Skip to main content

Pikieta, zamiast świętowania rocznicy

By 10 czerwca, 2023Aktualności

W dniu 8 czerwca 2023 r. upłynęło 25 lat od dnia zarejestrowania Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej (PUZP). Była możliwość świętowania okresu ćwierćwiecza obowiązywania PUZP, gdyby… właśnie, gdyby nie okres ostatniego pięciolecia, tj. od dnia 9 stycznia 2018 r., gdy Ministrem Obrony Narodowej został Pan Mariusz Błaszczak.

Zamiast świętowania rocznicy obowiązywania PUZP, w dniach 29-30 maja 2023 r. przed ministerstwem pojawili się pracownicy cywilni wojska, zarówno ci zrzeszeni w organizacjach związkowych, jak również ci niezrzeszeni. Informację o tym, co było powodem ich protestu – protestujący zawarli w przygotowanej Informacji dla mediów (czytaj TUTAJ). Była to największa od dłuższego czasu akcja protestacyjna środowiska pracowników cywilnych wojska, która – według różnych źródeł –  liczyła od 1500 do 2000 uczestników. Zarówno frekwencja uczestników, jak i ich przygotowanie i wyposażenie w postaci: banerów, flag, przygotowanych wcześniej koszulek, haseł, gwizdków, trąbek czy syren – świadczyły o dużym zaangażowaniu uczestników w jej wizualny odbiór, jak również sprawny przebieg.

W trakcie pikiety nastąpiło przekazanie przygotowanych wcześniej Postulatów (czytaj TUTAJ), które zostały przekazane na ręce – reprezentującego Ministra Obrony Narodowej –  Pełnomocnika MON ds. Współpracy ze Związkami Zawodowymi. Wydawało się, że nie powinno być ze strony MON problemu ze spełnieniem zasadniczego postulatu a mianowicie niezwłocznego rozpoczęcia dialogu ze Stroną społeczną ws. zmian w PZUP, w tym zmiany tabeli stawek w pierwszej kolejności. Niestety, w trakcie wymiany poglądów z Pełnomocnikiem MON uzyskaliśmy informacje, które nie pozostawiały nadziei – stąd przedstawiciele zgromadzonych za zasadne uznali podpisanie i wręczenie drugiego z posiadanych dokumentów – Wniosku o uruchomieniu procedury wynikającej z art. 74 PUZP (czytaj TUTAJ).

Obecnie biegnie okres do dnia 30 czerwca 2023 r. wynikający z treści Wniosku. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy zostanie przez MON podjęty dialog z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi, czy też uruchomiona zostanie procedura wynikająca z art. 74 PUZP. Kwestia ta pozostaje w gestii MON.

 

W ostatnich dniach do władz Związku Pracowników Wojska „TARCZA” trafił do opinii projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i innych porozumieniach zbiorowych. Już ze wstępnych ustaleń można wyczytać, że – w odniesieniu do dotychczas obowiązujących przepisów – zakłada się m. in. „zwiększenie dynamiki prowadzenia rokowań, poprzez ich coroczną ocenę”. Niewątpliwie ta regulacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska pracowników cywilnych wojska. (MK)  

4.4 7 votes
Article Rating
Subskrybować
Powiadom o
197 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Criss
10 czerwca, 2023 13:10

Jak zwykle profesjonalny tekst Marka. Szkoda, że po stronie MON takich działań nie ma. Było szaleństwo w sprawie tzw. drugich podwyżek 2023 r. i wielkich aspiracji „S”, i znowu jednorazówki i brak info: jakie zasady, jaka wysokość i dla kogo. Zaje…, bicie piany, choć jakieś sukcesy są (fundusz socjalny, pomostówki). Tyle hałasu a PROTEST PW był prawie przemilczany i nadal PW są anonimowi. O moich wrażeniach w zakresie protestu już napisałem. Na razie mamy okres wyczekiwania na jakiś ruch ze strony profesjonalistów z drugiej strony stołu. Oby tabela PUZP w tym roku została znowelizowana i te pseudo premie odeszły w… Czytaj więcej »

Max
12 czerwca, 2023 00:05
Reply to  Criss

Witaj – piszesz cyt ”jakieś sukcesy są (fundusz socjalny, pomostówki)”. Criss – to żadne sukcesy. Sukcesem jest to, że te pomostówki nadal będą?? To przecież żadna łaska a konieczność spowodowana warunkami pracy tych ludzi. Wszędzie w cywilizowanym świecie tak jest, tylko u nas przedstawia się to jako wielką łaskę rządzących, nie wspominając, że jeżeli nawet ktoś na taką pomostówkę pójdzie, to pracujący i on sam na te koszty się w ogromnej większości złożą. Fundusz socjalny – uważasz, że naliczanie go w 2023 r. wg stawek z 2021 r. to taki przywilej?? A kto za to zapłaci?? Przecież ten odpis pokryją… Czytaj więcej »

Criss
13 czerwca, 2023 10:17
Reply to  Max

Max, pisałem co „S” osiągnęła z rządem a nie, że mi to wystarcza.
Poza tym, rząd tylko z „S” rozmawia i to oceniam. Ciekawe, jak to będzie wyglądać po 15 października b.r.???

Doda
13 czerwca, 2023 20:13
Reply to  Criss

To spróbuje Ci pomóc, jak by to było, gdyby PO i PSL ZŁODZIEI SLD i 2050 wygrało, to biedron minister obrony. A leszczyna minister finansów. Boże, dobrze, że to sen, więc obudź się.

Criss
14 czerwca, 2023 09:01
Reply to  Doda

Nie o układy partyjne mi chodziło ale o efekty współpracy władzy MON ze zz „S” dla PW. Boga tutaj nie trzeba wzywać ale 5 lat snu to chyba wystarczy.

Max
14 czerwca, 2023 14:21
Reply to  Criss

Zgoda Krzysiu – tyle, że z tej bezsilności zaczynamy się gryźć wzajemnie a o to przecież niektórym chodziło aby tak się stało. Proszę więc: zachowajmy spokójzachowajmy jedność i solidarnośćzachowajmy tą siłę oddziaływania, którą tak niedawno w Warszawie wykazaliśmy.Bez tego doszczętnie zginiemy. Uważam, że my – pracownicy resortu ON sami niczego nie ugramy. Najwyższy więc czas aby w oparciu o centrale związkowe OPZZ oraz FZZ rozpocząć pilne tworzenie międzyresortowego komitetu protestacyjnego pracowników państwowej sfery budżetowej, który powinien podjąć pilne, skoordynowane działania od początku września, łącznie ze strajkami tam, gdzie ta forma protestu jest dozwolona. Ponieważ zz pracowników resortu czynnie protestowały, mają… Czytaj więcej »

Jasiu
21 czerwca, 2023 17:41
Reply to  Criss

Nadal będzie rozmawiał tylko i wyłącznie z Solidarnością, bo oni nie mają kosmicznych żądań.

Mat
24 czerwca, 2023 03:42
Reply to  Jasiu

Raczej jako jedyni zgodzili się być marionetkami tego rządu, całkowicie zatracając swój honor i niezależność.

Max
10 czerwca, 2023 14:57

No to niech będzie, że ponownie będę pierwszy i przedstawię taki oto fragment ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, na którą się powołujecie. Oto ten fragment cyt; Art.4 ust.2 ”Jeżeli spór dotyczy treści układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia, którego stroną jest organizacja związkowa, wszczęcie i prowadzenie sporu o zmianę układu lub porozumienia może nastąpić nie wcześniej niż z dniem ich wypowiedzenia” Mówi Wam to coś?? Tak sobie patrzę i myślę i nachodzi mnie myśl taka, że sprawę spieprzono. Pokazano /i to nie wszędzie/ parę zdjęć. Jeden, góra dwa posty ze standardowymi podziękowaniami, dwa filmiki z nagraniem byle jakich wystąpień i… Czytaj więcej »

Pracownik RON
10 czerwca, 2023 22:02

Na szczęście to ostatnie miesiące rządów PiS i tego ministra nieudacznika.
Już pokazał, co potrafi jako minister MSWiA.
Mam nadzieję, że pracownicy budżetówki podziękują im za to plucie w twarz przez te wszystkie miesiące.
***** ***

Doda
11 czerwca, 2023 22:39
Reply to  Pracownik RON

Witam, po co te 8 gwiazdek – nie pamiętasz już rządów PO, tablice Mendelejewa itd.

Pracownik RON
12 czerwca, 2023 21:29
Reply to  Doda

Jeszcze będziecie tęsknić za PO, jak nasz minister zacznie zwalniać pracowników cywilnych, likwidować stanowiska itp. po to, żeby w ich miejsce wrzucać żołnierzy, bo widać, że w tym kierunku to zmierza.
Akurat ten rząd ludzi pracujących ma gdzieś a jedyne, co mamy – to drożyznę i głodowe pensje.

Doda
13 czerwca, 2023 20:10
Reply to  Pracownik RON

Tak czułem, że jesteś lemingiem do berlina jak Ci nie pasuje. PO już pokazali i dość, KOMUNISTOM wypad

Pracownik RON
16 czerwca, 2023 00:39
Reply to  Doda

Widzę, że dużo ludzi na tym forum to PiSiory. Jeżeli odpowiada Ci ta drożyzna i głodowa pensja – to ok. Porównaj sobie dzisiejsze ceny i pensje i to, co było za PO. Człowieka nie stać na to, żeby z dziećmi wyjechać na wczasy tylko wciskają ciemnotę ciemnemu ludowi, że to wina wojny na Ukrainie.
W ch…a robią ludzi na każdym kroku a ciemnota to łyka.

Jasiu
21 czerwca, 2023 12:11
Reply to  Pracownik RON

A co głodny idziesz spać. Niektórzy moi koledzy, którym nie starcza na życie dorabiają sobie u innych pracodawców. Bo po co mam iść w mundur, skoro Jarosław załatwił mnie podwyżkę od 1 stycznia 2024 r. (minimalne wynagrodzenia plus podwyżka 6,6% dla budżetówki) w wysokości na razie około 720 zł oczywiście brutto a może i większą podwyżkę. Po co mam stawać na baczność przed chorym pracodawcą lub pracować po całej Polsce. Żołnierz nie może odmówić (rozkazy przełożonych trzeba wykonywać) a cywil jeszcze może. I jak ma się te nędzne 1000 zł podwyżki dla tych, co wstąpią do wojska – do realnego… Czytaj więcej »

Last edited 9 miesięcy temu by Jasiu
Admin
21 czerwca, 2023 12:50
Reply to  Jasiu

Jasiu, o jakiej „nędznej podwyżce 1000 zł” napisałeś, bo chyba nie o tym, co znajduje się w niepublikowanej decyzji…
Jeżeli jednak o tym, to wyjaśnij mi – jaki niby składnik wynagrodzenia z PUZP ma wzrosnąć…
A może on również będzie nie opodatkowany i nie wliczający się do dochodu…

Co – w mojej ocenie – można podciągnąć pod pkt 15 lit. a) ustawy o PDOF.
Zgodnie z nową treścią tego przepisu, wolne od podatku dochodowego będą świadczenia osób otrzymywane z tytułu odbywania lub pełnienia służby wojskowej innej niż zawodowa służba wojskowa, z wyjątkiem uposażeń żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Pracownik RON
21 czerwca, 2023 14:18
Reply to  Jasiu

Może idę. Panie Jasiu widzę, że za Jarkiem wskoczył by Pan w ogień.
A co on nam takiego dał w tym roku, oprócz drożyzny?
150 zł podwyżki?
Już ja widzę tą podwyżkę ponad 720 zł chyba w marcu, z wyrównaniem od stycznia.
Nie może a na pewno to premierowi nos urośnie, jak nam zapowie taką podwyżkę.

Jasiu
21 czerwca, 2023 17:39
Reply to  Pracownik RON

Za nikim nie wskoczę w ogień, tylko podaję wysokość podwyżki, którą otrzymają pron. Przyjdzie odpowiedni czas, czyli zaraz w styczniu 2024 r., to wtedy pokażę wam czy miałem rację. Pokażę tę podwyżkę na wynagrodzeniu np. wartownika. Gdzie dostałeś 150 zł podwyżki, bo ja dostałem 351 zł i moi ludkowie tyle samo w JW. A tak prywatnie zapytam, ile załatwiliście mnie podwyżki od 1 lipca 2023 r., bo 30 czerwca mija ultimatum dla MON. Jestem głęboko przekonany, że macie plan b i c. Pisanie postulatów, czy żądań z kosmosu to chyba nie wszystko. My, pracownicy czekamy na rzeczywisty efekt działań 3… Czytaj więcej »

Admin
22 czerwca, 2023 09:22
Reply to  Jasiu

Jasiu, 4 związki a nie 3. Mam nadzieję, że potrafisz to jeszcze ogarnąć… zatem 4 związki.
No i oczywiście komitet pracowników, który reprezentuje tych, o których napisałeś: „My, pracownicy czekamy…”

Piotr
22 czerwca, 2023 12:29
Reply to  ZARZĄD

Pan Jan zadał konkretne pytanie o to ile załatwiliście?
Ilość związków w tej jego wypowiedzi to sprawa drugorzędna.
Tak więc ile?

