Skip to main content

Dwa spotkania

By 26 lipca, 2023Aktualności

W dniu 21 lipca 2023 r. w siedzibie Związku Zawodowego Poligrafów doszło do spotkania przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych obejmujących swoim działaniem co najmniej jednego wojskowego pracodawcę objętego postanowieniami Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej (PUZP).  Ze strony naszego Związku w spotkaniu brał udział Przewodniczący – Kol. Marek KAZIMIERCZAK.

W trakcie spotkania opracowana została propozycja tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego (czytaj TUTAJ), która przekazana została do Ministra Obrony Narodowej, w celu wszczęcia rokowań Stron PUZP a następnie wprowadzenia jej do PUZP.  Ponadto, w związku z informacjami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów na Radzie Dialogu Społecznego, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych skierowali pismo w sprawie wzrostu budżetu wynagrodzeń pracowników na rok 2024 (czytaj TUTAJ).

Tego samego dnia do naszego Związku wpłynęło pismo Pełnomocnika MON z zaproszeniem delegacji naszego Związku na spotkanie z udziałem Sekretarza Stanu w MON – Pana Wojciecha SKURKIEWICZA w dniu 27 lipca 2023 r. Spotkanie zostało zapewne zorganizowane w odpowiedzi na pismo NSZZ Pracowników Wojska skierowane w dniu 20 lipca 2023 r. do Pełnomocnika MON (czytaj TUTAJ). Zgodnie z ustaleniami Komitetu Protestacyjnego z dnia 06 lipca 2023 r., pismo to miało być reakcją tego Związku na odpowiedź Pełnomocnika MON na postulaty (czytaj TUTAJ), które zostały przedstawione przez protestujących w trakcie Pikiety zorganizowanej pod Ministerstwem Obrony Narodowej w dniu 29 maja 2023 r.

Ze strony naszego Związku w spotkaniu z Wiceministrem udział weźmie Przewodniczący oraz obie Wiceprzewodniczące Związku: Kol. Dorota WOŹNIAK i Kol. Marzena ZAWADA. Według poczynionych ustaleń, w trakcie spotkania mają zostać m. in. wypracowane zasady podziału środków na wynagrodzenia, o które w ostatnim czasie został zwiększony ustawowy budżet płac, z przeznaczeniem na dokonanie jednorazowych wypłat.  (MK)

4.6 10 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
58 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Armagedo
26 lipca, 2023 13:35

Trzymamy kciuki za jutro.
I oby za kolejne spotkania.

Marek
27 lipca, 2023 14:47
Reply to  Armagedo

Czy są już jakieś informacje dotyczące przebiegu rozmów?

Bas
27 lipca, 2023 19:17

Witam, co wynikło z dzisiejszego spotkania?

PRONek
28 lipca, 2023 07:59
Reply to  Bas

Nagrody dla pron w dwóch ratach po 1000 zł brutto, pierwsza rata w sierpniu, druga we wrześniu:

https://www.portal-mundurowy.pl/index.php/aktualnosci/nagrody-dla-pracownikow-wojska-w-dwoch-ratach-po-tysiac-zl

Eric
27 lipca, 2023 21:27

Jak patrzę na tą waszą propozycję kategorii zaszeregowania, to aż nie wierzę… czy się śmiać, czy płakać…
Kur… ręce opadają.
Najniższa krajowa wynosi teraz 3600 zł, od nowego roku prawdopodobnie 4242 zł… a wy pierwszą kategorię walicie 3000 zł…
Po tej waszej propozycji za kilka lat będzie znowu to samo, co teraz….
Ale…. niektórym w to graj… Max miał rację…

Alina
28 lipca, 2023 12:47
Reply to  Eric

Już dawno mówiłam, że Max ma rację. Nastąpi powolne (a może szybsze) zastępowanie pracowników na rzecz żołnierzy. Dlaczego? Do tego potrzeba trochę wiedzy na temat ekonomii, znajomości działań budżetu i polityki oraz znajomości działań innych armii świata. Nie będę tego wykładać. Ogólnie nie będzie dobrze. Przez wiele lat.

