Ale to już było…

  • 0
  • 7 kwietnia, 2022

W dniu 17 grudnia 2021 r. Sejm uchwalił ustawę budżetową na rok 2022. Zgodnie z jej zapisami, na wynagrodzenia pracowników, którzy finansowani są z działu 752 Obrona narodowa zaplanowana została kwota wyższa o ponad 375 mln zł w stosunku do kwoty zapisanej w ustawie uchwalonej rok wcześniej. Niestety, strona resortowa powiadomiła organizacje związkowe, iż na podwyżki przeznacza jedynie kwotę około 284 mln zł. Zatem jest to już kolejny rok za tego Ministra ON, w którym środki ujęte w ustawie budżetowej na wzrost wynagrodzeń pracowników zostają… zaniżone na etapie ich podziału.

W odróżnieniu do lat poprzednich, strona resortowa odstąpiła od rozmów w zakresie podziału środków na wynagrodzenia z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi na rzecz organizacji… zainteresowanych. Nie wiadomo skąd się wzięła ta zmiana w działaniu i czym była spowodowana ale faktem jest, iż rozmowy w ministerstwie prowadzone były wyłącznie z organizacjami „zainteresowanymi”. W odniesieniu natomiast do dwóch organizacji: NSZZ Pracowników Wojska i Związku Pracowników Wojska „TARCZA”, które skupiają w swoich szeregach największą liczbę członków spośród pracowników wojskowych jednostek budżetowych, ministerstwo zażyczyło sobie przedstawienia pisemnego – w ciągu dwóch dni roboczych – stanowiska tych organizacji. (pismo do TARCZY – TUTAJ).

Ostatecznie, po wysłuchaniu przedstawicieli 5 organizacji w trakcie oddzielnych dwustronnych spotkań z każdą z tych organizacji, jak również po otrzymaniu stanowisk dwóch najliczniej reprezentowanych organizacji (Stanowisko TARCZY – TUTAJ), z ministerstwa wyszło pismo informujące o podwyżce w wysokości naliczeniowej 500 zł na jedno stanowisko zatrudnienia bazowego (Pismo o podwyżce – TUTAJ). W piśmie nie zawarto żadnych zasad podziału tych środków, jak również nie wyłączono żadnych pracowników, chociaż wcześniej z podwyżek wyłączano np. nauczycieli, czy pracowników PKW.

W piśmie nie znalazł się również akapit, który był ujęty w analogicznym piśmie w roku 2020. Dotyczył on trybu postępowania w sytuacji, gdy wynagrodzenia zasadnicze pracowników osiągnęły już maksymalny poziom zapisany w postanowieniach PUZP. Wówczas, w 2020 roku Pełnomocnik wskazywał, iż „planowana – przez strony PUZP – zmiana tabeli stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, umożliwi pracodawcom podjęcie działań naprawczych, polegających na przeliczeniu poszczególnych składników wynagrodzenia, tak aby uwzględnić regulacje płac w latach 2018-2020”. Niestety, wskazywana wówczas zmiana tabel nie doszła do skutku a w zasadzie nie została w ogóle przez Pełnomocnika MON podjęta, stąd pracodawcy w dalszym ciągu muszą realizować podwyżki wynagrodzeń w drodze podwyższania pracownikom premii regulaminowej, o ile organizacje związkowe wyrażą zgodę na taki kierunek działania..

Z pewnością taka sytuacja jest niekorzystna dla pracowników RON ale Pełnomocnik MON jakby tej sytuacji w ogóle nie dostrzegał pomimo faktu, iż propozycja zmian w PUZP, w tym tabeli stawek została przesłana przez 4 organizacje związkowe do ministerstwa i pozostałych organizacji związkowych… w dniu 17 grudnia 2018 r. a ponadto na potrzebę dokonania tabel w Układzie wskazywali przedstawicieli TARCZY również w trakcie dwustronnych spotkań z Pełnomocnikiem MON, np. w lutym 2020 roku.

Z informacji napływających z różnych jednostek organizacyjnych wynika, iż podwyżki wynagrodzeń realizowane są w większości jednostek w takiej samej wysokości – zgodnie z deklaracjami o ich wysokości przedstawianymi przez Ministra ON i Sekretarza Stanu. Niewątpliwie na taki „podział” ma również wpływ utrzymujący się od miesięcy wysoki poziom inflacji, jak również brak podwyżek w roku ubiegłym.
Informacje dotyczące obecnych podwyżek wynagrodzeń pracowników RON ukazywały się również na stronie defence24, pod linkami:

Link nr 1

Link nr 2

Link nr 3

(MK)

4.6 5 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
77 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Antoni
7 kwietnia, 2022 14:54

Ktoś w ogóle odpisuje na te pisma?

Admin
7 kwietnia, 2022 19:49
Reply to  Antoni

Można stwierdzić, że czasami odpisują ale te pisma zazwyczaj nie zawierają odpowiedzi.
I tak jest od 2016 roku…

Antoni
8 kwietnia, 2022 11:04
Reply to  ZARZĄD

Dialog dziada z obrazem jest mocno frustrujący. Szczerze współczuję wszystkim związkowcom, którzy biorą w nim udział.
Czy DSS MON opracował założenia polityki zatrudniania i wynagradzania pracowników RON?
Jeśli tak, czy jest ona znana związkom zawodowym?