Admin
22 czerwca, 2023 14:38
Reply to  Piotr

Piotrze, adwokat nie jest zapewne Jasiowi (nie Janowi).
A tak po prawdzie, to Jasiu napisał w odpowiedzi do Pracownika RON:
A tak prywatnie zapytam, ile załatwiliście mnie podwyżki od 1 lipca 2023 r., bo 30 czerwca mija ultimatum dla MON. Jestem głęboko przekonany, że macie plan b i c. Pisanie postulatów, czy żądań z kosmosu to chyba nie wszystko.
Nie czuję się wywołany, gdyż post nie był do mnie. Co więcej, nie wiem nawet o jaką podwyżkę od 1 lipca chodzi.
Natomiast to, że 30 czerwca mija termin – to inna sprawa i nie dotycząca wcale podwyżek wynagrodzeń.
Pozdrawiam.

Piotr
22 czerwca, 2023 17:07
Reply to  ZARZĄD

Nie jestem niczyim adwokatem. Jestem tylko, a może aż przedstawicielem pracowników mojej jednostki. Wszyscy widzimy, jak zarządy naszych związków przesypiają swój czas.
Czas, który się długo nie powtórzy.
Można było zawalczyć o lepszy byt ale na to trzeba mieć pomysł.
A jeśli się nie potrafi, bo brak determinacji to chyba trzeba pomyśleć o podaniu się do dymisji. My zastanawiamy się, po co nam takie związki. Też pozdrawiam.

Admin
22 czerwca, 2023 19:04
Reply to  Piotr

Z Twojego wpisu rozumiem, że nie ma u Was zakładowej organizacji a Ty działasz jedynie jako przedstawiciel pracowników.
Szkoda, że nie mieliście na tyle determinacji, aby powołać u siebie organizację zakładową.
Nie powołując organizacji nawet w takim czasie jak obecnie – to może Wy przesypiacie swój czas…
Bo jeśli nie teraz, to kiedy taka organizacja miałaby u Was powstać???

Piotr
22 czerwca, 2023 19:56
Reply to  ZARZĄD

Uważasz że powstanie organizacji to lek na całe zło?
Nie sądzę śledząc Wasze jak fajnie napisał Max ,,generałów” związkowych poczynania, a w zasadzie brak poczynań.

Nie będę tu już więcej pisał, bo nie chodzi mi o to aby komuś dokopać, a już na pewno nie chce podziałów wśród pracowników. Wg mnie nie ważne czy w związkach czy poza nimi należy dążyć do polepszenia bytu.

,,Generałowie” związkowi śpią i to jest fakt. I to bardzo wszystkich boli.

Pozdrawiam wszystkich pracowników RON.

Admin
25 czerwca, 2023 13:29
Reply to  Piotr

Nie chodziło mi, Piotrze, żebyś przestał tutaj pisać.
Napisałem o potrzebie zorganizowania się, bo uważam, że zorganizowani mają większe możliwości niż niezorganizowani.
Jednocześnie pragnę wskazać, że niektóre organizacje wchodzą w skład federacji, czy konfederacji związkowych, jak np. nasza TARCZA i w ramach tych podmiotów też są prowadzone działania w zakresie wzrostu wynagrodzeń i waloryzacji płac za ostatnie lata. I my w tych działaniach uczestniczymy.
Nie można zatem wskazać, że nic nie robimy, gdyż działamy w obu obszarach.

Piotr
23 czerwca, 2023 08:43
Reply to  ZARZĄD

Powstanie organizacja i co? Nagle dobrobyt? U nas nie ma problemu na linii dowództwo-pracownicy. Na pikiecie w Warszawie byliśmy z nadzieją na poprawę zarobków. Wszyscy uważamy, że coś nie zagrało, że nie powinno się to tak zakończyć. Bez względu na to, co byście Wy [zarządcy związkowi] nie powiedzieli – brak Wam pomysłu na sukces, brak determinacji do osiągnięcia sukcesu. Może się mylę, proszę mnie przekonać, że jest inaczej, ale takie są moje odczucia . Proszę nie odpisywać mi tu na forum, bo taka dyskusja tylko szkodzi. A ja nie chce aby MON czytając to forum – cieszyło się, że osiągnęło… Czytaj więcej »

Admin
25 czerwca, 2023 13:37
Reply to  Piotr

Piotrze, sam rozpocząłeś temat tu, na forum, więc nie miej teraz pretensji, że to tutaj rozwija się dyskusja.
Oczywiście – podobnie, jak Ty – uważam, że nie jest to miejsce do omawianie tych kwestii, m.in. z tych powodów, które przedstawiłeś.
Wskazujesz swojego maila, lecz przecież równie dobrze mogłeś skorzystać z mojego maila, który jest na tej stronie i jest powszechnie znany.
Ale OK, dziękuję za Twoją propozycję i z pewnością skorzystam z niej i skontaktuję się z Tobą w najbliższym czasie.
Pozdrawiam.

Max
25 czerwca, 2023 10:31
Reply to  Jasiu

….”od 5 lat to Rząd i MON spotyka się tylko z Solidarnością i z nimi wszystko uzgadnia a wy macie tylko ciągle pobożne życzenia co do podwyżek płac.” A to Ci się Janie udało…. Tak właśnie jest. To, co mamy to tylko i wyłącznie ta wasza działalność łącznie z rządem sprowadziła się do typowo maoistowskiej rzeczywistości – każdemu waciak i miska ryżu. To waszą ”zasługą” jest: zupełne spłaszczenie wynagrodzeń co sprawia, że obecnie nikt nie chce objąć funkcji kierowniczej zwłaszcza w dołowych ogniwach kierowania.Wynagrodzenia zasadnicze ponad połowy z ok. 40 tys. pracowników w granicach wynagrodzenia najniższego – w znacznej części… Czytaj więcej »

Jasiu
26 czerwca, 2023 17:40
Reply to  Max

Max, ty ciągle mnie straszysz, że ludzie się wypiszą a ja ciągle mam tyle samo członków lub troszeczkę więcej a dlaczego, bo ja nie patrzę na Dudę czy związki działające w MON – tylko staram się wykorzystywać każdy wolny grosz, który jest w swojej JW np. oszczędności na funduszu wynagrodzeń, fundusz socjalny czy fundusz mieszkaniowy (np. nie wykorzystany fundusz mieszkaniowy jest przerzucony na pomoc socjalną dla pracowników itd…. W taki prosty sposób pozyskuje się zaufanie pracowników. Szef związku jest od tego żeby myślał i pomoc trafiała do tych którzy jej najbardziej potrzebują a nie do kolesiów, którzy najwięcej mają i… Czytaj więcej »

Max
12 czerwca, 2023 22:54
Reply to  Doda

To prawda…
W tym rządy w resorcie lekarza psychiatry, czy byłego kierowcy pana Tuska wykonujących spolegliwie polecenia ogołacania wojska z kasy i wielotysięcznej redukcji zatrudnienia w resorcie, zwanej optymalizacją zatrudnienia.
Jedni nas zoptymalizowali a inni płacą, jakbyśmy byli krowami, którym wystarczy trawa z łąki.

Toja
12 czerwca, 2023 22:31
Reply to  Pracownik RON

Pracownik RON ma krótką pamięć, że nie pamięta zamrożenia pensji za PO, albo nie był wtedy pracownikiem RON. Niestety, tu również zabawa w politykę a myślałem, że w to się bawi tylko garstka ludzi na grupie protest pracowników itd…

Beti
14 czerwca, 2023 11:20
Reply to  Toja

Tak, to prawda. Pierwsze podwyżki dostaliśmy po 8 latach przerwy za Macierewicza.
Ale myślę, że nasze poglądy polityczne powinniśmy zostawić z boku i razem spiąć się żeby coś ugrać.
Mnie osobiście już nikt ” zredukować” nie może ale należy patrzeć globalne, nie na czubek swojego nosa.
A metody są przeróżne.
Od pikiet, petycji, po branie urlopu na żądanie, czy też strajku włoskiego.
Olbrzymie napisy na budynkach, typu: protest!
To nie jest mile widziane przed wyborami.

Max
12 czerwca, 2023 22:57
Reply to  Pracownik RON

Nie byłbym tego taki pewien.

Beti
11 czerwca, 2023 12:40

Jednorazowe nagrody specjalne.
Co to ma być???
W buty niech sobie wsadzą te grosze nędzne. A pensja dalej w miejscu stoi, podwyżka, która nawet połowy inflacji nie pokryła.

Jasiu
14 czerwca, 2023 21:04
Reply to  Beti

Wszyscy pyszczycie a nic nie załatwiliście. Pokażcie, co załatwiliście 29 maja i ile dostaniemy podwyżki, czy w jakiej wysokości mamy dostać jednorazówki. Każdy silny w buzi. Załatw jeden z drugim coś więcej. Rząd leje na związki a OPZZ stawia kosmiczne zadania i co z tego wynika. Nic. Żądać 20 lub 24% i 4500 zł minimalnego wynagrodzenia. Sztuka to osiągnąć kompromis i gdzieś spotkać się np. po środku. A nie położyć pismo z kosmiczna propozycją i nie ma wtedy dialogu w RDS. To są odpowiedzialni działacze związkowi, którzy patrzą tylko na interes swój a co z pracodawcami. Mają pozamykać zakłady pracy.… Czytaj więcej »

Max
16 czerwca, 2023 17:18
Reply to  Jasiu

Janie. Napisałeś cyt.: ”Nikogo nie bronię i nie atakuję, tylko proszę o uszanowanie tych, co jeszcze Rząd chce z nimi rozmawiać.” Kogo mamy uszanować?? Tych, co sobie z nas zakpili?? A jak się Tobie wydaje?? Dlaczego jedynie z Wami ten rząd rozmawiał a Wy odwróciliście się plecami do wszystkich pozostałych, bo się Wam wydawało, że cuda załatwicie?? Zadaliście – podobnie jak pozostałe centrale związkowe – 20 % podwyżki w budżetowce i co?? 8% i to na raty przy ponad dwukrotnie większej inflacji?? To jest ten sukces?? Za to mamy Was szanować? Zdradziliście interesy kilkuset tysięcy pracowników budżetówki. Zakpiliście sobie wraz… Czytaj więcej »

Beti
11 czerwca, 2023 12:42

A w żaden dialog już nie wierzę.
Po prostu jesteśmy powietrzem.

Max
11 czerwca, 2023 23:48
Reply to  Beti

Dobrze Beti – tak właśnie ludzie myślą i z tym ich myśleniem trzeba coś wreszcie zrobić. Mam w związku z tym konkretną propozycję dla naszych działaczy związkowych oraz grupy przywódców pracowników niezrzeszonych. My – pracownicy pokazaliśmy, że stać nas na wiele. na branie urlopów na żądanie aby na protest pojechać,na wielogodzinną nocną jazdę aby się rano pod siedzibą resortu znaleźć,na wielogodzinne stanie w ścisku i upale,na wielogodzinny powrót do domuMy – pokazaliśmy… Teraz pokażcie Wy – nasi związkowi przywódcy, że stać Was na podobną determinację i zaangażowanie. Z dniem 1 lipca b.r. ja odwieszę mój protest głodowy. Przyłączycie się?? Ponownie… Czytaj więcej »

,Beti
12 czerwca, 2023 22:00
Reply to  Max

Max myślę, że to nierozważne. Sądzę również, że pozostanie niezauważone, jak cała zresztą pikieta. Bardzo chciałam tam być, niestety póki co stan zdrowia jest stabilny. I wcale nie ukrywam, że prawie 40 lat pracy nie miał na to wpływu. Na szczęście te pierwsze poza resortem więc wspomnienia kapitalne, kolejne – to kubeł zimnej wody na łeb. Nie będę pisać o szczegółach, gdy – jako młoda kobieta – zobaczyłam codzienną służbę żołnierską, z której owi żołnierze pewnie pamiętają wybiórczo co nieco w chwilach ocknienia. Tak wyglądała moja przygoda w późnych latach 80. Wtedy mówiłam młodym poborowym, przestało być aktualne hasło: „nie… Czytaj więcej »

Max
13 czerwca, 2023 21:01
Reply to  ,Beti

”Max myślę, że to nierozważne”.
Zapewne tak ale właściwie co nam pozostało??
Ja propozycję złożyłem, jeżeli są lepsze – to bardzo proszę o ich zgłaszanie.

Beti
14 czerwca, 2023 11:12
Reply to  Max

Jak protestują rolnicy to jaja i zgnite pomidory lecą w ruch albo wysypuje się paszę pod urzędem. Jak protestują pielęgniarki, krzyczą tydzień pod ministerstwem przez megafony, śpią w namiotach. Sprawy są tak nagłaśniane, że pokazują ich w większości mediów. A my cóż…
Chyba należałoby się zastanowić nad nagłaśnianiem tych protestów, podaniem do wiadomości redakcjom tv i redakcjom gazet.
Nie zauważyłam relacji w żadnym z powyższych.
Tu chyba tkwi problem.

Criss
15 czerwca, 2023 12:41
Reply to  Beti

Zgadzam się w 100% z Twoją diagnozą.
Właśnie o tym pisałem wcześniej – PW są anonimowi i tylko przez 15 minut było to w TVN.
Również uważam, że trzeba ruszyć do mediów. Nie wiem, czy one zainteresują się 15 sierpnia, czy tam, gdzie będzie MON. Niestety, kupno czasu antenowego kosztuje ale chyba nie ma wyjścia.
Poza tym jeszcze raz powtórzę – dopóki PW nie będzie reprezentowany w MON i na Wielskiej, to Jego los zdecydowanie się nie poprawi.