Fryderyk
2 sierpnia, 2023 20:27
Reply to  Eric

Trzeba wytłumaczyć niektórym, że I kat. to jest tylko dla obliczania wysługi powyżej 20 lat pracy. Obecnie maks wynosi 325 zł a jak wejdzie tabela z kwotą 3000 zł, to maks po 25 latach będzie wynosił 750 zł.
To taki mały ukłon dla długo zatrudnionych pracowników.

Beti
27 lipca, 2023 22:25

Znając realia resortowe nic nie zmieni naszego „uposażenia” póki co.
A jednorazówka dla zasady jest żałosna.

Beti
28 lipca, 2023 06:22
Reply to  Beti

1 tys w sierpniu i 1 tys we wrześniu.
Można?
Szkoda, że to nie na stałe. Ale coś ruszyło i nad tymi nieszczęsnymi tabelami wreszcie się ktoś pochylił. Może w przyszłym roku uda się je poprawić.

Pracownik RON
29 lipca, 2023 22:33
Reply to  Beti

2 x 1000 brutto, więc razem to będzie trochę ponad tysiąc na rękę. Poza tym nie wierzę, że będzie to dla każdego pracownika. Jak zwykle jedni więcej, drudzy mniej a jeszcze inni figa. Ale najważniejsze, że uda się zgasić protest planowany na 15 sierpnia i pochwalić się na defiladzie, jaką to super armię mamy.

Krystyna
30 lipca, 2023 10:14
Reply to  Pracownik RON

Mam te same obawy.
Czy znane są warunki przyznania tych pieniędzy na 15 sierpnia?
Czy znowu się okaże, że parę dni chorobowego i połowy pieniędzy nie ma.
Ta druga wypłata to raczej nie od MON, tylko od rządu dla całej budżetówki a tam będą odgórne dyspozycje, jak je przyznawać.

Grzegorz
30 lipca, 2023 10:25
Reply to  Pracownik RON

2x 1000 brutto to będzie około 1400 netto. 2x niecałe 700zł. Jakie 1000zł??

Max
30 lipca, 2023 11:50
Reply to  Beti

Beti – nikt nikomu nie obiecał tysiąca nagrody we wrześniu a jedynie około tysiąca a to znaczna różnica. Będzie tego tyle, ile wyniknie z naliczeń dokonanych w oparciu o uzgodnienia rząd – Solidarność. Dla nas to zgrubnie ok. 700 zł z tym, że brutto i nie dla wszystkich. Podobnie zresztą jak z tą nagrodą od ministra, która jest wprawdzie przypisana w wys 1 tys zł do każdego pełnozatrudnionego ale nie każdemu gwarantowana w tej wysokości. Jakie będą zasady podziału, to się jeszcze okaże….. Piszę to po to aby sprawy widzieć w ich rzeczywistym a nie urojonym wymiarze. Coś drgnęło –… Czytaj więcej »

Beti
31 lipca, 2023 09:03
Reply to  Max

Wiem, że co do zasad podziału różne wytyczne przychodziły.
Głównie podkreślano faktyczne i proporcjonalne świadczenie pracy. Niemniej jednak ostatnia nagroda ministerialna na Święto Wojska Polskiego była w 2019 roku. U mnie mówi się wprost, że to próba zatkania nam ust.
Nastroje nadal są bojowe, bo jednorazówka niewiele zmienia nasz konsumpcyjny koszyk.
Ostatnio podczas wizyty min. Ociepy – pracownicy wystąpili w koszulkach z napisem „tania siła robocza”.
Sądzę, że podczas obchodów Święta nadal będą wyrażać swoje niezadowolenie.

Grzegorz
31 lipca, 2023 09:16
Reply to  Max

Skoro pisze, że 1000 otrzyma każdy – to każdy.
Już niech zz nie cudują.

jan
28 lipca, 2023 15:38
Reply to  Beti

Witam, a jak tam z premią, miała być wyrównana do 10% i co?
Nie zgadzajcie się na tabelę od 01.01.24 r., a jak się władza zmieni?