Admin
10 kwietnia, 2022 10:02
Reply to  Antoni

Jak dotychczas nic nam o tym nie wiadomo. W tej i nie tylko tej kwestii przedstawialiśmy postulaty do Ministra ON i do dnia dzisiejszego… brak odpowiedzi.
Wystarczy zapoznać się z naszym wystąpieniem z 22 września 2018 r., czyli po 9 miesiącach “rządów” Ministra Błaszczaka.
https://zpwtarcza.pl/opinie-i-stanowiska-2018/
i pismo pod datą 20180922
Czasami wygląda tak, jakby w ministerstwie nie rozumieli, o czym mówimy i czego od nich oczekujemy…

Max
15 kwietnia, 2022 06:04
Reply to  Antoni

Oooo – mamy tu do czynienia z Gościem głęboko wtajemniczonym…. Rzeczywiście – w dość odległym czasie takie założenia były opracowywane. Czy są obecnie – tego ja nie wiem a zapewne także władze funkcjonujących w resorcie zz. Co zresztą byłoby w tych założeniach oprócz propagandowych i właściwie nic nie mówiących sloganów. Przecież z każdego pisma przesyłanego do zz i pracodawców przebija ta ”troska” kierownictwa o godziwe wynagrodzenia pracowników. Tyle, że wspominając kolejne kwoty podwyżek, w ostatnich latach skrzętnie pomija się to wszystko co samozadowoleniu decydentów nie służy np.: – brak podwyżki w roku ubiegłym a nawet zmniejszenie o 3% funduszu wynagrodzeń,… Czytaj więcej »

Antoni
18 kwietnia, 2022 20:21
Reply to  Max

Co nam przyniesie dokument? No właśnie chciałbym wiedzieć 😉 Ciekawe jest to, że na stronie DSS MON jako jeden z jego obowiązków jest wymienione opracowywanie założeń polityki zatrudniania i wynagradzania pracowników oraz monitorowanie ich realizacji.
Takie założenia to powinny być konkrety, a nie “by ludziom żyło się dostatniej”.
Jeśli taki dokument nie został opracowany, to DSS i w tym przypadku nie wypełnia swoich obowiązków nałożonych przez MON.
Chyba, że plan jest taki, że politykę płacową kształtuje osobiście Minister raz do roku przez Twittera.

Max
22 kwietnia, 2022 06:43
Reply to  Antoni

Witaj. Świetnie napisane. Mogę jedynie dodać, że parę ładnych lat temu, a raczej w zamierzchłych czasach, gdy to Dyrektorami DSS byli żołnierze a nie cywile – nie tylko takie założenia były wypracowywane i to z udziałem strony społecznej ale także na stronie DSS publikowane. W tych czasach właściwie co roku w Sejmowej Komisji Obrony Narodowej odbywały się posiedzenia poświęcone wyłącznie sytuacji socjalno-bytowej pracowników i żołnierzy z udziałem przedstawicieli strony społecznej. Podczas tych posiedzeń zarówno uczestniczący w nich posłowie, jak i zaproszeni przedstawiciele funkcjonujących w resorcie zz otrzymywali dokładne analizy sytuacji socjalnej, w tym istotnego czynnika jakim są wynagrodzenia pracowników resortu.… Czytaj więcej »

Grzegorz M.
7 kwietnia, 2022 16:34

Niestety.
Pogłębia się ignorancja decydentów szczebla MON w zakresie pracowników RON.

Grzesiek
7 kwietnia, 2022 18:52

Mam nadzieję, że w opcji dawania w premie pozostałej kwoty, premia będzie zawierała skutki tak jakby podwyżki całości do zasadniczej… dlaczego ktoś ma mieć skutki od całości a część nie… ja nie zamierzam tracić przez to, że tabele są z dupy lub nikt mi kategorii zaszeregowania nie zmienił. Ja jestem winny temu?? Aha, tabele nieruszone a 3rblog daje 370 do zasadniczej lub do wysokości zaszeregowania, reszta w premie. Tylko wtedy jest człowiek walony w skutki, chyba, że będą to robić po ludzku… sprawiedliwie. Dwa – tabele niezmienione to wyrównują się stawki na tożsamych stanowiskach, tak?? A co kiedy będą tabele??… Czytaj więcej »

Max
7 kwietnia, 2022 21:23
Reply to  Grzesiek

”Skoro tabele niezmienione, to po co zabrano na równania ludziom jeszcze te 15 zł z zasadniczych naliczeń??? Mistrze w 3 rblogu. Mam nadzieję, że w wyrównaniach premii będą skutki tak, jak pisałem tzn. w całości podwyżki, jak u tych niezablokowanych!!” Rozumiem, że u Was już stosowne porozumienie zawarto i jest ono nieco inne niż to, które obowiązuje zarówno u mnie, jak i np. w 2 RBL-ogu. Jeżeli zastosowano, jak rozumiem zasadę, że każdemu w I etapie naliczona zostanie do zasadniczej kwota 370 zł oraz skutki przy czym, jeżeli nie da się te 370 zł dołożyć do zasadniczej, to stosownie zostanie… Czytaj więcej »

Grzesiek
8 kwietnia, 2022 11:38
Reply to  Max

Znam treść. Jednak dalej mam wątpliwości, co w sytuacji, kiedy mi do zasadniczej dadzą tylko dajmy na to 170 zł … a reszta, co??? W premie tylko 200, czy skutki od 370???
Nooo, bo tu jest zonk… i nie odpowiedziałeś, Rysiek.
Ja coś czuję, że będziemy waleni o skutki i to równo… swoją drogą. Jaki kurwa ból jest zmienić tabele przed przeprowadzeniem podwyżek… u nas coraz więcej osób rzuca kwity. Ma dość.

Last edited 1 miesiąc temu by Grzesiek
Max
11 kwietnia, 2022 06:26
Reply to  Grzesiek

Grześ. Jak należy to obliczyć aby nikomu grosza nie zabrano, poniżej dokładnie opisałem, więc odpowiedziałem na Twoje wątpliwości. Problem ze zmianą tabel w Układzie jest taki, że: 1/ należy podane w nich wartości urealnić z tym, że każdy ma tu inną koncepcję podniesienia lewej i prawej strony a nawet ilości kategorii zaszeregowania. Jeżeli po jednej stronie jest 7 zz stanowiących społeczną stronę Układu a po drugiej resort, który ma swoje zapatrywania na problem – to można sobie wyobrazić komplikacje sprawy. 2/ należy podjąć konkretne uzgodnienia, lecz zarówno resort, jak i 3 zz nie są do takich uzgodnień gotowi. Nie odpowiedzieli… Czytaj więcej »