Max
15 czerwca, 2023 23:50
Reply to  Criss

A ja się nie zgadzam i uważam, że szukamy dziury w całym, zamiast konkretnie bić się o to, co się nam należy. Relacje były zarówno przed, jak i w czasie protestu. Byłyby nadal, gdyby ten protest trwał tak, jak pierwotnie zakładano a nie zakończył się rano drugiego dnia, bo chętnych do protestowania nie było. Miałem tam z kolegą zostać tydzień ale gdy dowiedzieliśmy się, że tego zielonego miasteczka w istocie nie będzie – wróciliśmy z kolegą jego samochodem, zamiast po tygodniu pociągiem. Tak właśnie było, bo Ci co protest organizowali – przestraszyli się, że co?? Kasy nie starczy na wodę… Czytaj więcej »

Last edited 10 miesięcy temu by Max
Criss
19 czerwca, 2023 16:04
Reply to  Max

Rysiu, ja się gubię w Twoich poglądach. Raz piszesz – Zgoda Krzysiu – tyle, że z tej bezsilności zaczynamy się gryźć wzajemnie, a o to przecież niektórym chodziło aby tak się stało. Proszę więc: zachowajmy spokój, zachowajmy jedność i solidarność, zachowajmy tą siłę oddziaływania, którą tak niedawno w Warszawie wykazaliśmy. A teraz zadajesz publiczne pytanie do mnie. Moi członkowie byli ale flag nie mamy – przynajmniej na razie, bo to wynika z podjętej decyzji przez Zjazd i tyle. Nie mam zamiaru się tłumaczyć, bo – jak mi się wydaje – to co mogłem to zrobiłem, ale Ty – pisząc to… Czytaj więcej »

Max
19 czerwca, 2023 18:06
Reply to  Criss

Krzyś. Prawda nie jest ani biała, ani czarna. Z reguły jest… szara. Szara, jak to nasze w ogromnej większości szare życie. Jeżeli naprawdę uważasz, że obecność jednego, drugiego czy nawet piątego posła w Sejmie lub senatora przybliży nas do celu – to ok. Ja takiego stanowiska nie podzielam, traktując taki zamiar jak trampolinę, na której pewni działacze chcą wejść do polityki. Z ramienia Solidarności w sejmie jest poseł Śniadek – były przewodniczący Solidarności. Jest i czego dokonał??? Wszystko jest tu https: //www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/posel.xsp?id=386&type=W&wojewodztwo=pomorskie Otwieramy zakładkę z wypowiedziami na posiedzeniach Sejmu i widzimy, że tych wystąpień przez 4 lata było aż… 10.… Czytaj więcej »

Max
15 czerwca, 2023 15:39
Reply to  Beti

Piszesz; ”Jak protestują rolnicy to jaja i zgnite pomidory lecą w ruch albo wysypuje się paszę pod urzędem”. Faktycznie – a wiesz może, jakie są później tego konsekwencje?? Za posprzątanie czy doprowadzenie elewacji budynków do stanu pierwotnego trzeba zapłacić. Rolników – zwłaszcza tych, którzy mają setki ha ziemi czy duże hodowle zwierząt jest stać zapłacić. A my?? Z czego mamy zapłacić za odnowienie fasady siedziby MON, gdyby trafiło w nią chociaz jedno jajo – niekoniecznie zgniłe?? Przecież taki protest jest skrzętnie nagrywany i dlatego ludzie boją się w nich uczestniczyć. Co do mediów to już przed protestem ukazały się wywiady… Czytaj więcej »

Beti
16 czerwca, 2023 18:58
Reply to  Max

Poddaję się!
Jak mnie w rodzinie ktoś pyta ile zarabiam i odpowiadam, to najpierw kpiący uśmiech a potem: „dobra, nie chcesz – nie mów, nie było pytania”.

jan
12 czerwca, 2023 16:35
Reply to  Beti

….BO TRZEBA WYJE..Ć TYCH LEŚNYCH DZIADKÓW Z SOLIDARNOŚCI, TYCH NA J.
JAK SŁYSZĘ TEGO ZWIĄZKOWCA Z 40 LETNIM STAŻEM, TO MNIE SKRĘCA, TEGO JASIA.
DO LAMUSA Z NIMI.

Jasiu
13 czerwca, 2023 18:38
Reply to  jan

Aleś gościu bohater. Mam nadzieję, że odpowiednie służby cię namierzą i wtedy zobaczymy, jaki będziesz bohater. Pochwal się, co załatwiłeś w dniu 29 maja. Żeby nie ten J., to by tysiące wartowników i wojskowej straży pożarnej nie mieli tabeli.

jan
14 czerwca, 2023 19:05
Reply to  Jasiu

….po której stronie barierki jesteś , skoro mówisz , …”jak cię służby namierzą…”.
Piszesz ….. popracuj nad polszczyzną… , tam jest wszystko ok, ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem , bo nie widzisz kropki i nowego zdania. Do Lamusa z nimi , tzn. z wami, leśnymi , płytkimi ludkami. Dziękuję i życzę zdrowia na zasłużonej emeryturze, jak najszybciej.

Jasiu
19 czerwca, 2023 17:49
Reply to  jan

Taki jesteś bohater tylko na to Cię stać, to bardzo mało a może bardziej odważnie i imię, i nazwisko a wtedy staniemy oko w oko i zobaczysz tego leśnego dziadka, co z takim anonimowym bohaterem zrobi. Silny w gębie jesteś, bo anonimowy.
Ja zawsze byłem i jestem po stronie pracowników, i nie chodzę nas pasku pracodawcy, jak Ty oraz się nie układam i nie dostaję wyróżnień, jak Ty.
Zaśpiewaj sobie piosenkę Lady Pank „mniej niż zero”.

Jasiu
13 czerwca, 2023 19:05
Reply to  jan

Chcesz wyjeb… tego J. do lamusa a piszesz z nimi. Popracuj nad polszczyzną, bo w OWC nie uczyli poprawnego pisania, Panie K. Pochwal się, co wywalczyłeś 29 maja 2023 r.
Twoje mądrości miałem okazję poznać nie raz a resztę pokażę ci we wrześniu.

Alina
11 czerwca, 2023 23:49

Przyznaję rację Maxowi. Nie bez kozery zadałam to pytanie w poprzednim temacie. Wystarczy poczytać zapisy ustawy i PUZP. A przy obecnym budżecie państwa i długach zaciągniętych w Korei nie ma na co liczyć. Na zmianę ekipy także. Stara zrobi co trzeba, nowa zanim powstanie to będzie po ptakach.

Zarząd
12 czerwca, 2023 09:52

Tak Max, tyle, że spór w zasadzie nie dotyczy wyłącznie treści PUZP…

Max
12 czerwca, 2023 22:48
Reply to  Zarząd

Marek – aby doszło do sporu, druga strona musi przedstawić swoje odmienne stanowisko. Problem w tym, że oni żadnego dialogu z nami nie nawiązują a jeżeli już, to jedynie z tymi, którzy się z nimi zgadzają. Dlatego rozmawiają głównie z Solidarnością a ostatnio także ZZ SO i wiadomym okręgiem związkowym NSZZ PW. Jak więc można mówić o sporze, jeżeli druga strona zachowuje się tak, jak obraz w powiedzeniu ”Mówił dziad do obrazu…” W dodatku – Bez zgody premiera i stosownej procedury zmian legislacyjnych ponad resortem ani postulat zwiększenia I kat. zaszeregowania, ani postulat zmiany wysokości nakładów na nasze wynagrodzenia nie… Czytaj więcej »

Criss
12 czerwca, 2023 15:22

Wg moich wyliczeń – porównując dane z ustawy budżetowej w br. i zmiany do niej – jako efekt negocjacji „S” wychodzą dla pracowników niemnożnikowych w MON następujące kwoty: 1) dział 750 (administracja państwowa) + 99 tys. zł; 2) dział 752 (obrona narodowa) + 43.001 tys. zł; 3) dział 755 (wymiar sprawiedliwości) + 126 tys. zł, co daje – odpowiednio – kwoty około: 1040 zł, 940 zł i 1200 zł na jednego pracownika zatrudnionego w tych działach na koniec marca b.r. Dla porównania: dla członków KSC zatrudnionych w Urzędzie MON przewidziano kwotę + 1.118 tys. zł a dla żołnierzy zawodowych i… Czytaj więcej »

Max
13 czerwca, 2023 20:57
Reply to  Criss

To wychodzi, że tej ”zapomogi” będzie nawet mniej niż się spodziewaliśmy.

Jasiu
14 czerwca, 2023 14:14
Reply to  Criss

A z mojego wyliczenia i tego, co podał wiceminister finansów Patkowski – to sumujemy wynagrodzenie brutto od stycznia do maja 2023 r. X 3,2% (taki wskaźnik przyjęto) i masz około 750 zł brutto minus odliczenia i masz 500 zł netto i… to jest cała jednorazówka dla pracowników w dziale 752.

Admin
15 czerwca, 2023 11:05
Reply to  Jasiu

Z tego, co widziałem, to pracownicy rblog-ów i wog-ów po ostatniej podwyżce mieli przeciętnie poniżej 4,9 tys., co sprawia, że teraz dostaną przeciętnie mniej niż 784 zł na pracownika. I jest to wartość znacznie niższa od tej zaplanowanej w budżecie na poziomie ok. 940 zł, o której wcześniej pisał Krzysiek.

Max
13 czerwca, 2023 20:55
Reply to  shiva

Faktycznie. A wszystko to rzekomo dla dobra pracowników.
Zobaczymy więc, czy jeszcze w tym roku nie pozbędziemy się zarówno tych tabel, jak i jubileuszówek oraz odpraw.
Na razie nie wiadomo co z układami już istniejącymi, gdyż ten projekt nie został jeszcze nigdzie opublikowany.

Admin
13 czerwca, 2023 21:19
Reply to  Max

Max, pisałeś, że czytałeś a faktycznie – pewnie nie doczytałeś…
A więc informuję, że projekt zostanie zamieszczony w BIP na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji w zakładce rządowy Proces Legislacyjny. Przewiduje się rozpoczęcie konsultacji w IV kwartale 2023 r.
Zakłada się, że ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r. a dotychczasowe układy zawarte na czas nieokreślony – będą obowiązywać jeszcze przez 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Tyle w temacie.

Max
13 czerwca, 2023 23:18
Reply to  ZARZĄD

…pisałeś, że czytałeś a faktycznie – pewnie nie doczytałeś…
Niczego takiego nie pisałem.
Pisałem natomiast: ”Na razie nie wiadomo co z układami już istniejącymi, gdyż ten projekt nie został jeszcze nigdzie opublikowany.”
A został??

Zapewne jest gdzieś nowsze omówienie tego projektu ale to tylko omówienie. A z tego, że pozostało 5 lat względnego spokoju nie ma się co cieszyć. Tym chętniej resort rozpocznie demontaż tego układu.

P.S. Z tym rokiem wejścia układu w życie to się czasami nie pomyliłeś?

Last edited 10 miesięcy temu by Max
Admin
14 czerwca, 2023 00:29
Reply to  Max

A gdzie ja pisałem o wejściu w życie układu?
Napisałem o wejściu w życie ustawy…

Max
14 czerwca, 2023 09:44
Reply to  ZARZĄD

Moja pomyłka. No więc ta ustawa ma wejść dopiero od stycznia 2025 r.??

Admin
14 czerwca, 2023 10:06
Reply to  Max

No tak. O ile w ogóle coś w tej kwestii zrobią, bo może być tak, jak z emeryturami stażowymi.
A Ty już wszystko rozkładasz na czynniki pierwsze…

Max
14 czerwca, 2023 13:23
Reply to  ZARZĄD

Niczego nie rozkładam, gdyż w informacji, którą ja przeczytałem było, że te zmiany wymusza na nas Unia i że mają one wejść bodajże w listopadzie tego roku. W innej informacji – późniejszej napisano, że od stycznia 2025r W każdym razie ten projekt autorstwa ministerstwa pracy jest tyle, że nie widziałem go jeszcze na stronie RCL. Będzie, to poczytamy. Co do tego grzebania w szczegółach. Może dla Ciebie a także dla mnie i blisko polowy pracowników resortu, to nie problem, bo gdy zakończy się aktualność obecnego PUZP – nas już w resorcie nie będzie. A jednak tych nawet 50-letnich ten problem… Czytaj więcej »

Piotr
14 czerwca, 2023 09:40

Witam wszystkich. Byłem bardzo wzruszony i pełen nadziei uczestnicząc w Warszawie w pikiecie. Wreszcie wszyscy razem ponad podziałami razem w słusznej sprawie. Powstało miasteczko…. a potem nagle co? Wręczono petycję, kolejny raz już prosząc, nie – skomląc o rozpoczęcie rozmów. Po zwinięciu moja duma i moje nadzieje prysły, jak banka mydlana. To po co było zaczynać i dawać nadzieję tysiącom pracowników? Mam wielki żal do organizatorów, że – w moim odczuciu – zmarnowali wielką szansę na poprawę naszego bytu. Naprawdę, jak rozmawialiśmy na tej pikiecie, ale też w JW wcześniej – to czuć było ducha walki i radość, że coś… Czytaj więcej »

Max
14 czerwca, 2023 13:59
Reply to  Piotr

Witaj – dzięki, Piotr. Jeżeli mnie jako członka zz szanujesz za moje wypowiedzi, to proszę Cię szanuj i ideę ruchu związkowego. Tą ideę, o której Papież JPII tak pięknie pisał w encyklice LABOREM EXERCENS / o pracy ludzkiej/ ”Na gruncie pracowniczych uprawnień, wraz z potrzebą ich zabezpieczenia ze strony samych ludzi pracy, wyrasta potrzeba jeszcze jednego uprawnienia. Jest to mianowicie uprawnienie do zrzeszania się, czyli do tworzenia stowarzyszeń lub związków mających na celu obronę żywotnych interesów ludzi zatrudnionych w różnych zawodach. Stąd też związki te noszą nazwę związków zawodowych lub syndykatów. Żywotne interesy ludzi pracy są do pewnego stopnia wspólne… Czytaj więcej »

Antoni
14 czerwca, 2023 11:59

Skoro jest propozycja MON, bez wchodzenia w szczegóły, możliwości zamiany części etatów cywilnych na wojskowe, to mam propozycję dla negocjatorów.
Niech zawalczą by zaoszczędzone w ten sposób środki z wynagrodzeń pracowników ron zostały wykorzystane na realne podwyżki w przyszłości dla pozostałych.
No, bo na trzystutysięczną armię środki w budżecie (budżetach) są już przecież zapewnione?

