowej nr Nr 1/M ZPW “TARCZA” w Krakowie

Przewodnicząca: kol. WOŹNIAK Dorota
Adres: Rząska, ul. Krakowska 2, 30-901 Kraków
Tel.: 261-134-514, 513-168-668
Faks: 261-133-008
e-mail: wozniak@zpwtarcza.pl
Po prostu proszę nawiązać kontakt, dzwonić i pisać.
Nie czuję się upoważniony, ani zorientowany w tajnikach związkowej działalności tej struktury naszego związku.

Rafał
22 kwietnia, 2022 13:06
Reply to  Max

Rozumiem, że będąc w 14 wog dostanę 390 do podstawy.

Max
22 kwietnia, 2022 16:36
Reply to  Rafał

Zupełnie nie… Wprawdzie poznański Wojskowy Oddział Gospodarczy jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej, bezpośrednio podporządkowaną Komendantowi 1 Regionalnej Bazy Logistycznej, jest to jednak oddział gospodarczy samodzielnie decydujący o swoich nakładach na wynagrodzenia, posiadający odrębny plan wynagrodzeń i zatrudnienia bazowego a także swoje własne uregulowania zakładowego prawa pracy, w tym np. regulaminu ZFŚS, regulaminu pracy, regulamin premiowania itp. W związku z tym zasady podziału środków na wynagrodzenia opisywane tu w odniesieniu do 1 RBLogu dotyczą jedynie tego zakładu i jego struktur organizacyjnych, nie zaś jednostek bezpośrednio podporządkowanych. Nie mam więc żadnej orientacji, jak w tych podporządkowanych jednostkach – w oparciu… Czytaj więcej »

Rafał
23 kwietnia, 2022 07:15
Reply to  Max

Dziękuję. Konkretne pytanie, konkretna odpowiedź. Pozdrawiam.

Beti
27 kwietnia, 2022 10:16

Witam Państwa.
Byłam członkiem KSC, który zniknął 23.04.
Pracuję trochę w zawieszeniu, bo niby już jest WCR a nie do końca.
Miało się wszystko odbyć płynnie a niestety czeka nas sporo zmian. Rozliczanie dokumentów, oczekiwanie na nowy etat, umowy zmieniające? Nowe?
Mówiono, że nie pociągnie to za sobą kosztów. Chyba jednak pociągnie i to znacząco. Rozbudowanie komórek wewnętrznych o dodatkowe stanowiska, zmiana szyldów, pieczęci, nieaktualne materiały promocyjne, itd.
Takie zmiany powinny były następować sukcesywnie, wygaszanie spraw, zakładanie nowych, a tu z dnia na dzień wszystko postawione na głowie.
Chętnie poczytam inne komentarze byłych urzędników i członków KSC.

Max
28 kwietnia, 2022 04:43
Reply to  Beti

Witam serdecznie i dziękuję, że jeszcze jest Pani z nami. O ile pamiętam, nie tylko Pani reprezentuje na tym forum problemy TOAW. Wydaje się, że nie tyle zniknął KSC, co dotychczasowe struktury wojskowej administracji. Ciekawe byłoby zapoznać się z Waszymi obecnymi problemami. Być może wejdziecie do naszego Układu, co wymagałoby w nim sporych zmian. Pozdrawiam.

Beti
29 kwietnia, 2022 16:33
Reply to  Max

Tak, weszliśmy do układu.
Ale konkretne etaty będą prawdopodobnie w sierpniu. Póki co otrzymaliśmy umowy o porozumieniu stron.
Zamieszanie jest spore. Ciężki czas.

Max
30 kwietnia, 2022 08:06
Reply to  Beti

Faktycznie…. Żadne zmiany nie są dokonywane ani łatwo, ani bezboleśnie. Pisze Pani, że weszliście do PUZP. Z tym się wiążą jednak zmiany nie zawsze dla Was pozytywne. W dodatku – na ile ja się orientuję – to to Wasze wejście do układu nie może odbywać się bez dokonania w nim istotnych zmian analogicznych do tych, które nastąpiły, gdy do układu wchodzili pracownicy służby zdrowia, jednostek wielonarodowych, czy kultury. Te zmiany są natomiast możliwe jedynie w wyniku uzgodnień ze Stroną Społeczną a następnie kolejnego protokołu do Układu. Życzę Wam, abyście w toku mających nastąpić uzgodnień nie stracili a zyskali jak najwięcej.… Czytaj więcej »

Olo
28 kwietnia, 2022 14:33

No i wpłynęło wyrównanie 911,70 zł w 4 Rblogu, czyli 303,90 zł podwyżki a i jeszcze minus wyrównanie za 13 pensje.
Masakra, brak słów…

Max
29 kwietnia, 2022 19:30
Reply to  Olo

Olo – mnie to niewiele mówi, podobnie jak kwota netto tej podwyżki, bo jest niestety tak, że te 303 zł netto, to brutto ponad 500 zł. Niestety, wszystkie podwyżki w budżetówce naliczane są brutto a te ”zyski” niektórych związane z wywalonym do kosza ”Polskim Ładem” możemy obecnie pomiędzy bajki włożyć. Piszesz: wyrównanie 911,70 zł w 4 Rblogu, czyli 303,90 zł podwyżki a i jeszcze minus wyrównanie za 13 pensje. Masakra, brak słów… Faktycznie… Poczytaj jednak tu: https://www.facebook.com/ZarzadKGPZZPP/photos/pcb.1080046592578125/1080046119244839/?type=3&theater Dano im do podziału kwotę ok. 150 zł i muszą sobie poradzić. Zgadzam się Olo, że to cyt.: ”masakra”. Tyle, że co proponujesz… Czytaj więcej »

Olo
30 kwietnia, 2022 09:31
Reply to  Max

Zgadzam się z tym.
Każdy tylko patrzy drugiemu na ręce, żeby tylko ktoś inny coś zrobił w tej sprawie.
Dużo by tu pisać a jedności jak nie ma, tak nie będzie…

Olo
28 kwietnia, 2022 16:25

Mała poprawka wyrównanie za 13 pensje będzie osobno.

Brutt
3 maja, 2022 11:26

Spłaty podwyżki dostałem 300 zł mniej, bo byłem miesiąc na zwolnieniu, ale było to chorobowe powypadkowe 100% płatne.
Orientuje się ktoś, czy obniżenie spłaty było zgodne z przepisami?

Max
4 maja, 2022 13:59
Reply to  Brutt

Oczywiście tak – było zgodne z przepisami, prawa gdyż w tym okresie podlegałeś płaconemu przez ZUS zasiłkowi wypadkowemu a nie chorobowemu. Zasiłek ten przysługuje przez okres nie dłuższy niż 182 dni i wynosi 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Zobacz więcej: https://poradnikpracownika.pl/-wypadek-przy-pracy-nalezne-swiadczenia Podwyżka wynagrodzenia nie wpływa na podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, jeśli: – nie jest związana ze zmianą wymiaru czasu pracy lub; – miała miejsce już po miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy oraz po miesiącach uwzględnianych w podstawie wymiaru zasiłku. Uważam, że w Twoim przypadku, z uwagi na to, że ta podwyżka obowiązuje od początku roku powinna nastąpić korekta… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
Michal
6 maja, 2022 16:06

Witam. Czy w 1 RBLog planowana jest wypłata oszczędności za pierwszą połowę roku?
Ktoś coś wie?

Max
8 maja, 2022 22:20
Reply to  Michal

Jest planowana, co nie znaczy, że ta zwiększona premia będzie.