Max
7 kwietnia, 2022 19:27

A mnie się wydaje, że tytuł tej informacji “Ale to już było…” ma się nijak do jej treści. Ale to już było… Otóż nie było, ponieważ: 1/ ”W odróżnieniu do lat poprzednich, strona resortowa odstąpiła od rozmów w zakresie podziału środków na wynagrodzenia z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi…” 2/ ”W piśmie nie zawarto żadnych zasad podziału tych środków, jak również nie wyłączono żadnych pracowników, chociaż wcześniej z podwyżek wyłączano np. nauczycieli, czy pracowników PKW”. 3/ ”W piśmie nie znalazł się również akapit, który był ujęty w analogicznym piśmie w roku 2020. Dotyczył on trybu postępowania w sytuacji, gdy wynagrodzenia zasadnicze pracowników… Czytaj więcej »

Last edited 1 miesiąc temu by Max
Antoni
8 kwietnia, 2022 07:32
Reply to  Max

Max napisał: <<A mnie się wydaje, że tytuł tej informacji “Ale to już było…” ma się nijak do jej treści.>>

To tytuł z nadzieją po trzech kropkach …i nie wróci więcej. 🙂

Admin
8 kwietnia, 2022 09:57
Reply to  Antoni

Antoni, rzeczywiście masz rację. Nie chodzi o to, co zapisano w tytule ale o to, czego nie napisano, stąd Twoje spostrzeżenie jest jak najbardziej prawidłowe. Chociaż trzeba wskazać, że pewne elementy działania są analogiczne jak w latach poprzednich a mianowicie: – ta sama kwota podwyżki – 500 zł; – informacja o podwyżce przyszła od Ministra ON (zamiast listu, przyszła z Twittera); – realizacja podwyżki następuje bez aktualizacji tabel stawek WZ, pomimo osiągnięcia maksymalnego stawek przez kolejne tysiące pracowników RON; – brak odpowiedzi na nasze, związkowe stanowiska ws. podziału środków na podwyżkę płac, jak nie otrzymywaliśmy wcześniej, tak nie otrzymujemy dzisiaj.… Czytaj więcej »

Eric
8 kwietnia, 2022 13:36
Reply to  ZARZĄD

Można było nie podpisać porozumienia z pracodawca…
Powiedzieć, że najpierw tabele…
A tak to większość ludzi jest pod ścianą przez maxa w swojej kategorii…
I przez równania premią będą na tym tracić…
I prawda jest taka, że oni nie dostaną podwyżki zasadniczej o 370 zł…

Admin
10 kwietnia, 2022 10:13
Reply to  Eric

W 2RBL-ogu wszyscy dostali 390 zł wraz ze skutkami, czyli np. przy 20% wysługi i 10% premii wyszło 507 zł.
Również ci, którzy już mieli max lub osiągnęli go w trakcie tych podwyżek.
I nie ma żadnego równania premii.
Premia zgodnie z regulaminem pozostaje w wysokościach uzgodnionych z organizacjami a co powyżej… to zapisane w aneksie kwoty świadczące o nieudolności jednej ze stron PUZP, która od 2018 roku nie potrafi zorganizować negocjacji nad Układem.
I jeszcze jedno, obniżenie czy pozbawienie premii dotyczy wyłącznie wartości zapisanych w regulaminie a nie w aneksie.

Max
10 kwietnia, 2022 14:55
Reply to  Eric

A jaka to Eric różnica w jakiej części wynagrodzenia będzie ta kasa. Coś poprzez to stracisz? Składek nie wezmą i emerytura, którą kiedyś otrzymasz ucierpi? A może ta 13-tka, o której mówią, że ulegnie przez to zmniejszeniu??? No co konkretnie się zmniejszy? Jest…. poprzez to, o czym Marek pisze po raz kolejny a co sprowadza się do tego, że chociaż z inicjatywy naszego Związku – resort już parę lat temu został wezwany do negocjacji nad PUZP wraz z wojskową Solidarnością oraz NSZZ PW i ZZ Sektora Obronnego, gdyż pozostałe zz będące Stroną Układu pod wezwaniem do negocjacji oraz stosownym projektem… Czytaj więcej »

Max
9 kwietnia, 2022 12:14
Reply to  ZARZĄD

Doprawdy???
Rzeczywiście, macie nadzieję, że ta cała… więcej nie powróci??
To niby co??
Od przyszłego roku a nawet od drugiego półrocza b.r. będzie lepiej?
Naprawdę tak sądzicie???
A tom się ubawił.
Jak nigdy dotychczas.
No nic – Święta idą a mi się pisać odechciało, bo okna myłem.
Wystarczy…

Last edited 1 miesiąc temu by Max
Antoni
11 kwietnia, 2022 08:54
Reply to  Max

Nie odbieraj nadziei przed Paschą. Później sami ją stracimy 🙂

Max
11 kwietnia, 2022 21:05
Reply to  Antoni

”Czy widzisz ten kamień na środku drogi? Od chwili, gdy przyszedłem tu dziś rano, dziesięć osób potknęło się o niego, przeklinając. Ale ani jedna nie zadała sobie trudu usunięcia go, by inni się nie potknęli”.

Anthony de Mello

Grzesiek
8 kwietnia, 2022 17:22
Reply to  Max

Ryszard. Tak. Będą równane dysproporcje na tożsamych stanowiskach… w 3 rblogu to równanie na widmo… opisywałem to. Każdemu uwalają a u mnie tylko chyba trzy referentki zyskały i to fakt, że przewodnicząca była referentką. A 99% ludzi nie mimo różnic… to raz. Dwa, będą indywidualne podwyżki dla bardzo wielu pracowników – mistrzostwo. Ograbić wszystkich, by dać swojakom. U nas, jak zwykle. I sorry. Jak ma nie być różnić jak przykładowo nowi magazynierzy i konserwatorzy dostają zasadnicze bardzo różniące się… jeden magazynier – 2822 zł, drugi przyjęty – 2858 zł, to o czym my tu gadamy?? Co, bo kadry nie wiedzą… Czytaj więcej »