Max
15 czerwca, 2023 14:40
Reply to  Antoni

Antoni – ta 300-tysięczna armia ma być za lat kilka i stanie się to stopniowo. Co zaś do tej zamiany stanowisk cywilnych na wojskowe, to rzeczywiście prawda to, co piszesz. Jeżeli dojdzie do jakichkolwiek realnych negocjacji, czy choćby wspólnego – resort – strona społeczna pochylenia się nad naszymi problemami, to ta kwestia – kwestia przeznaczenia zaoszczędzonych w wyniku ”uwojskowienia” stanowisk cywilnych środków na nasze wynagrodzenia powinna stać się jednym z priorytetowych problemów. Wówczas bowiem te środki – jako zaoszczędzone w wyniku zmian strukturalnych – nie podlegałyby w moim przekonaniu ograniczeniom wynikającym z budżetu i mogłyby zostać pracownikom wypłacone w różnej… Czytaj więcej »

Piotr
15 czerwca, 2023 16:58

Czy ktoś jest w stanie napisać, czy ktoś się orientuje jak będzie z tymi podwyżkami?
Raz jednorazówka a teraz taki artykuł datowany na 14.06.
https://g.pl/news/7,187450,29866462,kolejna-podwyzka-dla-budzetowki-jest-porozumienie-rzadu-ktory.html

Criss
15 czerwca, 2023 22:56
Reply to  Piotr

Wg projektu zmiany ustawy budżetowej są tylko jednorazówki po te przeciętnie ok. 940 zł (pewnie różnie to będzie w poszczególnych jednostkach, o czym napisał poniżej Marek) na pracownika, bo tak też mają dostać np. nauczyciele po 1.125 zł.
Raczej nie ma szans na jakieś dodatkowe podwyżki, bo musieliby je wliczyć jako skutki przechodzące na 2024 r. a tam jest przewidziana podwyżka inflacyjna na poziomie tylko 6,6%. Zatem te 8% podwyżki jeszcze w br., to było zapewne tylko bicie piany i chciejstwo (na pewno słuszne) ale niepotwierdzone. Obym się mylił.

Max
15 czerwca, 2023 23:38
Reply to  Piotr

Ja oczywiście jestem w stanie i stwierdzam kategorycznie, że ten wskazany przez Ciebie artykuł będący niezbornym zlepkiem różnych informacji bez ładu i składu – jest typową durnowatą dziennikarską wrzutką pisaną byle jak, bez jakiegokolwiek zrozumienia tematu po to tylko aby wierszówkę wyrobić. To właśnie sztandarowy przykład tego, jak nie tylko nas w balona zrobiono ale celowo i świadomie podawane są informacje tak aby w końcu nikt niczego nie zrozumiał. Nie tylko więc – co już wcześniej pisałem – nas oszukano ale usiłuje się jeszcze z nas durni zrobić. Ten podany przez Ciebie artykuł jest dobitnym przykładem redakcyjnej durnoty i pomieszania… Czytaj więcej »

Max
15 czerwca, 2023 19:29

No i się zaczęło… Pracownicy wymiaru sprawiedliwości chcą podwyżek Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/praca/news-pracownicy-wymiaru-sprawiedliwosci-chca-podwyzek-waloryzacja,nId,6843288#parametr=zobacz_takzeutm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox Uważam, ze idą właściwą drogą podczas, gdy my nie potrafimy wysunąć głów zza resortowych opłotków doskonale wiedząc, że oni w tym resorcie tak naprawdę nic nie mogą, bo mają związane ręce. Za bardzo celne uważam także stanowisko 7 zz resortu sprawiedliwości dotyczące tego haniebnego porozumienia rządu z Solidarnością mówiące, że cyt.: „Stanowczo protestujemy wobec określania przez sygnatariuszy tego porozumienia jednorazowych świadczeń finansowych o charakterze przedwyborczym podwyżkami dla pracowników państwowej sfery budżetowej, w tym dla pracowników sądów i prokuratury” i dalej; „Obniżenie standardów dialogu ze stroną związkową poprzez… Czytaj więcej »

Piotr
16 czerwca, 2023 09:24
Reply to  Max

Popieram w pełni Twoje, Max zdanie.
Teraz albo długo nie. Jeśli nasi guru ze związków przyjmą postawę błagalno-dziękczynną i wręczanie pism z prośbami, to nic na lepsze się nie zmieni.
Tu trzeba iść na barykady a Waszym obowiązkiem jest nas poprowadzić. Już wiecie, że staniemy za wami murem – tylko działajcie do cholery, bo prześpimy nasz czas.

Max
16 czerwca, 2023 17:21
Reply to  Piotr

Dokładnie Piotr – wyrwałeś te myśli z mojej głowy.

Eric
18 czerwca, 2023 11:07
Reply to  Max

Popieram zdanie Maxa i Piotra, idźmy za ciosem…
Bo coś czuję, że do 30 czerwca może nie być żadnego spotkania z MON, albo wyślą kogoś niekompetentnego…
Co do przejścia do dobrowolnej służby…
Jest jeszcze jeden problem, jak część ludzi się zgłosi i pójdzie do służby, to za nich tą robotę będę musieli robić cywile, podczas ich nieobecności…
W imię czego i za co???

Max
19 czerwca, 2023 18:12
Reply to  Eric

No tak Eric – a za co?? Za friko….

Piotr
20 czerwca, 2023 15:17

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/zadania-placowe-pracownikow-wymiaru-sprawiedliwosci,521795.html

A co nasze organizacje?
Ciągle czekamy na ruch MON?
Oj prześpimy…

Max
21 czerwca, 2023 00:40
Reply to  Piotr

Piotr – żadnego ”ruchu” MON nie będzie. Prawda jest taka, że resort nie podjął żadnej decyzji dotyczącej jakichkolwiek negocjacji w kwestii PUZP. To jedynie nasi przedstawiciele – robiąc dobrą minę do złej gry – utrzymują w ludziach nadzieję, że resort do rozmów przystąpi, w międzyczasie marnotrawiąc cenny czas. Powtarzam – nie ma na co czekać i mieć nadzieję, że cokolwiek w tym resorcie wywalczymy. Kierownictwo resortu już bowiem kilkakrotnie przy różnych okazjach stwierdziło, że priorytetem jest rozwój wojska. Nas do tego priorytetu nie zaliczają co oznacza, że mamy cicho siedzieć w kącie i nie podskakiwać. Jeżeli ktoś na serio uważa,… Czytaj więcej »

Beti
21 czerwca, 2023 15:03
Reply to  Max

Minister nam się zmieni, co nic nie zmieni.

Admin
21 czerwca, 2023 16:52
Reply to  Beti

Ale jak słyszę i czytam, to nie mamy już… wicepremiera na urzędzie Ministra ON.
Może teraz będzie miał więcej czasu i przynajmniej się zorientuje o co chodzi z tym PUZP! 🙁

Piotr
21 czerwca, 2023 20:45
Reply to  ZARZĄD

Zarząd sobie żartuje.
Smutne to.

Beti
21 czerwca, 2023 22:40
Reply to  ZARZĄD

Cała ta zagrywka o wicepremierach to marketing polityczny. Proszę mi wierzyć. Choć zdaje się, że ogony się palą a dym zagląda w oczy i wszystko zostało postawione na jedną kartę.
Ciekawi mnie ten stan. Zawodowo oczywiście.

Jasiu
28 czerwca, 2023 09:36
Reply to  Max

Czyli będzie znowu to, co napisałem. Jarek da tyle aby było minimum, czyli 4250 zł od 1 stycznia 2024 r. i 6,6% „regulacji” dla budżetówki, no i oczywiście wzrośnie pracownikom pracującym 3 zm., dodatek nocny – czyli około 900 zł. Bo jeżeli dzisiaj pracownik ron ma 3700 zł z premią, to dostanie z automatu podwyżkę 550 zł, czyli będzie miał 4250 zł a do tego dojdzie 600 zł wysługi od 3 tys. zł płacy zasadniczej. Razem będzie to 4850 zł x 6,6%, to będzie miał 320 zł. Po zsumowaniu będzie miał 870 zł plus dodatek nocny (30zł), czyli około 900… Czytaj więcej »

Max
29 czerwca, 2023 00:05
Reply to  Jasiu

A coś ci się Janie nie pokręciło??
Ty naprawdę myślisz, że raz dadzą do przyszłorocznej najniższej a kolejny raz jeszcze te 6,6%?
Naprawdę tak myślisz??

Max
22 czerwca, 2023 18:39
Reply to  Piotr

Piotr, tu nawet nie chodzi o to aby wykazał się Pan Jarosław, tylko o to aby ci nasi związkowi ”generałowie” mieli chociaż część tej inwencji i uporu w walce o interesy pracownicze, co Pan Szumilewicz i inni związkowcy.
Bo właściwie gdzie my obecnie jesteśmy??
Podejrzewam, że w czarnej d…..e.
Nie powinniśmy – jako pracownicy resortu podległego prezydentowi – napisać dosadnie do prezydenta o tym, co się dzieje??
Trwa cisza…
Naprawdę uważacie, że resort chociaż słowem się do was odezwie??

Grzegorz
22 czerwca, 2023 19:48
Reply to  Max

Nie odezwie. Oni mają na nas wyjebane. Ryszard. Mi się już nawet pisać nie chce. Rząd to samo… 6.6% waloryzacji dla budżetówki haha… to jest już kurestwo. Zaniżają wskaźniki i tak grubo, te oficjalne podane przez nich zamówione w gusie nijak się mają do inflacji za 3 lata… kpiny sobie robią. Ale ok. Ja im podziękuje … już niebawem.

Max
25 czerwca, 2023 13:57
Reply to  Grzegorz

Dobrze, Grześ piszesz – i ja także niebawem im podziękuję i nigdy więcej w tej całej budżetówce. Wolę paść krowy na łące – one mnie chociaż nie oszukają, ani nie potraktują niegodnie.

Max
25 czerwca, 2023 19:03
Reply to  Grzegorz

Nasz Jan z Solidarności raczył napisać cyt.: ”Jarosław załatwił mnie podwyżkę od 1 stycznia 2024 r. (minimalne wynagrodzenia plus podwyżka 6,6% dla budżetówki) w wysokości na razie około 720 zł oczywiście brutto a może i większą podwyżkę.” No widzisz Grześ, Jan się z tych 6,6% cieszy… Skąd jednak wyszło jemu aż te 720 zł przyszłorocznej podwyżki – tego nie wiem. Inflacja w maju wyniesie ok. 13,4% a chociaż będzie aż o 5 pp niższa niż w lutym, nic z tego nie wynika, gdyż od początku roku mamy wzrost cen o 6% to wszystko po podwyżkach takich, jakie były a były… Czytaj więcej »

Kora
28 czerwca, 2023 08:38
Reply to  Max

Max, zgadzam się z Tobą w 100%. Nie mam pojęcia, skąd Janowi z Solidarności wyszła kwota przyszłorocznej podwyżki 720 zł. Przyjmując, że wzrost wynagrodzenia wyniesie 6,6%, a zarobki mają wzrosną o 720 zł wynika, że zasadnicze wynagrodzenie pracownika wynosi 11000 zł!!!!!!

Admin
28 czerwca, 2023 19:50
Reply to  Kora

Kora, a co powiesz na poniższy przykład: Od 1 stycznia 2023 pracownik ma zasadniczą 3000 plus 20% premii (600), co daje minimalną płacę 3600 oraz 20% wysługi czyli kolejne 600, co łącznie daje 4200 zł. Od nowego roku będzie miał zasadniczą 3000 plus 41,4% premii (1242), co dawać będzie minimalną płacę 4242 oraz 20% wysługi, czyli 600 zł co łącznie da 4842 zł. Wzrost w stosunku do wynagrodzenia będzie wynosił 642 zł i będzie stanowił 15,29% w stosunku do obecnego wynagrodzenia pracownika. Czy wówczas też podzielisz 642 przez 15,29% i wskażesz na zasadnicze… 4200 zł. Przy obecnej strukturze płac pracowników… Czytaj więcej »

Max
28 czerwca, 2023 23:26
Reply to  ZARZĄD

Marek – a co powiesz na to, że ten Twój przykład jest przykładem jednostkowym i nawet tam, gdzie ja pracuję czegoś takiego nie ma? Rzeczywiście, najniższe zasadnicze brutto tysięcy pracowników to obecnie 3 tys zł z najniższą możliwą premią aby się załapać na najniższym wynagrodzeniu od lipca to 3600, czyli z 20% premią. Tylko ile jest takich przypadków? Zapewne niewiele ale są i w przyszłym roku aby nie spaść poniżej minimalnej dla nich ta ”podwyżka” będzie zapewne taką, jaka wyliczyłeś i wyniesie /być może/ te 642 zł. Jednak nawet wówczas nie tyle, co Jan wyliczył. OK – tyle, że przy… Czytaj więcej »

Admin
29 czerwca, 2023 10:24
Reply to  Max

Napisałeś, Max cyt.: „Rzeczywiście, najniższe zasadnicze brutto tysięcy pracowników to obecnie 3 tys zł z najniższą możliwą premią aby się załapać na najniższym wynagrodzeniu od lipca to 3600, czyli z 20% premią.
Tylko ile jest takich przypadków?”