Michał
7 maja, 2022 04:59

Szkoda słów. 150 brutto do podstawy + Zwiększona premia do 15%. Cwaniaki. Wcześniej z premią regulaminową minimalna 3010 brutto (z premią 5%). Dodatkowo zmiana regulaminu pracy. Do tej pory nie mogli nic zabrać, bo z premią 5% było zasadniczej 3010 (ustawowo). Teraz, przy podwyżce o 150 brutto do zawrotnego 3010 brutto zasadniczej, zgodnie z nowym regulaminem pracy JW te 15% premii nie trzeba dać, bo minimum 3010 jest. Nowy regulamin pracy jest tak napisany, że za każde małe potknięcie pracownika te 15% można zabrać. Zostaje więc aż 3010 brutto zasadniczej po tej podwyżce. To podłe zagranie. Gdzie tu „średnio 500”?… Czytaj więcej »

Max
8 maja, 2022 22:18
Reply to  Michał

A mnie się wydaje, że ze wzburzenia parę spraw pomyliłeś, ponieważ: 1/ Właściwie to przecież wliczając podwyżkę zasadniczej, premii oraz stażowego o czym nie wspominasz, ty te 500 brutto przecież otrzymałeś. 2/ Zapewne o tych Waszych premiach nie piszą w regulaminie pracy a w regulaminie premiowania. 3/ Premie są po to, aby je można było zmniejszyć, zabrać ale także i zwiększyć, bo ta sprawa nie jest tożsama jedynie z zabieraniem kasy. Co to by były za premie, których zmniejszyć, ani zabrać nie byłoby można?? 4/ Zapewne byłoby tak nadal, gdyby nie to, że to Wasze cwaniactwo się obecnie zemściło. Mając… Czytaj więcej »

Max
9 maja, 2022 06:10
Reply to  Michał

Aby już tą sprawę zakończyć, zacytuję wypowiedź Pani Jadwigi Stopyły zamieszczoną na forum NSZZ PW: ”Co to było? Dyskryminacja ? Miało być 500 brutto na stanowisko czyli do zasadniczej, ok kto nie mieści się w tzw. widełkach dodatkowy % premii ale stażowe każdy sobie wypracowuje. Podwyżka więc nie była na każdy etat tylko na osobę i to w skutkach” Powyższa wypowiedź jest dla wielu charakterystyczna i świadczy o małym rozumieniu zasad regulacji płacowych w sferze budżetowej, gdyż: 1/ W budżetówce zawsze są kwoty brutto a nie netto. 2/ Zasadą jest, że te kwoty brutto mają w pełni zabezpieczyć skutki zwiększenia… Czytaj więcej »

adam
11 maja, 2022 18:22
Reply to  Max

„Pytanie jest jednak takie – po co byłby wówczas ten dodatek stażowy?
Po to, aby wszyscy z dużym stażem zarabiali /wynagrodzenie zasadnicze/ dużo mniej od tych z małym stażem? ” – a u mnie w JW tak właśnie jest.
Ci z dużym stażem mają obciętą zasadniczą, tak by razem ze stażowym i premiami mieć tyle samo co ci z małym stażem.

I zapytam przewrotnie: po co ten dodatek stażowy?

Max
12 maja, 2022 05:59
Reply to  adam

To ktoś tam u Was widać na głowę upadł…. No, bo po co ten cały dodatek stażowy?? Jak wiadomo u nas co parę lat jest wielka ”reforma” rent i emerytur. Kto jest w stanie przewidzieć co będzie za lat kilka? A może będzie tak, że ta renta czy emerytura będzie zależała jedynie od kwoty przeciętnego w ciągu zawodowej działalności wynagrodzenia zasadniczego?? A wówczas co? Ci, którzy mają mały dodatek stażowy za to wyższe zasadnicze – zyskają a doświadczeni pracownicy – stracą? I co to za komuchowata równość u Was, której ja nie pojmuję gdyż wiadomo, że dodatki związane np. ze… Czytaj więcej »

adam
14 maja, 2022 15:51
Reply to  Max

A u nas równość wynagrodzeń to równa wypłata na tożsamym stanowisku. Wszyscy mają tą samą podstawę. Ci, którzy mają mały staż – mają dużą premię, a ci z dużym stażem – małą premię a więc tak, by wszyscy mieli „po równo”. Kwalifikacje i doświadczenie się nie liczą (w końcu każdy umie obsługiwać myszkę i klawiaturę). W przypadku „zamrożenia płac” po kilku latach mniej doświadczony pracownik zacznie zarabiać więcej, bo rośnie mu stażowe, a staremu już nie – bo ma 20%. Też nie pojmuję tej betonowej wojskowej księgowości. W normalnej budżetówce przy równych podwyżkach – równo rośnie zasadnicza tak, jak na… Czytaj więcej »

Max
15 maja, 2022 22:51
Reply to  adam

Dziwne to, co piszesz. Zwłaszcza to regulowanie premią, gdy staż pracy mały.
Nie wiem jaką macie tą premię a zwłaszcza jej regulamin. Nie wydaje się aby jego zapisy były takie, że ci z wysokim stażowym mają premie niższe a ci z małym stażowym – wyższe.
Tego i zapisać, i zrealizować nie można w obawie przed dyskryminacją w wynagradzaniu.
Ciekawi mnie więc jak to rozegrano w stosownych uregulowaniach prawa wewnątrzzakładowego.
Wg mnie tego nie da się zrobi.
No ale to jedynie moje osobiste zdanie.

Max
22 maja, 2022 16:49
Reply to  adam

Spróbowałem zorientować się w sytuacji i wydaje mi się, że opisana przez Ciebie sytuacja dotyczy przekształceń związanych z wdrożeniem zmian organizacyjnych w TOAW związanych z zapisami ustawy o obronie Ojczyzny. Problemy widzę dwa: 1. Problem Waszego przejścia na zasady PUZP obowiązującego w resorcie. Wydaje się, że dokonano tego bez jakiegokolwiek udziału strony społecznej pomimo tego, że na rozwiązanie czeka szereg problemów związanych z tym waszym przejściem do układu. To zwłaszcza zasady nowego naliczenia Waszych wynagrodzeń oraz problem zmiany dotychczasowych dodatków na te występujące w PUZP. To także problem stanowisk, których w układzie nie ma. Wszystkie te problemy uznano za niebyłe,… Czytaj więcej »

adam
24 maja, 2022 13:23
Reply to  Max

Nie chodzi ani o TOAW, ani o ustawę o obronie Ojczyzny.
Jednostka dostała pieniądze na etat i podzielili na etat.
Ci, którzy mieli zerowe doświadczenie – dostali większą zasadniczą, a tym, którzy mieli 20 lat stażu – dali mniejszą zasadniczą.
Teraz, po podwyżkach doszliśmy do górnej granicy stawek zasadniczej i żeby zapewnić „każdemu po równo” – regulują to premiami.
I doszło do tego, że mamy taką samą zasadniczą, a ktoś, kto ma rok pracy ma 29% premii, a ten z 20 latami doświadczenia – ma 10% premii.
Sprawiedliwie???

Max
24 maja, 2022 21:45
Reply to  adam

Pisałem o TOAW, gdyż tam w wyniku dokonanych zmian systemowych właśnie tak podzielono środki na wynagrodzenia, stosując zasadę ustawową mówiącą, że nowe wynagrodzenia nie mogą być niższe od dotychczasowych. Żeby jednak do czegoś takiego doszło w zakładzie, w którym płaci się ludziom z PUZP? A może jednak piszesz o ksc? Piszesz – ”Jednostka dostała pieniądze na etat i podzielili na etat”. Wydaje się jednak, że nie na etat a na wielkość zatrudnienia bazowego. W dodatku te pieniądze w żaden sposób nie były przeznaczone na konkretne stanowisko a jedynie liczba stanowisk zatrudnienia bazowego x 500 x 12 m-cy stanowiła kwotę zwiększenia… Czytaj więcej »

Karol
9 maja, 2022 13:08
Reply to  Michał

A co powiesz na to.
Podstawa podwyżka o 123 PLN brutto!
Po podwyżce 3000 brutto podstawy.
Dodatkowo premia zwiększona z 5 do 10% .
Razem 123+150= 273 brutto podwyżki (+ trochę więcej wysługi – wyliczanej nie z 2877 a z 3000 zasadniczej).
Do 500 sporo brakuje.