Admin
10 kwietnia, 2022 10:39
Reply to  Grzesiek

Grzesiek, powtórzę to, co napisałem wcześniej dla Erica. W 2RBL-ogu wszyscy dostali 390 zł wraz ze skutkami, czyli np. przy 20% wysługi i 10% premii wyszło 507 zł. Również ci, którzy już mieli max lub osiągnęli go w trakcie tych podwyżek. I nie ma żadnego równania premii. Premia zgodnie z regulaminem pozostaje w wysokościach uzgodnionych z organizacjami a co powyżej… to zapisane w aneksie kwoty świadczące o nieudolności jednej ze stron PUZP, która od 2018 roku nie potrafi zorganizować negocjacji nad Układem. I jeszcze jedno, obniżenie czy pozbawienie premii dotyczy wyłącznie wartości zapisanych w regulaminie a nie w aneksie. Jednak,… Czytaj więcej »

Max
10 kwietnia, 2022 11:51
Reply to  ZARZĄD

Odpowiem Wam wszystkim jak to u mnie jest. 1/ Dokładnie tak, jak opisał Marek i taka zasada – 390 do zasadniczej ze skutkami – 507 przy 20% wysłudze dla wszystkich. Taka sama zasada została u nas przyjęta jeszcze pod koniec marca – 2 dni po ukazaniu się pisma z DSS w kwestii podwyżek. Jestem osobiście przekonany, że ta zasada równego podziału, niezależnie od zajmowanego stanowiska jest w istniejącej sytuacji jedynie sprawiedliwa, chociaż – piszę to ze smutkiem – niczego nie załatwia. Aby bowiem cokolwiek w tych naszych płacach usprawnić, trzeba byłoby mieć dużo więcej środków, których nie mamy i zapewne… Czytaj więcej »

Grzesiek
10 kwietnia, 2022 17:52
Reply to  ZARZĄD

A ja pracuję w 3rblogu. Dlatego mam podstawy twierdzić i obawiać się, że załadują nas w trąbę… tych zablokowanych… i nie tylko ja tak to widzę.
Czas pokaże. Obym się mylił….

Olo
11 kwietnia, 2022 18:45

A jak ma się sprawa w 4rblogu, bo po wypłacie nie widać by coś dołożyli więcej?

Max
12 kwietnia, 2022 21:21
Reply to  Olo

Olo, oprócz pracowników, których wynagrodzenia są wypłacane np. 10 b.m. nikt jeszcze kasy nie uświadczył. W części zakładów istnieją 2 terminy wypłaty za dany miesiąc: – pod koniec danego miesiąca; – 10 następnego miesiąca. Te wypłaty na 10-go dotyczą z reguły pracowników OWC i WSP a także innych pracujących w tzw. równoważnym czasie pracy, chociaż nie we wszystkich zakładach. Tak jest np. w moim zakładzie pracy. Zgodnie z decyzją resortu ujętą w treści znanego wszystkim pisma o tegorocznych podwyżkach, te podwyżki mają być wypłacone w kwietniu, z wyrównaniem od stycznia. To sprawia, że ci np. wartownicy, czy strażacy mający wypłaty… Czytaj więcej »

Olo
14 kwietnia, 2022 16:20

Jestem na zwolnieniu lekarskim od lutego, otrzymam podwyżkę?

Max
18 kwietnia, 2022 12:37
Reply to  Olo

Za okres, za który masz płacony zasiłek chorobowy – nie otrzymasz.
Tu uwaga natury ogólnej. Niektórzy mogą być mocno zdziwieni, gdy nie otrzymają wyrównania w przewidywanej kwocie. Najczęściej będzie się to wiązało z przebywaniem na zasiłku chorobowym, wprawdzie wypłacanym przez zakład pracy ale będącym świadczeniem ZUS.
Nadmieniam, że nie każde zwolnienie lekarskie wiąże się z zasiłkiem ZUS, gdyż do pewnego okresu zwolnienia jest ono płacone przez zakład pracy z jego środków. Nie bez znaczenia jest tu wiek świadczeniobiorcy.

Zasady naliczania zasiłku chorobowego są tu;
https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/podstawa-wymiaru/dla-pracownikow

olo
19 kwietnia, 2022 07:38
Reply to  Max

Dzięki

Antoni
18 kwietnia, 2022 20:23

@Jasiu, jakie zmiany w PUZP planuje Solidarność?

Max
22 kwietnia, 2022 08:33
Reply to  Antoni

Witaj, Jasiu na tym forum ci prawdopodobnie nie odpowie, więc proponuję abyś zadał pytanie na stronie netowej jego organizacji jest tu:
https://www.facebook.com/MOZSOLIDARNOSCPCMON/
Przy okazji informuję że najnowsza inicjatywa wojskowej Solidarności skierowana do Dyrektora DSS to 150 zł dalszej podwyżki od lipca
Odpowiedź – nie ma na to środków.

Oto realny wymiar tego ”ogromnego” znaczenia Solidarności w resorcie on.
Są potrzebni tylko i wyłącznie aby dokopać innym przedstawicielom strony społecznej. Gdy wykonają zadanie – nie są już potrzebni.

Antoni
22 kwietnia, 2022 17:05
Reply to  Max

Nie korzystam z FB. Ale jak widać poniżej (powyżej) to tu zagląda. 🙂

Stary
22 kwietnia, 2022 09:37
Reply to  Antoni

A Jasiu to kolega czy napis na dropsie.!!!!

Max
22 kwietnia, 2022 16:20
Reply to  Stary

Ani kolega, ani napis.
Określamy go jednym z nicków, pod którymi tu pisał i to tyle.
Zamiast się tu indyczyć, może by tak nieco merytorycznej dyskusji??
Kopać innych, grozić i się obrażać, to wy potraficie celująco.
Szkoda, że nic poza tym….

Antoni
22 kwietnia, 2022 17:08
Reply to  Stary

@Stary, z taką małpką z przodu to login z forum, @Jasiu sam go sobie wybrał.