Max
30 lipca, 2023 16:03
Reply to  Piotr

Cytuję; ”Szef MON zdecydował, że na Święto Wojska Polskiego każdy pracownik wojska na całym etacie otrzyma 1000 zł nagrody, a do końca września br. – kolejne tysiąc zł wynikające z nowelizacji tegorocznego budżetu państwa. Porozumienie MON z organizacjami związkowymi w sprawie m.in. aktualizacji tabeli zaszeregowania w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej z 8 czerwca 1998 r. ( PUZP) możliwe jest w przyszłym tygodniu”. Co się nie zgadza?? 1/ Nagroda – jak sama nazwa wskazuje nie jest przyznawana obligatoryjnie. Od naliczenia tego tysiąca / brutto/ do jego wypłaceniaw tej wysokości droga daleka Jak znam zycie i wcześniejsze zasady wypłat podobnych nagród w latach przeszłych pod uwagę będą brane okresy zwolnien,zaangażowanie… Czytaj więcej »

Antoni
29 lipca, 2023 06:36

@Zarządzie, jeżeli ktoś inny zamiast przewodniczącego nie będzie komunikował się z czytelnikami poprzez odpowiedzi na pytania w tym miejscu, to wkrótce straci ono sens istnienia.
A biorąc pod uwagę mój prywatny internetowy wskaźnik wyrażający stosunek merytoryki do oszołomstwa jest (było) to najsensowniejsze miejsce poruszające problemy pracowników cywilnych wojska.

Max
30 lipca, 2023 00:15
Reply to  Antoni

Nie myślę Antoni tu nikogo wyręczać. To się już skończyło i nie wróci więcej a to forum po prostu upadnie – prędzej, czy później. Ponieważ nie uznano za stosowne skomentować tego, co się właśnie dzieje, ja to spróbuję jakoś poskładać: 1/ – Jest faktem, że resort dysponując dużą niewykorzystaną kasą na wynagrodzenia pracowników a nie mogąc jej wykorzystać na trwałe podniesienie wynagrodzeń, trzymając się wytycznych dotyczących wskaźnika zwiększenia wynagrodzeń w budżetówce zapisanego w ustawie budżetowej na ten rok, wybrał rozwiązanie wielokrotnie już stosowane w latach ubiegłych – mianowicie nagrodę z okazji Święta WP. To jednorazowe świadczenie, którego skutki nie przechodzą… Czytaj więcej »

Antoni
31 lipca, 2023 06:52
Reply to  Max

@Max, jesteś pewny, że ZZ nie mają przygotowanych odpowiedzi na różne scenariusze, a komunikaty związkowe, to również element gry negocjacyjnej?
Jeżeli po obecnym tonującym nastroje, kolejny komunikat ZZ będzie taki, że znowu nas oszukali, to wk… będzie po wielokroć większe, a 15 sierpnia…
Jeżeli nie wiemy wszystkiego, to będziemy mogli niestety oceniać po fakcie.
Rozumiem, że Cię nosi. Wielu nosi. Jak zwykle, będzie wielu zadowolonych i wielu niezadowolonych, wielu uważających, że zrobiło by to lepiej. Po prostu, jak zwykle.
Ja swoją ocenę zostawiam na po.
A teraz mówię: idźcie i walczcie, również w moim imieniu.

Max
2 sierpnia, 2023 10:25
Reply to  Antoni

@Max, jesteś pewny, że ZZ nie mają przygotowanych odpowiedzi na różne scenariusze, a komunikaty związkowe, to również element gry negocjacyjnej? Jestem pewien że resort przy dobrze nam znanym i wielokrotnie wyrażanym nastawieniu do naszych problemów zwłaszcza płacowych za wiele zz nie pozwoli Nie wydaje się aby strona społeczna miała przygotowane scenariusze na wszelkie ewentualności, gdyż tego nie dostrzegam. Dostrzegam natomiast rozdźwięk w stanowiskach strony społecznej. Podczas, gdy jedni tam czapkują i dziękują, inni usiłują coś ugrać ale są spychani do rogu. Trudno więc z optymizmem patrzeć na ciąg dalszy, gdy dyskusja jest taka, że zamiast argumentów merytorycznych odbiera się co… Czytaj więcej »