Admin
11 maja, 2022 08:14
Reply to  Karol

Karolu, przy założeniu, że masz 20 lat wysługi z tego co nam tu przedstawiłeś wynika, że podwyżka u Ciebie wyszła na poziomie 303,75 zł, w tym: w zasadniczym – 123 zł, w premii – 156,15 zł i w dodatku za wysługę – 24,60 zł. Brakuje Ci zatem do podwyżki 500 zł kwoty 196,25 zł. Uważam, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby aby zwiększyć premię regulaminową kwotowo tj. o te 196,25 zł. Możesz zapytać dlaczego? Chociaż zasadniczo u wielu pracodawców podnosi się procentową premię i tworzy się w regulaminach niezrozumiałe zapisy dotyczące premii, osobiście zajmuję stanowisko, że ta część wynagrodzenia powinna być wypłacana… Czytaj więcej »

Andrzej
2 czerwca, 2022 20:27
Reply to  ZARZĄD

Witam. Mam pytanie czy do stawki minimalnej doliczali wam dodatek za prace po południu. Czyli stawka, premia i dodatek popołudniowy. Stan na styczeń 2675zł +10% premii + dodatek popołudniowy.

Max
9 czerwca, 2022 07:22
Reply to  Andrzej

Witaj – pytanie nie do mnie ale postaram się odpowiedzieć, bo nie jest w porządku, że to Twoje pytanie zawisło w próżni… Problematyka płacy minimalnej została opisana w stosownej ustawie znajdującej się w necie. Odpowiadając na Twoje pytanie, wyjaśnijmy sobie na wstępie co to może być ten cyt.: ”dodatek popołudniowy”. Takiego dodatku nigdzie nie ma i wydaje się, że wspominasz o tzw. dodatku za II zmianę. Taki dodatek pobierają u nas w resorcie np. pracownicy OWC pracujący w systemie 12 godzinnym i nie tylko oni. Dodatek ten nie przysługuje natomiast tym, którzy pracują w systemie 24 godzinnym, gdyż wówczas nie… Czytaj więcej »

Admin
9 czerwca, 2022 15:56
Reply to  Max

Naprawdę Max uważasz, że tak jest, jak napisałeś? Gdyby MKK nie wystąpił z petycją w 2016 r. w sprawie błędnych naliczeń – do pracowników ron nie trafiłoby ponad 12 mln zł wyrównań! A kto dzisiaj odpowiada za prawidłowe i zgodne z prawem naliczanie pracowniczych płac? Potrafisz wskazać? Czy naprawdę uważasz, że wszyscy wszędzie liczą tak samo? https://zpwtarcza.pl/opinie-i-stanowiska-2016/ i pismo z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie wyrównywania należności. I jeszcze jedno w tej sprawie… ze strony TARCZY w 2016 roku: Zaistniała sytuacja nie miałaby miejsca przy sprawnie działającym systemie informatycznym realizującym obrachunek wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej. Fakt, że… Czytaj więcej »

Max
11 maja, 2022 14:26
Reply to  Karol

Te wyliczenia świadczą, że rzeczywiście coś jest nie w porządku.
A może ta premia, to nie 10 a 15%?
Jeżeli nie, to jakie porozumienie u Was zawarto w kwestii podziału środków na tą podwyżkę?
Tam przecież – w treści tego porozumienia – powinno być wyjaśnienie dlaczego tak mało z tych 500 zł Tobie przypadło.

Janek
10 maja, 2022 11:32
Reply to  Michał

123 brutto do podstawy!!! Zasadnicza 3000 brutto…. Po wielkim średnio 500!!!

Max
11 maja, 2022 14:39
Reply to  Janek

No a premia o ile wzrosła?

Adam
9 maja, 2022 15:06

3050 wynagrodzenie zasadnicze, premia z 5 na 15%.
A wcześniej wszyscy mieli 15 przez lata a u nas podobno się nie dało.
Hmm…fajnie

Max
12 maja, 2022 06:07
Reply to  Adam

Można premie podnieść nawet do 100% wynagrodzenia zasadniczego, nie mówiąc o dodatkowych premiach kwotowych, o których wspominał tu Kol Marek K. Dlatego należy zachować spokój, bo jeszcze długo nie dojdziemy do maksymalnego poziomu pomimo inflacji. Strona społeczna nie ma więc – wbrew temu, co sądzą niektórzy – sznura płacowego na szyi i może się podczas rozmów związanych ze zmianami w PUZP długo targować, gdyż to nie jest tak, że już musimy się na wszystko, co resort zaproponuje godzić, bo się pracownikom nie podoba, że im premie rosną. Jeżeli tak jest, to przecież wcale nie oznacza, że pozbawieniu lub zmniejszeniu musi… Czytaj więcej »

Max
12 maja, 2022 10:32
Reply to  Adam

Z niskimi premiami wiąże się także zwiększona zasadnicza a ta z kolei wpływa bezpośrednio na istotne zwiększenie dodatku stażowego. Nic więc dziwnego, że w zakładach pracy preferowano z reguły dwa zupełnie odrębne i przeciwstawne modele kształtowania wynagrodzeń. 1/ Jeden polegający na niższych zasadniczych a zwiększonych premiach, wywodzi się z okresu, gdy resort przeznaczał środki na tzw. wyrównywanie wynagrodzeń przy czym ci, którzy mieli niskie zasadnicze a wysokie premie argumentowali, że mało zarabiają i należy im wynagrodzenia wyrównać do poziomu pozostałych jednostek tzw. tożsamych. Wiele lat temu miałem okazję tego typu ”cwaniactwo” obserwować. 2/ Drugi, polegający na wysokich zasadniczych a więc… Czytaj więcej »

Grzesiek
14 maja, 2022 10:35
Reply to  Max

Coś czuję, że od stycznia nie będzie się łapać na minimalna pensję spora część, jeśli nie większość pracowników cywilnych wojska… będą musiały być kolejne podwyżki tzn. sorry regulacje.

Max
21 maja, 2022 12:58
Reply to  Grzesiek

Grześ – na minimalne wynagrodzenie już obecnie nie łapie się tysiące pracowników resortu, jeżeli pod uwagę weźmiemy jedynie wysokość wynagrodzeń zasadniczych. Tylko w moim zakładzie kilkuset pracowników posiada wynagrodzenia zasadnicze w granicach 3000 zł podczas, gdy minimalne wynagrodzenie za pracę w roku bieżącym wynosi… 3010 zł. Nie oznacza to jednak, że należy tym pracownikom wprowadzić dodatek wyrównawczy, gdyż najniższe wynagrodzenie liczone jest łącznie z premią. Jeżeli więc nawet to najniższe wynagrodzenie wzrośnie nawet o 490 zł od lipca przyszłego roku, to bez żadnej podwyżki na tą najniższą liczoną wraz z premią się łapiemy. Mój przykład jest taki. – zasadnicza –… Czytaj więcej »

Grzesiek
14 maja, 2022 10:38
Reply to  Max

A Ryszard. Miałeś rację. W 3rblogu nikt nie stracił. Nawet zyskaliśmy parę groszy na premii. Wysługę podliczyli tak, by nawet zablokowani w danej kategorii zaszeregowania byli tak traktowani, jakby dostali do zasadniczych kwotę z porozumienia, czyli min. 370 zł.
Wszystko się zgadza.
Jednak nie podoba mi się to, że jedni dostają nawet 804 zł a drudzy tylko 370.
Tak to podobno u nas wygląda.

Max
15 maja, 2022 22:43
Reply to  Grzesiek

Grześ. Przy 370 zł do zasadniczej wraz ze skutkami – przy 20% stażowym – sporo pozostaje do ponownego podziału. Nic dziwnego, że było na obdzielenie niektórych. W istniejącej sytuacji nie jest to – w moim osobistym przekonaniu – dobre rozwiązanie, gdyż ono zamiast ludzi jednoczyć, tylko ich dodatkowo różni. Głęboko się nad problemem podziału zastanawialiśmy i przeważyło przekonanie, że biedę trzeba podzielić po równo. Te 370 u Was i np. 30% skutków, to łącznie 481 zł, co sprawia, że nawet ci z najwyższym stażem niejako oddali po 19 zł na rzecz ogółu. U mnie 390 zł do zasadniczej i 30%… Czytaj więcej »

Pracownik RON
16 maja, 2022 21:43

Widzę, że odechciało się ludziom pisać na forum po tych „podwyżkach” masa ludzi nie dostała tych 500 brutto przynajmniej u mnie w jednostce. Żenada. Temat podwyżek na ten rok zamknięty więc związki mają fajrant do przyszłego roku.