Max
22 kwietnia, 2022 10:17
Reply to  Antoni

W kwestii tych zmian w PUZP to Solidarność wypowiada się głównie w kwestii zmiany tabel wynagrodzeń, podobnie jak i pozostałe zz. Mnie osobiście nie wydaje się to właściwe. Przecież problem tych stawek, w które tak wielu pracowników nie można ”upchać”, można kompleksowo uregulować i natychmiast załatwić w ramach każdego przedsiębiorstwa. Jak? W bardzo prosty sposób. Taki, że dokonujemy zmian w zakładowym regulaminie premiowania zapisując w nim, że np. premia regulaminowa wynosi 30% wynagrodzenia zasadniczego pracownika. To dużo?? Niekoniecznie, gdyż na gruncie cywilnym często mamy do czynienia z podobną premią wynoszącą 50 i więcej procent wynagrodzenia zasadniczego. Co wówczas zyskamy? 1/… Czytaj więcej »

Antoni
22 kwietnia, 2022 17:19
Reply to  Max

Wiem, że jakiś czas temu różne związki zawodowe miały wiele pomysłów (oprócz tych nieszczęsnych tabel) na zmiany w PUZP. Nie wiem na ile to pomysły samych działaczy, a na ile faktyczne pracownicze bolączki. Chciałem się zorientować jakie pomysły ma Solidarność, bo nie przypominam sobie abym wcześniej coś o nich słyszał. Jeżeli chodzi o czwarty argument, to nie widzę szans na jego skuteczność. MON z uporem maniaka medialnie przedstawia płacę pracowników jako iloraz funduszu płac (z trzynastkami, nagrodami jubileuszowymi, odprawami emerytalnymi i wszelkimi możliwymi dodatkami) i ilości etatów dzieloną na dwanaście i porównuje to z miesięczną płacą zasadniczą szeregowego, co już… Czytaj więcej »

Max
22 kwietnia, 2022 21:32
Reply to  Antoni

Wszystko to prawda, dlatego nie możemy liczyć ani na szeroko rozumianą przychylność społeczeństwa, ani na naszych przedstawicieli w parlamencie zajmujących się sprawami wojska, w tym naszym udziałem w systemie on, ani na poparcie zz spoza wojska, chociażby w zakresie przeprowadzenia strajków solidarnościowych czy innych form wsparcia naszych postulatów. A jednak – przy odrobinie zaangażowania i jako takim współdziałaniu – moglibyśmy z naszymi bolączkami przebić się do świadomości społecznej. Gdy swego czasu w Sejmie – w OBN mówiłem o groszowym dodatku za pracę w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych, spotkałem się z powszechnym niedowierzaniem, bo ci, którzy nasze problemy mieli rozwiązywać… Czytaj więcej »

adam
7 maja, 2022 13:38
Reply to  Max

Wszystko byłoby cudowne, tylko u mnie w JW są tacy, którzy już mają maksymalną podstawę i 29% premii regulaminowej. A “dokonujemy zmian w zakładowym regulaminie premiowania” to już dowódca sobie sam dokona zmian. 🙂
Dopóki z MON nie przyjdą rozsądne pieniądze na etat, takie gdzie PRON dostanie wreszcie wypłatę wyższą niż gimnazjalista szeregowy, to d-ca zrobi to co chce.
Bo nie ma pieniędzy i ch…

Max
11 maja, 2022 14:37
Reply to  adam

W każdej jednostce są tacy. Właściwie dlaczego nie? W pewnym momencie dotarli do płacowej ściany i obecnie całość idzie im w premie. Jedni do tej ściany dotarli szybciej, inni dopiero obecnie, co skutkuje zwiększonymi premiami, bo nie wszystko można im dać w zasadniczych, co powoduje wzrost pochodnych a konkretnie zwłaszcza premii. Dowódca sam sobie zmian w zakładowym regulaminie premiowania nie dokona nawet wówczas, gdy w zakładzie nie funkcjonuje zz. Wówczas bowiem musi uzgodnić taki regulamin i wszelkie w nim zmiany z przedstawicielem pracowników. Bez tego uzgodnienia potwierdzonego stosownym podpisem przedstawiciela strony społecznej taki regulamin jest w świetle prawa pracy nieważny.… Czytaj więcej »

adam
12 maja, 2022 15:23
Reply to  Max

Właściwie dlaczego nie?” – już mówię dlaczego nie. MON zwartościował stanowiska według tabeli zaszeregowania, które są jawne i pracownik podpisując umowę o pracę wie, ile może dostać. Dawanie premii według widzimisię pracodawcy zaburza całkowicie sens stosowania tabeli (żeby nie było wiem, że trzeba ją całkowicie zmienić, bo odstaje od rzeczywistości jeszcze bardziej niż minister “współpracujący” ze związkami).
A skoro nie stosujemy jednego z zapisów PUZP, to nie stosujmy też innych.
Proponujesz: dajmy wszystkim po 30% premii – i to jest problem, bo niektórzy już mają te 30% (prawie) i nie ma możliwości dać im podwyżki 😉

Max
12 maja, 2022 21:27
Reply to  adam

No to się cieszę, że są takie zakłady pracy, w których te 30% premii już nie wystarcza. To, co pisałem i zazwyczaj piszę wynika z mojego osobistego doświadczenia oraz warunków pracy w moim środowisku. Wojsko tak dba o kwalifikacje pracowników, że jedni – z wykształceniem średnim i z miernymi umiejętnościami na zajmowanym stanowisku zarabiają często zdecydowanie więcej od lepiej wykształconych a nawet nieco więcej umiejących. To jednak zupełnie inna sprawa. Na dowód przytoczę jednak własny przykład. Po podwyżce – 3 tys. zasadniczej i 14% premii, no i 20% wysługi. Łatwo obliczyć, ile tego jest łącznie… Na tyle resort wycenia pracownika… Czytaj więcej »

Last edited 3 dni temu by Max
Max
18 kwietnia, 2022 21:35

Mając podczas świąt nieco więcej czasu, zapoznałem się z wpisami na innych forach np. tych zawiadywanych przez NSZZ PW oraz wojskową Solidarność. Na forum NSZZ PW jak zwykle ci sami ”specjaliści” nawołujący do wywalenia aktualnych władz tego związku oraz wypisywania się z NSZZ PW. Nic nowego. Na uwagę zasługują tam jednak bardzo wyważone i zawierające dużo obiektywnej prawdy wpisy Patryka Jastrzembskiego. Ich przeciwieństwem są tam wpisy niejakiego Pawła Maciejewskiego, który w sposób wręcz skandaliczny ”nagina” prawdę o działalności wojskowej Solidarności, eksponując wpisy z solidarnościowej strony mające rzekomo świadczyć o wielkiej efektywności znaczeniu i uczciwości tego związku w resorcie on. Możemy… Czytaj więcej »

Last edited 27 dni temu by Max
heniu
22 kwietnia, 2022 05:51
Reply to  Max

dlaczego nikt nie pisze o 3Rblogu , gdzie o takim podziale pracownicy mogą zapomnieć.