jutka
31 lipca, 2023 07:55
Reply to  Max

Chyba się, Max starzeję, bo każde takie spotkanie odchorowuję coraz ciężej 🙁 Wiele racji, w tym co napisałeś. Mam takie same obawy jak Ty. Zwłaszcza, że te rozmowy nie opierają się na partnerstwie. To takie trochę polowanie, żeby nas wciągnąć w pułapkę, zapędzić w kozi róg. Słucham i przyglądam się temu wszystkiemu z zażenowaniem, bo nie tak powinny przebiegać rozmowy ze stroną społeczną. Nie mam złudzeń, wiem, że przy okazji zmian w tabelach, chcą zmienić lub wywalić zmiany korzystne dla pracowników. Dlatego nie ma we mnie euforii, jaką widzę i czytam na niektórych forach. Wprost przeciwnie. Liczę jednak na to,… Czytaj więcej »

Jutka
30 lipca, 2023 13:28
Reply to  Antoni

Ale na jakie pytania odpowiadać?
Przecież w większości to nie pytania a krytyka naszych działań. Problem w tym, że żadna z osób krytykujących na takim spotkaniu nigdy nie była, nie wie jaka atmosfera tam panuje, nie wie jak to wygląda z perspektywy uczestnika takiego spotkania. Może raz dałoby radę napisać jakieś słowa wsparcia?
Jesteśmy na początku walki o PUZP, długa droga przed nami. Ciężko jechać na kolejne spotkanie po przeczytaniu na stronie Tarczy, że nasza praca nie ma sensu, nie ma Waszej akceptacji. Wspominacie tu często słowa Maxa, ale to właśnie On, jak nikt inny wie, jak te rozmowy przebiegają.

Max
30 lipca, 2023 21:58
Reply to  Jutka

Witaj – Ty – właśnie Ty, doskonale wiesz jak nam przez lata resort pomaga…. Dlatego nie dziw się braku zaufania pracowników względem jego działań ale także względem działań władz poszczególnych zz w resorcie. Wystarczy przywołać rozłamową w wielu przypadkach działalność Solidarności i ZZ SO. Dziwi cię, że ludzie pytają. Ja również, bo na tym naszym związkowym forum słowem na temat tych rozmów poza mną nikt się nie wypowiedział. Ty również, chociaż w nich uczestniczyłaś. To przecież nie ja powinienem ludziom tłumaczyć, jak było i co załatwiono. Przyglądam się temu z oddali i moje wrażenie jest takie, że resort zebrał przedstawicieli… Czytaj więcej »

Krystyna
1 sierpnia, 2023 09:16
Reply to  Max

Może są jeszcze szanse by ministerstwo dołożyło chociaż do 1000 netto na 15 sierpnia?

Max
4 sierpnia, 2023 10:11
Reply to  Krystyna

Szans nie ma. Co najwyżej, jeżeli jeden dostanie więcej, inny dostanie mniej, gdyż ze stosownego pisma o tej wypłacie wynika, że można różnicować tą naliczeniową w wysokości 1000 zł premię.

Antoni
31 lipca, 2023 06:38
Reply to  Jutka

@Jutka, odniosłem się do tego, że @Zarząd zakomunikował, że więcej w tym miejscu nie zabierze głosu. Z pewnością zagląda tu wiele osób niezrzeszonych, które mają do wyboru również inne kanały informacyjne, ale jak napisałem, ja akurat to miejsce cenię za wiele merytorycznych wypowiedzi, których nie trzeba wyszukiwać w masie populizmu. Tylko tyle. Nie odnoszę się do bieżącego wzmożenia, prośba na przyszłość.

jutka
3 sierpnia, 2023 22:43
Reply to  Antoni

Witaj Antoni, ja też jestem „zarząd”. A zamierzam zabierać głos.