Oczywiście, masz rację.
Ten mój przykład to przykład referenta, czy wartownika (z 20-letnim stażem pracy), który przyszedł do pracy od 1 maja 2023 r. i nie był jeszcze objęty żadną podwyżką, stąd ma tylko te 10% premii ponad regulaminowe 10%, co łącznie daje 20%.

Jasiu
1 lipca, 2023 08:04
Reply to  Kora

Trzeba albo zaufać tym działaczom co robią to od wielu lat, albo po prostu umieć liczyć. Trzeba czytać moje posty ze zrozumieniem, czyli podwyżka minimalnego wynagrodzenia o 520 zł (3730 zł zasadnicza wraz z premią) do 4250 zł – brakuje 520 zł. Idziemy dalej. Od 1 stycznia 2024 r. zapisane jest w ustawie podwyżka dla sfery budżetowej 6,6%, do tego dochodzi 20% wysługi od zasadniczej (3553 zł), tj. 710,60 zł i teraz – po zsumowaniu tych 2 składników, czyli zasadniczej wraz z premią i wysługa – daje nam 3730 + 520 + 710,60 = 4960,60 x 6,6 % podwyżki dla… Czytaj więcej »

Grzegorz
28 czerwca, 2023 12:36
Reply to  Max

Przecież Ci, co otrzymają podwyżkę do najniższej krajowej w życiu nie otrzymają kolejnej podwyżki… a zobaczycie, że tak będzie.

Admin
28 czerwca, 2023 20:04
Reply to  Grzegorz

Oczywiście, że tak powinno być, że nie powinni otrzymać, bo zarówno podwyżka od 1 stycznia, jak i podwyżka minimalnego liczona jest w stosunku do wynagrodzenia na ostatni dzień grudnia roku poprzedniego.

Niestety, obecnie w resorcie są takie władze, które nie prowadzą żadnej polityki wynagradzania i dają zarówno na wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia, jak również potem na podwyżkę wynagrodzeń.
W efekcie ci najniżej zarabiający dostają dwa razy a potem wszyscy się dziwią, że wynagrodzenia się spłaszczają i ci najniżej zarabiający mają już wyżej niż np. magazynierzy.

Jasiu
30 czerwca, 2023 14:25
Reply to  ZARZĄD

A co ty, Marku, RON płaci Ci za pilnowanie aby wynagrodzenia się nie spłaszczały. Czy szef związku nie powinien dbać o jak największe podwyżki, czy tylko dla wybranych. Mamy mądre głowy w rządzie, czy w RON. I niech oni myślą, jak nie spłaszczać wynagrodzeń. Ja się cieszę i będę dążył do tego aby pracownicy najniżej zaszeregowania mieli taką płacę zasadniczą wraz z premią jak wielcy mundurowi specjaliści. I to jest działacz związkowy, którzy dba a nie chce zabierać swoim członkom związku. Co cię obchodzi spłaszczenie wynagrodzeń. Skoro tym wielce wykształconym i wysoko zaszeregowanym nie przeszkadza, to związek Tarcza chce tym… Czytaj więcej »

Jasiu
4 lipca, 2023 20:31
Reply to  ZARZĄD

A czemu nie negujecie podwyżek dwa razy dla np. pielęgniarek, czy ratowników medycznych.
Wy jesteście związkowcami, którzy mają dbać o jak najwyższe wynagrodzenia tych najniżej zaszeregowanych czy adwokatami (obrońcami) MON.

Admin
7 lipca, 2023 22:13
Reply to  Jasiu

A skąd wiesz, że nie negujemy.
Jednak dzięki innym związkom nie zawsze to wychodzi.
Poczekaj jeszcze chwilę i wszystkie organizacje zrozumieją również tę kwestię…

Max
25 czerwca, 2023 10:39
Reply to  Max

Powracając do tej ”wywalczonej” przez Solidarność zapomogi, to prawdopodobny termin jej naliczenia i wypłaty to połowa sierpnia. To okres, w którym pracownicze rodziny czekają zwiększone wydatki związane z nauką dzieci w szkołach oraz przygotowaniem do okresu jesienno – zimowego.
W związku z tym apeluje do władz związkowych w zakładach pracy oraz pracodawców aby poważnie pochylić się nad problemem i jednocześnie wypłacić pracownikom zwiększone premie wynikające z podziału oszczędności na wynagrodzeniach za pierwsze półrocze. Jedynie wówczas łącznie powstanie kwota, która pracownicze rodziny będą mogły chociaż na krótko jakoś spiąć te rodzinne budżety.
Bardzo proszę o poważne potraktowanie mojej propozycji.

Pracownik RON
25 czerwca, 2023 14:55
Reply to  Max

A ja gdzieś wyczytałem, że ta jednorazówka z MON-u ma być wypłacona w lipcu.
Chyba, że ktoś gdzieś głupotę napisał.

Max
27 czerwca, 2023 10:35
Reply to  Pracownik RON

Być może tak będzie. Nie czyni to jednak mojej propozycji nieaktualną, gdyż ta ”zapomoga” wraz z wypłatą oszczędności za półrocze może dać kwotę, którą będzie można sensownie zagospodarować. Ja się przy dacie 15 sierpnia nie upieram.
Ponieważ współpraca pomiędzy ministerstwem a zz jest, jaka jest – nic w tej sprawie nie wiemy a jesteśmy jedynie skazani na domysły. Ponieważ w założeniu jest to nagroda a nie premia i taka nagroda np. dla nauczycieli ma być wypłacona z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, logiczne się wydaje, że ta dla nas mogłaby zostać wypłacona z okazji 15 sierpnia.

Sluchacz.
28 czerwca, 2023 09:21
Reply to  Max

ŻEBY PODZIELIĆ SPRAWIEDLIWIE ŚRODKI Z OSZCZĘDNOŚCI, to najpierw trzeba mieć mądrego Pracodawcę i związki zawodowe, które będą mówić jednym głosem.
A z tego co widzę i słyszę, to w niektórych JW – NSZZ PW to długopisy pracodawców.

Max
28 czerwca, 2023 23:57
Reply to  Sluchacz.

A kto te ”długopisy” wybiera w skład zarządów??
Kto np. wybiera panią kadrową, bo ona się zna?
Kto w ogóle chce się angażować?
Kto spolegliwie głosuje za wyborem tych, którzy są ”wtykami” pracodawców w zz??
PRZECIEŻ TEGO NIE ROBIĄ KRASNOLUDKI!!!

Jasiu
1 lipca, 2023 18:59
Reply to  Max

Max, nie wiesz kto.
Kolesie namówieni, że najlepiej szefem związku ma być taka osoba, która się będzie układać.

Jasiu
26 czerwca, 2023 09:11
Reply to  Max

Max a co ten Szumlewicz wywalczył z Alternatywą. Jakoś nie mogę znaleźć jego sukcesów związkowych.
Ja akurat gościa znam i Zarząd ZPW Tarcza też. Był kiedyś na spotkaniu 7 związków działających w MON. Spotkanie organizowałem ja w celu polepszenia współpracy pomiędzy związkami jeszcze w starej siedzibie Solidarności w Warszawie.
Mam nadzieję, że Zarząd, czyli Marek K. potwierdzi, że to ten sam – ten niby członek związku, który startował na radnego z Warszawy.

Shiva
27 czerwca, 2023 19:33

Od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania pracownika samorządowego wzrośnie z 2150 zł do 3300 zł.

Jasiu
28 czerwca, 2023 09:07
Reply to  Shiva

To i tak za mało, bo od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 3600 zł.
Ciekawe ile mają premii???

Antoni
29 czerwca, 2023 09:07
Reply to  Jasiu

Nie mają premii regulaminowej. Bywają różne dodatki specjalne, funkcyjne itp. w zależności od stanowiska, bo tam też jest różnorodność zawodów, mniejsza niż w MON ale jest. Nie mają określonej maksymalnej stawki.

Jasiu
1 lipca, 2023 18:56
Reply to  Antoni

Dzięki Antoni za info.

Jasiu
27 czerwca, 2023 20:40

Przeczytajcie artykuł w wyborze NT. udziału pracowników cywilnych podczas Święta WP 15 sierpnia 2023 r. Już zaczynają się nimi interesować SKW.
Czyżby w Polsce wróciła KOMUNA I WRONA.
Żałosne, Panie Jarosławie, nie o taką Polskę walczyłem a o wolną i demokratyczną.
O swobodę wypowiedzi i działań również!!!

Grzegorz M.
28 czerwca, 2023 00:21
Reply to  Jasiu

Jasiu !!!
Przecież to bardzo dobrze, że służby się tym interesują.
Wytną Wam konkurencję a w MON będzie wreszcie jeden słuszny ZZ – Solidarność.
Przecież o to walczycie idąc pod rękę z rządzącymi, już się ułożyliście z MON.
Jak zwykle 15 sierpnia również nie będzie Waszej reprezentacji.
Grasz głupca jak zawsze, że to nie Ty, że to oni – tylko, że to Ty ich reprezentujesz jako Solidarność i nie zapominaj, że i w waszych władzach są byli wojskowi.
Skacząc do gardeł, zacznij od swojego otoczenia.

Jasiu
28 czerwca, 2023 20:34
Reply to  Grzegorz M.

Trafiłeś, jak ślepej kurze ziarko. Ja nigdy nie chciałem wyciąć konkurencji związkowej w MON. Zapytaj tych, co jeszcze zostali od 2008 r., gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy się nad negocjacjami w IWSZ. Zawsze byłem i jestem za tym aby 7 związków mówiło jednym głosem. Nie masz żadnego prawa aby mnie obrażać, czy pomawiać. Zapytaj np. Marka K. kto dążył do porozumienia i kto zorganizował wiele spotkań w Siedzibie Solidarności, czy u Zenka J. aby wszystkie związki mówiły jednym głosem. A co ty zrobiłeś dla pron? Pochwal się. A teraz co do moich poglądów. To, co zrobił ostatnio Piotr DUDA, to… Czytaj więcej »

Last edited 9 miesięcy temu by Jasiu
Max
28 czerwca, 2023 23:53
Reply to  Jasiu

Nie zamierzam polemizować. Stwierdzę jedynie, że Twoja – Janie sytuacja jest nie do pozazdroszczenia z wielu względów a czując się spychany do kąta, zaczynasz”kąsać” zupełnie niepotrzebnie, gdyż straconej opinii Twojego związku i tak nie obronisz. Ja w sprawie tego rzekomego udziału pracowników RON w defiladzie w dniu święta WP. To prawda, że brak udziału pracowników wojska w sytuacji, gdy zapraszane są różne organizacje i towarzystwa o charakterze militarnym nie mające z wojskiem nic wspólnego – zakrawa na skandal. Co by się stało, gdyby zrodziła się tradycja manifestacyjnego przemarszu grupy pracowników jako istotnego komponentu Sił Zbrojnych ze stosownym komentarzem?? Że co??… Czytaj więcej »

Jasiu
1 lipca, 2023 18:52
Reply to  Max

Max, przestań narzekać na mnie, bo ja mam grubą skórę i nic sobie z tego nie robię. Ja mam ponosić konsekwencje kogoś, kto nie potrafi wywalczyć czegoś konkretnego. Wiem, że to twoja specjalność przylepiać łatki mnie, Markowi i wielu innym. To, że nic nam 4 związki i Paweł nie załatwili, to mam winić twoją organizację w Mostach. Zastanów się, co piszesz. Zawsze uważałem cię za bardzo mądrego i myślącego faceta ale takimi wpisami się ośmieszasz. Nie będę polemizował, bo szkoda mojego zdrowia. A o mnie i ilość członków się nie martw. Ja zawsze robiłem wszystko aby premie i podwyżki były… Czytaj więcej »

Last edited 9 miesięcy temu by Jasiu
Grzegorz M.
29 czerwca, 2023 20:15
Reply to  Jasiu

Jasiu!!! Zastanawiam się co tak bardzo Cię dotknęło? To, że grasz głupca jak zawsze a może to, że reprezentujesz ZZ Solidarność. Może jednak, że skaczesz do byłych wojskowych – tylko nie tych reprezentujących Solidarność? Od kilku lat jestem na tym forum (nie tak aktywnie, jak Ty) i wiele osób mnie zna – również osobiście. Nie muszę się nikomu chwalić, co zrobiłem dla PW i nie muszę nikomu niczego udowadniać – bo Ci, których reprezentowałem – wiedzą o tym najlepiej i wystarczy mi ich „dziękuję”. Grasz głupca jak zawsze – mogę to rozwinąć ale wystarczy przeczytać kilka Twoich wcześniejszych wpisów (w… Czytaj więcej »

Jasiu
8 lipca, 2023 10:08
Reply to  Grzegorz M.