Max
22 kwietnia, 2022 16:46
Reply to  heniu

3 RBLog jest objęty oddziaływaniem Międzyzakładowej Organizacji Związkowej nr Nr 1/M ZPW “TARCZA” w Krakowie

Przewodnicząca: kol. WOŹNIAK Dorota
Adres: Rząska, ul. Krakowska 2, 30-901 Kraków
Tel.: 261-134-514, 513-168-668
Faks: 261-133-008
e-mail: wozniak@zpwtarcza.pl
Po prostu proszę nawiązać kontakt, dzwonić i pisać.
Nie czuję się upoważniony, ani zorientowany w tajnikach związkowej działalności tej struktury naszego związku.

Rafał
22 kwietnia, 2022 13:06
Reply to  Max

Rozumiem, że będąc w 14 wog dostanę 390 do podstawy.

Max
22 kwietnia, 2022 16:36
Reply to  Rafał

Zupełnie nie… Wprawdzie poznański Wojskowy Oddział Gospodarczy jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej, bezpośrednio podporządkowaną Komendantowi 1 Regionalnej Bazy Logistycznej, jest to jednak oddział gospodarczy samodzielnie decydujący o swoich nakładach na wynagrodzenia, posiadający odrębny plan wynagrodzeń i zatrudnienia bazowego a także swoje własne uregulowania zakładowego prawa pracy, w tym np. regulaminu ZFŚS, regulaminu pracy, regulamin premiowania itp. W związku z tym zasady podziału środków na wynagrodzenia opisywane tu w odniesieniu do 1 RBLogu dotyczą jedynie tego zakładu i jego struktur organizacyjnych, nie zaś jednostek bezpośrednio podporządkowanych. Nie mam więc żadnej orientacji, jak w tych podporządkowanych jednostkach – w oparciu… Czytaj więcej »

Rafał
23 kwietnia, 2022 07:15
Reply to  Max

Dziękuję. Konkretne pytanie, konkretna odpowiedź. Pozdrawiam.

Beti
27 kwietnia, 2022 10:16

Witam Państwa.
Byłam członkiem KSC, który zniknął 23.04.
Pracuję trochę w zawieszeniu, bo niby już jest WCR a nie do końca.
Miało się wszystko odbyć płynnie a niestety czeka nas sporo zmian. Rozliczanie dokumentów, oczekiwanie na nowy etat, umowy zmieniające? Nowe?
Mówiono, że nie pociągnie to za sobą kosztów. Chyba jednak pociągnie i to znacząco. Rozbudowanie komórek wewnętrznych o dodatkowe stanowiska, zmiana szyldów, pieczęci, nieaktualne materiały promocyjne, itd.
Takie zmiany powinny były następować sukcesywnie, wygaszanie spraw, zakładanie nowych, a tu z dnia na dzień wszystko postawione na głowie.
Chętnie poczytam inne komentarze byłych urzędników i członków KSC.

Max
28 kwietnia, 2022 04:43
Reply to  Beti

Witam serdecznie i dziękuję, że jeszcze jest Pani z nami. O ile pamiętam, nie tylko Pani reprezentuje na tym forum problemy TOAW. Wydaje się, że nie tyle zniknął KSC, co dotychczasowe struktury wojskowej administracji. Ciekawe byłoby zapoznać się z Waszymi obecnymi problemami. Być może wejdziecie do naszego Układu, co wymagałoby w nim sporych zmian. Pozdrawiam.

Beti
29 kwietnia, 2022 16:33
Reply to  Max

Tak, weszliśmy do układu.
Ale konkretne etaty będą prawdopodobnie w sierpniu. Póki co otrzymaliśmy umowy o porozumieniu stron.
Zamieszanie jest spore. Ciężki czas.

Max
30 kwietnia, 2022 08:06
Reply to  Beti

Faktycznie…. Żadne zmiany nie są dokonywane ani łatwo, ani bezboleśnie. Pisze Pani, że weszliście do PUZP. Z tym się wiążą jednak zmiany nie zawsze dla Was pozytywne. W dodatku – na ile ja się orientuję – to to Wasze wejście do układu nie może odbywać się bez dokonania w nim istotnych zmian analogicznych do tych, które nastąpiły, gdy do układu wchodzili pracownicy służby zdrowia, jednostek wielonarodowych, czy kultury. Te zmiany są natomiast możliwe jedynie w wyniku uzgodnień ze Stroną Społeczną a następnie kolejnego protokołu do Układu. Życzę Wam, abyście w toku mających nastąpić uzgodnień nie stracili a zyskali jak najwięcej.… Czytaj więcej »

Olo
28 kwietnia, 2022 14:33

No i wpłynęło wyrównanie 911,70 zł w 4 Rblogu, czyli 303,90 zł podwyżki a i jeszcze minus wyrównanie za 13 pensje.
Masakra, brak słów…