Jasiu
31 lipca, 2023 21:57
Reply to  Jutka

Jutka, ja popieram wasze działania i trzymam kciuki. Szkoda, że nie mogę tam być razem z wami…
Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to najważniejsza jest tabela, 5 lub 10% premii dla wszystkich pracowników ron i jeden wzorcowy Regulamin Premiowania w ron i to – moim zdaniem – na tą chwilę trzeba jak najszybciej wprowadzić do PUZP dla PWJOSB. Organizacje związkowe nie będą musiały się wówczas za każdym razem przepychać podczas uzgodnień z pracodawcami wojskowymi.
Pozdrawiam M, M i D, i życzę sukcesu.

Last edited 10 miesięcy temu by Jasiu
jutka
3 sierpnia, 2023 22:45
Reply to  Jasiu

Wielka szkoda, że nie możesz być.
Sukcesu też nie będzie, ale o tym trochę później.
Pozdrawiam Cię, Jasiu.

Pracownik RON
29 lipca, 2023 20:41

Czy w związku z ostatnimi rozmowami w MON, protest podczas defilady 15 sierpnia został odwołany?

jan
31 lipca, 2023 14:28
Reply to  Pracownik RON

nie cieszmy się tymi nędznymi premiami, ciężko im dać kasę na nową tabelę i tak zaniżoną, a na to mają https://www.portal-mundurowy.pl/index.php/aktualnosci/134-6-mln-zl-nagrody-dla-zolnierzy-zawodowych

CLEO
3 sierpnia, 2023 18:05
Reply to  Pracownik RON

O to chodziło MON, bo się boją Związków Zawodowych i demonstracji na 15 sierpnia.
Ale znaleźli kolesi, którzy nie potrafią wywalczyć premii po równo na września. To wstyd, że dwa związki Tarcza i Militaria nie podpisały porozumienia. Reszta chodzi na pasku MON. Teraz wiemy, dlaczego odsunięto niektórych działaczy takich jak Jasiu, bo gdyby on tam by był dołączyłby do tych 2 związków. Wstydźcie się pseudo działacze.
Nie patrzcie na swój interes, tylko patrzcie na interes wszystkich pron.

Max
4 sierpnia, 2023 10:08
Reply to  CLEO

Piszesz cyt.: ”To wstyd, że dwa związki Tarcza i Militaria nie podpisały porozumienia…”, z czego można wnioskować, że te dwa zz, czyli Tarcza i Militaria powinny się wstydzić, że porozumienia nie podpisały. Jednocześnie w dalszej części wypowiedzi krytykujesz właśnie tych, co porozumienie podpisali. Ponieważ pracownicy powinni wiedzieć, co się rzeczywiście dzieje a z Twojej wypowiedzi się tego nie dowiedzą – ja to spróbuję jakoś ułożyć: w dniu wczorajszym odbyło się kolejne spotkanie stron – społecznej i resortowej, podczas którego przedstawiciele 5 zz podpisali porozumienie w sprawie planowanego przebiegu i zakresu prac nad zmianami w PUZP, natomiast przedstawiciele Militarii i Tarczy… Czytaj więcej »

CLEO
5 sierpnia, 2023 06:01
Reply to  CLEO

Oczywiście, że masz rację.
W tych nerwach, źle skonstruowałam zdanie. Przepraszam.
Tarcza i Militaria nie podpisały, bo zrobiły to prawidłowo. To jest godna podstawa i reprezentowanie pracowników a pozostałe 5 związków to wstyd.
A w dodatku robić sobie zdjęcie z wiceministrem Skurkiewiczem, który jest uśmiechnięty, że ograł pozostałe związki. Czym tu się chwalić. Macie jakiś sukces.
Robią z wami przy stole – co chcą, zapisują – co im wygodne i jeszcze ustawiają was do pionu z ilością osób (a w zasadzie osoby!) delegowanych na rozmowy odnośnie PUZP.
To porażka, że takie osoby nas reprezentują w RON.