Ja ciebie nie znam ale się domyślam. Siedzisz na pewno na emeryturze wojskowej i dorabiasz w WCR. A co do lubienia byłych wojskowych, to masz rację – nie cierpię niektórych biedy (bo tak się mówi na was). I nic nie zrobisz. Co do przynależności do NSZZ Solidarność, to mam pełne prawo do krytyki tego, co robią moi mocodawcy. Nie popieram tego, co Solidarność zrobiła w sprawie budżetówki. Bo mając takiego pracodawcę jak ja i wielu innych w JW – to niech Piotr Duda przyjedzie uzgodnić cokolwiek. A kto uzgodnił nagrodę twarzową. A to miód dla takich pracodawców, jak u mnie.… Czytaj więcej »

Max
11 lipca, 2023 23:42
Reply to  Jasiu

Janie – a mnie się wydaje, że siedzisz okrakiem na barykadzie i usiłujesz zjeść jabłko i jednocześnie mieć to jabłko.
Tak się chłopie nie da….

Max
28 czerwca, 2023 09:23
Reply to  Jasiu

No tak. Każdy chce wolnej i demokratycznej Polski tyle, że inaczej sobie tą wolność i demokrację wyobraża.
P.S. Gdzie konkretnie pisze o tym??
SKW nie ma niczego do roboty, tylko śledzenie tego, co robią p.w. walczący o godziwe wynagrodzenia? Nie wierzę i traktuję takie ”newsy” jako próby zastraszenia tych, którzy nadal chcą walczyć, bo im to, co ”wywalczyła” Solidarność nie wystarcza.

Last edited 9 miesięcy temu by Max
Grzegorz M.
12 lipca, 2023 20:09
Reply to  Max

Tak Rysiu.
W tej sprawie masz słuszną rację.
Widać to wyraźnie w całości wypowiedzi Jasia na tym forum.

Już nie wyborca PIS
28 czerwca, 2023 09:15

Szkoda, że taka krótka relacja w TVN o pracownikach cywilnych w MON ale szacunek.
Jak będzie cały czas głośno w mediach nie PIS-owskich i spotkamy się 15 sierpnia w Warszawie na Demonstracji, to może ktoś się w końcu obudzi i przemówi ludzkim głosem, i z tych pieniędzy na armię 300 tys. przeznaczy chociaż jakąś część na podwyżkę wynagrodzeń pracowników cywilnych.
A jak nie będą chcieli dać więcej – to są już przegrani.
My, pracownicy cywilni im pokażemy przy urnach wyborczych i nasze całe rodziny oraz znajomi, jak się ich odsuwa od koryta.

Last edited 9 miesięcy temu by Już nie wyborca PIS
Max
29 czerwca, 2023 00:09

Oto, co się zaczyna w budżetówce – wystarczy prześledzić ostatnie informacje:
https://www.google.com/search?channel=fs&client=ubuntu-sn&q=pracownicy+bud%C5%BCet%C3%B3wki+zapowiadaj%C4%85+protesty

Admin
29 czerwca, 2023 10:34
Reply to  Max

Przecież pisałem kilka dni temu, że w tej kwestii pracują już w konfederacji i federacji.
Spokojnie nie będzie, bo mundurowi też będą protestować…

Alina
1 lipca, 2023 11:19
Reply to  ZARZĄD

Myślałam, że pojawi się jakiś komentarz do pisma Drobnego ale coś czuję, że wszystkie związki trawią treść. NSZZ PW też milczy.
I nic dziwnego, bo tyle błędów zostało popełnionych, że aż wstyd.
Protest Pracowników namieszał a związki cierpią.
Popieram Maxa.

Admin
7 lipca, 2023 22:05
Reply to  Alina

A dlaczego, Alino, mamy komentować pismo, które nie było kierowane do nas…

Max
7 lipca, 2023 22:54
Reply to  ZARZĄD

Oczywiście, że było i do nas kierowane, gdyż dostaliśmy je do wiadomości. Dlatego, że przecież formalnym organizatorem protestu był NSZZ PW, przy współudziale innych zz.

Admin
10 lipca, 2023 09:31
Reply to  Max

No widzisz, Max, nie pikieta stanowiła podstawę odpowiedzi ale postulaty przekazane w jej trakcie a te podpisane były przez… przedstawicieli trzech organizacji związkowych i przedstawiciela pracowników niezrzeszonych.
Gdyby pismo było do nas kierowane, to powinno być zapisane „według rozdzielnika” a poza tym, nie wszyscy kierujący zz są przewodniczącymi.
Odpisano do NSZZ PW, gdyż mieli o czym pisać a mianowicie o tym, że struktura tego Związku pozostaje w dialogu i zaprasza się Przewodniczącego NSZZ PW do przyłączenia do tego dialogu…

Max
10 lipca, 2023 16:56
Reply to  ZARZĄD

Kol ZARZĄD… jak już tak sobie gaworzymy o tym po to – tak wychodzi – aby sprawę do końca zaciemnić i zagmatwać no, bo przecież to nie my a oni i to ich pytajcie – to ja ujawnię parę fragmentów tego pisma no bo nie ma odważnego aby je opublikować. Niewątpliwie to pismo zostało skierowane do wiadomości władz uczestniczących w proteście zz, czyli także do wiadomości członków tych zz. To, co to pismo zawiera mają prawo poznać także pracownicy niezrzeszeni, gdyż wielu ich w proteście uczestniczyło tym bardziej, że pismo to dotyczy cyt.: ”postulatów strony społecznej”. No więc – Pan… Czytaj więcej »

Antoni
11 lipca, 2023 10:44
Reply to  Max

Dzięki Max. Odpowiedź powinna być równie bezczelna. Przez ostatnie kilka lat udawało mi się unikać styczniowego wyrównania do minimalnej, tylko moją zasadniczą przeganiała ale z premią zarabiałem powyżej. W 2024 roku nawet te 6,6% nie wystarczy bym miał minimalną – parę złotych zabraknie do 4300. A mam przed nazwą stanowiska przymiotnik starszy. Rządzie RP, Panie Ministrze, dziękuję za to, że mogę pracować dla Was za najniższe wynagrodzenie w kraju. Możecie być dumni z tego, jak zaniedbaliście pracowników budżetowych, jak spłaszczyliście pensje pokazując, że wykształcenie, umiejętności i kompetencje nie znaczą dla Was nic. Jak obniżyliście poziom usług publicznych, jak upodliliście wszystkich… Czytaj więcej »

Max
11 lipca, 2023 23:38
Reply to  Antoni

Dobrze to napisałeś.
Tak właśnie myśli tysiące pracowników resortu.

Jasiu
11 lipca, 2023 12:02
Reply to  Max

Max, KS NSZZ Solidarność to już nie moje klocki.
Jak ktoś działa na szkodę pron i swoich działaczy, to nie mam zamiaru uczestniczyć i utrzymywać Prezydium za nasze składki. Ja jestem szefem Komisji Międzyzakładowej, która skupia 4 JW i tylko mnie to interesuje.
Niech się wykażą ci, co wybierali kolegów i koleżanki w maju. Ja mam co robić i o co walczyć u swoich pracodawców. Nie odpowiadam osobiście oraz moja organizacja za to, co robi Solidarność i jakie popełnia gafy oraz co się dzieje w MON, czy DSS.

Max
13 lipca, 2023 23:14
Reply to  Jasiu

Ciekawą, Janie,”politykę” prowadzisz. Raczysz jednak nie zauważać tego, że to właśnie Solidarność i osobiście Ty przez lata stygmatyzowaliście np. tych, którzy kiedyś należeli do PZPR w imię tej zbiorowej odpowiedzialności za wszelkie zło. I jakoś to sekowanie, przypinanie łatki, doprawianie gęby przychodziło wam bez problemu i bez refleksji i oto po latach historia zatoczyła koło. Obecnie i Ty sam, i wszyscy, którzy są w Solidarności w resorcie będziecie mierzyli się z hejtem i stygmatyzowaniem. Będziecie sekowani, wyśmiewani, lekceważeni i palcem wytykani przez innych. Doświadczycie tego, co przez lata sami robiliście, napuszczając np. pracowników na tych, którzy mają służbę wojskową w… Czytaj więcej »

Max
11 lipca, 2023 00:41
Reply to  ZARZĄD

Tak sobie poczytałem te Twoje wygiby i mnie osłabiło… No, bo jak mogło nie osłabić takie palenie naiwnego?? Nie pikieta a postulaty były podstawą odpowiedzi – piszesz. OK – a pod tymi postulatami podpisaliśmy się, czy nie?? Oczywiście podpisaliśmy się. To jak, odpowiedź na nie może nas nie dotyczyć. Panujesz nad logiką swojej wypowiedzi? A to, że w tej odpowiedzi Pełnomocnik – Dyrektor DSS zwraca się jedynie do szefa jednego zz, pozostałych uczestników protestu i autorów postulatów – zupełnie pomijając Ciebie – także nie porusza?? A może po prostu czekasz, że naszemu zz Pełnomocnik odrębnie odpowie za kolejny miesiąc?? To… Czytaj więcej »

Admin
11 lipca, 2023 11:24
Reply to  Max

Ano widzisz, może nas nie dotyczyć, gdyż: – to nie nasze struktury spotykają się z Drobnym; – to nie do nas kierowane są zachęcenia do „bilateralnych, pogłębionych rozmów”, bo dotychczas nie było rozmów, które teraz mielibyśmy pogłębiać; – zwroty „postulowane przez Pana Przewodniczącego”, czy „w przypadku zainteresowania Pana Przewodniczącego” zawarte w piśmie, jednoznacznie wskazuje że adresatem pisma jest osoba, do której to pismo zostało skierowane. – w ostatnim akapicie pisma mowa jest o doskonałej okazji do omówienia „innych zgłoszonych m. in. 29 maja 2023 r. postulatów” co oznacza, że nie dotyczy wyłącznie postulatów zgłoszonych w dniu 29 maja b.r. Dla… Czytaj więcej »

Max
13 lipca, 2023 10:37
Reply to  ZARZĄD

Rozumiem, że mam zbyt często nie pisać, bo wkrada się kłopot. Taki już jestem, że można mnie przekonać albo zabić. Innej możliwości abym swoje poglądy zmienił nie ma. I żeby to wybrzmiało jednoznacznie – z żadną grupą nacisku czy interesu nie trzymam. Trzymam z takimi, jak ja – dokładnie jak ja kopanych w te 4 litery. Twoich argumentów nie przyjmuję, gdyż gdybym je przyjął, tym bardziej spokojnie bym nie siedział. Tak się tym zwodom co niektórych tu przyglądam i widzę, że wybrano taktykę naiwnego no, bo jak rozumieć wygiby Jasia, że to nie on, że nic wspólnego z tym, co… Czytaj więcej »

Jasiu
13 lipca, 2023 18:05
Reply to  Max

Max, ja w Solidarności jestem już 42 lata i nie będę na ostatnie 3 lata zmieniał barwy, bo nie jestem skoczek a pokazuję swoją Solidarność z tymi, którzy mają prawo i odwagę publicznie krytykować takie osoby, jak Piotr D., czy rzecznik NSZZ Marek L., który nawet nie wiedział, co podpisał jego pryncypia i wprowadził wszystkich działaczy w błąd, że Solidarność wywalczyła 8% podwyżki dla sfery budżetowej.
Dlatego żeby pokazać, że nie akceptujemy tego, co wywalczył Szef Piotr i na znak protestu – wychodzimy ze struktur Krajowej Sekcji, bo nie chcemy być w czymś, co wyrabia Prezydium KS.

Max
13 lipca, 2023 23:00
Reply to  Jasiu

Wyjdziecie i gdzie pójdziecie?? Piszesz o sobie wiedząc, że ta obecna Solidarność to przecież nie ta, która w stoczni postulaty pisała…. Barw związkowych nie zmieniasz od lat doskonale wiedząc, jak wasze dawne władze Sekcji o pracowników wojska dbały. W dodatku byłeś i ślepy, i głuchy, gdy ci inni nawet tu pisali, że jest źle i pracownikami resortu się manipuluje. Ty barw nie zmienisz, bo ci 3 lata zostało… A o swoich koleżankach i kolegach – tych, którzy ci zawierzyli i liczą, że ich właściwie poprowadzisz pomyślałeś, Janie, choć przez chwilę?? Ty barw zmieniał nie będziesz. OK – problem w tym,… Czytaj więcej »

Grzegorz
11 lipca, 2023 18:52
Reply to  Max

Ja od dawna uważam, Ryszard, że sensu nie ma nic… zamiast paski to odesłać trzeba listy ministra, jak on to cudownie o nas nie dba, podnosząc nam pensje do minimum ustawowego… mi się nawet pisać nie chce.
7 zz się nie może dogadać i co najgorsze wiedzą, jakie są tego konsekwencje a dalej w zaparte… w rds to samo… po co się dogadać, jak tak naprawdę kilka zz to szkodniki.

doda
29 czerwca, 2023 09:18

witam. wróci tusk i siemoniak to będzie idealnie i 7 lat bez kasy lub psl z mam talent a tvn i gw będą trąbić o sukcesach masz krótką pamięć. pozdrawiam ps.za rudego była likwidacja i słowa, jak ci się nie podoba – to się zwolnij.

Kora
30 czerwca, 2023 08:47
Reply to  doda

Coś mi się wydaję, że pomyliłaś strony. To jest strona związkowa, a nie wielbicieli PIS. Poruszamy tu problemy związane z pracą w MON. Proszę więc się nie ośmieszaj.

doda
29 czerwca, 2023 09:24

TVN JEST PO TO TUSKOWI, ABY BIĆ PIANĘ W PIS A PAN MYŚLI, ŻE IM CHODZI O PW.