Max
17 maja, 2022 22:23
Reply to  Pracownik RON

Te związki zajmują się nie tylko podwyżkami – kolego.
W każdym razie nie tylko podwyżkami powinny się zajmować.
Co zaś do podwyżek. Te związki wspólnie z pracodawcami kasę podzieliły. Jednym się to podoba a innym nie.
Co jednak przeszkadza zapisać się, zacząć w tych związkach działać i w tym podziale uczestniczyć??

Grzesiek
19 maja, 2022 05:45
Reply to  Max

Mnie np. ciekawi temat 15 sierpnia. Czy Mon w końcu sypnie groszem.

Max
19 maja, 2022 15:32
Reply to  Grzesiek

Obstawiam, że nie sypnie.

Max
20 maja, 2022 07:20
Reply to  Grzesiek

Ponieważ na ten temat się już wypowiedziałem – namawiam aby przekonać pracodawców do rozwiązania funkcjonującego od jakiegoś czasu w moim zakładzie.
Polega na tym, że wypłacamy w sierpniu środki za półrocze wynikające z rozliczenia funduszu wynagrodzeń. Nie jest tego dużo ale na parę butelek oleju rzepakowego zapewne wystarczy.
My wiemy, że na tą tzw. ”górę” od dawna liczyć nie możemy.

Last edited 2 lat temu by Max
Max
20 maja, 2022 07:32
Reply to  Pracownik RON

Twoją wypowiedź odczytuję raczej jako dotyczącą nie tyle tych ”związków”, co ogółu pracowników. Bo jest tak, że ludzi interesuje z reguły tylko kasa. Kiedy… ile… jak i komu podzielą… Gdy już do tego podziału dojdzie – kamień w wodę, co należy odczytywać jako dokonanie ogólnie właściwego podziału. Paru wypowiadających się tu na forum, po głębszej analizie zapewne również doszło do wniosku, że ta ich krzywda nie jest aż tak wielka, jak się to wydawało na początku, bo wynosi np. ok. 10-20 zł brutto mniej od tych 500 zł ale tym, którzy byli pokrzywdzeni od lat kilka złotych przyznano aby wynagrodzenia… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
Paweł
17 maja, 2022 11:40

Czy w 1Rblog planowana jest wypłata oszczędności za pierwsze półrocze ktoś coś wie?

Max
17 maja, 2022 22:20
Reply to  Paweł

Na to pytanie powyzej odpowiedziałem.

radek
22 maja, 2022 09:08
Reply to  Paweł

Paweł, to myślenie na teraz, na już. Ale to tylko jednorazowe parę groszy.
Problem jest znacznie rozleglejszy, którego jeszcze nikt tu nie poruszył.
Żołd ochotników poborowych.
I masy, które będziemy musieli w najbliższej przyszłości obsłużyć.
Myślisz, że w powiększonym składzie i za większe pieniądze.

Max
24 maja, 2022 13:37
Reply to  radek

”Problem jest znacznie rozleglejszy, którego jeszcze nikt tu nie poruszył.
Żołd ochotników poborowych.”

Nie bardzo rozumiem, dlaczego ten żołd ma być dla nas problemem?

radek
7 lipca, 2022 18:26
Reply to  Max

Więc nie mamy o czym dyskutować. A czekałem z odpowiedzią na dwa odcinki płac.

Olo
26 maja, 2022 12:45

Dziś wróciłem z urlopu do pracy i z porozumienia, które podpisałem wychodzi ze dostałem 384zł brutto podwyżki do podstawy, a premia została na tym samym poziomie 10%.
I to tyle…

Last edited 2 lat temu by Olo
Max
27 maja, 2022 10:04
Reply to  Olo

Czyli bardzo dobrze, bo łącznie Twoje wynagrodzenie wzrosło prawdopodobnie /licząc 20% stażowego/ dokładnie o 499,20 zł brutto.

Ciekawy?
1 czerwca, 2022 08:29

Co tam słychać odnośnie zmian w PUZP ?

Antoni
1 czerwca, 2022 12:47

A w maju nie miały odbyć się rozmowy odnośnie PUZP? Czy coś mi się pokiełbasiło?

Max
1 czerwca, 2022 22:06
Reply to  Antoni

A właściwie to do kogo macie pretensje o to, że tych rozmów nie ma?
Po prostu zapytajcie Pełnomocnika Ministra ON.
To forum, to zupełnie inny adres.
Adres do Pełnomocnika jest na stronie resortu – wystarczy po prostu zapytać dlaczego od paru lat tych rozmów nie ma, chociaż strona społeczna od lat jest do nich gotowa.

I jeszcze jedno gwoli wyjaśnienia …
Informacja o rozmowach w kwestii PUZP w maju lub czerwcu pochodziła od przedstawicieli solidarności, którzy w rozmowach w mon uczestniczyli.
Ani NSZZ PW, ani ZPW ”Tarcza” nie dostąpiły wówczas zaszczytu porozmawiania z przedstawicielami resortu na temat pracowniczych problemów.

Last edited 2 lat temu by Max
Antoni
2 czerwca, 2022 18:23
Reply to  Max

Max, wyluzuj. Nie mam (jeszcze) do nikogo (nowych) pretensji, bo nic o rozmowach nie wiem, oprócz przeświadczenia, że gdzieś ktoś coś o maju wspominał. Nie raz pisałem, że cieszę się, że jest to forum bo to dla wielu z nas zrzeszonych czy niezrzeszonych konkretne źródło informacji i miejsce do wymiany opinii. Dziękuję za wolę wyjaśnienia i wyjaśnienie. 🙂

Max
5 czerwca, 2022 12:10
Reply to  Antoni

Twoje podziękowanie jest na wyrost, gdyż nie mogłem zaspokoić Twojej ciekawości. Żałuję ale nic w sprawie nie wiem co w istocie oznacza, że i mój Związek w chwili obecnej nie ma żadnych konkretnych informacji a jedynie rzekome deklaracje DSS o tych rozmowach w maju – czerwcu. Możliwe, że się one rzeczywiście rozpoczną. Jakie będą jednak ich efekty – czas pokaże. Osobiście niewiele się po nich spodziewam…. Co najwyżej urealnienia stawek wynagrodzeń, czyli w istocie zapisania w układzie aktualnego ich poziomu. Nie wydaje się także aby resort akceptował zwiększenie stawki I kat. zaszeregowania, gdyż wiązałoby się to z istotnym zwiększeniem różnych… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
Sppkojny.
2 czerwca, 2022 05:22
Reply to  Antoni

Z tego co ja wiem, to przyszły jakieś pisma do niektórych JW odnośnie spotkania z Dyr. DSS. Tylko nie wiem w jakim terminie i w jakim celu.

Antoni
2 czerwca, 2022 18:15
Reply to  Sppkojny.

Dziękuję.

Max
5 czerwca, 2022 12:20
Reply to  Sppkojny.