Max
7 sierpnia, 2023 16:21
Reply to  CLEO

Witaj – tu zgoda. Jednak uważam, że pomimo nie podpisania tego porozumienia – nie powinniśmy wyautowywać się z tych rozmów choćby dlatego, że gdy naszych przedstawicieli i Militarii tam zabraknie – to w istocie zabraknie tych, którzy z racji posiadanej wiedzy mogą nawiązać ze specjalistami z resortu równorzędny dialog. Przecież wszystkim powinno być wiadomo, że przez lata całe NSZZ PW zatrudniał Marka, który za nich – z uwagi na rozległą wiedzę – negocjacje prowadził ”amunicję” do rozmów dostarczał a gdy go zabrakło, bo poszedł „na swoje” – oni tam są, jak te dzieci we mgle, bo niczego – oprócz pokornego… Czytaj więcej »

Last edited 10 miesięcy temu by Max
Kuba
1 sierpnia, 2023 22:31

Od 1 stycznia 11 pierwszych grup zaszeregowania nowej tabeli będzie zaczynać się poniżej minimalnego wynagrodzenia 🙂 Najwyraźniej związki zawodowe negocjują na rzecz rządu, a nie pracowników 🙂
Sprzedali się sami za wysokie premie, a innym chcą zamkną usta 1000 zł brutto.
I co najgorsze – najwyraźniej im to się uda 🙂

Max
2 sierpnia, 2023 10:06
Reply to  Kuba

1/ Minimalne wynagrodzenie Kuba jest liczone z paroma dodatkami do zasadniczej, w tym z premią, dlatego radzę nie tragizować. 2/ Składki odprowadzane są na u.s. z całości wynagrodzenia, więc nic na koncie w ZUS nie ginie i nic to przyszłej emerytury nie zmniejsza. 3/ Ta publikowana tabela była uzgodniona przez stronę społeczną z myślą o tym a nie przyszłym roku. Ponieważ resort planuje wprowadzić ewentualne zmiany w stawkach /nie te, które proponują zz a wspólnie z resortem uzgodnione/ od stycznia przyszłego roku należy tą tabelę na nowo napisać i takie prace trwają. 4/To, że gdzieś najniższa stawka jest poniżej minimalnej… Czytaj więcej »

jutka
3 sierpnia, 2023 22:46
Reply to  Kuba

Nie generalizuj Kuba, nie wszyscy się sprzedają.

Anka
4 sierpnia, 2023 13:59

Dlaczego Tarcza nie skomentowała jak dotąd wczorajszego spotkania?
Na stronach innych związków pojawiły się już komentarze odnośnie ustaleń, które zapadły.
Myślę, że większość PRON jest żywo zainteresowana treścią podpisanego porozumienia.

Admin
4 sierpnia, 2023 22:43
Reply to  Anka

Tak, Anka, masz rację. PRON oczekuje naszego punktu widzenia zaistniałej w dniu wczorajszym sytuacji.
Z pewnością w najbliższym czasie na naszej stronie pojawi się nowa aktualność, która będzie poświęcona temu porozumieniu.
Jednocześnie uwzględniając zaistniałą sytuację, postanowiłem zerwać moje postanowienie co do pisania na tym forum.
Mając na uwadze, że informacje z innych organizacji – poza Związkiem Zawodowym „MILITARIA” – będą zamieszczane na komunikatorach, wyłącznie po ich odpowiednim uzgodnieniu ze Stroną Resortową, tylko u nas będzie się można dowiedzieć o tym, jaka była rzeczywistość w trakcie prowadzonych rokowań ze Stroną Resortową.

Max
4 sierpnia, 2023 23:58
Reply to  ZARZĄD

Wydaje się jednak, że np. NSZZ PW, który jak wiadomo to wstępne porozumienie podpisał a którego przedstawiciele wręcz usiłowali zmusić do tego zarówno przedstawiciela Militarii, jak i naszego Związku w sposób daleki od normalnego i przyzwoitego – są dotychczasowymi efektami tych rozmów w pełni usatysfakcjonowani. Wystarczy zapoznać się z kolejną informacją z tych rozmów autorstwa Pani Romańskiej zamieszczoną na stronie NSZZ PW. Pani sekretarz w niej pisze cyt.: zostało podpisane porozumienie, na mocy którego nowa tabela wejdzie w życie od 1 listopada br., nawet w sytuacji gdyby została zarejestrowana w terminie późniejszym. Taki zapis został zawarty w porozumieniu.do 11 sierpnia… Czytaj więcej »