Max
29 czerwca, 2023 17:28
Reply to  doda

Może tak a może nie. Źle robimy, że zaczynamy się targać na polityczne sentymenty i resentymenty. Bez względu kto rządził będzie, kasą nas nie zasypie. Myślmy lepiej o tym, jak skutecznie o tą kasę zawalczyć a nie o tym, czy ci lub inni ją nam dadzą. Nie dadzą. Krzyku nam tu także nie potrzeba, DODA. Jeżeli już mamy pisać o tym, o co walczymy – nie podpierajmy się sentymentami do danej opcji politycznej a społeczną nauką kościoła i to kościół a zwłaszcza katolicki ordynariat polowy WP i pozostałe ordynariaty należy przekonać o tym, aby nas wsparły a przed siedzibą mon… Czytaj więcej »

PRONek
6 lipca, 2023 15:22
Reply to  doda

Więcej Tuska, forum wytrzyma!
Ja bym się nie oglądał za siebie, ale przed siebie.
Chodzi o nasz – pracowników resortu obrony narodowej – lepszy byt.
Nie bawmy się w polityczne przepychanki.

Pracownik RON
30 czerwca, 2023 13:15

Witam. Mam pytanie odnośnie możliwości wstępowania pracowników RON w mundur ponieważ nasz minister tak zachęca pracowników aby zostali żołnierzami.
Jak wygląda sytuacja ze składkami ZUS, jeżeli pracownik przepracuje w cywilu, np. dwadzieścia lat a idzie w takim wieku, że nie ma możliwości przepracować w mundurze 25 lat i załapać się na emeryturę wojskową, bo zaczyna po czterdziestce czy koło pięćdziesiątki?
Nikt o tym nie mówi, informacji nie ma a dużo ludzi mogą tym nabić w butelkę.

Jasiu
11 lipca, 2023 18:37
Reply to  Pracownik RON

Mogę wam przekazać jak to się robi u mnie.
Odchodzi referent a p. Pułkownik dba o interes kolesiów i tworzy stanowisko specjalisty. Dla kogo? Byłego mundurowego.
Dalej odchodźcie do wojska i rezygnujcie z etatów, to sami emeryci wojskowi będą siedzieli na waszych etatach a ciekawe gdzie wrócicie po 1 stycznia 2025 r., jak przestaną płacić te łakome 1000 zł.
Trzeba myśleć i być przewidywalnym, o co chodzi chłopcom z MON. Zamienić, jak najwięcej etatów z cywili na wojskowe. Oni nie będą strajkować, bo oni się boją własnego cienia na ścianie.

PRONek
13 lipca, 2023 15:15
Reply to  Jasiu

Ale 1000+ dostaną tylko terytorialsi… A to nie służba na „pełen etat”. Oni w dni powszednie pracują w cywilu i raz w miesiącu ganiają po polu, to jak niby na ich miejsce można wsadzić kogoś innego…?

Kandydat.
13 lipca, 2023 17:55
Reply to  PRONek

Z tego, co ja wiem – to pracodawca w WOG Olsztyn mówił do tych, co chcą iść do wojska, że nie ma dla nich tych 1000 zł.
Kto tu kłamie – rząd, czy p. Pracodawca.

Max
13 lipca, 2023 22:49
Reply to  Kandydat.

To nie rząd a jedynie jeden z ministrów tego rządu wydał rozporządzenie o tym, które powszechnie światła nie ujrzało i publikowane nie było. Dlatego także, że te tysiąc zł ma być z wynagrodzeń. Pracodawca więc prawdę mówił stwierdzając, że tych pieniędzy nie ma, gdyż fundusze wynagrodzeń są w zakładach pracy pod kreską. To co niby ma zrobić aby te pieniądze wygospodarować? Ludzi pozwalniać?? Skończy się tym, że na to pójdzie kasa z oszczędności dla kilku, którzy się zgłoszą a reszta – licząca na podział oszczędności się smakiem obejdzie. Naprawdę liczycie na to, że do zakładów wpłyną jakieś ekstra środki?? Jeżeli… Czytaj więcej »

Admin
15 lipca, 2023 17:11
Reply to  Max

Z tego, co mi wiadomo, to żadnego rozporządzenia w tej kwestii jeszcze nie wydano.
A jest zasadnicza różnica, Max pomiędzy decyzją niepublikowaną a rozporządzeniem, dla wydania którego MUSI być zapisana ustawowa delegacja do jego wydania.

Max
16 lipca, 2023 11:55
Reply to  ZARZĄD

W porządku – dla ścisłości to decyzja a nie rozporządzenie.
W tej decyzji zapisano jednak wszystko to, o czym wspomniałem i w taki sposób, że środki dla tych, którzy wstąpią do WOT maja pochodzić z funduszu wynagrodzeń. Z funduszu wynagrodzeń zakładów, czy tej części nakładów na wynagrodzenia, które pozostają w dyspozycji MON?
Coś mi się wydaje, że zakończy się to przeznaczeniem naszych środków z oszczędności.
Rzekomo trwają jakieś rozmowy DSS z uległymi resortowi przedstawicielami strony społecznej także na ten temat. W chwili obecnej wszystko jest jednak w sferze pobożnych życzeń i zamiarów.

Max
16 lipca, 2023 21:50
Reply to  ZARZĄD

Powracając do Twojej wykładni znaczenia aktów prawnych uważam, że problemy zawarte w wiadomej decyzji – regulujące wewnętrzne kwestie w mon nie muszą a nawet nie powinny mieć rangi rozporządzenia a decyzji właśnie. Co zaś do określonych w tej decyzji zasad finansowania tego dodatku za przystąpienie pracowników do WOT z nakładów na wynagrodzenia, to tak się zastanawiam na co wy wszyscy czekacie? Na to aż kartofle się same wykopią?? Jak może przejść bez echa i reakcji zz coś takiego?? To mi się po prostu w głowie nie mieści. Jakiś bezwład Was wszystkich opanował, pomroczność ciemna, czy co??? Czy nie dostrzegacie tego,… Czytaj więcej »

Admin
17 lipca, 2023 12:41
Reply to  Max

Napisałeś, Max, że: „…uważam, że problemy zawarte w wiadomej decyzji – regulujące wewnętrzne kwestie w mon nie muszą a nawet nie powinny mieć rangi rozporządzenia a decyzji właśnie.”

W związku z tym, że masz taką wiedzę w tym obszarze, to może odpowiesz dlaczego kwestie wynagradzania cywilnych pracowników wojska MUSIAŁY w pewnym momencie w przeszłości być zmienione i zamiast być określane w postaci zarządzeń – MUSIAŁY BYĆ określane w postaci rozporządzeń?!
Oczywiście wszystko to działo się do czasu podpisania PUZP.

Max
17 lipca, 2023 20:59
Reply to  ZARZĄD

A co ma jedno z drugim wspólnego?? W tej decyzji nie wspomniano słowem o wynagrodzeniach pracowników a zwłaszcza o jakichś zmianach w tym zakresie. Decyzja zawiera jedynie wskazanie aby te nieszczęsne 1000 zł za służbę w WOT płacić ze środków na wynagrodzenia. W zakresie środków jakie minister ma do dyspozycji, mógł tę kwestię regulować decyzją. Nie myślisz chyba, że nikt z biura legislacyjnego mon tego dokumentu nie widział i nie został on stosownie zaopiniowany. Jednak jak doskonale wiesz środki na wynagrodzenia w sferze budżetowej powinny być zgodnie z ustawą rozdysponowywane w porozumieniu ze stroną społeczną. Choćby z tego względu powinien… Czytaj więcej »

Admin
17 lipca, 2023 22:52
Reply to  Max

Napisałeś: „…aby te nieszczęsne 1000 zł za służbę w WOT płacić ze środków na wynagrodzenia.”

No właśnie, płacić te nieszczęsne 1000 zł ze środków na wynagrodzenia ale… jako co?!
Jako wynagrodzenie?
Jako uposażenie?
Jako nagrodę?
Jako premię?
Wysokość jest znana (1000 zł), natomiast co to ma być za wypłata – brak jakichkolwiek danych!

Max
18 lipca, 2023 00:36
Reply to  ZARZĄD

A właściwie co to pracownika obchodzi jak ktoś to nazwie…
To władze zz obchodzić powinno i to one powinny już dawno się problemem zainteresować a jest co?? Jest cisza.

Admin
18 lipca, 2023 11:49
Reply to  Max

Nikt nie mówi, że ma pracownika to cokolwiek obchodzić.
Władze zz natomiast to oczywiście obchodzi i czekamy na tę pierwszą wypłatę, która zostanie dokonana w oparciu o tę decyzję…
Na chwilę obecną jeszcze jej nie było…
Decyzji, szczególnie niepublikowanych można sobie bowiem tworzyć ile się chce, natomiast wypłacać środki publiczne na podstawie „podstaw prawnych” już nie jest takie proste tym bardziej, że do dysponenci środków budżetowych odpowiadają za prawidłową realizację przydzielonego budżetu i to oni odpowiadają za ich realizację.
Dlatego, Max, daj znać, gdy nastąpi pierwsza wypłata tego „1000 zł” w Twoim zakładzie pracy.

Piotr
18 lipca, 2023 13:31
Reply to  ZARZĄD

cytat : ,,Władze zz natomiast to oczywiście obchodzi i czekamy na tę pierwszą wypłatę, która zostanie dokonana w oparciu o tę decyzję…”
i drugi cytat : ,,Dlatego, Max, daj znać, gdy nastąpi pierwsza wypłata tego „1000 zł” w Twoim zakładzie pracy.”

Czekamy to słowo klucz.
Czekanie to władz związkowych główne zajęcie. Na wypłatę wspomnianego tysiąca to już wiemy. Na co jeszcze czekacie?
A może działacie tylko się tym nie chwalicie hm….?

Admin
18 lipca, 2023 21:54
Reply to  Piotr

Piotrze napisałeś: „A może działacie tylko się tym nie chwalicie hm….?”

I tak właśnie jest. Trafiłeś w sedno, Piotrze.
Oczywiście, że działamy ale nie chcemy tego upubliczniać, gdyż wiemy kto zaczyna dzień pracy od przeczytania tej strony…
Przyjdzie czas, to się dowiecie o naszych działaniach, gdyż będzie o nich głośno!

Pracownik RON
18 lipca, 2023 22:46
Reply to  ZARZĄD

Oby było o nich głośno a przede wszystkim, żeby były skuteczne. Tego życzę.
A tak w ogóle, czy będzie ten protest 15 sierpnia, czy ten pomysł upadł?

Admin
18 lipca, 2023 22:49
Reply to  Pracownik RON

Protest 15 sierpnia jest działaniem prowadzonym przez NSZZ PW, stąd proszę pytania kierować do przedstawicieli tego Związku.

Max
18 lipca, 2023 21:09
Reply to  ZARZĄD

Ciekawa taktyka – bo przecież nie strategia. Przypomina mi sytuację, gdy babcia biernie przygląda się jak jej maleńki wnuczek usiłuje samodzielnie przejść przez ruchliwą jezdnię, w dodatku w miejscu niedozwolonym. Gdy już nastąpi najgorsze, babcia wszczyna krzyk – tyle, że jest już zbyt późno…. Przecież nie o to chodzi. Ta decyzja powinna była być: 1/ przesłana na etapie projektu do zaopiniowania stronie społecznej, gdyż dotyczy zarówno pracowników, jak i kwestii nakładów na wynagrodzenia – a nie została i strona społeczna została całkowicie pominięta. 2/ wcześniej uzgodniona ze stroną społeczną zgodnie z ustawą o zz, w której zapisano, że wydatkowanie środków… Czytaj więcej »

Admin
18 lipca, 2023 22:26
Reply to  Max

Sugerujesz, Max, że nic nie robię. A ja bardzo chętnie zamieniłbym się z Tobą na pracę. Miałbym 7-8 dób pracy i pozostałe 22-23 dni w miesiącu wolne. Spokój i luz, i mógłbym sobie tutaj popisać tak, jak Ty to czynisz. Ale pewnie poświęciłbym się innym działaniom. Uważam, że w Twojej pracy bym sobie poradził, natomiast jestem przekonany, że Ty byś mojej nie ogarnął! Tak, tak, nie ogarnąłbyś jej! A wynagrodzeniem, na które tu wskazujesz – to mogę wskazać, że tak wcale Twojej płacy nie przewyższam. Ba, gdy podliczymy jeszcze te Twoje: wpływy z oszczędności, DWR i socjal – to może… Czytaj więcej »

Max
18 lipca, 2023 23:07
Reply to  ZARZĄD

Stwierdzam, że zarówno władze tego zz, jak i innych w resorcie biernie czekacie nie wiadomo na co. Co znaczy, że mimo wszystko mnie pozdrawiasz?? Poczułeś się urażony?? Wszystkiego się spodziewałem ale nie tego, że mnie zaatakujesz w stylu naszego Jasia. Za co?? Za to, że tu prawdę o tych waszych – pożal się Boże działaniach napisałem?? Nie roztrząsałem tego, ile i za co bierzesz ale jak już w ten sposób zacząłeś – to najwyższy czas abyś publicznie tu wszystkim wyjaśnił, co zawiera uchwała w sprawie Twojego związkowego wynagrodzenia. Wynagrodzenia, którego częścią są i moje comiesięczne składki. Co chcesz w perfidny… Czytaj więcej »

Last edited 9 miesięcy temu by Max
Admin
21 lipca, 2023 22:15
Reply to  Max

Jeżeli tak uważasz, to przyjmij do wiadomości, że ten wpis jest moim ostatnim na tym forum.
I – w przeciwieństwie do Ciebie – nie będzie to pisanie dla pisania – tylko realizacja tego postanowienia w rzeczywistości.
Ja, jak piszę, że coś zrobię – to w rzeczywistości to robię to!