Zaproszenie na spotkanie dotyczące uzgodnień PUZP przychodzi nie do jednostek a do władz związków zawodowych, które są tzw. Stroną Układu. Nie mylmy więc różnych kwestii, bo to o czym napisałeś może być po prostu sondażem problemów do omówienia z pracodawcami na etapie przygotowań resortu do rozmów ze stroną społeczną. Niewątpliwe jednak, że resort w czerwcu albo jesienią przystąpi do rozmów, gdyż mu na nich zależy, bynajmniej nie dlatego aby nam byt i wynagrodzenia polepszyć. Zwracam także uwagę, że nie zaplanowano i nie pozostawiono żadnych środków na zabezpieczenie przewidywanych – planowanych zmian w PUZP co oznacza, że resort takich zmian nie… Czytaj więcej »

Max
2 czerwca, 2022 10:19

Na stronie NSZZ PW Pani Beata Trybuła napisała cyt.: ”Pracownicy WKU i WSzW przeszli na nowe stanowiska i stawki wynagrodzenia w WCRach. Nie jesteśmy już służbą cywilną tylko układem zbiorowym. Przeliczając nam wynagrodzenia wg nowych tabel okazało się, że trzeba wyrównać je premią. Premie dostają wszyscy ale jeżeli ktoś przepracował w MON wiele lat i należy mu się wg układu dodatek do wysługi to o ten dodatek została pomniejszona premia. Tym sposobem pracownicy za wieloletnią pracę dla MON zostali „docenieni”. Pracownicy bez tego stażu mają premię w całości. Ktoś coś z tym zrobić ?!” Problem dawno tu opisywałem. Wyraziłem również… Czytaj więcej »

Beti
10 czerwca, 2022 09:24
Reply to  Max

Zgadzam się z Panem. Nas, byłych członków KSC jest bardzo znikoma liczba w związkach zawodowych. Był czas, gdy na 4 instytucje, które ze sobą współpracowały było 9 osób, w tym w mojej – ja i kolega! Jeśli sami nie zawalczymy o siebie, nikt tego za nas nie zrobi. I takie są fakty. W moim środowisku jest ogromne niezadowolenie z przejścia pod PUZP. Oczywiście jako przedstawiciel pracowników niewiele miałam do powiedzenia. Po prostu szef uznał, że on ma decydujący głos i koniec. Wiem, że różnie do kwestii naszych wynagrodzeń podeszli byli szefowie WSzW oraz komendanci WKU. Ci logicznie myślący minimalnie obniżyli… Czytaj więcej »

Max
10 czerwca, 2022 18:45
Reply to  Beti

Dziękuję za tą Pani wypowiedź. Przybliża nam ona ogrom problemów, przed którymi stoicie. W moim osobistym odczuciu jest tak, jakby zamieniono ”siekierkę” na ”kijek”. Bo jak inaczej określić to, że początkowo po prostu ludzi miano zamiar pozwalniać i dopiero intensywne starania zz – zwłaszcza NSZZ PW i Tarczy – spowodowały zmianę decyzji, co – na razie jedynie – to widmo masowych zwolnień nieco oddaliło, lecz pracownicy po takich przejściach są zastraszeni i przybici. W takiej sytuacji – w sytuacji, gdy pracownicy się cieszą, bo nie stracili ani pracy, ani zarobków – nie czas na detale pomimo tego, że to, co… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
Beti
12 czerwca, 2022 18:37
Reply to  Beti

A i dodam jeszcze jeden news. Wcześniej jako KSC byliśmy zobligowani do przestrzegania pewnych norm i zasad, określonych w rozporządzeniach, np. nie ujawniania swoich poglądów społecznych, politycznych, wzór cnót i kryształ. Nie wspomnę o zakazie protestów i strajków.
Teraz możemy wszystko. Dosłownie i w przenośni.

Max
17 czerwca, 2022 23:07
Reply to  Beti

No, no – żeby się Wam od tego totalnego luzu w głowach nie poprzewracało…..
A tak poważnie – mniej możecie niż się Wam wydaje…

Paweł
8 czerwca, 2022 13:03

Czy będą jakieś pieniądze na 15 sierpnia i czy 1 RBLog będzie wypłacał oszczędności za 1 półrocze? Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Max
10 czerwca, 2022 11:14
Reply to  Paweł

Witam. Właściwie to te pytanie o kasę na 15 sierpnia należy skierować do Pana ministra. Związki tych pieniędzy przecież nie mają. W roku ubiegłym m.in. Solidarność wystąpiła o dodatkowe środki z okazji państwowego święta. Odpowiedzi z resortu nie otrzymała. Co do oszczędności w 1 RBLogu za pierwsze półrocze, to jest gotowe pismo zarządu zakładowej Tarczy do pracodawcy w tej sprawie. Tych oszczędności dużo nie będzie, z uwagi na zmniejszoną ilość zachorowań oraz wakatów w zakładzie. Oszczędności zostaną naliczone ok. połowy lipca a może pod koniec tego miesiąca, gdyż jest to dosyć pracochłonna operacja. Naszą intencją jest więc, aby zostały one… Czytaj więcej »

olo
11 czerwca, 2022 19:54
Reply to  Max

Te oszczędności powinny wracać do Warszawy, są inne potrzeby 500, 13, 14 i chu.. wie, co jeszcze…

aAndrzej61
15 czerwca, 2022 09:09
Reply to  Paweł

Od MON prawdopodobnie po 500 zł

Vasko
8 czerwca, 2022 15:50

Jestem ciekaw, jaką kwotę podwyżki zaproponują nasze związki Ministerstwu, w związku z bardzo wysoką inflacją oraz podniesieniem płacy minimalnej w 2023 r. (w sumie 440 zł brutto). Ja bym się tu nie bawił, ani za niską kwotą, ani za wysoką – po prostu realistycznie od stycznia 2023 r. 800 zł. brutto i od 1 czerwca 2023 r. 400 zł. do podstawy, nie w skutkach. I nie dawać się szantażować, że tyle to jest niemożliwe. Lepiej chcieć więcej niż iść na układ typu, a damy wam powiedzmy 300 zł i się zamknijcie, nie. Raty kredytów wzrosły dwukrotnie, wszystko drożeje, nawet nie… Czytaj więcej »

Max
10 czerwca, 2022 11:37
Reply to  Vasko

A gdzie właściwie dostrzegasz miejsce na składanie przez zz takich żądań?? Aby o coś walczyć, nie wystarczy mówić i pisać ale należy po prostu działać. Tyle, że w tym działaniu to my zbyt silni nie jesteśmy. Niby jak ten nasz resort ma zabiegać o kasę na nasze wynagrodzenia?? Może ująć stosowne propozycje w projekcie budżetu ale do tego daleko. W dodatku skala naszych podwyżek niestety musi zawierać się w ogólnym zwiększeniu wynagrodzeń w budżetówce. To przecież nie polega na tym, że każdy minister szarpie, nie oglądając się na innych. Może być tak jedynie w jednym przypadku – takim, że długotrwałymi… Czytaj więcej »

Grzesiek
12 czerwca, 2022 06:04
Reply to  Vasko

100 zł do zasadniczej…

Max
18 czerwca, 2022 11:06
Reply to  Grzesiek

Grześ – jeżeli nie dojdzie do zmian w PUZP projekty których zz od lat mają tylko negocjować nie ma z kim, gdyż pan minister, który PUZP – w imieniu pracodawców wojskowych – podpisał chęci do tego nie ma to, w roku przyszłym co najmniej 20 tys. pracowników resortu ani złotówka do zasadniczych wynagrodzeń nie trafi, gdyż już obecnie ich wynagrodzenia zasadnicze osiągnęły maxa. Tak przy okazji i w związku z narzekaniami, że miało być 500 a dodano do zasadniczych najwyżej np. 150 zł albo zgoła nic, co rzekomo skutkuje stratą w skutkach. Pragnę jeszcze raz przypomnieć, że gdyby nie te… Czytaj więcej »

Halo
9 czerwca, 2022 05:26

Czy to prawda, że Solidarność wojskowa pod koniec czerwca spotyka się z DSS i mają rozmawiać o podwyżkach na 2023 r.