Antoni
5 sierpnia, 2023 11:24
Reply to  ZARZĄD

Rozumiem, że kompromis ma swoje granice, a loża szyderców jest wygodnym miejscem i miło się będzie w niej siedziało. Jednak według mnie, więcej dobrego zrobilibyście zaciskając zęby i uczestnicząc w dalszych rozmowach.
Z następnego spotkania nawet relacji nie zdacie…
Wiem, że nie jesteście politykami i nie potraficie tak na zimno, ale niestety tak właśnie teraz trzeba.

Max
5 sierpnia, 2023 19:30
Reply to  Antoni

A niby właściwie dlaczego, Antoni, nie będziemy uczestniczyli w dalszych rozmowach?? Oczywiście, że będziemy uczestniczyli we wszystkich dalszych wydarzeniach, gdyż brak naszej zgody na to całe ”porozumienie” nie jest jednoznaczny z wyeliminowaniem nas z dalszych rozmów. I niby kto miałby nas z tych rozmów wyeliminować i dlaczego?? Wszyscy, którzy się obruszają i sądzą jakobyśmy uwalali te „owocne” rozmowy – racji nie mają. My oraz Militaria nie zgadzamy się na dyktat resortu i taki zapis porozumienia, który inni podpisali. To ich sprawa i kiedyś pracownicy ich z tego rozliczą. My odpowiedzialności za dalszy przebieg rozmów nie weźmiemy, jeżeli mają one wyglądać… Czytaj więcej »

Last edited 10 miesięcy temu by Max
Antoni
6 sierpnia, 2023 07:34
Reply to  Max

„A niby właściwie dlaczego, Antoni, nie będziemy uczestniczyli w dalszych rozmowach??” Tak obwieścił @MarekK na wiadomej grupie FB. Być może to tylko impuls i nerwy. Tym gorzej. Jako ktoś, kto może dowiedzieć się czegoś więcej tylko z mediów widzę na dzisiaj taki stan: – porozumienie ZZ było tylko rzekome, a wyznaczony cel faktyczny nie był taki sam. Nie będę tu próbował dociekać kto „zawalił”, czy „zdradził”, bo nie wiem i się nie dowiem; – protest się rozsypuje, czas gra na niekorzyść, a kolejne ruchy i decyzje powodują ogromne podziały wśród protestujących, wracają stare demony i demobilizacja; – MON robi swoje,… Czytaj więcej »

Admin
6 sierpnia, 2023 13:58
Reply to  Antoni

Antoni, na wiadomej grupie FB napisałem, że nie będziemy uczestniczyć w pracach Zespołu resortowego, o którym jest mowa w Porozumieniu. Przecież taki Zespół od lat istnieje w resorcie i jego członkowie od 2018 r. oczekują aż Pełnomocnik MON – będący przewodniczącym tego Zespołu – zwoła pierwsze spotkanie w czasie, gdy Ministrem jest Mariusz Błaszczak. Ostatnie negocjacje Stron: Resortowej i Związkowej odbywały się w dniu 9 stycznia 2018 r. i te rokowania były zabezpieczane właśnie przez ten Zespół. Powołanie tego Zespołu i jego cel i zadania określa stosowna decyzja Ministra Obrony Narodowej z 2007 r. Uwzględniając powyższe, już na spotkaniu w… Czytaj więcej »

Antoni
6 sierpnia, 2023 14:41
Reply to  ZARZĄD

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Choć decyzję popartą wieloletnim doświadczeniem jestem w stanie zrozumieć, to nadal uważam, że „od środka” mielibyście szansę zrobić więcej dobrego niż „z boku”, czy w zasadzie „tyłem”.