Max
29 kwietnia, 2022 19:30
Reply to  Olo

Olo – mnie to niewiele mówi, podobnie jak kwota netto tej podwyżki, bo jest niestety tak, że te 303 zł netto, to brutto ponad 500 zł. Niestety, wszystkie podwyżki w budżetówce naliczane są brutto a te ”zyski” niektórych związane z wywalonym do kosza ”Polskim Ładem” możemy obecnie pomiędzy bajki włożyć. Piszesz: wyrównanie 911,70 zł w 4 Rblogu, czyli 303,90 zł podwyżki a i jeszcze minus wyrównanie za 13 pensje. Masakra, brak słów… Faktycznie… Poczytaj jednak tu: https://www.facebook.com/ZarzadKGPZZPP/photos/pcb.1080046592578125/1080046119244839/?type=3&theater Dano im do podziału kwotę ok. 150 zł i muszą sobie poradzić. Zgadzam się Olo, że to cyt.: ”masakra”. Tyle, że co proponujesz… Czytaj więcej »

Olo
30 kwietnia, 2022 09:31
Reply to  Max

Zgadzam się z tym.
Każdy tylko patrzy drugiemu na ręce, żeby tylko ktoś inny coś zrobił w tej sprawie.
Dużo by tu pisać a jedności jak nie ma, tak nie będzie…

Olo
28 kwietnia, 2022 16:25

Mała poprawka wyrównanie za 13 pensje będzie osobno.

Brutt
3 maja, 2022 11:26

Spłaty podwyżki dostałem 300 zł mniej, bo byłem miesiąc na zwolnieniu, ale było to chorobowe powypadkowe 100% płatne.
Orientuje się ktoś, czy obniżenie spłaty było zgodne z przepisami?

Max
4 maja, 2022 13:59
Reply to  Brutt

Oczywiście tak – było zgodne z przepisami, prawa gdyż w tym okresie podlegałeś płaconemu przez ZUS zasiłkowi wypadkowemu a nie chorobowemu. Zasiłek ten przysługuje przez okres nie dłuższy niż 182 dni i wynosi 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Zobacz więcej: https://poradnikpracownika.pl/-wypadek-przy-pracy-nalezne-swiadczenia Podwyżka wynagrodzenia nie wpływa na podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku, jeśli: – nie jest związana ze zmianą wymiaru czasu pracy lub; – miała miejsce już po miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy oraz po miesiącach uwzględnianych w podstawie wymiaru zasiłku. Uważam, że w Twoim przypadku, z uwagi na to, że ta podwyżka obowiązuje od początku roku powinna nastąpić korekta… Czytaj więcej »

Last edited 11 dni temu by Max
Michal
6 maja, 2022 16:06

Witam. Czy w 1 RBLog planowana jest wypłata oszczędności za pierwszą połowę roku?
Ktoś coś wie?

Max
8 maja, 2022 22:20
Reply to  Michal

Jest planowana, co nie znaczy, że ta zwiększona premia będzie.

Michał
7 maja, 2022 04:59

Szkoda słów. 150 brutto do podstawy + Zwiększona premia do 15%. Cwaniaki. Wcześniej z premią regulaminową minimalna 3010 brutto (z premią 5%). Dodatkowo zmiana regulaminu pracy. Do tej pory nie mogli nic zabrać, bo z premią 5% było zasadniczej 3010 (ustawowo). Teraz, przy podwyżce o 150 brutto do zawrotnego 3010 brutto zasadniczej, zgodnie z nowym regulaminem pracy JW te 15% premii nie trzeba dać, bo minimum 3010 jest. Nowy regulamin pracy jest tak napisany, że za każde małe potknięcie pracownika te 15% można zabrać. Zostaje więc aż 3010 brutto zasadniczej po tej podwyżce. To podłe zagranie. Gdzie tu “średnio 500”?… Czytaj więcej »

Max
8 maja, 2022 22:18
Reply to  Michał

A mnie się wydaje, że ze wzburzenia parę spraw pomyliłeś, ponieważ: 1/ Właściwie to przecież wliczając podwyżkę zasadniczej, premii oraz stażowego o czym nie wspominasz, ty te 500 brutto przecież otrzymałeś. 2/ Zapewne o tych Waszych premiach nie piszą w regulaminie pracy a w regulaminie premiowania. 3/ Premie są po to, aby je można było zmniejszyć, zabrać ale także i zwiększyć, bo ta sprawa nie jest tożsama jedynie z zabieraniem kasy. Co to by były za premie, których zmniejszyć, ani zabrać nie byłoby można?? 4/ Zapewne byłoby tak nadal, gdyby nie to, że to Wasze cwaniactwo się obecnie zemściło. Mając… Czytaj więcej »

Max
9 maja, 2022 06:10
Reply to  Michał

Aby już tą sprawę zakończyć, zacytuję wypowiedź Pani Jadwigi Stopyły zamieszczoną na forum NSZZ PW: ”Co to było? Dyskryminacja ? Miało być 500 brutto na stanowisko czyli do zasadniczej, ok kto nie mieści się w tzw. widełkach dodatkowy % premii ale stażowe każdy sobie wypracowuje. Podwyżka więc nie była na każdy etat tylko na osobę i to w skutkach” Powyższa wypowiedź jest dla wielu charakterystyczna i świadczy o małym rozumieniu zasad regulacji płacowych w sferze budżetowej, gdyż: 1/ W budżetówce zawsze są kwoty brutto a nie netto. 2/ Zasadą jest, że te kwoty brutto mają w pełni zabezpieczyć skutki zwiększenia… Czytaj więcej »

adam
11 maja, 2022 18:22
Reply to  Max

“Pytanie jest jednak takie – po co byłby wówczas ten dodatek stażowy?
Po to, aby wszyscy z dużym stażem zarabiali /wynagrodzenie zasadnicze/ dużo mniej od tych z małym stażem? ” – a u mnie w JW tak właśnie jest.
Ci z dużym stażem mają obciętą zasadniczą, tak by razem ze stażowym i premiami mieć tyle samo co ci z małym stażem.

I zapytam przewrotnie: po co ten dodatek stażowy?