Max
10 czerwca, 2022 11:40
Reply to  Halo

Pytanie do Solidarności.
Solidarność nie jedno chce i chciała tyle, że od dawna niczego nie zyskała a ostatnią ”podwyżkę” to jej działalność nam sprezentowała.

heniu
11 czerwca, 2022 15:24
Reply to  Max

szczególnie popisała się tarcza w 3Rblogu powinszować.

olo
11 czerwca, 2022 19:46
Reply to  Halo

PRZY TEJ INFLACJI TO CHYBA 2022

Max
14 czerwca, 2022 08:59
Reply to  Halo

Czy to prawda…..
Wszystkich spragnionych informacji o sprawach pracowniczych namawiam do wchodzenia na poniższe strony i zapoznawania się z zamieszczanymi tam materiałami.

https://www.facebook.com/CentralaOPZZ
https://twitter.com/OPZZcentrala
http://www.opzz.org.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCCzZBq-r4-37TumESwWIZmQ
Max
25 czerwca, 2022 15:28

Powracając do kilkukrotnych pytań o wypłatę dodatkowej premii w moim zakładzie informuję, że w mijającym tygodniu propozycje tej premii zostały przesłane Pracodawcy z poszczególnych struktur organizacyjnych zakładu. Wypłata nastąpi we wtorek lub w środę a więc jeszcze w czerwcu. Dlatego jeszcze w tym półroczu, aby te środki nie zostały przez innych zagospodarowane. Warunki wypłaty – negocjowane do końca przez nasz związek – są korzystne. Piszę to z pełnym przekonaniem. W okresie 151 dni, dopiero 62-dniowa nieobecność zmniejsza premię, którą jednak można podnieść, jeżeli pracownik właściwie realizował zadania. Szczegóły w porozumieniu, które powinno zostać pracownikom udostępnione. Bardzo wyraźnie wyeksponowano rolę i… Czytaj więcej »

Max
30 czerwca, 2022 12:58

Ale to już było… No właśnie. Ale to już było… I co?? A jednak powróciło. Powróciła ta cała maniana związana z odprawami emerytalnymi dla pracowników wojska – byłych żołnierzy zawodowych. Gdy po latach walki o to, co się im słusznie należy, Sąd Najwyższy wydał głośny wyrok, w którym w pełni obnażył bezprawność działań resortu a pokrzywdzeni zaczęli odzyskiwać pieniądze wraz z należnymi odsetkami – nie dano za wygraną. W krótkim czasie, w tzw. ustawie o obronie ojczyzny wprowadzono zapis, że zawodowa służba wojskowa nie jest zaliczana do odprawy emerytalnej. No i się zaczęło… Ale o tym już w innym poście.… Czytaj więcej »

Max
2 lipca, 2022 15:15

Kontynuując – okazuje się, że dla pracodawców wojskowych oraz osób świadczących w zakładach pracy resortu pomoc prawną zawarcie zapisu w tzw. ustawie o ochronie ojczyzny o niewliczaniu zawodowej służby wojskowej w staż decydujący o wysokości odprawy emerytalnej stało się problemem, którego nie można było ogarnąć. W efekcie sprawa ta wywołała konsekwencje w postaci szeregu pism z pytaniami co sprawiło, że z tego wszystkiego zrobił się jeszcze większy problem. IW SZ RP skierował do DSS MON pytanie o to, jak postąpić z uwagi na kolizję /pozorną/ pomiędzy postanowieniami wspomnianej ustawy a ustawą Kodeks Pracy w części dotyczącej układów zbiorowych pracy. W… Czytaj więcej »

Eric
5 lipca, 2022 07:25
Reply to  Max

Żołnierz pracuje czy służy?

Max
6 lipca, 2022 17:04
Reply to  Eric

Eric – proszę cię – nie wyręczaj instytucji, które stosownie te problemy dawno już naświetliły i w aktualnym stanie prawnym nie chce być inaczej.
My tu nie dyskutujemy czy się należy, czy nie a o tym – dlaczego nie dają, jak dać – zgodnie z prawem – powinni. I bez względu na to, co myślisz i sadzisz Ty i inni – pokrzywdzeni pójdą do sądu i całą kasę z ustawowymi odsetkami odzyskają.
Może się tu publicznie założymy, że tak się właśnie stanie???

Max
11 lipca, 2022 07:00
Reply to  Eric

No i jeszcze jedno w tej sprawie.
Ci mądrale co by powiedzieli, gdyby im np. przestano zaliczać do wysługi zasadniczą służbę wojskową i gdyby rok, dwa, a może aż trzy lata ich życia wpadło w czarną dziurę??

Łukasz
5 lipca, 2022 12:18
Reply to  Max

Zastanawiam się szanowni państwo, czy już państwo dowiadywali się w finansach jak będzie wyglądała pensja w lipcu, bo z dzisiejszej mojej rozmowy wynika, że mimo szumnie zapowiadanych wzrostów wynagrodzeń – finanse wyliczyły, że każdy pracownik otrzyma wynagrodzenie niższe o 100 zł.

Max
6 lipca, 2022 17:04
Reply to  Łukasz

I tak też być może.

Louis
6 lipca, 2022 00:53
Reply to  Max

Drogi Maxie, czekałem na ten post z niecierpliwością i tak naprawdę nie wiem od czego zacząć. Więc zacznę od tego, iż art. 458 ust. 7 mówi wyraźnie o „przepisach prawa pracy”. Art. 458 ust. 7: Okresu pełnienia zawodowej służby wojskowej nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do odprawy pieniężnej w związku z przejściem na rentę lub emeryturę przysługującej na podstawie przepisów prawa pracy. A czymże są „przepisy prawa pracy”? O tym mówi art. 9 Kodeksu pracy i widzimy tu, iż PUZP dla PWJOSB jest również zaliczany do źródeł prawa pracy. Art. 9 ustawy Kodeks pracy: §… Czytaj więcej »

radek
6 lipca, 2022 18:51
Reply to  Louis

Wszyscy powinniśmy stanąć murem za przywilejami i należnościami, które są, by ich nie stracić. Jeśli się je tak łatwo odbiera pracownikom – byłym zawodowym, to i my zwykli* cywile za chwilę to stracimy i nie dostaniemy wsparcia od nikogo by je utrzymać.
Myślmy rozsądnie. Każde wstrzymane czy zabrane innym przywileje i należności, wcześniej czy później uderzą i w nas.
Warto o tym pamiętać. Jedziemy na tym samym wózku.

Max
11 lipca, 2022 14:52
Reply to  radek

W końcu jakiś racjonalny głos w dyskusji.
O projektowanych zmianach poniżej właśnie napisałem.

Max
6 lipca, 2022 19:52
Reply to  Louis

Witam serdecznie Piekny wykład godny profesjonalnego radcy prawnego Dla wielu jednak nie do końca jasny i zrozumiały Ja wywiodłem z Pana wypowiedzi taki wniosek ze z problemem pozostawiono pracodawców a oni postanowili zdać sie na sądy w tej sprawie. Nie bardzo wiem od czego zacząć więc rozpocznę od wyjaśnień Otoż; W prawie istnieją tzw reguły kolizyjne Reguły kolizyjne I stopnia: 1/ Lex superior derogat legi inferiori – Norma wyższa uchyla normę niższą. Kryterium jest hierarchia danego aktu prawnego 2/ Lex specialis derogat legi generali – Norma szczególna uchyla normę generalną. Kryterium jest szczegółowość danego aktu prawnego 3/ Lex posterior derogat… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
heniu
6 lipca, 2022 20:49
Reply to  Louis

brawo popieram w całej rozciągłości.praca to nie to samo co służba. kończy się służba ,a zaczyna się praca .stażowe od 0 .

Max
11 lipca, 2022 14:51
Reply to  heniu

Tu nie ma czego popierać lub ganić. Zainteresowani zrobią, co do nich należy i nikomu nic do tego. A wszelkiej maści krzykaczom radzę aby na początek odjęli sobie lata zsw, bo to przecież nie była praca – tylko służba. Kończąc ten temat. Wiecie jak zakończy się sprawa zarówno odpraw, jak i jubileuszówek?? Zakończy się tak, że jedynie praca w resorcie będzie do stażu zaliczana. Na pewno nie praca w PGR-ach, wytwórniach wody sodowej itp. itd. Wówczas dopiero także ci, co obecnie mają dużo do powiedzenia, naprawdę się rozedrą. Projekt stosownych zmian już jest od jakiegoś czasu gotowy. Radzę więc dobrze… Czytaj więcej »

Max
7 lipca, 2022 11:09
Reply to  Louis

”Ogólnie rzecz biorąc w trakcie prac nad ustawą o obronie Ojczyzny nikt, żadna organizacja rządowa czy pozarządowa, czy też episkopat nie zajął się owym przepisem”. Pragnę Pana wypowiedź sprostować Problemem przez nas omawianym a związanym z zaliczaniem zawodowej służby wojskowej do okresu mającego wpływ na wysokość odprawy emerytalnej byłych żołnierzy – na etapie procedowania / błyskawicznego – należy wspomnieć/ zajął się NSZZ PW oraz ZPW Tarcza. Jeżeli chodzi o NSZZ PW – pismo w sprawie było dostępne na stronie Sejmu w stosownej zakładce przy projekcie tej ustawy. Jeżeli chodzi o ZPW Tarcza, to osobiście przesłałem wystąpienie w tej sprawie do… Czytaj więcej »

Max
6 lipca, 2022 20:05
Reply to  Max

Kończąc – każdy, kto w moim zakładzie pracy poczuje się skrzywdzony z powodu nie zaliczenia jego służby do stażu uprawniającego do odprawy, niech się ze mną skontaktuje a otrzyma stosowną pomoc i radę.
Zostanie także skontaktowany z prawnikiem, który jego sprawę przed sądem pracy poprowadzi. Osobiście jestem przekonany, że doczekamy sprawiedliwości.