Max
21 lipca, 2023 23:59
Reply to  ZARZĄD

Jeżeli już chodzi o to pisanie dla pisania to wlasnie te nasze zz z Tobą na czele popełniły dwa bzdety aby pisac dla pisania w dodatku debilnie i niezbornie No bo jak mozna się nie uśmiać po pachy gdy ni z gruchy ni z pietruchy towarzystwo się zbiera i po naradach wymyśla oto że zażąda od min.finansów dodatkowo 2 mld zł na wynagrodzenia dla pracowników ron Naprawdę Was czasami totalnie nie pogięlo?? Żeby to chociaż było pismo do premiera czy do OBN która ma wpływ na wysokośc środków czy nawet do wicepremiera Kaczynskiego ale do ministra finansów?? Toż on tak… Czytaj więcej »

Max
16 lipca, 2023 13:15
Reply to  PRONek

To prawda a wypowiedź Jasia dotyczyła w istocie tych, których stanowiska pracy mają być uwojskowione a nie terytorialsów.
Racz jednak zwrócić uwagę, że będziesz w tym rodzaju wojska szkolił się nie tylko raz w miesiącu w dni wolne ale także patrolował tygodniami granicę wschodnią, usuwał następstwa klęsk żywiołowych, walczył z epidemiami, czy uczestniczył w akcjach poszukiwawczych itp. itd. a przez ten czas koleżanki i koledzy będą za darmochę za ciebie tyrali.
Podzielisz się z nimi tym tysiącem??

Max
30 czerwca, 2023 23:49

Domagam się ujawnienia pisma DSS z dnia 29 czerwca skierowanego do NSZZ PW z powiadomieniem pozostałych zz uczestniczących w proteście. Niech wszyscy się przekonają, jak nas resort traktuje i kto nam tu buty szyje. Powstrzymam się od komentarza. Dodam jednak, że na nic nie licząc – oprócz bicia piany – miałem całkowitą rację. Wytraciliśmy miesiąc, czekając nie wiadomo na co a czas ucieka. Przecież to, że resort takie właśnie stanowisko zajmie było oczywiste. W dodatku z całą jasnością okazało się kto nam ustawicznie sypie ten przysłowiowy piach w tryby. To pismo należy natychmiast upublicznić co się nie dzieje. Rozumiem zawstydzenie… Czytaj więcej »

Alina
14 lipca, 2023 00:23
Reply to  Max

„To pismo należy natychmiast upublicznić co się nie dzieje. Rozumiem zawstydzenie i pomieszanie tych, którym się zdawało, że cokolwiek zyskają. Pracownicy maja jednak prawo znać prawdę więc należy to pismo DSS niezwłocznie im przedstawić.”

I nie doczekałeś się Max, bo gdyby ujawniono to, co niektórzy pracownicy powiedzieliby, że DSS częściowo ma rację, biorąc pod uwagę ujawnione pisma wręczone Drobnemu. I teraz jest wstyd.

Admin
15 lipca, 2023 17:33
Reply to  Alina

Co Ty też za teorie uskuteczniasz, Alino. Pismo oficjalnie zamieszczone zostało na FB już w dniu 29 czerwca b.r. jest powszechnie znane wszystkim spośród członków tej społeczności, która funkcjonuje na FB jako „Protest pracowników cywilnych wojska”, która obecnie liczy 4845 osób. Zostało ono tam zamieszczone po tym, jak przesłałem to pismo do Pawła Szymańskiego, gdyż Jego dyrektor DSS nawet nie uwzględnił w rozdzielniku „do wiadomości” o tym, że takie pismo przesłał do Kol. Jagiełły. Gdybym więc nie przesłał tego pisma Pawłowi – On w ogóle by nie wiedział, że taką korespondencję Drobny skierował do Jagiełły!!! Max zna treść tego pisma,… Czytaj więcej »

Max
16 lipca, 2023 12:10
Reply to  ZARZĄD

”Na tę chwilę nie widzimy powodu, dla którego mielibyśmy to zrobić, choć nie wykluczamy, że tego nie zrobimy w przyszłości” Ja na stronę ”Protestu” nie zaglądam podobnie jak wielu innych. Tam zamieszczona informacja nie jest więc dla takich, jak ja. Nic dziwnego, że tą społeczną inicjatywę resort – pisząc kolokwialnie – olewa. Nie została nigdzie oficjalnie zarejestrowana i w istocie ona nie funkcjonuje. Przyszłość jest prawdopodobnie taka, że przerodzi się ona w kolejny w resorcie zz, który dopiero, gdy przystąpi do PUZP – będzie mógł stać się partnerem dla mon. To chowanie głowy w piach i wybiórcze informowanie o tym,… Czytaj więcej »

Admin
17 lipca, 2023 12:28
Reply to  Max

Napisałeś, Max, że: „Tam zamieszczona informacja nie jest więc dla takich, jak ja.”
Dlatego członkowie naszego Związku, w tym również Ty mogli się z tym pismem zapoznać w swoich zakładowych organizacjach związkowych.

Max
17 lipca, 2023 12:50
Reply to  ZARZĄD

OK – tyle, że wraz z członkami zz w proteście uczestniczyło kilkuset pracowników niezrzeszonych w żadnym zz… w dodatku nie wszyscy oni byli z tego protestacyjnego forum. A w ogóle – o czym my tu piszemy?? Informacja o tym, jak nas mon traktuje powinna być wszystkim znana a nie przed pracownikami chowana. Powinna być znana także nasza odpowiedź na to stanowisko resortu. Wrażenie – nie tylko przecież moje – jest takie aby na tym, co było po prostu poprzestać, co w istocie jest niczym innym, jak zaprzepaszczeniem tego społecznego entuzjazmu i nadziei. Zapewne niektórzy myślą, że oto spuścili parę z… Czytaj więcej »

Grzegorz
19 lipca, 2023 21:03
Reply to  ZARZĄD

Panie Marku, mam pytanie. Czy dofinansowanie do pobytów dzieci pracowników Ron posiadających ppm podlega oskładkowaniu zus??
Przykładowo. Przysługuje pracownikowi kwota na dwoje dzieci 720 zł.
Czy to normalne, że z kwoty nie będącej składnikiem wynagrodzenia za pracę potrąca się i podatek i zusy??
Przecież zfśs ma limit 2000 zł do wypłat bez podatku a zusy w ogóle nie powinny być potrącane… kolejny wał 3 rblogu.

KASZANKA
7 lipca, 2023 12:36

SKW odwiedziło CSLog oraz 22 WOG Olsztyn. Czyżby wróciła komuna do władzy. Zaczyna się inwigilacja działaczy związkowych. Coraz bardziej PIS i p. Minister Błaszczak pracują na to aby nie tylko pracownicy cywilni wojska ale również działacze związkowi, ich rodziny, krewni, znajomi i wiele innych wyborców – zagłosowało przeciwko PIS. Panie Jarosławie, niech się Pan obudzi i wpłynie na tego Pana z Legionowa, który zamazuje zdjęcia z pobytów w JW, gdzie brygady lotne biorą udział, bo przegracie wszystko i Polska też. Jest demokracja, czy bialorus. Donald Tusk tylko na to czeka. Niszczycie swoich wyborców, to my wam się odwdzięczymy przy wyborach.… Czytaj więcej »

Last edited 9 miesięcy temu by KASZANKA
Max
7 lipca, 2023 23:00
Reply to  KASZANKA

No i zamiast tu pisać o tym jak zawalczyć o kasę aby te nasze wynagrodzenia były w końcu godziwe i kolejny już rok realnie nie spadały – SKW i POLITYKA, i już jesteśmy na manowcach a ci, co się i tak bali – boją się jeszcze bardzie….j

jan
9 lipca, 2023 12:03
Reply to  KASZANKA

a to jak nasi bonzowie związkowi łącznie z mistrzem Jasiem załatwili nam podwyżki.
Proszę poczytać:
https://www.money.pl/gospodarka/rzad-zaskoczyl-zwiazkowcow-sam-zdecyduje-ktory-resort-dostanie-wieksze-podwyzki-6917064499297216a.html

Jasiu
10 lipca, 2023 19:00
Reply to  jan

Od Jasia to 3 kroki w bok. Ja nie biorę udziału w obradach, czy wizytach towarzyskich Solidarności w DSS od co najmniej 1,5 roku. Poszukaj kozła ofiarnego u siebie w swoim związku zawodowym.

Max
13 lipca, 2023 23:29

Odnosząc się do swojej propozycji aby tą rządowo – solidarnościową ”zapomogę” połączyć z oszczędnościami na wynagrodzeniach i w sierpniu to łącznie wypłacić – pragnę poinformować, że w moim zakładzie uzyskała ona akceptację i trwają pracę nad określeniem wielkości oszczędności oraz zasad ich podziału.
Innym radzę również tak postąpić, bo może się okazać, że środki z oszczędności zostaną zablokowane i przeznaczone na co innego.

Doda
19 lipca, 2023 08:10
Reply to  Shiva

Witam. CZY jest coś wiadomo o 15 sierpnia jakaś kasa

jan
19 lipca, 2023 21:10
Reply to  Shiva

można, można!
pokażcie pismo ludziom od mon

Krystyna
20 lipca, 2023 12:33

Parę prostych pytań: czy wiadomo kiedy i w jakiej wysokości będzie wypłacona ta szumnie zapowiadana przez rząd i Solidarność jednorazówka?
Czy cokolwiek wiadomo o dodatkowych nagrodach na 15 sierpnia?

Beti
23 lipca, 2023 22:22
Reply to  Krystyna

Jak widzisz, Krysiu. niestety nie doczekamy się odpowiedzi.
Myślę, że nic nie będzie. Od dawna nie było, dlaczego miałoby być w tym roku?
Natomiast Antoni ma rację. Atmosfera zrobiła się gęsta i chyba należałoby to pozostawić bez komentarza.

Solidaruch
25 lipca, 2023 15:16
Reply to  Krystyna

W czwartek jest spotkanie o godz.13.00 i wtedy będzie wiadomo – ile i czy po równo, czy tylko dla wybrańców.
Mam nadzieję, że przedstawiciele NSZZ „Solidarność” chociaż trochę naprawią błędy swoich kolegów z Komisji Krajowej.
Pokażcie, że macie jaja a nie wydmuszki.

Antoni
23 lipca, 2023 10:08

@Zarząd, @Max, przepraszam, ale ja muszę (bo się uduszę).
A Wy musicie tu właśnie teraz?! Naprawdę?!
Nie możecie do siebie zadzwonić?!
Dzieje się tyle ważnych rzeczy. Jedność jest potrzebna, jak nigdy przedtem. Rozumiem emocje, bo kipią one w wielu z nas i o wybuch łatwo. Proszę i przepraszam raz jeszcze.
Jeżeli ten wpis się nie ukaże, nie będę miał pretensji.
Nie oczekuję też żadnej na niego odpowiedzi.

Krystyna
23 lipca, 2023 20:50
Reply to  Antoni

Antoni w pełni popieram! Dziwią mnie te przepychanki.
Co z tym spotkaniem 27 lipca?
To ostatnia szansa by coś wywalczyć, nie wiem czy w ministerstwie zdają sobie sprawę z nastrojów wśród pracowników ale chyba tak źle nigdy nie było.

Beti
24 lipca, 2023 14:31
Reply to  Krystyna

Doszły mnie słuchy, że być może będzie jednorazówka 3% od zarobku brutto w sierpniu.
Natomiast we wrześniu ponoć wrócimy do zmiany tabel.
Pożyjemy, zobaczymy

Pracownik RON
24 lipca, 2023 20:08
Reply to  Beti

Oby na to się nie zgodzili. Przecież 3% od naszych marnych zarobków to jest nic.
Panowie, nie uginać się, bo nic z tego nie wyjdzie – to jest tylko gra na zwłokę.

Last edited 8 miesięcy temu by Pracownik RON
Max
25 lipca, 2023 10:08
Reply to  Krystyna

Antoni w pełni popieram! Dziwią mnie te przepychanki. Co z tym spotkaniem 27 lipca? Te ”przepychanki” dotyczą sposobu zabiegania o to co się nam słusznie należy… Pytasz, co z tym spotkaniem w dniu 27 lipca. A może wiesz kogo na nie zaproszono – konkretnie które zz?? O ile ja się w temacie orientuję, to NSZZ PW wprawdzie zabiegał o spotkanie dotyczące wspólnej tabeli płac przede wszystkim ale łącznie wszystkich zz będących stroną Układu z kierownictwem resortu. Z opublikowanego pisma DSS skierowanego do NSZZ PW wynika, że jedynie przedstawicieli tego zz zaproszono na spotkanie pomimo tego, że z pisma tego związku… Czytaj więcej »

Max
23 lipca, 2023 21:53
Reply to  Antoni

Antoni – ja jednak odpowiem….
Nie – nie możemy do siebie zadzwonić, gdyż to, o co w tym chodzi to nie sprawa pomiędzy dwoma starszymi panami a sprawa walki o interesy pracownicze. A te nie załatwiam na telefon, bo wówczas to, co myślę – znane nikomu nie będzie.
Nie chodzi o jakieś animozje pomiędzy nami, bo ich nie ma. Chodzi o sposób skutecznego zabiegania o to, co się pracownikom należy a to przecież sprawa i publiczna, i ważna.
I właśnie dlatego, że od dawna w naszych środowiskach się gotuje, nie czas na Wersal a na jasne stawianie spraw.

Antoni
24 lipca, 2023 13:38
Reply to  Max

Kluczowym słowem nie jest Wersal tylko kuluary.

197
0
Would love your thoughts, please comment.x