Max
12 maja, 2022 05:59
Reply to  adam

To ktoś tam u Was widać na głowę upadł…. No, bo po co ten cały dodatek stażowy?? Jak wiadomo u nas co parę lat jest wielka ”reforma” rent i emerytur. Kto jest w stanie przewidzieć co będzie za lat kilka? A może będzie tak, że ta renta czy emerytura będzie zależała jedynie od kwoty przeciętnego w ciągu zawodowej działalności wynagrodzenia zasadniczego?? A wówczas co? Ci, którzy mają mały dodatek stażowy za to wyższe zasadnicze – zyskają a doświadczeni pracownicy – stracą? I co to za komuchowata równość u Was, której ja nie pojmuję gdyż wiadomo, że dodatki związane np. ze… Czytaj więcej »

adam
14 maja, 2022 15:51
Reply to  Max

A u nas równość wynagrodzeń to równa wypłata na tożsamym stanowisku. Wszyscy mają tą samą podstawę. Ci, którzy mają mały staż – mają dużą premię, a ci z dużym stażem – małą premię a więc tak, by wszyscy mieli “po równo”. Kwalifikacje i doświadczenie się nie liczą (w końcu każdy umie obsługiwać myszkę i klawiaturę). W przypadku “zamrożenia płac” po kilku latach mniej doświadczony pracownik zacznie zarabiać więcej, bo rośnie mu stażowe, a staremu już nie – bo ma 20%. Też nie pojmuję tej betonowej wojskowej księgowości. W normalnej budżetówce przy równych podwyżkach – równo rośnie zasadnicza tak, jak na… Czytaj więcej »

Karol
9 maja, 2022 13:08
Reply to  Michał

A co powiesz na to.
Podstawa podwyżka o 123 PLN brutto!
Po podwyżce 3000 brutto podstawy.
Dodatkowo premia zwiększona z 5 do 10% .
Razem 123+150= 273 brutto podwyżki (+ trochę więcej wysługi – wyliczanej nie z 2877 a z 3000 zasadniczej).
Do 500 sporo brakuje.

Admin
11 maja, 2022 08:14
Reply to  Karol

Karolu, przy założeniu, że masz 20 lat wysługi z tego co nam tu przedstawiłeś wynika, że podwyżka u Ciebie wyszła na poziomie 303,75 zł, w tym: w zasadniczym – 123 zł, w premii – 156,15 zł i w dodatku za wysługę – 24,60 zł. Brakuje Ci zatem do podwyżki 500 zł kwoty 196,25 zł. Uważam, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby aby zwiększyć premię regulaminową kwotowo tj. o te 196,25 zł. Możesz zapytać dlaczego? Chociaż zasadniczo u wielu pracodawców podnosi się procentową premię i tworzy się w regulaminach niezrozumiałe zapisy dotyczące premii, osobiście zajmuję stanowisko, że ta część wynagrodzenia powinna być wypłacana… Czytaj więcej »

Max
11 maja, 2022 14:26
Reply to  Karol

Te wyliczenia świadczą, że rzeczywiście coś jest nie w porządku.
A może ta premia, to nie 10 a 15%?
Jeżeli nie, to jakie porozumienie u Was zawarto w kwestii podziału środków na tą podwyżkę?
Tam przecież – w treści tego porozumienia – powinno być wyjaśnienie dlaczego tak mało z tych 500 zł Tobie przypadło.

Janek
10 maja, 2022 11:32
Reply to  Michał

123 brutto do podstawy!!! Zasadnicza 3000 brutto…. Po wielkim średnio 500!!!

Max
11 maja, 2022 14:39
Reply to  Janek

No a premia o ile wzrosła?

Adam
9 maja, 2022 15:06

3050 wynagrodzenie zasadnicze, premia z 5 na 15%.
A wcześniej wszyscy mieli 15 przez lata a u nas podobno się nie dało.
Hmm…fajnie

Max
12 maja, 2022 06:07
Reply to  Adam

Można premie podnieść nawet do 100% wynagrodzenia zasadniczego, nie mówiąc o dodatkowych premiach kwotowych, o których wspominał tu Kol Marek K. Dlatego należy zachować spokój, bo jeszcze długo nie dojdziemy do maksymalnego poziomu pomimo inflacji. Strona społeczna nie ma więc – wbrew temu, co sądzą niektórzy – sznura płacowego na szyi i może się podczas rozmów związanych ze zmianami w PUZP długo targować, gdyż to nie jest tak, że już musimy się na wszystko, co resort zaproponuje godzić, bo się pracownikom nie podoba, że im premie rosną. Jeżeli tak jest, to przecież wcale nie oznacza, że pozbawieniu lub zmniejszeniu musi… Czytaj więcej »

Max
12 maja, 2022 10:32
Reply to  Adam

Z niskimi premiami wiąże się także zwiększona zasadnicza a ta z kolei wpływa bezpośrednio na istotne zwiększenie dodatku stażowego. Nic więc dziwnego, że w zakładach pracy preferowano z reguły dwa zupełnie odrębne i przeciwstawne modele kształtowania wynagrodzeń. 1/ Jeden polegający na niższych zasadniczych a zwiększonych premiach, wywodzi się z okresu, gdy resort przeznaczał środki na tzw. wyrównywanie wynagrodzeń przy czym ci, którzy mieli niskie zasadnicze a wysokie premie argumentowali, że mało zarabiają i należy im wynagrodzenia wyrównać do poziomu pozostałych jednostek tzw. tożsamych. Wiele lat temu miałem okazję tego typu ”cwaniactwo” obserwować. 2/ Drugi, polegający na wysokich zasadniczych a więc… Czytaj więcej »

Grzesiek
14 maja, 2022 10:35
Reply to  Max

Coś czuję, że od stycznia nie będzie się łapać na minimalna pensję spora część, jeśli nie większość pracowników cywilnych wojska… będą musiały być kolejne podwyżki tzn. sorry regulacje.

Grzesiek
14 maja, 2022 10:38
Reply to  Max

A Ryszard. Miałeś rację. W 3rblogu nikt nie stracił. Nawet zyskaliśmy parę groszy na premii. Wysługę podliczyli tak, by nawet zablokowani w danej kategorii zaszeregowania byli tak traktowani, jakby dostali do zasadniczych kwotę z porozumienia, czyli min. 370 zł.
Wszystko się zgadza.
Jednak nie podoba mi się to, że jedni dostają nawet 804 zł a drudzy tylko 370.
Tak to podobno u nas wygląda.

77
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x