Max
7 sierpnia, 2023 10:12
Reply to  Antoni

Jeżeli nie będziemy uczestniczyli w pracach tego zespołu, to w czym właściwie będziemy uczestniczyli aby móc w jakikolwiek sposób wpływać na przebieg prac nad Układem???

Admin
7 sierpnia, 2023 23:29
Reply to  Max

W rokowaniach Stron Układu.

Max
8 sierpnia, 2023 00:22
Reply to  ZARZĄD

A jak ty sobie to wyobrażasz?? Że te pozostałe zz i resort się dogadają w toku negocjacji, w ramach tego zespołu a następnie odbędą się z Wami te całe „rokowania”??

Czas trwania i zasady rokowania stron nie zostały ograniczone przepisami prawa. Aby jednak usprawnić negocjacje, strony mogą określić ramowy harmonogram prac nad układem oraz terminy, w jakich partnerzy będą musieli zająć stanowisko do wysuwanych przez drugą stronę propozycji w sprawie treści układu.
Mówi ci to coś??

Radzę zapoznać się z materiałem znajdującym się pod poniższym linkiem:
https://www.rp.pl/narzedzia/art6678511-komentarz-do-kp-ponadzakladowy-uklad-zbiorowy-pracy
Dotyczą one także prac nad zmianami zapisów PUZP.

Admin
8 sierpnia, 2023 07:17
Reply to  Max

Na chwilę obecną w tym obszarze działania obowiązuje decyzja Ministra Obrony Narodowej z 2007 r.
Uważamy, że nic się w tej kwestii nie zmieniło, a przynajmniej my nic o tym nie wiemy.

Max
8 sierpnia, 2023 11:41
Reply to  ZARZĄD

Powołując nieetatowy zespół, którego zadaniem ma być ocena propozycji strony społecznej oraz przedstawienie propozycji strony resortowej, nie naruszono zapisów wzmiankowanej przez Ciebie decyzji MON. Można się jedynie spierać – po co udział w tym zespole przedstawicieli strony społecznej. Jeżeli jednak przyjmiemy, że wyniki prac tego zespołu z ewentualnymi odrębnymi stanowiskami poszczególnych zz, jeżeli w ramach tego zespołu dogadać się nie będzie można – będą bazą do tych całych rokowań, to fakt udziału w pracach zespołu przedstawicieli zz znacznie cały proces przyspieszy a o to przecież – tak mi się wydaje – obydwu stronom chodzi. Należy jedynie uświadomić przedstawicielom MON, że… Czytaj więcej »

Max
7 sierpnia, 2023 16:09
Reply to  Antoni

Tak obwieścił @Marek K na wiadomej grupie FB. Być może to tylko impuls i nerwy. Tym gorzej. Wychodzi na to że kol Marek K obraził się na to nasze związkowe forum i personalnie na mnie. Jeżeli tak, to po prostu niech je w końcu zamknie. Są tacy, którzy tą niedawno założoną stronę na FB traktują z mrużeniem oka, bo to rzeczywiście nie miejsce na dywagacje nad szczegółami naszych problemów. Jeżeli chcecie aby to forum na FB stało się takim, jak to NSZZ PW – to gratuluję pomysłu. Poza tym: Jak to się w ogóle dzieje, ze o tak istotnych kwestiach… Czytaj więcej »

Jasiu
9 sierpnia, 2023 22:59
Reply to  Max

A jak obarczą np. Tarczę i Militarię, że nie akceptują Porozumienia i wypowiedzą Układ, to wina spadnie Marku na Ciebie i Krzysia. Znowu mądrzy pyskacze będą wieszali na was psy, dlatego siadajcie do stołu i rozmawiajcie, i nie patrzcie na pozostałe związki. Oni pokazują tak naprawdę kogo reprezentują.
Dlatego ja się wycofałem w porę, bo z takimi „pseudo negocjatorami” nie jest mi po drodze.
Marku i Criss siadajcie do stołu.

Max
11 sierpnia, 2023 15:01
Reply to  Jasiu

Dzięki, że mnie wspierasz, bo wydaje się, że mamy podobne zdanie.

58
0
Would love your thoughts, please comment.x