W dniu 9 marca 2016 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji ds. Petycji, na której rozpatrywana była pracownicza petycja złożona do Kancelarii Sejmu w dniu 25 listopada 2015 r. W posiedzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele Międzyzwiązkowej Komisji Koordynującej (MKK), w tym Przewodniczący Związku Pracowników Wojska „TARCZA” – kol. Marek Kazimierczak. Pełny zapis posiedzenia Sejmowej Komisji ds. Petycji rozpatrującej m. in. propozycje zmiany ustawy z dnia 23 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1716) poprzez wprowadzenie w:
- w art. 3 liczebności stanowisk na poziomie „nie mniej niż 50000 stanowisk cywilnego personelu”;
- w art. 7 wskaźnika wynagrodzeń w strukturze budżetu MON na poziomie co najmniej 8% budżetu MON (co gwarantowałoby podwyżkę 600 złotych),
zawiera LINK.
Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował w Sejmie Podsekretarz Stanu w MON Pan Bartłomiej Grabski wraz z podległymi pracownikami. W trakcie rozmowy po posiedzeniu, Minister Grabski przekazał informację, że w dniu 10 marca 2016 r. spotyka się z przedstawicielami dwóch związków zawodowych, a mianowicie: SK PC MON NSZZ „Solidarność” i NSZZ Pracowników Wojska.
i w pismach
Brak odpowiedzi na pracowniczą petycję, której termin udzielenia minął w dniu 25 lutego 2016 r. spowodował, że cztery organizacje związkowe wchodzące w skład MKK podpisały się pod pismami skierowanymi do Prezes Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej.
Z ich treścią można się zapoznać TUTAJ i TUTAJ. Przy obu pismach zostały dołączone po dwa załączniki.
Pierwszym z nich było pismo Podsekretarza Stanu w MON Pana Bartłomieja Grabskiego Nr 1090/PI z dnia 28 lutego 2016 r. (zapoznaj się TUTAJ), które odnosi się do materiału nt. Sytuacja Personelu Cywilnego SZ RP oraz kierunki zmian, który był dołączony do pracowniczej petycji, by zobrazować faktyczny stan obszaru wynagradzania pracowników resortu obrony narodowej. Zapoznając się z treścią tego pisma, nie mogliśmy pozostać obojętni na ignorowanie treści przekazanego przez nas materiału, stąd przedstawiliśmy bardziej przystępnie nasz pogląd na funkcjonowanie obszaru wynagradzania pracowników wojska.
Ponadto, oceniając z treści tego pisma, że rozwiązanie podjęte przez Ministra Obrony Narodowej Pana Aleksandra Szczygło w zakresie poprawy pracowniczych płac, może nie być w szczegółach znane nowemu Kierownictwu MON oraz Rządowi RP, przesłaliśmy drugi załącznik – uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie dwóch ustaw, o co zabiegał w 2007 r. Minister Szczygło (czytaj TUTAJ). Mamy nadzieję, że znajomość szczegółów tego rozwiązania pozwoli spojrzeć nowemu Kierownictwu na problem pracowniczych płac z innej niż dotychczas perspektywy i pochylić się nad losem pracowników wojska.
Jak ma się to, do tego co dzisiaj zamieszczono na stronie sejmu ad. prac w komisji ds. petycji? sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/prace.komisji_info.xsp?data=2016-03-09
Drodzy Związkowcy, wykonaliście mnóstwo pracy (aż za wiele, bo nadmiar wiedzy zawarty w Waszych pismach przyćmił te umysły w resorcie), ale jeśli nie zależy Wam na strajku, to idźcie z tym do RPO, Ministerstwa Pracy i telewizji. Jakim prawem przetrzymują niewypłacone w latach 2012-2015 cywilom pieniądze?!
Moniko, nie możemy powiedzieć, że nie zależy nam na strajku. Chcemy, zgodnie z przepisami przejść właściwą procedurę, a przede wszystkim podjąć z MON dwustronny dialog oparty na faktach i rzeczowych argumentach. Jeżeli zajdzie potrzeba, to również strajku nie można wykluczyć w naszych dalszych działaniach. Odnosząc się natomiast do tego co wydarzyło się w Komisji ds. Petycji należy stwierdzić, że Komisja nie uznała potrzeby zmiany ustawy w zakresie tych propozycji, bo takie było stanowisko MON. Nie oznacza to, że te propozycje nie wrócą w przyszłości do tej Komisji. Może to nastąpić szybciej niż się spodziewamy. O tym rozmawialiśmy z wiceprzewodniczącym Komisji… Czytaj więcej »
No tak – wiadoma komisja zrobiła swoje czyli….nic nie zrobiła. A nie zrobiła takze dlatego, bo pewien pan zapominając o swej funkcji i kreując się na strażnika całego resortowego budżetu zablokował propozycję zgłoszoną przez związkowców. No bo gdyby założyć, że znajdzie się kasa na zwiększenie funduszu wynagrodzeń pw to co żołnierze o tym powiedzą?? A co mają mówić pw gdy przez różne zabiegi uposażenia żołnierzy wzrosły od stycznia o kilkaset zł. a system podnoszenia ich uposażeń w żadnym stopniu pw nie dotyczy?? A co mówili ci pw gdy im ślina ciekła podczas gdy premier Tusk podwyższał uposażenie żołnierzom?? Myślę, że… Czytaj więcej »