Damian
13 lipca, 2022 20:40
Reply to  Max

Dobra, a odwróćmy sytuację pracownik ze stażem 15lat idzie do wojska czy lata przepracowane w cywilu wliczają się w lata służby?

Grzegorz
15 lipca, 2022 05:05
Reply to  Max

Ryszard, wiesz co z tabelami i Puzp??
Ale Mon i Drobny nas zlewa… masakra.
Ile można czekać???

Paweł
11 lipca, 2022 16:16

A tak z innej beczki.
Czy można liczyć na jakieś pieniądze na 15 sierpnia?

olo
13 lipca, 2022 05:37
Reply to  Paweł

liczyc zawsze mozna

Paweł
18 lipca, 2022 06:36
Reply to  olo

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź . Miłego dnia życzę

Grzegorz
15 lipca, 2022 05:07
Reply to  Paweł

Nie dostaniemy złamanego grosza. To już nowa tradycja Monu.
Żołnierze?? A jak najbardziej…

Pracownik RON
12 lipca, 2022 23:03

Czy w 11 WOGu były płacone jakieś oszczędności z pierwszego półrocza?

Olo
13 lipca, 2022 14:39

Pracownicy ZUS podwyżki z wyrównaniem od stycznia 600 zł plus 300 zł podwyżki uznaniowej .Wy związkowcy w tym MON to karuzele możecie pchac

Grzegorz M.
14 lipca, 2022 04:58
Reply to  Olo

Masz rację, Olo – ale to tylko dlatego, że w naszych szeregach brakuje tak elokwentnych osób, jak Ty.
Pozdrawiam

Olo
25 lipca, 2022 10:10
Reply to  Grzegorz M.

Dokładnie a w MON robi za dużo emerytów wojskowych, którzy mają wy…e na podwyżki pensji!!!!

Max
14 lipca, 2022 08:41
Reply to  Olo

Wy związkowcu w tym MON…. No właśnie – ’’wy związkowcy” Dotąd aż będziemy my i wy całe g…o z tego będzie. Najgorsze jest jednak to, że lata płyną – czas ucieka a wciąż są my i wy Gdy ja bylem na ostatniej manifestacji budżetówki w Warszawie, to nas – pracowników wojska były tam śladowe ilości a np. tłumy pracowników ZUS. Dla porównania – nas jest nieco ponad 40 tys. a na koniec 2020 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zatrudnionych dokładnie 43 284 osoby. Pomimo tego, że ich jest tyle co nas, nikt tam pracowników na związkowców i resztę nie… Czytaj więcej »

Max
15 lipca, 2022 21:30

Kończąc temat odpraw, pragnę krótko skomentować pismo ZG NSZZ PW w kwestii przyszłorocznych podwyżek oraz odpowiedź resortu. Zapoznałem się z zamieszczonymi na stronie NSZZ PW komentarzami i wiele z nich popieram. Popieram te zwłaszcza, które krytykują styl pisma ZG, w którym wyraża się podziękowania za tegoroczną podwyżkę oraz wiarę w to, że ministerstwo zadba o interesy pracowników resortu. To tzw. ”wystąpienie przed szereg” NSZZ PW oceniam bardzo krytycznie. Stracono bowiem szansę na wspólne związkowe wystąpienie, co niewątpliwie nabrałoby innego wymiaru. Zapewne wówczas nie byłoby podziękowań i słów nadziei a żądania zapewnienia godziwych wynagrodzeń pracownikom resortu w roku przyszłym. Tak się… Czytaj więcej »

Max
16 lipca, 2022 10:31

Korzystając z przerwy w pracy, postanowiłem także odnieść się do niektórych wypowiedzi publikowanych na stronie NSZZ PW – zwłaszcza tych, które komentują to ostatnie pismo związku do ministra on. Pomijam fakt. że pan minister z uporem kieruje obowiązek udzielania odpowiedzi na wysyłane do niego postulaty panu pełnomocnikowi, jakby z uporem nie dostrzegał, że istotnym elementem sił zbrojnych jest te kilkadziesiąt tysięcy pracowników resortu, których po prostu w ten sposób lekceważy. Pan minister zajęty wieloma innymi sprawami takimi jak np.: piknik wojskowy i udział w konferencji o dezinformacji w Sokółce, udział w Tygodniu Zdrowia w szpitalu w Legionowie, spotkania z uczniami… Czytaj więcej »

Piotr
19 lipca, 2022 09:49
Reply to  Max

Odniosę się do całości, ale w kontekście Twojego komentarza do wypowiedzi Łukasza Chojnackiego. Poradziłeś mu aby został żołnierzem i korzystał z ich przywilejów. Bardzo to niesympatyczna propozycją. Łukasz chciał zapewne zwrócić uwagę na pewne ,,niesprawiedliwości,, społeczne ludzi pracujących i służących w jednej firmie. Ma prawo pracownik czuć się pokrzywdzony jeśli widzi: 1. Urlopowe u PRON na jedną osobę u żołnierzy na wszystkich członków rodziny. 2. Małżonkowie żołnierze- i on i ona urlopowe biorą na siebie podwójnie!!! 3. Żołnierze na zwolnieniu , kolega żołnierze go zastępuje i otrzymuje za to kasę. Zastępuje go cywil ( często!!! ) za free Można wymieniać… Czytaj więcej »

Max
19 lipca, 2022 20:19
Reply to  Piotr

Piotr – działacz związkowy mojego pokroju, czyli ten, kto jest na samym dole i pracowniczej i związkowej piramidy powinien znać realia a nie gdybać, filozofować i napuszczać. Z tego bowiem, że będziemy się tu wzajemnie sekować i podgryzać a działacze związkowi będą tymi, którzy będą podgrzewać nastroje – niewiele wyjdzie, poza wzajemną zawiścią, uprzedzeniami i okładaniem się po głowach. Sami piszecie, że służba to nie praca…. a jednocześnie zaglądacie innym wciąż do ”ogródka”. Oni mają a my nie… Widzicie to, co mają żołnierze porównując to, czego porównać się przecież nie da. W kwestii tego socjalu, to oni go przecież na… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Max
Piotr
20 lipca, 2022 11:15
Reply to  Max

Bez komentarza.
Ty zawsze masz rację.
Bez odbioru poproszę

Wojtek
20 lipca, 2022 09:36

Ostatnia aktualność to życzenia wielkanocne na waszej stronie 🙂
Czy może być jeszcze większa oznaka, że związki nie robią zupełnie NIC?

Admin
20 lipca, 2022 13:33
Reply to  Wojtek

Wojtku, uważam, że nie masz racji. To, że na stronie nie ma oznak pracy wcale nie oznacza, że nie jest ona wykonywana. Wykonywana jest i wiąże się z działaniami podejmowanymi dla funkcjonowania Związku i jego struktur. Faktem natomiast jest, że nie ma prowadzonego dialogu ze stroną MON, np. w zakresie zmian w PUZP czego byś oczekiwał i zapewne nie Ty jeden. Tego dialogu nie da się jednak prowadzić jednostronnie. A my już wielokrotnie wysyłaliśmy dla Ministra ON zaproszenie do rozmów. Jak widać na stronie MON, zamiast prowadzić dialog społeczny z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w RON, Pełnomocnik MON spotyka się…… Czytaj więcej »

Kama
21 lipca, 2022 20:03
Reply to  ZARZĄD

Może zamiast zapraszać to wezwać? Nie wychodzić z pozycji uniżonego sługi?

Piotr
23 lipca, 2022 14:14
Reply to  ZARZĄD

https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/pracownicy-budzetowki-chca-podwyzek-plac-protesty-w-calym-kraju,393000.html

czy my -PRON – dołączamy , aby wyrazić również nasz stosunek do propozycji podwyżki i ignorancji tego Rządu do nas?
A może cierpliwie czekamy aż minister będzie miał czas dla nas?

Max
26 lipca, 2022 09:12
Reply to  Piotr

Piotr – my, zrzeszeni w centrali OPZZ jesteśmy przecież częścią tego protestu. Solidarność wojskowa się tradycyjnie nie przyłączy. Prawdopodobnie nie przyłączy się NSZZ PW, z uwagi na bardzo pojednawczy i proszący ton ostatniego wystąpienia. Nie wchodzą w skład OPZZ, bo z niego kiedyś wyszli, więc ten protest ich bezpośrednio nie dotyczy. Zechcą udział wezmą, jeżeli ten fakt organizatorom protestu zgłoszą. Problem jest inny – taki, że ludziom protestować się nie chce, bo po co się narażać – prawda?? Osobiście wiem coś o tym, bo wiele razu tej rzeczywistej ”aktywności” pracowników resortu doświadczyłem osobiście i złudzeń nie mam. W tego typu… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Max
Max
27 lipca, 2022 16:34
Reply to  Wojtek

Wojtek – to związkowe forum powstało, bo był pomysł publicznej, szczerej, uczciwej i twórczej wymiany poglądów na sprawy wielu interesujące… Miała być to w zamyśle platforma współpracy i integracji różnych środowisk a także wymiany informacji. Taki kanał informacyjny nie był potrzebny Związkowi, gdyż my posiadamy system wewnątrzzwiązkowej informacji i to nam oraz naszym członkom wystarcza. Dlatego też od początku zamysł forum i to otwartego – dla wszystkich wzbudzał w Związku kontrowersje. Byłem jednym z tych, którzy sprawili, że to miejsce jednak powstało. Powstało – minęło parę lat i bogatszy o dotychczasowe doświadczenia uważam, że powinno zakończyć swoją działalność, bo większego… Czytaj więcej »

olo
30 lipca, 2022 17:00
Reply to  Max

Zamknijcie je w ch..,nie bedziemy czytac tych twoich madrosci

Piotr
27 lipca, 2022 08:18

https://www.opzz.org.pl/aktualnosci/kraj/opzz-czas-na-protest
Proszę o udzial w miarę możliwości. W jedności siła. Niestety nasze związki jak partie polityczne podzielone i ,,każdy sobie rzepkę skrobie”.

Michal
27 lipca, 2022 16:31

Na 15 sierpnia będzie kasa, ale pewnie w przyszłym roku, bo wybory będą.

Eric
31 lipca, 2022 10:19
Reply to  Michal

Nie no, podobno na 15 w tym roku dostaniemy. Kwota znana

Prus
1 sierpnia, 2022 13:21
Reply to  Michal

2000 na etat brutto, jutro podpis ministra

Pracownik RON
1 sierpnia, 2022 16:15
Reply to  Prus

Chyba Kolumbijskich pesos

Michal
1 sierpnia, 2022 18:56
Reply to  Prus

Prima aprilis jest 1 kwietnia a nie 1 sierpnia

Michal
3 sierpnia, 2022 03:45
Reply to  Prus

Chyba kwit na węgiel

Criss
4 sierpnia, 2022 13:32
Reply to  Prus

DSS nic nie wie nt rzekomych 2000 zł. Skąd ta wiedza???

Pracownik RON
1 sierpnia, 2022 10:31

https://defence24.pl/sily-zbrojne/mon-rewaloryzuje-fundusz-nagrod

Widocznie pracownicy wojska żyją jak pączki w maśle.

Louis
3 sierpnia, 2022 12:40
Reply to  Pracownik RON

Nie bez kozery w jednym z postów wspomniałem o episkopacie, oni potrafią zadbać o swoich i ich słuchają. JWPMONMB ma pracowników w głębokim poważaniu. Ale gdyby ZZ się zintegrowały, a ponadto gdyby nie zachowywały się jak MON utajniając swoje prace, gdyby wychodziły z szeroką informacją do zrzeszonych i niezrzeszonych może byłoby inaczej. A tak zajmują się ZFSŚ, jak ktoś napisał i to w sposób również nieprawidłowy.

Piotr
2 sierpnia, 2022 11:53

Prośba do osób zarządzających tym forum.
Jeśli zamieszczacie info o premii na 15 sierpnia, czy jakiejkolwiek innej, to niech to będzie info przez Was zweryfikowane.
Traktujcie PRON poważnie.
Dziękuję

Michal
8 sierpnia, 2022 06:09
Reply to  Piotr

Dokładnie. Piotr ma rację. Jak chcecie sobie jaja robić lub nakręcać ludzi to nie tutaj. Bo i tak pracownicy RON są pewnie wkurzeni takim stanem rzeczy.

Pracownik01
9 sierpnia, 2022 08:01
Reply to  Piotr

A po co przecież nawet pracownicy nie traktują się poważnie, poza tym związki też nie traktują PRON poważnie, weźmy np. ostatnie pismo NSZZ PW do MON w którym nawet nie wspomnieli o uaktualnienie PUZP, a jest to chyba największa bolączka tego i innych forów.

Michal1970
18 sierpnia, 2022 20:27
Reply to  Pracownik01

Nie wspomnieli, bo MON nie chce z nimi mieć cokolwiek wspólnego.
Wysłanie pisma to tylko pokazanie, że coś robią.
To koniec tego związku. Nie są nawet już układowi.

Michal
17 sierpnia, 2022 10:05

Ale się obłowiliśmy na Święto WP. Normalnie szok. Nie wiem co mam zrobić z tak wielką ilością gotówki

Pracownik RON
17 sierpnia, 2022 22:42
Reply to  Michal

Chociaż byłeś w grupie, która dostała coś. Zapewne były to pieniądze z oszczędności Twojej JW. Bardzo dużo ludzi nie dostało ani złotówki. Mam nadzieję, że podczas wyborów wszyscy przypomną sobie, jak pan minister miał ich w d**** dwa lata pod rząd.

Michal
21 sierpnia, 2022 15:32
Reply to  Pracownik RON

To był sarkazm.

cABC
18 sierpnia, 2022 08:37
Reply to  Michal

Przekaż Ukraińcom.

Piotr
18 sierpnia, 2022 09:27

Info z dnia dzisiejszego. W mojej JW przyszła transza pieniędzy na nagrody dla żołnierzy (będą kolejne).
PRON za pensję. Jest ok.
A żołnierzom się po prostu należy.
Jak w Indiach, kasta wyższa i kasta niższa.
Związki dalej milczą.

Michal1970
22 sierpnia, 2022 21:33
Reply to  Piotr

Związki milczą. Sami jesteśmy sobie winni. Zaufaliśmy ludziom, którzy reprezentują tylko własne interesy a nie członków związku. Ograli nas, jak małe dzieci.
Pod płaszczykiem covida siedzą na związkowych stołkach dojąc nasze składki. Patrz największy związek nszzpw, od 8 lat biorą naszą niemałe pieniądze nic nie robią. Do tego zamierzają trwać dalej na wysokich pensjach.
Zapytajcie jakie mają pensje i porównajcie je z przeciętnym pracownikiem.

Iza
24 sierpnia, 2022 14:25
Reply to  Michal1970

Rząd przyznał kilkunastu tysiącom pracowników urzędów wojewódzkich i podległych struktur dodatkowe pieniądze. Średnio mają dostawać o 500 zł więcej — pisze „Dziennik Gazeta Prawna” – 17.08.2022 r. Mówi się też o „Do komitetu protestacyjnego przyłączyła się służba więzienna, straż pożarna, pracownicy urzędów wojewódzkich, cywilni pracownicy policji, pracownicy ośrodków pomocy społecznej i muzealnicy” jesieni bieżącego roku. A jakie działania planują nasze związki. Podwyzkę od 1 stycznia infacja juz dawno pokonała a planowane podwyzki opłat przerażają

Close Menu
188
0
Would love your thoughts, please comment.x